HƏR ŞEYİN ÖZ QİYMƏTİ VAR
Azərbaycanda sahibkarlığın, o cümlədən  bank bölməsinin inkişafı qiymətləndirmə sahəsində keyfiyyətli xidmətlərə tələbat doğurur. Ancaq ölkədə bu bazar yeni-yeni formalaşır və indiki inkişaf mərhələsində mövcud tələblərə tam cavab vermək imkanında deyil. Xüsusilə də bunun parlaq nümunəsi kimi eyni obyektin müxtəlif şirkətlər tərəfindən qiymətləndirilən zaman müşahidə edilə bilən böyük fərqi göstərmək olar.
Problemli sahə
Bildirmək gərəkdir ki, bu gün ölkənin bank bazarında fəaliyyət göstərən qiymətləndirmə şirkətlərinin çoxu sifarişlər zərfini girov təminatının qiymətləndirilməsi hesabına formalaşdırır. Qalan xidmət növlərinin payına isə bütün sifariş çantasının 35%-dən az hissəsi düşür. Və ən böyük ehtiyac başqa əmlak növlərindən fərqli olaraq daşınmaz əmlakın qiymətləndirilməsində müşahidə edilir, çünki banklar əsasən daşınmaz əmlakı girov predmeti kimi qəbul edirlər. Bununla yanaşı, İpoteka Fondu daha çox mənzillərin, kommersiya bankları isə kommersiya obyektlərinin, torpaq sahələrinin və yaşayış obyektlərinin qiymətləndirilməsinə ehtiyac duyurlar. Həmçinin, əlavə edək ki, bank kredit təşkilatları girov kimi torpaq sahələrini elə də həvəslə qəbul etmirlər, bunu son illərdə torpağın likvidliyinin aşağı düşməsi ilə əsaslandırırlar.
Ölkədə ipoteka kreditləşməsinin və başqa kredit növlərinin inkişafı ilə qiymətləndiricilərə tələbat artır, amma bu sahə hələ də bizdə lazımi populyarlıq qazana bilməyib, çünki bunun obyektiv səbəbləri var. Hazırda bu sahədə mütəxəssislərə sertifikat verən Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin fəaliyyətində, həmçinin ipoteka kreditləşdirməsi sistemində fəal şəkildə 11 qiymətləndirmə şirkəti iştirak edir, halbuki bütünlükdə bu sahədə onların sayı 50-dən yüksəkdir.  Ekspertlər qiymətləndirmə fəaliyyəti bazarının inkişafını əngəlləyən başqa amillərlə yanaşı, cəmiyyət tərəfindən ixtisasın artırılması üzrə mütəmadi kursların təşkil edilməsinə baxmayaraq, bazar iştirakçılarının peşəkarlıq səviyyəsinin yetərincə  olmadığını da vurğulayırlar.
Ondan başqa, bu sahədə milli standartların hələ 2010-cu ildə qəbul edilməsinə baxmayaraq, onların yerinə yetirilməsində də problemlər var. Bu 9 standart birmənalı şəkildə kimin qiymətləndirmə fəaliyyəti ilə məşğul ola biləcəyini müəyyən edir, amma istehlakçılar, o cümlədən banklar heç də həmişə həmin standartları yerinə yetirmirlər, müvafiq sertifikatı olmayan və öz müştərilərinin xeyrinə qeyri-obyektiv qərarlar qəbul edə bilən şirkətlərin xidmətinə üz tuta bilirlər.
Başqa bir problem isə qiymətləndiricilərin bazarda işləməsi üçün metodiki sənədlərin çatışmaması ilə bağlıdır. Həm də 1998-ci ildə təsdiq edilmiş "Qiymətləndirmə fəaliyyəti haqqında" qanunun yeniləşdirilmiş variantının qəbul edilməsi ilə bağlı gecikmələr də bazarın inkişafını güclü şəkildə ləngidir. Hazırda sənədin yeni variantı Milli Məclisin iqtisadi siyasət komitəsində müzakirə olunur və ekspertlər belə sanırlar ki, qanun layihəsi ilə nəzərdə tutulan dəyişikliklər yuxarıda sadalanan  problemlərin həllində və Azərbaycanda qiymətləndirmə fəaliyyəti bazarında artımın təmin edilməsi baxımından başlıca rol oynayacaq.
