Azərbaycanda istehlak kreditlərinə olan həvəs artıq daha sivil və təhlükəsiz «xəstəliyə» çevrilir
Son onilliklərdə dünyanın inkişaf etmiş ölkələrini əhatə edən kreditlə yaşamaq meyli Azərbaycanda da deyəsən dəbə minib. Sabit gəlirlər bu gün iri alışlar etməyə imkan vermir, amma onların hissə-hissə ödənməsinə şərait yaradır və bununla da, istehlak kreditlərinə tələbat yaradır. Yerli kommersiya banklarından bəziləri də bu məqamı yetərincə sürətlə tutdular və və kredit verilməsində müxtəlif çeşidli şərtlər təklif etməyə başladılar. Nəticə budur ki, hazırda istehlak kreditləşdirməsi Azərbaycanda ən populyar bank kreditləşdirməsi növüdür.
Asan şərtlər - böyük risklər
Nəzərə alınsa ki, borcların verilmə şərtləri daha loyallaşır və bankların potensial borcgötürənlərə tələbləri asanlıqla yerinə yetiriləndir, ona görə də Azərbaycanda "kreditomaniya" xəstəliyinə mübtəla olmamaq sadəcə çox çətindir.  Ticarət şəbəkəsində ekspress-krediti sənədləşdirmək üçün banklar yalnız şəxsiyyət vəsiqəsini təqdim etmək və anketi doldurmağı tələb edirlər - nə girov, nə də iş yerindən gəlir barədə arayış lazım gəlmir. Bu cür liberalizm kredit çantalarının artımını stimullaşdırır, amma eyni zamanda onların keyfiyyətinə təsir göstərir, çünki problemli kreditlər bir sıra banklar üçün ciddi məsələyə çevrilib, nəzərə almaq lazımdır ki, çox vaxt onların  toplam portfeldəki payı 10%-i keçir.
Belə mühitdə bu cür banklar pərakəndə kreditləşməsi şərtlərinin demokratikləşdirilməsindən imtina etmək barədə düşünmürlər, əksinə onlar ənənəvi kredit məhsulları xəttinə borc götürənə tələblərin və onların təqdim etməli olduqları sənədlər zərfinin yumşaldılması istiqamətində düzəlişlər edirlər. Bu onunla izah edilir ki, bu gün Azərbaycanda istehlak kreditlərinin perspektivləri daha çox bazarın dolu olması ilə müəyyən edilir ki, bu da müştəri uğrunda rəqabətin artmasına gətirib çıxarır.
Ancaq məhsulların dəyərinə rəğmən bu cür şərtlər elə də ciddi təsir göstərmir. Doğrudur, bəzi banklar faiz dərəcələrini 2-3% azaldır, amma bu, istehlak kreditlərinin yüksək dərəcələrinin fonunda yetərincə kiçikdir. Məsələ bundadır ki, qısamüddətli kreditləşdirmə girovsuz kreditləşmənin ən yüksək riskli seqmentidir və kredit məhsulunun  qiyməti banklar üçün bu riskləri örtmək üçün vasitəyə çevrilir. Rəqabət mübarizəsi özünü nədə göstərir? Hər şeydən öncə, banklar kredit üzrə qərarın sürətli verilməsi, süründürməçiliyin aradan qaldırılması, satış kanallarının genişləndirilməsi, internet-bankinqin, kart məhsullarının, o cümlədən şoppinq kartlarının inkişafı kimi üstünlüklərlə müştəri cəlb etməyə çalışırlar.
AMB-nin məlumatına görə, banklar tərəfindən keçən il ev təsərrüfatlarına verilmiş kreditlərin artım templəri korporativ sektorun kreditləşdirməsinin artım templərini iki dəfə  üstələyib. 2012-ci ildə ev təsərrüfatlarına verilən kreditlərin həcmləri 30,1% artaraq  4 mlrd. manatı keçib.
Şəksiz ki, istehlak kreditləşməsinin həcmlərinin artması ölkə iqtisadiyyatına müsbət təsir göstərir, deyə Azərbaycan Beynəlxalq Bankının mətbuat xidmətinin başçısı Rauf Ağayev bildirir. İstehlak həcmlərinin artması ilə pul dövriyyəsi və uyğun olaraq ölkənin ümumi daxili məhsulu da yüksəlir. Banklar üçün pərakəndə kreditləşdirmə yetərincə yüksək gəlirlilik və bazarın yüksək imkanları səbəbindən ən cəzbedici sektora çevrilib. Başqa tərəfdən, borc ödənilə bilmədikdə borc verənlə alan arasında elə bir durum yaranır ki, borcu bank bağlamalı olur. Bu məqsədlə banklarda riskli kreditlərin bağlanması üçün ehtiyat fondları yaradılıb. Bankların kredit siyasətinin riski böyük olduqda o, daha böyük ehtiyat fondu yaratmalıdır. O, öz gəlirlərindəki vəsaitləri istifadə edərək bunu yaratmalıdır. Tez-tez banklar zərər də edirlər.
