NORMALLAŞMA REVERANSLARI
Son zamanlar Rusiya-Gürcüstan münasibətlərində müəyyən irəliləyiş müşahidə olunur. Bunun Ukraynada yaşananlar, postsovet məkanının Avropa hissəsində indiyədək mövcud olmuş status-kvonun pozulması fonunda baş verməsi xüsusilə maraqlıdır.
Gürcüstan prezidenti Georgi Marqvelaşvili "qlobal düzənin pozulması"ndan narahatlığını gizlətmir və hesab edir ki, "Rusiyanın yürütdüyü siyasət onun xüsusi maraq sahəsinin olduğunu göstərir - bu, keçmiş SSRİ ərazisidir". Marqvelaşvilinin fikrincə, "2008-ci ildə Gürcüstanda yaşanan və 2014-cü ildə Krımda daha da dərinləşənlər dünyanın 200-dən artıq ölkəsinin bir-birləri ilə münasibətlərinin inkişafı zamanı əsaslandıqları qlobal razılaşmaları sual altına qoyur".
Gürcüstan prezidenti Tiflisin Rusiya ilə münasibətləri rasional məcraya yönəltmək üzərində çalışdığını da söyləyib. Marqvelaşvili əmindir ki, hazırda Rusiya onun ölkəsi üçün birbaşa təhlükə  yaratmır.
Şimal qonşusuna tərəf reverens Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili tərəfindən də gəlib. Onun sözlərinə görə, Gürcüstan hökuməti Rusiya ilə münasibətlərin yaxşılaşdırılması üçün əlindən gələn hər şeyi etməyə hazırdır.
Gürcüstan rəhbərliyinin Rusiya ilə münasibətlərin normallaşdırılması perspektivləri haqda sevindirici bəyanatları fonunda iki ölkə arasında dialoqda konkret irəliləyişlər də müşahidə olunmaqdadır. Məsələn, Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Qoriqori Karasinlə Gürcüstan baş nazirinin Moskva ilə münasibətlərin normallaşdırılması üzrə xüsusi nümayəndəsi Zurab Abaşidzenin Praqada baş tutmuş görüşündə tərəflər arasındakı bəzi problemlə məsələlər çözülüb. Danışıqlardan sonra Rusiya XİN-in müdaxiləsi ilə Gürcüstanın "TV-3" telekanalının həbsdə olan jurnalistləri sərbəst buraxılıblar. Onlar Cənubi Osetiya sərhədini qanunsuz keçməkdə ittiham olunurdular.  Bundan başqa, Rusiya Gürcüstan vətəndaşı, 2010-cu ildə həbs olunmuş və barəsində 11 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə qərarı çıxarılmış Zazu Xerkeladzeni də həbsdən azad edərək, vətəninə göndərib. Xerkeladze casusluqda ittiham olunaraq həbs edilmişdi. O, Moskva ilə Tiflis arasında Praqa prosesi çərçivəsində keçirilmiş görüşlərdən (danışıqlar iki ölkə diplomatları arasında aparılır) sonra həbsdən buraxılmış sayca 3-cü Gürcüstan vətəndaşıdır.  Ondan əvvəl isə Gürcüstan tərəfi analoji ittihamlarla qarşılaşmış  4 Rusiya vətəndaşını siyasi məhbus kimi tanıyaraq, azadlığa buraxıb.
Məlum olduğu kimi, Tiflis bu ilin iyununda Avropa İttifaqı ilə Assosiativ Saziş imzalamağa hazırlaşır. Qriqori Karasinin bu məsələ ilə əlaqədar ölkəsinin Gürcüstana təzyiq göstərmək fikrində olmadığını bəyan etməsinə də tərəflər arasında münasibətlərin isinməsi kontekstində baxmaq olar. Bu yaxınlaradək Tiflis Aİ ilə Assosiativ Sazişi imzalaması ərəfəsində Moskvanın ona qarşı ticarət embarqosunu bərpa edəcəyindən, məsələn, "Borjomi" suyunun, gürcü şərabının və kənd təsərrüfatı məhsullarının Rusiya bazarlarına idxalına qadağa qoyacağından narahat  idi.
