"DAĞLIQ QARABAĞDAKI STATUS-KVO QƏBULOLUNMAZDIR"
-Sizin Azərbaycana gəlişinizdən altı ay keçib. Bu müddət ərzində Azərbaycan-ABŞ münasibətlərini necə xarakterizə edərdiniz? Bu müddətdə hər hansı bir problemlə üzləşmisinizmi?
- Çox məşğul bir altı ay oldu. Bu müddət ərzində mən öyrəndim ki, ABŞ-Azərbaycan münasibətləri güclüdür və kompleks xarakter daşıyır. ABŞ Azərbaycanla strateji tərəfdaşlığına dəyər verir. Bu tərəfdaşlıq təhlüksəzilik, enerji və ticarət əməkdaşlığı, eləcə də demokratik və iqtisadi islahatlar (xüsusilə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli, anti-terror və Əfqanıstan) sahəsində qarşılıqlı maraqlara söykənir. Biz Azərbaycanın beynəlxalq təhlükəsizlik səylərinə verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndiririk. Azərbaycan əsgərləri İraqda, Kosovoda və Əfqanıstanda ABŞ ordusu ilə çiyin-çiyinə xidmət çəkdi. Hazırda Əfqanıstanda 94 Azərbaycan əsgəri xidmət göstərir. Azərbaycan canlı qüvvələrin və qeyri-canlı təchizatın daşınmasında vacib rol oynamaqdadır ki, bu da Əfqanıstanda beynəlxalq səylərə dəstəkdir.
ABŞ, həmçinin həm Azərbaycanın, həm də Avropadakı müttəfiqlərinin səmərəsi naminə Azərbaycanın enerji sektorunun inkişafına dəstək verir. Qeyri-OPEC ölkəsi kimi əhəmiyyətli neft və qaz ehtiyatlarını, eləcə də İran körfəzinə bağlı olmayan coğrafi mövqeyə malik çatdırılma infrastrukturunu nəzərə alsaq, Azərbaycan qlobal enerji təhlükəsizliyinin inkişafında da əhəmiyyətli rola malikdir. Bu, həmçinin Avropadakı müttəfiqlərimizə təbii qaz təchizatının diversifikasiyasına yardımda da vacib rol oynaya bilər.
İndi bizim Azərbaycanla iqtisadi əlaqələrimiz enerji əməkdaşlığından da uzağa gedir. ABŞ şirkətləri burada kənd təsərrüfatı, kosmos, mülki aviasiya, inşaat və az qala, iqtisadiyyatın bütün sektorlarına cəlb olunublar. Biz Azərbaycanın ÜTT-yə üzvlüyünü dəstəkləyir və hesab edirəm ki, bu addım yalnız bizim iqtisadi əlaqələrimizi daha da dərinləşdirəcək.
Keçmiş dövlət katibi Klintonun Bakıya səfəri zamanı dediyi kimi, öz vətəndaşlarının hərtərəfli insan haqlarına hörmət edən demokratik ölkələrlə yaxın münasibətlər saxlayırıq. Birləşmiş Ştatlar inanır ki, Azərbaycanın gələcək rifahı və sabitliyinə ən yaxşı xidmət davam edən demokratik və iqtisadi islahatlardan keçir. Azərbaycanın islahatlar sahəsində tərəqqisi bizim ikitərəfli münasibətlərin gücləndirilməsi və onun öz sabitliyi üçün vacibdir.
- Əvvəlki vəzifənizdə Xəzər enerji siyasətinin inkişafında fəal rol oynamısınız. Sizcə, hazırkı işiniz ölkənizin regiondakı enerji siyasətinin davamıdırmı? ABŞ-ın regiondakı enerji siyasətini uğurlu adlandırmaq olarmı?
