Rusİya İlə Ukrayna arasindaki ənənəvİ qarşidurmanin qeyrİ-ənənəvİ təzahürlərİ haqqinda
Son zamanlar hər yeni ilin başlanğıcında Rusiya-Ukrayna münasibətlərinin pisləşməsi sanki adət halını alıb. Moskva ilə Kiyev Rusiya qazının qiyməti, onun tədarükünə görə yığılmış borc, həmçinin qazın Ukrayna ərazisi ilə Avropaya tranziti məsələlərində heç cür razılığa gələ bilmir. Bu dəfə tərəflər arasında qarşıdurma müəyyən qədər fərqli istiqamətdə getsə də, 2013-cü il də istisna olmadı.
Rusiyanın "Qazprom" şirkəti Ukraynanın "Naftoqaz" şirkətinə ötən il istifadə edilməmiş qaza görə borc yazıb. "Qazprom" bunu 2009-cu ilin sentyabrında Ukraynanın sabiq baş naziri Yuliya Timoşenko ilə imzalanmış müqavilənin şərtləriylə əsaslandırır. Sənədin 2.2-ci maddəsində "al və ödə" prinsipi əksini tapıb. Müqaviləyə əsasən, Ukraynanın "Naftoqaz" şirkəti hər il ən azı 52 milyard kubmetr Rusiya qazı istehlak etməlidir və bu həcm maksimum 42 milyard kubmetrə enə bilər. Amma ötən il Ukrayna Rusiyadan, təxminən, 33 milyard kubmetr qaz alıb. "Qazprom"un iddiasına görə, Kiyev müqavilədə nəzərdə tutulmuş və istehlak etmədiyi həcmə görə də "al və ödə" prinsipi əsasında ödəniş etməlidir.
Ukraynanın Enerji Nazirliyi isə iddia edir ki, qazın həcmindəki kəsrə görə tətbiq olunan cərimə sanksiyaları Xarkov razılaşması ilə ləğv edilib. Ukrayna "Qazprom"la mübahisəsində əsas dəlil kimi müqavilənin bir maddəsini göstərir. Orada bildirilir ki, qazın müqavilədəki alqı-satqı aktında göstərilmiş həcmi və qiyməti yekun göstəricilərdir. Kiyevdə hesab edirlər ki, Rusiya tərəfi alqı-satqı aktını ötən il üçün imzaladığından, Ukraynanın ona heç bir borcu yoxdur. Ukraynanın xarici işlər naziri Leonid Kojaranın məsələyə münasibəti belədir: "Bizə 2012-ci ildə almadığımız Rusiya qazına görə 7 milyard dollarlıq borc yazılıb. Ukrayna "Qazprom"a heç bir birbaşa ziyan vurmayıb. Bu, dolayı ziyan, hətta demək olar ki, əldən qaçırılmış qazancdır. Ona görə düşünürəm ki, bu məsələyə həm də Rusiya ilə bu ziyanın restrukturizasiyası və Rusiya qazının qiymətinin aşağı salınması imkanlarına dair aparılan danışıqlar kontekstində baxılmalıdır. Fikrimcə, bu gün Ukrayna bu danışıqlarda müəyyən üstünlük əldə edib. Çünki Rusiya qazının istehlakı kəskin şəkildə azaldılıb".
İddianın dəyəri ilə bağlı hesablamalar bu məsələdə Ukraynanın mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Əvvəlcə Standard&Poor`s agentliyi "Qazprom"un Ukraynaya qarşı müqavilədə nəzərdə tutulmuş qazın istehlakındakı kəsirə görə maksimum 1,2 milyard dollarlıq maddi tələb irəli sürəcəyini proqnozlaşdırmışdı. Amma "Qazprom" Kiyevin almadığı, təxminən, 9 milyard kubmetr qaza görə ondan 7 milyard dollar tələb edir. Belə çıxır ki, Rusiya Ukraynanın almadığı hər 1 milyard kubmetr qaza görə Kiyevdən 815 dollar istəyir. A.Razmukov Mərkəzinin direktor müavini Valeri Çalı hesab edir ki, bu məbləğ daha çox şantaja bənzəyir: "Yerinə yetirilməsi mümkün olmayan tələblərlə Ukrayna Rusiyanın şərtlərindən ibarət çərçivəyə doğru itələnir. Məlum olduğu kimi, onlardan birincisi Gömrük İttifaqına üzvlükdür".
