Bakida avtomobİllərİn saxlanmasi üçün vahİd zona tarİflərİ olacaq
Bakı şəhərinin yollarında tıxacların əsas səbəbi avtomobillərin düzgün yerdə saxlanmamasıdır. Bu barədə yaxınlarda keçirdiyi mətbuat konfransında Nəqliyyatın İntellektual İdarəetmə Sistemi Mərkəzinin (NİİSM) baş direktoru Elnur Abdullayev bildirib. NİİSM bu nəticəyə 2012-ci ildəki fəaliyyət üzrə aparılmış tədqiqatların yekunları əsasında gəlib. Əslində, yollarda tıxacların səbəbini araşdırmaq üçün ciddi tədqiqatlar aparmağa dəyməz. Hər gün sükan arxasında olan sürücülər üçünsə, bu problem elə göz qabağındadır. Əgər rəqəmlərin dili ilə deyilərsə, keçən il mərkəz tərəfindən 12815 ədəd qanunsuz maşınsaxlama halına rast gəlinib. Bu da qanuni sual doğurur: əgər avtomobillərin cərimə meydançasına aparılması kimi tədbirlər heç bir effekt vermirsə, bununla necə mübarizə aparmaq olar? Bununla yanaşı, statistikaya görə, Bakıda hazırda 700 mindən çox avtomobil qeydiyyatdadır. Bu rəqəm durmadan artır. Maşınlar çoxaldıqca, onları saxlamaq üçün yer də azalır və qiymətlər də artır.
E. Abdullayevin sözlərinə görə, bu məsələdə yalnız sürücülərin şüuruna və intizamına güvənmək yetərli deyil, çünki təcrübə göstərir ki, cəza, xəbərdarlıq və özününəzarət sistemi nəticə vermir. Buna görə də hazırda problemin həlli üçün qanunsuz maşın saxlamalarını qeydə alan sistem üzərində işlənilir və bu sistem hələ ki, sınaq rejimindədir.
E.Abdullayev bildirib ki, o hazırdır və bütünlüklə işlənə bilər. "Müvafiq qanunvericiliyin qəbul edilməsindən sonra, sistemin tam güclə işləməsi üçün mərkəz tərəfindən tədbirlər görülür. Biz onu bir ildən sonra istismara verməyi planlaşdırırıq. Daha bir "tıxac əleyhinə" tədbir isə əlbəttə, "yaşıl dalğa" effeekti olacaq, bu zaman sistem hərəkətin tənzimlənməsi üçün işıqforların işinə qarışır. Yeri gəlmişkən, bu çox effektiv üsuldur və indi də biz bunu tətbiq edirik. Yollarda durumla bağlı 149 əməkdaşımız müşahidə aparır və onlar işıqforların işini tənzimləyirlər. Bunlar öz nəticəsini verir - əgər keçən ilin əvvəllərində İzmir küçəsi ilə gün ərzində orta sürəti 21 kilometrə bərabər olan 2778 avtomobil keçirdisə, 2012-ci ilin sonuna bu, orta sürəti 52,5 kilometr olan 8230 avtomobil deməkdir. Bu, paytaxtın başqa yollarında da səciyyəvidir. Avtobuslarda 1900 cihaz quraşdırılıb. Bu, sürücülər tərəfindən qaydanın pozulmasını müəyyən etməyə və qarşısının alınmasına imkan verir. Keçən il avtobuslarda sükan arxasında 4339 dəfə mobil telefondan istifadə və 2562 dəfə siqaret çəkmə halı aşkar edilib".
Maşınsaxlamaların nizamlanmasına gəldikdə isə, E.Abdullayevin sözlərinə görə, bu problemin həllinə xüsusi töhfə 160-170 yeraltı parkinq dayanacağının tikilməsidir (hər dayanacaqda 300-1000 avtomobil saxlamaq mümkün olacaq). Onların içində 2000 avtomobil tutan iri dayanacaqlar da olacaq. Eyni zamanda, taksilər üçün 3-4 ədəd iri parkinq tikiləcək. Onlarn sayının 2 minə qədər qaldırılmasının vacibliyi ortaya çıxıb.
Paralel olaraq avtomobillərin parkinq dayanacaqlarında saxlanması üçün vahid zonal tarifin müəyyənləşdirilməsi planlaşdırılır. Onun sözlərinə görə, avtomobillərin parkinqi üçün vahid zonal tarifin tətbiqi nəzərdə tutulub. E.Abdullayev bildirir ki, Tarif Şurasına təkliflər verilib və gözlənilir ki, ilin sonuna qədər bu istiqamətdə real addımlar atılacaq. Avtomobillərin parkinq qiymətləri üçün vahid tarif müəyyən edilən zaman dayancağın yerinin nəzərə alınması daha məntiqli olardı. Məsələn, parkinq yerlərinin sayının az olduğu mərkəzdə tariflər yüksək olmalıdır. Avropada bu cür tarif sistemi çoxdan tətiq edilir.
