YADLAR ARASINDA DOĞMALAR
Rusiya prezidenti Vladimir Putin xarici vətəndaşların Rusiya vətəndaşlığı alması prosedurunu sadələşdirən qanunu  imzalayıb. Söhbət rus dilini bilən, hazırkı vətəndaşlığından imtina edən və daimi əsaslarla Rusiya ərazisində yaşayan şəxslərdən gedir. Rus dilini bilən xarici vətəndaşlara Rusiya vətəndaşlığının verilməsi həmin şəxsin xüsusi komissiyanın üzvləri ilə söhbətləşməsindən sonra mümkün olacaq.
Əgər qeyd olunan şəxslər və ya onların qohumları daim RF ərazisində və ya vaxtilə Rusiya imperiyası və  SSRİ-yə daxil olan ərazilərdə yaşayırlarsa, yaxud nə vaxtsa daimi yaşayıblarsa, onda onlar rus dilinin daşıyıcıları kimi tanınacaqlar.
Beləliklə, rus dilini bilən, Rusiyada daimi yaşayan və hazırkı vətəndaşlığından imtina edən istənilən şəxs qanuni əsaslarla və ən qısa vaxtda Rusiya pasportu ala bilər.
Niyə indi?
Yeni qanunun qüvvəyə minməsinin Ukrayna hadisələri ilə eyni vaxta təsadüf etməsi istər-istəməz diqqəti cəlb edir. Axı uzun illər "həmvətənlərə vətəndaşlıq məsələsi" rusların diqqətindən kənarda qalıb, yaxud çoxları həmin "həmvətən"lərdən, indi adlandırıldığı kimi, "rus dilini bilənlər"dən şikayətçi olub, "tarixi Vətənə qayıdış" prosesinə məhz onların maneələr yaratdığını iddia edib. Həmvətənlərin köçürülməsi üzrə Dövlət Proqramının iflası odun üzərinə yağ töküb. 2006-cı ildə Proqramın fəaliyyətə başlamasından keçən dövr ərzində Rusiyaya cəmi 162 min insan köçüb. Özü də Rusiyada yaşamaq istəyən bu şəxslər nə maddi yardım, nə yaşayış yeri, nə iş istəyirdilər - onların tələb etdiyi yalnız Rusiya pasportu (pasport olmadan iş tapmaq, demək olar ki, mümkün deyil) idi. Amma bu insanlara illərlə əhəmiyyət verilməyib... o vaxtadək ki, Ukraynadakı son hadisələr baş qaldırıb. Bununla yanaşı, əmək miqrantlarının işi tam ayrı olub - onlar istənilən yolla Rusiyada "ilişib-qalmaq" və leqallaşmaq üçün müxtəlif yollar axtarmaqla məşğul olublar.
Bu, necə baş verəcək və ya "hakimlər kimlərdir"?
Əlbəttə ki, hələlik qanun yalnız kağız üzərindədir. İllərdir, Rusiyanın kandarında gözləyən real iddialılar onlarla keçirilməli olan söhbətləşmələr haqqında ətraflı informasiyanın yoxluğundan şikayətlənir, Federal Miqrasiya Xidməti İdarəsində (FMXİ) isə onları əvvəlkitək get-gələ salırlar. Xüsusilə, məsələn, "əcdadlarının Rusiya imperiyasına və SSRİ-yə aid torpaqlarda Rusiyanın dövlət sərhədləri çərçivəsində yaşadığı"nın necə təsdiq olunacağı məlum deyil.
Rus dili biliklərinin yoxlanması məqsədilə keçiriləcək söhbətləşmələrlə bağlı da müəyyən şübhələr var. Rusiyanın hökumət resurslarında bildirilir ki, əcnəbi sübut etməlidir ki,  o, "... abstrakt-fəlsəfi, peşəkar, publisistika və bədii mətnləri adekvat şəkildə anlamaq və interpretasiya etmək iqtidarındadır... danışan şəxsin  emosional və sosial-mədəni xüsusiyyətlərini adekvat qəbul etməyi, məşhur kəlamları və gizli mənaları interpretasiya etməyi bacarır". Bununla yanaşı, iddiaçının savadı yoxlanılmayacaq.
