"DAĞLIQ QARABAĞDAKI STATUS-KVO QƏBULOLUNMAZDIR"
-Sizin Azərbaycana gəlişinizdən altı ay keçib. Bu müddət ərzində Azərbaycan-ABŞ münasibətlərini necə xarakterizə edərdiniz? Bu müddətdə hər hansı bir problemlə üzləşmisinizmi?
- Çox məşğul bir altı ay oldu. Bu müddət ərzində mən öyrəndim ki, ABŞ-Azərbaycan münasibətləri güclüdür və kompleks xarakter daşıyır. ABŞ Azərbaycanla strateji tərəfdaşlığına dəyər verir. Bu tərəfdaşlıq təhlüksəzilik, enerji və ticarət əməkdaşlığı, eləcə də demokratik və iqtisadi islahatlar (xüsusilə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli, anti-terror və Əfqanıstan) sahəsində qarşılıqlı maraqlara söykənir. Biz Azərbaycanın beynəlxalq təhlükəsizlik səylərinə verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndiririk. Azərbaycan əsgərləri İraqda, Kosovoda və Əfqanıstanda ABŞ ordusu ilə çiyin-çiyinə xidmət çəkdi. Hazırda Əfqanıstanda 94 Azərbaycan əsgəri xidmət göstərir. Azərbaycan canlı qüvvələrin və qeyri-canlı təchizatın daşınmasında vacib rol oynamaqdadır ki, bu da Əfqanıstanda beynəlxalq səylərə dəstəkdir.
ABŞ, həmçinin həm Azərbaycanın, həm də Avropadakı müttəfiqlərinin səmərəsi naminə Azərbaycanın enerji sektorunun inkişafına dəstək verir. Qeyri-OPEC ölkəsi kimi əhəmiyyətli neft və qaz ehtiyatlarını, eləcə də İran körfəzinə bağlı olmayan coğrafi mövqeyə malik çatdırılma infrastrukturunu nəzərə alsaq, Azərbaycan qlobal enerji təhlükəsizliyinin inkişafında da əhəmiyyətli rola malikdir. Bu, həmçinin Avropadakı müttəfiqlərimizə təbii qaz təchizatının diversifikasiyasına yardımda da vacib rol oynaya bilər.
İndi bizim Azərbaycanla iqtisadi əlaqələrimiz enerji əməkdaşlığından da uzağa gedir. ABŞ şirkətləri burada kənd təsərrüfatı, kosmos, mülki aviasiya, inşaat və az qala, iqtisadiyyatın bütün sektorlarına cəlb olunublar. Biz Azərbaycanın ÜTT-yə üzvlüyünü dəstəkləyir və hesab edirəm ki, bu addım yalnız bizim iqtisadi əlaqələrimizi daha da dərinləşdirəcək.
Keçmiş dövlət katibi Klintonun Bakıya səfəri zamanı dediyi kimi, öz vətəndaşlarının hərtərəfli insan haqlarına hörmət edən demokratik ölkələrlə yaxın münasibətlər saxlayırıq. Birləşmiş Ştatlar inanır ki, Azərbaycanın gələcək rifahı və sabitliyinə ən yaxşı xidmət davam edən demokratik və iqtisadi islahatlardan keçir. Azərbaycanın islahatlar sahəsində tərəqqisi bizim ikitərəfli münasibətlərin gücləndirilməsi və onun öz sabitliyi üçün vacibdir.
- Əvvəlki vəzifənizdə Xəzər enerji siyasətinin inkişafında fəal rol oynamısınız. Sizcə, hazırkı işiniz ölkənizin regiondakı enerji siyasətinin davamıdırmı? ABŞ-ın regiondakı enerji siyasətini uğurlu adlandırmaq olarmı?
