Yenİ qurum azərbaycanin sənəd dövrİyyəsİ sİstemİndə bürokratİzmİ və korrupsİyani yetərİncə azaldacaq
Artıq iki həftədən çoxdur ki, Azərbaycanda öz mahiyyəti etibarı ilə unikal xidmət - Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin  "ASAN Xidmət"i fəaliyyət göstərir. Qısa zaman kəsiyində o, əhalinin populyar müzakirə mövzusu olmaqla yanaşı, həm də ciddi şəkildə sübut etdi ki, hətta rəsmiləşdirmənin ən dolaşıq istiqamətlərində və vətəndaşlar üçün ən vacib sənədlərin verilməsində belə bürokratik əngəlləri sıfıra endirmək mümkündür.
Bu qurumun önəmindən danışan zaman iki tutarlı dəlil gətirmək yetərlidir. Birincisi, o, Azərbaycanda dövlət qurumları tərəfindən əhaliyə göstərilən elektron xidmətlərin inkişafına yönəlib ki, bu da öz növbəsində ölkədə elektron hökumətin formalaşdırılmasına önəmli töhfədir. Həmçinin bu xidmət korrupsiya ilə mübarizə  işinə böyük dəstək verə bilər.
Hamısı bir yerdə
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə yaradılmış "ASAN  Xidmət"in məqsədi maksimum səviyyədə sadədir və eyni zamanda unikaldır.  Unikallıq oradan qaynaqlanır ki, dünyanın heç bir yerində bu cür qurum yoxdur. Buna oxşar da yoxdur.
Çünki "ASAN Xidmət"ə müraciət etmiş vətəndaşlar eyni məkanda eyni zamanda bir neçə dövlət orqanının xidmətindən yararlana bilərlər. Bu, vaxta əməlli-başlı qənaət etməyə, həmçinin əsəbləri qorumağa imkan verir, çünki çox sənədlərin rəsmiləşdirilməsi və alınması üçün xeyli sənəd tələb edilir, bəzən həm də əməlli-başlı dözüm gərək olur.
Daha bir aydın üstünlük də var. Bakıda yerləşən 1 saylı  "ASAN Xidmət"in binasına getmək olar ki, burada da məmur rüşvətindən ümumiyyətlə söhbət belə gedə bilməz. Bu bina sözün hərfi və məcazi mənasında şəffafdır. İçərisində işçilərin əməllərini gizlədən beton arakəsmələr yoxdur. Otaqları şüşə divarlar ayırır.
Bundan başqa, buranın hər yerində videomüşahidə  kameraları quraşdırılıb və xidmət işçilərinin dediyinə görə, söhbətlər də yazılır. Başqa sözlə, dövlət orqanlarının xidmətindən "ASAN Xidmət" vasitəsilə istifadə etməyi qərara alsanız, əmin ola bilərsiniz ki, bu qurumun fəaliyyəti maksimum səviyyədə şəffafdır və korrupsiya ilə mübarizədə əsas məqsədə - dövlət qurumlarında rüşvətxorluğun və soyğunçuluğun kökünü kəsməyə uyğun gəlir. Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimovun sözlərinə görə,  "Əgər korrupsiya faktları ortaya çıxarsa, "ASAN Xidmət" mərkəzlərinin əməkdaşlarına qarşı cinayət məsuliyyətinə qədər ən sərt tədbirlər görüləcək".
Artıq bu il yanvarın 15-dən "ASAN Xidmət" mərkəzində 9 dövlət orqanı - Ədliyyə Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, Vergilər Nazirliyi, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Torpaq və Xəritəçəkmə Komitəsi, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu və Milli Arxiv İdarəsi tərəfindən göstərilən 23 hüquqi xidmətdən yararlanmaq mümkündür.
Gələcəkdə bu siyahı yeni dövlət qurumları və onların təqdim etdiyi xidmətlər hesabına genişləndiriləcək. Bu barədə həm Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyində, həm də ölkədə e-xidmətlərin inkişafına məsuliyyət daşıyan Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyində bildirirlər.
Dövlət başçısının müvafiq fərmanında əhaliyə göstərilən xidmətlərin təkmilləşdirilməsi, şəffaflığın təmin edilməsi ilə bağlı konkret tapşırıqlar da verilib. Burada dövlət orqanları tərəfindən göstərilən xidmətlər zamanı vətəndaşların maraqlarının təmin edilməsi və korrupsiya faktlarının aradan qaldırılması ilə yanaşı, operativlik, nəzakət, rahatlıq və çağdaş texnologiyaların tətbiq edilməsinin vacibliyi də vurğulanır.
