ABŞ-ın Qlobal Maraqlar Mərkəzinin prezidenti Nikolay Zlobinin "R+" jurnalına müsahibəsi
Krı­mın Ru­siy­aya bir­ləş­di­ril­mə­si, Uk­ray­na­nın cə­nub-şər­qin­də­ki tə­latüm­lər "soy­uq müha­ri­bə"nin bər­pa­sı­nın mümkünlüyü ha­q­da söz-söh­bət­lə­ri ye­ni­dən ak­tu­al­laş­dı­rıb. Bu­nun­la ya­na­şı, Uk­ray­na hö­ku­mə­ti öl­kə­də sa­bit­liy­in po­zul­ma­sı­na giörə Mos­k­va­nı gü­nah­lan­dı­rır, Ru­siya isə it­ti­ham­la­rı rədd edə­rək, Kiy­e­vi öl­kə­nin ru­s­dil­li əha­li­si ilə ra­zı­lığa gəl­məyə çağı­rır. ABŞ, Aİ, Ru­siya və Uk­ray­na ara­sın­da Ce­ne­v­rə­də apa­rı­lan da­nı­şıq­lar və­ziyyə­tin nor­mal­laş­dı­rıl­ma­sı­na da­ir ra­zı­laş­ma­nın im­za­lan­ma­sı ilə bit­sə də, müqa­vi­lə­nin mad­də­lə­ri­nə uyğun irə­li­ləy­iş­lər müşa­hi­də olun­mur. Bəs və­ziyyət bun­dan so­nra is­tər Uk­ray­na, is­tər re­g­i­on, is­tər­sə də bey­nəl­xalq müna­si­bət­lər si­s­te­mi üçün necə in­ki­şaf edə bi­lər? Ta­nın­mış ta­rix­çi və pub­li­sist, Va­şinq­ton­da ya­şa­y­an Ni­ko­lay Zlo­bin və­ziyyət­lə bağlı fi­kir­lə­ri­ni "R+" ilə bölüşüb.
- Ce­ne­v­rə­də im­za­lan­mış ra­zı­laş­maya bax­may­a­raq, Uk­ray­na­da gə­r­g­in­lik da­vam edir. Ra­zı­laş­ma nə­dən işə ya­ra­ma­dı?
- Ce­ne­v­rə­də əl­də edil­miş ra­zı­laş­ma­nın məz­mu­nu ki­fay­ət qə­dər boş­dur və fe­v­ra­lın 25-də Kiy­ev­də im­za­lan­mış və av­ro­pa­lı na­zir­lər tə­rə­fin­dən tə­s­diq­lən­miş müqa­vi­lə­ni xa­tır­la­dır. Mə­lum ol­duğu ki­mi, hə­min ra­zı­laş­maya əməl olun­ma­dı. Ce­ne­v­rə ra­zı­laş­ma­sı­na gə­lincə, ora­da kon­kret me­xa­nizmlər, şər­t­lə­rə əməl edil­mə­si müddə­ti gö­s­tə­ril­məy­ib. Bütün bun­lar müqa­vi­lə­nin boş kağız­dan baş­qa bir şey ol­ma­dığı­nı gö­s­tə­rir. Siy­a­si əhə­miyyət ba­xı­mın­dan Ce­ne­v­rə ra­zı­laş­ma­sı bir vacib ami­li müəyyən mə­na­da özündə əks et­di­rir - Uk­ray­na­da və­ziyyə­tin ni­zam­lan­ma­sı­na aid olan hər şey Ru­siya ilə ABŞ ara­sın­da­kı di­a­loq çər­çi­və­sin­də çözülmə­li­dir. Hal­bu­ki, is­tər Mos­k­va, is­tər­sə də Va­şinq­ton, ilk növ­bə­də, uk­ray­na­lı­la­rın öz ara­la­rın­da ra­zı­lığa gəl­mə­li ol­duq­la­rı­nı bil­di­rir. Ce­ne­v­rə­də ke­çi­ri­lən görüşdə Uk­ray­na ha­di­sə­lə­ri­nin ya­şan­dığı döv­rdə ilk də­fə ola­raq Mos­k­va ilə Va­şinq­ton ara­sın­da di­a­lo­qun vacib­liy­i­nə da­ir fi­kir