- ABŞ-ın Xəzər hövzəsindəki enerji siyasəti iki mühüm məqsədə söykənib: Avropanın enerji marşrutlarının şaxələnməsi və Azərbaycan kimi enerji istehsal edən ölkələrin suverenliyi və müstəqilliyinə dəstək vermək. Beləliklə, yeni işimdə regional sabitlik və insan haqları kimi vacib sahələrlə yanaşı, Azərbaycanın enerji resurslarının inkişafına da diqqət yetirməkdəyəm. Lakin mən daha çox uzaq gələcəkdə Azərbaycan xalqının rifahını təmin edəcək müasir, diversifikasiyalı iqtisadiyyatın inkişafı üçün həmin resursların necə istifadə olunacağında maraqlıyam. Hər kəs bilir ki, neft əbədi deyil. Azərbaycanın digər sənaye sahələrinin tərəqqisinə təkan verəcək sərmayələrdə özünün neft imkanlarından istifadə etmək üçün məhdud pəncərəsi var. Mən bir az nikbinəm - görürəm ki, Azərbaycan bir sıra dəyərli sərmayələr yatırır və ən əsası, ÜTT-yə qoşulmaqla iqtisadiyyatını açıq etmək naminə yaxşı qərarlar verir. Ən əsası, Azərbaycan öz xalqına sərmayə qoymalıdır, xüsusən də təhsil sisteminə. Mən, həmçinin düşünürəm, Azərbaycan qanununun aliliyini qurmaq və ticarət bazarında rəqabətə qarşı olan maneələri azaltmaq yolunda bəzi ciddi addımlar atmağa ehtiyacı var. Ciddi islahatlar olmadan neft və qaz sektorundan kənarda iş adamları buraya sərmayə qoymaq istəməyəcək.
Beləliklə, ABŞ-ın enerji siyasəti Azərbaycanla dünya arasında enerji əlaqəsi qurmaq baxımından uğurlu olub. Mən səbirsizliklə növbəti mərhələni - Cənub Qaz Dəhlizinin açılmasını gözləyirəm. Başlıcası odur ki, Azərbaycanın enerjisi ölkənin davamlı iqtisadi inkişafının təməli kimi və əhalinin yaşayış tərzinin yaxşılaşdırılmasına xidmət edəcəkmi? Mənim bu məqamla bağlı böyük ümidlərim var, amma hələ qiymət verməyə zamanımız olacaq.
- Azərbaycana səfir təyin olunanda enerji marşrutlarının diversifikasiyası və enerji infrastrukturunun qorunması istiqamətində işlərinizi davam etdirəcəyinizi demişdiniz. Bu sahədə irəliləyişlər olubmu?
- Bəli. Azərbaycan qazının Avropaya daşınmasında son illər əhəmiyyətli tərəqqi olub. Mən ümidvaram ki, qarşıdakı bir neçə il ərzində Azərbaycan qazı əhəmiyyətli həcmdə Avropaya çatacaq və Avropada rəqabətli qaz bazarının inkişafına töhfə verəcək. Yekun marşrut hələ müəyyən edilməyib, amma "Şahdəniz" Konsorsiumu - TAP və ya "Nabucco West", hansı layihəni seçərsə, ABŞ onu dəstəkləyəcək. Hansı olur-olsun, yalnız kəmərin artırılmaq imkanı olmalıdır ki, daha çox qazın ötürülməsi mümkün olsun.
Enerji infrastrukturlarının qorunmasına gəldikdə isə, son illərdə baş verən hadisələr göstərir ki, qəza və ya terror, enerjinin bazara daşınmasına mane olan hər hansı bir insidentə qarşı istənilən mümkün addımlar çox vacibdir. ABŞ və Azərbaycan ölkənizin enerji infrastrukturunun təhlükəsizliyini təmin etməyin ən yaxşı yolları barədə hərtərəfli və davam edən müzakirələr aparır.
- Sizin də bildiyiniz kimi, Rusiya Avrasiya İttifaqı yaratmaq istəyir ki, bu da bəzən keçmiş Sovetlər Birliyinin bərpası kimi şərh olunur. Belə bir qurumun yaranması mümkün-dürmü?