Komissiyanın tərkibində yer alacaq mütəxəssislərə gəlincə, FMX-nin tələblərinə əsasən, orada bu idarənin əməkdaşları ilə yanaşı, elm, təhsil qurumlarının professor-müəllim heyətindən şəxslər də təmsil olunmalıdırlar.
Beləliklə, adi söhbət.  Miqrasiya sahəsində çalışan məmurlar və professor-müəllim heyəti faktiki olaraq, vətəndaşlığın verilməsi haqqında qərarı təkbaşına qəbul edəcək. Əgər mərkəzi regionlarda proses qanunun bütün sərtlikləri nəzərə alınaraq aparılacaqsa, "kənar"larda bunun necə olacağını söyləmək çətindir. Yəni, burada söhbət hakimlərə kimin nəzarət edəcəyindən asılıdır? Nədən insanların biliklərinin qiymətləndirilməsi üçün daha çətin sistem yaradılmayıb? Bunun üçün, məsələn, ingilis dili biliklərinin yoxlanıldığı məşhur TOEFL və IELTS tipli imtahanların aparılması yaxşı olmazdımı? Hər halda, TOEFL və IELTS imtahanlarını uğurla vermək üçün ingilis dilini kifayət qədər yaxşı bilən şəxslərin belə, ciddi hazırlaşmaları tələb olunur. Üstəlik, ən başlıcası, onlar tamamilə anonim və şəffafdır.
Başqa ölkələr üçün təhlükə?
Kremlin bütün arzulayanları qanadının altına alması təşəbbüsü tənqid və şübhələrlə qarşılanıb. Sosial şəbəkələrdə, mətbuatda belə bir fikir var ki, Rusiya vətəndaşlığına qəbulun asanlaşdırılması Moskvaya sonradan, ən azı, MDB ölkələrinə təsirini artırmaq imkanı verəcək. Ən çoxu isə o, "öz vətəndaşlarının müdafiəsi bəhanəsi ilə suveren dövlətlərin ərazilərinin bir hissəsini işğal etmək imkanı qazanacaq". "Öz vətəndaşları" dedikdə, Rusiya vətəndaşlığı almaq istəyində olan insanlar nəzərdə tutulur. Bu mənada ən təhlükəli bölgələrin adları da sadalanır - Ukraynanın şərqi, Qazaxıstanın şimalı və Dnestryanı bölgə.
Bu yerdə əvvəlki vətəndaşlıqdan imtinanın tənzimlənməsi məsələsi xüsusi aktuallıq qazanır. Rusiya Konstitusiyasına əsasən, hər bir vətəndaş Rusiya vətəndaşlığını itirmədən, maneəsiz şəkildə başqa bir dövlətin vətəndaşlığını qəbul edə bilər (ikili vətəndaşlığın gizlədilməsi alqışlanmır). Rusiya ikili vətəndaşlığı yalnız onunla müqavilələr imzalamış dövlətlərlə qəbul edir. Bütün digər hallarda şəxs yalnız Rusiya vətəndaşı sayılır. Hazırda Moskva Türkmənistan və Tacikistanla ikili vətəndaşlıq məsələsini tam razılaşdırıb. Yəni, bu ölkələrin Rusiya vətəndaşlığını qəbul edən sakinləri faktiki olaraq, öz vətənlərində yaşamağa davam edə bilərlər.
Dünya təcrübəsinə gəlincə, məsələn, Argentina ya ispan, ya da italyan pasportunu qəbul edir. İsrail, Yunanıstan, Braziliya, Türkiyə və bir sıra digər dövlətlər də ikili vətəndaşlığı qəbul edirlər. Danimarka, Norveç, Yaponiya, Çin, Hindistan, Qazaxıstan və s. ölkələrdə ikili vətəndaşlıq qadağandır.
Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov bildirir ki, "hər bir ölkənin öz miqrasiya siyasəti var, vətəndaşlığa qəbul daxili qanunvericiliklə tənzimlənir və bu, suveren hüquqdur". Nazir müavininin sözlərinə görə, Rusiyanın sözügedən qanun layihəsi digər ölkələrin maraqlarına toxunarsa, əlbəttə ki, həmin dövlətlər də maraqlarının qorunması məqsədilə öz qanunvericiliklərinə dəyişiklik edə bilərlər.