- ABŞ-ın Xəzər hövzəsindəki enerji siyasəti iki mühüm məqsədə söykənib: Avropanın enerji marşrutlarının şaxələnməsi və Azərbaycan kimi enerji istehsal edən ölkələrin suverenliyi və müstəqilliyinə dəstək vermək. Beləliklə, yeni işimdə regional sabitlik və insan haqları kimi vacib sahələrlə yanaşı, Azərbaycanın enerji resurslarının inkişafına da diqqət yetirməkdəyəm. Lakin mən daha çox uzaq gələcəkdə Azərbaycan xalqının rifahını təmin edəcək müasir, diversifikasiyalı iqtisadiyyatın inkişafı üçün həmin resursların necə istifadə olunacağında maraqlıyam. Hər kəs bilir ki, neft əbədi deyil. Azərbaycanın digər sənaye sahələrinin tərəqqisinə təkan verəcək sərmayələrdə özünün neft imkanlarından istifadə etmək üçün məhdud pəncərəsi var. Mən bir az nikbinəm - görürəm ki, Azərbaycan bir sıra dəyərli sərmayələr yatırır və ən əsası, ÜTT-yə qoşulmaqla iqtisadiyyatını açıq etmək naminə yaxşı qərarlar verir. Ən əsası, Azərbaycan öz xalqına sərmayə qoymalıdır, xüsusən də təhsil sisteminə. Mən, həmçinin düşünürəm, Azərbaycan qanununun aliliyini qurmaq və ticarət bazarında rəqabətə qarşı olan maneələri azaltmaq yolunda bəzi ciddi addımlar atmağa ehtiyacı var. Ciddi islahatlar olmadan neft və qaz sektorundan kənarda iş adamları buraya sərmayə qoymaq istəməyəcək.
Beləliklə, ABŞ-ın enerji siyasəti Azərbaycanla dünya arasında enerji əlaqəsi qurmaq baxımından uğurlu olub. Mən səbirsizliklə növbəti mərhələni - Cənub Qaz Dəhlizinin açılmasını gözləyirəm. Başlıcası odur ki, Azərbaycanın enerjisi ölkənin davamlı iqtisadi inkişafının təməli kimi və əhalinin yaşayış tərzinin yaxşılaşdırılmasına xidmət edəcəkmi? Mənim bu məqamla bağlı böyük ümidlərim var, amma hələ qiymət verməyə zamanımız olacaq.
- Azərbaycana səfir təyin olunanda enerji marşrutlarının diversifikasiyası və enerji infrastrukturunun qorunması istiqamətində işlərinizi davam etdirəcəyinizi demişdiniz. Bu sahədə irəliləyişlər olubmu?
- Bəli. Azərbaycan qazının Avropaya daşınmasında son illər əhəmiyyətli tərəqqi olub. Mən ümidvaram ki, qarşıdakı bir neçə il ərzində Azərbaycan qazı əhəmiyyətli həcmdə Avropaya çatacaq və Avropada rəqabətli qaz bazarının inkişafına töhfə verəcək. Yekun marşrut hələ müəyyən edilməyib, amma "Şahdəniz" Konsorsiumu - TAP və ya "Nabucco West", hansı layihəni seçərsə, ABŞ onu dəstəkləyəcək. Hansı olur-olsun, yalnız kəmərin artırılmaq imkanı olmalıdır ki, daha çox qazın ötürülməsi mümkün olsun.
Enerji infrastrukturlarının qorunmasına gəldikdə isə, son illərdə baş verən hadisələr göstərir ki, qəza və ya terror, enerjinin bazara daşınmasına mane olan hər hansı bir insidentə qarşı istənilən mümkün addımlar çox vacibdir. ABŞ və Azərbaycan ölkənizin enerji infrastrukturunun təhlükəsizliyini təmin etməyin ən yaxşı yolları barədə hərtərəfli və davam edən müzakirələr aparır.
- Sizin də bildiyiniz kimi, Rusiya Avrasiya İttifaqı yaratmaq istəyir ki, bu da bəzən keçmiş Sovetlər Birliyinin bərpası kimi şərh olunur. Belə bir qurumun yaranması mümkün-dürmü?