Hər şey qanun üzrədir
Qeyd edək ki, qanun layihəsinin qəbul edilməsindən sonra əsas yenilik Azərbaycan Qiymətləndiricilər Palatasının (AQP) yaradılması olacaq. AQP-nin qiymətləndiricilər tərəfindən qiymətləndirmə fəaliyyətinin tənzimlənməsi və idarə edilməsi, qiymətləndiricilərin fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədi ilə təsis olunmuş müstəqil, özünü idarə edən qurum kimi yaradılması nəzərdə tutulur. Palata ölkə üzrə qiymətləndiricilərin reyestrini tutmalı, lazım olduqda maraqlı şəxslərə bu reyestrdən məlumat təqdim etməlidir.
Palatanın funksiyaları sırasına qiymətləndirmə sahəsində dövlət siyasətinin müəyyən edilməsi və həyata keçirilməsi, onun hüquqi və iqtisadi tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsi və s. daxildir. Palata həmçinin qiymətləndirmə standartlarını, qiymətləndiricilərin işgüzar və peşəkar etika qaydalarını işləyib hazırlayacaq, onların hüquqlarını və qanuni maraqlarını müdafiə edəcək və s.
Qiymətləndirmə fəaliyyəti üzərində nəzarət isə palatanın struktur bölmələri tərəfindən plan üzrə və plandankənar yoxlamalar şəklində gerçəkləşdiriləcək.
Həmçinin Azərbaycan Qiymətləndiricilər Palatasının Kompensasiya Fondunun yaradılması da nəzərdə tutulur. Bu, palata üzvlərinin 850 manat səviyyəsində müəyyən edilmiş icbari üzvlük haqları hesabına formalaşdırılacaq. Fondun vəsaitləri qiymətləndiricinin fəaliyyətindən və ya fəaliyyətsizliyindən zərər çəkmiş sifarişçilərə kompensasiya kimi ödənilməsi üçün nəzərdə tutulacaq.
Bundan başqa, qanun layihəsinin vacib yeniliyi kimi, Azərbaycanda qiymətləndirici məsuliyyətinin icbari sığortasının tətbiqi də nəzərdə tutulur. Sığorta halı kimi  qiymətləndiricinin fəaliyyəti və ya fəaliyyətsizliyi nəticəsində məhkəmə qərarı ilə və ya qiymətləndiricinin öz qərarı ilə qəbul edilən zərərin dəyməsi halı hesab edilir. Palata iştirakçılarının sayı 75-ə qədər olduğu halda, bu sahə üzrə sığorta ödənişi  2500 manat səviyyəsində, 75-dən yuxarı olduqda isə  1500 manat səviyyəsində müəyyən edilir.
Ekspertlərin fikrincə, qanun layihəsi əmlakın qeyri-obyektiv qiymətləndirilməsi faktlarını aradan qaldırmaq məqsədi daşıyır ki, nəticədə bu, başqa təsirləri ilə yanaşı, dövlət büdcəsinə daxilolmaların artmasına da  gətirib çıxaracaq. Bundan başqa, qiymətləndirmə fəaliyyətinin inkişafı siyasi baxımdan da önəmlidir. Azərbaycan hökuməti Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalı zamanı dəymiş zərərin qiymətləndirilməsi üzrə işləri davam etdirir və hələ yekun nəticələr hazırlamayıb. Yüksək peşəkarlıqlı qiymətləndirmə şirkətləri də  bu işdə yaxşı yardımçıya çevrilə bilər.
Bir sözlə, Azərbaycanın iqtisadi həyatında davam edən aktivlik  bundan sonra da qiymətləndirmə şirkətlərinin xidmətinə böyük tələb yaradacaq ki, bu da ölkəmizdə biznesin bu istiqaməti üçün ürəkaçan perspektivlər vəd edir.

Оценочный рынок Азербайджана ожидают существенные новшества
Развитие предпринимательства в Азербайджане, в частности рост банковского сектора, рождает спрос на качественные услуги в сфере оценочной деятельности. Однако этот рынок в стране только формируется и на нынешней стадии своего развития не способен в полной мере отвечать существующим требованиям. Особенно ярким примером является та большая разница, которая может наблюдаться в оценке одного и того же объекта различными компаниями.
