BÖYÜK ÜMİDLƏR VƏ KİÇİK NƏTİCƏLƏR
Yerevanda Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın Rusiyaya səfərinin nəticələri ətrafında müzakirələr davam edir. Rusiya ilə Ermənistanın tarixi əlaqələrindən danışılır, Rusiya və Ermənistan siyasətçilərinin çıxışlarından sitatlar gətirilir. Amma bütün bu diskussiyalarda ilk baxışdan əsas bir şey çatmır: nəticələrin təhlili. Bəlkə də,  ona görə ki, səfərin real nəticələrini təhlilsiz də  anlamaq mümkündür.
Əslində kənardan hər şey mehriban və xeyirxahcasına görünürdü. Serj Sarqsyan rusiyalı həmkarı Vladimir Putinlə görüşdü, Putin onu prezident seçkisində qələbə qazanması münasibətilə təbrik etdi, Sarqsyan isə öz növbəsində təbrikə görə həmkarına minnətdarlığını bildirdi.
Lakin Ermənistanda Sarqsyanın Moskva səfərindən yalnız protokol təbəssümləri və təbrik gözləmirdilər. Daha doğrusu, bu səfərdən Ermənistanda daha çox konkret sosial-iqtisadi və siyasi suallara cavab gözləyirdilər.
Yerevan Moskvanın nəhayət, Ermənistanla Rusiya arasında Gürcüstan ərazisindən keçən dəmir yolunun açılması məsələsini həll edəcəyinə ümid bəsləyirdi. Bundan başqa, səfər ərəfəsində Ermənistanın Gömrük İttifaqına qəbulu perspektivi, qazın qiyməti və hətta... Xocalı aeroportunun təhlükəsizliyinə zəmanət məsələsi də gündəmdə idi.
Bu yerdə dəqiqləşdirməyə ehtiyac var. Bu məsələ KİV-də dəfələrlə yazılsa da, bir daha xatırladaq: Azərbaycanın işğal altındakı ərazisində aeroportun açılmasını Bakı ilk andan son dərəcə təhlükəli təxribat kimi qiymətləndirib. Azərbaycan rəsmiləri dəfələrlə birmənalı şəkildə bildiriblər ki, rəsmi Bakının razılığı olmadan işğal altındakı ərazilərdə hər hansı aeroportun açılmasından və uçuşların keçirilməsindən söhbət belə gedə bilməz. Sonrakı hadisələr Bakının bu mövqeyinin Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatı tərəfindən də dəstəkləndiyini göstərdi. Hətta ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri və Aİ rəhbərliyi də sözügedən aeroportun açılmasının tərəflər arasındakı münaqişənin həllinə xidmət etmədiyini təsdiqlədilər. Amma bu dövr ərzində erməni siyasətçilər özləri özlərini tələyə saldılar. Yerevanda siyasətçilər seçicilərinə Bakının bütün "hədələrinə" rəğmən, aeroportun mütləq açılacağına, dünyanın "qarabağlıların sərbəst hərəkət etmək hüququnu dəstəkləyəcəyinə" dair o qədər vədlər   vermişdilər ki, indi sanki aeroport avantürasının iflasa uğradığını etiraf edə bilmirlər. Ümumiyyətlə, bu təxribata əl atılmasının nə qədər məqsədəuyğun olduğuna dair sualı cavablandırmaq isə heç mümkün deyil. Hər halda, indi Yerevanda başqasının ərazisində və səması altında aeroportun tikintisi ideyasına cüzi də olsa dəstək işarəsi almağa çalışırlar. Lakin Moskva görüşlərinin stenoqramının da göstərdiyi kimi, Serj Sarqsyan Xocalı aeroportunun təhlükəsizliyinə çoxdan gözlədiyi zəmanəti ala bilməyib.
