GERİYƏ, YOXSA İRƏLİYƏ ADDIM?
Obama yenidən məyus etdi, Ərdoğan təsəlli verdi, Əliyev isə növbəti erməni spekulyasiyasının qarşısını aldı
Ənənəvi olaraq, hər il aprelin 24-də dünya erməniləri telekameralar qarşısında növbəyə düzülərək, ABŞ prezidentinin 1915-ci ildə Osmanlı İmperiyasında baş vermiş hadisələrlə bağlı müraciətini dinləyirlər. "Amerika prezidenti qiymətli "soyqırımı" sözünü işlədəcəkmi?" - Ermənistanın və dünya erməniliyinin səbirsizliklə gözlədiyi məhz bu olur. Amma ABŞ prezidenti Barak Obama "sehrli söz"ü bu il də dilinə gətirmədi.
"Xalqlar keçmişin ağrılı anlarını nəzərə almaqla, daha güclü olur, daha doğru, tolerant gələyin əsasını qoyurlar", - deyə Obama müraciətində bildirib.
ABŞ-ın erməni lobbisi növbəti dəfə məyusluğa düçar olub. Xatırladaq ki, Obama seçki kampaniyası zamanı ermənilərə "soyqırım"ı tanıyacağı vədini vermişdi.
Bunun fonunda Obamanın müraciətindən bir gün əvvəl Türkiyədə daha əhəmiyyətli hadisə baş verib.
Kimə "rəhmət oxundu?"
"Siyasi zəlzələ". Ekspertlər Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın "XX əsrin əvvəllərindəki hadisələr zamanı həlak olmuş" ermənilərin nəslindən olan şəxslərə başsağlığı verməsini məhz bu cür qiymətləndiriblər.
Ərdoğan parlamentin iclasında gözlənilmədən deyib: "Biz XX əsrin əvvəllərində həlak olmuş ermənilərin ruhuna Allahdan rəhmət diləyir, onların yaxınlarına başsağlığı veririk".
Baş nazir aprelin 24-nün ermənilər üçün xüsusi gün olduğunu xatırladıb: "Bizim vətəndaşlarımız olan ermənilər üçün, dünya erməniləri üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyan bu gün tarixi hadisələr haqda azad fikir mübadiləsi aparılması üçün dəyərli imkandır. Osmanlı İmperiyasının son illərinin dinindən və etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, orada yaşayan türklər, kürdlər, ərəblər, ermənilər və digər vətəndaşlar üçün ağır dönəm olduğunu, orada acı hadisələrin yaşandığını inkar etmək olmaz".
Ərdoğanın Türkiyədəki opponentləri bu bəyanatı heç də birmənalı qarşılamayıblar. Onların fikrincə, Osmanlı İmperiyasının can verdiyi dövrdə vətəndaşı olduğu dövlətə qarşı çıxan insanların nəvə-nəticələrinə başsağlığının verilməsi o qədər də məntiqi deyil. Üstəlik, Birinci Dünya müharibəsinin başlanmasından sonra müasir ermənilərin əcdadları Osmanlı İmperiyasının düşmənləri ilə əməkdaşlıq edərək, Türkiyənin müsəlman əhalisinə qarşı, sözün əsl mənasında, soyqırımı həyata keçiriblər. Qərbli "himayədarları"nın və Rusiya İmperiyasının dəstəyindən istifadə edən ermənilər 1895-ci ildən 1915-ci ilədək 40-dan artıq qiyam qaldırıblar. Onlara türk dövlətinin qüdrətinin zəiflədilməsi qarşılığında Anadolunun cənub-şərq hissəsində müstəqil dövlət vəd olunmuşdu. Halbuki, həmin bölgədə ermənilər tarixin heç bir dövründə çoxluq təşkil etməyiblər.
Ərdoğanı tənqid edənlər əmindirlər ki, təəssüf və başsağlığını, ilk növbədə, 100 minlərlə müsəlmanı qətlə yetirmiş ermənilərin nəvə-nəticəsi dilə gətirməlidir. Yaxud, bu addım heç olmasa, qarşılıqlı şəkildə atılmalıdır.
