HƏR ŞEYİN ÖZ QİYMƏTİ VAR
Azərbaycanda sahibkarlığın, o cümlədən  bank bölməsinin inkişafı qiymətləndirmə sahəsində keyfiyyətli xidmətlərə tələbat doğurur. Ancaq ölkədə bu bazar yeni-yeni formalaşır və indiki inkişaf mərhələsində mövcud tələblərə tam cavab vermək imkanında deyil. Xüsusilə də bunun parlaq nümunəsi kimi eyni obyektin müxtəlif şirkətlər tərəfindən qiymətləndirilən zaman müşahidə edilə bilən böyük fərqi göstərmək olar.
Problemli sahə
Bildirmək gərəkdir ki, bu gün ölkənin bank bazarında fəaliyyət göstərən qiymətləndirmə şirkətlərinin çoxu sifarişlər zərfini girov təminatının qiymətləndirilməsi hesabına formalaşdırır. Qalan xidmət növlərinin payına isə bütün sifariş çantasının 35%-dən az hissəsi düşür. Və ən böyük ehtiyac başqa əmlak növlərindən fərqli olaraq daşınmaz əmlakın qiymətləndirilməsində müşahidə edilir, çünki banklar əsasən daşınmaz əmlakı girov predmeti kimi qəbul edirlər. Bununla yanaşı, İpoteka Fondu daha çox mənzillərin, kommersiya bankları isə kommersiya obyektlərinin, torpaq sahələrinin və yaşayış obyektlərinin qiymətləndirilməsinə ehtiyac duyurlar. Həmçinin, əlavə edək ki, bank kredit təşkilatları girov kimi torpaq sahələrini elə də həvəslə qəbul etmirlər, bunu son illərdə torpağın likvidliyinin aşağı düşməsi ilə əsaslandırırlar.
Ölkədə ipoteka kreditləşməsinin və başqa kredit növlərinin inkişafı ilə qiymətləndiricilərə tələbat artır, amma bu sahə hələ də bizdə lazımi populyarlıq qazana bilməyib, çünki bunun obyektiv səbəbləri var. Hazırda bu sahədə mütəxəssislərə sertifikat verən Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin fəaliyyətində, həmçinin ipoteka kreditləşdirməsi sistemində fəal şəkildə 11 qiymətləndirmə şirkəti iştirak edir, halbuki bütünlükdə bu sahədə onların sayı 50-dən yüksəkdir.  Ekspertlər qiymətləndirmə fəaliyyəti bazarının inkişafını əngəlləyən başqa amillərlə yanaşı, cəmiyyət tərəfindən ixtisasın artırılması üzrə mütəmadi kursların təşkil edilməsinə baxmayaraq, bazar iştirakçılarının peşəkarlıq səviyyəsinin yetərincə  olmadığını da vurğulayırlar.
Ondan başqa, bu sahədə milli standartların hələ 2010-cu ildə qəbul edilməsinə baxmayaraq, onların yerinə yetirilməsində də problemlər var. Bu 9 standart birmənalı şəkildə kimin qiymətləndirmə fəaliyyəti ilə məşğul ola biləcəyini müəyyən edir, amma istehlakçılar, o cümlədən banklar heç də həmişə həmin standartları yerinə yetirmirlər, müvafiq sertifikatı olmayan və öz müştərilərinin xeyrinə qeyri-obyektiv qərarlar qəbul edə bilən şirkətlərin xidmətinə üz tuta bilirlər.
Başqa bir problem isə qiymətləndiricilərin bazarda işləməsi üçün metodiki sənədlərin çatışmaması ilə bağlıdır. Həm də 1998-ci ildə təsdiq edilmiş "Qiymətləndirmə fəaliyyəti haqqında" qanunun yeniləşdirilmiş variantının qəbul edilməsi ilə bağlı gecikmələr də bazarın inkişafını güclü şəkildə ləngidir. Hazırda sənədin yeni variantı Milli Məclisin iqtisadi siyasət komitəsində müzakirə olunur və ekspertlər belə sanırlar ki, qanun layihəsi ilə nəzərdə tutulan dəyişikliklər yuxarıda sadalanan  problemlərin həllində və Azərbaycanda qiymətləndirmə fəaliyyəti bazarında artımın təmin edilməsi baxımından başlıca rol oynayacaq.
