Fİrİdun bəy Köçərlİnİn böyük yaradiciliq İrsİ haqqinda
Azərbaycan tarixinin XIX əsrin sonları,  XX əsrin əvvəllərinədək olan qısa zaman kəsiyində ictimai-maarifçilik, ədəbi-pedaqoji fəaliyyəti Azərbaycan xalqının  milli şüurunun oyanmasında böyük rol oynayan xadimlərinin yetişməsi baxımından çox bəhrəli olub. Belə görkəmli şəxslərin sırasında xüsusi yerlərdən biri də bu ilin yanvarında 150 yaşı tamam olacaq Firidun bəy Köçərliyə məxsusdur.
O, Şuşada elə də varlı olmayan Əhməd bəyin ailəsində doğulub. 1879-cu ildə Qoridə Zaqafqaziya Müəllimlər Seminariyasının yeni açılan tatar bölməsinə ilk dəfə şagird toplamaq  üçün məktəbin müfəttişi Aleksey Osipoviç Çernyayevski Şuşaya gələndə, o, yerli rus-tatar məktəbində oxuyurdu.
Oğlunu seminariyaya vermək istəyən az saylı adamların sırasında Əhməd bəy də var idi. Seminariyanı bitirdikdən sonra Firidun bəy 10 il İrəvan gimnaziyasında müəllim işləyib. Daha sonra o, İrəvanda Mirzə Fətəli Axundovun  "Müsyö Jordan və Dərviş Məstəlişah" komediyasının əsasında teatr tamaşası hazırlayır ki, bu da şəhər həyatında böyük mədəniyyət hadisəsinə çevrilir. 1895-ci ildə Firidun bəy Köçərli Qoriyə Zaqafqaziya Müəllimlər Seminariyasına dəvət olunur. Bu tədris müəssisəsində o, ömrünün sonuna kimi çalışır, 1918-ci ildə seminariyanın Azərbaycan bölməsini Qazaxa köçürərək onun bazasında Qazax Müəllimlər Seminariyasını yaradır. 1917-1918-ci illərdə Köçərli  Zaqafqaziya müsəlmanlarının müvəqqəti milli şurasının (daha  sonra Azərbaycan Milli Şurasının) üzvü olur və təşkilat Azərbaycan Demokratik Respublikasının müstəqilliyini bəyan edir.
Firidun bəy Köçərlinin yaradıcılıq irsi böyükdür. O, Azərbaycan dilinin standartlaşdırılması məsələsini qaldıran ilk azərbaycanlı alimlərdəndir. 1895-ci ildə ilk məqaləsini - "Türk komediyaları"nı, 1904-cü ildə isə "Ədəbiyyatımız haqqında məktub" məqaləsini yazır. 1903-cü ildə Tiflisdə rus dilində onun "Azərbaycan türklərinin ədəbiyyatı" kitabı çap olunur və Rusiya imperiyasının ədəbi dairələrində böyük populyarlıq qazanır. 130 Azərbaycan şair və yazıçısının əsərləri haqqında fikirlərin yer aldığı kitabda müəllif öz həmvətənlərinin yaradıcılığı barədə dərin biliklərə malik olduğunu nümayiş etdirir, bu biliklər indiyə kimi heç kim tərəfindən ümumiləşmiş elmi əsər şəklinə salınmamışdı. Sonrakı illərdə isə "Mirzə Fətəli Axundov" (1911) və "Uşaqlara hədiyyə" (1912) əsərləri də çap olunub. Bununla yanaşı, Köçərli rus müəlliflərinin (Puşkin,  Lermontov, Çexov və Koltsov), həmçinin Avropa müəlliflərinin əsərlərinin Azərbaycan dilinə tərcüməsi ilə məşğul olub. N.Qoqolun, L.Tolstoyun, A.Çexovun yaradıcılığı barədə sevgidolu parlaq məqalələr də onun qələminə məxsusdur.
Qazandığı uğurdan ilhamlanan Köçərli dostlarının təkidi ilə "Azərbaycan türklərinin ədəbiyyatı" kitabı üzərində Azərbaycan dilində işləməyə başlayır. Kitab 1908-ci ildə iki cilddə hazır olur - bu, milli ədəbiyyatşünaslığımız barədə ilk nüfuzlu mənbədir. Ancaq müəllifin kitabı çap etmək üçün göstərdiyi çoxsaylı cəhdlər uğursuz olur, çünki naşirlər kitabın satılacağına, xərcini çıxarıb gəlir gətirəcəyinə  əmin deyildilər. Varlı insanlar isə xalqa kitab nəşri kimi böyük bir hədiyyə etmək niyyətində olmayıblar. Nəticədə o, yalnız 1926-cı ildə müəllifin ölümündən sonra çap edilib.
