Azərbaycanda vergİdən yayinmanin qarşisinin alinmasi və vergİ daxİlolmalarinin həcmİnİn artimi üzrə yenİ tədbİrlər hazirlanir
15.02.2013
Vergi sistemi bu gün Azərbaycanda ən dinamik islahat aparılan sahələrdən biridir. Nüfuzlu beynəlxalq strukturlar da  öz hesabatlarında fiskal sahədə önəmli irəliləmələr olduğunu bildirirlər  və çox həvəslə ölkənin Vergilər Nazirliyinə inkişaf templərini dəstəkləməkdə, həmçinin önəmli reytinq göstəriciləri üzrə irəliləməkdə yardım etməyə hazır olduqlarını bəyan edirlər. Ümumiyyətlə, Azərbaycanın fiskal qurumu özü də vergidən yayınma hallarının qarşısının maksimum alınması və xəzinəyə vergi yığımlarının həcminin artması üçün bütöv təkliflər siyahısına malikdir. Cari illə bağlı planlar isə Bakıda "Azərbaycanın vergi sistemi: gerçəklik və perspektivlər" mövzusunda keçirilən II forumda səsləndirilib.
Fiskal texnologiyalar
Vergilər naziri Fazil Məmmədov forumdakı çıxışında bütün fiskal islahatların əsas məqsədini formalaşdırıb: Azərbaycanın vergi sistemi biznes üçün maksimum şəkildə əlverişli və rahat olmalıdır. "Biz vergi ödəyiciləri ilə konstruktiv dialoq qurmaq, dövlət-biznes formatında tərəfdaşlıq münasibətləri tətbiq etmək istəyirik", - deyə F. Məmmədov qeyd edib. Onun sözlərinə görə, nazirlik vergi bazasının genişləndirilməsi və nağdsız ödənişlərin stimullaşdırılması, nağd vəsaitlərin məhdudlaşdırılması, əmək münasibətlərinin leqallaşdırılması hesabına dövlət büdcəsinə daxilolmaları artırmaq niyyətindədir.
Etiraf etmək gərəkdir ki, qeydiyyat və ödəniş prosesinin rahatlığının təmin edilməsi üçün vergi ödənişi sistemində çox şeylər edilib. Bu gün vergi qurumları və vergiödəyiciləri arasında bütün proseslər elektronlaşdırılıb, əməliyyatlar vergi işçiləri ilə birbaşa kontakt olmadan gerçəkləşdirilə bilir. Yəni faktiki olaraq insan amili və sahibkarların vergi öhdəliklərini yerinə yetirməsi zamanı onlara qarşı subyektivliyin ortaya çıxması sıfıra endirilib. Başqa tərəfdən bu, həm vergi orqanları, həm də vergi ödəyiciləri tərəfindən vergi inzibatçılığına çəkilən xərclərin ciddi şəkildə aşağı salınmasına gətirib.  Hazırda Vergilər Nazirliyi  dövlət qurumları arasında ən çox sayda elekton xidmət təqdim edən orqandır. Belə xidmətlərin sayı artıq 57-ə çatıb, onların faktiki olaraq 46-sı işləyir, 11 xidmət üzrə işlər yekun mərhələsindədir. Yaxın gələcəyə planların sırasında həm də mobil ödənişlərin qəbulu, vergi ödəyiciləri ilə mobil yazışma aparılması praktikasının tətbiqi də var.
"Bu, elektron hökumətə keçidin tərkib hissəsidir", - deyə F. Məmmədov bildirib. Ümumiyyətlə, artıq bu gün Azərbaycanın vergiödəyiciləri hər il vergi bəyannamələrinin doldurulmasına və vergilərin ödənilməsinə 214 saat sərf edirlər ki, bu, 2007-ci ilin göstəricisinə baxanda 4,7 dəfə aşağıdır. Sonuncu Ümumdünya "Doing-Business-2013" hesabatına görə, həmin müddət ərzində illik ödənişlərin sayı  2 dəfə azalaraq 18-ə düşüb.
