Azərbaycanda "Elektron kənd təsərrüfatı" informasiya sistemi yaradılır
Azərbaycanı aqrar logistika sistemini optimallaşdırmağa və istehsalçıların satış bazarına çıxışını asanlaşdırmağa yönəlmiş irimiqyaslı islahatlar gözləyir. Prezident İlham Əliyev aqrar sahədə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi və institusional islahatların sürətləndirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında fərman imzalayıb. Bundan əlavə, ölkədə aqroparkların yaradılması və "Elektron kənd təsərrüfatı" informasiya sisteminin də yaradılması planlaşdırılır.
Yeni islahatlar
Daimi defisit və aqrar xammal qiymətlərinin artması ilə bağlı qlobal proseslər, eləcə də kənardan təsir edən sistemli ərzaq inflyasiyası kimi obyektiv amil, Azərbaycanın ərzaq təhlükəsizliyi üçün ciddi təhlükədir. Daxili faktorlar da az risklər yaratmır - nəqliyyat və anbar logistika mexanizmlərinin natamamlığı, kənd kooperasiyaları və ona məxsus kütləvi ticarət formalarının kifayət qədər inkişaf etməməsi, kiçik fermer təsərrüfatlarının iri şəhərlərin satış bazarlarına çıxmasına mane olan süni əngəllər də az deyildir.
Kənd təsərrüfatı məshullarının istehsalının stimullaşdırılması məqsədilə cari ilin aprel ayının ortalarında prezident İlham Əliyev aqrar sahədə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi və institusional islahatların sürətləndirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında fərman imzalayıb. Xüsusən, rayonlar üzrə aqrar siyasətin həyata keçirilməsinin təmin edilməsi, kənd təsərrüfatına dövlət dəstəyi tədbirlərinin təşkili, müvafiq mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının yerli struktur bölmələri ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulması məqsədilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rayon və şəhər idarələrinin yaradılması nəzərdə tutulur. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi ilə birlikdə aqroparkların yaradılması barədə təklifləri hazırlamaq tapşırılıb. Fərmanın ayrı bəndləri Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində olan və fəaliyyəti məqsədəuyğun hesab edilməyən təsərrüfat hesablı dövlət müəssisə və təşkilatlarının özəlləşdirilməsi və yenidən təşkili məsələlərini nəzərdə tutur.
"Bu gün yerli kənd təsərrüfatı istehsalçılarına dövlət strukturları və idarələri tərəfindən göstərilən xidmətlərin böyük əksəriyyəti, vaxtı gələndə özəl podratçılara veriləcək", - deyə kənd təsərrüfatı naziri Heydər Əsədov bununla bağlı məlumat verib. Onun sözlərinə görə, dövlətin əsas rolu kənd təsərrüfatı bazarının tənzim edilməsi və nəzarətdən ibarətdir. Servis xidmətlərinə gəldikdə isə bütün dünyada bu cür xidmətlər fermerlərə kommersiya strukturları tərəfindən göstərilir. Nazirliyin rəhbəri misal qismində fermerlərin gübrələrdən istifadə aspektini gətirib. - Ölkə təsərrüfatının böyük əksəriyyəti müvafiq tədqiqat, hesablama aparmır və nə qədər, hansı gübrənin onlara lazım olduğunu sadəcə bilmirlər. Fermerlər müvafiq laboratoriya və mütəxəssislərin olmasına baxmayaraq, torpağın xüsusi tədqiqatını da aparmırlar. Halbuki bu cür təhlil kəndlilərin xərclərini dəfələrlə azaldaraq, gübrədən istifadə olunmasını nəzərə çarpacaq dərəcədə optimallaşdıra bilərdi.
Gələcəkdə bu məsələyə istehsalçılar özləri maraq göstərməli, bu və ya digər araşdırmaların aparılması üçün özəl, ya da təsərrüfat hesablı laboratoriyaların xidmətlərini cəlb etməlidirlər. Aqrar idarədə hesab edirlər ki, ölkədə istehsal olunan kənd təsərrüfatı məhsullarının 90%-dən artığını özəl sektor təmin edirsə, bütün aqroservis seqmentini də ona vermək lazımdır. İlk növbədə bu baytarlığa toxunacaq: dövlət tərəfindən təmin ediləcək bəzi miqyaslı, profilaktik epizootik tədbirlər istisna olacaqlar. Lakin bu, müqavilə əsasında baş tutacaq. Əlbəttə ki, baytarlıq sahəsində bütün tənzimləmə və nəzarət sferası əvvəlkitək dövlətin əlində qalacaq.
