Neftdənkənar bölmə 2012-ci İldə ÜDM-in sabİt artimini təmİn edİb
Azərbaycanda neft hasilatının səviyyəsinin aşağı düşməsi və bununla bağlı hələ 2012-ci ilin ortalarında ən yüksək səviyyədə ifadə edilmiş ciddi narahatlıq açıq göstərirdi ki, keçən illə bağlı ölkənin iqtisadi artım rəqəmlərində kəskin sıçrayış gözləməyə dəyməz. Sirr deyil ki, Azərbaycan ixracatının böyük hissəsi (2012-ci ilin yekunlarına görə 90,16%-i) neft və neft məhsullarının payına düşür. Təbii ki, bu göstəricidə həcmlərin azalması bütünlükdə dövlətin birbaşa gəlirlərinə və iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinin durumuna təsir göstərir. Amma bununla yanaşı, keçən il inflyasiya cəmi 1,1% səviyyəsində saxlanmaqla əhalinin sabit rifah səviyyəsini təmin edib.
Qeyd edək ki, keçən il ümumi daxili məhsul (ÜDM) 2,2% artıb. Bu, neftdənkənar bölmənin 9,7% artması hesabına təmin edilib, çünki neft-qaz bölməsində məhsul istehsalı 5% azalıb. Prezident İlham Əliyevin fikrincə, əslində, bu, inkişaf etmiş ölkələr üçün çox yüksək göstəricidir, xüsusilə də böhran illərində. "Nəzərə alsaq ki, keçən il neft hasilatı düşüb və sənaye istehsalı bütünlükdə 2,3% azalıb, ona görə də ümumi daxili məhsulun 2,2% artması çox müsbət göstəricidir", - deyə dövlət başçısı Nazirlər Kabinetinin iclasında 2012-ci ilə yekun vurarkən bildirib. Bu zaman o vurğulayıb ki, beləliklə, Azərbaycan ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi üzrə bir neçə il qabaq qarşısına qoyduğu öhdəliyi yerinə yetirə bilib.
Diqqətəlayiqdir ki, kənd təsərrüfatının artımı 6% təşkil edib - bu, ölkənin ərzaq təhlüksizliyinə nail olunması baxımından irəliyə doğru önəmli addımdır. "İri fermer təsərrüfatlarının yaradılması, meliorasiya tədbirlərinin gerçəkləşdirilməsi, kreditlərin verilməsi, yol, infrastruktur çətinliklərinin aradan qaldırılması və s. hesabına biz Azərbaycanın özünü əsas ərzaq məhsulları ilə bütünlüklə təmin etməsinə nail olacağıq. Bu, tarix nailiyyət olacaq", - deyə dövlət başçısı hesab edir.
Sənaye istehsalına gəldikdə isə , bəllidir ki, neftdənkənar sənayedə 7,8%-ə bərabər illik artım əldə edilib. Keçən il 100-dən çox sənaye müəssisəsi istismara verilib. Onların sırasında Sumqayıt Texnologiya Parkında açılmış ağır sənaye və dəqiq emal zavodlarını, Gəncədə alüminium zavodunu, Naxçıvanda və Qaradağda sement zavodlarını, bərk məişət tullantılarının çeşidlənməsi və utilizasiyası zavodunu və s.-i göstərmək olar. Hazırda 90-dan çox sənaye müəssisəsinin tikintisi davam etdirilir ki, sonucda da neftdənkənar bölmənin inkişafı üzrə yuxarıda sadalanan göstərici formalaşdırılır.