Azərbaycanın Vergi Məcəlləsinə bu il yanvarın 1-dən qüvvəyə minmiş düzəlişlər isə mərhələli şəkildə elektron auditə keçidlə bağlı yeni normaları nəzərdə tutur. Bu yeniliin pilot sınaqları artıq başlayıb və ver-gilər nazirinin müşaviri Asəf Əsədovun sözlərinə görə, əldə edilən nəticələr göstərir ki, Azərbaycanda çağdaş elektron auditi texnologiyalarına əsaslanan sistemin uğurla yaradılmasından söhbət gedir. "Bu sistemə keçid elə də sadə deyil. Oxşar auditor platforması əsasında işləyən vergi qurumlarının sayı dünya üzrə 10-u keçmir", - deyə A.Əsədov vurğulayır. O, əlavə edir ki, e-auditin tətbiqi vergi ödənişindən yayınma üzrə riskləri 90-95%  ehtimalı ilə aşkar etməyə imkan verir, səyyar yoxlamaları 90% azaldır.
Beynəlxalq səviyyədə tanınma, elektron xidmətlərinin inkişafına göstərilmiş töhfə, bunlar əlbəttə ki, yaxşı göstəricilərdir, amma bu yeniliklər vergiçilərin qarşısına qoyulmuş əsas tapşırığın öhdəsindən gəlməyə - dövlət xəzinəsinə daxiolmaları artırmağa imkan verirmi? "Müəyyən mənada, hə",- deyə bildirilir və sübut kimi göstərilir ki, 2012-ci ildə dövlət büdcəsinə vergi ödənişlərinin həcmi 2000-ci ilə baxanda 12 dəfə artıb. "Bu cür ciddi artım sübut edir ki, bizim ölkədə vergi inzibatçılığı mövcud iqtisadi sistemə uyğundur", - deyə F.Məmmədov bildirir.
Boşluqların doldurulması
Bununla yanaşı, "ümumi vergi elektronlaşdırılması"nın gerçəkdən tutarlı nəticələrinə baxmayaraq, vergiçilər bu gün öz gəlirlərini büdcə ilə bölüşmək istəməyən sahibkarları aşkar etmək barədə ciddi düşünürlər. Düzdür, bu istiqamtədə çox tədbirlər görülür, amma boşluqlar var ki, onların aradan qaldırılması ilə daha böyük tərəqqi əldə etmək mümkün olardı. Misal kimi ölkədə nağdsız  vəsaitlərin populyarlaşdırılmasını göstərmək olar. Bu məsələyə, hətta öz çıxışlarında dəfələrlə Prezident İlham Əliyev də toxunub və hökuməti bu məsələdə səyləri artırmağa çağırıb. Demək olmaz ki, bu məsələdə hər şey əvvəlki kimidir və son iki ildə heç bir iş görülməyib. Əksinə, müəyyən irəliləmələr yetərincə bariz gözə çarpır və hətta onlar statistik göstəricilərlə təsdiqini tələb də etmir. Müxtəlif banklarda borca alınmış əmtəə üçün əlverişli ödəniş sistemi təklif edən bankların kredit kartının əldə edilməsi üçün yaranmış növbələr, hər cür bonus sistemləri - bütün bunları bu yaxınlardan başlasa da, Bakıda və iri şəhərlərdə görmək olur. Amma bu tədbirlər yetərli deyil. Prosesə təkcə onsuz da bir az pis - bir az yaxşı intizamlı vergi ödəyicisi olan iri ticarət obyektlərinin cəlb edilməsi yetərli deyil.
Nazir F.Məmmədov qeyd edib ki, fevralın sonuna kimi Vergilər Nazirliyi Prezident Administrasiyasına ölkədə nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılması üzrə təkliflər təqdim edəcək. Daha öncə bu istiqamətdə tədbirlərin 2013-cü ildə qüvvəyə minmiş vergi qanunvericiliyi düzəlişləri və əlavələri üzrə təkliflər zərfinə salınması planlaşdırılırdı. Amma onların yenidən işlənməsinin vacibliyi ilə bağlı bu məsələni gələn ilə qoymaq qərara alınıb. Nəzərə alınsa ki, nağdsız əməliyyatların həcminin artırılması vergitutma bazasının önəmli şəkildə genişləndirilməsinin əsas mənbələrindən biridir, Azərbaycan yaxın zamanlarda bu istiqamətdə Avropanın qabaqcıl ölkələrinin səviyyəsinə çatmaq niyyətindədir.
