Neftdənkənar bölmə 2012-ci İldə ÜDM-in sabİt artimini təmİn edİb
Azərbaycanda neft hasilatının səviyyəsinin aşağı düşməsi və bununla bağlı hələ 2012-ci ilin ortalarında ən yüksək səviyyədə ifadə edilmiş ciddi narahatlıq açıq göstərirdi ki, keçən illə bağlı ölkənin iqtisadi artım rəqəmlərində kəskin sıçrayış gözləməyə dəyməz. Sirr deyil ki, Azərbaycan ixracatının böyük hissəsi (2012-ci ilin yekunlarına görə 90,16%-i) neft və neft məhsullarının payına düşür. Təbii ki, bu göstəricidə həcmlərin azalması bütünlükdə dövlətin birbaşa gəlirlərinə və iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinin durumuna təsir göstərir. Amma bununla yanaşı, keçən il inflyasiya cəmi 1,1% səviyyəsində saxlanmaqla əhalinin sabit rifah səviyyəsini təmin edib.
Qeyd edək ki, keçən il ümumi daxili məhsul (ÜDM) 2,2% artıb. Bu, neftdənkənar bölmənin 9,7% artması hesabına təmin edilib, çünki neft-qaz bölməsində məhsul istehsalı 5% azalıb. Prezident İlham Əliyevin fikrincə, əslində, bu, inkişaf etmiş ölkələr üçün çox yüksək göstəricidir, xüsusilə də böhran illərində. "Nəzərə alsaq ki, keçən il neft hasilatı düşüb və sənaye istehsalı bütünlükdə 2,3% azalıb, ona görə də ümumi daxili məhsulun 2,2% artması çox müsbət göstəricidir", - deyə dövlət başçısı Nazirlər Kabinetinin iclasında 2012-ci ilə yekun vurarkən bildirib. Bu zaman o vurğulayıb ki, beləliklə, Azərbaycan ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi üzrə bir neçə il qabaq qarşısına qoyduğu öhdəliyi yerinə yetirə bilib.
Diqqətəlayiqdir ki, kənd təsərrüfatının artımı 6% təşkil edib - bu, ölkənin ərzaq təhlüksizliyinə nail olunması baxımından irəliyə doğru önəmli addımdır. "İri fermer təsərrüfatlarının yaradılması, meliorasiya tədbirlərinin gerçəkləşdirilməsi, kreditlərin verilməsi, yol, infrastruktur çətinliklərinin aradan qaldırılması və s. hesabına biz Azərbaycanın özünü əsas ərzaq məhsulları ilə bütünlüklə təmin etməsinə nail olacağıq. Bu, tarix nailiyyət olacaq", - deyə dövlət başçısı hesab edir.
Sənaye istehsalına gəldikdə isə , bəllidir ki, neftdənkənar sənayedə 7,8%-ə bərabər illik artım əldə edilib. Keçən il 100-dən çox sənaye müəssisəsi istismara verilib. Onların sırasında Sumqayıt Texnologiya Parkında açılmış ağır sənaye və dəqiq emal zavodlarını, Gəncədə alüminium zavodunu, Naxçıvanda və Qaradağda sement zavodlarını, bərk məişət tullantılarının çeşidlənməsi və utilizasiyası zavodunu və s.-i göstərmək olar. Hazırda 90-dan çox sənaye müəssisəsinin tikintisi davam etdirilir ki, sonucda da neftdənkənar bölmənin inkişafı üzrə yuxarıda sadalanan göstərici formalaşdırılır.
İnflyasiyaya və əhalinin rifahına gəldikdə, qeyd edək ki, keçən il inflyasiya və pul gəlirləri arasında fərq 10% təşkil edib ki, bu da dünya miqyasında ən yüksək göstəricilərdən biridir. Etiraf etməliyik ki, hökumət inflyasiyanı bu səviyyədə saxlamaq üçün çox səy göstərib. Axı keçən il sosial proqramların gerçəkləşdirilməsi nəticəsində dövriyyəyə əlavə pul kütlələri buraxılmışdı ki, bunların sırasında sovet vaxtlarından qalmış əmanətlərin əvəzinə kompensasiya verilməsini göstərmək olar (bu da yüz milyonlarla manat deməkdir). Bundan başqa, keçən il investisiya xərcləri rekord səviyyəyə qalxıb və $22 mlrd.-ı keçib. Bundan başqa, statistik məlumatlara görə, valyuta ehtiyatlarını $46 mlrd.-a, yəni ÜDM-in 70%-ə qədər artırmaq mümkün olub. "Mən sanıram ki, bu göstəriciyə görə biz dünyanın ən aparıcı yerlərindən birini tuturuq", - deyə Prezident İ.Əliyev bildirib.