Yeni məqsədlər sırasında xarici investorların cəlb edilməsi ilə ölkədə kənd təsərrüfatı texnikasının istehsalının təşkili qeyd olunur. Aqrar qurumun profil laboratoriyalarının təkmilləşdirilməsi və onların beynəlxalq akkreditasiyası, o cümlədən qeyri-dövlət fitosanitar xidmətlərin fəaliyyətinin təşkili və lisenziyalaşdırılması, eləcə də istehsalı, ixracı, idxalı və bitki və aqrokimyəvi maddələrin müdafiə vasitələrinin qorunmasına dair tədbirlər planlaşdırılır. Kənd təsərrüfatı heyvanlarının qeydiyyatı və identifikasiya sisteminin formalaşdırılması gözlənilir. Aqrar elmin inkişafı konsepsiyasının layihəsi hazırlanacaq. Eyni zamanda Təhsil Nazirliyi ilə birgə aqrar sahə üçün kadrların hazırlıq sistemi təkmilləşdirilib. "Aqrolizinq" ASC-nin fəaliyyətinin beynəlxalq standartlara uyğun həyata keçirilməsinə dair tədbirlərin reallaşdırılması nəzərdə tutulub. "Meliorasiya və Su Təsərrüfatı" ASC-yə torpaqların münbitliyinin qorunması və artırılması, şoranlaşmış və şorakətləşmiş, eroziyaya uğramış torpaqların sağlamlaşdırılması tədbirləri tapşırılıb. Öz növbəsində xarici investorların kənd təsərrüfatına cəlb edilməsi məqsədi ilə bu sahədə yaradılacaq aqrobiznes qurumlarının nizamnamə kapitalında "Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti" ASC-nin resurslarının istifadəsi planlaşdırılır.
Elektron təsərrüfat
Fərmanda əsas yer "Elektron kənd təsərrüfatı" informasiya sisteminin mərhələli şəkildə işlənib hazırlanmasına ayrılıb: yaxın üç il müddətində formalaşdırılacaq bu mexanizm, aqrar sektora dövlət dəstəyi çərçivəsində reallaşdırılan tədbirlərin şəffaflığına və hesabatlılığına dəlalət edir. "Elektron kənd təsərrüfatı" sisteminin tətbiqi bu sahənin çoxsaylı köhnəlmiş problemlərini həll etməyə imkan verəcək. Sözsüz ki, bu - irimiqyaslı layihədir. Onun mükəmməl şəkildə həyata keçirilməsi mühüm vaxt aparacaq. Odur bu prosesin sürətlənməsi məqsədilə qurum artıq bu gün monitorinqlər keçirir və fermer təsərrüfatları və kənd təsərrüfatı dövriyyəsinə cəlb edilmiş torpaqların optimallaşdırılmasına dair mövcud informasiya üzrə digər tədbirlər həyata keçirir. Xüsusən, bizim məlumat bazamızın Torpaq və Xəritəçəkmə, Əmlak Məsələri Komitələri ilə müqayisəli təhlilərimiz aparılıb", - deyə kənd təsərrüfatı naziri H. Əsədov qeyd edib.
Nazirin sözlərinə görə, bu fəaliyyət nəticəsində aqrarçılar tərəfindən bir sıra pozuntular aşkar edilib. Bu pozuntuların aradan qaldırılması dövlət tərəfindən ayrılan dotasiyaların böyük həcminə qənaət etməyə imkan verib. Eyni zamanda monitorinqlər nəticəsində qənaət edilmiş vəsaitlər fermerlər üçün kənd təsərrüfatı güzşətlərinin həcminin artırılmasına yönəldilib. Belə ki, subsidiyaların verilməsi üzrə təşkil edilmiş xüsusi komissiya təxminən 150 fermerə 20,15 mln. manat həcmində əvəzsiz yardım edilməsini təmin edən qərar qəbul edilib. Bundan başqa, 4 mln. manatdan artıq vəsait təxminən 15 min ton mineral gübrənin güzəştli şəkildə alınmasına ayrılıb.
