FELDMARŞALA TAM DƏSTƏK
ABŞ və Rusiyanın timsalında xarici qüvvələrin maraqları da misirlilərin istəkləri ilə üst-üstə düşür
Misirdə növbəti prezident seçkisilə bağlı kampaniya gedir. Seçki mayın 26-27-nə təyin edilib. Ölkənin ən yüksək postu uğrunda mübarizə 2 nəfər arasında gedir: sabiq müdafiə naziri, feldmarşal Abdel-Fəttah əs-Sisi və sosialistlərin "Xalq axını" partiyasının lideri Hadin Sabahi. Əksər ekspertlər hesab edirlər ki, bu seçki adi formallıqdan başqa bir şey olmayacaq, çünki Sabahinin əhalinin əksəriyyəti tərəfindən dəstəklənən feldmarşala qalib gəlmək şansı yoxdur. H. Sabahi yalnız liberal düşüncəli misirlilərin və gənclərin, o cümlədən köhnə solçuların dəstəyinə bel bağlaya bilər. Hüsnü Mübarək dövründə Misir parlamentinin deputatı olmuş Sabahi 2012-ci ildə prezident seçkisinə qatılmış, 20% səs qazanaraq 3-cü yeri tutmuşdu. Hazırda onun qələbə şansı son dərəcə azdır. Çünki ölkədə liberal dəyərlər qiymətdən düşüb və inqilabi əhval yox olub. Prezidentliyə namizədliyinin qeydiyyata alınması üçün Sabahinin təqdim etdiyi dəstək imzalarının sayı da rəqibininki ilə müqayisədə 6 dəfə az idi. Maraqlıdır ki, mötədil solçu qanadın təmsilçisi olan H.Sabahi prezident seçkisinə qatılmaq qərarını açıqlayan zaman namizədliklərini irəli sürməyən bir çox müxalifət siyasətçisinin qəzəbinə tuş gəlib. Onlar seçkiyə prosesi siyasi məzhəkə saydıqları üçün qatılmadıqlarını bəyan ediblər. Məsələn, hüquqşünas, hüquq müdafiəçisi Xaled Əli və mötədil islamçı Abdel Munim Abul Fotuh prosesə qatılmaqdan ilk gündən imtina edib. Liberal siyasətçi, 2005-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisində namizəd olmuş Ayman Nur Sabahini də analoji addımı atmağa çağırsa da, sonuncu bu çağırışa məhəl qoymayıb. Sözügedən siyasətçilərin fikrincə, H.Sabahi bu addımı ilə özü də istəmədən alternativsiz keçirilən seçki üçün demokratiya dekorasiyasına çevrilib.
Siyasi baxışlarına görə, Ənvər Sadat və Hüsnü Mübarəkin dövründə 17 dəfə həbs olunmuş Sabahi 2011-ci ilin yanvar inqilabında lap başdan iştirak edib. Bununla yanaşı, o, həm hərbçilərdən, həm də islamçılardan kənar dayanıb. Misirin 2-ci prezidenti Kamal Abdel Naserin ideyalarına sadiq olduğunu deyən Sabahi dövlətin iqtisadiyyata müdaxilə etməli, milli maraqları qorumalı olduğunu düşünür. O, əhalinin aztəminatlı təbəqəsinə, orta sinfə və kiçik burjuaziyaya arxalanır.