İnflyasiyaya və əhalinin rifahına gəldikdə, qeyd edək ki, keçən il inflyasiya və pul gəlirləri arasında fərq 10% təşkil edib ki, bu da dünya miqyasında ən yüksək göstəricilərdən biridir. Etiraf etməliyik ki, hökumət inflyasiyanı bu səviyyədə saxlamaq üçün çox səy göstərib. Axı keçən il sosial proqramların gerçəkləşdirilməsi nəticəsində dövriyyəyə əlavə pul kütlələri buraxılmışdı ki, bunların sırasında sovet vaxtlarından qalmış əmanətlərin əvəzinə kompensasiya verilməsini göstərmək olar (bu da yüz milyonlarla manat deməkdir). Bundan başqa, keçən il investisiya xərcləri rekord səviyyəyə qalxıb və $22 mlrd.-ı keçib. Bundan başqa, statistik məlumatlara görə, valyuta ehtiyatlarını $46 mlrd.-a, yəni ÜDM-in 70%-ə qədər artırmaq mümkün olub. "Mən sanıram ki, bu göstəriciyə görə biz dünyanın ən aparıcı yerlərindən birini tuturuq", - deyə Prezident İ.Əliyev bildirib.
Xatırlatmaq gərəkdir ki, neft-qaz sektorundakı ölkənin ümumi iqtisadi artım göstəricisinə təsir göstərən duruma baxmayaraq, nüfuzlu beynəlxalq qurumlar öz qiymətləndirmələrində yerli ekspertlərlə müqayisədə daha optimist mövqe sərgiləyirlər. Özü də bu istitutlardan çoxu, artıq çoxdan çalışır ki, Azərbaycan neft dollarları olmadan da inkişaf edə biləcəyini sübut etsin, buna görə də neftdənkənar bölmədə ÜDM artımı onların diqqətindən yayına bilməzdi. Davos Dünya İqtisadi Forumunun hesablamalarına görə, rəqabət qabiliyyətinə görə. Azərbaycan iqtisadiyyatı dünya üzrə 46-cı yerdə, MDB üzrə isə 1-ci yerdədir. Dünya Bankı da bizim ölkədə biznes mühitini belə yüksək qiymətləndirməkdə davam edir. Avropada bitməyən böhran fonunda Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) da 2013-cü il üçün Azərbaycanın ÜDM artımı proqnozunu yaxşılaşdırıb.
Bankın "AYİB-in əməliyyat apardığı ölkələrdə regional iqtisadi perspektivlər" hesabatında bildirilir ki, əgər keçən ilin oktyabr ayında verilən proqnozda gələn il ölkə ÜDM-nin 3% artacağı proqnozlaşdırılırdısa, yeni hesabatda artım artıq 4% səviyyəsində gözlənilir. "Qlobal maliyyə böhranının nəticələrini uğurla keçən Azərbaycan iqtisadiyyatı neft hasilatı həcmlərinin azalması fonunda öz artımını yavaşıdıb. Hasilatın azalması neftdənkənar bölmədə, əsasən, büdcə xərcləri ilə stimullaşdırılan ciddi artım hesabına qismən kompensasiya edilib. Neft bölməsində istehsalın nisbətən bərpa edilməsi və iqtisadiyyatın neftdənkənar bölmələrinin davam edən genişləndirilməsi 2013-cü ildə ÜDM artımının sürətləndirilməsinə gətirməlidir. Ölkənin güclü fiskal mövqeyi qəfil makroiqtisadi riskləri yumşaltmağa imkan verir", - deyə hesabatda bildirilir.
Yada salmaq lazımdır ki, 2013-cü ilin büdcəsi son illər üzrə ən iri büdcədir və müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixində ilk dəfə olaraq büdcənin xərc hissəsi, demək olar ki, 20 mlrd manata çatıb. Təbii ki, cari ildə də bir nömrəli vəzifə kimi makroiqtisadi sabitliyin və birrəqəmli inflyasiya göstəricisinin saxlanmasıdır. Yeri gəlmişkən, bu il onun səviyyəsi 3-5% arasında proqnozlaşdırılır. Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) 2013-cü ilin pul siyasəti və maliyyə sabitliyinin əsas istiqamətləri haqqında bəyanatında bildirilir ki, bunun üçün AMB pul kütləsinin artım templərinə klassik tənzimləmə alətləri ilə təsir etməyə çalışır.