"Banklar borc götürənlərin diqqətini parlaq reklam kampaniyaları, müxtəlif cür güzəşt və endirimlərlə cəlb etməyə çalışırlar. Sonra da günün günorta çağı əllərində çıraq ödənişinin vaxtı keçmiş borclunu axtarırlar. Özünə hörmət edən istənilən bank istehlak  kreditlərinin verilmə şərtlərini mürəkkəbləşdirməyə can atır və kredit ödəmək qabiliyyəti olmayan borcgötürəni hələ kredit ərizəsinin təqdim edilməsi mərhələsində aşkar etməyə imkan verən çağdaş skorinq sistemlərini tətbiq edir", - deyə           R. Ağayev bildirir.
Mərkəzi Bank nəzarəti gücləndirir
Bununla yanaşı, hamıya bəllidir ki, Avropada  borc böhranının inkişafı bir sıra mürəkkəb amillərin eyni vaxtda təsiri altında baş verib və bunların sırasında kreditlərə asan çıxışı da göstərmək olar ki, bu da risk səviyyəsi yüksək olan çox sayda kreditin verilməsinə gətirib çıxarmışdı.
Bunları nəzərə alaraq, istehlak kreditlərinin verilməsi sahəsində artan canlanmanı nəzərə alan BVF Azərbaycan Mərkəzi Bankına (AMB) prusendial tədbirləri davam etməyi tövsiyə edib. Bundan başqa, fond AMB-yə ölkə iqtisadiyyatının real sektorunun birbaşa kreditləşdirilməsində müəyyən rol oynamağı tövsiyə edib. BVF-nin Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə departamentinin müşaviri Raca Almarzoqi bu barədə Bakıya ikihəftəlik səfərinin yekunları ilə bağlı mətbuat konfransında bildirib.
Azərbaycan parlamentinin iqtisadi siyasət üzrə komitəsi də banklardan istehlak kreditləri üzrə dərəcələrin azaldılmasını tələb etmək niyyətindədir. Bu yaxınlarda komitənin başçısı Ziyad Səmədzadə bildirib ki, bu məsələ ilk dəfə olaraq deputatların və ölkənin aparıcı iqtisadçılarının müzakirəsinə çıxarılacaq.
"İstehlak kreditləri bazarındakı durumu mütləq analiz etmək lazımdır ki, onun istehlakçıların imkanlarını nə dərəcədə əks etdirdiyi, ölkə iqtisadiyyatı üçün riskli olub-olmaması ortaya çıxsın. Bəllidir ki, dünya maliyyə böhranı məhz bank kreditləri böhranından başladı", - deyə Z.Səmədzadə bildirib.
Parlament təmsilçiləri istehlak kreditləri bazarındakı problemlərin müzakirəsi üçün  yerli bankların rəhbərliyi ilə AMB-nin görüşünü keçirmək niyyətindədirlər. Z. Səmədzadənin fikrincə, kreditlərə aylıq xidmət haqqı onlardan gələn gəlirləri xeyli üstələyir. Buna görə də orta rentabelliyi 6-8% ətrafında dəyişən və hətta aşağı olan bankların istehlak kreditləri üzrə belə yüksək faizlərin tətbiq etməsinin səbəbləri araşdırılmalıdır. "Bankların diqqətinə çatdırmaq lazımdır ki, vəziyyət ölkə iqtisadiyyatı üçün ciddi təhlükəyə çevrilə bilər", - deyə parlament komitəsinin başçısı hesab edir.
Bazar iştirakçıları da risklərin artmasını təsdiq edirlər. "Bank Standard"ın pərakəndə biznes departamentinin direktoru Elçin Abdullayevin fikrincə, son zamanlarda ölkənin bir sıra bankları yetərincə aqressiv kredit siyasəti yürüdərək orta bazar səviyyəsini xeyli üstələyən və yerlərdə bu fəaliyyətə uyğunlaşa bilməyən dərəcələrlə kreditlər verirlər. "Bu isə Azərbaycanın bütün bank sektoru üçün riskləri artırır, çünki çox vaxt bankların borc götürənin kredit qabiliyyətini yaxşı yoxlamağa imkanı olmur", -  deyə E.Abdullayev bildirib və əlavə edib ki, bankların potensial müştəriləri kreditlər, onların dəyəri haqqında bütün lazım olan məlumatları tam şəkildə almalıdırlar ki, onları qaytarıb-qaytara bilməyəcəklərini ayıq başla qiymətləndirsinlər.