Həqiqətən də, Ərdoğanın addımını bir tərəfdən, sözügedən hadisələrin 100-cü ildönümü ərəfəsində Türkiyənin düşmənlərinin mövqelərini zəiflətməyə müdrik cəhd kimi qiymətləndirmək olar. Har halda, 2015-ci ilin gəlişi ilə Türkiyəyə dünyanın fövqəldövlətləri tərəfindən görünməmiş təzyiqlərin olacağı heç kəsə sirr deyil. Onların "tarixi ədalət"in bərpası üçün deyil, öz siyasi hədəflərinə nail olmaları üçün "erməni soyqırımı" məsələsindən çoxdan istifadə etdikləri bəllidir. Bu baxımdan, Türkiyə baş nazirinin bəyanatını rəsmi Ankaranın keçmişinə görə utanmalı olmadığının, onun heç kəsdən heç nə gizlətmədiyinin ifadəsi saymaq mümkündür. Aydındır ki, Türkiyə hökuməti bu bəyanatı ilə Ermənistana doğru daha bir addım atır. Ankaranın oxşar cəhdləri əvvəllər də olub: "futbol diplomatiyası", Sürix protokolları, sayı 100 mindən artıq olan erməni mühacirlərin Türkiyədə yaşamasına və işləməsinə imkanın yaradılması. Amma növbəti xoş məram da cavabsız qalmayacaq ki? Türkiyənin bu mərhəməti zəiflik kimi qiymətləndirilməyəck ki? Təəssüf ki, dünya erməniliyinin Türkiyənin baş naziri tərəfindən verilən başsağlığına reaksiyası nikbinliyə əsas vermir.
"Asimmetrik" cavablar
Ərdoğanın bəyanatından dərhal sonra Ermənistan paytaxtında "soyqırım"ın 99-cu ildönümü ilə bağlı yürüş keçirilib. "Kompensasiya, məzəmmət və etiraf" şüarı ilə küçələrə çıxmış "Daşnaksutyun" partiyasının tələbə və gənclər təşkilatları Türkiyə bayrağına od vurublar. Yürüş iştirakçıları Ermənistan prezidenti administrasiyasına Sürix protokollarından imzanın geri çəkilməsi tələbi ilə ərizə də təqdim ediblər.
Erməni diasporunun məsələyə reaksiyası o qədər fərqli olmayıb. Məsələn, Fransanın erməni təşkilatlarının koordinasiya şurasının sədri Aleksis Qovçiyan Ərdoğanın bəyanatını "inkar siyasətinin davamı" kimi qiymətləndirib, erməniəsilli amerikalı tarixçi Riçard Ovannisyan isə onu "Türkiyə dövlətinin bəyanatlarının diplomatik təkrarı" adlandırıb. Erməni diasporunun digər nümayəndələri də Ərdoğanın bəyanatını "soyqırımın inkarı", "hiyləgərlik" və s. kimi qiymətləndiriblər.
Məsələyə müəyyən qədər mülayim yanaşmanı Türkiyə erməniləri ortaya qoyublar. Amma onların bəyanatlarında da erməniliyin hədəflərini tam aydınlaşdırmağa imkan verməyən sətiraltı məqamlar var. Məsələn, Türkiyənin erməni diasporunun liderlərindən biri, "Karaqozyan" fondunun rəhbəri Tiqran Gülmezgil baş nazirin bəyanatını tərif etməklə yanaşı, bunun yalnız ilk addım olduğuna, gələcəkdə bunun davamının da olacağına ümidini dilə gətirib.
Söhbət nəyin davamından gedir? Heç zaman baş verməmiş bir şeyin etirafından? Ermənilik ondan sonra sarsaq ideyalarından əl çəkəcəklərmi? Əlbəttə ki, yox. Tarix ermləri doktoru, professor, Ermənistan Milli Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru Ruben Safrastyan Türkiyəni kompensasiyaların ödənişinə başlamağa çağırıb! Bu da sizə davam.