"Hazırda Bakıda parkinq üçün müxtəlif qiymətlər müəyyən edilib. Faktiki olaraq bunlar bələdiyyə tarifləridir. Bu tariflərə görə, bir avtomobilin parkinqi üçün 0,10 manat nəzərdə tutulub və əslində, bu qiymət işləmir. Bəzi yerlərdə parkinq üçün 1 manat ödənilir. Mərkəzə yaxınlaşdıqca qiymət artır. Özü də söhbət, hətta qapalı parkinq dayanacaqlarından getmir. Parkinq üçün vahid tariflərin tətbiq edilməsinin vaxtı çoxdan çatıb. Bu, həm də bəzi "dayanacaqçılar" tərəfindən parkinq üçün müxtəlif tariflərin müəyyən edilməsinin qarşısını almış olardı. Halbuki, hazırkı vəziyyət bu sahəni vergi nəzarətinə cəlb etməyə imkan vermir. Yəni parkinq zamanı, xüsusilə də açıq məkanlarda sürücülərə heç bir qəbz verilmir, uyğun olaraq bundan vergi tutmaq heç cür mümkün olmur. Əgər şübhəli "dayanacaqçı" qəbz vermirsə, deməli, həm də avtomobilin başına heç bir işin gəlməyəcəyinə də zəmanət yoxdur.
Avropada parkinqin zona ödəniş sistemi necədir? Misal üçün, Londoda küçələrin əksəriyyətində sayğaclar quraşdırılıb və avtomobil sürücüləri onların yanında maşın saxlaya bilərlər. Sayğacda parkinqin qiymətinin neçə olduğu, avtomobili burada hansı müddətə qədər saxlamağın mümkünlüyü, həmçinin parkinqin saat neçədən sonra pulsuz olması göstərilir (adətən, 18:30-dan sonra belə olur). Parkinqin maksimum uzunluğu bir qayda olaraq, iki saatı keçmir. Parkinqin qiyməti Britaniya paytaxtının 33 rayonunu idarə edən yerli şuralar - bələdiyyələr tərəfindən müəyyən edilir. O, yalnız rayondan asılı deyil, çünki, hətta qonşu küçələr arasında da fərq var. Londonda parkinqin saatda 4 funta (təxminən, $7) bərabər olan ən yüksək qiyməti şəhərin mərkəzi rayonlarında və populyar ticarət küçələrində tətbiq edilir.
Dayanacağın vaxtının məhdudlaşdırılmasına və yüksək qiymətinə baxmayaraq, Londonun mərkəzi küçələrində gündüz saatlarında maşın saxlamaq üçün yer tapmaq çətin məsələdir. Şəhərin başqa rayonlarında parkinq qiymətləri xeyli aşağıdır, amma saatda 1,5 funtdan az deyil. Axşamlar və istirahət günlərində Londonun mərkəzində parkinq pulsuzdur. Bu, xüsusilə cəlbedicidir, çünki həmin vaxt şəhər mərkəzinə giriş üçün tətbiq edilən rüsum da tutulmur ki, hazırda bu, 8 funtdur. Parkinqin daha bir növü də var. Bu zaman müəyyən küçənin sakinləri "resident permi", yəni sakin üçün icazəni satın alırlar. Londonun dəbdəbəli rayonlarında onun qiyməti ildə 5000 funta qədər qalxa bilər. Londonun mərkəzində parkinqin qiyməti orada işləyən sadə ingilislərin cibinə uyğun deyil. Buna görə də onlar maşını "ucuz rayon"a atırlar və daha sonra işə ictimai nəqliyyatla gedirlər.
Parkinq qaydalarının pozulmasına görə cərimələr yetərincə hiss ediləndir, rayonundan asılı olaraq 40 funtdan 100 funta qədər dəyişə bilər. Qanun pozucusunun avtomobilinin təkərinin möhürlənərək cərimə dayanacağına aparılmasından isə danışmağa dəyməz. Onu oradan 45 funtdan 60 funta qədər xərc çəkməklə çıxarmaq olar. Londonda cərimə və parkinq gəlirləri rayon administrasiyalarının büdcəsini doldurur, onlar da öz növbəsində daxilolmaların bir hissəsini London meriyasının büdcəsinə keçirir.
