Rusİya İlə Ukrayna arasindaki ənənəvİ qarşidurmanin qeyrİ-ənənəvİ təzahürlərİ haqqinda
Son zamanlar hər yeni ilin başlanğıcında Rusiya-Ukrayna münasibətlərinin pisləşməsi sanki adət halını alıb. Moskva ilə Kiyev Rusiya qazının qiyməti, onun tədarükünə görə yığılmış borc, həmçinin qazın Ukrayna ərazisi ilə Avropaya tranziti məsələlərində heç cür razılığa gələ bilmir. Bu dəfə tərəflər arasında qarşıdurma müəyyən qədər fərqli istiqamətdə getsə də, 2013-cü il də istisna olmadı.
Rusiyanın "Qazprom" şirkəti Ukraynanın "Naftoqaz" şirkətinə ötən il istifadə edilməmiş qaza görə borc yazıb. "Qazprom" bunu 2009-cu ilin sentyabrında Ukraynanın sabiq baş naziri Yuliya Timoşenko ilə imzalanmış müqavilənin şərtləriylə əsaslandırır. Sənədin 2.2-ci maddəsində "al və ödə" prinsipi əksini tapıb. Müqaviləyə əsasən, Ukraynanın "Naftoqaz" şirkəti hər il ən azı 52 milyard kubmetr Rusiya qazı istehlak etməlidir və bu həcm maksimum 42 milyard kubmetrə enə bilər. Amma ötən il Ukrayna Rusiyadan, təxminən, 33 milyard kubmetr qaz alıb. "Qazprom"un iddiasına görə, Kiyev müqavilədə nəzərdə tutulmuş və istehlak etmədiyi həcmə görə də "al və ödə" prinsipi əsasında ödəniş etməlidir.
Ukraynanın Enerji Nazirliyi isə iddia edir ki, qazın həcmindəki kəsrə görə tətbiq olunan cərimə sanksiyaları Xarkov razılaşması ilə ləğv edilib. Ukrayna "Qazprom"la mübahisəsində əsas dəlil kimi müqavilənin bir maddəsini göstərir. Orada bildirilir ki, qazın müqavilədəki alqı-satqı aktında göstərilmiş həcmi və qiyməti yekun göstəricilərdir. Kiyevdə hesab edirlər ki, Rusiya tərəfi alqı-satqı aktını ötən il üçün imzaladığından, Ukraynanın ona heç bir borcu yoxdur. Ukraynanın xarici işlər naziri Leonid Kojaranın məsələyə münasibəti belədir: "Bizə 2012-ci ildə almadığımız Rusiya qazına görə 7 milyard dollarlıq borc yazılıb. Ukrayna "Qazprom"a heç bir birbaşa ziyan vurmayıb. Bu, dolayı ziyan, hətta demək olar ki, əldən qaçırılmış qazancdır. Ona görə düşünürəm ki, bu məsələyə həm də Rusiya ilə bu ziyanın restrukturizasiyası və Rusiya qazının qiymətinin aşağı salınması imkanlarına dair aparılan danışıqlar kontekstində baxılmalıdır. Fikrimcə, bu gün Ukrayna bu danışıqlarda müəyyən üstünlük əldə edib. Çünki Rusiya qazının istehlakı kəskin şəkildə azaldılıb".
İddianın dəyəri ilə bağlı hesablamalar bu məsələdə Ukraynanın mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Əvvəlcə Standard&Poor`s agentliyi "Qazprom"un Ukraynaya qarşı müqavilədə nəzərdə tutulmuş qazın istehlakındakı kəsirə görə maksimum 1,2 milyard dollarlıq maddi tələb irəli sürəcəyini proqnozlaşdırmışdı. Amma "Qazprom" Kiyevin almadığı, təxminən, 9 milyard kubmetr qaza görə ondan 7 milyard dollar tələb edir. Belə çıxır ki, Rusiya Ukraynanın almadığı hər 1 milyard kubmetr qaza görə Kiyevdən 815 dollar istəyir. A.Razmukov Mərkəzinin direktor müavini Valeri Çalı hesab edir ki, bu məbləğ daha çox şantaja bənzəyir: "Yerinə yetirilməsi mümkün olmayan tələblərlə Ukrayna Rusiyanın şərtlərindən ibarət çərçivəyə doğru itələnir. Məlum olduğu kimi, onlardan birincisi Gömrük İttifaqına üzvlükdür".
