ETİRAZDAN TERRORADƏK
Beynəlxalq müşahidəçilər seçkilərin demokratikliyini qiymətləndirmək üçün onlarla parametrdən istifadə edir - şəffaf qutulardan və qeyri-şəffaf səsvermə otaqlarından tutmuş, müxtəlif partiyaların seçki təbliğatı üçün istifadə etdikləri efir vaxtının nisbətinədək. Amma yəqin ki, onların arasında ən doğru meyar seçkinin bitməsindən sonra keçirilən etiraz aksiyalarıdır.
Seçkisonrası Ermənistan qaynamaqda davam edir. Rəsmi məlumata görə, prezident seçkisində ikinci yeri tutmuş Raffi Ovannisyan İrəvanın Teatr meydanında hələ ki, dinc mitinqlər keçirir, regionlara səfərlər edir və ən başlıcası, digər partiyaların fəalları ilə son dərəcə aktiv görüşlər aparır.
Maraqlıdır ki, hələ seçkisonrası qarşıdurmanın ilk günlərindəcə Serj Sarqsyanın "komandası" zəiflik nümayiş etdirdi: Respublika Partiyası Teatr meydanına təyin etdiyi qələbə mitinqini təxirə saldı, daha sonra isə Sarqsyan Raffi Ovannisyanla görüşə razılıq verdi.
Amma Raffi Ovannisyan "uğuru davam etdirə" bildimi? Bu suala cavab açıq qalır. Həmin hadisələrdən bir neçə gün sonra "İrs" partiyasının lideri Ermənistan prezidenti  ilə görüşünün konteksdən çıxarılmış bir parçasının yox, bütünlükdə hamısının ictimai müzakirəyə çıxarılması tələbi  ilə çıxış etdi. "Mənim Serj Sarqsyanla görüşümün bir hissəsini ictimaiyyətə təqdim etməklə məni nüfuzdan salmağa çalışan şəxslər utansın. Birincisi, söhbət zamanı Sarqsyan bildirmişdi ki, biz otaqda təkik. Bu yalan idisə, prezident məni aldadıbsa, söhbətimizin yazısının tam versiyada açıqlanmasını tələb edirəm", - deyə Ovannisyan keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib. O, görüşdə MSK-nın açıqladığı nəticələrlə razı olmadığını Sarqsyanın nəzərinə çatdırdığını da söyləyib: "Hazırkı dövlət başçısı prezident seçilməyib və onun şampan şərabı ilə qələbəni bayram etməsi hələ tezdir".
"Videoqalmaqal" digər müxalifət liderlərinin, xüsusilə Levon Ter-Petrosyanın rəhbərlik etdiyi erməni milli konqresinin (EMK) Ovannisyanı açıq şəkildə fəaliyyətsizlikdə və qətiyyətsizlikdə günahlandırdığı günlərdə meydana çıxıb. Bu ittihamlara cavab olaraq Ovannisyan regionlarda son dərəcə ciddi fəallıq nümayiş etdirməyə başlayıb, ən azı, yerli "xanlar"dan bəzilərinin istefasına nail olub, mitinqlərdə istefaların davam edəcəyi vədini səsləndirib.
İndi İrəvanın siyasi dairələrində deyirlər ki, Raffi Ovannisyan seçkidə 37% səs toplamaqla "taleyin hökmü ilə" müxalifətin vahid namizədi roluna yiyələnib və bütünlükdə "etirazçı elektorat"ın səsini qazanıb, 37% səsin çox hissəsi isə daha çox Ovannisyana deyil, "Serj Sarqsyanın əleyhinə" verilib. Bu şəraitdə Ovannisyana digər partiyaların dəstək verib-verməyəcəyi həlledici məqam sayıla bilər. Sabiq xarici işlər naziri məhz bu üzdən son dərəcə fəal şəkildə özünə müttəfiqlər axtarsa da, vəziyyət tam aydın deyil.
Raffi Ovannisyan artıq "Çiçəklənən Ermənistan" partiyasının lideri Qagik Sarukyan, həmçinin partiya üzvləri Vardan Oskanyan və Nair Zohrabyanla görüşüb. Amma bu haqda informasiya son dərəcə azdır. "Qraparak" qəzeti "Çiçəklənən Ermənistan"dakı mənbəyə əsasən yazır ki, Sarukyanla Ovannisyan 3 saat ərzində "söhbət edib və konyak içiblər". Eyni mənbə onu da bildirir ki, "Çiçəklənən Ermənistan" daha çox milli barışıq hökumətinin bir hissəsinə çevrilməyə meyillidir. Qəzetin yazdığına görə, bu partiyada mili proqramla, ilk növbədə, baş nazirin dəyişdirilməsi vacib hesab olunur. Ola bilsin, bu, bir şeyə işarədir: bəlkə "Çiçəklənən Ermənistan" Sarqsyanla Ovannisyan arasında vasitəçiliyi öz üzərinə götürmək istəyir? Yoxsa o, Ovannisyana dəstəkdən imtina müqabilində Sarqsyandan baş nazir postunu almağı düşünür?..
