Bakıda sərnişin avtobusları ilə bağlı çoxsaylı problemlərin həllinə start verilib
Şəhərdə sərnişin nəqliyyatının normal işləməsi istənilən meqapolisin iqtisadi-istehsalat və sosial inkişafı üçün vacibdir. Şəhərin in-kişafı ilə ictimai nəqliyyatın yüklənməsi də artır, əhaliyə nəqliyyat xidmətlərinin göstərilməsində problemlərin meydana çıxması qaçılmaz olur. Son illər bu problemlər Bakıda da yaşanır. Bu sahədəki problemlər o qədər ciddi xarakter alıb ki, bunu ölkə prezidenti İlham Əliyev də bir neçə dəfə çıxışlarında dilə gətirib. Etiraf etmək lazımdır ki, belə halların aradan qaldırılması üçün müvafiq strukturlar tərəfindən dəfələrlə cəhdlər edilsə də, köklü dəyişikliklərə nail olunmayıb. Bu günlərdə sözügedən istiqamətdə daha bir neçə vacib qərar qəbul edilib. Bu dəfə də qərarlar dövlət başçısının tapşırıqlarından sonra qəbul edilib.
İslahatlar və problemlər
Qeyd olunmalıdır ki, son illərdə Azərbaycanda bir sıra digər sahələrdə olduğu kimi, nəqliyyat sektorunda da bəzi islahatlar, yenidənqurmalar aparılıb. Məsələn, sərnişindaşımanın keyfiyyətinin artırılması, Bakıda ictimai nəqliyyatda bədbəxt hadisələrin qarşısının alınması istiqamətində xeyli iş görülüb. Paytaxtda 170-dən artıq avtobusu özündə birləşdirən daşıyıcıların sayı 32-dək azaldılıb, avtobus parkı yenilənib.
İctimai nəqliyyatda qeyri-nağd ödəmənin tətbiqi çərçivəsində bu ilin yanvarından ödəniş kartları satışa çıxarılıb. Artıq 40 marşrutda ödəmə sistemi işləyir. Bu, hazırda şəhərdə xətlərdə olan 2500 avtobusdan 800-nü əhatə edir. «Yolkart» adlanan ödəmə kartının qiyməti 3 manatdır. Məbləğin 2 manatı sığorta depoziti, 1 manatı isə balansdır. Sistemin 2015-ci ilədək tam tətbiq olunması nəzərdə tutulub. O vaxtadək Bakıdakı avtobus dayanacaqlarında POS-terminallar quraşdırılacaq və onların köməyilə vətəndaşlar ödəniş kartlarının balansına pul qoya, kommunal ödənişlər apara biləcəklər.
Bütün bu yeniliklərə baxmayaraq, artıq qeyd etdiyimiz kimi, Bakıda avtobuslarda sərnişin daşımalarının keyfiyyəti aşağıdır. Bu haqda danışarkən, ilk növbədə, sərnişin avtobuslarının texniki vəziyyətindən və xarici görünüşündən başlanılmalıdır. Onların əksəriyyəti artıq atmosferə çirkli tullantıların atılması ilə bağlı standartlara cavab vermir, bəzən avtobuslarda aşkar texniki çatışmazlıqlara rast gəlinir. Onların xarici görünüşü isə şəhərin mənzərəsinə yaraşmır. Avtobuslarda təmizlik, gigiyena qaydalarına əməl olunması, salonlardakı yanacaq qoxusunun aradan qaldırılmasına da xüsusi diqqət yetirilməlidir. Bu, yüksək səviyyədə sərnişin daşımalarının təşkili üçün son dərəcə vacib məsələlərdir.
Sərnişinlərin təhlükəsizliyi, ümumilikdə sərnişindaşımanın səviyyəsi haqqında danışarkən vəziyyətin kifayət qədər pis olduğu qeyd edilməldir. Avtobusların daim marşrutdan çıxması, yol hərəkəti qaydalarını pozması (sürət həddinin aşılması, qarşı yola çıxmaqla ötmə əməliyyatının həyata keçirilməsi və s.), dayanacaqdan kənarda sərnişinlərin mindirilməsi və düşürülməsi istər sərnişinlərin, istərsə də sürücülərin həyatına təhlükə yaradır. Sərnişinlərə xidmətin göstərilməsində də problemlər var. Bu, işə təcrübəsiz sürücülərin götürülməsinin nəticəsidir. Sürücülərin sərnişinlərlə kifayət qədər kobud davranışı da bu sahədə tez-tez rast gəlinən haldır...