Ukraynanın XİN başçısı L. Kojara da Gömrük İttifaqının (Gİ) sənədlərində "qismən inteqrasiya"nın nəzərdə tutulmadığını və Ukraynaya, yəqin ki, ümumi qaydalardan heç bir istisnanın tətbiq olunmayacağını deməklə, bu məqama işarə edib. Odur ki, bu il tərəflər əməkdaşlığın optimal modelini tapmalıdırlar.
Qeyd olunanlardan başqa, Ki-yev ən azı daha iki "kozır"a sahib olduğunu da düşünür. Birincisi, sən demə, Ukrayna tərəfi "Qazprom"u əvvəlcədən yazılı şəkildə qaz istehlakının azalmasından xəbərdar edib, əvəzində isə Rusiyadan hər hansı rəsmi narazılıq eşitməyib. Bu üzdən Kiyev məsələnin razılaşdırıldığını düşünüb: "Susmaq razılıq əlamətidir". Amma hüquqi məsələlərdə bu prinsip son dərəcə zəif arqumentdir və "Qazprom" da məhz bu məqama əsaslanır. "Ukraynanın qazdan imtinası haqda yazılı xəbərdarlıq həqiqətən də alınıb, 2012-ci ilin yekununa görə bütün alqı-satqı aktları isə imzalanıb. Amma razılaşma əldə etmək üçün etirazın olmaması yox, yazılı razılığın olması şərtdir", - deyə "Qazprom"un bəyanatında bildirilir.
İkincisi, "Qazprom"un Stokholm Arbitraj Məhkəməsinə Ukraynadan tələb etdiyi vəsaitlə bağlı müraciətinə cavab olaraq Kiyev Rusiyaya qarşı ittihamla çıxış edə bilər: Rusiyanı "mavi yanacaq"ın tranziti ilə bağlı şərtləri pozmaqda ittiham etmək üçün bütün hüquqi əsaslar var.
Mövcud müqaviləyə əsasən, Moskva 2009-2019-cu illərdə Ukraynaya Avropaya tranzit məqsədilə ildə, ən azı, 110 milyard kubmetr qaz verməlidir. Lakin son illərdə "Qazprom" Ukrayna vasitəsilə Avropaya bundan xeyli az həcmdə qaz nəql edir. Bu tendensiya "Şimal axını" qaz xəttinin alınmasından sonra daha da güclənib. Tikintisi 2015-ci ildə başa çatmalı olan "Cənub axını" layihəsinin reallaşmasından sonra isə Ukrayna, ümumiyyətlə, Rusiya qazının nəqlində tranzit ölkələr siyahısından çıxarıla bilər. Amma bu halda Kiyevin Rusiya ilə bağlı Stokholm Arbitraj Məhkəməsinə müraciət etməsi üçün həqiqətən də əsasları olacaq. Bu arqument Rusiya ilə qaz qarşıdurmasında Ukraynanın mövqelərini həqiqətən də gücləndirir.
Bu məsələdə Qərbin, xüsusilə Avropa İttifaqının mövqeyi ciddi rol oynaya bilər. Ukrayna prezidenti V. Yanukoviç də Litvanın dövlət başçısı D. Qribauskayte ilə keçirdiyi birgə mətbuat konfransında buna işarə edib: "Ukrayna Avropanın enerji "icması" ilə əməkdaşlığın səviyyəsindən razı deyil. Çünki bu təşkilat bir çox hallarda Kiyevin mövqeyini nəzərə almır. 3 il ərzində biz qaz sahəsində üzləşdiyimiş fors-major hallarda Avropadan heç bir dəstək, hətta halımıza acıma belə görməmişik. Bundan başqa, Aİ-nin bəzi üzvlərinin imzaladığı sənədlər, xüsusilə "Cənub axını" layihəsinin reallaşdırılması ilə bağlı razılaşma Ukraynanın maraqlarına birbaşa ziddir. Rusiya bizə 7 milyard dollarlıq borc sanksiyası tətbiq etdikdə, Qərbin enerji "icması"ndan bununla bağlı şərhlərin gələcəyinə ümid bəsləyirdik. Bununla bağlı Avropanın enerji "icması"na dəfələrlə yazılı müraciət də ünvanlamışıq. Amma bir dəfə də olsun, cavab almamışıq", - deyə Ukrayna prezidenti bildirib.