Prezident Administrasiyası hüquq-mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Fuad Ələsgərovun sözlərinə görə, dövlət başçısının fərmanında xüsusi yer dövlət qulluqçusu-vətəndaş münasibətlərində yeni düşüncə tərzinin - "dövlət qulluqçusunun vəzifəsi vətəndaşın hüququnu təmin etməkdir" yanaşmasının formalaşdırılmasına ayrılır. Razılaşın ki, bu, əsas diqqətin məmurların deyil, vətəndaşların maraqlarına yönəldilmiş demokratik dövlət qurulması yolunda çox vacib bir məqamdır.
Yeri gəlmişkən, "ASAN Xid-mət"in loqosu bu quruma həvalə edilmiş tapşırığın mənasını açıqca nümayiş edirir: mərkəzində insan əks olunan çiçək təsvir edilib. İnsanı "ləçəklər" - ona keyfiyyətli xidmət göstərməyə hazır olan dövlət qurumları əhatə edirlər.
Qeyd etmək gərəkdir ki, "ASAN Xidmət" alternativdir. Yəni vətəndaşın seçim imkanı var, məsələn, o, şəxsiyyət vəsiqəsini Daxili İşlər Nazirliyinin pasport-qeydiyyat idarəsində də, "ASAN Xidmət"də də ala bilər. Şəksiz ki, şəxsiyyət vəsiqəsinin alınması üzrə dövlət rüsumunun ölçüsü eynidir.
Texnologiyalar vətəndaşlar üçündür
Daha bir önəmli məqam: 1 saylı "ASAN Xidmət" ən çağdaş ixtiralarla təchiz edilib. Vətəndaşların qəbulu elektron sıra əsasında gerçəkləşdirilir.  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyində 108 "Çağrı" mərkəzi yaradılıb. Bu nömrəyə zəng edərək növbə tutmaqla yanaşı, bütün xidmətlər və lazımi sənədlər barədə də məlumat almaq olar. Vətəndaşların zənglərinin  operatorlar tərəfindən işlənməsi ani və real vaxt rejimində gerçəkləşdirilir. Planlaşdırılır ki, "Çağrı" vətəndaşlara videoqəbul vasitəsi ilə də məlumat verilməsi üzrə xidmət göstərəcək. Növbəni İnternet vasitəsilə də tutmaq olar - bunun üçün www.asan.gov.az saytının "onlayn-növbə" bölməsinə daxil olmaq lazımdır.
Mərkəzin özündə isə məlumat alınması maksimum sadələşib - burada hər yerdə elektron işarələr və tablolar qoyulub.
"ASAN Xidm?t"də məhdud imkanlı insanların rahatlığı üçün böyük diqqət yaradılıb. Burada əlil arabası ilə çox rahatlıqla gəzmək mümkündür, görmə əlilliyi olan insanlar döşəmədə düzəldilmiş xüsusi nişanlardan yararlana və xüsusi qavrama tablolarında lazımi məlumatları ala bilərlər.
"ASAN Xidm?t"in mərkəzi başqa dövlət orqanlarının informasiya sistemlərinə inteqrasiya edilib. Başqa sözlə, vətəndaşlar tərəfindən bu sənədləri təqdim etmədən dövlət qurumlarının məlumat bazası vasitəsilə bu və ya başqa xidmətin göstərilməsi üçün tələb olunan sənədlər barədə məlumat alınması imkanı var. Sadə sözlə, bir sənədi almaq üçün artıq vətəndaş bir neçə orqanın qapısını döyməli olmayacaq.
Bundan başqa, mərkəzdə qan analizi laboratoriyası, bank, poçt şöbəsi, PayPoint terminalları, fotostudiya, dövlət rüsumunun ödənişi üçün bankomat, internet-kafe və uşaq əyləncə mərkəzləri var, eləcə də burada tibbi xidmət  göstərilir. Başqa sözlə, bu məkanda öz növbəni gözləyə-gözləyə vaxtınızı tamamilə səmərəli keçirmək olar.