Yalnız sadalanan problemlər köklü islahatlar haqda düşünülməsi üçün kifayətdir. Sanki artıq proses başlayıb. Bir neçə gün əvvəl sərnişindaşımada keyfiyyətin artırılması üçün son dərəcə vacib addım atılıb. Nazirlər Kabineti Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin tabeliyində «BakuBus» MMC-nin yaradılması haqda qərar qəbul edib. Özünümaliyyələşdirmə prinsipi əsasında fəaliyyət göstərən payları dövlətə məxsus qurumun yaradılmasında məqsəd Bakıda sərnişindaşımanın səviyyəsinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, paytaxtın müasir nəqliyyat vasitələri ilə təmin edilməsi, texniki və ekoloji təhlükəsizliyin təminidir.
Qurumun nizamnamə kapitalının formalaşdırılması və onun işinin təşkili məqsədilə ilkin mərhələdə 2014-cü ilin dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Ehtiyat Fondundan 30 milyon manat ayrılıb. Nazirlər Kabinetinə və müvafiq qurumlara marşrutların, avtobusların hərəkət cədvəlinin müəyyənləşdirilməsi, 200 ədəd iritutumlu avtobusların saxlanılması məqsədilə avtonəqliyyat parklarının (qarajların) yaradılması üçün yerin ayrılması tapşırılıb.
«BakuBus» MMC-nin yaradılması faktiki olaraq paytaxtda sərnişin avtobuslarını idarə edəcək vahid strukturun olacağı anlamına gəlir. Bu, sözügedən sahədə göstərilən xidmətin səviyyəsinə müsbət təsir göstərməlidir.
Uğurlu parklama
İctimai nəqliyyatın problemlərindən danışarkən avtobusların müəyyənləşmiş hərəkət qrafikinə uyğun hərəkətinin çətinliyini də qeyd etmək lazımdır. Bu, ilk növbədə, paytaxt küçələrində tıxaclarla, basırıqla bağlıdır. Bir sıra hallarda belə vəziyyətin yaranmasına nəqliyyat vasitəsini düzgün yerdə saxlamayan, dayanacaqda uzun müddət dayanaraq, nəzərdə tutulmuş qrafikdən çıxan avtobus sürücüləri səbəb olurlar. Amma Bakı küçələrində tıxacların yaranmasının əsas səbəbkarlarından biri də avtomobillərin sayının artması ilə yanaşı, minik avtomobillərinin nəzərdə tutulmamış yerlərdə park edilməsidir.
Bu sahədə vəziyyət o qədər ağırlaşıb ki, prezident İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin 2014-cü ilin ilk rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına aid iclasında Bakının küçə və prospektlərində qanunsuz parketmə ilə bağlı öz iradını dilə gətirib. «Şəhərə ən yüksək standartlara cavab verən yeni sərnişin avtobusları gətiriləcək. Bakıda yeraltı parkinqlər tikilib. Bu da tıxac probleminin həllinə bir dəstəkdir. Yerüstü parkinqlər də yaradılmalıdır. İnkişaf etmiş şəhərlərdə olduğu kimi, bizdə də yaxın aylarda küçələrdə parkinq avtomatları quraşdırılacaq ki, insanlar maşınlarını orada rahat park edə bilsinlər. Bu sahədə şəffaflıq təmin edilməlidir», - deyə İ. Əliyev qeyd edib.
«Bakı gözəl, müasir, inkişafda olan şəhərdir. Əlbəttə ki, inkişaf etmiş ölkələrdə heç bir şəhərdə küçələrdə əlində çubuq parkinqlə məşğul olan tənzimləyiciləri görmək mümkün deyildir. Bu, bizə yaraşmır, yaraşmaz. Özü də heç kim bilmir ki, onlar harada işləyirlər, yığdıqları pulları hara verirlər, kimə ötürürlər. Mən başa düşürəm ki, indi yerüstü parkinq olmadığı üçün bunların sürücülərə köməyi dəyir. Bunu başa düşürəm. Ona görə hesab edirəm ki, biz təmkinli olmalıyıq. Amma normal, şəffaf park avtomatları quraşdırılandan sonra, əlbəttə ki, əlində çubuq olan vətəndaşları biz gərək digər işlərlə təmin edək», - deyə prezident bildirib.