Köçərli sovetləşmənin yaratdığı siyasi və ictimai qarışıqlıq zamanı həbs edilib və Gəncəyə aparılıb, 58 yaşında "XI qırmızı ordu"nun xüsusi şöbəsi tərəfindən məhkəməsiz və istintaqsız edam edilib. Köçərli 4 iyun 1920-ci ildə  - Gəncə üsyanının yatırılmasından sonra öldürülüb. Diviziyanın xüsusi şöbəsinin müstəntiqi  və fövqəladə komissar Həmid Sultanov tərəfindən hazırlanmış ittihamnamədə Firidun bəy Köçərli "zəhmətkeş xalq üzərində zorakılıq"da günahlandırılırdı. Sonradan Köçərlinin yaradıcılığını yüksək qiymətləndirən Nəriman Nərimanov onun güllələnməsinin əsas günahkarını tapıb cəzalandırmağı əmr etmişdi.
Köçərlinin irsini tədqiq edən ilk alim aspirant Bəkir Nəbiyev olub, o, 1957-ci ildə namizədlik dissertasiyasını Firidun bəy Köçərliyə həsr edib. Gənc alim materialların toplanmasına çox böyük  güc  sərf edib. Alimin hələ sağ qalan həmkarlarını və yetirmələrini axtarıb, sənədlərin saxlana biləcəyi yerlərə gedib, arxivlərdə işləyib və xatirəsi gəlləcək nəsillər üçün qutsal olan bu insanın simasını qətrə-qətrə bərpa edib. Daha sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) həqiqi üzvü və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru olmuş Bəkir Nəbiyev 1960-cı ildə Köçərlinin ölkə elmi ədəbiyyatındakı rolu haqqında monoqrafiya üzərində işini başa çatdırıb. Əsərdə Yaradanın bəxş etdiyi müəllimdən, ətrafındakı insanlara qarşı  laqeyd qala bilməyən, həyatda gördükləri barədə düşünmək və qiymət vermək qabiliyyətinə malik böyük bir insandan söhbət gedir. Bəkir Nəbiyev elmdə ilk cığır açmış bu görkəmli alimin adını sıfırdan bərpa etdi. Yalnız bundan sonra dövlət səviyyəsində Köçərliyə layiqli qiymət verildi, halbuki 1920-ci ildən 1957-ci ilə kimi bu barədə  susurdular.
Köçərli Qazaxdan olan Bədisabah Koçarlinskaya ilə evlənmişdi (qızlıq soyadı Vəkilova olub). Bədisabah xanım daha sonra Bakıda, Zaqatalada və Nuxada (Şəki) müəllim işləyib. Onların uşaqları olmayıb. Öz övladları olmadığı halda,  Firidun bəy özünü gənc nəslin tərbiyəsinə həsr edib, hər bir seminariyaçının  rifahının qayğısına qalıb, bütünlükdə pedaqogika elminin təkmilləşməsinə çalışıb.  Kənddən gəlmiş dünyagörüşsüz oğlan uşaqlarına davranış, elementar ünsiyyət, dostluq etmək və ətrafdakılara  hörmət normaları öyrədib.
2005-ci ildə "Klassik Azərbaycan ədəbiyyatı" seriyasından işıq üzü görmüş əsərlərin sırasında ilk yerlərin birində Firidun bəy Köçərlinin ikicildlik  "Azərbaycan ədəbiyyatı" əsəri olub. 25 min tirajla çap edilmiş  əsər pulsuz olaraq kitabxanalara, elmi idarələrə, ali  və orta məktəblərə paylanır. Kitab onu oxuyan və biliyə can atan hər kəsin dünyagörüşünü genişləndirir, zövqünü tərbiyə edir və analitik təfəkkürünü gücləndirir. Köçərli yalnız  pedaqoq və ədəbiyyatşünas alim deyildi, o, həm də gözəl yazıçı, tərcüməçi, həmçinin xalqın, cəmiyyətin bütün gündəlik həyatı məsələlərinə diqqət yetirmiş publisist olub. Onun məqalələri xalqa, qadının cəmiyyətdəki yerinə, dinə həsr edilib və predmetin dərin bilinməsi, qoyulan məsələlərin kəskinliyi, dəqiq və aydın izahı, müəllifin mütərəqqi mövqeyi ilə seçilib. Köçərli haqqında, onun fəaliyyətinin  çoxtərəfli olması barədə xeyli danışmaq olar.