Проблемная сфера
Надо сказать, что сегодня большинство оценочных компаний, действующих на рынке страны, формируют портфель заказов в основном за счет оценки залогового обеспечения. На долю остальных видов услуг приходится не более 35% всего портфеля заказов. И самая большая необходимость наблюдается в оценке недвижимости, нежели других видов имущества, так как именно ее главным образом принимают банки в качестве предмета залога. При этом Азербайджанский ипотечный фонд больше нуждается в оценке жилых квартир, коммерческие банки - в оценке коммерческих объектов, земельных участков и жилых объектов. Добавим также, что банковские кредитные организации в качестве залога особенно неохотно принимают земельные участки, обосновывая это снижением в последние годы ликвидности земли.
С развитием ипотечного и других видов кредитования в стране потребность в оценщиках растет, однако эта сфера все еще не получила должной популярности у нас, и тому есть объективные причины. Сегодня в деятельности Общества оценщиков Азербайджана, которое и сертифицирует специалистов в этой сфере, а также в системе ипотечного кредитования, активно участвуют 11 оценочных компаний, хотя в целом в этой сфере их насчитывается свыше 50. Среди основных факторов, сдерживающих развитие рынка оценочной деятельности, самым существенным эксперты называют недостаточный уровень профессионализма его участников, несмотря на регулярные курсы по повышению квалификации, организуемые обществом.
Кроме того, несмотря на то, что национальные стандарты в этой сфере были приняты еще в 2010 году, есть проблемы в их исполнении. Эти 9 стандартов однозначно определяют, кто может заниматься оценочной деятельностью, однако потребители, в том числе и банки, не всегда соблюдают их, прибегая к услугам компаний, которые не имеют соответствующего сертификата и могут принять необъективные решения в пользу своих клиентов.
Другой проблемой является нехватка методических документов для работы оценщиков на рынке. Помимо этого развитие рынка сильно тормозят задержки с принятием обновленного варианта закона "Об оценочной деятельности", утвержденного в 1998 году. Сейчас новый вариант документа обсуждается в комитете по экономической политике Милли меджлиса, и эксперты считают, что предполагаемые законопроектом изменения сыграют ключевую роль в решении вышеперечисленных проблем и обеспечении роста рынка оценочной деятельности в Азербайджане.
Все по закону
Отметим, что главным нововведением после принятия законопроекта станет создание Азербайджанской палаты оценщиков - независимой самоуправляемой организации, учрежденной оценщиками с целью регулирования и управления оценочной деятельностью, формирования единой оценочной практики и подходящей среды оценочных услуг, координирования деятельности оценщиков. Палата должна вести реестр оценщиков в стране и при необходимости предоставлять заинтересованным лицам информацию из этого реестра. В функции палаты входит формирование предложений по определению и претворению в жизнь государственной политики в сфере оценочной деятельности, усовершенствованию правового и экономического ее регулирования и т.д. Палата также должна будет готовить оценочные стандарты, правила рабочей и профессиональной этики оценщиков, защищать их права и законные интересы и др. Надзор же над оценочной деятельностью будет осуществляться в виде плановых и внеплановых проверок посредством структурных отделений палаты.
Также предусматривается создание Фонда компенсации Азербайджанской палаты оценщиков. Он будет сформирован за счет обязательных взносов членов палаты, которые определены на уровне 850 манатов. Средства фонда будут использоваться для выплаты компенсаций заказчикам, потерпевшим ущерб от действий или бездействия оценщика.
Кроме того, важным новшеством законопроекта является внедрение в Азербайджане обязательного страхования ответственности оценщиков. Страховым случаем считается факт нанесения ущерба в результате действий или бездействия оценщика, признанный решением суда или самим оценщиком. При числе участников палаты до 75 страховой взнос по этому виду определяется на уровне 2500 манатов, свыше 75 - 1500 манатов.
По мнению экспертов, законопроект призван устранить факты необъективной оценки имущества, что в итоге приведет, среди прочего, и к росту налоговых поступлений в государственный бюджет. Кроме того, развитие оценочной деятельности важно и с политической точки зрения. Азербайджанское правительство продолжает работы по оценке ущерба, нанесенного армянскими вооруженными силами во время оккупации азербайджанских земель, и еще не подготовило окончательные результаты. Хорошими помощниками в этом деле могли бы стать высококвалифицированные оценочные компании.
Словом, продолжающаяся активность в экономической жизни Азербайджана будет и дальше порождать большой спрос на услуги оценочных компаний, что свидетельствует о радужных перспективах этого направления бизнеса в стране.