GERİYƏ, YOXSA İRƏLİYƏ ADDIM?
Obama yenidən məyus etdi, Ərdoğan təsəlli verdi, Əliyev isə növbəti erməni spekulyasiyasının qarşısını aldı
Ənənəvi olaraq, hər il aprelin 24-də dünya erməniləri telekameralar qarşısında növbəyə düzülərək, ABŞ prezidentinin 1915-ci ildə Osmanlı İmperiyasında baş vermiş hadisələrlə bağlı müraciətini dinləyirlər. "Amerika prezidenti qiymətli "soyqırımı" sözünü işlədəcəkmi?" - Ermənistanın və dünya erməniliyinin səbirsizliklə gözlədiyi məhz bu olur. Amma ABŞ prezidenti Barak Obama "sehrli söz"ü bu il də dilinə gətirmədi.
"Xalqlar keçmişin ağrılı anlarını nəzərə almaqla, daha güclü olur, daha doğru, tolerant gələyin əsasını qoyurlar", - deyə Obama müraciətində bildirib.
ABŞ-ın erməni lobbisi növbəti dəfə məyusluğa düçar olub. Xatırladaq ki, Obama seçki kampaniyası zamanı ermənilərə "soyqırım"ı tanıyacağı vədini vermişdi.
Bunun fonunda Obamanın müraciətindən bir gün əvvəl Türkiyədə daha əhəmiyyətli hadisə baş verib.
Kimə "rəhmət oxundu?"
"Siyasi zəlzələ". Ekspertlər Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın "XX əsrin əvvəllərindəki hadisələr zamanı həlak olmuş" ermənilərin nəslindən olan şəxslərə başsağlığı verməsini məhz bu cür qiymətləndiriblər.
Ərdoğan parlamentin iclasında gözlənilmədən deyib: "Biz XX əsrin əvvəllərində həlak olmuş ermənilərin ruhuna Allahdan rəhmət diləyir, onların yaxınlarına başsağlığı veririk".
Baş nazir aprelin 24-nün ermənilər üçün xüsusi gün olduğunu xatırladıb: "Bizim vətəndaşlarımız olan ermənilər üçün, dünya erməniləri üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyan bu gün tarixi hadisələr haqda azad fikir mübadiləsi aparılması üçün dəyərli imkandır. Osmanlı İmperiyasının son illərinin dinindən və etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, orada yaşayan türklər, kürdlər, ərəblər, ermənilər və digər vətəndaşlar üçün ağır dönəm olduğunu, orada acı hadisələrin yaşandığını inkar etmək olmaz".
Ərdoğanın Türkiyədəki opponentləri bu bəyanatı heç də birmənalı qarşılamayıblar. Onların fikrincə, Osmanlı İmperiyasının can verdiyi dövrdə vətəndaşı olduğu dövlətə qarşı çıxan insanların nəvə-nəticələrinə başsağlığının verilməsi o qədər də məntiqi deyil. Üstəlik, Birinci Dünya müharibəsinin başlanmasından sonra müasir ermənilərin əcdadları Osmanlı İmperiyasının düşmənləri ilə əməkdaşlıq edərək, Türkiyənin müsəlman əhalisinə qarşı, sözün əsl mənasında, soyqırımı həyata keçiriblər. Qərbli "himayədarları"nın və Rusiya İmperiyasının dəstəyindən istifadə edən ermənilər 1895-ci ildən 1915-ci ilədək 40-dan artıq qiyam qaldırıblar. Onlara türk dövlətinin qüdrətinin zəiflədilməsi qarşılığında Anadolunun cənub-şərq hissəsində müstəqil dövlət vəd olunmuşdu. Halbuki, həmin bölgədə ermənilər tarixin heç bir dövründə çoxluq təşkil etməyiblər.
Ərdoğanı tənqid edənlər əmindirlər ki, təəssüf və başsağlığını, ilk növbədə, 100 minlərlə müsəlmanı qətlə yetirmiş ermənilərin nəvə-nəticəsi dilə gətirməlidir. Yaxud, bu addım heç olmasa, qarşılıqlı şəkildə atılmalıdır.