səs­lən­di­ri­lib. Ha­zır­da ABŞ Ru­siy­aya qar­şı ki­fay­ət qə­dər sərt möv­qe­də­dir. Am­ma bu möv­qe siy­a­si cə­hət­dən sərt ol­sa da, ümu­mi­lik­də məz­mun­suz­dur. Ame­ri­ka ad­mi­ni­s­t­ra­siy­a­sı nə et­mə­li ol­duğu­nu tam an­la­mır. Bu isə ABŞ-ın gə­ləcək ad­dım­la­rı­nın nə­dən iba­rət olacağı­nı he­sab­laya bil­məy­ən Mos­k­va­nın pro­ses­lə­rə müda­xi­lə­si­nə sə­bəb olur. Va­şinq­to­nun han­sı və­ziyyət­də necə ad­dım atacağı adə­tən əv­vəlcə­dən təx­min olu­nur. Kon­qre­s­də, Nümay­ən­də­lər pa­la­ta­sın­da, Ame­ri­ka mət­bu­a­tın­da, siy­a­si eli­ta­da de­bat­lar ge­dir və on­lar Va­şinq­to­nun siy­a­sə­ti­nin han­sı is­ti­qa­mə­tə yö­nə­ləcəy­i­ni təx­min et­məyə im­kan ve­rir. Am­ma in­di bu, yox­dur ABŞ ki­fay­ət qə­dər göz­lə­nil­məz ad­dım­lar ata bi­lər. Yə­ni, Va­şinq­ton po­ten­si­al ola­raq heç bir ad­dım at­maya, ya­xud ək­si­nə, or­taya son də­rəcə sərt möv­qe qoya bi­lər. Hə­lə­lik be­lə bir pat və­ziyyə­ti ya­ra­nıb. Üstə­lik, da­nı­şıq­lar­da iş­ti­rak et­miş 4 tə­rə­fin hər bi­ri ra­zı­laş­maya fər­q­li ya­na­şır. Ra­zı­laş­ma­nın ye­g­a­nə müsbət tə­rə­fi Uk­ray­naya av­ro­pa­lı müşa­hi­də­çi­lə­rin gön­də­ril­mə­si qə­ra­rı­dır. Bu, Uk­ray­na­da baş ve­rən­lər ha­q­da az-çox obyek­tiv mə­lu­mat al­maq im­ka­nı ya­ra­dır. Ümu­mi­lik­də isə Ce­ne­v­rə ra­zı­laş­ma­sı­na böyük ümid­lər bəs­lə­məyə dəy­məz.
- Yə­ni, ABŞ Uk­ray­na­da ya­şa­nan­la­ra tə­sir gö­s­tər­mək üçün heç bir kon­kret me­xa­niz­mə ma­lik dey­il?
- Ar­tıq ABŞ-ın, ar­dınca isə Av­ro­pa­nın Ru­siy­aya qar­şı siy­a­sət­lə­rin­də fun­da­men­tal dəy­i­şik­lik­lə­rə ge­dəcək­lə­ri ay­dın­dır. Bu pro­ses bir ne­çə il çə­­­kəcək. Ha­zır­da Ru­siy­a­da say­maz­ya­­na, qə­lə­bə­lik əh­valı hökm sürür. Ora­da anlamır­lar ki, ABŞ buz­qı­ran gə­mi ki­mi çox lə­ng hə­rə­kə­tə gə­lir. İn­di Va­şinq­ton Ru­siya ilə bağlı son bir ne­çə il­də apar­dığı siy­a­sə­ti­nə ye­ni­dən ba­xır. Ame­ri­ka­da he­sab edir­lər ki, son il­lə­rin siy­a­sə­ti özünü tam doğ­rulut­mayıb. Ame­ri­ka­lı­lar məy­us­luq­la bil­di­rir­lər ki, Ru­siya müttə­fiq, dost öl­­kə dey­il­miş, onun­la ümu­mi siy­a­si dil ta­pıl­ma­sı mümkün dey­il. Müəy­yən mə­na­da qar­şı­sı­a­lın­ma siy­a­sə­ti­nə qayı­dı­lacaq. Ame­ri­ka­nın siy­a­sə­tin­də bu is­ti­qa­mət­də hə­rə­kə­tə ar­tıq