"Bu, Azərbaycanda da yayılarsa, hesab edirəm, məsələ qanunvericiliyə uyğun və qarşılıqlı hörmət əsasında həll olunmalıdır. Belə məsələlər dövlətlərarası səviyyədə çözülə bilər. Məsələn, bəzi dövlətlər arasında ikili vətəndaşlığın ləğvinə dair razılaşmalar imzalanıb. Həmin razılaşmalar ikili vətəndaşlığın necə baş verdiyini və onun qarşısının hansı hüquqi mexanizmlərlə alına biləcəyini özündə əks etdirir. Biz hələ ki, bu cür problemlərlə qarşılaşmamışıq. Amma gələcəkdə belə hallar baş verərsə, problem dövlətimizin miqrasiya siyasəti və qanunvericiliyinə uyğun şəkildə həll olunacaq", - deyə Xələf Xələfov qeyd edib.
Mühacirlər: vəziyyət dəyişir
Yeni qanunun Rusiyanın bu sahədəki siyasətinə necə təsir göstərəcəyi başqa bir məsələdir. Hər halda, ötən il Moskvanın Biryulevo rayonunda milli zəmində baş qaldırmış kütləvi etirazlardan sonra, az qala, bütün MDB vətəndaşlarına viza rejiminin tətbiqi haqda fikirlərin meydana çıxdığını hər kəs yaxşı xatırlayır.  İndi həmin hadisələrin üzərindən cəmi yarım il keçdikdən sonra faktiki olaraq, söhbət miqrasiya sahəsində kvotaların aradan qaldırılmasından, rus dili imtahanı götürəcək şəxslərin (!) "çıxışındakı sosial-mədəni və emosional xüsusiyyətləri" adekvat qəbul etmək bacarığına malik olan bütün miqrantların leqallaşdırılmasından gedir. Nəzərə alsaq ki, müxtəlif qiymətləndirmələrə görə, hazırda Rusiya ərazisində, təxminən, 11 milyon miqrant yaşayır, qarşımızda qəribə mənzərə yaranır.
Nəticə olaraq, bir qədər fəlsəfə
İqtisadiyyatı (Rusiyada pensiyaçıların sayının artımı, sosial ödənişlər üzündən büdcəyə yüklənmələrin artması və s.), həmçinin istənilən siyasi xarakterli məqamı (yuxarıda sadalanan məsələlər daxil olmaqla) bir kənara ataraq, istər-istəməz fəlsəfi xarakterli düşüncələrə qapılırsan. Çoxmillətli Rusiya vətəndaşlığın verilməsi məsələsini milliyyətlə əlaqələndirmədi. Diqqət, sadəcə rus dili biliklərinə yönəlib.
Bununla yanaşı, aprelin 10-da Rusiya mətbuatında ölkənin Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış "Dövlətin mədəniyyət siyasətinin əsasları" layihəsinə dair materiallar və təkliflər dərc olunub. Sənədə əsasən, mədəniyyət (tarixən formalaşmış dəyərlər sistemi və davranış qaydaları) rus cəmiyyətini birləşdirən  əsas kimi qəbul olunur. Söhbət məhz rus mədəniyyətindən, nə Avropa, nə Asiya olan, xüsusi və bənzərsiz sivilizasiya kimi, Rusiyadan gedir. Yəni sənəddə faktiki olaraq, ideologiyadan danışılır.
Maraqlıdır ki, layihədə liberal düşüncə üçün müqəddəs sayılan multikulturalizm və tolerantlıq kimi prinsiplərdən imtina olunur. Sənəddə bildirilir ki, tolerantlıq "Rusiyanın ona yad olan dəyərlər qarşısında ağ bayraq qaldıracağı" həddə çatmamalıdır. Multikulturalizm siyasətindən imtina isə kobud desək, Rusiya dövlətinə inteqrasiya edən insanların ümumi (rus, Rusiya) mədəniyyəti qəbul etmələrinə, Rusiya mədəniyyətinə aid olmayan milli-mədəni xüsusiyyətlərdən imtinasını nəzərdə tutur.