Həqiqətən də, Ərdoğanın addımını bir tərəfdən, sözügedən hadisələrin 100-cü ildönümü ərəfəsində Türkiyənin düşmənlərinin mövqelərini zəiflətməyə müdrik cəhd kimi qiymətləndirmək olar. Har halda, 2015-ci ilin gəlişi ilə Türkiyəyə dünyanın fövqəldövlətləri tərəfindən görünməmiş təzyiqlərin olacağı heç kəsə sirr deyil. Onların "tarixi ədalət"in bərpası üçün deyil, öz siyasi hədəflərinə nail olmaları üçün "erməni soyqırımı" məsələsindən çoxdan istifadə etdikləri bəllidir. Bu baxımdan, Türkiyə baş nazirinin bəyanatını rəsmi Ankaranın keçmişinə görə utanmalı olmadığının, onun heç kəsdən heç nə gizlətmədiyinin ifadəsi saymaq mümkündür. Aydındır ki, Türkiyə hökuməti bu bəyanatı ilə Ermənistana doğru daha bir addım atır. Ankaranın oxşar cəhdləri əvvəllər də olub: "futbol diplomatiyası", Sürix protokolları, sayı 100 mindən artıq olan erməni mühacirlərin Türkiyədə yaşamasına və işləməsinə imkanın yaradılması. Amma növbəti xoş məram da cavabsız qalmayacaq ki? Türkiyənin bu mərhəməti zəiflik kimi qiymətləndirilməyəck ki? Təəssüf ki, dünya erməniliyinin Türkiyənin baş naziri tərəfindən verilən başsağlığına reaksiyası nikbinliyə əsas vermir.
"Asimmetrik" cavablar
Ərdoğanın bəyanatından dərhal sonra Ermənistan paytaxtında "soyqırım"ın 99-cu ildönümü ilə bağlı yürüş keçirilib. "Kompensasiya, məzəmmət və etiraf" şüarı ilə küçələrə çıxmış "Daşnaksutyun" partiyasının tələbə və gənclər təşkilatları Türkiyə bayrağına od vurublar. Yürüş iştirakçıları Ermənistan prezidenti administrasiyasına Sürix protokollarından imzanın geri çəkilməsi tələbi ilə ərizə də təqdim ediblər.
Erməni diasporunun məsələyə reaksiyası o qədər fərqli olmayıb. Məsələn, Fransanın erməni təşkilatlarının koordinasiya şurasının sədri Aleksis Qovçiyan Ərdoğanın bəyanatını "inkar siyasətinin davamı" kimi qiymətləndirib, erməniəsilli amerikalı tarixçi Riçard Ovannisyan isə onu "Türkiyə dövlətinin bəyanatlarının diplomatik təkrarı" adlandırıb. Erməni diasporunun digər nümayəndələri də Ərdoğanın bəyanatını "soyqırımın inkarı", "hiyləgərlik" və s. kimi qiymətləndiriblər.
Məsələyə müəyyən qədər mülayim yanaşmanı Türkiyə erməniləri ortaya qoyublar. Amma onların bəyanatlarında da erməniliyin hədəflərini tam aydınlaşdırmağa imkan verməyən sətiraltı məqamlar var. Məsələn, Türkiyənin erməni diasporunun liderlərindən biri, "Karaqozyan" fondunun rəhbəri Tiqran Gülmezgil baş nazirin bəyanatını tərif etməklə yanaşı, bunun yalnız ilk addım olduğuna, gələcəkdə bunun davamının da olacağına ümidini dilə gətirib.
Söhbət nəyin davamından gedir? Heç zaman baş verməmiş bir şeyin etirafından? Ermənilik ondan sonra sarsaq ideyalarından əl çəkəcəklərmi? Əlbəttə ki, yox. Tarix ermləri doktoru, professor, Ermənistan Milli Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru Ruben Safrastyan Türkiyəni kompensasiyaların ödənişinə başlamağa çağırıb! Bu da sizə davam.
"Kompensasiya maddi və ya iqtisadi ola bilər. Osmanlı İmperiyasının varisi erməni xalqına tarixi Qərbi Ermənistan torpağında öz hüquqlarını bərpa etmək imkanı verməlidir. Soyqırımında məqsəd yalnız insanların məhvi yox, həm də Qərbdi Ermənistanın, yəni hazırkı Türkiyənin Şərqi və Cənub-Şərqinin ermənilərdən təmizlənməsi idi. Hazırkı Türkiyə Osmanlı İmperiyasında gənc türklərin hakimiyyətə gəlməsinə və soyqırımadək mövcud olmuş etnik vəziyyəti bərpa etməlidir", - deyə Safrastyan bildirib.