Hər şey qanun üzrədir
Qeyd edək ki, qanun layihəsinin qəbul edilməsindən sonra əsas yenilik Azərbaycan Qiymətləndiricilər Palatasının (AQP) yaradılması olacaq. AQP-nin qiymətləndiricilər tərəfindən qiymətləndirmə fəaliyyətinin tənzimlənməsi və idarə edilməsi, qiymətləndiricilərin fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədi ilə təsis olunmuş müstəqil, özünü idarə edən qurum kimi yaradılması nəzərdə tutulur. Palata ölkə üzrə qiymətləndiricilərin reyestrini tutmalı, lazım olduqda maraqlı şəxslərə bu reyestrdən məlumat təqdim etməlidir.
Palatanın funksiyaları sırasına qiymətləndirmə sahəsində dövlət siyasətinin müəyyən edilməsi və həyata keçirilməsi, onun hüquqi və iqtisadi tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsi və s. daxildir. Palata həmçinin qiymətləndirmə standartlarını, qiymətləndiricilərin işgüzar və peşəkar etika qaydalarını işləyib hazırlayacaq, onların hüquqlarını və qanuni maraqlarını müdafiə edəcək və s.
Qiymətləndirmə fəaliyyəti üzərində nəzarət isə palatanın struktur bölmələri tərəfindən plan üzrə və plandankənar yoxlamalar şəklində gerçəkləşdiriləcək.
Həmçinin Azərbaycan Qiymətləndiricilər Palatasının Kompensasiya Fondunun yaradılması da nəzərdə tutulur. Bu, palata üzvlərinin 850 manat səviyyəsində müəyyən edilmiş icbari üzvlük haqları hesabına formalaşdırılacaq. Fondun vəsaitləri qiymətləndiricinin fəaliyyətindən və ya fəaliyyətsizliyindən zərər çəkmiş sifarişçilərə kompensasiya kimi ödənilməsi üçün nəzərdə tutulacaq.
Bundan başqa, qanun layihəsinin vacib yeniliyi kimi, Azərbaycanda qiymətləndirici məsuliyyətinin icbari sığortasının tətbiqi də nəzərdə tutulur. Sığorta halı kimi  qiymətləndiricinin fəaliyyəti və ya fəaliyyətsizliyi nəticəsində məhkəmə qərarı ilə və ya qiymətləndiricinin öz qərarı ilə qəbul edilən zərərin dəyməsi halı hesab edilir. Palata iştirakçılarının sayı 75-ə qədər olduğu halda, bu sahə üzrə sığorta ödənişi  2500 manat səviyyəsində, 75-dən yuxarı olduqda isə  1500 manat səviyyəsində müəyyən edilir.
Ekspertlərin fikrincə, qanun layihəsi əmlakın qeyri-obyektiv qiymətləndirilməsi faktlarını aradan qaldırmaq məqsədi daşıyır ki, nəticədə bu, başqa təsirləri ilə yanaşı, dövlət büdcəsinə daxilolmaların artmasına da  gətirib çıxaracaq. Bundan başqa, qiymətləndirmə fəaliyyətinin inkişafı siyasi baxımdan da önəmlidir. Azərbaycan hökuməti Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalı zamanı dəymiş zərərin qiymətləndirilməsi üzrə işləri davam etdirir və hələ yekun nəticələr hazırlamayıb. Yüksək peşəkarlıqlı qiymətləndirmə şirkətləri də  bu işdə yaxşı yardımçıya çevrilə bilər.
Bir sözlə, Azərbaycanın iqtisadi həyatında davam edən aktivlik  bundan sonra da qiymətləndirmə şirkətlərinin xidmətinə böyük tələb yaradacaq ki, bu da ölkəmizdə biznesin bu istiqaməti üçün ürəkaçan perspektivlər vəd edir.