Dünya paytaxtları arasında parkinq qiymətləri reytinqi üzrə ən yuxarı yerlərdən birini Amsterdam tutur. Bir neçə il qabaq Niderland paytaxtının hakimiyyəti mərkəzdə bütün pulsuz parkinq zonalarını ləğv etmək barədə qərar qəbul edib. Bu gün Amsterdam küçələrində bir saat dayanacağın qiyməti şəhər kənarlarında 0,9 avrodan (1 manata yaxındır) başlayır, tarixi mərkəzdə isə altı dəfə yüksəkdir (5 manata yaxındır).
Bundan başqa, şəhərdə tutucu parkinqlər sistemi P&R işləyir. 8 avro ödəməklə sürücü həm özü üçün, həm də lazım olarsa, iki sərnişin üçün ictimai nəqliyyat üzrə 24 saatlıq bilet ala bilir. Əvəzində maşını dayanacaqda bir sutka saxlayır. Parkinq xidməti üçün ödənişlər xüsusi avtomatlar, həmçinin SMS-lər vasitəsilə tutulur. Maşını evin yanında saxlamaq üçün rezident icazəsi almaq lazımdır. Düzdür, onu almaq üçün növbəyə durmaq, daha sonra hər il 150 avro ödəmək lazım gəlir. Amsterdamda aylıq maaş 5000 avrodur, deməli, hollandlar bizim vətəndaşlar üçün bahalı olan parkinq qiymətlərini ödəməkdə çətinlik çəkmirlər. Bakıda parkinq qiymətlərinin müəyyən edilməsi zamanı bunu nəzərə almaq lazımdır.
Hələliksə, NİİSM-in sistemi işləmir və avtomobil dayanacağı qaydalarının pozucularına qarşı mübarizəni Bakı Baş Polis İdarəsinin Dövlət Yol Polisi İdarəsi (DYPİ) aparır. Fevralın 20-dən başlayaraq parkinqi və dayanmağı qadağan edən yol işarələrinin fəaliyyət zonasında, həmçinin, yolun hərəkət hissəsində, avtobus dayanacaqlarında, səkilərdə, piyada yolunda, yolayrıclarının yaxınlığında, ikinci cərgədə saxlanan avtomobillər üçün DYP avtomobillərində quraşdırılmış göyərtə kompüterləri vasitəsilə avtomatik inzibati protokol tətrtib ediləcək. Bu tələbləri pozan sürücülərin avtomobillərinin şəkili parkinq edildiyi vəziyyətdə çəkilir, cərimə haqqında protokol və fotoşəkil avtomobilin qabaq tərəfinə bərkidilir. DYPİ-nin şöbə müdiri polkovnik-leytenant Vaqif Əsədovun sözlərinə görə, yol verilən pozuntulara uyğun olaraq cərimənin məbləği göstərilir. Belə ki, fevralın sonuna kimi İstiqlaliyyət, Əhməd Cavad küçələrində, Azərbaycan prospektində DYPİ tərəfindən sözügedən tələblərin yerinə yetirilməsi üzrə reydlər keçirilib, beləcə 60-dan çox avtomobilin şəkili çəkilib.

A single zonal tariff system for car parking will be introduced in Baku
The main cause of traffic jams in Baku is bad car parking. This was announced at a recent press conference by the director general of the Intellectual Transport Management Centre (ITMC), Elnur Abdullayev. The ITMC reached this conclusion from studies conducted on the basis of activities in 2012, although, in fact, there is no need to conduct serious research to find out the cause of traffic jams. A driver who gets behind the wheel every day car can see these problems with the naked eye. Speaking in the language of numbers, last year the centre recorded 12,815 cases of illegal parking. This causes a natural question: how to deal with it if you take into account that even such a measure as the evacuation of vehicles to penalty areas is not especially effective? Meanwhile, according to statistics, there are more than 700,000 cars in Baku alone today. And this figure is growing. The more cars there are, the less space there is for parking, and the price is higher and higher.
According to Abdullayev, relying in this matter only on the consciousness and discipline of drivers will not work, because experience shows that the system of persuasion, warnings, and self-control yields no results. Therefore, in order to solve the problem, a system that captures illegal parking is being developed, though it is still being tested. Abdullayev noted that it is ready and can be fully utilized. "The centre is taking steps to ensure that after the adoption of an appropriate law, the system works at full stretch. We plan to put it into operation next year. Another 'anti-congestion' measure will, of course, be the 'green wave' effect when the system intervenes with the work of traffic lights to control the traffic. By the way, this is a very effective method that we use today. The situation on the roads is watched by 149 employees of our department who control the work of traffic lights. This yields results - if at the beginning of last year, 2,778 vehicles per day passed through Izmir Street with an average speed of 21 kilometres per hour, then at the end of 2012 - 8,230 cars with an average speed of 52.5 kilometers per hour. The same is true for other busy roads of the capital. Some 1,900 devices have been installed in buses. It helps to record and prevent violations of traffic rules by their drivers. Over the past year, there were 4,339 cases of the use of mobile phones and 2,562 cases of smoking while driving a bus."