Əlbəttə ki, Qagik Sarukyan Ermənistanda heç də ən nüfuzlu siyasətçi deyil və onu açıq şəkildə "su oliqarxı" adlandırırlar. Amma onu da xatırladaq ki, "sabiqlər ittifaqı" - eks-prezident Robert Koçaryan və sabiq XİN başçısı Vardan Oskanyan məhz "Çiçəklənən Ermənistan"ın sıralarındadırlar. Ölkədə təcrübəli və Serj Sarqsyan üçün təhlükəli sayılan siyasətçilər də məhz onlardır.
Hakim "komanda"nı daha çox qorxudan Raffi Ovannisyanın EMK ilə ittifaq yaratması perspektividir. Doğrudur, bu, hələ ki, proqnoz və ya həyata keçməsi real görünən fakt yox, sadəcə versiyadır. Amma EMK-nin da EÜH (ermənistan ümumxalq hərəkatı) ilə eyni "etirazçı elektorat"ın dəstəyinə bel bağladığı şübhə doğurmur.
Bununla yanaşı, daha bir görüş xeyli düşündürücüdür. Ovannisyan və onun qərargahının nümayəndəsi, "İrs"in parlament fraksiyasının başçısı Ruben Akopyan martın 3-də "daşnaksutyun" partiyasının rəhbər orqanının nümayəndələri Qrant Marqaryan və Armen Rustamyanla bir araya gələrək, "ölkədə yaranmış siyasi böhran"la bağlı müzakirə aparıblar. Onlar yaranmış böhrandan çıxış yollarını da müzakirə ediblər.
Daha sonra Raffi Ovannisyan və onun qərargahının mətbuat katibi Ovsep Xurşudyan və "İrs" fraksiyasının katibi Zauri Postancyan "Sardarapat" hərəkatının üzvləri Jirayr Sefilyan və Alek Yeniqomşyanla görüşüblər. Bu görüşdə "xalq hərəkatının və qələbə"nin startına yönəlmiş addımlar müzakirə edilib.
Məlum səbəblərdən İrəvanda belə addımları konkretləşdirməyə çalışmırlar. Amma bir məqamı yada salaq: "Sardarapat" hərəkatını təmsil edən Jirayr Sefilyan əslən Livandandır. O, ilk "döyüş təcrübəsi"ni də Livanda qazanıb. Görüşün digər iştirakçısı Aleks Yeniqomşyan daha da maraqlı şəxsdir. Həm də Aleks Yenikomçiyan kimi tanınan bu şəxs ASALA-nın ən məşhur yaraqlılarındandır. 1980-ci il oktyabrın 3-də Cenevrənin mehmanxana otaqlarının birində partlayış baş vermişdi. O zaman polis iki kirayənişini həbs etmişdi. Onlardan biri Kanoza Parkdan (Kaliforniya) olan Syüzi Maxserecyan, digəri isə Raffi Ovannisyanın görüşdüyü Yenikomçiyan idi.
Məlum olmuşdu ki, terrorçular özlərinin hazırladıqları "cəhənnəm maşını"na "düşmüşdülər" - təxribatçılar belə "sürprizlər"lə" tez-tez üzləşirlər.
İstənilən halda, "Süzi end Aleks"in həbsi ASALA-nın yeni "filial"ı - "3 oktyabr təşkilatı"nın yaranmasına səbəb olub. Bütün dünyada, ilk növbədə, Avropada yüzlərlə türk və isveçrəli alimə qarşı törədilmiş terror aktları məhz bu təşkilatın "aktivindədir".
Sonralar həbs müddətini başa vuran Aleks Yeniqomşyan Ermənistana gələrkən qəhrəman kimi qarşılanmışdı.
Raffi Ovannisyanın Jirayr Sefilyan və Aleks Yeniqomşyan kimi şəxslərlə görüşlərini nəzərə alsaq, düşünmək olar ki, söhbətin "güc variantı"ndan da getdiyi istisna olunmur. Üstəlik, Ermənistanın artıq belə təcrübəsi var. Xatırladaq ki, 2008-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisinin nəticəsinin saxtalaşdırılmasına etirazlar martın 1-də İrəvan küçələrində 10 nəfərin ölümü ilə nəticələnmişdi. Bununla yanaşı, Avropa Şurasının tələbi və Ermənistan hakimiyyətinin yalançı vədlərinə baxmayaraq, həmin hadisələr  hələ də tam tədqiq edilməyib.