Prezident İlham Əliyevin iradından sonra, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Hacıbala Abutalıbov paytaxtın küçə və prospektlərinin kənarında avtomobillərin qanunsuz park edilməsinə qarşı tədbirlər haqqında sərəncam imzalayıb. Sənəddə söhbət qanunsuz parketmə hallarının aradan qaldırılmasından, müvəqqəti dayanacaqların yaradılmasından gedir. Amma əksər ekspertlər bu sənədlə problemin effektiv həllinə nail olunacağına şübhə ilə yanaşırlar - axı hələ şəhərdə yerüstü dayanacaqlar yoxdur. Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyatın İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin məlumatına görə, 2012-ci ildə 3050 qanunsuz dayanacaq qeydə alınmışdısa, 2013-cü ildə onların sayı 8 minə çatıb. Belə dayanacaqlara daha çox Üzeyir Hacıbəyov prospektində, Bülbül və Zərifə Əliyeva küçələrində rast gəlinir.
Vəziyyətdən çıxış yolu kimi, müasir intellektual dayanacaqlarının yaradılmasınadək müvəqqəti avtomobil dayanacaqlarının istifadəyə verilməsi göstərilir. Nəqliyyatın İntellektual İdarəedilməsi Mərkəzi aparılmış araşdırmalar və müşahidələrdən sonra paytaxtın icra hakimiyyətinə Bakının 185 nöqtəsində 288 müvəqqəti dayanacağın yaradılması haqqında təklif göndərib. Onlarda 6422 avtomobili park etmək mümkün olacaq.
Beləliklə, yuxarıda sadalanan tədbirlərin hamısının həyata keçirilməsi, o cümlədən paytaxtın avtobus parkının yenilənməsi nəticəsində ictimai nəqliyyatda ciddi keyfiyyət artımına nail olunacaq. Bakının nəqliyyat sektorunda aparılacaq yenidənqurma paytaxt sakinlərinin təhlükəsizliyinin, rahatlığının təmininə imkan verəcək, ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına kömək edəcək, o cümlədən paytaxtın küçə və prospektlərində gərginliyi aradan qaldıracaq.

Numerous bus passenger transportation problems are being tacked in Baku
Proper functioning of the urban passenger transport is important for economic and social development of any megalopolis.  With further development of the city itself, the load on public transportation increases as well. Moreover, inevitably arise the problems related to providing transportation services for the public. That is what the city of Baku has faced in recent years. The problems have acquired such a scale that repeatedly have been voiced in the speeches of the president of Azerbaijan Ilham Aliyev. It must be admitted that respective institutions have tried to solve the problems, but fundamental improvements have not yet taken place. Recently, a number of important decisions in this respect have been made. But again they followed the orders from the Head of the State.
Reforms and problems
It should be mentioned that during the recent years in the transport sector of Azerbaijan, as well as in many other spheres, a number of reforms and transformations have been implemented.  Particularly, extensive efforts were made to improve the quality of bus-passengers transportation and eliminate accidents in public transportation of Baku. In particular, the number of carriers operating the bus routes has been reduced from more than 170 to 32, and the bus fleet has been renovated. Likewise, in the frame of introduction of cashless payment in public transportation, payment cards went on sale in January of this year. Card-based system of the payments is applied in 40 routes that cover about 800 from 2500 buses currently in operation. The cost of the Yol Card is 3 AZN which includes a deposit of 2 AZN, and 1 AZN is loaded onto balance.
The process of applying this system is planned to be finished completely until 2015. Till that time POS - terminals will be installed at all bus stops of Baku, with the help of which the citizens will be able to fill up their balance and pay for utilities. Despite all the innovations, as it was mentioned above, the quality of passenger transportation by public buses in the capital city needs to be improved.
Firstly, it must be started with technical condition and look of public transportation - most of them are already out of service in terms of the atmospheric emission of hazardous substances. Furthermore, sometimes technical problems appear, and the untidy appearance of those buses spoils the view of the city.