Qazın qiyməti məsələsi də açıq qalıb. Bu, kifayət qədər düşündürücüdür. Bir rəsmi sənəddə Ermənistan üçün Rusiya qazının qiyməti min kubmetrə görə 180 dollar, başqa bir sənəddə 220, üçüncüsündə 250 dollar göstərilir. Tezliklə bu rəqəmin 320 olacağı da istisna edilmir... Bir sözlə, danışıqlar davam edir: Rusiya qiyməti artırmaq niyyətindədir, Ermənistan isə onu əvvəlki səviyyədə saxlamağa çalışır, rəsmi şəxslər danışıqların davam etdiyini bildirir, əslində isə məsələ əvvəlkitək qaranlıq qalır.
Dəmir yolu məsələsində də irəliləyişə nail olunmayıb. Serj Sarqsyan Moskvaya "Abxaziya prezidenti" Aleksandr Ankvabla, demək olar ki, eyni vaxtda səfər edib. Lakin Rusiyadan Gürcüstana gedən dəmir yolu əvvəlkitək bağlıdır. Görünən odur ki, bu yol hələ kifayət qədər uzun müddət bağlı qalacaq: nə qədər ki, Suxumi və Sxinvalidə Rusiyanın səfirlikləri fəaliyyət göstərir, Tbilisi Moskva ilə diplomatik əlaqələr qurmaq niyyətində deyil. Kimin hansı sərhəddə nəzarət edəcəyi məsələsi müəyyənləşmədən isə dəmir yolunun açılması inandırıcı görünmür.
Bununla yanaşı, Sarqsyanın hələ seçkiyədək gah Rusiyadan, gah da Avropa İttifaqından almağa çalışdığı kredit məsələsi də açıq qalır : o zaman həm Moskva, həm də Brüssel Yerevana məsələnin seçkidən sonra həll olunacağını başa salmışdı. İndi vəziyyət daha da ağırlaşıb - Moskva ilə Brüssel Ermənistandan siyasi dəqiq cavab istəyir: Gömrük İttifaqı, yoxsa "Şərq tərəfdaşlığı"? İqtisadi vəziyyəti sözün əsl mənasında fəlakətə doğru gedən Ermənistanın prezidenti üçün bu kredit batmaqda olan insan üçün saman çöpü sayıla bilər.
Serj Sarqsyanın səfəri zamanı Ermənistanda daxili-siyasi fonun birmənalı olmaması da ciddi əhəmiyyət daşıyırdı. Prezident seçkisində məğlub olması ilə barışmayan, nəticələrin saxtalaşdırıldığını bildirən Raffi Ovannisyanın rəhbərlik etdiyi "İrs" partiyasının "mitinq fəallığı" yalnız Ermənistan prezidenti və onun "komandası"nın əhvalını pozmur. Bu vəziyyət Sarqsyanı da  "seçkiqabağı rejimdə" qalmağa vadar edir.
İzah edək. Bir qayda olaraq, ölkənin siyasi və sosial-iqtisadi həyatında müəyyən dövrilik olur. Buna əsasən, seçki ərəfəsində hakimiyyət potensial seçicisinə mümkün qədər çox "hədiyyə" etməyə çalışır. Populyar olmayan sosial-iqtisadi yeniliklərə isə seçkidən sonrakı dövrdə gedilir. Lermontovun dediyi kimi, "bəsdir adamları şirni ilə bəslədilər, onların mədəsi xarab olar. İndi acı dərmanın vaxtı çatır".
Teatr meydanındakı mitinqlərlə və Raffi Ovannisyanın tərəfdarlarının siyasi fəallığının azalmaması ilə əlaqədar olaraq, Serj Sarqsyan hətta nəzəri baxımdan seçkiqabağı "hədiyyə paylayışını" dayandıra və vaxtı çoxdan çatmış ağrılı tədbirlərə keçə bilmir. Onun üçün hələ də ölkədə sosial gərginliyi azaldacaq səs-küylü, effektiv addımlar atmaq vacibdir. Sarqsyan Moskvaya da məhz bu məqsədlə gedərək, orada iqtisadi və hərbi sahədə Rusiyanın dəstəyinə ümid etdiyini rəsmən kameralara da söyləmişdi.