baş­la­nı­lıb. Ru­siya "Böyük sək­kiz­lik"də ol­may­a­caq, onun di­g­ər bey­nəl­xalq are­na­lar­da iş­ti­ra­kı da day­an­dı­rı­lacaq və ya cid­di şə­kil­də məh­dud­laş­dı­rı­lacaq. Bu ten­den­siya il­lər­lə da­vam edəcək. Ha­zır­da Ru­siya ame­ri­ka­lı­la­rı şo­ka sa­lıb, son də­rəcə məy­us edib. On­lar he­sab­la­ma­la­rın­da­kı bu də­rəcə­də səh­vin sə­bəb­lə­ri ha­q­da düşünürlər. Prob­lem on­da­dır ki, Ame­ri­ka ad­mi­ni­s­t­ra­siy­a­sı Uk­ray­na­da baş ve­rən­lə­rə tə­sir me­xa­nizmlə­ri ax­ta­ra-ax­ta­ra, bir növ, qar­şı­sı­a­lın­ma siy­a­sə­ti­nə, yə­ni, fak­ti­ki ola­raq, "soy­uq müha­ri­bə" dövrüna qayıt­maq qə­ra­rı­na gə­lib. Bu­ra­da ye­ni heç nə yox­dur. ABŞ öz ste­reo­tip­lə­ri­ni qı­ra bil­mə­di. O, Ru­siy­a­nı əs­lin­də ol­duğu ki­mi dey­il, gör­mək is­tə­diyi ki­mi görürdü. Yə­ni, Ru­siy­aya "soy­uq müha­ri­bə"də qlo­bal məğlu­biyyət al­mış döv­lət ki­mi ya­na­şı­lır­dı. San­ki Mos­k­va "soy­uq müha­ri­bə"də məğlub ol­duğu üçün qa­lib tə­rə­fin məs­lə­hət­lə­ri­nə, in­ki­şaf yo­lu­nun se­çil­mə­sin­də tö­v­­siy­ə­lə­ri­nə eh­tiy­ac duy­ur. Əg­ər 90-cı il­lər­də bu­nun mə­na­sı var idi­sə, bu gün Ru­siy­aya be­lə ya­naş­maq doğru dey­il. Sünki "soy­uq müha­ri­bə"ni Ru­siya dey­il, SSRİ uduz­muş­du. Ru­siy­a­nı ol­duğu ki­mi qə­bul et­məy­in, onun­la iş­lə­məy­in la­zım­lılığı­na da­ir fi­kir­lər or­taya çı­xan ki­mi, Va­şinq­ton­da kor­rup­siya, in­san haq­la­rı­nın po­zul­ma­sı, qan­lı re­jim ki­mi möv­zu­lar­da di­s­kus­siy­a­la­ra start ve­ri­lir. ABŞ-ın bu möv­qeyi siy­a­sət sayı­la bil­məz. Bu, siy­a­sə­tin təq­li­di­dir.
- Bəs Av­ro­pa Ru­siy­aya qar­şı han­sı ad­dım­la­rı atacaq?
- Son ay­lar­da Av­ro­pa və ABŞ av­ro­pa­lı­lar­la Ru­siy­a­nın iq­ti­sa­di əla­qə­lə­ri­nin nə qə­dər bir-bi­ri­nə bağlı ol­duğu­nu an­layıb­lar. Ame­ri­ka­da və Av­ro­pa İt­ti­fa­qın­da in­diy­ə­dək bu­nu an­la­mır­dı­lar. İn­di söh­bət Ame­ri­ka­nın av­ro­pa­lı­lar üçün Ru­siy­a­nı əvəz edə bi­lib-bil­məy­əcəy­in­dən və bu pro­se­sin nə qə­dər çə­kəcəy­in­dən ge­dir. Mə­sə­lən, ha­zır­da av­ro­pa­lı­lar üçün ye­ni Mar­şal pla­nı mə­sə­lə­si həll edi­lir. ABŞ iq­ti­sa­diyya­tı­nın özünün o qə­dər də yax­şı dö­nə­mi­ni ya­şa­ma­ma­sı üzün­dən bu, bir qə­dər çə­tin­dir. Am­ma Av­­ro­­pa­nın Ru­siy­a­dan ay­rıl­ma­sı pla­nı müza­ki­rə olu­nur.