Ən başlıcası isə ordudan öz vətəndaşlarına qarşı qeyri-qanuni istifadənin olub-olmadığı haqda sual hələ də cavabsız qalır.
İndi isə getdikcə daha çox adam 1 mart hadisələrinin təkrarlana biləcəyi haqda xəbərdarlıqlar edir.
Mitinqlərdə müdafiə naziri Seyran Ohanyana ordudan xalqa qarşı istifadəyə imkan verməməsi  ilə bağlı çağırışlar səsləndirilir. Hakimiyyəti dəstəkləyən KİV isə əvvəlcədən bütün məsuliyyəti guya "vəziyyətə nəzarət etməyən" müxalifət liderlərinin üzərinə qoyur.
Ovannisyanın Sefilyan və Yeniqomşyanla görüşləri fonunda artıq söhbət yalnız 2008-ci ilin faciəvi 1 mart hadisələrinin təkrarlanması ehtimalından getmir. İndi ölkədə terror müharibəsinin baş qaldırması ehtimalı daha böyükdür. Hər halda, unutmayaq ki, Ermənistanda siyasi terrorun kökləri iki əsr əvvələ gedib çıxır, silsilə siyasi qətllər isə demək olar ki, siyasətdə baş verən bütün ciddi dəyişikliklərin önündədir. Elə son prezident seçkisi yarışı zamanı da prezidentliyə namizəd Paruyr Ayrikyana qarşı sui-qəsd olub.
Hələlik Ermənistanda seçkisonrası qarşıdurma qansız ssenari ilə inkişaf edir. Lakin bu "hələlik"in nə qədər davam edəcəyini söyləmək çətindir.

ОТ ПРОТЕСТА ДО ТЕРРОРА
Международные наблюдатели используют для оценки демократичности выборов не один десяток самых разных параметров - от прозрачных урн и непрозрачных кабинок для голосования до соотношения эфирного времени, потраченного на агитацию разными партиями. Но, пожалуй, самый верный критерий - это акции протеста уже после того, как выборы завершены.
Поствыборная Армения продолжает бурлить. Занявший, по официальным данным, второе место на выборах главы государства, Раффи Ованнисян организует пока что мирные митинги на Театральной площади в Ереване, совершает поездки по регионам и, самое главное, проводит весьма активные встречи с активистами других партий.
Примечательно, что еще в первые дни поствыборного противостояния "команда" Сержа Саргсяна продемонстрировала слабость: Республиканская партия Армении отменила свой "победный" митинг на Театральной площади, а затем и Саргян согласился на встречу с Раффи Ованнисяном.
Но вот удалось ли Раффи Ованнисяну "развить успех" - вопрос открытый. Уже через несколько дней лидер партии "Наследие" потребовал вынести на всенародное обсуждение… полную запись своей встречи с главой Армении, а не ее часть, вырванную из контекста. "Позор тем, кто грозится предать огласке часть записи моей встречи с Сержем Саргсяном, предприняв, тем самым, попытку скомпрометировать меня. Во-первых, в ходе беседы Саргсян заявил, что мы одни, и если это была ложь и президент обманывал меня, то я требую, чтобы была обнародована полная версия записи", - сказал Ованнисян на своей пресс-конференции, добавив, что в ходе встречи заявил своему оппоненту о несогласии с данными ЦИК.  "Действующий глава государства не был избран президентом и рано начал отмечать победу шампанским", - заявил оппозиционер. "Видеоскандал" разгорелся в те дни, когда лидеры других оппозиционных партий, и прежде всего тер-петросяновского АНК, открыто обвиняли Ованнисяна в бездействии и нерешительности. В ответ тот развернул нешуточную активность в регионах, добившись отставки, по крайней мере, одного "удельного князька", и начал обещать на митингах, что череда отставок продолжится.
Сегодня в ереванской политической "тусовке" много говорят о том, что, набрав на выборах 37% голосов, Раффи Ованнисян "волею судьбы" оказался в роли единого кандидата от оппозиции, что он собрал голоса всего "протестного электората", и значительная часть из этих 37% голосовала не столько за него, сколько "против Сержа Саргсяна". Тем не менее вопрос, получит ли Ованнисян поддержку других партий, остается в нынешней ситуации ключевым. И вот здесь уже ясности такой нет, хотя бывший министр иностранных дел ищет союзников весьма активно.