- Zənnimcə, ticarətdə maneələri azaltmaq və beynəlxalq ticarəti artırmaq yaxşı şeydir. Lakin Azərbaycanın maraqları ÜTT-yə üzvlüklə daha yaxşı qoruna bilər. Son beş ildə Azərbaycan hökuməti bir sıra geniş miqyaslı iqtisadi islahatlar həyata keçirib. Onların bir çoxu Azərbaycanın ÜTT-yə üzvlüyünə dəstək verməyi nəzərdə tutur. ABŞ Azərbaycanın ÜTT-yə üzvlüyünü dəstəkləyir. Lakin danışıqların tempi Azərbaycanın öz əlindədir. Siyasət prosesdə rol oynamır - təkliflərin və islahatların tempi isə rol oynayır. Azərbaycanın əksər qonşuları və prinsipial partnyorları ya ÜTT-nin üzvüdür, ya da üzvlük niyyətindədir. ÜTT-yə üzvlük xarici investorlara güclü bir siqnal olacaq ki, Azərbaycan sabit və təxmin edilə bilən investisiya mühiti əldə edib. Bu da sərmayəçilərin cəlb olunmasına və Azərbaycanda malların və xidmətin rəqabətliliyinin inkişafına gətirib çıxaracaq. Biz ÜTT-lə bağlı olan qanunvericiliyin dərhal qəbul olunmasını və tənzimləyici islahalarla bağlı addımları dəstəkləyirik. 2007-ci ildə Prezident İlham Əliyev bildirmişdi ki, ÜTT-yə qəbul ölkə iqtisadiyyatının diversifikasiyasında və güclü qeyri-neft sektorunun yaradılmasında vacib addımdır.
- Digər post-sovet ölkələri ilə müqayisədə Azərbaycanın inkişafını necə xarakterizə edərdiniz?
- Hesab edirəm ki, Azərbaycan müqayisədə uğur qazanmış bir ölkədir. Azərbaycan neft gəlirlərinin Dövlət Neft Fonduna yönəldilməsi və çoxşaxəli iqtisadiyyatın inkişafına imkan yaradan infrastruktur quruculuğu yolunda bir çox doğru addımlar atıb. Bununla belə iqtisadiyyatın rəqabət üçün açıq olması, korrupsiyaya qarşı mübarizə, eləcə də neft-qaz gəlirlərinin təkcə Bakı deyil, bütün ölkənin iqtisadi inkişafına təkan verməsini təmin etmək yönündə görüləsi işlər çoxdur.
- 2012-ci ilin iyun ayında Hillari Klinton Azərbaycana səfəri zamanı bəyan etmişdi ki, ABŞ Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində daha fəal olacaq. Ölkənizin ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkəsi kimi bu istiqamətdə fəaliyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- ABŞ yaxşı başa düşür ki, davam edən Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbaycanın müstəqillikdən sonra üzləşdiyi ən böyük çətinlikdir. Biz bu problemin Azərbaycan üçün necə məyusedici olduğunu anlayırıq. Bu səbəbdən də ABŞ 1990-cı illərdə belə çətin problemi həll etmək üçün Minsk qrupunun həmsədrlərindən biri kimi üzərinə liderlik rolu götürdü. Biz münaqişənin sülh və davamlı danışıqlar vasitəsilə həlli yollarını tapmaqda tərəflərə yardım etmək üçün Minsk qrupu daxilində işləməyə sadiqik. Yalnız dinc yolla əldə olunan razılaşma münaqişənin davamlı həllini təmin edə bilər. Dağlıq Qarabağ üzərindəki status-kvo qəbulolunmazdır. ABŞ digər Minsk qrupu ölkələri ilə birlikdə münaqişənin Helsinki prinsiplərinə - güc təhdidi olmadan, ərazi bütövlüyü, bərabər hüquqlar və xalqların öz müqəddəratını həll etmə - prinsiplərinə uyğun həll yolu tapılmasında tərəflərə dəstək vermək üçün bütün səylərini əsirgəməyəcək.