Bununla yanaşı, AMB bankların öz çantalarını müxtəlif xidmətlərlə böyütmək cəhdini və bununla bağlı müştərilərə doğru çox sayda müraciətlər yönəldiyini görərək, tədbirlər görməyə başlayıb. Bankların sabitlik təhlükəsini aşağı salmaq üçün AMB ilk başdan onlara xəbərdarlıq edib ki, öz filial və şöbələrindən kənarda bank xidməti göstərməyi dayandırsınlar.
Növbəti addım kimi  isə banklar xəbərdar ediliblər ki,  kreditlər üzrə öz faktiki illik faiz dərəcələrini (FIFD) internet resurslarında və reklam kampaniyalarında açıqlamalıdırlar. AMB tərəfindən təqdim edilən metodologiyaya uyğun olaraq FIFD hesablanan zaman aşağıdakılar nəzərə alınmalıdır: kreditin əsas məbləği üzrə ödənişlər, kredit üzrə faizlər, kredit üzrə komisyon ödənişləri, kreditə xidmət, kredit hesabının açılması və aparılması üzrə xərclər, həmçinin girova xidmət üzrə, kreditin nağdlaşdırılması üzrə xərclər, girovun qiymətləndirilməsi, eləcə də sığorta, inzibatçılıq və s. xərcləri.
Bunun edilməsi ona görə lazımdır ki, kreditlər üzrə faktiki dərəcələr bəyan ediləndən xeyli yüksəkdir. İndi bəzi banklar FIFD-ni elan etməyə başlayıblar və aydın olub ki, onlar 30-40% arasındadır və bəzən hətta 50%-ə qədər çatır.
Lakin bu cür nəticələrlə heç də bazar iştirakçılarının hamısı razı deyil. Məsələn, "Unibank"ın İdarə Heyətinin sədri Eldar Qəribov bildirib ki, "bizim ölkədə  istehlak kreditləri üzrə orta dərəcə 28-32% arasında dəyişir (mikrokreditləşdirmədə olduğu kimi, amma bu barədə heç kim danışmır). Effektiv dərəcə illik 40%-ə qədər çatır. Amma! Siz əgər istənilən bazarda, harada olması vacib deyil, Böyük Britaniyada, ABŞ-da və ya Rusiyada məbləği 100 $-dan 2 min $-a qədər dəyişən qısamüddətli kredit almaq istəsəniz effektiv dərəcə dəqiqliklə 60%-dən yüksək olacaq. Bu da məntiqlidir, çünki bu cür biznesin aparılması və onun effektiv idarə edilməsi  üçün böyük marketinq və reklam sərmayələri, satış kanallarının, informasiya texnologiyalarının inkişafını, risklərin idarə edilməsini və s. tələb edir. Deyək ki, 1000 manatı bir il müddətinə 25% və 40% dərəcə ilə götürmüş müştərilərin ödənişləri arasında fərq ildə cəmi 150 manat, yəni ayda 12,5 manat təşkil edəcək. Əgər kimsə bunun müştərini ödənməmiş borc  dalanına soxacağını iddia edirsə, qoy belə olsun və vicdanı qarşısında özü cavab versin". Bankirin sözlərinə görə, Azərbaycan vətəndaşlarının illik gəlirlərinin artımı təkcə son il üzrə ölkənin istehlak kreditləri bazarının həcminə bərabərdir. "Özü də gəlirlərin artımı mütləq rəqəmlərdə ailə təsərrüfatlarının borcunun artımını 3,5 dəfə üstələyir. Burada yaxın perspektiv üçün makroiqtisadi     risklər haradadır?" -  deyə  E.Qəribov soruşur.