Təkliflərin sırasında sahibkarlıq subyektlərinin nağdsız ödənişlərinin vergitutmadan mümkün qismən azad olunmasını nəzərdə tutur. Bir əqd çərçivəsində və ya müəyyən zaman dövrü ərzində alqı-satqı üzrə əməliyyatlara müəyyən məhdudiyyətlər tətbiq edilməsi düşünülür.
Vergidən yayınma faktlarının qarşısının alınmasının başqa istiqaməti əmək haqlarının leqallaşdırılması olacaq. 2013-cü il yanvarın 11-nə olan vəziyyətə Vergilər Nazirliyinin işə qarışması nəticəsində 55,1 minə yaxın işəgötürən öz işçiləri ilə 180,1 min əmək müqaviləsi bağlayıb. Bununla da Azərbaycanda muzdla işləyən işçilərin sayı, təxminən, 1,5 milyon adama çatıb.
F. Məmmədovun sözlərinə görə, ölkə başçısının Vergi Məcəlləsinə düzəlişlər barədə fərmanında yuxarıda bəhs edilən iki məsələ vurğulanıb. "Biz hazırda bu iki istiqamət üzrə ayrıca qanun layihələri üzərində işləyirik. Onlar işçi ilə işəgötürən arasında sazişlərin bağlanmasını, yeni hesabat formalarının hazırlanmasını və həmçinin nağdsız hesablaşmaların artırılmasını nəzərdə tutur ki, bu da başlıca olaraq stimullaşdırma üsulları ilə əldə ediləcək", - deyə nazir vurğulayıb.
Bununla yanaşı, hətta bu istiqamətlərdə mövcud olan boşluqlara baxmayaraq, Azərbaycanda mövcud olan əlverişli sərmayə mühitinin hesabına 2000-2012-ci illərdə vergi ödəyicilərinin sayı 3 dəfə artıb. Yalnız 2012-ci ildə artım 72 min nəfər təşkil edib və demək olar ki, ölkə iqtisadiyyatının bütün neftdənkənar bölmələrini əhatə edib. Hökumətin planlarında isə 2021-ci ilə kimi neftdənkənar bölmə üzrə dövlət büdcəsinə daxilolmaları 2012-ci il göstəricilərinə nisbətən üç dəfə artırmaq daxildir.
Hökumətin qiymətləndirməsinə görə, "Azərbaycan - 2020: gələcəyə baxış" konsepsiyası çərçivəsində hər il Azərbaycanın neftdənkənar bölməsinin artımı, ən azı, 7% təşkil etməlidir. İqtisadi inkişaf nazirinin müavini Sevinc Həsənovanın sözlərinə görə, bu öhdəliyin yerinə yetirilməsi üçün neftdənkənar bölmənin, o cümlədən fəal vergi siyasətinin tətbiq edilməsi, vergi dərəcələrinin optimallaşdırılması hesabına  stimullaşdırılması gərəkdir. Bu zaman neftdənkənar bölmədən daxilolmaların artırılması üçün vergi bazasının genişləndirilməsi vacibdir.
"Bu, əsas məsələlərdən biridir, çünki sonrakı illərdə Azərbaycanın dövlət büdcəsi, əsasən, neftdənkənar daxilolmaların hesabına formalaşacaq", - deyə o vurğulayıb və əlavə edib ki, Azərbaycan hökuməti biznesin inkişafı üçün, o cümlədən ölkə əhalisinin 40%-nin məşğul olduğu aqrar-sənaye kompleksinin irəliləməsindən ötrü  vergi güzəştlərindən fəal şəkildə istifadə edir.