Əlbəttə ki, Rusiyanın Gürcüstanın Avropaya inteqrasiyasının qarşısını almaq üçün hər hansı addımlar atacağını istisna etmək olmaz. Ermənistan və Ukraynanın sözügedən sənədi imzalamaqla bağlı planlarının iflası və ya təxirə salması göstərib ki, Moskva Qərbin postsovet məkanında mövqelərini gücləndirməsinə qısqanclıqla yanaşır və kifayət qədər sərt reaksiya verir. Bununla yanaşı, Gürcüstanın Aİ ilə Assosiavtiv Saziş imzalaması Tiflisin Avro-Atlantik məkana inteqrasiya istiqamətində ciddi addım olmaqla yanaşı, həm də Rusiyanın Cənubi Qafqaza təsir imkanlarını azaldacaq. Bu üzdən də, Moskvanın qarşıdakı aylarda Tiflisə təzyiqləri artıracağı ehtimalı qüvvəsində qalır.
Eyni zamanda Gürcüstanda gərginliyi bəzi daxili siyasi proseslər də artıra bilər. Məsələn, ölkənin daxili işlər naziri Aleksandr Çikaidzenin Tiflisin Prime Time tabloidinə bu yaxınlarda verdiyi müsahibə kifayət qədər səs-küyə səbəb olub. Nazir müsahibəsində "destruktiv qüvvələr"in Tiflisdə də Kiyev ssenarisinə uyğun şəkildə iğtişaşlar hazırladıqlarına dair məlumatlara malik olduğunu bildirib. Çikaidzenin sözlərinə görə, Gürcüstan hökumətinin əleyhdarları "fəallar"a ciddi təlimlər keçir və təlimlər zamanı Kiyevdən çağırılmış təlimatçıların köməyindən istifadə olunur. Gürcüstan KİV sonuncuların sırasına ukraynalı jurnalist Stanislav Fyodorçuku da aid edir. Guya Ukrayna xüsusi xidmət orqanlarına işləyən bu şəxs Tiflisdə "kiyevsayağı Maydan" təşkil etmək məqsədilə bu yaxınlarda Gürcüstana gəlib.
Kiyevdə keçirilən etiraz aksiyalarının pik həddə olduğu dövrdə Gürcüstanın sabiq prezidenti Mixail Saakaşvili və onun "Vahid Milli Hərəkat" partiyasının (VMH) nümayiş etdirdiyi fəallığa da məhz bu konteksdə diqqət çəkilir. Dəfələrlə Maydanda çıxış edən Saakaşvili ukraynalıları ölkənin avropalaşdırılması, Rusiyanın təsirindən qurtulması üçün sonadək mübarizə aparmağa çağırıb. Bundan başqa, Saakaşvilinin tərəfdarları Ukrayna paytaxtında baş verən silahlı toqquşmalarda bilavasitə iştirak ediblər. Mixail Saakaşvilinin "Kiyev Maydanı"na dəstəyini nəzərə alsaq, onun VMH partiyasının Çikaidzenin bəyanatından sonra hazırkı Gürcüstan hakimiyyətini Ukraynaya qarşı Moskva ilə əlbir olmaqda günahlandırması təəccüblü deyil. Eks-prezidentin silahdaşları rəsmi Tiflisi parlamentin Rusiyaya qarşı sanksiyaların tətbiqinə dair qanun qəbul etməməsinə, hadisələr zamanı heç bir gürcü nazirin Kiyevə baş çəkməməsinə görə tənqid atəşinə tuturlar.