Eyni zamanda, diqqət mərkəzində yeni, uzunmüddətli dövrdə inflyasiyaya və iqtisadi silsiləyə təsir baxımından yeni, daha effektiv pul siyasəti rejiminin tətbiq edilməsi üçün lazım olan makroiqtisadi, institusional və struktur şərtlərin təmin edilməsi diqqət mərkəzində saxlanılacaq. Bu şərtlər sırasında çevik məzənnə rejiminin tətbiq edilməsi xüsusi önəm daşıyır, bu, pul kütləsi və faiz dərəcələri üzərində daha effektiv monetar nəzarəti təmin edir. AMB sanır ki, bu rejimə keçmək üçün iqtisadiyyatın və ixracatın şaxələndirilməsi, fiskal dayanıqlılığın gücləndirilməsi, maliyyə bazarının inkişafının və faiz dərəcələrinin inflyasiyaya təsir vasitəsinə çevrilməsi xüsusi önəm daşıyır.
Əgər nəzərdə tutulanları gerçəkləşdirmək mümkün olarsa, onda 10 il qabaq qarşıya qoyulmuş daha bir tarixi öhdəliyin yerinə yetirilməsi - Azərbaycanda yoxsulluğun bu ilə planlaşdırılan tam ləğv edilməsinə nail olunacaq. "Bu il bizim 2003-cü ildə müəyyən etdiyimiz 10 illik inkişaf planımız başa çatır. 2004-cü ildə regional inkişaf proqramı qəbul edilib və bu il onun ikinci mərhələsi başa çatır. Əminəm ki, ilin sonuna kimi yeni infrastruktur layihələrinin, sosial proqramların gerçəkləşdirilməsi nəticəsində bu öhdəlik yerinə yetiriləcək", - deyə Prezident İ.Əliyev bildirib. Qeyd edək ki, 2012-ci ildə işsizliyin 5,2%-ə qədər azaldılması nəticəsində yoxsulluq səviyyəsi 7,6%-dan 6%-ə enib.
Bununda yanaşı, Prezident İ.Əliyevin fikrincə, Azərbaycanın uğurları bu gün artıq deməyə imkan verir ki, ölkə regional çərçivədən çıxır. "Biz, necə deyərlər, postsovet ölkəsi adımızı keçmişdə qoyduq. Biz postsovet ölkəsi deyilik. Biz müstəqil Azərbaycan dövlətiyik". Və sabit iqtisadiyyat müstəqilliyimizin ən möhkəm rəhnidir.

REPLACE AND COMPENSATE
The decline in oil production in Azerbaijan and the serious concern expressed about this at the highest level in the middle of 2012 are a clear indication that no sharp rise should be expected in the economic growth figures in the country in the past year. It is no secret that most of Azerbaijan's export (90.16 per cent in 2012) falls to oil and oil products, and, of course, the decline in this indicator has a direct impact on the income of the state in general and the state of individual sectors of the economy in particular. However, it is also a fact that the inflation rate last year stayed at 1.1 per cent, providing a consistent level of welfare.
It must be noted that the gross domestic product (GDP) grew by 2.2 per cent last year. This was achieved due to a 9.7-per-cent growth in the non-oil sector, while the volume of total production in the oil and gas sector decreased by 5 per cent. According to President Ilham Aliyev, in fact it is a very high figure for developed countries, especially in crisis years. "If you consider that last year saw a decline in oil production and industrial production fell by 2.3 per cent, the 2.2-per-cent increase in the gross domestic product is a very positive indicator," the head of state said while summing up 2012 at a meeting of the Cabinet of Ministers. He added that Azerbaijan thus achieved the objectives of diversifying its economy set several years ago.
It is noteworthy that agricultural growth was 6 per cent, and this is an essential step in achieving a high level of food security. "Through the establishment of large farms, the implementation of soil-reclamation measures, issue of loans, addressing issues of infrastructure, roads, etc., we will make Azerbaijan self-sufficient in basic foodstuffs. It will be a historic achievement," the head of state said.