- İran XİN-in sözçüsü Ramin Mehmanpərəst bildirib ki, onun ölkəsi Azərbaycanla Ermənistan arasında vasitəçi rolunu oynaya bilər. Sizcə, İran bu prosesdə müvəffəqiyyətli ola bilərmi?
- Tamamilə xeyr. ABŞ inanır ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üçün Minsk Qrupu ən yaxşı qurumdur. Hər iki tərəf razılıq verib ki, münaqişənin sülh yolu ilə həlli istiqamətində danışqıqlar üçün Minsk Qrupu ən müvafiq qurumdur. Beynəlxalq ictimaiyyət də davamlı olaraq Minsk Qrupu prosesinə öz dəstəyini ifadə edib.

"THE STATUS QUO OVER NK IS UNACCEPTABLE"
Region Plus MagazineSubmitted Answers for U.S. Ambassador to Azerbaijan Richard Morningstar’s Interview
-Six months have passed since your arrival in Azerbaijan.  How would you characterize U.S.-Azerbaijani relations during this time?  Have you faced any problems during this time here in Azerbaijan?
- It's been a busy six months.  I have learned over that time that the U.S.-Azerbaijani relationship is strong and complex.
The United States values its strategic partnership with Azerbaijan, which is based on shared interests in security (especially a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, counter-terrorism, and Afghanistan), energy and commercial cooperation, and democratic and economic reform.
We deeply appreciate Azerbaijan's contributions to international security efforts.  Azerbaijani troops have stood shoulder-to-shoulder with U.S. troops in Iraq, Kosovo, and Afghanistan, where 94 Azerbaijani troops currently serve.  Azerbaijan continues to play a key role on transportation of troops and non-lethal supplies in support of the international effort in Afghanistan.
The U.S. also supports the development of Azerbaijan's energy sector-both for the benefit of Azerbaijan and our European allies. Azerbaijan plays a key role in advancing global energy security, given its significant non-OPEC oil and gas reserves and delivery infrastructure not subject to the geographical constraints of the Persian Gulf.  It also could play an important role in helping our European allies diversify their natural gas supplies.
Our economic relationship with Azerbaijan now extends far beyond energy.  U.S. companies are involved here in agriculture, aerospace, civil aviation, construction, and in nearly all sectors of the economy.  We encourage Azerbaijan's accession to the World Trade Organization and think that this step will only deepen our economic ties.
As former Secretary Clinton said while visiting Baku, our closest relationships are with democratic states that respect the full range of human rights of its citizens.  The United States believes that Azerbaijan's future prosperity and stability are best served by continued democratic and economic reform.  Azerbaijan's progress on reform is the key to strengthening our bilateral relationship and to its own stability.
- In your previous position, you played an active role in developing Caspian energy policy.  Do you think that your current job is a continuation of your country's energy policy in this region?  Do you think that America's energy policy in the region has been successful?
- U.S. energy policy in the Caspian is based on two main goals:  diversifying Europe's energy sources and fostering the sovereignty and independence of energy producing countries like Azerbaijan.  So, in my new job, in addition to working on other important issues like regional stability and human rights, I continue to be focused on developing Azerbaijan's energy resources.  But I am more interested than ever in figuring out how those resources can be used to develop a modern, diversified economy that will ensure the well-being of Azerbaijan's people far into the future.   Everyone knows that oil doesn't last forever.  Azerbaijan has a limited window to use its oil wealth to make the kind of investments that will spur the development of other industries.  I am guardedly optimistic-I see Azerbaijan making some good investments and making some good decisions to open its economy, most importantly by joining the WTO.  But, most important, I think that Azerbaijan needs to invest in its people, in particular in its educational system.  I also think Azerbaijan needs to take some serious steps towards establishing the rule of law and reducing barriers to competition in the marketplace.  Without serious reforms, businesses outside the oil and gas sector will not want to invest here.
So, U.S. energy policy has been successful in helping to build energy connections between Azerbaijan and the world, and I look forward to the next step, the opening of the Southern Gas Corridor.  But ultimately, the most important question is whether Azerbaijan's energy serves as the foundation for Azerbaijan's continued economic growth and improved living standards for the Azerbaijani people.  I am tremendously hopeful on that point, but the jury is still out.