Yeddi il əvvəl başlamışfermerlərə və aqrar kooperativlərə subsidiyaların verilməsi siyasəti, ilk başlanğıcda kənd təsərrüfatı istehsalçılarını müasir inkişaf səviyyəsinə çıxarılmasına və sahənin təkmilləşdirilməsində sabitliyin verilməsinə yönəlmişdi. Məsələn, fermerlər yanacaq, motor yağları və gübrəni yarı qiymətə alırlar. Bundan başqa, fermerlərə buğda və digər strateji bitkilərin hər hektar səpilmiş sahəsinə görə 40 manat subsidiya verilir. Ötən on ildə bir neçə birbaşa dövlət proqramı çərçivəsində kənd təsərrüfatı istehsalçılarına subsidiya, texniki və digər əvəzsiz yardımlar şəklində təxminən 580 mln. manat yardım ayrılıb.
Lakin il-ildən fermerlərə artan əvəzsiz dövlət yardımının həcmi, subsidiyaların bölünmə mexanizminin nəzərdən keçirilməsinin zəruriliyini daha kəskin aşkara çıxarır. Ötən ilin əvvəlində hökumətin regionların inkişafına həsr olunmuş iclasının gedişi zamanı dövlət başçısı İlham Əliyev, dövlətin təqdim etdiyi vəsaitlərin səmərəsiz şəkildə istifadə olunması mövzusuna, kənd təsərrüfatı subsidiyalarının verilmə mexanizminin şəffaflığı və səmərəliliyi ilə bağlı ciddi problemlərə toxunmuşdu.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yeni rəhbərliyi ötən ilin sonundan nəhayət ki, subsidiya verilməsi sahəsində tələb olunan islahatların reallaşmasına ciddi şəkildə başladı. Əslində fermerlər və ölkənin kənd təsərrüfatının bütün qalan subyektlərinin elektron qeydiyyatdan keçmə sistemlərinin yaradılması üzəridə işə başlamaq qərarı da bununla bağlı verilmişdi. Məlumatların bu cür elektron bazası fermer təsərrüfatlarında işin real həcmindən asılı olaraq subsidiyaların təqdim olunmasına və kənd təsərrüfatı dövriyyəsinə cəlb edilmiş torpaq sahələrinin dəqiq parametrlərinin müəyyən edilməsinə imkan verəcək. ""Elektron kənd təsərrüfatı" sistemini yaratmaqla Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi subsidiyaların bölünməsi sistemində tam şəffaflığı təmin edə biləcək", - deyə H. Əsədov qeyd edib.
Təqdirəlayiqdir ki, dövlət başçısının yeni fərmanı, aqrar məhsulun müasir və şəffaf istehsalı və satışının inkişafına yönəlmiş 2014-cü ilin yanvar tarixli sərəncamının məntiqi davamıdır. Bir sözlə, Azərbaycan kəndində yeni islahatlar mərhələsinə start verilib.

Azerbaijan is to implement large-scale reforms designed to optimize the system of agricultural logistics and facilitate access to markets for producers. Azerbaijani President Ilham Aliyev has signed a decree to develop management and speed up institutional reforms in the agrarian sector. Among other things, it is also planned to create agroparks in the country and develop an "Electronic Agriculture" information system.
New reforms
Global processes associated with permanent shortages and rising prices for agricultural raw materials, as well as objective factors such as systemic food inflation influencing from the outside pose a serious threat to food security in Azerbaijan. No lower risks arise from internal factors such as inadequate mechanisms for transportation and warehousing, underdeveloped rural cooperation and its characteristic forms of mass trade and often artificial barriers that prevent small farms from entering markets in large cities.
In order to stimulate agricultural production, President Ilham Aliyev signed a decree in mid-April this year on the development of management and acceleration of institutional reforms in the agrarian sector. In particular, to ensure the implementation of agricultural policy and measures of government support in the regions as well as effective cooperation between central authorities and local executive structures, it provides for establishing district and city directorates of the Ministry of Agriculture. The Ministry of Agriculture, the Ministry of Economy and Industry have been instructed to draw up proposals for establishing agroparks in this country. Some items of the decree provide for optimizing issues related to privatizing and restructuring the Agriculture Ministry's self-supporting enterprises whose operation is regarded as unviable.