Yanukoviç ayrıca keçirdiyi brifinqdə də diqqəti bir daha Ukraynanın artıq ardıcıl olaraq üçüncü ildir, Avropada qaza görə ən yüksək ödəniş edən ölkə olduğuna yönəldib. O, Ukraynanın qaza ödədiyi məbğəlin spot bazarındakı qiymətdən təxminən 200 dollar baha olduğunu qeyd edib. Kiyevin güzəştlərə iddia etmədiyini vurğulayan Yanukoviç ölkəsini qane edəcək "ədalətli qiymət"in formalaşdırılması mexanizmini də göstərib: "Spot bazarındakı qiymət, çıxılsın nəql xərcləri"...
Aİ isə hələ ki, nə son hadisələrə, nə də Yanukoviçin bəyanatlarına reaksiya verir. Bəzi analitiklər əmindirlər ki, Moskva öz əməlləri ilə istəmədən Ukraynanın Avropaya inteqrasiya prosesinin sürətlənməsinə təkan verir. Onların fikrincə, bu dəfə Avropa Moskvanın qaz rçaqından Ukraynanın Gİ-yə üzvlüyünə nail olmaq üçün istifadə etdiyinə tam əmin olub.
Amma bu versiyanın tərəfdarları bir məqamı unudurlar ki, Aİ hələ iqtisadi çiçəklənmə və beynəlxalq arenada nüfuzunun artdığı illərdə belə, Rusiya ilə Ukrayna arasında yaşanan qaz qarşıdurmasında Moskvaya yox, Kiyevə təzyiq göstərirdi.
Bu gün də oxşar vəziyyətə şahidlik edirik. Brüssel əvvəlkitək yenə də Kiyevin "inadkarlığı" ucbatından "Qazprom"un növbəti dəfə Ukraynaya qaz nəqlini dayandıra biləcəyindən narahatdır. Təbii ki, bu zaman yenə də zərərçəkən Avropa olacaq. Çünki Ukraynaya verilən və tranzitlə Avropaya naql olunan qaz eyni boru xətti ilə daşınır.
Aİ, hətta narahatlığını əsaslandırmaq üçün çox rahat bəhanə də tapıb. Avropa Komissiyasının Ukraynadakı nümayəndəliyi bu yaxınlarda yaydığı açıqlamada bildirib ki, Avropa Kiyevlə Moskva arasında Ukraynanın qaz nəqli sisteminin avropalıların iştirakı olmadan satılmasına dair mümkün razılaşmadan xəbərdardır. Bununla yanaşı, Avropa Komissiyası Brüsselin mümkün Ukrayna-Aİ-Rusiya üçtərəfli konsorsiumunda vasitəçi olmağa hazır olduğunu bəyan edib. Amma Ukrayna prezidenti V. Yanukoviç ölkəsinin Rusiya ilə apardığı və hazırda final mərhələsində olan danışıqlarda söhbətin qaz nəqli sisteminin Moskvaya satılmasından yox, icarəyə verilməsindən getdiyini söyləyib.
Öz növbəsində Brüssel etiraf etməyə tələsmir ki, Kiyevi Moskvanın getdikcə sərtləşən şərtlərini qəbul etməyə, məhz Aİ-nin avrointeqrasiya yolunda Ukrayna qarşısında yeni-yeni absurd şərtlər irəli sürməsi vadar edir. Onlardan biri Yuliya Timoşenkonun qeyd-şərtsiz azadlığa buraxılması tələbidir. Yeri gəlmişkən, Brüsselin Kiyevə Moskva ilə qarşıdurmada məhz Timoşenkonun azadlığa buraxılacağı təqdirdə dəstək verəcəyi istisna deyil. Amma bütün bunlar Aİ-nin vədinə mütləq əməl edəcəyi anlamına da gəlmir.
P.S. Rusiyanın Ukraynaya istifadə olunmamış qaza görə borc yazması qəribə şəkildə Kiyevin ATƏT-in sədri postunda Dnestryanı münaqişənin həlli prosesində fəallıq göstərməsi ilə eyni vaxta təsadüf edib.