Ukraynanın XİN başçısı L. Kojara da Gömrük İttifaqının (Gİ) sənədlərində "qismən inteqrasiya"nın nəzərdə tutulmadığını və Ukraynaya, yəqin ki, ümumi qaydalardan heç bir istisnanın tətbiq olunmayacağını deməklə, bu məqama işarə edib. Odur ki, bu il tərəflər əməkdaşlığın optimal modelini tapmalıdırlar.
Qeyd olunanlardan başqa, Ki-yev ən azı daha iki "kozır"a sahib olduğunu da düşünür. Birincisi, sən demə, Ukrayna tərəfi "Qazprom"u əvvəlcədən yazılı şəkildə qaz istehlakının azalmasından xəbərdar edib, əvəzində isə Rusiyadan hər hansı rəsmi narazılıq eşitməyib. Bu üzdən Kiyev məsələnin razılaşdırıldığını düşünüb: "Susmaq razılıq əlamətidir". Amma hüquqi məsələlərdə bu prinsip son dərəcə zəif arqumentdir və "Qazprom" da məhz bu məqama əsaslanır. "Ukraynanın qazdan imtinası haqda yazılı xəbərdarlıq həqiqətən də alınıb, 2012-ci ilin yekununa görə bütün alqı-satqı aktları isə imzalanıb. Amma razılaşma əldə etmək üçün etirazın olmaması yox, yazılı razılığın olması şərtdir", - deyə "Qazprom"un bəyanatında bildirilir.
İkincisi, "Qazprom"un Stokholm Arbitraj Məhkəməsinə Ukraynadan tələb etdiyi vəsaitlə bağlı müraciətinə cavab olaraq Kiyev Rusiyaya qarşı ittihamla çıxış edə bilər: Rusiyanı "mavi yanacaq"ın tranziti ilə bağlı şərtləri pozmaqda ittiham etmək üçün bütün hüquqi əsaslar var.
Mövcud müqaviləyə əsasən, Moskva 2009-2019-cu illərdə Ukraynaya Avropaya tranzit məqsədilə ildə, ən azı, 110 milyard kubmetr qaz verməlidir. Lakin son illərdə "Qazprom" Ukrayna vasitəsilə Avropaya bundan xeyli az həcmdə qaz nəql edir. Bu tendensiya "Şimal axını" qaz xəttinin alınmasından sonra daha da güclənib. Tikintisi 2015-ci ildə başa çatmalı olan "Cənub axını" layihəsinin reallaşmasından sonra isə Ukrayna, ümumiyyətlə, Rusiya qazının nəqlində tranzit ölkələr siyahısından çıxarıla bilər. Amma bu halda Kiyevin Rusiya ilə bağlı Stokholm Arbitraj Məhkəməsinə müraciət etməsi üçün həqiqətən də əsasları olacaq. Bu arqument Rusiya ilə qaz qarşıdurmasında Ukraynanın mövqelərini həqiqətən də gücləndirir.
Bu məsələdə Qərbin, xüsusilə Avropa İttifaqının mövqeyi ciddi rol oynaya bilər. Ukrayna prezidenti V. Yanukoviç də Litvanın dövlət başçısı D. Qribauskayte ilə keçirdiyi birgə mətbuat konfransında buna işarə edib: "Ukrayna Avropanın enerji "icması" ilə əməkdaşlığın səviyyəsindən razı deyil. Çünki bu təşkilat bir çox hallarda Kiyevin mövqeyini nəzərə almır. 3 il ərzində biz qaz sahəsində üzləşdiyimiş fors-major hallarda Avropadan heç bir dəstək, hətta halımıza acıma belə görməmişik. Bundan başqa, Aİ-nin bəzi üzvlərinin imzaladığı sənədlər, xüsusilə "Cənub axını" layihəsinin reallaşdırılması ilə bağlı razılaşma Ukraynanın maraqlarına birbaşa ziddir. Rusiya bizə 7 milyard dollarlıq borc sanksiyası tətbiq etdikdə, Qərbin enerji "icması"ndan bununla bağlı şərhlərin gələcəyinə ümid bəsləyirdik. Bununla bağlı Avropanın enerji "icması"na dəfələrlə yazılı müraciət də ünvanlamışıq. Amma bir dəfə də olsun, cavab almamışıq", - deyə Ukrayna prezidenti bildirib.