Significant transformations should take place in the sphere of ensuring cleanness and hygiene in buses, eliminating the smell of petrol and dirt inside the buses is extremely important for comfortable transportation of passengers. Speaking about the safety of passengers and the general level of quality of passenger transportation in the capital, it should be mentioned that the situation is quite complicated. Constant deviation from the route, violating the traffic rules (over speeding, rules on overtaking moving into the oncoming lane, etc.) and debarkation of passengers in unauthorized places leads to the life danger for passengers, as well as for the drivers. As a result of hiring drivers without experience, there are problems with the passenger services as well. You may often face the driver's mistreatment to the passenger.
Listed problems are enough to think about the fundamental reforms. In addition, the process seems to have started. Thus, recently very important step was made towards improving the quality of passenger transportation - the Cabinet of Ministers of Azerbaijan has decided to create the BakuBus LTD under the executive power of Baku, whose equity share will belong to the state and it will operate on the self-financing principle. BakuBus is established to organize the transportation of passenger according to the international standards, provide the capital with modern transportation systems, as well as with technical and ecological safety.
To formulate authorized capital and organize its functioning at the first stage, 30 mln AZN was allocated from the reserve fund of the state budget of 2014.
Corresponding institutions got the instructions by the Cabinet of Ministers about the drawing up the routes and timetables of the buses and arranging the territory for the motor parking (garages) and 200 buses (large capacity).  Creating BakuBus LTD means that unified structure on management of the passenger buses is established in Baku, which will have a positive impact on the level of services in this sphere.
Successful parking
Talking about the public transportation problems, we should mention difficulties with the set timetable of buses that happen because of the traffic jams. Very often the drivers of passenger buses, who stop the vehicle at unauthorized places, stay at the bus stops for a long time going beyond the prescribed limits, are responsible for occurrence of such problems. Nevertheless, along with a general increase in the number of vehicles, car parking in unauthorized places causes the traffic jams in Baku.
The situation has escalated up to a level that the President Ilham Aliyev commented on the illegal parking on the streets and avenues of Baku at the last meeting of the Cabinet of Ministers dedicated to the results of socio-economic development in the first quarter of 2014.
"New passenger buses that meet the highest standards will be brought to the city. Underground parking places are built in Baku. This also provides support to the solving of traffic jam problems. Ground parking spots should be established, as well. Like in developed cities, we will have parking machines on the streets, so that the citizens can park their cars easily. Transparency should be ensured in this sphere as well", said Ilham Aliyev.
"Baku is a nice, modern, developing city. Surely, in the cities of developed countries you will not see the controllers with batons in their hands dealing with parking. That does not suit us. No one knows where they work and pass the money gathered at "parking spots". I see that, because of the absence of ground parking places they help the drivers. That is why I think, we should be patient. But after establishing the parking machines we'll have to provide the citizens with batons in their hands with another job" said the President.
After I. Aliyev's comments, the head of the executive power of Baku Hajibala Abutalibov signed the orders on taking measures against illegal parking of the cars at the roadside streets and avenues of Baku, precisely on the elimination of illegal parking and the creation of temporary camps (parking spaces).
Despite the signed documents, many experts doubt that the problems will be solved completely - since there are not ground parking spots. According to the Intellectual Transport Management Center under the Ministry of Transportation of Azerbaijan, in 2012, 3,050 illegal parking spots were reported, while in 2013, the number of illegal parking has increased to 8 thousand spots. In comparison, there are more illegal parking spots on Uzeyir Gadjibekov Street, Bulbul Avenue and Zarifa Aliyeva Street.
The solution of the problem seems to be creation of temporary parking spots until establishing the modern intellectual parking spaces. As a result of the studies, ITMC has already sent to the executive power of the city a proposal on the establishment of 288 temporary parking spots in the streets in 185 points of Baku, where approximately 6,422 cars will be able to be park.
Thus, as a result of realizing above-mentioned and the plans on renovating the bus parking spots of Baku, achieving a significant increase in the quality of public transportation services will be possible.
Transformations that will be implemented in the transport sector of Baku will help to provide the citizens with comfort and safety improve the environmental situation and defuse tension on the streets and avenues of Baku.