- Zənnimcə, ticarətdə maneələri azaltmaq və beynəlxalq ticarəti artırmaq yaxşı şeydir. Lakin Azərbaycanın maraqları ÜTT-yə üzvlüklə daha yaxşı qoruna bilər. Son beş ildə Azərbaycan hökuməti bir sıra geniş miqyaslı iqtisadi islahatlar həyata keçirib. Onların bir çoxu Azərbaycanın ÜTT-yə üzvlüyünə dəstək verməyi nəzərdə tutur. ABŞ Azərbaycanın ÜTT-yə üzvlüyünü dəstəkləyir. Lakin danışıqların tempi Azərbaycanın öz əlindədir. Siyasət prosesdə rol oynamır - təkliflərin və islahatların tempi isə rol oynayır. Azərbaycanın əksər qonşuları və prinsipial partnyorları ya ÜTT-nin üzvüdür, ya da üzvlük niyyətindədir. ÜTT-yə üzvlük xarici investorlara güclü bir siqnal olacaq ki, Azərbaycan sabit və təxmin edilə bilən investisiya mühiti əldə edib. Bu da sərmayəçilərin cəlb olunmasına və Azərbaycanda malların və xidmətin rəqabətliliyinin inkişafına gətirib çıxaracaq. Biz ÜTT-lə bağlı olan qanunvericiliyin dərhal qəbul olunmasını və tənzimləyici islahalarla bağlı addımları dəstəkləyirik. 2007-ci ildə Prezident İlham Əliyev bildirmişdi ki, ÜTT-yə qəbul ölkə iqtisadiyyatının diversifikasiyasında və güclü qeyri-neft sektorunun yaradılmasında vacib addımdır.
- Digər post-sovet ölkələri ilə müqayisədə Azərbaycanın inkişafını necə xarakterizə edərdiniz?
- Hesab edirəm ki, Azərbaycan müqayisədə uğur qazanmış bir ölkədir. Azərbaycan neft gəlirlərinin Dövlət Neft Fonduna yönəldilməsi və çoxşaxəli iqtisadiyyatın inkişafına imkan yaradan infrastruktur quruculuğu yolunda bir çox doğru addımlar atıb. Bununla belə iqtisadiyyatın rəqabət üçün açıq olması, korrupsiyaya qarşı mübarizə, eləcə də neft-qaz gəlirlərinin təkcə Bakı deyil, bütün ölkənin iqtisadi inkişafına təkan verməsini təmin etmək yönündə görüləsi işlər çoxdur.
- 2012-ci ilin iyun ayında Hillari Klinton Azərbaycana səfəri zamanı bəyan etmişdi ki, ABŞ Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində daha fəal olacaq. Ölkənizin ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkəsi kimi bu istiqamətdə fəaliyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- ABŞ yaxşı başa düşür ki, davam edən Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbaycanın müstəqillikdən sonra üzləşdiyi ən böyük çətinlikdir. Biz bu problemin Azərbaycan üçün necə məyusedici olduğunu anlayırıq. Bu səbəbdən də ABŞ 1990-cı illərdə belə çətin problemi həll etmək üçün Minsk qrupunun həmsədrlərindən biri kimi üzərinə liderlik rolu götürdü. Biz münaqişənin sülh və davamlı danışıqlar vasitəsilə həlli yollarını tapmaqda tərəflərə yardım etmək üçün Minsk qrupu daxilində işləməyə sadiqik. Yalnız dinc yolla əldə olunan razılaşma münaqişənin davamlı həllini təmin edə bilər. Dağlıq Qarabağ üzərindəki status-kvo qəbulolunmazdır. ABŞ digər Minsk qrupu ölkələri ilə birlikdə münaqişənin Helsinki prinsiplərinə - güc təhdidi olmadan, ərazi bütövlüyü, bərabər hüquqlar və xalqların öz müqəddəratını həll etmə - prinsiplərinə uyğun həll yolu tapılmasında tərəflərə dəstək vermək üçün bütün səylərini əsirgəməyəcək.
- İran XİN-in sözçüsü Ramin Mehmanpərəst bildirib ki, onun ölkəsi Azərbaycanla Ermənistan arasında vasitəçi rolunu oynaya bilər. Sizcə, İran bu prosesdə müvəffəqiyyətli ola bilərmi?
- Tamamilə xeyr. ABŞ inanır ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün Minsk Qrupu ən yaxşı qurumdur. Hər iki tərəf razılıq verib ki, münaqişənin sülh yolu ilə həlli istiqamətində danışqıqlar üçün Minsk Qrupu ən müvafiq qurumdur. Beynəlxalq ictimaiyyət də davamlı olaraq Minsk Qrupu prosesinə öz dəstəyini ifadə edib.

«СТАТУС-КВО В НАГОРНОМ КАРАБАХЕ НЕПРИЕМЛЕМ»
-Вот уже полгода, как вы работаете в Азербайджане. Как бы вы охарактеризовали азербайджано-американские отношения за этот период? Сталкивались ли с какими-то проблемами?