Yanukoviç ayrıca keçirdiyi brifinqdə də diqqəti bir daha Ukraynanın artıq ardıcıl olaraq üçüncü ildir, Avropada qaza görə ən yüksək ödəniş edən ölkə olduğuna yönəldib. O, Ukraynanın qaza ödədiyi məbğəlin spot bazarındakı qiymətdən təxminən 200 dollar baha olduğunu qeyd edib. Kiyevin güzəştlərə iddia etmədiyini vurğulayan Yanukoviç ölkəsini qane edəcək "ədalətli qiymət"in formalaşdırılması mexanizmini də göstərib: "Spot bazarındakı qiymət, çıxılsın nəql xərcləri"...
Aİ isə hələ ki, nə son hadisələrə, nə də Yanukoviçin bəyanatlarına reaksiya verir. Bəzi analitiklər əmindirlər ki, Moskva öz əməlləri ilə istəmədən Ukraynanın Avropaya inteqrasiya prosesinin sürətlənməsinə təkan verir. Onların fikrincə, bu dəfə Avropa Moskvanın qaz rçaqından Ukraynanın Gİ-yə üzvlüyünə nail olmaq üçün istifadə etdiyinə tam əmin olub.
Amma bu versiyanın tərəfdarları bir məqamı unudurlar ki, Aİ hələ iqtisadi çiçəklənmə və beynəlxalq arenada nüfuzunun artdığı illərdə belə, Rusiya ilə Ukrayna arasında yaşanan qaz qarşıdurmasında Moskvaya yox, Kiyevə təzyiq göstərirdi.
Bu gün də oxşar vəziyyətə şahidlik edirik. Brüssel əvvəlkitək yenə də Kiyevin "inadkarlığı" ucbatından "Qazprom"un növbəti dəfə Ukraynaya qaz nəqlini dayandıra biləcəyindən narahatdır. Təbii ki, bu zaman yenə də zərərçəkən Avropa olacaq. Çünki Ukraynaya verilən və tranzitlə Avropaya naql olunan qaz eyni boru xətti ilə daşınır.
Aİ, hətta narahatlığını əsaslandırmaq üçün çox rahat bəhanə də tapıb. Avropa Komissiyasının Ukraynadakı nümayəndəliyi bu yaxınlarda yaydığı açıqlamada bildirib ki, Avropa Kiyevlə Moskva arasında Ukraynanın qaz nəqli sisteminin avropalıların iştirakı olmadan satılmasına dair mümkün razılaşmadan xəbərdardır. Bununla yanaşı, Avropa Komissiyası Brüsselin mümkün Ukrayna-Aİ-Rusiya üçtərəfli konsorsiumunda vasitəçi olmağa hazır olduğunu bəyan edib. Amma Ukrayna prezidenti V. Yanukoviç ölkəsinin Rusiya ilə apardığı və hazırda final mərhələsində olan danışıqlarda söhbətin qaz nəqli sisteminin Moskvaya satılmasından yox, icarəyə verilməsindən getdiyini söyləyib.