Moskvada isə deyəsən belə qənaətə gəliblər ki, Ermənistan seçki ərəfəsində bütün "hədiyyələri" paylayıb qurtarıb. Hər halda, Moskva Yerevana nə kredit vədi, nə ucuz qaz, nə də başqa bir şey vəd edib. İndi Yerevan ekspertləri düşünürlər ki, Kreml kredit və qazın qiyməti məsələsini Ermənistanın Gömrük İttifaqına üzvlüyü ilə əlaqələndirir.
Amma Sarqsyan belə birmənalı qərar verməyə, Avropa ilə əlaqələri tam kəsməyə hazır deyil. Onun Moskva səfərini başa vurub Yerevana qayıdan kimi Brüsselə yollanaraq orada da Avropa Xalq Partiyasının rəhbəri Vildfrid Martenslə görüşmək niyyəti də bundan xəbər verir. Güman ki, Sarqsyan burada Aİ ilə əməkdaşlığın perspektivi və kredit məsələsinə dair nəsə eyham belə almağa ümid edirdi.
Yerevanda bildirirlər ki, Brüsselə planlaşdırılan səfər əvvəlcədən açıqlanmamışdı. Bu, Sarqsyanın Moskva səfərinin nəticələrinin gözləniləndən də çox zəif olduğunu söyləmək üçün kifayət qədər ciddi əsasdır.

БОЛЬШИЕ НАДЕЖДЫ – И СКРОМНЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ
В Ереване продолжают комментировать итоги визита в Россию президента Армении Сержа Саргсяна. Рассуждают об исторических связях России и Армении, цитируют выступления российских и местных политологов… Только вот во всей этой дискуссии, на первый взгляд вполне соответствующей законам жанра, не хватает главного: анализа итогов как таковых. Возможно, потому, что о реальных итогах визита приходится только догадываться.
Нет, внешне все было очень тепло и доброжелательно. Серж Саргсян встретился со своим российским коллегой, Владимир Путин поздравил его с победой на президентских выборах, а Саргсян, в свою очередь, поблагодарил за поздравления.
Однако в Армении от визита Саргсяна в Москву ждали не только, вернее, не столько протокольных улыбок и поздравлений, сколько ответов на конкретные социально-экономические и политические вопросы. Так, в Ереване не сомневались, что Москва, наконец, "продавит" вопрос открытия железнодорожного сообщения Армении с Россией через Грузию. Кроме того, в центре внимания накануне визита были и перспективы вступления Армении в Таможенный союз, цена на газ и даже… гарантии безопасности для Ходжалинского аэропорта.
Здесь, пожалуй, требуется уточнение. Этот вопрос освещался в СМИ многократно, но, тем не менее, напомним: открытие аэропорта на оккупированных азербайджанских землях в Баку с самого начала расценивали как весьма опасную провокацию. И не раз твердо заявляли, что ни о каком аэропорте на захваченной территории и полетах в азербайджанском воздушном пространстве без разрешения властей Азербайджана не может быть и речи. Как показали дальнейшие события, эта позиция Баку была поддержана ИКАО (Международная организация гражданской авиации), и даже сопредседатели Минской группы и руководство ЕС высказались в том смысле, что открытие аэропорта вряд ли поспособствует урегулированию. Но за это время армянские политики успели загнать себя в ловушку. В Ереване столько раз и так категорично заверяли собственных избирателей, что аэропорт, несмотря на "угрозы" со стороны Баку, обязательно откроется, а весь мир поддерживает "право на свободное передвижение для карабахцев", что теперь им уже как-то не с руки признаваться в крахе авантюры с аэропортом. И тем более отвечать на вопросы, а стоило ли затевать эту провокацию вообще. Так или иначе, в Ереване всеми силами пытаются получить "на камеру" хоть какой-то намек на одобрение идеи с аэропортом на чужой земле и под чужим небом. Но, как показала стенограмма официальных встреч в Москве, долгожданных гарантий безопасности для аэропорта Серж Саргсян так и не получил.