- Это были сильно загруженные шесть месяцев. За это время я узнал, что отношения между США и Азербайджаном крепкие и носят комплексный характер. США придают важное значение стратегическому партнерству с Азербайджаном. Это партнерство опирается на взаимные интересы в сферах безопасности (особенно урегулирование нагорно-карабахского конфликта, антитеррористические операции и Афганистан), энергетического и торгового сотрудничества, а также демократических и экономических реформ. Мы высоко оцениваем вклад Азербайджана в международные усилия по бе-зопасности. Азербайджанские военные плечом к плечу с американскими несли службу в Ираке, Косово и Афганистане. В настоящее время в Афганистане служат 94 азербайджанских военных. Азербайджан играет еще и важную роль в транспортировке живой силы и обеспечении, оказывая поддержку международным усилиям в Афганистане.
США также поддерживают развитие энергетического сектора в Азербайджане во имя интересов как самого Азербайджана, так и союзников в Европе. Будучи страной с богатыми нефтегазовыми ресурсами, но не входящей в состав OPEC, и обладая независимым от Персидского залива географическим расположением с точки зрения инфраструктуры поставок, Азербайджан играет значимую роль в обеспечении глобальной энергетической безопасности, в вопросе диверсификации поставок газа нашим европейским союзникам.
Сегодня наши экономические отношения с Азербайджаном выходят за рамки энергетического сотрудничества. Американские компании задействованы в сельском хозяйстве, космической сфере, гражданской авиации, строительном секторе и почти во всех других их сферах экономики Азербайджана. Мы поддерживаем вступление Азербайджана во Всемирную торговую организацию и считаем, что этот шаг может способствовать еще большему углублению наших экономических связей.
Как заявила в ходе визита в Баку бывший госсекретарь США Хиллари Клинтон, мы поддерживаем тесные связи со странами, всесторонне уважающими человеческие права своих граждан. Соединенные Штаты уверены, что лучший вклад в будущее благополучие и стабильность Азербайджана проходит через демократические и экономические реформы. Прогресс Азербайджана в реформах важен для укрепления наших двусторонних связей и для стабильности самого Азербайджана.
- На своей прежней должности вы играли активную роль в развитии каспийской энергетической политики. Не является ли ваша нынешняя деятельность продолжением той политики? Можно ли назвать энергетическую политику США в регионе успешной?
- Энергетическая политика США в акватории Каспия зиждется на двух важных целях: диверсификации энергетических маршрутов в Европу и поддержке суверенитета и независимости таких энергодобывающих стран, как Азербайджан. Таким образом, наряду с такими важными сферами, как региональная стабильность и права человека, на своей новой работе я также обращаю внимание на вопросы развития энергетических ресурсов Азербайджана. Однако я больше заинтересован в том, как будут использоваться эти ресурсы для развития современной, диверсифицированной экономики, которая обеспечит благосостояние азербайджанского народа в далеком будущем. Все мы знаем, что нефть не вечна. В распоряжении Азербайджана ограниченные рамки для использования нефтяных ресурсов в инвестициях, служащих прогрессу других сфер промышленности. Я проявляю сдержанный оптимизм по этому поводу - вижу, что Азербайджан осуществляет ряд важных вложений и, главное, принимает хорошие решения, чтобы вступить в ВТО и создать открытую экономику. А главное, Азербайджан должен вкладывать инвестиции в свой народ, особенно в систему образования. Вместе с тем я считаю, что Азербайджан нуждается в некоторых серьезных шагах по обеспечению верховенства закона и сокращению факторов, препятствующих конкуренции на рынке. Без серьезных реформ инвесторы не станут вкладывать в ненефтяные секторы.
Таким образом, энергетическая политика США была успешной с точки зрения обеспечения энергетических связей Азербайджана с внешним миром. Я с нетерпением жду очередного этапа - открытия Южного газового коридора. Главный вопрос в том, послужат ли энергоресурсы Азербайджана, как основа экономического развития страны, улучшению жизни населения. У меня в этой связи надежды большие, но не будем забегать вперед.
- Получив назначение в Азербайджан, вы заявили, что продолжите свою деятельность в направлении диверсификации энергетических маршрутов и защиты энергетической инфраструктуры. Есть ли сдвиги в этом направлении?