Xatırlatmaq gərəkdir ki, neft-qaz sektorundakı ölkənin ümumi iqtisadi artım göstəricisinə təsir göstərən duruma baxmayaraq, nüfuzlu beynəlxalq qurumlar öz qiymətləndirmələrində yerli ekspertlərlə müqayisədə daha optimist mövqe sərgiləyirlər. Özü də bu istitutlardan çoxu, artıq çoxdan çalışır ki, Azərbaycan neft dollarları olmadan da inkişaf edə biləcəyini sübut etsin, buna görə də neftdənkənar bölmədə ÜDM artımı onların diqqətindən yayına bilməzdi. Davos Dünya İqtisadi Forumunun hesablamalarına görə, rəqabət qabiliyyətinə görə. Azərbaycan iqtisadiyyatı dünya üzrə 46-cı yerdə, MDB üzrə isə 1-ci yerdədir. Dünya Bankı da bizim ölkədə biznes mühitini belə yüksək qiymətləndirməkdə davam edir. Avropada bitməyən böhran fonunda Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) da 2013-cü il üçün Azərbaycanın ÜDM artımı proqnozunu yaxşılaşdırıb.
Bankın "AYİB-in əməliyyat apardığı ölkələrdə regional iqtisadi perspektivlər" hesabatında bildirilir ki, əgər keçən ilin oktyabr ayında verilən proqnozda gələn il ölkə ÜDM-nin 3% artacağı proqnozlaşdırılırdısa, yeni hesabatda artım artıq 4% səviyyəsində gözlənilir. "Qlobal maliyyə böhranının nəticələrini uğurla keçən Azərbaycan iqtisadiyyatı neft hasilatı həcmlərinin azalması fonunda öz artımını yavaşıdıb. Hasilatın azalması neftdənkənar bölmədə, əsasən, büdcə xərcləri ilə stimullaşdırılan ciddi artım hesabına qismən kompensasiya edilib. Neft bölməsində istehsalın nisbətən bərpa edilməsi və iqtisadiyyatın neftdənkənar bölmələrinin davam edən genişləndirilməsi 2013-cü ildə ÜDM artımının sürətləndirilməsinə gətirməlidir. Ölkənin güclü fiskal mövqeyi qəfil makroiqtisadi riskləri yumşaltmağa imkan verir", - deyə hesabatda bildirilir.
Yada salmaq lazımdır ki, 2013-cü ilin büdcəsi son illər üzrə ən iri büdcədir və müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixində ilk dəfə olaraq büdcənin xərc hissəsi, demək olar ki, 20 mlrd manata çatıb. Təbii ki, cari ildə də bir nömrəli vəzifə kimi makroiqtisadi sabitliyin və birrəqəmli inflyasiya göstəricisinin saxlanmasıdır. Yeri gəlmişkən, bu il onun səviyyəsi 3-5% arasında proqnozlaşdırılır. Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) 2013-cü ilin pul siyasəti və maliyyə sabitliyinin əsas istiqamətləri haqqında bəyanatında bildirilir ki, bunun üçün AMB pul kütləsinin artım templərinə klassik tənzimləmə alətləri ilə təsir etməyə çalışır.
Eyni zamanda, diqqət mərkəzində yeni, uzunmüddətli dövrdə inflyasiyaya və iqtisadi silsiləyə təsir baxımından yeni, daha effektiv pul siyasəti rejiminin tətbiq edilməsi üçün lazım olan makroiqtisadi, institusional və struktur şərtlərin təmin edilməsi diqqət mərkəzində saxlanılacaq. Bu şərtlər sırasında çevik məzənnə rejiminin tətbiq edilməsi xüsusi önəm daşıyır, bu, pul kütləsi və faiz dərəcələri üzərində daha effektiv monetar nəzarəti təmin edir. AMB sanır ki, bu rejimə keçmək üçün iqtisadiyyatın və ixracatın şaxələndirilməsi, fiskal dayanıqlılığın gücləndirilməsi, maliyyə bazarının inkişafının və faiz dərəcələrinin inflyasiyaya təsir vasitəsinə çevrilməsi xüsusi önəm daşıyır.