"Kompensasiya maddi və ya iqtisadi ola bilər. Osmanlı İmperiyasının varisi erməni xalqına tarixi Qərbi Ermənistan torpağında öz hüquqlarını bərpa etmək imkanı verməlidir. Soyqırımında məqsəd yalnız insanların məhvi yox, həm də Qərbdi Ermənistanın, yəni hazırkı Türkiyənin Şərqi və Cənub-Şərqinin ermənilərdən təmizlənməsi idi. Hazırkı Türkiyə Osmanlı İmperiyasında gənc türklərin hakimiyyətə gəlməsinə və soyqırımadək mövcud olmuş etnik vəziyyəti bərpa etməlidir", - deyə Safrastyan bildirib.
Hərənin bir dərdi var...
Hədəf aydın, hədəfə nail olunma vasitələri isə dumanlıdır. Türkiyədən rəsmi etirafın alınmasına cəhdlərin məqsədi ədalətin zəfər çalması istəyi yox (tarixi ədalət haqqında ermənilərin özləri yaxşı məlumatlıdırlar. Bunun üçün elə erməni tarixçilərinin yazdıqlarını oxumaq kifayətdir) başqa planların reallaşdırılmasıdır. Söhbət həm də ermənilərin Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarından gedir.
Kompensasiya isə ilk növbədə puldur. O, Ermənistanın siyasi isteblişmentinə lazımdır. Amma bu pullar ölkənin məhv olan iqtisadiyyatının dirçəldilməsi üçün istənilmir. Ermənistan müstəqillik qazandıqdan sonra istər diaspor nümayəndələrindən, istərsə də Avropanın müxtəlif strukturlarından maliyyə yardımları alıb. Həmin pullar oliqarx-kriminal elementlər tərəfindhən sağa-sola xərclənib. Diaspordan, Qərbdən olan sponsorlar onların vəsaitlərinin yalnız dəbdəbəli villalara, bahalı avtomobillərə və digər cah-calal elementlərinə xərcləndiyini bildikdə, təbii ki, səxavətliliyə son qoyublar.
Ermənistan rəhbərliyinin məqsədləri və motivləri tam aydındırsa, diasporanın durumu anlaşılmazdır. "Soyqırım"ın fetişizmi diasporu birləşdirən məqamdır. Bu, dünya erməniliyinin "fiks ideya"sıdır. Sabah "soyqırım"ın tanınması xəyali olaraq belə, mümkün hesab olunarsa, diasporanın taleyinin necə olacağı bəlli deyil. Onlar varlı ermənilərin pullarını ciblərindən hansı şüarla çıxaracaqlar? Dünyanın müxtəlif ölkələrində kök atmış ermənilər "əcdadlarının torpaqlarına" qayıdacaqlarmı?
Ermənilərin Qərbdəki himayədarları üçün isə 1920-ci ilin Sevr müqaviləsi hələ də aktuallığını itirməyib. Söhbət Türkiyənin bir neçə hissəyə bölünməsini nəzərdə tutan sənəddən gedir. Türkiyənin parçalanması milli dövlətin məhvi prosesində mərhələlərdən biri ola bilər.
İkincisi, Qərb Türkiyəni Ermənistana sərhədləri açmaqla güzəştə getməyə məcbur etməklə İrəvanı Rusiyanın nüfuz dairəsindən çıxarmağa, vacib regionda onu özünün forpostuna çevirməyə çalışır.
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın Qərblə siyasi oyunlarında antitürk ritorikasından istifadə etrməsi təsadüf deyil. Sarqsyan, hətta "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının son sammitində Avropa İttifaqı ilə danışıqlardan imtinasını dünyanın qondarma soyqırımı tanımaq istəməməsi ilə əlaqələndirməyə çalışıb. Amma onun bu cəhdi, əlbəttə ki, əbəs olub.
Ermənistan prezidentinin antitürk spekulyasiyasının qarşısını Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev alıb: "Bilirsiniz ki, Türkiyə burada təmsil olunmur və bundan istifadə edirsiniz. Amma mən buradayam və sizə cavab verirəm!", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
"Sivil" və "proqressiv" dünya, əlbəttə ki, strateji planları ustalıqla hazırlamağı bacarır. Amma unutmaq olmaz ki, türk xalqı da əsrlərboyu siyasi intriqa və fitnələrin ifşasında böyük təcrübə qazanıb. Bu dövlət isə tarixboyu bu cür fitnələri çox görüb.