Di­g­ər mə­sə­lə təhlükə­siz­lik möv­zu­su­dur. İn­di Qərb Ru­siy­a­nın və post­so­vet mə­ka­nı­nın özünün təhlükə­siz­liy­in tə­mi­ni sa­hə­sin­də da­xil edil­mə­si­nə qə­ti şə­kil­də qar­şı çı­xır. İn­di Aİ və ABŞ Av­ro­pa­nın qlo­bal təhlü­kə­siz­liyi ha­q­da ye­ni­dən düşünmək, təhlükə­siz­lik sər­hə­di­ni Ru­siya ilə sər­hə­də­dək uzat­maq niyyə­tin­də­dir­lər. Bu, Av­ro­pa­nın ABŞ-dan ası­lı­lığı­nı bir qə­dər də ar­tı­racaq - av­ro­pa­lı­lar "so­y­uq müha­ri­bə" dövründə ol­duğu ki­mi, Ame­ri­ka­nın "təhlükə­siz­lik çə­ti­ri"nə eh­tiy­ac duy­acaq, hər­bi xərclə­ri ar­tır­ma­lı olacaq­lar. Uk­ray­na­da ya­şa­nan­lar bütünlükdə bey­nəl­xalq təş­ki­lat­lar si­s­te­min­də­ki kol­lap­sı üzə çı­xar­dı. Uk­ray­na­da və­ziyyə­ti nə BMT, nə ATƏT ida­rə edə bil­di. Be­lə olan tə­q­dir­də NATO-nun ar­tıq yal­nız hər­bi blok ki­mi yox, həm də hər­bi-siy­a­si təş­ki­lat ki­mi mö­vcud­luğu­na ma­raq ar­tır. Av­ro­pa bir­mə­na­lı ola­raq ABŞ-ın nə­za­rət zo­na­sın­da qa­lacaq.
- Uk­ray­na hö­ku­mə­ti öl­kə­nin cə­nub-şər­qin­də döv­lə­tin əra­zi bütöv­lüyünün qo­run­ma­sı məq­sə­di­lə an­ti­ter­ror əmə­liyyat­la­rı­na baş­la­nıl­dığı­nı elan edib. Am­ma ora­da heç nə baş ver­mir. Uk­ray­na or­du­su gö­zə dəy­mir...
- Görünən odur ki, Uk­ray­na­nın or­du­su yox­dur. Hət­ta lo­kal əmə­liyyat­la­rı həy­a­ta ke­çi­rəcək xüsu­si də­s­tə­lər də yox­dur. Axı in­di Uk­ray­na­da miqyas­lı hər­bi əmə­liyyat­la­rın apa­rıl­ma­sı­na eh­tiy­ac yox­dur. Ora­da pe­şə­kar, sürət­li hər­bi bir­ləş­mə­lə­rə eh­tiy­ac var. Bütün prob­lem­lər Kiy­ev hö­ku­mə­ti­nin si­lah­lı qüvvə­lər və xüsu­si xid­mət or­qan­la­rı ara­sın­da cid­di le­g­i­tim­lik de­fi­si­ti ol­ma­sın­da­dır. On­lar öz le­g­i­tim­lik­lə­ri­ni sü­but edə, ver­dik­lə­ri qə­rar­la­rın icra edi­ləcəy­i­nə əmin ola bil­mir­lər. Uk­ray­na hö­ku­mə­ti qi­s­mən siy­a­si zə­i­f­lik də nü­may­iş et­di­rir və bu da müəyyən də­­rəcə­də le­g­i­tim­liy­in ol­ma­ma­sı ilə bağ­lı­dır. On­lar və­ziyyə­tə tam nə­za­rət et­mir­lər. Bə­zən ada­ma elə gə­lir ki, hö­ku­mət qə­s­dən şərq re­g­i­on­la­rı­na qar­şı da­v­ra­nı­şı ilə Ru­siy­a­nı tə­x­ri­ba­ta çə­kir və məq­səd son­da Ru­siy­a­nın tam iz­qoya çe­v­ril­mə­si­nə na­il ol­ma­q­dır. Ki­y­ev­də ha­ki­miyyə­tə gə­lən in­san­lar niyə şərq əy­a­lət­lə­ri­lə mə­şğ­ul ol­mur­lar? On­lar nə hə­min bö­lg­ə­lə­rə sə­fər­lər edir, nə möv­qe­lə­ri­ni ora­da ya­şa­y­an in­san­la­rın nə­zə­ri­nə çat­dı­rır, nə or­du qu­rucu­luğu ilə mə­şğ­ul olur­lar. Bu­nun əvə­zin­də ye­ni­dən Aİ ilə tə­rəf­daş­lıq ha­q­da ra­zı­laş­maya qayı­dıb­lar. Uk­ray­na­nın ha­zırkı ha­ki­miyyə­ti üçün ye­g­a­nə çı­xış yo­lu bu ilin mayın­da pre­zi­dent seç­ki­si­nin ke­çi­ril­mə­si­dir. Və­tən­daş müha­ri­bə­si­nə get­məyə on­la­ra vic­dan­la­rı yol ver­məy­əcək. Uk­ray­na­nın cə­nub və şərq bö­lg­ə­lə­rin­də və­ziyyət Ru­siy­a­nın möv­qey­in­dən ası­lı­dır. Ümid edək ki, Ru­siya Uk­ray­na­da seç­ki­nin ke­çi­ril­mə­si­nə im­kan ya­ra­dacaq.