О нетрадиционном проявлении традиционного противостояния между Россией и Украиной
Обострение российско-украинских отношений в начале каждого нового года стало традиционным явлением последних лет. Москва и Киев никак не могут устранить разногласия по поводу цен на  российский газ, долгов за его поставки, а также транспортировку через территорию "незалежной" в Европу. Исключением не стал и нынешний год, хотя противостояние продолжилось в несколько нетрадиционном русле.
Российский "Газпром" выставил украинскому "Нафтогазу" счет за неиспользованный в прошлом году газ. Свои действия "Газпром" объяснил условиями контракта, подписанного в сентябре 2009 года экс-премьером Украины Юлией Тимошенко, где в пункте 2.2 зафиксирован принцип "бери или плати". По данному контракту "Нафтогаз" Украины ежегодно должен потреблять не менее 52 млрд. кубометров российского газа с возможностью снижения этого объема максимум до 42 млрд. кубометров. В прошлом же году Украина приобрела всего около 33 млрд. кубометров российского газа. А значит, как утверждают в "Газпроме", за оставшиеся по контракту объемы Киев обязан  платить по принципу "бери или плати".
Минэнерго Украины в свою очередь утверждает, что штрафные санкции за недобор газа были отменены Харьковскими соглашениями. Основными доводами Украины в споре с "Газпромом" является тот  пункт договора, где отмечено, что количество газа, указанного в коммерческом акте приема-сдачи, и его стоимость являются окончательными. А поскольку  российская сторона подписала акты приема-сдачи за прошлый год, Украина ничего не должна. Глава внешнеполитического ведомства Украины Леонид Кожара, комментируя данный вопрос, заявил: "Нам выставляется счет в $7 млрд. за невыкупленный в 2012 году российский газ. Украина никаких прямых убытков "Газпрому"  не наносила. Это косвенные убытки или даже можно сказать, что это упущенная выгода. Поэтому я думаю, что этот вопрос должен рассматриваться также в контексте переговоров с РФ о реструктуризации этих убытков и возможности уменьшения цены на российский газ. И я думаю, что на сегодняшний день Украина обеспечила в таком переговорном процессе определенные преимущества, поскольку потребление российского газа резко уменьшается".
Позицию Украины в этом вопросе еще больше укрепляют расчеты о стоимости самого иска. Ранее агентство Standard & Poor`s прогнозировало возможные финансовые претензии "Газпрома" к Украине за недобор законтрактованного газа на уровне не более $1,2 млрд. Но "Газпром" за недобранные примерно 9 млрд. кубометров газа выставил счет в размере $7 млрд. Получается, что за 1 кубометр невыкупленного газа Россия намерена получить $815. По мнению замдиректора Центра  Разумкова Валерия Чалого, такая  сумма, скорее всего, похожа на шантаж: "Невыполнимыми требованиями Украину загоняют в рамки российских условий. Первое из которых, как известно, - членство в Таможенном союзе (ТС)".
На это обстоятельство намекнул и глава МИД Украины Л.Кожара, заявив, что "частичная интеграция" не предусмотрена документами ТС, и  для Украины вряд ли будет сделано исключение из общих правил. Поэтому в текущем году стороны должны выработать оптимальную модель взаимодействия.
Кроме вышеуказанных доводов, по мнению Киева, у него имеются, как минимум, еще две козырные карты. Во-первых, оказывается, украинская сторона заранее  в письменном виде уведомила "Газпром" об уменьшении  потребления газа. А так как никаких официальных возражений с российской стороны не поступило, Киев решил, что вопрос согласован: "Молчание - знак согласия". Но в юридических вопросах этот принцип является абсолютно слабым аргументом, на что и опирается позиция российского газового монополиста. "Письменный отказ потреблять газ от Украины действительно был получен, а все акты приемки-сдачи по итогам 2012 года подписаны. Но согласование подразумевает наше письменное согласие, а не отсутствие отказа", - говорится в заявлении российского гиганта. Во-вторых, при обращении "Газпрома" в Стокгольмский арбитраж по поводу выставленного счета Украине Киев может выдвинуть России встречные претензии о нарушении условий транзита "голубого топлива", для которых есть все юридические основания.