"hi-tech" işarəsi altında il
Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyində ayrıca İnnovasiyalar Mərkəzinin yaradılması da xoşagələn yenilikdir. Prezident Administrasiyası hüquq-mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin müdiri Fuad Ələsgərovun sözlərinə görə, bu qurum dövlət xidmətlərinin sadələşdirilməsi ilə əlaqədar araşdırmaların aparılmasını, innovativ ideyaların sınaqdan keçirilməsini təmin edəcək. Başqa sözlə, innovasiyalar mərkəzi müvafiq proqram təminatının, informasiya sistemlərinin, məlumat bazalarının və elektron xidmətlər reyestrinin yaradılması və təkmilləşdirilməsi üzrə fəaliyyəti həyata keçirəcək.
Cari il ölkə prezidenti tərəfindən informasiya-kommunikasiya ili elan edilib. Bu il gerçəkləşdirilməli olan tədbirlərdən danışan rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov əhaliyə göstərilən e-xidmətlərin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və sayının artırılması üzrə vəzifələri xüsusi vurğulayıb. "Bu iş "ASAN Xidm?t" ilə birlikdə görüləcək", - deyə nazir vurğulayıb. Yeri gəlmişkən, İnnovasiyalar Mərkəzi bir sıra elektron xidmətləri əhatə edəcək yeni "Mobile Government" konsepsiyasının ölkə üzrə tətbiqi layihəsi işlənib gerçəkləşdiriləcək.
Keyfiyyət əsasdır
Göründüyü kimi, bu gün dövlət yanız e-xidmətlərin sayının artmasında deyil, həm də keyfiyyətin yüksəlməsində də maraqlıdır. Artıq bu ilin yanvar ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi "Dövlət qurumlarında elektron  xidmətlərin təşkili və təqdim edilməsinin qiymətləndirilməsi qaydaları"nı qəbul edib. Bunda məqsəd dövlət qurumlarının e-xidmətlərinin keyfiyyətinin (göstərilmə səviyyəsinin) müəyyən edilməsidir.
Pilot layihəsi çərçivəsində Vergilər Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi və Azərbaycan Milli Arxiv İdarəsi tərəfindən göstərilən e-xidmətlərin qiymətləndirilməsi gerçəkləşdiriləcək. Pilot layihəsi başa çatdıqdan sonra Dövlət Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən xidmətlərin qiymətləndirilməsi daimi əsasda, özü də hər bir dövlət qurumunda gerçəkləşdiriləcək.
Qiymətləndirmə parametrləri sadədir: operativlik, elektron dövlət xidmətlərinin ümumi məlumat bazasına inteqrasiya, təsdiq olunmuş standartlara, norma və tələblərə uyğunluq, informasiya mübadiləsi infrastrukturunun keyfiyyəti,  xidmət göstərilmə prosedurlarının sadələşdirilməsi, bu sistemin idarə edilməsi, xidmətlərin şəffaflığı və s. Burası da önəmlidir ki, qiymətləndirmə ayda bir dəfədən gec olmayaraq gerçəkləşdiriləcək.
E-sistemi mümkün balların 50%-indən azını toplamış dövlət qurumuun işi qeyri-kafi sayılacaq, 50-70% - kafi, 70-90% - yaxşı, 90-100% - əla qiymətləndiriləcək. Elektron xidmətin qoyulmuş tələblərə tam uyğun gəlməsi 2 balla, qismən uyğun gəlməsi 1 balla, heç uyğun gəlməməsi 0 balla qiymətləndiriləcək.
Bakıda maksimum 4 ədəd "ASAN Xidmət" mərkəzinin tikilməsi planlaşdırılır. Onların hamısı şəhər daxilində və əsas nəqliyyat arteriyalarının (metro və  avtobus marşrutlarının) yaxınlığında yerləşəcək. Ölkə regionlarının sakinləri üçün də səyyar "ASAN Xidmət" fəaliyyət göstərəcək.
Nazirlər Kabinetində 2012-ci ildə ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran öhdəliklərə həsr edilmiş iclasdakı çıxışında dövlət başçısı İlham Əliyev bildirib: "ASAN Xidmət" artıq fəaliyyətə başlayır, bu xidmətdə məhz mənim qeyd etdiyim amillər - innovasiyalar, insanlara xidmət, korrupsiya ilə mübarizə, şəffaflıq, yenilik, modernləşdirmə yer alıb".