- Да, в последние годы наблюдается значительный прогресс в вопросе доставки азербайджанского газа в Европу. Надеюсь, что в предстоящие несколько лет азербайджанский газ в значимых объемах дойдет до Европы и внесет вклад в развитие конкуренции на европейском газовом рынке. Окончательный маршрут еще не определен, но США поддержат тот проект, будь то TAP или Nabucco West, который выберет консорциум "Шахдениз". Какой бы ни выбрали, главное, чтобы трубопровод можно было увеличить для поставки по нему в будущем больше газа.
Что касается защиты энергетической инфраструктуры, события последних лет показывают, что любые возможные шаги, направленные против аварий, террора или любого другого инцидента, препятствующего доставке энергоресурсов на рынок, очень важны. США и Азербайджан продолжают дискуссии о лучших путях обеспечения энергетической инфраструктуры вашей страны.
- Как вы знаете, Россия намерена создать на постсоветском пространстве Евразийский союз, что порой трактуется как попытка восстановления СССР. Считаете ли вы возможным создание такого объединения?
- Устранение торговых барьеров и развитие международной торговли - хорошее явление. Однако интересы Азербайджана могут быть лучше защищены с вступлением его в ВТО. За последние 5 лет правительство Азербайджана провело ряд широкомасштабных экономических реформ. Большинство из них подразумевает поддержку по вступлению страны в ВТО. США, как я сказал, поддерживают вступление Азербайджана в эту организацию. Однако темп переговоров в руках самого Азербайджана. Политика в этом процессе роли не играет, а предложение и темп реформ играют. Большинство соседей и принципиальных партнеров Азербайджана либо являются членами ВТО, либо намерены вступить в нее. Вступление в ВТО будет большим сигналом инвесторам о том, что Азербайджан достиг стабильного и предсказуемого инвестиционного климата. Это приведет к привлечению новых инвестиций и обеспечению конкурентоспособности товаров и услуг. Мы поддерживаем скорое принятие законодательства по ВТО и реформы в сфере регулирования. В 2007 году президент Ильхам Алиев заявил, что вступление в ВТО является важным фактором для диверсификации экономики и создания сильного ненефтяного сектора.
- Как бы вы охарактеризовали развитие Азербайджана в сравнении с другими постсоветскими государствами?
- Азербайджан - сравнительно успешная страна. Он проделал много верных шагов, направляя нефтяные доходы в Государственный нефтяной фонд и создавая инфраструктуру, способствующую экономическому росту. Вместе с тем предстоит многое сделать для обеспечения открытости экономики для конкуренции, борьбы с коррупцией, а также использования нефтегазовых доходов для экономического развития не только Баку, но и всей страны.
- В июне 2012 года Хиллари Клинтон совершила визит в Азербайджан, где заявила, что США повысят свою активность в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Как вы оцениваете деятельность вашей страны в этом направлении как сопредседателя Минской группы ОБСЕ?
- США прекрасно понимают, что нагорно-карабахский конфликт - самая большая трудность, с которой Азербайджан столкнулся после обретения независимости. Мы осознаем то, как эта проблема разочаровала Азербайджан. И по этой причине в 1990-х годах США взяли на себя лидирующую роль в решении этой проблемы в качестве одного из сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Мы остаемся приверженными работе в рамках Минской группы, чтобы помочь сторонам найти пути урегулирования конфликта посредством мирных и устойчивых переговоров. Только мирными путями можно добиться устойчивого решения проблемы. Сложившийся в Нагорном Карабахе статус-кво неприемлем. США вместе с другими странами Минской группы не пожалеют усилий для нахождения путей урегулирования в соответствии с Хельсинкскими принципами - без угрозы применения силы, с учетом территориальной целостности, равноправия и права народов на самоопределение.
- Официальный представитель МИД Ирана Рамин Мехманпараст заявил, что его страна может взять на себя роль посредника между Азербайджаном и Арменией. Как, по-вашему, может ли Иран добиться успеха в этом процессе?
- Абсолютно не может. США уверены, что Минская группа - лучший формат для урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Согласие на это дали обе стороны конфликта. Постоянную поддержку Минскому процессу выражает и международное сообщество.