AZƏRBAYCAN PREZİDENTİ İLHAM ƏLİYEV SARQSYANIN TÜRKİYƏYƏ YERSİZ HÜCUMLARINA CAVAB VERDİ
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev "Şərq tərəfdaşlığı" sammitində Ermənistanın dövlət başçısı Serj Sarqsyanın "erməni soyqırımı" ilə əlaqədar Türkiyəyə etdiyi məzəmmətlərə cavab verib.
"Təəssüf ki, Ermənistan prezidenti burada fürsətdən istifadə edərək Türkiyəyə yenidən hücum edir. Bunu etmək asandır, çünki bu masa arxasında Türkiyə nümayəndələri yoxdur. Ancaq mən buradayam və Türkiyə-Ermənistan sərhədinin niyə bağlı olduğunu deyə bilərəm", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
O bildirib ki, Türkiyə ilə Ermənistan sərhədi Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun 1993-cü ilin aprelində işğalından sonra bağlanıb: "Bundan əvvəl isə bütün azərbaycanlılar Dağlıq Qarabağdan qovulub".
"Türkiyə-Ermənistan əlaqələrinə gəldikdə, Baş nazir Ərdoğan bir neçə il öncə bəyanatla çıxış edərək, Ermənistan rəhbərliyinə bütün arxivləri açmağı təklif etmişdi ki, tarixçilər iki xalq arasındakı münasibətlərin tarixi məqamlarını nəzərdən keçirsinlər. Ancaq bu təklif adekvat cavabla qarşılanmadı", - deyə İlham Əliyev bildirib: "Dünən isə Baş nazir Ərdoğan erməniəsilli insanlara başsağlığı verdi, ancaq təəssüf ki, buna da Ermənistan tərəfindən müvafiq reaksiya verilmədi. Görünür, bu, Ermənistan hökuməti üçün kifayət deyil. Bu, aydın göstərir ki, regionda sülh istəməyən kimdir".
Azərbaycan prezidenti beynəlxalq normaları pozan Ermənistana qarşı sanksiyaların tətbiq olunmasını da tələb edib: "Azərbaycan xalqı bir sual verir: niyə Ermənistana sanksiyalar qoyulmur? Niyə Avropa Şurasındakı Ermənistan nümayəndə heyəti səsvermə və söz hüququndan məhrum edilmir? Onlar digər bir ölkənin ərazilərini işğal ediblər, beynəlxalq hüquq normalarını pozurlar, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsini kobud şəkildə pozurlar və heç bir sanksiya tətbiq edilmir, heç bir cəza verilmir. Qanunsuz, kriminal Dağlıq Qarabağ rejiminin qondarma nümayəndələri Avropa paytaxtlarına vizalar alırlar. Bu dözülməzdir və buna son qoyulmalıdır".

A STEP BACKWARDS OR MEETING HALFWAY?
It is a tradition that every year on 24 April Armenians all over the world sit down in front of their television sets to listen to the US president's address on the occasion of the latest anniversary of the events in the Ottoman Empire in 1915. "Will the American president utter that sacred word 'genocide'?", Armenia and the whole Armenian community wonder. But every year the head of the White House disappoints them. The present leader of the US, Barack Obama, did not say the "magic" word this year, either.
"People are becoming stronger and laying the foundations for a more honest and tolerant future, bearing in mind the painful moments of the past," was what Obama said in general terms.
The Armenian lobby in the US has once again expressed its profound disappointment, recalling that during the election campaign Obama apparently promised to recognize the "genocide".
Against this background, the day before Obama's speech, a much more significant event happened in Turkey.
"God rest the souls of others"?
"A political earthquake" - that was how experts defined Turkish Prime Minister [Recep] Tayyip Erdogan's condolences to the descendants of the Armenians who died "during the events of the beginning of the 20th century".
Among other things, to the surprise of many people, Erdogan said at a session of parliament: "We wish that the souls of the Armenians who died in the events of the beginning of the 20th century rest in peace, and we convey our condolences to their grandchildren."