İstənilən halda, AMB-nin təlimatına görə, ölkə bankları öz filiallarından və şöbələrindən kənarda bank xidməti göstərməyi dayandırıblar. AMB-nin baş direktoru Rəşad Orucovun bildirdiyi kimi banklardan və filiallardan  kənarda verilən kreditlərin payı böyük olmayıb, amma bu meyil güclənirmiş və ona görə də AMB bunu dayandırmalı olub. "Bizim qərarımızdan sonra banklar bu fəaliyyəti tamamilə dayandırıblar və artıq sanksiyalara gərək qalmayıb", - deyə R.Orucov bildirib. Faktiki olaraq bu, bankın yerləşdiyi ünvandan, yəni qanunla icazə verilmiş yerdən kənarda gerçəkləşdirilən bank fəaliyyəti idi. Qanuna görə, kreditlər  baş ofislərdə və filiallarda verilə bilər, şöbələr isə kreditin verilməsi ilə məşğul ola bilməzlər. "Kreditlərin səyyar məntəqələr vasitəsilə rəsmiləşdirilməsi əlavə əməliyyat xərclərinə gətirib çıxara bilər, çünki onlar faktiki olaraq əməliyyat sisteminə qoşulmuş uzaq xidmət nöqtələridir və təhlükəsizlik tələblərinə cavab verə bilməzlər. Orada gerçəkləşdirilən anderraytinqin keyfiyyəti də sual altındadır", - deyə R.Orucov sanır.
Beləliklə, AMB-nin son qərarlarından sonra istehlak kreditlərinin verilməsi üzərində nəzarətin güclənəcəyini gözləmək olar. Və uyğun olaraq "kreditomaniya" daha sivil və  təhlükəsiz "xəstəliyə" çevriləcək.

Addiction to consumer loans in Azerbaijan will become a more civilized and safer "disease"
Living on credit - a trend that has gripped the developed world in the last decade - has become fashionable in Azerbaijan. Stable incomes which, however, often do not allow you to make major purchases, but provide an opportunity to pay for them in instalments, have created demand for consumer loans. And some of the local commercial banks quickly seized the opportunity and began to offer a variety of conditions for getting them. The result is that consumer credits are considered the most popular form of bank loans in Azerbaijan today.
Easy conditions - high risks
To tell you the truth, it is difficult not to fall ill with "creditomania" in Azerbaijan today, given that the conditions for granting loans are becoming more loyal and banks' requirements for potential borrowers easier. For example, in order to get a rapid credit in a commercial network, many banks require you to show your ID and fill in a form - you do not need to pledge anything or bring a certificate of income from your employer.
This liberalism stimulates a growth in loan portfolios, but also affects their quality, because bad loans have become a serious issue for some banks, given that they often account for more than 10 per cent in the total portfolio.
But even against this background, banks are not going to give up on the democratization of the conditions of retail lending. On the contrary, they are adjusting the traditional line of credit products towards easing the requirements for the borrower and the package of documents he must submit. This is explained by the fact that today the prospects of consumer lending in Azerbaijan are largely determined by the saturation of the market, which has led to increased competition for customers.
However, such circumstances do not have a significant impact on the cost of products. But some banks have cut interest rates to 2-3 per cent, and this is insignificant against the background of high rates on consumer loans.
The thing is that short-term lending is a high-risk segment of unsecured lending, and the price of the loan product is a way for banks to cover these risks. How does competition manifest itself? First of all, banks are trying to attract customers with such advantages as rapid decision-making on the loan, elimination of red tape, expansion of sales channels, development of Internet banking, card products, including shopping cards.
According to the CBA, the growth rate of loans granted by banks to households last year is almost twice as higher as the pace of lending to the corporate sector. In 2012, loans granted to households increased by 30.1 per cent and exceeded 4 billion manats.
Certainly, increasing consumer lending has a positive impact on the economy, says the head of the press service of the International Bank of Azerbaijan, Rauf Agayev. With the growth in consumption, money circulation and, consequently, the gross domestic product of the country increase. For banks, retail lending has become the most attractive sector because of the very high yield and large market opportunities. On the other hand, if you cannot repay the loan, a situation arises between the borrower and the guarantor where the loan should be paid off by the bank. For this purpose, as you know, banks have set up reserve funds to cover credit risks. The riskier the credit policy of a bank, the greater insurance reserve it must create, using money from its own profits. In frequent cases, the bank remains at a loss.
"Banks are trying to attract the attention of borrowers with vivid advertising campaigns and various preferences and discounts. And then, in broad daylight they are looking with a lantern in their hand for the borrower who fell into arrears. Any reputable bank seeks to complicate the conditions for obtaining consumer loans and introduces modern scoring systems to eliminate insolvent borrowers at the stage when a loan application is submitted," Agayev said.
Central Bank tightens control
However, it is well known that the development of the European debt crisis became possible because of the simultaneous effect of a number of complex factors, including easy access to credits, which led to the issuance of a significant number of high-risk loans.