Firidun bəy Köçərlinin maarifçilik fəaliyyətinin parlaq nümunələrindən biri  də "R+"un müxbirinin kitabxana arxivlərindən tapdığı məqalədir. Köçərlinin "Kərbəla faciəsi" məqaləsi 1913-cü ildə "Kaspi" qəzetində çap olunub və islam tarixinin məlum hadisələrindən bəhs edir. Firidun bəy hicri tarixlə 61-ci ilin (miladi 681-ci il)  Məhərrəm ayının əvvəlində Kərbəla çölündə baş vermiş, imam Hüseynin, ailəsinin və tərəfdarlarının Yezidin adamları tərəfindən xaincəsinə öldürülməsi ilə nəticələnən faciəyə və hadisələrə dəqiq  qiymət verib. Bu toqquşma islam tarixində dərin iz buraxıb. Bu zaman Köçərli maarifçi bir nəticə çıxarır: "Bu kədərli hadisəni anan müsəlmanlar hər il Məhərrəm ayında yas saxlayırlar. Özünü daha qatı müsəlman sayanlar bu ayın 10-cu günü - Aşurada özlərinə müxtəlif fiziki xəsarətlər yetirirlər; məsələn, zəncirlərlə özlərini döyür, bədənin müxtəlif hissələrinə ağır çəkili əşyalar keçirirlər, iti silahlarla başlarına zərbə vururlar və s. Yasın bu cür qeyd edilməsi müsəlman dininin ruhuna ziddir; bu, cahil kütlənin fanatizminin kobud təzahürüdür və təəssüf ki, bizim ruhanilərin bir qismi tərəfindən dəstəklənir. Bu, şəksiz ki, özünü ardıcıllarının iztirabı uğrunda deyil, onların taleyinin yüngülləşməsi, onların xilası və cahillikdən, zalimlərin zülmündən azad olması uğrunda qurban vermiş şəhid imamın ruhunu narahat edir".

О великом творческом наследии Фиридун бека Кочарли
Не столь уж большой период в истории Азербайджана, заключающий в себе конец XIX и начало XX века, оказался щедрым на деятелей, общественно-просветительская, литературно-педагогическая работа которых внесла огромный вклад в пробуждение национального самосознания азербайджанского народа. Особое место в этой плеяде выдающихся личностей занимает Фиридун бек Кочарли, которому в январе этого года исполнилось 150 лет. Родился он в Шуше, в семье не такого уж зажиточного Ахмед бека. Учился в местной русско-татарской школе, когда в 1879 году в Гори для первого набора учащихся в открываемое татарское отделение Закавказской учительской семинарии приехал инспектор этого заведения Алексей Осипович Черняевский. В числе тех немногих, кто решился отдать сына в семинарию, оказался и Ахмед бек. После окончания семинарии Фиридун бек 10 лет проработал учителем Эриванской гимназии. Позже организовывает театральное представление в Эриване по комедии Мирзы Фатали Ахундова "Мусье Жордан и дервиш Масталишах", что становится большим культурным событием в жизни города. В 1895 году Фиридун бек Кочарли был приглашен в Закавказскую учительскую семинарию в Гори. В этом учебном заведении он трудился до конца жизни, переведя в 1918 году азербайджанское отделение семинарии в Газах и создав на его базе Газахскую учительскую семинарию. В 1917-1918 годах Кочарли состоял во Временном национальном совете мусульман Закавказья (позже - Азербайджанский национальный совет), провозгласившем независимость Азербайджанской Демократической Республики.
Творческое наследие Фиридун бека Кочарли велико. Он был одним из первых азербайджанских ученых, поднявших вопрос о стандартизации литературного азербайджанского языка. В 1895 году опубликовал свою первую статью - "Тюркские комедии", в 1904-м - "Письма о нашей литературе". В 1903 году в Тифлисе на русском языке была издана его книга "Литература азербайджанских тюрков", завоевавшая большую популярность в литературных кругах имперской России. В ней с глубоким знанием творчества соотечественников отмечены его многочисленные публикации о 130 произведениях азербайджанских писателей и поэтов, до этого никем не обобщенных в едином, последовательном научном исследовании. В работе были обобщены имена азербайджанских писателей и поэтов, которые доселе были практически не известны. В последующие годы были изданы работы "Мирза Фатали Ахундов" (1911) и "Подарок детям" (1912). Наряду с этим Кочарли занимался переводами произведений русских (Пушкин, Лермонтов, Чехов, Кольцов) и европейских авторов на азербайджанский язык. Его перу принадлежат яркие статьи, наполненные любовью к творчеству Н.Гоголя, Л.Толстого, А.Чехова.
Воодушевленный успехом и по настоянию друзей Кочарли приступил к работе над книгой "Литература азербайджанских тюрков" на азербайджанском языке, которая к концу 1908 года вылилась в двухтомное произведение - первый авторитетный источник по отечественному литературоведению. Однако многочисленные попытки автора издать книгу успеха не имели. Издатели не были уверены, что книга разойдется, окупит расходы и принесет доход. А состоятельные люди не горели желанием сделать народу столь щедрый дар, как издание книги. В результате она была напечатана лишь в 1926 году, уже после смерти автора.