Без ответа остался и вопрос о цене на газ. А тут есть о чем подумать. В одних вполне официальных документах цена на российский газ для Армении определена в $180 за тысячу кубометров, в других она уже составляет $220, а третьи называют цифру в $250 и не исключают, что вскоре будет уже $320… Словом, переговоры продолжаются: Россия намерена цену поднять, Армения рассчитывает сохранить ее на прежнем уровне, официальные лица заявляют, что переговоры продолжаются - и ясности по-прежнему нет.
Не удалось добиться продвижения и в вопросе железнодорожного сообщения. Да, Серж Саргсян находился в Москве практически одновременно с Александром Анквабом, так называемым "президентом Абхазии", но железная дорога из России в Грузию по-прежнему закрыта. И, по всей видимости, останется такой еще достаточно долго: в Тбилиси не намерены устанавливать дипломатические отношения с Россией до тех пор, пока действуют российские посольства в Сухуми и Цхинвали, а без решения вопроса, кто и на какой границе будет осуществлять контроль, дорога вряд ли откроется.
Вместе с тем по-прежнему актуальным остается тот самый вопрос о кредите, который еще до выборов Саргсян пытался получить и у России, и у Евросоюза, но безуспешно: и в Москве, и в Брюсселе ему дали понять, что вопрос будет решаться уже после выборов. Теперь же ситуация осложнилась еще больше - Москва и Брюссель требуют от Еревана политической определенности и четкого ответа на вопрос, намерена ли Армения вступать в Таможенный союз или останется членом "Восточного партнерства". При этом для президента Армении, страны, экономическое положение которой честнее всего было бы назвать "вялотекущей катастрофой", такой кредит - это все равно что соломинка для утопающего.
Не менее важно, что внутриполитический фон для визита Сержа Саргсяна в РФ был в Армении весьма неоднозначным. "Митинговая активность" оппозиционной партии "Наследие", чей лидер Раффи Ованнисян не смирился с поражением на выборах и настаивает, что результаты плебисцита были сфальсифицированы, не просто портит настроение президенту Армении и его "команде". В результате всего этого Саргсян вынужден существовать, скажем так, "в предвыборном режиме".
Поясним. Как правило, в политической и социально-экономической жизни страны отмечается определенная цикличность. Согласно этому накануне выборов власть нередко стремится сделать потенциальным избирателям как можно больше "подарков", а непопулярные социально-экономические нововведения приберегает на поствыборный период - в полном соответствии с лермонтовским "довольно людей кормили сластями; у них от этого испортился желудок: нужны горькие лекарства, едкие истины".
В связи с митингами на Театральной площади и непрекращающейся политической активностью сторонников Раффи Ованнисяна Серж Саргсян даже теоретически не может прекратить предвыборную "раздачу подарков" и перейти к давно назревшим болезненным мерам. Ему по-прежнему необходимы какие-то громкие и эффективные шаги по снижению социальной напряженности в стране - именно за этим он и отправился в Москву, где уже официально, "на камеру", выражал надежды на российскую поддержку в экономике и военной сфере.
Но в Москве, похоже, сочли, что накануне выборов весь запас "подарков" Армении был уже израсходован. Во всяком случае, гласных и недвусмысленных обещаний кредита, низких цен на газ и т.д. в Москве так и не прозвучало. И теперь в ереванском экспертном сообществе говорят, что в Кремле вопрос о кредите и цене на газ увязывают с тем самым вступлением Армении в Таможенный союз.
Но к такому однозначному решению и полному разрыву с Европой Саргсян не готов. И едва завершив переговоры в Москве, он возвращается в Ереван, чтобы затем отправиться уже в Брюссель, на встречу с председателем Европейской народной партии Вилфридом Мартенсом. Вероятнее всего, здесь он прозондирует почву насчет сотрудничества Армении с ЕС, а также шансы на получение кредита. Как отмечают в Ереване, визит в Брюссель не анонсировался заранее. И это, по крайней мере, весомый повод полагать, что результаты визита Саргсяна в Москву оказались куда скромнее ожидаемых.