Azərbaycan Parlamentinin iqtisadi siyasət üzrə komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadə bildirir ki, əgər bu cür güzəştlərin verilməsi bu gün ölkənin iqtisadi siyasətinin əsas komponentləri sırasındadırsa, gələcəkdə onların əhatəsi daralacaq. "Bu gün biz sərbəst iqtisadi zonalar, texnoparklar yaradırıq. Məsələn, kənd təsərrüfatı praktiki olaraq bütün vergilərdən azad edilib. Amma aqrar-sənaye kompleksinin güclənəcəyi müəyyən müddətdən sonra biz bu vergi güzəştlərini aradan qaldıracağıq. Amma bu gün bu güzəştlər lazımdır", - deyə Səmədzadə bildirib.
Ümumiyyətlə, beynəlxalq qurumlar, həmçinin Azərbaycan hökumətinə vergi güzəştləri məsələsinə diqqətlə yanaşmağı tövsiyə edirlər. Dünya Bankında (DB) hesab edirlər ki, güzəştlər və vergi tətilləri, həmçinin vergidən azad olmalar üzrə strategiya işləmək lazımdır. DB-nin ölkə üzrə meneceri Larisa Leşenko bildirir ki, "Müəyyən mərhələdə vergi güzəştləri və azadolmalar lazımdır, amma onlar əbədi olaraq verilə bilməz. Müəyyən müddətdən sonra onlardan uzaqlaşmaq lazımdır".
Artıq deyildiyi kimi, vergi sahəsində uğurlarla  problemlər arasında balans bu gün uğurun daha üstün olması ilə baş verir. Buna görə də beynəlxalq auditor şirkəti "Price-waterhouseCoopers"in  (PwC) Azərbaycandakı tərəfdaşı Mövlan Paşayevin sözlərinə görə, qurum "Paying taxes" ("Vergilərin ödənişi") reytinqində Azərbaycanın mövqeyinin yaxşılaşmasını gözləyir. Yada salaq ki, "Paying taxes" (PwC)  Dünya Bankının illik reytinqinin tutulması və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) "Doing Business" reytinqinin tərtib edilməsi zamanı işlədilir. Paşayevin sözlərinə görə, Azərbaycan 2009-cu ildən "Paying taxes" reytinqində öz mövqeyini yaxşılaşdırmaqda davam edir. 2011-ci ilin göstəricilərinə görə hazırlanmış "Paying taxes-2013" reytinqində 76-cı yerdədir.
Avropa Birliyinin Bakı ofisinin başçısı, səfir Rolan Kobianın Vergilər Nazirliyinin Azərbaycanın ən şəffaf qurumlarından biri olması barədə  verdiyi açıqlamanı da bildirmək yerinə düşər. "Vergilər Nazirliyinin şəffaflığını və korrupsiyaya qarşı mübarizəsini biz yüksək qiymətləndiririk. Bundan başqa, nazirliyi yenilik üçün açıq və sürətlə modernləşdirilən qurum kimi səciyyələndirmək olar", - deyə R. Kobia bildirib.
Diplomat hesab edir ki, şəffaflıq məsələsində böyük rolu "elektron hökumət" proqramı oynayıb. "Bu, onunla bağlıdır ki, dövlət başçısı İlham Əliyev də diqqət ayırır, ki, bu da proqramın gerçəkləşdirilməsinin səmərəliliyini artırıb. Hazırda Vergilər Nazirliyi tərəfindən bu istiqamətdə görülən işlər beynəlxalq standartlara cavab verir", - deyə səfir vurğulayıb.
Başqa sözlə, Azərbaycanın dünya iqtisadiyyatının çağdaş trendlərinə uyğun şəkildə islahatları davam etdirən fiskal sektoru ölkənin ən yüksək sürətlə inkişaf edən istiqamətləri arasında öz mövqeyini daha da möhkəmləndirəcək.

ELECTRONIC TRANSPARENCY
The tax system is currently one of the most dynamic areas of reform in Azerbaijan. Authoritative international organizations note significant progress in the fiscal sector in their reports and happily declare their readiness to help the Ministry of Taxes to support the pace of development and make progress in important rankings. In any case, the fiscal authorities of Azerbaijan themselves have a list of suggestions to maximize the prevention of tax evasion and increase tax revenues to the treasury. Plans for this year were announced during the second forum "The tax system in Azerbaijan: Realities and Prospects", which was held in Baku.