Artıq qeyd edildiyi kimi, qarşıdan gələn seçkinin favoriti hərbi elitanın təmsilçisi əs-Sisi hesab olunur. Xatırladaq ki, o, ötən ilin iyulunda islamçı prezident Məhəmməd Mursinin hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmasında böyük rol oynayıb. "Ərəb baharı" silkələnməsindən hələ tam ayılmamış Misirdə vaxtaşırı qanlı toqquşmalar, terror aktları baş verir. Bu şəraitdə feldmarşal sabitlik və asayişin potensial qarantı kimi qəbul olunur. Əslində, Misir müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkədə sabitlik və təhlükəsizliyin təmininə nail olmağa qadir yeganə qüvvə kimi, məhz, hərbi elita təmsilçiləri və ordu çıxış edib. Misirlilərin bu gün ehtiyac duyduqları əsas məsələ də, məhz, budur. Təşkilatlanmanın yüksək səviyyədə olması ordunun Misir ictimaiyyətindəki dəyişikliklərin avanqardına çevrilməsinə imkan verib. Hərbçilərin islamçıları 2 illik siyasi-iqtisadi xaosdan sonra hakimiyyətdən asanlıqla uzaqlaşdırmağa nail olması da bununla bağlıdır. Ölkədə vətəndaşların şəxsi təhlükəsizliklərinin təmini məsələsində vəziyyətin kəskin şəkildə pisləşməsindən sonra, misirlilər ümidlərini yenidən ən təcrübəli və güclü hakimiyyət strukturu olan orduya bağlayıblar. Əs-Sisi qarşıdan gələn seçkidə heç kimin şübhə etmədiyi qələbəni qazanarsa, Misirin ilk prezidenti Məhəmməd Naqibin dövründən sonra ali postu tutan sayca 6-cı hərbçi lider olacaq. Feldmarşalın rəqibləri onu insan haqlarının pozulmasında, müxalifətçilərin təqib olunmasında günahlandırırlar. Əs-Sisiyə ən sərt tənqidləri islamçılar ünvanlayır. Məsələ ondadır ki, məhz, əs-Sisinin islamçılara qarşı apardığı geniş kampaniya nəticəsində "Müsəlman qardaşlar" partiyası nəinki qanunsuz elan olunub, hətta terrorçu təşkilat kimi tanınıb. Hazırda partiyanın minlərlə üzvü həbsdədir. Misir məhkəməsi "Müsəlman qardaşlar"ı təmsil edən eks-prezident Məhəmməd Mursinin, təxminən, 700 tərəfdarı haqqında edam hökmü çıxarıb. Onlar kütləvi iğtişaşların təşkilində, polis məntəqələrinə və hökumət təmsilçilərinə hücumlarda təqsirli bilinirlər. İlk andan seçkini boykot etmək qərarını açıqlamış "Müsəlman qardaşlar" güman ki, hazırkı hakimiyyətlə mübarizəni dayandırmayacaq. Lakin feldmarşal da hərbi elitanın mövqeyini daha da gücləndirmək və əhalinin böyük bir hissəsinin dəstəyini qazanmaq üçün bir sıra vacib addımlar atıb. Söhbət, ilk növbədə, hüquqi sahədə atılmış addımlardan gedir. Bu ilin yanvarında Misirin yeni Konstitusiyası qəbul edilib. Yeni qanunun qəbulu üzrə keçirilən referenduma seçki hüququ olan misirlilərin 55%-i qatılmış və onların 96%-dən çoxu yeni Konstitusiyanı dəstəkləmişdi. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2012-ci ilin dekabrında (islamçıların hakimiyyəti dövründə) qəbul edilmiş əvvəlki Konstitusiyanı seçicilərin, təxminən, 64 %-i dəstəkləmiş, o zamankı seçici fəallığı isə, təxminən, 33% təşkil etmişdi.
Yeni Konstitusiya dini prinsiplərlə siyasi partiyaların yaradılmasını və siyasi fəaliyyəti qadağan edir. Bütün bunlarla yanaşı, əs-Sisi prezidentlik uğrunda yarışa qatılmaq imkanı qazanmaq üçün (Misir qanunları hərbçilərin prezident seçkisində iştirakını qadağan edir) müdafiə naziri postundan istefa verib və ordu sıralarını tərk edib.
Daha bir vacib məqam əs-Sisinin etnodini tolerantlığın ardıcıl tərəfdarı kimi çıxış etməsidir. Mülki həyatda islama mümkün qədər böyük yer verməyə çalışan əvvəlki hakimiyyətdən narazı olan Misir xristianları (koptlar) da feldmarşalın prezidentliyə namizəd olmasını məmnunluqla qarşılayıblar.