Əgər nəzərdə tutulanları gerçəkləşdirmək mümkün olarsa, onda 10 il qabaq qarşıya qoyulmuş daha bir tarixi öhdəliyin yerinə yetirilməsi - Azərbaycanda yoxsulluğun bu ilə planlaşdırılan tam ləğv edilməsinə nail olunacaq. "Bu il bizim 2003-cü ildə müəyyən etdiyimiz 10 illik inkişaf planımız başa çatır. 2004-cü ildə regional inkişaf proqramı qəbul edilib və bu il onun ikinci mərhələsi başa çatır. Əminəm ki, ilin sonuna kimi yeni infrastruktur layihələrinin, sosial proqramların gerçəkləşdirilməsi nəticəsində bu öhdəlik yerinə yetiriləcək", - deyə Prezident İ.Əliyev bildirib. Qeyd edək ki, 2012-ci ildə işsizliyin 5,2%-ə qədər azaldılması nəticəsində yoxsulluq səviyyəsi 7,6%-dan 6%-ə enib.
Bununda yanaşı, Prezident İ.Əliyevin fikrincə, Azərbaycanın uğurları bu gün artıq deməyə imkan verir ki, ölkə regional çərçivədən çıxır. "Biz, necə deyərlər, postsovet ölkəsi adımızı keçmişdə qoyduq. Biz postsovet ölkəsi deyilik. Biz müstəqil Azərbaycan dövlətiyik". Və sabit iqtisadiyyat müstəqilliyimizin ən möhkəm rəhnidir.

Ненефтяной сектор обеспечил стабильный рост ВВП в 2012 году
Снижение уровня нефтедобычи в Азербайджане и серьезная обеспокоенность, высказанная по этому поводу на самом высоком уровне еще в середине 2012 года,  ясно указывали на то, что резкого скачка в цифрах экономического роста в стране за прошлый год ждать не стоит. Не секрет, что большая часть экспорта Азербайджана (по итогам 2012 года - 90,16%) приходится на нефть и нефтепродукты, и, естественно, снижение объемов в данном показателе напрямую влияет на доходы государства в целом и состояние отдельных отраслей экономики в частности. Но вместе с тем также факт, что рост инфляции в прошлом году продержался на уровне всего 1,1%, обеспечив стабильный уровень благосостояния населения.
Отметим, что внутренний валовой продукт (ВВП) вырос в минувшем году на 2,2%. Это было обеспечено за счет роста ненефтяного сектора на 9,7%, тогда как объем валового производства в нефтегазовом секторе сократился на 5%. По мнению президента Ильхама Алиева, на самом деле это очень высокий показатель для развитых стран, особенно в кризисные годы. "Если учесть, что в прошлом году в нефтедобыче было сокращение и промышленное производство уменьшилось, в целом, на 2,3%, то рост внутреннего валового продукта на 2,2% - это очень позитивный показатель", - заявил глава государства, подводя итоги 2012 года на заседании Кабинета министров страны. При этом он добавил, что таким образом Азербайджан сумел добиться поставленной несколько лет назад задачи по диверсификации экономики страны.
Примечательно, что рост сельского хозяйства составил 6% - это является существенным шагом для достижения высокого уровня продовольственной безопасности страны. "За счет создания крупных фермерских хозяйств, осуществления мелиоративных мероприятий, выдачи кредитов, решения вопросов инфраструктуры, дорог и др. мы добьемся того, чтобы Азербайджан полностью обеспечивал себя основными продовольственными товарами. Это будет историческим достижением", - считает глава государства.
Что касается промышленного производства, то, как известно, в ненефтяной промышленности достигнут годовой рост в 7,8%. В прошлом году было сдано в эксплуатацию более 100 промышленных предприятий. В их числе заводы тяжелой промышленности и точной переработки в Сумгайытском технологическом парке, Гянджинский алюминиевый, заводы по производству цемента в Нахчыване и Гарадаге, по рассортировке твердых бытовых отходов и утилизации и т.д. В настоящее время  продолжается строительство более 90 промышленных предприятий, что, в конечном счете, и формирует вышеуказанный показатель развития ненефтяного сектора.