- Güc struk­tur­la­rı­ ba­şı­po­zuq hal­­da ol­duğu şə­ra­it­də, rusiy­a­pə­rəst da­lğa Uk­ray­na­nın re­g­i­on­la­rın­dan Ki­y­e­və­dək ge­dib çı­xa bi­lər­mi?
- Da­lğ­a­nın Kiy­e­və­dək ge­dəcəy­i­ni düşünmürəm. Hət­ta şərq və cə­nub-şərq re­g­i­on­la­rın­da be­lə, Ru­siy­aya küt­lə­­vi də­s­tək yox­dur. Fi­kir ver­sə­niz gö­rər­si­niz ki, bu bö­lg­ə­lər­də milyon­lar­la in­san ya­şa­sa da, Don­bask­da, Lu­qansk­da və di­g­ər şə­hər­lər­də eti­raz ak­siy­a­la­rı­na bir ne­çə min in­san çı­xır. Hə­min re­g­i­on­lar­da ya­şay­an ək­sər uk­ray­na­lı­lar Mos­k­vaya nə qə­dər xoş ya­naş­sa­lar da, Krım­da­kı və­ziyyə­tə gö­rə Ru­siy­a­dan incik düşüblər. Məş­hur uk­ray­na­lı siy­a­sət­çi­lər­dən bi­ri mə­nə de­y­ir ki, uk­­ray­na­lı­lar Ru­siy­a­nın hə­rə­kət­lə­ri­ni an­la­mır­lar. Axı uk­ray­na­lı­lar Krı­mı Ru­­siy­a­dan zor­la qo­par­mayıb­lar, işğ­al et­məy­ib­lər. On­lar Krım tor­paq­la­rı uğrun­da Ru­siy­aya qar­şı vu­ruş­ma­yıb­­lar. Ru­siy­a­nın özü 1954-cü il­də Krı­­mı on­la­ra ve­rib və 1992-ci il­də bu­­nu bir da­ha tə­k­rar­layıb. İn­di isə Mos­k­­va ver­diyi hə­diyyə­ni ge­ri alır və uk­ray­na­lı­la­rı al­çal­tma­q­da da­vam edir. Bu incik­lik his­si öl­kə­nin şərq re­g­i­on­la­rın­da da var. Əs­lin­də Uk­ray­na­nın şər­­qin­də və cə­nub-şər­qin­də Ru­siy­a­nın kütlə­vi şə­kil­də də­s­tək­lən­mə­sin­dən söh­bət get­mir. Bu­nu hə­min re­­g­i­on­­lar­da­kı se­pa­rat­çı­la­rın li­der­lə­ri də hiss edir­lər. Kiy­ev bu re­g­i­on­la­rın əha­li­si­nə cəl­be­dici tək­li­f­lər ver­mə­li­dir. Əks tə­q­dir­də bu tək­li­f­lər Mos­k­va­dan gə­ləcək. Am­ma Don­ba­sın və di­g­ər re­g­i­on­la­rın Ru­siy­aya qo­şul­ma­sı Pu­ti­nə sərf et­mir. Bu, əsl siy­a­si in­ti­har olar­dı. Hə­lə­lik Uk­ray­na re­g­i­on­la­rın­da ya­şay­an əha­li­nin ək­sə­riyyə­ti küçə­lə­rə çıx­mır. Odur ki, Ru­siy­a­pə­rəst da­lğ­a­nın şərq və cə­nub-şərq re­g­i­on­la­rın­dan kə­na­ra çı­xacağı­nı düşünmürəm.