Hərənin bir dərdi var...
Hədəf aydın, hədəfə nail olunma vasitələri isə dumanlıdır. Türkiyədən rəsmi etirafın alınmasına cəhdlərin məqsədi ədalətin zəfər çalması istəyi yox (tarixi ədalət haqqında ermənilərin özləri yaxşı məlumatlıdırlar. Bunun üçün elə erməni tarixçilərinin yazdıqlarını oxumaq kifayətdir) başqa planların reallaşdırılmasıdır. Söhbət həm də ermənilərin Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarından gedir.
Kompensasiya isə ilk növbədə puldur. O, Ermənistanın siyasi isteblişmentinə lazımdır. Amma bu pullar ölkənin məhv olan iqtisadiyyatının dirçəldilməsi üçün istənilmir. Ermənistan müstəqillik qazandıqdan sonra istər diaspor nümayəndələrindən, istərsə də Avropanın müxtəlif strukturlarından maliyyə yardımları alıb. Həmin pullar oliqarx-kriminal elementlər tərəfindhən sağa-sola xərclənib. Diaspordan, Qərbdən olan sponsorlar onların vəsaitlərinin yalnız dəbdəbəli villalara, bahalı avtomobillərə və digər cah-calal elementlərinə xərcləndiyini bildikdə, təbii ki, səxavətliliyə son qoyublar.
Ermənistan rəhbərliyinin məqsədləri və motivləri tam aydındırsa, diasporanın durumu anlaşılmazdır. "Soyqırım"ın fetişizmi diasporu birləşdirən məqamdır. Bu, dünya erməniliyinin "fiks ideya"sıdır. Sabah "soyqırım"ın tanınması xəyali olaraq belə, mümkün hesab olunarsa, diasporanın taleyinin necə olacağı bəlli deyil. Onlar varlı ermənilərin pullarını ciblərindən hansı şüarla çıxaracaqlar? Dünyanın müxtəlif ölkələrində kök atmış ermənilər "əcdadlarının torpaqlarına" qayıdacaqlarmı?
Ermənilərin Qərbdəki himayədarları üçün isə 1920-ci ilin Sevr müqaviləsi hələ də aktuallığını itirməyib. Söhbət Türkiyənin bir neçə hissəyə bölünməsini nəzərdə tutan sənəddən gedir. Türkiyənin parçalanması milli dövlətin məhvi prosesində mərhələlərdən biri ola bilər.
İkincisi, Qərb Türkiyəni Ermənistana sərhədləri açmaqla güzəştə getməyə məcbur etməklə İrəvanı Rusiyanın nüfuz dairəsindən çıxarmağa, vacib regionda onu özünün forpostuna çevirməyə çalışır.
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın Qərblə siyasi oyunlarında antitürk ritorikasından istifadə etrməsi təsadüf deyil. Sarqsyan, hətta "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının son sammitində Avropa İttifaqı ilə danışıqlardan imtinasını dünyanın qondarma soyqırımı tanımaq istəməməsi ilə əlaqələndirməyə çalışıb. Amma onun bu cəhdi, əlbəttə ki, əbəs olub.
Ermənistan prezidentinin antitürk spekulyasiyasının qarşısını Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev alıb: "Bilirsiniz ki, Türkiyə burada təmsil olunmur və bundan istifadə edirsiniz. Amma mən buradayam və sizə cavab verirəm!", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
"Sivil" və "proqressiv" dünya, əlbəttə ki, strateji planları ustalıqla hazırlamağı bacarır. Amma unutmaq olmaz ki, türk xalqı da əsrlərboyu siyasi intriqa və fitnələrin ifşasında böyük təcrübə qazanıb. Bu dövlət isə tarixboyu bu cür fitnələri çox görüb.
AZƏRBAYCAN PREZİDENTİ İLHAM ƏLİYEV SARQSYANIN TÜRKİYƏYƏ YERSİZ HÜCUMLARINA CAVAB VERDİ
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev "Şərq tərəfdaşlığı" sammitində Ermənistanın dövlət başçısı Serj Sarqsyanın "erməni soyqırımı" ilə əlaqədar Türkiyəyə etdiyi məzəmmətlərə cavab verib.