"A significant part of the services provided today by state agencies and services to domestic agricultural producers will eventually be delegated to private contractors" Azerbaijani Agriculture Minister Heydar Asadov said in this context. According to him, the government's main role is to regulate and control the agricultural market. As regards services, such services are provided to farmers worldwide by commercial structures. By way of example, the agriculture minister cited the use of fertilizers by farmers. Most households in the country do not carry out any studies and calculations and just do not know how much and what fertilizers they need. Farmers have no special examination of their soil despite the fact that appropriate labs and specialists are available. At the same time, such analysis could significantly optimize fertilizer consumption and essentially reduce the villagers' costs.
In the future, producers themselves should show an interest in this issue and employ the services of private or self-supporting labs to conduct research. The Agriculture Ministry believes that, since the private sector accounts for more than 90 per cent of the country's agricultural output, it is necessary to transfer the entire segment of agricultural services to it as well. First of all it will concern veterinary medicine with the exception of some large-scale epizootic preventive activities that will be provided by the state but on a contract basis as well. The entire field of regulation and control in veterinary medicine will certainly remain in state hands.
The list of new goals includes efforts to arrange the production of agricultural machinery in this country with the involvement of foreign investors. Measures are planned to improve the activity of specialized labs of the Agriculture Ministry and their international accreditation as well as licensing and organizing the activity of nongovernmental phytosanitary services including the production, import, sale and storage of plant protection products and agricultural chemicals. Expectedly, a system will be set up for registration and identification for farm animals. A draft concept will be prepared for the development of agricultural science and, jointly with the Ministry of Education, the personnel training system for the agrarian sector will be improved. Measures are to be implemented to bring the activities of the "Agroleasing" joint stock company into line with international standards. Meanwhile the joint stock company "Irrigation and Water Management of Azerbaijan" has been tasked to carry out activities to protect and improve soil fertility and reclaim salinated and erodible soils. In turn, in order to attract foreign investors to agriculture, it is planned to use the resources of the "Azerbaijan Investment Company" in the authorized capital of structures involved in agribusiness.
Electronic management
The decree gives special attention to the phased development of the "E-agriculture" information system. This mechanism is to take shape over the next three years. It is designed to ensure transparency and accountability of activities implemented to the agricultural sector as state support. "The introduction of E-agriculture will solve many long-standing problems of the industry. This certainly is a large-scale project the full implementation of which will take a considerable period of time. Therefore, in order to accelerate these processes, the Agriculture Ministry is already carrying out monitoring and other measures to optimize available information on farms and lands involved in agriculture. In particular, a comparative analysis has been carried out of our database with those of the state committees on land and cartography and on property issues," said Agriculture Minister Asadov.
According to the minister, this work revealed a number of irregularities by landowners. Their removal allowed to save significant amounts of subsidies provided by the state. At the same time, the funds saved through monitoring were used to increase agricultural preferences for farmers. Thus, a special commission for granting subsidies decided to provide about 150m farmers with free aid totaling 20.15m manats. In addition, more than 4m manats was allocated for preferential procurement of nearly 15,000 tons of mineral fertilizers.
The policy to subsidize farmers and agricultural cooperatives launched seven years ago was initially aimed at helping farmers achieve their present level of development and ensuring sustainable improvement in this sector. In particular, farmers can buy fuel, motor oil and fertilizers at half price. In addition, farmers are subsidized 40 manats per hectare of area sown with grain and other strategic crops. About 580m manats has been allocated under several programmes of direct government support to farmers over the past decade in the form of subsidies, technical and other free aid.
Meanwhile, the state supports to farmers growing in size with every passing year ever more acutely exposes the need to revise the mechanism used to distribute subsidies. At the beginning of last year, during a government meeting on the development of the regions, Azerbaijani President Ilham Aliyev touched upon the issue of misuse of funds provided by the state and serious problems with transparency and efficiency of the mechanism for issuing agricultural subsidies. Late last year, the new senior staff of the Agriculture Ministry finally started implementing required reforms in the sphere of subsidies. For this reason, it was decided to launch efforts to create a system of electronic registration of farmers and all other entities in this country's agriculture. Such an electronic database will make it possible to provide subsidies based on the actual amount of work on the farms and record the exact parameters of plots of land involved in agriculture. "Now that the 'E-agriculture' system has been created, the Agriculture Ministry can provide absolute transparency of the subsidy distribution system," Heydar Asadov said.
It is noteworthy that the new presidential decree is a logical continuation of a directive issued in January 2014 and aimed at developing a modern and transparent production and sale market for agricultural products. In short, a new phase of reforms has been launched in Azerbaijan's rural areas.