Так, уже состоялась встреча Раффи Ованнисяна с лидером партии "Процветающая Армения" (ППА) Гагиком Царукяном, а также с членами ППА Варданом Осканяном и Наирой Зограбян. Однако информация об этом весьма скупая. Так, газете "Грапарак" источники из ППА сообщили, что Царукян и Ованнисян на протяжении трех часов "разговаривали и пили коньяк". Правда, тот же источник уточнил: ППА более склонна стать частью правительства национального согласия. Издание отмечает, что под национальной программой в ППА в первую очередь понимают смену премьер-министра. Возможно, это повод предположить, что ППА то ли берет на себя роль этакого посредника между Саргсяном и Ованнисяном, то ли намекает, что в обмен на отказ поддержать Раффи Ованнисяна хотела бы получить от Сержа Саргсяна пост премьер-министра страны…
Конечно, сам Гагик Царукян в Армении политик не самый авторитетный, его открыто называют "водочным олигархом", но именно в рядах ППА, напомним, сформировался "союз бывших" в лице экс-президента Роберта Кочаряна и другого экс-главы МИД - Вардана Осканяна, политиков опытных и для Сержа Саргсяна весьма опасных.
Еще больше пугает правящую "команду" возможность союза Раффи Ованнисяна с АНК. Правда, пока что это скорее версия, чем прогноз и тем более свершившийся факт, но в том, что АНК рассчитывает на поддержку того же "протестного электората", что и АОД (Армянское общенациональное движение), сомневаться не приходится.
Вместе с тем изрядную пищу для размышлений дает другая встреча. Раффи Ованнисян и представитель его штаба, глава фракции "Наследие" в парламенте Армении Рубен Акопян встретились 3 марта с представителями руководящего органа партии АРФ "Дашнакцутюн" Грантом Маргаряном и Арменом Рустамяном и обсудили вопросы, "связанные с создавшимся в стране политическим кризисом", а также пути выхода из него. А затем  Раффи Ованнисян, пресс-секретарь его штаба Овсеп Хуршудян и секретарь фракции партии "Наследие" Заруи Постанджян встретились с представителями движения "Сардарапат" Жирайром Сефиляном и Алексом Енигомшяном. Здесь также были обсуждены шаги, направленные на начало "народного движения и победу".
По понятным причинам в Ереване предпочитают не конкретизировать подобные детали, однако напомним: Жирайр Сефилян, представляющий движение "Сардарапат", родом из Ливана. Здесь же приобрел и первый "боевой опыт". Еще более примечательной личностью является другой участник встречи - Алекс Енигомшян, известный также как Алекс Еникомчиян. Он один из наиболее известных боевиков АСАЛА. 3 октября 1980 года в одном из гостиничных номеров в Женеве грянул взрыв. Полиция арестовала двух постояльцев: Сюзи Махсереджяна из Каноза Парк, Калифорния, и Еникомчияна, с которым теперь встречается и беседует Раффи Ованнисян. Террористы, как было установлено, подорвались на "адской машине", которую сами же и собирали, - такие "неприятности" с подрывниками происходят время от времени. Так или иначе, арест "Сьюзи энд Алекс" стал поводом для возникновения нового "филиала" АСАЛА - организации "3 октября", на счету которой десятки терактов против турецких и швейцарских учреждений по всему миру, главным образом в Европе. Затем Алекс Енигомшян, отсидев срок, перебрался в Армению, где его встретили как героя.
В свете изложенного нынешняя встреча Раффи Ованнисяна с такими персонами, как Жирайр Сефилян и Алекс Енигомшян, не исключает, что речь идет о подготовке здесь "силового варианта". Тем более что подобный опыт у Армении есть. Напомним: протесты против фальсификации прошлых президентских выборов в 2008 году  закончились 1 марта того же года стрельбой на улицах Еревана и гибелью 10 человек. При этом, несмотря на требования Совета Европы и клятвенные заверения властей Армении, полноценное расследование этих событий так и не было проведено. И самое главное, не был дан ответ на вопрос, имело ли место незаконное использование армии против своих же граждан.
Теперь кто только не предостерегает против повторения событий 1 марта. На митингах зачитывают обращения к министру обороны Армении Сейрану Оганяну с призывом не допустить применения армии против народа. А провластные СМИ заранее перекладывают всю ответственность на лидеров оппозиции, которые, дескать, "не контролируют" ситуацию.
На фоне встречи Ованнисяна с Сефиляном и Енигомшяном речь идет уже не только о возможном повторении трагических событий   1 марта 2008 года. Куда более вероятным является развязывание в стране террористической войны. Тем более что традиции политического террора в армянской среде уходят своими корнями еще в позапрошлый век, и серия политических убийств предшествует практически каждому резкому повороту в политике. Да и в ходе нынешней президентской гонки уже произошло покушение на кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна.
Пока поствыборное противостояние в Армении развивается по бескровному сценарию, но сколько времени будет продолжаться это, "пока" сказать трудно.