Given all this, to prevent the growing activity in the sphere of consumer loans, the IMF recommended that the Central Bank of Azerbaijan continue prudential measures. In addition, the Fund advised the CBA to play a role in direct lending to the real sector of the economy, Advisor to the IMF Department for the Middle East and Central Asia (MCD), Raja Al Marzouqi, said at a news conference after a two-week visit to Baku.
In turn, the Azerbaijani parliamentary committee on economic policy is going to demand that banks lower interest rates on consumer loans. The head of the committee, Ziyad Samadzada, recently said that the issue will be submitted to MPs and the country's leading economists for debate for the first time. "It is essential to analyze the situation on the market of consumer loans: how they affect the real possibilities of consumers and whether they are risky for the country's economy. As you know, the global financial crisis began because of problems with bank loans," Samadzada said.
MPs are going to hold a meeting with the leadership of local banks and the Central Bank of Azerbaijan to discuss problems on the consumer credit market. According to Samadzada, monthly loan servicing considerably exceeds banks' revenues from them. It is therefore proposed to investigate why with the average return of 6-8 per cent or less, banks impose such high interest rates on consumer credits. "Bank should definitely be informed that this situation could lead to a serious threat to the country's economy," the head of the parliamentary committee says.
Market participants also confirm the increased risk. According to the Director of Retail Business at Bank Standard, Elcin Abdullayev, a number of banks in the country have been conducting quite an aggressive credit policy recently by issuing loans at rates far above the average and in places not suitable for this activity. "This increases the risk to the whole banking sector in Azerbaijan, because often there is no way banks can check the creditworthiness of a borrower well enough," said Abdullayev, adding that potential customers of banks should fully receive all the necessary information about loans and rates in order to soberly assess their ability to return them.
Meanwhile, the Central Bank, seeing the desire of banks to build up the portfolio of retail services and a large number of appeals from clients in this regard, has begun to take action. To eliminate the threat to the stability of banks, the CBA initially warned them to stop providing banking services outside their branches and offices.
The next step was to notify the banks that they should disclose their actual annual interest rates on loans (FIFD) on the Internet and in advertising campaigns. In accordance with the methodology provided by the Central Bank, while calculating FIFD it is necessary to take into account: payments for the main sum of the loan, the interest on the loan, the loan fees, the costs of servicing the loan related to the opening and maintenance of a credit account, including costs related to the servicing of the collateral, expenses on cashing the loan, the assessment of the collateral, insurance, administrative and other expenses.
The need for this is related to the fact that the actual lending rates were much higher than claimed. Now some banks have already started announcing FIFD. And as it became clear, they reach 30-40 per cent, and sometimes even 50 per cent!
However, not all market participants agree with such conclusions. The chairman of the Unibank Supervisory Board, Eldar Qaribov, for example, stated that "the average rate on consumer loans in the country ranges from 28 to 32 per cent (like microcredits, but no one remembers that). The effective rate reaches 40 per cent per annum. But! If you want to take a short-term loan in the amount of $ 100 to $ 2,000 on any market, whether it is in the UK, the US or Russia, the effective rate will definitely be over 60 per cent. And this is justified, since doing this business and its effective management requires a huge investment in marketing and advertising, sales channels, information technology, risk management, and more. The difference in the monthly payment for a client with a debt of, say, 1,000 manats, which is taken for one year, between the rates of 25 and 40 per cent of the annual amount will be only 150 manats per year, or 12.5 manats a month. If anyone thinks that this can drive someone into unpayable debt, then let it be on their conscience." According to the banker, the rising income of Azerbaijani citizens in absolute terms over the past one year alone is almost comparable today with the total volume of the consumer credit market in the country. "The increase in income in absolute terms is 3.5 times higher than the growth in household debts. Where are macroeconomic risks in the short-term here?" asks Qaribov.
In any case, according to the requirements of the CBA, the country's banks also stopped providing banking services outside their branches and offices. According to CBA General Director Rasad Orucov, the share of loans issued outside banks and branches was small, but the trend was getting stronger, so the Central Bank stopped it. "Following our decision, banks completely stopped this activity, and there was no need for sanctions," said Orucov. In fact, it was a banking activity carried out outside the place where the bank was physically located, i.e. outside the places allowed by law. According to the law, credits may be granted in head offices and branches, and units may not engage in the issuance of credits. "Issuing loans through mobile units could lead to additional operational risks, because they are remote service points that are actually connected to the operating system, but cannot meet the security requirements. The quality of underwriting carried out there was also questioned," Orucov said.
Thus, after the recent decisions of the CBA, we can expect tighter control over the issuance of consumer credits. And accordingly, "creditomania" will become a more civilized and safer "disease".