"Təəssüf ki, Ermənistan prezidenti burada fürsətdən istifadə edərək Türkiyəyə yenidən hücum edir. Bunu etmək asandır, çünki bu masa arxasında Türkiyə nümayəndələri yoxdur. Ancaq mən buradayam və Türkiyə-Ermənistan sərhədinin niyə bağlı olduğunu deyə bilərəm", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
O bildirib ki, Türkiyə ilə Ermənistan sərhədi Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun 1993-cü ilin aprelində işğalından sonra bağlanıb: "Bundan əvvəl isə bütün azərbaycanlılar Dağlıq Qarabağdan qovulub".
"Türkiyə-Ermənistan əlaqələrinə gəldikdə, Baş nazir Ərdoğan bir neçə il öncə bəyanatla çıxış edərək, Ermənistan rəhbərliyinə bütün arxivləri açmağı təklif etmişdi ki, tarixçilər iki xalq arasındakı münasibətlərin tarixi məqamlarını nəzərdən keçirsinlər. Ancaq bu təklif adekvat cavabla qarşılanmadı", - deyə İlham Əliyev bildirib: "Dünən isə Baş nazir Ərdoğan erməniəsilli insanlara başsağlığı verdi, ancaq təəssüf ki, buna da Ermənistan tərəfindən müvafiq reaksiya verilmədi. Görünür, bu, Ermənistan hökuməti üçün kifayət deyil. Bu, aydın göstərir ki, regionda sülh istəməyən kimdir".
Azərbaycan prezidenti beynəlxalq normaları pozan Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq olunmasını da tələb edib: "Azərbaycan xalqı bir sual verir: niyə Ermənistana sanksiyalar qoyulmur? Niyə Avropa Şurasındakı Ermənistan nümayəndə heyəti səsvermə və söz hüququndan məhrum edilmir? Onlar digər bir ölkənin ərazilərini işğal ediblər, beynəlxalq hüquq normalarını pozurlar, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsini kobud şəkildə pozurlar və heç bir sanksiya tətbiq edilmir, heç bir cəza verilmir. Qanunsuz, kriminal Dağlıq Qarabağ rejiminin qondarma nümayəndələri Avropa paytaxtlarına vizalar alırlar. Bu dözülməzdir və buna son qoyulmalıdır".

ШАГ НАЗАД ИЛИ НАВСТРЕЧУ?
По традиции каждый год 24 апреля армяне всего мира усаживаются перед телевизором, чтобы выслушать обращение президента США по случаю очередной годовщины событий 1915 года в Османской империи. "Произнесет ли американский президент это заветное слово "геноцид"? - с нетерпением ждут Армения и мировое армянство. Но глава Белого дома ежегодно их разочаровывает. Не произнес "волшебное" слово нынешний лидер США Барак Обама и в этом году.
"Народы становятся сильнее и закладывают основы для более честного и толерантного будущего, принимая во внимание болезненные моменты прошлого" - вот в общих чертах всё, что заявил Обама.
Армянское лобби США в очередной раз выразило свое глубокое разочарование, напомнив, что в ходе избирательной кампании Обама якобы обещал признать "геноцид".
На этом фоне, за день до выступления Обамы, куда более значимое событие произошло в Турции.
"За упокой чьих душ"?
"Политическое землетрясение". Именно так определили эксперты соболезнование премьер-министра Турции Тайиба Эрдогана в адрес потомков армян, погибших "в ходе событий начала ХХ века".
В частности, неожиданно для многих Эрдоган на заседании парламента заявил: "Мы желаем, чтобы души армян, погибших в событиях начала ХХ века, покоились с миром, а их внукам передаем свои соболезнования".
Турецкий премьер напомнил, что 24 апреля является особым днем для армян: "День, который имеет особое значение для армянских граждан нашей страны и всех армян мира, представляет собой ценную возможность для свободного обмена мнениями в отношении исторических событий. Нельзя отрицать, что в последние годы существования Османской империи для миллионов ее турецких, курдских, арабских, армянских и других граждан, независимо от их религиозной и этнической принадлежности, это был сложный период, наполненный горькими событиями".