Öz növbəsində Brüssel etiraf etməyə tələsmir ki, Kiyevi Moskvanın getdikcə sərtləşən şərtlərini qəbul etməyə, məhz Aİ-nin avrointeqrasiya yolunda Ukrayna qarşısında yeni-yeni absurd şərtlər irəli sürməsi vadar edir. Onlardan biri Yuliya Timoşenkonun qeyd-şərtsiz azadlığa buraxılması tələbidir. Yeri gəlmişkən, Brüsselin Kiyevə Moskva ilə qarşıdurmada məhz Timoşenkonun azadlığa buraxılacağı təqdirdə dəstək verəcəyi istisna deyil. Amma bütün bunlar Aİ-nin vədinə mütləq əməl edəcəyi anlamına da gəlmir.
P.S. Rusiyanın Ukraynaya istifadə olunmamış qaza görə borc yazması qəribə şəkildə Kiyevin ATƏT-in sədri postunda Dnestryanı münaqişənin həlli prosesində fəallıq göstərməsi ilə eyni vaxta təsadüf edib.

A non-traditional demonstration of the traditional stand-off between Russia and Ukraine
The exacerbation of Russian-Ukrainian relations at the start of every new year has become a traditional phenomenon of recent years. Moscow and Kiev are quite unable to settle their differences on the prices for Russian gas, the debts for its supplies and also its transportation across "independent" territory to Europe. And this year was no exception, although the stand-off continued in a somewhat non-traditional manner.
Russia's Gazprom sent Ukraine's Naftohaz a bill for last year's unused gas. Gazprom explained its actions by the conditions of the contract signed in September 2009 by former Ukrainian Prime Minister Yuliya Tymoshenko, in which clause 2.2 stipulates the principle of "take or pay". According to this contract Naftohaz Ukrainy must consume no less than 52bn cu m of Russian gas annually, with the possibility of a reduction in this volume to a maximum of 42bn cu m. Last year Ukraine acquired only 33bn cu m of Russian gas. Which means, Gazprom claims, that Kiev must pay the volumes remaining in the contract according to the "take or pay" principle.
The Ukrainian Energy Ministry, for its part, claims that the punitive sanctions imposed for the gas shortfall had been annulled by the Kharkiv agreements. Ukraine's main arguments in the dispute with Gazprom are that paragraph in the contract which says that the quantity of gas indicated in the acceptance-and-surrender commercial document and its cost are final. But since the Russian side has signed the acceptance-and-surrender document for last year, Ukraine owed nothing. Ukraine's Foreign Minister Leonid Kozhara, commenting on this question, said: "We are being given a bill for $7bn for Russian gas in 2012 which is not redeemed. Ukraine has not caused any direct damage to Gazprom. This is a consequential loss or one may even say this is a missed profit. I therefore think that this question should also be considered in the context of talks with the Russian Federation on recovery of these losses and the possibility of reducing the price for Russian gas. And I think that today Ukraine has secured certain privileges in the negotiations process because the consumption of Russian gas is being sharply reduced."
The calculations of the cost of the action itself are strengthening Ukraine's position in this question even more. Earlier, the Standard & Poor's agency predicted Gazprom's possible financial claims against Ukraine for the shortfall in contracted gas at a level of no more than $1.2bn. But Gazprom presented a bill of $7bn for the approximately 9bn cu m shortfall in gas. Apparently, Russia intended to get $815 for every cubic metre of unredeemed gas. In the opinion of Valeriy Chalyy, deputy director of the A. Razumkov Centre, such a sum was more like blackmail: "They are forcing Ukraine to accept Russia's conditions through unfulfilled demands, the first of which, as we know, is membership of the Customs Union (CU)."
Ukrainian Foreign Minister Leonid Kozhara also hinted at this, stating that "partial integration" is not provided for in the documents of the CU and an exception to the general rules is hardly likely to be made for Ukraine. Therefore in the current year the sides must draw up an optimum model for inter-action.
Apart from the aforementioned arguments, Kiev believes it has at least two more trump cards. First, it seems that the Ukrainian side informed Gazprom in writing about the reduction in the consumption of gas. And since there were no official objections from the Russian side, Kiev decided that the matter had been agreed: "Silence is a sign of consent." But in legal matters this principle is a completely weak argument, on which the position of the Russian gas monopoly is resting. "A disclaimer on the consumption of gas was indeed received from Ukraine, but all the take-or-pay documents on the results of 2012 have been signed. But agreement implies our written consent and not the absence of a rejection," the Russian giant's statement says. Second, if Gazprom applies to the Stockholm Arbitration Court regarding the bill submitted to Ukraine, Kiev might make counter claims against Russia on the violation of the gas transit conditions for which there are legal grounds.