Əg­ər gə­lən ay seç­ki ke­çir­mək mümkün olacaq­sa, bu öl­kə le­g­i­tim ha­ki­miyyət əl­də edəcək. Əks tə­q­dir­də, Uk­ray­na­da son də­rəcə təhlükə­li və­ziyyət ya­ra­nacaq. Öl­kə­nin par­ça­lan­ma­sı heç ki­mə sərf et­mir. Uk­ray­na­nın döv­lə­tin par­ça­lan­ma­sı pla­nı­nın re­al­laş­ma­sı üçün po­li­qo­na çe­v­ril­mə­si­nə im­kan ver­mək ol­maz. Bu, hə­min sse­na­ri­nin di­g­ər döv­lət­lə­rə də ke­çə bil­mə­si təhlükə­si­ni ya­ra­dar. Hə­lə­lik Uk­ray­na ha­ki­miyyə­ti necə dey­ər­lər, kü­çə­­də sa­hib­siz qa­lıb. Ya­rım il­dir ha­ki­miyyə­ti heç kim götürə bil­mir. Seç­ki Uk­ray­na­nın bir his­sə­sin­də ke­çi­ril­sə be­­lə, və­ziyyə­tə ay­dın­lıq gə­ləcək. Le­g­i­tim ha­ki­miyyət sə­s­ver­mə­də iş­ti­rak et­məy­ən re­g­i­on­la­rın nə­dən na­ra­zı ol­duğu­nu müəyyən­ləş­di­rəcək, on­lar­la di­a­­­loq apa­racaq və s. Am­ma seç­ki­dən so­nra və­ziyyət gə­rg­in­lə­şəcək. Çünki le­g­i­tim ha­ki­miyyə­tin ol­duğu öl­kə­də si­lah­lı qrup­laş­ma­la­rın və xa­rici qüv­və­­lə­rin im­kan­la­rı xey­li məhdud­la­şa­caq.
- Ru­siya qaz təchi­za­tı mə­sə­lə­sin­də təzyiq­lər gö­s­tər­mək­lə Kiy­e­vin lo­y­al­lığı­na na­il ola bi­lər­mi?
- Uk­ray­na hö­ku­mə­ti­nin bir qə­dər sö­zə­ba­xan ol­ma­sı mümkündür. Am­ma qa­zın kə­sil­mə­sin­dən Uk­ray­na xal­qı əziyyət çə­kəcək. Ru­siya qar­daş Uk­ray­na xal­qı ha­q­da da­nış­sa da, də­fə­lər­lə bu öl­kəyə qaz nəq­li­ni day­an­dı­rıb. Uk­ray­na ha­ki­miyyə­ti ilə müba­ri­zə apar­maq olar. Am­ma Uk­ray­na xal­qı ilə müba­ri­zə böyük yan­lış­lıq olar­dı. Qaz tə­darükü sa­hə­sin­də Kiy­e­vin sı­xıl­ma­sı uk­ray­na­lı­la­rı yal­nız qıcıq­lan­dı­racaq. Ru­siy­a­nın əsas biz­ne­si qaz ix­racı­dır. Bu mə­sə­lə­də eti­bar­lı tə­rəf­daş və tə­darükçü imici çox vaci­b­dir. Bu imicin iti­ril­mə­si çox asan­dır. Uk­ray­na­nın is­ti­fa­də et­diyi qa­zın pu­lu­nu ödə­mə­li ol­duğu ay­dın­dır. Am­ma Uk­ray­na xal­qı­nın boğa­zı­na bı­çaq day­a­maq da la­zım dey­il. Ha­zır­da Uk­ray­na­nın pu­lu yox­dur. Bu­ra­da fər­q­li həll va­ri­an­tı­nın ta­pıl­ma­sı da­ha məq­sə­də­uyğun­dur. Qa­za gö­rə borcun qay­ta­rıl­ma­sı­nın Ru­siya üçün heç bir əhə­miyyə­ti yox­dur. Nəq­lin day­an­dı­rıl­ma­sı isə uk­ray­na­lı­lar­da Ru­siy­aya qar­şı olan şübhə­lə­ri da­ha da ar­tı­racaq.

A DEFICIT OF LEGITIMACY
Russia's annexation of Crimea and the disturbances in south-east Ukraine have once again given actuality to a possible resumption of the "Cold War". At the same time, Ukraine is accusing Moscow of destabilizing the situation, whereas Moscow rejects these charges and is urging Kiev to reach agreement with the country's Russian-speaking population. Although the talks between the US, the EU, Russia and Ukraine in Geneva did end with the signing of an agreement on a normalization of the situation, there has been no real progress towards fulfilling the articles of the agreement. How might events develop and what could be the future consequences of the Ukrainian crisis for Ukraine itself, for the region and the system of international relations? The well-known historian and social commentator, Nikolay Zlobin, who lives in Washington, has shared his thoughts on the situation with R+.