The Turkish prime minister recalled that 24 April is a special day for the Armenian people: "The day which has a special meaning for the Armenian citizens of our country and Armenians all over the world is a valuable opportunity for a free exchange of opinions about these historic events. It cannot be denied that in the final years of the Ottoman Empire this was a difficult period for millions of its Turkish, Kurdish, Arab, Armenian and other citizens, whatever their religious and ethnic affiliation, one filled with bitter events."
Erdogan's opponents in Turkey interpreted this statement in different ways. In their view, it was not very logical to express condolences to the grandchildren of those who during the agony of the Ottoman Empire rose up against a state of which they were the citizens. After the start of the First World War, in collaboration with the enemies of Ottoman Turkey, the forefathers of today's Armenians organized the real genocide of the Muslim population of Turkey. With the support of their western "guardians" and the Russian Empire, from 1895 to 1915 the Armenians carried out over 40 uprisings. In return for help in weakening the power of the Turkish state they were offered an independent state in the south-eastern part of Anatolia, where they had never been in the minority before in history.
Consequently, in the opinion of the critics of the Turkish prime minister, condolences and pity for the tens and hundreds of thousands of dead Muslims should be expressed, first and foremost, by the descendants of the Armenians. Or such steps should at least be mutual.
In point of fact, on the one hand Erdogan's move could be seen as a clever attempt to weaken the positions of Turkey's enemies in the run-up to the centenary of the events of those times. It is no secret to anyone that from the start of 2015 Turkey will be faced with unprecedented pressure from the world powers which have long since been using the so-called "genocide of the Armenians" for their own narrow political aims and not for the restoration of "historical justice". From this point of view, the Turkish prime minister's statement could be seen as a fact that official Ankara has no reason to be ashamed of its past and that it has nothing to hide from anyone. Of course, by making this statement the Turkish government is taking another step to meet Armenia half way. There have been similar attempts in the past: "soccer diplomacy", the Zurich protocols and the permission for new Armenian immigrants, of whom there are over 100,000, to work and live in Turkey. But will this latest goodwill gesture be left unanswered? Will this compassion be seen as weakness on Turkey's part? Alas, the reaction of the world's Armenian community in this case does not inspire optimism.
"Asymmetrical" responses
Immediately after Erdogan's statement a rally was organized in the Armenian capital to mark the 99th anniversary of the "genocide". Shouting slogans of "Compensation, condemnation and recognition" youth and students' organizations of the Dashnaktsutyun party set fire to flags of the Turkish Republic. The participants in the rally also handed over to the Armenian president's administration a petition demanding the withdrawal of the signatures on the Zurich Turkish-Armenian protocols.
The reaction of the Armenian diaspora was much the same. The chairman of the Council for the Coordination of Armenian Organizations in France, Alexis Govchiyan, described Erdogan's statement as "a continuation of the policy of denial", and Richard Ovanisyan, an American historian of Armenian descent, said it was a "diplomatic repeat of statements by the Turkish state". Other members of the diaspora also called the Turkish leadership's move "a denial of the 'genocide'", "an act of wickedness", and so on.
Armenians in Turkey reacted relatively moderately but their statements also contained a sub-text which precisely defines the ultimate objectives of the Armenian community. For example, one of the leaders of the Armenian diaspora in Turkey and chairman of the Karagozyan Fund, Tigran Gulmezgil, praising the prime minister's action, expressed the hope that this was just a first step and there would be a continuation.
A continuation of what? Recognition of the fact that it never happened? Will the Armenians give up their crazy idea after this? Of course they won't. Professor Ruben Safrastyan, a doctor of history and director of the Institute of Oriental Studies of the Armenian National Academy of Sciences, has urged Turkey…to start handing out compensation! That's your continuation.
"The compensation could be financial or economic. The heir to the Ottoman Empire is obliged to give the Armenian people the right to the realization of their aspirations on the territory of historic Western Armenia. The purpose of the genocide was not only the annihilation of people but also the de-Armenization of Western Armenia, i.e. the east and south-east of present-day Turkey. Modern Turkey must re-establish that ethnic situation that existed in the Ottoman Empire before the rule of the Young Turk triumvirate and the policy of the genocide of the Armenians," Safrastyan believes.