Bütün bunların fonunda vətəndaşlığa qəbul prosedurunun sadələşdirilməsini nəzərdə tutan qanuna qayıtsaq, bir sualı verməmək mümkün deyil: həqiqətənmi, cəmi 1 meyar - "rus dilində adekvat danışmaq" - insanın rus mədəniyyətinə aid sayılması üçün kifayətdir? Axı pasport insanı bu və ya digər ölkənin vətəndaşına çevirsə belə, o, həmin şəxsdə avtomatik olaraq yeni vətənə məhəbbət yarada, onun yeni dəyərlər sisteminə girməsinə, orada yaşayanlarla eyni dünya görüşünə sahib olmasına kömək edə bilməz.  Ola bilsin, RF vətəndaşlığına dair qanunvericiliyə dəyişikliklərin olunması, doğrudan da, lazımdır, amma qəbul olunmuş qanun bir qədər... çiy təsir bağışlayır.

AT HOME AMONG STRANGERS
Russian President Vladimir Putin has signed a law that facilitates the procedure of obtaining Russian citizenship by foreigners-Russian speakers who renounce their current citizenship and permanently reside in the territory of the Russian Federation. Recognition of a foreign citizen as a native Russian speaker is going to be based on the result of an interview with the special commission.
The persons in question can be recognised as native Russian speakers if they or their direct relatives in the ascending line permanently reside now or permanently resided in the past in the territory of the Russian Federation or in the territory that was part of the Russian Empire or the Soviet Union within the state border of the Russian Federation.
Thus, any person who knows Russian, permanently resides in Russia and has renounced his/her current citizenship can obtain a Russian passport - legally and within the shortest possible time.
Why has this happened now?
One cannot but notice the fact that the signing of this law coincided with the events in Ukraine. For many years, the "issue of citizenship for compatriots" has remained unnoticed for the majority of Russians, although many of such "compatriots," or "Russian speakers" as they are called now, complained about numerous obstacles in the process of "returning to their historic homeland." The fact that the State Programme for Assisting Compatriots Residing Abroad in Their Voluntary Resettlement in the Russian Federation plainly failed has also added fuel to fire. In total, as few as 162,000 people have moved to Russia since the launch of the programme in 2006. Notably, those who wanted to live in Russia did not put forward any requirements - such as relocation allowance, benefits, housing or employment - except for the Russian passport without which it was very difficult to find a job even if a person had a residence permit. But these people have been overlooked for years ... until the events in Ukraine. Meanwhile, migrant workers had their own story - they had to resort to certain tricks to "gain a foothold in Russia" and obtain legal status.
What will be the procedure, or "Who are they to judge us?"
Up till now, the law and its provisions remain only on paper. Real applicants, who have been requesting resettlement in Russia for years, continue to complain of the lack of information about the interviews, while the Directorate of the Federal Migration Service (FMS) still "pushes them off saying they know nothing about the matter." It is particularly unclear, for example, what will be the procedure for proving that "direct relatives in the ascending line lived in territories that belonged to the Russian Empire or the Soviet Union within the state border of the Russian Federation."
There are certain doubts regarding the interview on the knowledge of the Russian language. As noted on the Russian government resources, an alien must demonstrate the "ability to understand and adequately interpret abstract, philosophical, professionally oriented, journalistic and literary texts … to adequately perceive the socio-cultural and emotional features of the speaker's speech, to interpret famous sayings and hidden meanings." The applicant's literacy will not be checked at that.
As for professionals forming the Commission, they should include, pursuant to the requirements of the FMS, the actual employees of this service as well as representatives of scientific and educational organisations from among the teaching staff.
No more than a simple interview. Migration officials and the teaching staff will actually alone decide on the granting of citizenship. While in the central regions this process is likely to be organised according to the law, it is not possible to guarantee the same level of lawfulness in the "depth of the country." The question is, who will control the judges? Why a more complex system of language testing has not been developed, such as embedded, for example, in the well-known Test of English as a Foreign Language (TOEFL) and the International English Language Testing System (IELTS)? After all, a successful completion of the TOEFL and IELTS requires certain preparation even from advanced users of English, and most importantly, they are almost completely anonymous and transparent.
Is it a threat to other countries?
Meanwhile, the Kremlin's initiative to take under its wing virtually all those wishing to come sparked criticism and suspicion. People began to express their concern - both in social networks and in some of the media - that the simplified process of obtaining Russian citizenship may then be used by Moscow, as a minimum, for enhancing its influence in the CIS countries and, as a maximum, for "annexing parts of the territory of sovereign states under the pretext of protecting fellow countrymen." The term "fellow countrymen" presumably refers to all those wishing to obtain Russian citizenship. The areas considered to be "most dangerous" in this respect have already been named - eastern Ukraine, northern Kazakhstan, Transnistria.