- Despite the agreement signed in Geneva, the situation in Ukraine continues to be extremely tense. Why are the accords not working?
- A substantial part of the Geneva agreement on Ukraine is rather shallow and reminds one of the agreement signed in Kiev on 25 February which was endorsed by the European ministers. As you know, that agreement wasn't fulfilled. As far as the Geneva agreement is concerned, it prescribes no specific mechanisms or timetables for the fulfilment of conditions. All this shows is that this agreement is a meaningless sheet of paper. From the point of view of political significance, the agreement in Geneva did to some extent reflect one important factor - everything regarding a settlement to the situation in Ukraine must be resolved within the context of a dialogue between Russia and the US, although Moscow and Washington are pointing out that, first and foremost, the Ukrainians must come to an agreement between themselves. During the meetings in Geneva the opinion about a need for a dialogue between Moscow and Washington was expressed for the first time since the events in Ukraine began. The US is now taking a fairly tough stance in relation to Russia. But again, the US' position, although politically tough, is generally hollow. The American administration simply doesn't know what to do in this instance. And this is disconcerting to Moscow which is unable to guess the US' next moves. Washington is usually predictable. There are debates in Congress, the House of Representatives, the American press and the political elite, and from these it is possible to determine which way Washington policy will go. We don't have this factor now, and the US could do something rather unexpected. Such uncertainty is having a sobering effect on Moscow, because potentially the US could do nothing or, on the other hand, it could react in an extremely tough manner. We now have a rather stalemate situation. Besides, all four sides taking part in the negotiations interpret this agreement in different ways. The only positive factor about this agreement is the decision to send European observers to Ukraine. So we now have the chance to get more or less objective information from Ukraine. But still, one should not pin any great hopes on the Geneva agreement.
- In other words, the US has no specific mechanisms of influence on the events in Ukraine?
- It is already clear that the US, and then Europe, will fundamentally change their policy towards Russia. And this process will take several years. There is a somewhat disdainful, "gung-ho" attitude in Russia right now. They don't quite understand that the US, like an ice-breaker, edges forward very slowly. The US is now reviewing the policy it has had towards Russia over the last few years. Washington believes that this policy has not fully paid off. The Americans have to acknowledge that Russia is not an ally and a friendly country and it is impossible to find common ground with them. To a certain extent there will be a return to the policy of containment. American policy is already moving in that direction. Russia will not take part in the "G8" and Russia's participation in a number of other international meetings will also be barred or substantially restricted. This trend will continue for some years. The Americans are now shocked and sorely disappointed with Russia. And they are pondering the reasons for this error of judgement. The problem is that the American administration, in trying to find mechanisms of influence on the events in Ukraine, decided to go back, in some new form, to the policy of containment, i.e. to the times of the "Cold War". There is nothing new here. The US just hasn't been able to overcome its stereotypes and see Russia not for what it is but how they would like to see it. In other words, its attitude to Russia has been towards a country which suffered a global defeat in the "Cold War" and therefore needs recommendations and hints from the victor on ways of development. This may have been the case in the 1990s, but this attitude to Russia now is unproductive, because it was not Russia, but the USSR that lost the "Cold War". The moment people start saying that Russia should be accepted for what it is and start doing business with it, then immediately Washington starts a debate about corruption, human rights violations and a bloody regime. The US' position cannot be called a policy; it is an imitation of a policy.
- What will Europe do as regards Russia?
- Over the past month Europe and the US have realized how inter-dependent and interwoven economic relations between the Europeans and Russia are. Before that the US and the EU didn't understand this. Today the question is whether the Americans will be able to make up for the Europeans' alienation from Russia and how long this will take. Specifically, the question of a new Marshall Plan for Europe is being decided. This is being handicapped somewhat by the fact that the US' economy is not in the best of health, but Europe's alienation from Russia is being discussed. Another subject is security. The West is categorically against including Russia and the post-Soviet space in its sphere of security provision. The EU and the US now intend to reconsider global European security and to draw a border of security up to Russia's borders. This will lead to even greater European dependence on the US - as in the "Cold War" years, the Europeans will need America's "umbrella of security" and they will have to spend more on the military budget. The events in Ukraine have shown the collapse of the whole system of international organizations. Neither the UN nor the OSCE has been able to "handle" the situation in Ukraine. And because of this there is increasing interest in the restoration of NATO, not as a military, but a military-political organization. Europe will clearly remain in the US' zone of control.