- When you were appointed as ambassador to Azerbaijan, you said that you would continue to work on the diversification of energy supplies and the protection of energy infrastructure.  Have you made any progress in these areas?
- Yes.  There has been significant progress in moving Azerbaijani gas to Europe over the past year.  I am hopeful that in the next few years, Azerbaijani gas will reach Europe in significant volumes and will contribute to the development of a competitive gas market in Europe.  The final route is not yet established, but the United States will support whichever pipeline project, TAP or Nabucco West, is chosen by the Shah Deniz Consortium.  Either project should be expandable to accommodate more gas as it becomes available.
On the protection of energy infrastructure, events in recent years have shown the importance of taking every possible step to guard against any incident, whether accident or terrorist attack, that might interrupt the flow of energy to markets.  The United States and Azerbaijan have extensive and ongoing discussions on how best to cooperate to secure Azerbaijan's energy infrastructure.
- Russia wants to create a Eurasian Union, which many consider to be a restoration of the former Soviet Union.  Do you think that such a venture is possible?
- I think that lowering trade barriers and increasing international trade are good things, but Azerbaijan's interests will be best served through its accession to the World Trade Organization.
Over the past five years, the government of Azerbaijan has implemented several wide-ranging economic reforms, many of which were designed to facilitate Azerbaijan's accession to the World Trade Organization (WTO).
The United States supports Azerbaijan's accession, but the pace of the negotiations is largely in Azerbaijan's hands.  Politics do not play a role in the process-the quality of offers and pace of reform does.
Most of Azerbaijan's neighbors and principal trading partners are either WTO members or are seeking membership.  WTO membership will send a strong signal to foreign investors that Azerbaijan has achieved a stable and predictable investment environment, which will attract investment and improve the competitiveness of Azerbaijani goods and services.
We encourage the rapid adoption of the outstanding WTO-related legislative and regulatory reform measures.   As President Aliyev said back in 2007, WTO accession is an important step towards diversifying the country's economy and building a strong non-oil sector.
- How would you characterize Azerbaijan's development compared with other post-Soviet countries?
- I think that Azerbaijan can be considered a relative success story.  Azerbaijan has done a lot of things right in channeling its oil money towards the State Oil Fund and using proceeds to build the infrastructure that will allow further, diversified economic development.  However, there is still much work to be done in opening the economy to competition, addressing corruption, and ensuring that Azerbaijan's oil and gas wealth spurs economic development all over the country, and not just in Baku.
- During Hillary Clinton's June 2012 visit to Azerbaijan, she declared that the United States would be more active in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.  How do you characterize the activities of your country as an OSCE Minsk Group co-chair state?
- The United States acknowledges that the ongoing conflict over Nagorno-Karabakh is the greatest hardship that Azerbaijan has faced since re-establishing its independence.
We appreciate how frustrating a problem this is for Azerbaijan.
That's why the United States decided in the 1990s to take a leadership role as one of the co-chairs of the Minsk Group to try to resolve this difficult problem.
We are committed to working through the Minsk Group to assist the parties in finding a peaceful and lasting negotiated settlement to the conflict.  Only a peacefully negotiated agreement can ensure a lasting resolution to the conflict.  The status quo over NK is unacceptable.
The United States, along with the other Minsk Group Co-Chair nations, will make every effort to help the parties find a settlement of the conflict in accord with the Helsinki principles of the non-use or threat of use of force, territorial integrity, and equal rights and self-determination of peoples.
- Iranian MFA Spokesman Ramin Mehmanparast said that his country could serve as a mediator between Armenia and Azerbaijan.  Do you think that Iran could achieve success in this process?
- Absolutely not.  The United States believes that the Minsk Group remains the best forum for the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
Both sides have agreed that the Minsk Group process is the most appropriate forum for negotiating a peaceful settlement to the conflict.  The international community has consistently expressed its support for the Minsk Group process as well.