Fiscal technology
The main goal of all fiscal reforms was articulated by Minister of Taxes Fazil Mammadov in his speech at the forum: the Azerbaijani tax system should be as user-friendly and conducive to business as possible. "We want to establish a constructive dialogue with taxpayers and apply partnership in the state - business format," Mammadov said. The ministry, he said, intends to ensure the expansion of the tax base and increase revenues to the state budget by encouraging non-cash payments and through restrictions on cash payments and the legalization of labour relations.
It should be recognized that a lot has already been done in order to ease the process of registration and payments in the tax system. Today, all the processes between the tax authorities and taxpayers are automated, and operations can be carried out without any direct contact with tax authorities. That is to say the human factor and manifestations of subjectivity in relation to entrepreneurs have been nullified in the implementation of their tax obligations. On the other hand, it has led to a serious reduction in the cost of tax administration both on the part of the tax authorities and taxpayers. The Ministry of Taxes is a state agency that provides the largest number of e-services among government agencies in Azerbaijan. The number of such services has reached 57, and 46 of them are actually used, and work on the remaining 11 is in its final stage. In the near future, it is planned to introduce the practice of mobile payments, reports and mobile correspondence with taxpayers. "It is an integral part of the transition to the e-government," Mammadov said. However, today, taxpayers in Azerbaijan annually spend 214 hours to fill tax declarations and pay taxes, which is 4.7 times less than in 2007. The number of annual payments over this period, according to the World Bank's recent Doing Business 2013 report, has halved - to 18.
Amendments to the Tax Code of Azerbaijan, which came into effect on 1 January this year, also suggest new regulations related to gradual transition to electronic audit. The pilot testing of this innovation has already begun and, according to Asaf Asadov, an adviser to the tax minister, the results suggest that Azerbaijan is successfully creating a system based on modern technologies of electronic audit. "The transition to this system is not so simple. The amount of tax authorities fully working on the basis of the same audit platform in the world does not exceed 10," Asadov said, adding that the use of e-audit reveals the risks of tax evasion with a probability of 90-95 per cent and reduces the number of on-site inspections by 90 per cent.
International recognition and contribution to the development of electronic services are, of course, indicators of performance, but do all these innovations help to achieve the main objectives of the tax authorities - to increase the revenues of the state treasury? "Yes, definitely," they say, citing as evidence the fact that in 2012, as compared to 2000, the amount of tax payments to the state budget increased by 12 times. "Such an impressive growth is evidence that tax administration in our country is not appropriate for the existing economic system," Mammadov himself considers.
Filling in the gaps
Meanwhile, despite the really impressive results of "general tax electronization", taxmen still continue to worry about the identification of entrepreneurs who do not want to share their profits with the budget. Yes, a lot of measures are being taken in this direction, but there are gaps, the removal of which could help us to make even more progress, for example, the promotion of non-cash payments in the country, which has been repeatedly mentioned even by President Ilham Aliyev, who urged the government to intensify its efforts in this regard. We cannot say that things have not changed in this matter and nothing has been done in the last two years - on the contrary, certain progress is quite obvious and does not even need to be confirmed by statistical indicators. It is the turn of credit cards from different banks that promise favourable terms of repayment for goods bought on credit, various bonus systems, etc. - all this, though recently, can be seen at least in Baku and large cities. However, these measures are not sufficient, and effective steps are needed to involve in the process not only major businesses, which are usually more or less meticulous taxpayers.
According to Minister Mammadov, by the end of February, the Ministry of Taxes will submit proposals to stimulate non-cash payments in the country to the presidential administration. Earlier, it was planned to include steps in this direction in a package of proposals on amendments to the tax legislation, which came into force in 2013. However, due to the need to complete work on them, it was decided to postpone them until the next year. Given that increasing the volume of non-cash payments is one of the main sources of significant expansion in the tax base, Azerbaijan is going to reach the level of advanced countries of Europe in this direction in the near future. The proposals also provide for the partial exemption of the non-cash turnover of businesses from taxation. It is also proposed to impose restrictions on purchase and sale operations in a single transaction or for a specified period of time.