As for the question of parking, in the opinion of Abdullayev, the building of 160-170 overland car parks (each for 300-1,000 cars) will make its contribution to the settlement of this problem. In any case, there will be car parks for 2,000 vehicles too. At the same time, 3-4 large car parks for taxis will be built, as there is a need to increase their number to 2,000 units, Abdullayev said.
In parallel, it is planned to apply a single zonal tariff for parking. According to him, the proposals have been submitted to the Tariff Council, and it is expected that real steps in this direction will be taken during the year. It would be reasonable to consider the location of a car park when setting a single parking tariff. For example, in the centre, where parking is limited, the tariffs should be higher. This tariff system has long been practiced in Europe. "Now in Baku, there are different prices for parking. In fact, these are municipal tariffs, according to which the parking of one car costs 0.10 manats, which, however, does not work. In some places, you have to pay 1 manat for parking. The cost is higher closer to the centre. And we are not even talking about closed parking areas. It is high time to introduce common parking tariffs. This will prevent dubious "caretakers" from establishing different rates for parking, which leads to the fact that this area is practically not subjected to taxation, i.e. when parking, especially in open areas, drivers do not get any receipts, and therefore taxation is not possible. If dubious "caretakers" do not give receipts, there is no guarantee that nothing will happen to the car."
How does the zonal system of paying for parking in Europe work? For example, in London, most streets have meters, next to which a motorist can park his car. The meter indicates how much parking costs, how long they can keep the car there, and when parking is free (usually after 1830). The maximum duration of parking is usually no more than two hours. The cost of parking is determined by the local councils - municipal authorities that administer the thirty-three districts of the British capital. It depends not only on the district, and often varies even in neighbouring streets. For example, the highest cost of parking in London - 4 pounds per hour (about $ 7) - is in the city centre and popular shopping streets.
Despite the limitation of parking time and the high cost, parking in central London during the day is a huge problem. In other districts, the parking fee is much lower, but is no less than 1.5 pounds per hour. In the evenings and on weekends, parking in the centre of London is free. This is especially attractive, because the congestion charge, which is now 8 pounds, does not apply at this time. There is another kind of parking where residents of a certain street buy a resident permit. In the upmarket areas of London, it costs 5,000 pounds a year. Rank-and-file Britons working in central London cannot afford parking there, so they prefer to leave their car in a "cheap area" and get on public transport.
Fines for parking violations are very tangible. They vary depending on the district from 40 to 100 pounds, not to mention the fact that an offending car gets wheel-clamped or is taken to a penalty area. It costs from 45 to 60 pounds to buy it out. Revenues from fines and parking in London fill the budgets of district administrations, which, in turn, transfer part of the proceeds to the London City Hall budget.
One of the top lines in the ranking of the world's capitals with the highest parking prices is occupied by Amsterdam. Several years ago, the authorities in the capital of the Netherlands decided to liquidate all free parking zones in the centre. Today the cost of one hour of parking on the streets of Amsterdam starts from 0.9 euro (about 1 manat) in the suburbs, and in the historical centre it is almost six times higher (more than 5 manat). In addition, the city has a system of intercepting car parks - P&R. Paying 8 euros, a driver gets a 24-hour public transport ticket for himself and, if necessary, for two passengers, and can leave the car in a parking lot for 24 hours. The fee for parking services is charged through special machines, as well as by SMS. To park a car near you home, you need to get a resident permit. However, in order to get it, you need to queue and then pay 150 euros annually. This is despite the fact that the average salary in Amsterdam is about 5,000 euros a month, which means that the Dutch can afford such expensive parking. When setting a single tariff for parking in Baku, we must not forget about that.
Meanwhile, since the ITMC system does not work yet, the State Traffic Police Department (STPD) of the Baku Main Police Office is conducting its own struggle against the worst violators of parking rules. Starting from 20 February, an administrative report will be automatically compiled for a driver who double-parks or stops near road signs prohibiting stopping and parking, as well as on the road, bus stops, pavements and pedestrian crossings ("zebra"), near crossroads - with the help of on-board computers installed in traffic police cars. The vehicles of drivers who violate these requirements are photographed as they are parked and a protocol on the penalty and a photo are stuck to the windscreen. According to STPD chief Lieutenant-Colonel Vaqif Asadov, the amount of the fine is specified in line with the violation. For example, at the end of February, the STPD carried out a raid on compliance with the abovementioned requirements, during which more than 60 cars were photographed on Istiqlaliyat, Ahmad Cavad streets and Azerbaijan Avenue.