Bu, yeni qurumun maksimum lakonik və dəqiq saxələndirilməsidir. Və tamamilə mümkündür ki, "ASAN Xidmət"in peyda olması ilə bir çox dövlət qurumları kənar müdaxilə olmadan əhaliyə göstərilən xidmətlərin yaxşılaşdırılması üzrə işləri gücləndirəcəklər ki, bu da ən böyük uğur olacaq. Və vətəndaşların, demək olar ki, bütün sənədləri əldə etməsi məsələsinin sıravi bir prosedura dönəcəyi gün uzaqda deyil.

A new structure will significantly cut down on bureaucracy and corruption in Azerbaijan’s document circulation system
ASAN-Xidmet, the unique state-run agency for services to citizens and social innovations under the country's president, has been operating in Azerbaijan for over two weeks now. And in this short space of time it has succeeded in not only becoming a popular topic of discussion among the people, but has clearly proved that, if the will is there, it is possible to avoid bureaucratic delays in even the most "delicate" areas of preparing and obtaining very important documents.
When speaking about the importance of such a structure, one need only cite two solid arguments. First, it is targeted at the development of electronic services in Azerbaijan acting as state bodies for the population, which in itself is an important contribution to the formation of an electronic government in the country, and, secondly, this service is capable of making a significant contribution to the fight against corruption.
Rolled into one
The purpose of the ASAN service, which was set up on the personal initiative of Azerbaijani President Ilham Aliyev, is extremely simple, and at the same time, unique. It is unique in that there is no other structure of its kind in the world today, never mind one similar to it. This means that anyone turning to ASAN-Xidmet can take advantage of the services of several state bodies at one and the same time.  This saves a lot of time and - let's be honest - patience, because often you need to keep your cool when filling in and obtaining documents.
There is one more obvious advantage. You only have to visit the building of ASAN-Xidmet's centre No 1 in Baku to realize there is no question of having to bribe the staff. This building is…transparent in the literal and metaphorical sense. There are no concrete partitions, so you can see what the staff are doing. These partitions are made of glass.
Furthermore, there are CCTV cameras everywhere and, the staff say, speech recordings are also made. In other words, if you decide to take advantage of the service of the state-run bodies at ASAN-Xidmet, you can be confident that the activities of this structure are as transparent as they can be and meet the basic purpose of the fight against corruption, which is to eradicate blackmail and bribery in the state bodies.
According to Inam Kerimov, chairman of the State Agency for services to citizens and social innovations under the Azerbaijani president, "if there is evidence of corruption in relation to staff at ASAN-Xidmet centres, the toughest measures, including punishment under criminal law, will be applied".
As of 15 January this year 23 services of nine state bodies at ASAN-Xidmet have been available. They are the Ministry of Justice, the Interior Ministry, the Ministry of Taxes, the State Property Committee, the State Customs Committee, the State Migration Service, the State Committee for Land and Cartography, the State Social Protection Fund and the National Archives Department.
The list will later be increased with new state structures and their services. This has been revealed at the State Agency for services to citizens and social innovations and the Ministry of Communications and Information Technology, which is responsible for the development of e-services in the country.
The relevant decree of the head of state also sets out specific instructions regarding the improvement of services to citizens and guaranteeing transparency. And it covers not only safeguarding the interests of citizens in providing the services of state bodies and eradicating corruption, but also efficiency, politeness, convenience and introducing state-of-the-art technology.
According to Fuad Alaskarov, head of the department for liaison with the law-enforcement bodies of the Azerbaijani president's administration, a special place in the head of state's decree is allotted to shaping a new way of thinking in relations between civil servants and citizens - the "civil servant's duty is to safeguard the rights of the citizen" approach. You have to agree that this is quite an important step towards creating a democratic state, where the interests of the citizens, and not the bureaucrats, are paramount.
By the way, the ASAN-Xidmet logo clearly demonstrates the very essence of the task entrusted to this structure: it depicts a flower with a person in its centre. He is surrounded by "petals" - state bodies which provide him with high-quality services.
It should be pointed out that ASAN-Xidmet is an alternative. In other words, a citizen can choose to approach it, say, to obtain a civilian passport to the Passport Registration Department of the Interior Ministry, or to ASAN-Xidmet. The amount of customs duty for obtaining a passport is, of course, the same.
Technology for the people
Here is another quite important point: ASAN-Xidmet Centre No1 is literally stuffed with the most state-of-the-art developments.