Another way to prevent tax evasion is the legalization of wages. As a result of intervention by the Ministry of Taxes, approximately 55,100 employers had concluded 180,100 labour contracts with their employees by 11 January 2013. Thus, the total number of employees in Azerbaijan reached about 1.5 million people.According to Mammadov, the presidential decree on the application of amendments to the Tax Code put a significant emphasis on the above two issues. "We are currently developing separate bills for these two areas, which will cover the signing of contracts between employers and employees, the preparation of new reporting forms, translating registration into an electronic format, as well as increased non-cash payments, which will be carried out mainly through stimulating methods," the minister said.
However, even despite the existing gaps in these areas, due to the favourable investment climate in Azerbaijan, the number of taxpayers in 2000-2012 increased three times. In 2012 alone, the increase totalled 72,000, and almost completely covered the non-oil sector of the economy. By 2021, the government plans to triple the amount of tax revenues collected from the non-oil sector as compared to 2012.
According to government estimates, within the framework of the concept "Azerbaijan-2020: A Look into the Future", the annual growth in the non-oil sector of Azerbaijan must be at least 7 per cent. According to Deputy Minister of Economic Development Sevinc Hasanova, to perform this task, it is necessary to stimulate the non-oil sector, including through the promotion of an active fiscal policy and optimization of tax rates. At the same time, in order to increase tax revenues from the oil sector it will be necessary to broaden the tax base. "This is one of the main problems, as in the following years, the state budget revenues of Azerbaijan will have to be formed mainly by non-oil revenues," she said, adding that the government of Azerbaijan is actively using tax incentives for business development, including for the agricultural complex, which employs 40 per cent of the population.
The chairman of the parliamentary committee on economic policy, Ziyad Samadzada, says that if today the provision of such benefits is one of the components of the country's economic policy, their coverage will be narrower over time. "Today we are creating free economic zones and technology parks. For example, agriculture is exempt from virtually all taxes. But over time, when the agricultural sector gets stronger, we will eliminate the tax exemptions. But today, these benefits are necessary," Samadzada said.
However, international organizations also recommend that the government of Azerbaijan should pay attention to tax incentives. For example, the World Bank (WB) believes that it is necessary to develop a strategy for privileges and preferences, as well as tax exemptions. The WB country manager Larisa Leshchenko said that "at some point, tax benefits and exemptions are necessary, but they cannot be provided forever. Over time it is necessary to abandon them."
Looking from the outside
As already mentioned, the balance of achievements and problems in the tax field is currently in favour of the former, and therefore, the international auditing company PricewaterhouseCoopers (PwC), according to its partner in Azerbaijan Movlan Pasayev, expects Azerbaijan's position to improve in the Paying Taxes ranking. Paying Taxes is prepared (PwC) and used for compiling the annual Doing Business ranking of the World Bank and the International Finance Corporation (IFC). Azerbaijan, according to Pasayev, has been enhancing its position in the Paying Taxes ranking since 2009. In Paying Taxes 2013, which was prepared on the basis of data for 2011, Azerbaijan took 76th place.
It is appropriate to cite the statement of the head of the EU's Baku office, Ambassador Roland Kobia, that the Azerbaijani Ministry of Taxes is characterized as one of the transparent departments in the country. "We appreciate the Tax Ministry's transparency and fight against corruption. The ministry can be described as open to innovation and rapidly modernizing," Kobia said.
The diplomat believes that "the Electronic Government programme played a big part in the issue of transparency". "In addition, President Ilham Aliyev is paying great attention to this, which increased the efficiency of the programme. Currently, the work carried out by the Ministry of Taxes in this sphere meets international standards," he added.
In other words, continuing reforms in line with modern trends of the world economy, the fiscal sector of Azerbaijan will solidify its position among the fastest growing areas in the country.