Qahirənin Misir məhkəməsinin terrorçu təşkilat kimi tanıdığı HƏMAS radikal qruplaşması ilə mübarizədəki müəyyən uğurlarını da əs-Sisinin aktivinə yazmaq olar. Martın ortalarında Misir ordusu HƏMAS-a məxsus olan, Qəzza zolağını Sinay yarımadası ilə birləşdirən 1500-dək qeyri-qanuni tuneli məhv edib. Bu, ABŞ-ın Yaxın Şərqdəki strateji tərəfdaşı olan İsrailin təhlükəsizliyinin təmini baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Güman ki, əvvəlcə islamçıların hakimiyyətdən uzaqlaşdırılmasına sərt etiraz edən Vaşinqtonun zaman keçdikcə ritorikasını yumşaltması da bununla bağlıdır. Bundan başqa, ABŞ hələ avqustda Misirin hərbi ehtiyaclarının ödənilməsi üçün maliyyə yardımını dayandırmışdısa, bu yaxınlarda Pentaqon Qahirəyə hərbi vertolyotların satışının bərpa olunduğunu açıqlayıb. Amerikalılar bu addımı Qahirənin Sinay yarımadasında radikal islamçılarla mübarizəsinə dəstək olmaq niyyətilə atıblar. Bununla yanaşı, Ağ Ev Misirə terrorla mübarizə sahəsində tamhəcmli maddi yardımı bərpa etmək niyyətindədir. Amma Senatın Dövlət Departamenti ilə iş üzrə alt komitəsinin rəhbəri P. Lixi 650 milyon dollarlıq tranşın Misirə köçürülməsini əngəlləyib. Onun bu qərarına Misirdə 700-dək islamçı haqqında edam hökmünün çıxarılması səbəb olub. Buna baxmayaraq, Qahirə və Vaşinqton böyük ehtimalla bu məsələdə razılığa gələcəklər. Əs-Sisinin prezident seçiləcəyi təqdirdə, amnistiya elan oluna, yaxud məhbusların əksəriyyətinin azad olunmasına dair qərar çıxarıla bilər və bu halda ABŞ-ın mövqeyini yumşaldacağı istisna deyil. Bu ssenari hər iki tərəfin öz simasını qorumasına imkan verir. Üstəlik, Vaşinqton üçün Misir-Rusiya əlaqələrinin intensivləşməsi qətiyyən sərf etmir. Xatırladaq ki, əs-Sisi Misirin müdafiə naziri kimi ilk xarici səfərini bu ilin fevralında, məhz, Moskvaya etmişdi. Həmin səfər zamanı 2 ölkə arasında hərbi - texniki əməkdaşlıq sahəsində 3 milyard dollarlıq ikitərəfli müqavilələr imzalanmışdı. Bundan başqa, Misirin ticarət, sənaye və investisiya naziri M.A.Nurun Rusiyaya səfəri zamanı tərəflər Gömrük İttifaqı ilə Misir arasında azad ticarət zonasının yaradılması imkanlarını da müzakirə ediblər. Bu reallıqlar və son zamanlar Rusiya ilə ABŞ arasında geosiyasi qarşıdurmanın qızışması fonunda, çətin ki, Amerika Qahirə və onun yeni prezidenti ilə sıx əlaqələrdən imtina etsin. Bu şəraitdə misirlilərlə ABŞ və Rusiyanın timsalında xarici qüvvələrin maraqları da misirlilərin istəkləri ilə üst-üstə düşür ki, bu da çox nadir rast gəlinən haldır.

EVERYONE IS FOR THE FIELD MARSHAL
The choice of the Egyptians and the external players in the form of the USA and Russia completely concurs
The election campaign is underway in Egypt for the presidential elections scheduled for 26-27 May. Only two candidates are battling for the top post: the former minister of defence, Field Marshal Abdel Fattah El-Sisi, and the leader of the "Popular Current" party, Hamdeen Sabahi. Many experts are asserting that the elections themselves will be a mere formality, since the field marshal enjoys greater authority and support among the population at large than H. Sabahi, so he has incomparably less chance of winning. Hamdeen Sabahi may in the main count on the support of the liberally-minded Egyptians and the young people as well as on the old left-wing forces. Formerly a deputy of the parliament back in the years of [former Egyptian President] Hosni Mubarak's rule, as a candidate in the presidential race in 2012, he got 20 per cent of the votes, finishing second runner-up.
At the present time, his chances of winning are too small, since liberal values and revolutionary moods have been devalued in Egyptian society. When he registered as a candidate, he presented a list of signatures in support of him which was six times shorter than that of his rival. It is noteworthy that H. Sabahi, who represents the moderate left wing, has, in taking the decision to participate in the elections, evoked dissatisfaction among the opposition politicians who did not put forward their candidacy, believing in advance that the elections will be a political farce. In particular, the lawyer and human rights activist Khaled Ali and the moderate Islamist Abdel Moneim Aboul Fotouh refused to take part in the elections right from the start. The liberal politician and candidate in the 2005 Egyptian presidential election, Ayman Nour, called upon H. Sabahi to take a similar step, but the latter ignored this appeal. These politicians are convinced that, in so doing, H. Sabahi is involuntarily creating a democratic trimming for what is an election in which there is practically no alternative candidate.
Arrested 17 times for his political views during the rule of [former Egyptian presidents] Anwar Sadat and Hosni Mubarak, right from the start he took part in the January 2011 revolution. In doing this, H. Sabahi distanced himself both from the military and the Islamists. Declaring his adherence to the ideals of the second president, Gamal Abdel Nasser, H. Sabahi is in favour of the state being involved in the economy and protecting national interests and is staking on the poorer strata of the population, the middle class and the petty bourgeoisie.