Оппоненты Эрдогана в Турции данное заявление восприняли далеко не однозначно. По их мнению, не совсем логично было выражать соболезнование внукам тех, кто во времена агонии Оттоманской империи восстал против государства, гражданами которого являлись. После же начала первой мировой войны, сотрудничая с врагами Оттоманской Турции, предки современных армян устроили самый настоящий геноцид мусульманского населения Турции. Пользуясь поддержкой своих западных "опекунов" и Российской империи, с 1895 по 1915 год армяне совершили более сорока восстаний. За помощь в ослаблении мощи турецкого государства им было предложено независимое государство в юго-восточной части Анатолии, где они никогда в истории не были в большинстве.
Соответственно, по мнению критиков премьер-министра Турции, соболезнование и сожаление за десятки и сотни тысяч убитых мусульман должны выражать в первую очередь потомки армян. Или такие шаги должны быть хотя бы взаимными.
Действительно, с одной стороны, шаг Эрдогана можно оценить как мудрую попытку ослабить позиции врагов Турции в канун 100-летия событий тех времен. Ни для кого не секрет, что с началом 2015 года Турция будет противостоять беспрецедентному давлению мировых держав, которые давно уже используют так называемый "геноцид армян" в своих узкополитических целях, а не для восстановления "исторической справедливости". С этой точки зрения заявление турецкого премьер-министра можно расценить как факт того, что официальной Анкаре незачем стыдиться своего прошлого, что скрывать ей нечего и не от кого. Понятно, что этим заявлением правительство Турции делает очередной шаг навстречу Армении. Похожие попытки были и ранее: "футбольная дипломатия", Цюрихские протоколы, разрешение новым армянским иммигрантам, которых более 100 тысяч, работать и жить в Турции. Но не останется ли очередной жест доброй воли без ответа? Не сочтется ли данное милосердие за слабость Турции? Увы, реакция мирового армянства на соболезнование турецкого премьера и в данном случае не внушает оптимизма.
"Асимметричные" ответы
Сразу после заявления Эрдогана в столице Армении было организовано шествие, приуроченное к 99-й годовщине "геноцида".
С лозунгами "Компенсация, осуждение и признание" молодежные и студенческие организации партии "Дашнакцутюн" жгли флаги Турецкой Республики. Участники шествия передали также в администрацию президента Армении петицию с требованием отозвать подпись от Цюрихских турецко-армянских протоколов.
Мало чем отличалась и реакция армянской диаспоры. Так, председатель Совета по координации армянских организаций Франции Алексис Говчиян назвал заявление Эрдогана "продолжением политики отрицания", а американский историк армянского происхождения Ричард Ованисян расценил это как "дипломатический повтор заявлений турецкого государства". Другие представители диаспоры также восприняли шаг турецкого руководства в качестве "отрицания "геноцида", "акта лукавства" и т.д.
Относительно умеренно отреагировали армяне Турции, однако в их заявлениях также содержался подтекст, который как нельзя точно определяет конечные цели армянства. К примеру, один из лидеров армянской диаспоры Турции и председатель фонда "Карагозян" Тигран Гюлмезгил, расхвалив поступок премьер-министра, озвучил надежду, что это только первый шаг и за ним последует продолжение.
Продолжение чего? Признание того, что никогда не происходило? Отстанет ли армянство от своей бредовой идеи после этого? Конечно же, нет. Так, Рубен Сафрастян, доктор исторических наук, профессор, директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении, призвал Турцию… начать выдавать компенсации! Вот вам и продолжение.
"Компенсации могут быть финансовые или экономические. Наследница Османской империи обязана дать армянскому народу право на реализацию его чаяний на территории исторической Западной Армении. Целью геноцида было не только уничтожение людей, но и деарменизация Западной Армении, то есть востока и юго-востока нынешней Турции. Нынешняя Турция должна восстановить у себя ту этническую ситуацию, которая была в Османской империи до правления младотурецкого триумвирата и политики геноцида армян", - считает Сафрастян.
Кому что…
Цель ясна, да вот средства туманны. Выбить у Турции официальное признание, но не для торжества справедливости (про историческую справедливость сами армяне прекрасно осведомлены, достаточно прочитать самих же армянских историков), но для того, чтобы реализовать другие свои планы, в том числе территориальные претензии к Турции.