По существующим контрактам Москва в период с 2009 по 2019 год включительно передает Украине для транзита в Европу не менее 110 млрд. кубометров газа в год. Но в последние годы "Газпром" транспортирует через Украину значительно меньше заявленных минимальных объемов. Эта тенденция особенно усилилась после запуска газопровода "Северный поток". А в дальнейшем, после реализации проекта "Южный поток", строительство которого по плану должно завершиться в 2015 году, Украина вообще может быть вычеркнута из списка стран - транзитеров российского газа. Но в этом случае действительно у Киева есть веские основания обратиться с иском на Россию в Стокгольмский арбитраж. И этот аргумент  действительно сильно укрепляет позиции Украины в газовом противостоянии с Россией.
В данном вопросе немаловажную роль может сыграть позиция Запада, особенно Евросоюза, на что открыто указал президент Украины В.Янукович во время совместной пресс-конференции с президентом Литвы Д.Грибаускайте. "Украина не удовлетворена уровнем сотрудничества с Европейским энергетическим сообществом, поскольку эта организация часто не учитывает точку зрения Киева. За все три года мы не получили никакой поддержки, даже сочувствия в вопросах газовых форс-мажорных отношений, в которые попала Украина. Более того, документы, которые подписывали некоторые страны ЕС, в частности по строительству "Южного потока", прямо влияют на интересы Украины. Когда Россия выставила счет $7 миллиардов штрафных санкций, мы надеялись, что также получим комментарий по этому поводу со стороны Энергетического сообщества. Мы уже неоднократно направляли письма по этим вопросам Европейскому энергетическому сообществу. Ни разу не получили ответа", - заявил президент Украины. На отдельном же брифинге В.Янукович в очередной раз акцентировал внимание на том, что его страна уже третий год подряд платит самую высокую цену за газ в Европе, почти на $200 превышающую среднюю цену на спотовом рынке. Отметив, что Киев не претендует на преференции, украинский лидер указал на механизм формирования "справедливой цены", который может устроить его страну: "цена спотового рынка минус транспортировка".
Пока ЕС никак не реагирует ни на последние события, ни на заявление В.Януковича. Хотя некоторые аналитики уверены, что Москва своими действиями невольно содействует ускорению процесса  евроинтеграции Украины. На этот раз, по их мнению, Европа окончательно убедилась в том, что Москва использует газовый рычаг для давления с целью принудить Украину вступить в ТС.
Однако сторонники этой версии забывают, что даже в годы своего экономического процветания и роста авторитета на международной арене в российско-украинских газовых противостояниях ЕС оказывал давление не на Москву, а как раз на Киев.
Сегодня мы становимся свидетелями похожей ситуации. Брюссель по-прежнему обеспокоен тем, что из-за "строптивости" Киева "Газпром" в очередной раз может перекрыть газ Украине, от чего, в конечном счете, пострадает и Европа. Ведь газ в Украину и транзитом в Европу поставляется по одному и тому же трубопроводу.
Чтобы аргументировать свою обеспокоенность, ЕС, судя по всему, даже нашел очень удобный предлог. Недавно в представительстве Еврокомиссии в Украине заявили, что Европе известно о возможных договоренностях между Киевом и Москвой относительно продажи украинской ГТС без участия европейской стороны. При этом Еврокомиссия подтвердила готовность Брюсселя стать посредником в возможном трехстороннем консорциуме Украина - ЕС - Россия. Однако президент Украины В.Янукович отметил, что Украина ведет переговоры с Россией, которые находятся на финальной стадии, не о продаже газотранспортной системы, а о передаче ее в аренду.
При этом Брюссель не спешит признаваться, что принимать все более ужесточающиеся условия Москвы Киев вынуждает зачастую необъяснимая позиция ЕС, выдвигающего на пути евроинтеграции Украины все новые и новые абсурдные условия. Одним из них является требование во что бы то ни стало освободить из тюрьмы Ю.Тимошенко. Кстати, не исключено, что именно в обмен на ее освобождение Брюссель может пообещать Киеву свою поддержку в противостоянии с Москвой. Но это вовсе не означает, что ЕС сдержит свое обещание.
P.S. Предъявление Россией счетов Украине за неиспользованный газ странным образом совпало по времени с активизацией Киева в процессе урегулирования приднестровского конфликта на посту председателя ОБСЕ.