According to the existing contracts, in the period from 2009 to 2019 inclusive Moscow is to pass to Ukraine for transit to Europe no less than 110bn cu m of gas annually. But in recent years Gazprom has been transporting via Ukraine substantially less than the stated minimum volumes. This trend intensified particularly after the launch of the North Stream gas pipeline. But later, after the implementation of the South Stream project, the construction of which is due to be completed in 2015, Ukraine may be struck off altogether from the list of Russian gas transit countries. But in this event Kiev really does have strong grounds for filing a lawsuit to the Stockholm court against Russia. And this argument substantially strengthens Ukraine's position in its gas stand-off with Russia.
A significant role in this question could be played by the position of the West, especially the European Union, which was clearly indicated by Ukrainian President Viktor Yanukovych during a joint press conference with Lithuanian President Dalia Gribauskaite, "Ukraine is not satisfied with the level of cooperation with the European Energy Community because this organization often does not take into account Kiev's point of view. In all these three years we have received no support or even sympathy in questions of gas force-majeur relations into which Ukraine has entered. Moreover, the documents signed by some EU countries, in particular on the construction of the South Stream, directly affect Ukraine's interests. When Russia sent us a bill of $7bn in punitive sanctions we hoped that we would also get some comment on this from the Energy Community. We have sent letters on these questions to the European Energy Community on a number of occasions and not received a single reply," the Ukrainian president said. At a separate briefing Yanukovych once again focused on the fact that his country has for three years running been paying the highest price for gas in Europe, almost $200 more than the average price on the spot market. Noting that Kiev was not asking for preferential treatment, the Ukrainian leader pointed to the mechanism for fixing a "fair price" which would suit his country: "the price of the spot market minus transportation".
So far the EU has not reacted to recent events or to Yanukovych's statement. Although some analysts are confident that Moscow by its actions is unwillingly assisting the acceleration of the process of Ukraine's European integration. On this occasion, they believe, Europe has finally become convinced that Moscow is using the gas lever to apply pressure with the aim of forcing Ukraine to join the CU.
However, the supporters of this version are forgetting that even during the years of its economic prosperity and increase in prestige in the international arena, when it came to Russian-Ukrainian gas quarrels the EU would put pressure not on Moscow but on Kiev.
Today we are witnessing a similar situation. Brussels continues to be worried by the fact that because of Kiev's "cussedness", Gazprom may once again shut off gas to Ukraine, from which Europe, too, will suffer in the long term. Because gas is supplied to Kiev and in transit to Europe via one and the same pipeline.
In order to qualify their concern, the EU, by all accounts, has even found a very convenient pretext. Recently, at the European Commission's office in Ukraine it was stated that Europe was aware of possible agreements between Kiev and Moscow regarding the sale of a Ukrainian GTS without the participation of the European side. At the same time, the European Commission has reaffirmed Brussels' readiness to become a broker in a possible trilateral consortium Ukraine-EU-Russia. However, Ukrainian President Yanukovych noted that Ukraine is having talks with Russia which are at a final stage, not about the sale of a gas transportation system, but about leasing it.
At the same time, Brussels is in no hurry to admit that the frequently unaccountable position of the EU, which is imposing ever more absurd conditions in the way of Ukraine's European integration, is forcing Kiev to accept Moscow's ever more stringent conditions. One of these is the demand at all costs to release Yuliya Tymoshenko from prison. Incidentally, it has not been ruled out that in exchange for her release Brussels might promise Kiev its support in the stand-off with Moscow. But this in no way means that the EU will keep its promise.
P.S. Russia's submission of its bills to Ukraine for unredeemed gas strangely coincided with increased activity by Kiev in the process of settling the Dnestr conflict at its post of chair of the OSCE.