As for industrial production, it is known that the non-oil industry has achieved an annual growth of 7.8 per cent. Last year more than 100 industrial enterprises were put into operation. These include heavy industrial and accurate processing plants at the Sumqayit Technology Park, the Ganja aluminum plant, cement production plants in Naxcivan and Qaradag, factories for processing and recycling municipal solid waste, etc. At present, the construction of more than 90 industrial enterprises continues, and in the end, this will generate the above figure of development in the non-oil sector.
Returning to inflation and welfare, we should note that in the past, the difference between inflation and monetary income was more than 10 per cent, which is one of the highest rates in the world. It must be noted that the government tried very hard to keep the inflation at that level. After all, more money was put into circulation last year as a result of the implementation of social programmes such as compensation for Soviet-era deposits (and this is hundreds of millions of manats). In addition, last year, investment spending reached a record level of more than $ 22 billion.
Moreover, according to statistics, it was possible to increase foreign exchange reserves to $ 46 billion, i.e. up to 70 per cent of GDP. "I believe that we are in a leading position in this rate," President Aliyev said.
We must say that, despite the situation in the oil sector, which had a direct impact on the overall economic growth of the country, reputable international organizations express a more optimistic position in their assessments than local experts. However, many of these institutions have long sought to ensure that Azerbaijan proves its ability to survive without oil revenues, so the growth in non-oil GDP could not go unnoticed. According to the Davos World Economic Forum, the Azerbaijani economy takes 46th place in the world in competitiveness and first place in the CIS. The World Bank also continues to highly assess the conditions for doing business in our country.
Against the background of the continuing crisis in Europe, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) also improved its forecast for GDP growth in Azerbaijan in 2013.
According to the bank's report "Regional Economic Prospects in EBRD Countries of Operations", if in October last year the country's GDP was expected to increase by 3 per cent, according to the new report, the growth is expected to be 4 per cent. "Having successfully overcome the global financial crisis, Azerbaijan's economy has slowed its growth amid falling oil production. The decline in production was partially offset by a major increase in the non-oil sector, which was mainly stimulated by budget expenditure. The relative restoration of production in the oil sector and the continued expansion of the non-oil economy will lead to the
acceleration of GDP growth in 2013. The strong fiscal position of the country continues to mitigate sudden macroeconomic risks," the report says.
It should be remembered that the 2013 budget is the largest in recent years and, in general, in the history of the independent Azerbaijani state with expenditure of almost 20 billion manats. Naturally, this year the number one task is to preserve macroeconomic stability and one-digit inflation. By the way, this year its level is projected to be 3-5 per cent. According to a statement by the Central Bank of Azerbaijan (CBA) on the main directions of monetary and financial stability in 2013, "to this end the Central Bank will try to influence the rate of monetary growth with classical regulatory instruments. At the same time, we will focus on providing the necessary macroeconomic, institutional and structural conditions for the introduction of a new and more effective regime of monetary policy in terms of impact on inflation and the economic cycle in the long-run. Among these conditions, the application of a flexible exchange rate will play a particularly important role, which will provide a more effective monetary control over money supply and interest rates. To switch to this mode, according to the CBA, it is especially important to turn the diversification of the economy and exports, the strengthening of fiscal sustainability, the development of the financial market and interest rates into a primary means of influence on inflation.
If we manage to do what is planned, this year it is planned to achieve another historic task which was set 10 years ago - to completely eliminate poverty in Azerbaijan. "This year we will complete our 10-year development plan, which was defined in 2003. In early 2004, a programme of regional development was adopted, and its second phase will be completed this year. I am sure that before the end of the year, the task will be completed as a result of the implementation of new infrastructure projects and social programmes," President Ilham Aliyev said. We must note that in 2012, the poverty rate declined from 7.6 to 6 per cent as unemployment fell to 5.2 per cent.
Meanwhile, according to President Ilham Aliyev, Azerbaijan's achievements to date already suggest that the country has gone beyond regional boundaries. "As they say, we have long left such status as a post-Soviet country in the past. We are not a post-Soviet country. We are the independent Azerbaijani state." And the stable economy is the strongest guarantee of this independence.