To the one who…
The objective is clear, but the means are hazy. To beat out of Turkey official recognition, not for the triumph of justice (the Armenians themselves know all there is to know about historical justice: one only has to read the Armenian historians themselves), but to realize their other plans, including territorial claims towards Turkey.
As for compensation, this, first and foremost, would be money and Armenia's political establishment needs it. But money is needed not to rebuild the country's ailing economy. When it won its independence Armenia received financial aid from representatives of the diaspora and from various European structures. This money was successfully plundered by criminal-oligarch elements who infested all spheres of the Armenian economy. When the sponsors from the diaspora and the West realized that their donations were merely going towards palatial mansions, expensive cars and other luxuries they stopped being generous.
Whereas the objectives and motives of the Armenian leadership are clear enough, things are more complicated when it comes to the diaspora. The fetish of the "genocide" is the cornerstone that unites the diaspora. It is the "idee fixe" of the world's Armenian community. And tomorrow, if one may hypothetically allow the probability of the recognition of the "genocide", who knows what will happen to the diaspora? Under what slogans will they drag money out of the pockets of wealthy Armenians? Will the Armenians who have laid down roots in various parts of the world start to return to the "lands of their forefathers" ?
The 1920 Treaty of Sevres, whereby Turkey was split into several parts, has not lost its topicality for its patrons in the West. The dismemberment of Turkey could be one of the stages of the process of the destruction of ethnic states. Secondly, having forced Turkey to make concessions to Armenia by opening its borders, the West is thereby counting on removing Yerevan from the orbit of Russian influence and making it its advanced post in this important region.
It is no accident that Armenia's leader Serzh Sargsyan is using anti-Turkish rhetoric in his policy of flirting with the West. And Serzh Sargsyan even tried to link rejection of talks with the European Union at the recent summit of the "Eastern Partnership" programme [in Prague] with the world's reluctance to recognize the imaginary genocide. He tried, but to no avail.
Azerbaijani President Ilham Aliyev forestalled the Armenian leader's anti-Turkish speculation. "You are taking advantage of Turkey's absence at this meeting. You know that Turkey is not represented here and you are taking advantage of this. But I am here and I will answer you!" Aliyev said.
The "civilized" and "progressive" world, of course, knows how to draw up strategic plans in a masterly way. But one should not forget that the Turkish people have over the centuries become skilled in exposing and thwarting political schemes and intrigue, of which there have been a good many in the history of this state.
AZERBAIJANI PRESIDENT RESPONDS TO SARGSYAN'S INAPPROPRIATE ATTACKS ON TURKEY
At the Eastern Partnership summit Azerbaijani President Ilham Aliyev responded to attacks by the Armenian leader Serzh Sargsyan on Turkey in connection with the fictitious "genocide of the Armenians".
"Unfortunately, the Armenian president has taken advantage of the situation to again make attacks on Turkey. This is easily done because there are no Turkish representatives around this table. But I can say right here why the Turkish-Armenian border is closed," Aliyev said.
He pointed out that Turkey's border with Armenia was closed after the occupation of Azerbaijan's Kalbacar District in April 1993. "And before that all Azerbaijanis were banished from Nagornyy Karabakh," the head of state said.
"As far as Turkish-Armenian relations are concerned, Prime Minister Erdogan, in a speech several years ago, proposed that the Armenian leadership opened all its archives so that historians can examine the historic moments of relations between the two peoples. But this proposal did not meet with a proper response," Aliyev said.
At the same time, he pointed out that Prime Minister Erdogan's condolences to the people of Armenian extraction had received no appropriate reaction from the Armenians. "Evidently, this is not enough for the Armenian government. This clearly shows who doesn't want peace in the region," Aliyev noted.
The head of the Azerbaijani state also demanded that sanctions be taken against Armenia, which is infringing international standards. "The Azerbaijani people are asking: 'Why are no sanctions being taken against Armenia? Why is the Armenian delegation in the Council of Europe not being denied the right to vote and speak?" They have occupied the territories of another country, are infringing the norms of international law and crudely violating four UN Security Council resolutions but no sanctions or any punishment is being taken against them. Self-styled representatives of the illegal, criminal Nagornyy Karabakh regime are obtaining visas to European capitals. This is intolerable and it must be stopped," Aliyev said.