Компенсация же - это, прежде всего, деньги, и они нужны политическому истеблишменту Армении. Однако деньги нужны не для восстановления агонизирующей экономики страны. После приобретения независимости Армения получала финансовую помощь как от представителей диаспоры, так и от разных европейских структур. Эти деньги были благополучно разграблены олигархическими - криминальными элементами, которые паразитируют во всех сферах армянской экономики. Когда спонсоры из диаспоры, Запада поняли, что их пожертвования идут только лишь на роскошные особняки, дорогие автомобили и прочие элементы роскоши, естественно, они перестали быть добрыми.
Если с целями и мотивами руководства Армении все ясно, то с диаспорой дело обстоит более мудрено. Фетишизация "геноцида" - это тот краеугольный камень, который объединяет диаспору. Это "идея фикс" мирового армянства. И завтра, если гипотетически допустить вероятность признания "геноцида", непонятно, что же станет с диаспорой? Под какими лозунгами будут вытягивать деньги из кармана богатых армян? Станут ли возвращаться на "земли предков" армяне, пустившие корни в разных странах мира?
Для покровителей же на Западе так и не утратил актуальности Севрский договор 1920 года, по которому Турция была расчленена на несколько частей. Расчленение Турции может быть одним из этапов процесса уничтожения национальных государств.
С другой стороны, вынудив Турцию пойти на уступки Армении через открытие границ, Запад рассчитывает таким образом вывести Ереван из орбиты российского влияния и сделать его уже своим форпостом в этом важном регионе.
Не случайно глава Армении Серж Саргсян использует антитурецкую риторику в своей политике заигрывания с Западом. И даже отказ от переговоров с Евросоюзом на последнем саммите программы "Восточное партнерство" Серж Саргсян попытался связать с нежеланием мира признавать вымышленный геноцид. Попытался, но тщетно.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев предотвратил антитурецкую спекуляцию армянского главы. "Вы пользуетесь отсутствием Турции на мероприятии. Вам известно, что Турция не представлена здесь, и пользуетесь этим. Но я здесь и я отвечу вам!" - сказал И.Алиев.
"Цивилизованный" и "прогрессивный" мир, конечно, умеет мастерски разрабатывать стратегические планы. Однако не стоит забывать, что и турецкий народ тоже за века набил руку в раскрытии и пресечении политических козней и интриг, коих было немало в истории этого государства.
ПРЕЗИДЕНТ АЗЕРБАЙДЖАНА ОТВЕТИЛ НА НЕУМЕСТНЫЕ НАПАДКИ САРГСЯНА НА ТУРЦИЮ
Президент Азербайджана Ильхам Алиев на саммите "Восточного партнерства" ответил на нападки главы Армении Сержа Саргсяна на Турцию в связи с вымышленным "геноцидом армян".
"К сожалению, президент Армении, пользуясь случаем, вновь совершает нападки на Турцию. Делать это легко, так как представителей Турции за этим столом нет. Но я здесь и могу сказать, почему закрыта турецко-армянская граница", - сказал И.Алиев.
Он отметил, что граница Турции с Арменией была закрыта после оккупации в апреле 1993 года Кяльбаджарского района Азербайджана. "А до этого из Нагорного Карабаха были изгнаны все азербайджанцы", - подчеркнул глава государства.
"Что касается турецко-армянских связей, то премьер-министр Эрдоган, выступая несколько лет назад с заявлением, предложил руководству Армении открыть все архивы, с тем, чтобы историки рассмотрели исторические моменты отношений между двумя народами. Однако это предложение не нашло адекватного ответа", - сказал И.Алиев.
При этом он указал, что соответствующей реакции со стороны Армении не получили и соболезнования премьер-министра Эрдогана людям армянского происхождения. "По-видимому, этого для правительства Армении недостаточно. Это отчетливо показывает, кто не желает мира в регионе", - отметил И.Алиев.
Глава азербайджанского государства также потребовал применения санкций в отношении Армении, нарушающей международные нормы. "Азербайджанский народ спрашивает: "Почему в отношении Армении не применяются санкции? Почему делегацию Армении в Совете Европы не лишают права голоса и слова? Они оккупировали территории другой страны, нарушают нормы международного права, грубо нарушают 4 резолюции Совета Безопасности ООН, при этом не применяются никакие санкции, никакое наказание. Самозванные представители незаконного, криминального нагорно-карабахского режима получают визы в европейские столицы. Это невыносимо и этому должен быть положен конец", - сказал И.Алиев.