Such aspects as the regulation of renouncing one's previous citizenship acquire special importance here. According to the Russian Constitution, every citizen may freely obtain citizenship of another country without losing the citizenship of the Russian Federation (though concealment of the fact of the second citizenship is discouraged). Russia recognises dual citizenship only in respect of those States which have signed the corresponding agreements with it, while in all other cases a person is considered to be a citizen of Russia alone. Currently, Moscow has fully coordinated the dual citizenship issue with Turkmenistan and Tajikistan. That is, the inhabitants of these countries which received Russian citizenship can actually continue to live at home.
With regard to international practice, Argentina, for example, recognises either the Spanish or Italian passport. Dual citizenship is also recognised by Israel, Greece, Brazil, Turkey and some other countries. Meanwhile, residents of Denmark, Norway, Japan, China, India, Kazakhstan and a number of other countries are prohibited from having dual citizenship.
As noted by Azerbaijani Deputy Foreign Minister Xalaf Xalafov, "each country has its own immigration policy; the granting of citizenship is governed by domestic law, and this is the sovereign right." Xalafov further pointed out that if the Russian law bears on the interests of other countries, then those countries may make changes in their legislation in order to protect their own interests.
"If this applies to Azerbaijan, I believe that such issues should be solved in accordance with the law and on the basis of mutual respect. They can be regulated on the state-by-state basis too. For example, a number of countries have signed bilateral agreements on the avoidance of double citizenship. These agreements define the way in which dual citizenship comes into being and legal mechanisms that can help prevent it. We have not encountered such problems as yet. But should it happen in the future, the problem will be solved within the framework of migration policy and legislation of our country," Azerbaijani Deputy Foreign Minister said.
Migrants: a new twist
Next question: how the new law is going to affect Russia's migration policy, which is continuously being twisted and changed to extremes. Everybody remembers that after last year's mass demonstrations caused by ethnic violence in Moscow's Biryulevo District there were proposals to introduce visas nearly for all citizens of the CIS. And suddenly, after only six months, there are talks on the abolition of immigration quotas and legalisation of all migrants who are able to adequately perceive the "socio- cultural and emotional features of speech" of their examiners on Russian (!). Given that currently there are, according to various estimates, about 11 million migrant workers in Russia, the overall picture is impressive.
Some philosophy by way of conclusion
Leaving aside the economy (the growing number of Russian pensioners, the burden on the budget in terms of social benefits, etc.) as well as any political matters (including the above concerns), one cannot help but think about philosophical issues. Multinational Russia has been wise enough not to link a simplified procedure of obtaining citizenship with ethnicity. Emphasis was only placed on the knowledge of the Russian language.
Meanwhile, the content of and proposals for the draft "Principles of the State Cultural Policy" developed by the Russian Ministry of Culture were published by the Russian media on 10 April. According to this document, culture (a historically established system of values and ethics) is recognised as the unifying framework of the Russian society. This refers specifically to Russian culture and to Russia as a distinctive civilisation that is neither Europe nor Asia and therefore is unique and original. Here we are actually talking about ideology.
Curiously, the draft rejects such principles as multiculturalism and tolerance that are sacred to the liberal model of thinking. Tolerance must not overstep the line beyond which there is "capitulation of Russian identity to alien value systems." The rejection of the policy of multiculturalism means, roughly speaking, a course to ensure that nations, which are integrated into the Russian state, accept common (Russian) culture and give up their ethnic and cultural features that are alien to Russian culture.
In this context, and referring to the law on a simplified procedure of granting citizenship, it is impossible to divest oneself of the question: can it be that the only criterion - "the ability to adequately speak Russian" - is a sufficient argument in favour of deciding whether a person belongs to Russian culture? After all, a passport can make a person a citizen of any country, but it cannot automatically instil love for a new motherland and help appreciate the new system of values or share the common ideology. Does it mean that the implications of the new Law on Russian Citizenship are far ahead of the effect of the Russian "soft power" that is still very shy and timid? The future examiners of the applicants are going to like the conclusion that suggests itself. It may well be that changes in the law on granting Russian citizenship are long overdue, but the adopted law still looks a little … immature.