EVERYTHING HAS ITS VALUE
The development of private enterprise in Azerbaijan, in particular the growth of the banking sector, is giving rise to a demand for high-quality services in the sphere of valuation activity. However, this market is only just taking shape in the country and at the current stage of its development it is incapable of meeting existing demands in full measure. A particularly vivid example of this is the big difference which can be seen in the valuation of a building by different companies.
A problem area
It has to be said that today the majority of valuation companies operating in the country put together a portfolio of orders basically from a valuation of collateral. Other types of services account for no more than 35% of the whole orders portfolio. And the biggest need is in real estate valuation rather than other types of property, because this is what banks usually accept as collateral. At the same time, the Azerbaijani Mortgage Fund is more in need of a valuation of residential apartments and commercial banks need a valuation of commercial buildings, land plots and apartment blocks. We should also add that bank credit organizations are particularly reluctant to accept land plots as collateral, pointing to the reduction in land liquidity in recent years.
With the development of mortgage and other types of credit in the country there is an increasing demand for valuers, but this area has not been as popular as it should have been, and there are objective reasons for this. Today there are 11 valuation companies actively operating in the Azerbaijan Valuers Society, which certifies the experts in this field and in the system of mortgage borrowing, although there are over 50 of them in this sphere as a whole. Experts say one of the main factors that is delaying the development of the valuation market is the insufficient level of professionalism among its participants, despite regular courses to improve qualifications organized by the society.
Furthermore, despite the fact that national standards in this sphere were adopted back in 2010, there have been problems in implementing them. These nine standards clearly define who can engage in valuation activity, but consumers, including banks, do not always observe them, resorting to the services of companies which have no proper certificate and which can take biased decisions in favour of their customers.
Another problem is a shortage of guidelines for valuers to work with in the market. Apart from this, the development of the market is being seriously hampered by delays in the adoption of an updated version of the law "On valuation activity", which was approved in 1998. The new version of the document is currently being debated in the committee for economic policy of the Milli Maclis, and experts believe that the changes proposed in the draft bill will play a key role in solving the above problems and in ensuring a growth in the valuation market in Azerbaijan.
Everything according to the law
We should point out that the main innovation following the adoption of the draft bill will be the creation of the Azerbaijani Chamber of Valuers - an independent self-governing organization established by valuers with the aim of regulating and controlling valuation activity, shaping a single valuation practice and a suitable environment of valuation services and coordinating the activities of valuers.  The chamber will keep a register of valuers in the country and where necessary provide interested parties with information from this register. The chamber's functions include drawing up proposals on defining and implementing state policy in the sphere of valuation activity, improving its legal and economic regulation, and so on. The chamber will also prepare valuation standards, the rules of working and professional ethics of valuers and protect their rights and lawful interests, etc. Supervision of valuation activity will be carried out in the form of scheduled and ad hoc checks by the structural departments of the chamber.
An equalization fund of the Azerbaijani Chamber of Valuers is also to be set up. It will be formed from compulsory contributions by members of the chamber which have been set at a level of AZN 850. The money from the fund will be used to pay compensation to customers who have suffered damage as a result of the activities or lack of them by the valuer.
In addition, an important innovation of the draft bill is the introduction in Azerbaijan of compulsory insurance of the responsibility of valuers. An insurable occurrence is one where damage has been caused as a result of the actions or lack of actions by a valuer as recognized by a court or the valuer himself. With a total of up to 75 members of the chamber the contribution for this type is set at a level of AZN 2,500, more than 75 at AZN 1,500.
In the opinion of experts, the draft bill is destined to eradicate cases of a biased valuation of property, which will ultimately lead, among other things, to an increase in tax revenue to the state budget. Furthermore, the development of valuation activity is also important from the political point of view. The Azerbaijani government is continuing work on assessing the damage caused by the Armenian armed forces during the occupation of Azerbaijani territory, and has not yet prepared its final results. Highly qualified valuation companies could be a great help in this matter.
In short, the continuing intense activity in Azerbaijan's economic life will continue to generate great demand for the services of valuation companies, which testifies to the rosy prospects for this area of business in the country.