Citizens will be treated on the basis of an electronic queue. A "Chagry" ("Call") 108 call-centre has been set up at the State Agency for services to citizens and social innovations under the Azerbaijani president. If you call this number you can not only reserve your place in a queue, but also obtain information about all services and necessary documents. Calls are handled by operators straightaway and in a real-time mode. The plan is for "Chagry" to provide citizens with services that provide information and through a video reception system. A place in a queue can also be reserved via the Internet by entering "On-line queue" section at www.asan.gov.az.
Obtaining information at the centre itself could not be simpler as there are electronic signs and panels everywhere.
Considerable attention is focused at ASAN-Xidmet on making things easy for people with disabilities. There is wheelchair access and a special area for people with impaired eyesight who can obtain all the information they require on special sensory panels.
The ASAN-Xidmet data centre has been integrated into the information systems of other countries. This means you can obtain information about the documents required for providing various services via the data bases of these state bodies without the need to present these documents. To put it more simply, if you want to obtain a single document you no longer have to apply to several different bodies.
Furthermore, at the centre there are blood-analysis laboratories, a bank, post-offices, Pay-Point terminals, photo-studios, a dispenser for the payment of fees, an internet-caf? and children's play areas, as well as medical services. In other words, there are lots of things to do while you wait your turn in the queue.
A year under the hi-tech sign
The creation of a separate Innovations Centre at the State Agency for services to citizens and social innovations was a piece of good news. According to Fuad Alaskarov, the head of the department for liaison with the law-enforcement bodies under the Azerbaijani president, the purpose of this structure is to conduct research into simplifying state services and to test innovative ideas. In other words, by analyzing the services, the Innovations Centre will create and improve the relative software, information systems, data bases and an electronic services register.
The country's president has declared this year the Year of Information and Communications Technology. In speaking about the measures due to be carried out this year, Ali Abbasov, the Azerbaijani Minister of Communications and Information Technology, singled out  the task to improve the quality and increase the quantity of e-services to the population. "This work will be carried out along with ASAN-Xidmet," the minister said.
It is relevant to point out that a project to promote in the country the latest concept of Mobile Government, which will embrace a number of e-services, will be developed and implemented at the Innovations Centre.
Stress on quality
As we can see, the country is clearly bent not only on improving the quantity but also improving the quality of e-services. Already in January of this year the State Agency for services to citizens and social innovations under the Azerbaijani president has adopted "Regulations to assess the organization and provision of electronic services in state bodies". The aim is to define the quality (level of provision) of the e-services of state bodies.
Within the framework of a pilot project an assessment will be made of the e-services provided by the Tax Ministry, the State Customs Committee and the National Archives Department of Azerbaijan. At the conclusion of the pilot project, an assessment of the services by experts of the state agency will be conducted on a permanent basis at each state organization.
The parameters of the assessment are simple: operational efficiency, integration into the general electronic state services information base, compliance with approved standards, norms and requirements, quality of the infrastructure of information exchange, simplification of services procedures, administration of this system, transparency of services, and so on. Significantly, this assessment will be carried out once a month.
The e-system of a state body that obtains less than 50% possible points will be classified as unsatisfactory; 50-70% will be satisfactory; 70-90% good and 90-100% excellent.
Full compliance of the electronic services with the established requirements is assessed as 2 points, partial one point and non-compliance 0 points.
Finally, we should point out that currently residents of Baku's Nasimi and Narimanov Districts may take advantage of the services of state bodies at the ASAN-Xidmet Centre No 1 as part of the pilot project. The services are available daily from 1000 to 2000, and to 1700 on Sundays and will be open at lunchtime. All payments are carried out electronically. By June the services will cover all parts of the capital, as well as Ganca and Sumqayit.
A maximum of four ASAN-Xidmet centres are due to be built in Baku. They will all be located within the city precincts and close to the main transport arteries (the metro and bus routes). Itinerant ASAN-Xidmet services will be available for people in the country's regions.
In his speech at a session of the Cabinet of Ministers on the results of the country's socio-economic development in 2012 and the coming elections, Azerbaijani President Ilham Aliyev said: "ASAN-Xidmet is already starting to operate and many of the factors I have pointed out - innovations, services to the population, the fight against corruption, transparency, newness and modernization - are concentrated in this service."
This is the most laconic and precise feature of this new structure. And it is quite possible that with the emergence of ASAN-Xidmet many state bodies, without extraneous interference, will step up their work to improve their services to the population, and this will, arguably, be their greatest achievement. And the time is not far off when people obtaining all the documents they need will be an everyday procedure.