As mentioned above, the favourite in the up-coming elections is regarded as a representative of the military elite El-Sisi, who played a key part in removing the Islamist president, Mohamed Morsi, from power in July last year. In Egypt, where they have not completely recovered from the upheavals of the "Arab spring" and where bloody clashes flare up and acts of terrorism are committed from time to  time,  the field marshal is perceived as a potential guarantor of stability and order.
But, since Egypt acquired independence, it is precisely leaders representing the military elite and the army that have always acted as a single force capable of ensuring security in the country, which is what the Egyptians need first and foremost. Thanks to its well-organised nature, the army has frequently become the vanguard of changes in Egyptian society. It is precisely for this reason that the upper echelons of the military so easily managed to remove from power  the Islamists who had subjected the country to political and economic turmoil during their two-year rule. After there was a drastic deterioration in ensuring citizens' personal security, the Egyptians once again began to pin their hopes on the army which is the most experienced and mighty power structure.
Should El-Sisi win the elections, something about which there is hardly any doubt, he will become the sixth high-ranking military leader of the country since the times of the first president, Mohammad Naguib. The field marshal's opponents accuse him of violations of human rights and persecution of the opposition. El-Sisi has been subjected to particularly scathing criticism on the part of the Islamists, against whom he has launched a wide-scale campaign. As a result, the "Muslim Brotherhood" party has not only been outlawed, but also declared a terrorist organisation. Thousands of its members have been arrested, and the Egyptian court has sentenced around 700 of ex-President Mohamed Morsi's supporters to death, who have been found guilty of organising mass unrest, attacking police stations and representatives of the authorities. The "Muslim Brotherhood", which initially announced that it would boycott the elections, is unlikely to discontinue its struggle against the present authorities.
However, in order to consolidate the position of the military elite and gain the support of the broad strata of the population, the field marshal has taken some important steps, firstly with regard to legislation. A new Egyptian Constitution was adopted in January this year. More than 55 per cent of the electorate went to the polls, of whom 96 per cent voted in favour of the new fundamental law of the country. By comparison, we note that 64 per cent of the electorate voted for the previous Constitution in December 2012 (in the period of Islamist rule), whereas the turn-out was approximately 33 per cent. The new constitution prohibits the setting up of political parties, whose policies are based on religion. To add to this, in order to be  able to stand for president (Egyptian laws forbid members of the military from taking part in presidential elections) El-Sisi announced his resignation from the post of minister of defence and that he was quitting the army.
Another important element is that El-Sisi consistently comes out in support of ethnic and religious tolerance. Egyptian Christians (the Copts), who were not happy with the previous political authority which tried in every way possible to give greater importance to Islam in citizens' everyday life, have been in favour of him standing for president.
Another point in El-Sisi's favour is that he has scored a certain success for Cairo in the fight against the radical grouping HAMAS, which has officially been recognised as a terrorist organisation by the Egyptian court. In the middle of March the Egyptian army destroyed approximately 1,500 illegal tunnels belonging to HAMAS, between the Gaza strip and the Sinai Peninsula. This is particularly important for ensuring the security of Israel, the USA's strategic ally in the Middle East. This is probably why Washington, which initially reacted very scathingly to the removal of the Islamists, has noticeably toned down its rhetoric as time has gone on.
Moreover, although Washington suspended its annual financial aid to the Egyptian military back in August, the Pentagon has announced that the USA will resume sales of military helicopters to Cairo to assist the fight against radical Islamists in the Sinai Peninsula. The White House has moreover planned to fully reinstate the financial aid rendered for combatting terrorism. But the  chairman of the US Senate's Subcommittee on State, Foreign Operations and Related Programmes, Patrick Leahy, has blocked the transfer of a 650-million-dollar tranche owing to the death sentences meted out to 700 Islamists. In spite of this, Cairo and Washington will most probably come to some kind of agreement on this. If El-Sisi is elected president, he can announce an amnesty or pardon for most of those sentenced, which will promoted a softening of the US stance. Such a scenario would allow both sides to save face. All the more so, since the stepping up of contacts between Egypt and Russia are not to Washington's liking at all. El-Sisi's first trip abroad in the capacity of Egypt's minister of defence in February this year was precisely to Moscow. During this visit bilateral contracts on military-technical co-operation worth 3bn dollars were signed. Besides, during the visit by the minister of industry, trade and investment, Mounir Fakhry Abdel Nour, the parties discussed the possibility of setting up a free trade zone between the [Russian] Customs Union and Egypt. It is hardly likely that, against the backdrop of the actual situation pertaining and the recent exacerbation of the geopolitical confrontation with Russia that the USA will turn down the opportunity of forging close ties with Cairo headed by the new president. In these circumstances, the choice of the Egyptians and the external players in the form of the USA and Russia fully concur, which is a rare event.