- The Ukrainian authorities have announced the start of an anti-terrorist operation in the south-east of the country to protect Ukraine's territorial integrity. But nothing is happening and there has been no sign of the Ukrainian army as such…
- By all accounts, Ukraine doesn't have an army. There are not even any special units capable of fulfilling a local operation. In fact, there is no need for any large-scale operations in Ukraine at the moment. What are needed there are professional mobile military units. The whole problem is that Kiev has a large deficit of legitimacy among its armed forces and special services. They cannot prove their legitimacy and be confident that their decisions will be fulfilled. There are occasions when the Kiev authorities demonstrate political weakness, which to a certain extent is again linked with an absence of legitimacy. They have no complete control over the situation. At times one gets the impression that the authorities are deliberately setting up the eastern regions to provoke Russia into taking actions that would ultimately turn Russia into a pariah. Why did the people who came to power in Kiev not occupy the eastern regions, go there and meet with the population and explain their position and build an army? Instead, they went back to an agreement on partnership with the EU. The presidential elections in May are the only salvation for the present Ukrainian authorities. But their conscience will not allow them to unleash a civil war. The situation in Ukraine's southern and eastern regions hinges on Russia's position. Again, one hopes that Russia will create the opportunity for elections to be held in Ukraine.
- In a situation where the power structures are demoralized, could the pro-Russian wave in the Ukrainian regions reach as far as Kiev?
- I don't think it will reach Kiev. Even in the eastern and south-eastern regions there is no massive support for Russia. You have to remember, there are millions of people there and thousands of people in Donetsk, Luhansk and other cities are demonstrating. Many Ukrainians in these regions, however well disposed they may be towards Moscow, are aggrieved by the situation in Crimea. As one well-known Ukrainian politician explained to me, the Ukrainians don't understand what Russia is doing. After all, the Ukrainians didn't take, didn't seize Crimea from Russia and they didn't fight Russia for Crimea. Russia itself handed over Crimea in 1954 and again in 1992. Now, Russia has taken this gift back and continues to humiliate the Ukrainians. This feeling of hurt is also prevalent in the eastern regions. In fact, there is no massive support for Russia in the south and the south-east. The separatist leaders in these regions are aware of this. Kiev needs to make an attractive proposal to the population of these regions, otherwise Moscow will.  But it does not suit Putin to include Donbass and other regions in Russia because he would be shooting himself in the foot, politically speaking. For the moment, most of the population in the Ukrainian regions are not taking to the streets. So I do not think that the pro-Russian wave will go father than the eastern and south-eastern regions. If elections can be held next month the country will receive a legitimate government, otherwise Ukraine will be in a very dangerous situation. A split in the country is to no one's advantage. Ukraine must not be allowed to become a proving ground where different scenarios of a split in the state are tested. The danger is that such a scenario could be transferred to other states. At the moment, power in Ukraine is, as it were, in limbo. Nobody has been able to sort it out for six months. Even if elections are held in a part of Ukraine the situation will become clearer. A legitimate power will be able to ascertain what the regions not taking part in the ballot are unhappy about, have a dialogue with them, and so on. But after the elections the situation will get worse because with a legitimate power the opportunities of the armed groups in Ukraine and the forces from outside will be heavily restricted.
- Could Russia win loyalty from Ukraine by putting pressure over the question of gas supplies?
- It is possible that the Ukrainian authorities will be somewhat amenable but the Ukrainian people would suffer from a suspension of supplies. For all its talk about the fraternal Ukrainian people Russia has more than once switched off its gas supplies. You can fight the Ukrainian authorities, but it would be a big mistake to fight the Ukrainian people. Gas pressure will only anger the Ukrainians. Russia's main business is exporting gas. And here the reputation of a reliable partner and supplier is very important. But it is very easy to lose a reputation. Obviously, Ukraine has to pay for its gas, but it shouldn't pester the life out of the Ukrainian people. Ukraine doesn't have the money at the moment. Here, it would be best to find another solution. A reimbursement of the debt for gas will, as they say, not count for much for Russia, but a suspension of supplies would mean that the Ukrainians will be even more sceptical towards Russia.