В политической и общественной суматохе, вызванной советизацией, Кочарли был арестован, вывезен в Гянджу и казнен без суда и следствия специальным отделением XI Красной армии в возрасте 58 лет. Это случилось 4 июня 1920 года - после подавления Гянджинского восстания. В документе, подготовленном следователем особого отдела дивизии и утвержденном чрезвычайным комиссаром Гамидом Султановым, Фиридун бек Кочарли обвинялся в "насилии над трудовым народом"… Позже Нариман Нариманов, высоко ценивший деятельность Кочарли, приказал найти и наказать виновных.
Первым ученым, исследовавшим наследие Кочарли, был аспирант Бекир Набиев, который в 1957 году посвятил кандидатскую диссертацию Фиридун беку Кочарли. Молодой ученый потратил очень много сил на сбор материалов. Разыскивая еще остававшихся в живых коллег и воспитанников ученого, объездив все места, где могли остаться документы, роясь в архивах, по крупицам восстанавливал он облик человека, память о котором для его потомков должна быть священной. В 1960 году Бекир Набиев (позже действительный член Национальной академии наук Азербайджана и директор Института литературы) закончил работать над монографией о вкладе Кочарли в научную литературу страны. В ней шла речь об учителе от Бога, о человеке, ставшем ученым благодаря неравнодушному отношению к окружающим людям, ко всему, достойному внимания, благодаря умению размышлять и оценивать то, что знал о жизни. Бекир Набиев возродил из небытия имя замечательного ученого-первопроходца. Только после этого Кочарли уже на государственном уровне стали воздавать должное, оценив его заслуги, замалчивавшиеся с 1920 по 1957 год.
Кочарли был женат на уроженке Газаха Бадисабах Кочарлинской (урожденной Векиловой), позже работавшей преподавателем в школах Баку, Загаталы и Нухи (Шеки). Детей у них не было. Не имея собственных детей, Фиридун бек посвятил себя воспитанию молодого поколения, ради его блага заботился и о каждом семинаристе, и о совершенствовании педагогической науки в целом, и просто о том, как научить несмышленых деревенских мальчишек ориентироваться в жизни, элементарным нормам общения, умению дружить, уважать окружающих...
В 2005 году одним из первых в списке трудов, увидевших свет в серии "Классическая азербайджанская литература", стал двухтомник Фиридун бека Кочарли "Азербайджанская литература". Изданный тиражом 25 тысяч экземпляров, он бесплатно рассылается в библиотеки, научные учреждения, вузы и школы, где помогает всем, кто испытывает жажду познаний, расширять кругозор, воспитывать вкус, оттачивать аналитическое мастерство. Кочарли был не только педагогом и ученым-литературоведом. Он был замечательным писателем, переводчиком, а также публицистом, откликающимся на все злободневные вопросы жизни народа, общества. Его статьи о просвещении народа, месте женщины в обществе, религии отличались глубоким знанием предмета, остротой поставленных вопросов, четкостью и ясностью изложения, прогрессивной позицией автора. О Кочарли можно говорить много, настолько многогранна была его деятельность.
Одним из ярких примеров просветительской деятельности Фиридун бека Кочарли является его статья, которую корреспондент R+ нашел в библиотечных архивах. Публикация Кочарли "Трагедия в Кербале" об известных событиях в истории ислама была опубликована в газете "Каспий" в 1913 году. Фиридун бек дал точную оценку историческим событиям и трагедии, разыгравшейся в начале месяца Мухаррам 61 года Хиджры (681 г.) в пустыне Кербала, в результате которой имам Гусейн, его семья и все его сподвижники были вероломно преданы и убиты сторонниками Езида. Это столкновение оставило на себе неизгладимые следы в истории ислама. При этом Кочарли делает свой, просветительский, вывод: "В память об этом печальном событии мусульмане ежегодно в течение месяца Мухаррам соблюдают траур. Наиболее ревностные из них в 10-й день этого месяца, в день Ашуры, подвергают себя разного рода физическим страданиям, как, например, бьют себя цепями, втыкают в разные части тела тяжеловесные предметы, наносят по голове удары острым оружием и т.п. Такое соблюдение траура противоречит духу мусульманской религии; оно есть грубое проявление фанатизма невежественной черни, к сожалению, поддерживаемого частью нашего духовенства. Оно, безусловно, возмущает дух и мученика имама, принесшего себя в жертву не для страдания последователей, а для облегчения их участи, для спасения и освобождения их от заблуждения и гнета деспотизма".