Возвращаясь к инфляции и благосостоянию населения, отметим, что в прошлом году  разница между инфляцией и денежными доходами  составила более 10%, являясь одним из самых высоких показателей в мировом масштабе. Надо признать, что правительство очень постаралось, чтобы удержать инфляцию на данном уровне. Ведь в прошлом году в оборот были пущены дополнительные денежные массы в результате реализации социальных программ, таких как выдача компенсаций за оставшиеся с советских времен вклады (а это сотни миллионов манатов). Кроме того, в прошлом году инвестиционные расходы достигли рекордного уровня, превысив $22 млрд.
Более того, согласно статданным, удалось увеличить валютные резервы до $46 млрд., т.е. до 70% ВВП. "Я считаю, что по этому показателю мы занимаем одно из ведущих мест", - отметил по этому поводу президент И.Алиев.
Надо сказать, что, несмотря на ситуацию в нефтегазовом секторе, оказавшую непосредственное влияние на общеэкономический рост страны, авторитетные международные структуры в своих оценках высказывают более оптимистичную позицию, нежели порой местные эксперты. Впрочем, многие из этих институтов давно добивались того, чтобы Азербайджан доказал, что сможет удержаться на плаву и без нефтедолларов, поэтому рост ненефтяного ВВП не мог пройти незамеченным. Согласно расчетам всемирного Давосского экономического форума, по конкурентоспособности азербайджанская экономика находится на 46-м месте в мире и на первом - на пространстве СНГ. Всемирный банк также продолжает высоко оценивать условия ведения бизнеса в нашей стране.
На фоне непрекращающегося в Европе кризиса Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) также улучшил свой прогноз по темпам роста ВВП Азербайджана в 2013 году.
Как говорится в отчете банка "Региональные экономические перспективы в странах, где ЕБРР проводит операции", если в октябре прошлого года прогнозировалось увеличение ВВП страны на 3%, то в новом отчете рост ожидается уже на уровне 4%. "Успешно преодолев последствия глобального финансового кризиса, экономика Азербайджана замедлила свой рост на фоне снижения объемов добычи нефти. Сокращение добычи было частично компенсировано серьезным ростом ненефтяного сектора, что в основном стимулировали бюджетные расходы. Относительное восстановление производства в нефтяном секторе и продолжающееся расширение ненефтяной экономики должны привести к ускорению роста ВВП в 2013 году. Сильная фискальная позиция страны продолжает смягчать внезапные макроэкономические риски", - говорится в отчете.
Здесь следует напомнить, что бюджет 2013 года является самым крупным за последние годы и, в целом, в истории независимого азербайджанского государства с расходной частью почти в 20 млрд. манатов. Естественно, что и в текущем году задачей номер один выступает сохранение макроэкономической стабильности и однозначной инфляции. Кстати, на этот год ее уровень прогнозируется в пределах 3-5%. Как говорится в заявлении Центрального банка Азербайджана (ЦБА) об основных направлениях политики денежной и финансовой стабильности на 2013 год, "для этого Центробанк постарается повлиять на темпы роста денежной массы классическими регулятивными инструментами. В то же время в центре внимания будем держать обеспечение необходимых макроэкономических, институциональных и структурных условий для внедрения нового, более эффективного режима денежной политики с точки зрения воздействия на инфляцию и экономический цикл в долгосрочном периоде. Среди этих условий особую роль сыграет применение гибкого курсового режима, который обеспечивает более эффективный монетарный контроль над денежной массой и процентными ставками. Для перехода на этот режим, считает ЦБА, особое значение имеет превращение диверсификации экономики и экспорта, усиления фискальной устойчивости, развития финансового рынка и процентной ставки в основное средство влияния на инфляцию.
Если удастся сделать намеченное, то в этом году планируется максимально приблизиться к достижению еще одной исторической задачи, которая была поставлена 10 лет назад, - полностью ликвидировать бедность в Азербайджане. "В этом году завершается наш 10-летний план развития, который был определен в 2003 году. В начале 2004 года была принята программа регионального развития, и в этом году завершится ее второй этап. Уверен, что до конца года в результате реализации новых инфраструктурных проектов, социальных программ задача будет выполнена", - заявил президент И.Алиев. Отметим, что в 2012 году уровень бедности сократился с 7,6% до 6% в результате снижения безработицы до 5,2%.
Между тем, по мнению президента И.Алиева, достижения Азербайджана на сегодня уже позволяют говорить о том, что страна вышла за региональные рамки. "Мы уже, как говорится, давно оставили в прошлом такое название, как постсоветская страна. Мы - не постсоветская страна. Мы - независимое азербайджанское государство". И стабильная экономика - самый прочный залог этой независимости.