Əslində isə rəsmi Tiflisi rusiyapərəstlikdə ittiham etmək üçün heç bir ciddi əsas yoxdur. Burada məsələ heç də yalnız Gürcüstanın hakim "Gürcü arzusu" koalisiyasının təmsilçilərinin AŞPA-da Rusiyaya qarşı sərt çıxışlar etmələrində, Ukraynanın maraqlarının qorunması tələblərini irəli sürmələrində deyil. Rəsmi Tiflisin Ukraynada hakimiyyətin devrilməsinə ehtiyatla yanaşması, eyni zamanda Gürcüstan hökumətinin Rusiya ilə dialoq qurulmasına çalışması prezident Marqelaşvilinin və Naribaşvili hökumətinin Avropaya inteqrasiya prinsipindən imtina etdikləri anlamına gəlmir. Öz-özünü təcrid duruma salmış Ukrayna prezidenti Yanukoviçdən fərqli olaraq, onlar Avropa İttifaqı ilə Assosiativ Sazişin imzalanmasından imtina etməyi düşünmürlər. Demək, hazırda "Tiflis Maydanı"ndan danışmaq, ən azı, yersizdir.
Görünən odur ki, Gürcüstan siyasətçiləri arasında "Qərb mövzusu"nda gedən çəkişmələr növbəti seçkiqabağı kampaniyanın tərkib hissəsindən başqa bir şey deyil. Xatırladaq ki, elə bu ilin iyununda Gürcüstanda yerli özünüidarəetmə orqanlarına seçki keçiriləcək. Seçkidə "Gürcü arzusu" ilə "Vahid Milli Hərəkat" arasında ciddi mübarizənin gedəcəyi gözlənilir. Amma onun Gürcüstan siyasi elitasının əhəmiyyətli bir hissəsinin, o cümlədən Gürcüstan hökumətinin Avropaya inteqrasiya ilə bağlı mövqelərinə təsir edəcəyini düşünmək olmaz. Beləliklə, "Maydan"ın Gürcüstandan yan keçmə şansı kifayət qədər çoxdur. Amma onun qarşısında "avroinqilab" köklü olmayan maneələr yarada bilər.
Bununla əlaqədar olaraq, artıq Cənubi Qafqazda ənənəyə çevrilmiş bir məqama - sabitliyin pozulması amilinə toxunmamaq olmaz. Məsələ ondadır ki, Rusiya ilə Ukrayna arasında yaşanan Krım dramının nümunəsində beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədlərin növbəti dəfə pozulması erməniliyi əməlli-başlı cuşa gətirib. İstər Gürcüstanda, istərsə də Ermənistanın özündə bir çox erməni siyasi qüvvələr Gürcüstanın Cavaxetiya bölgəsinin işğalına yönəlmiş fəaliyyətlərini tam gücü ilə davam etdirirlər. Amma onlar başqalarının torpaqlarını ələ keçirmək üçün xarici amillərdən öz maraqlarına uyğun istifadə etməsəydilər, erməni olmazdılar. Odur ki, Krımın Rusiyanın nəzarətinə keçməsi ilə yekunlaşmış hadisələr başlar-başlamaz, KİV-də Cavaxetiya ermənilərinin Rusiya pasportu almaq üçün kütləvi şəkildə cərgəyə düzüldüklərinə dair xəbərlər yayılmağa başladı və bu, qətiyyən təəccüblü deyildi. Rəsmi Tiflis isə taktiki olaraq, problemi yumşaltmağa çalışır, bəzən isə ümumiyyətlə, belə halın olmadığını bildirir.
Rusiya isə Qərbə inteqrasiya yolunu seçmiş Gürcüstanda sabitliyi pozmaq üçün erməni amilindən yararlana bilər. Rəsmi İrəvan onun Rusiyaya çıxışını təmin edən tranzit ölkə kimi, Gürcüstanla münasibətlərini qoruyub-saxlamaqda maraqlı olsa da, Moskva-Tiflis münasibətlərindəki gərginlikdən "Böyük Ermənistan" iddiaları yolunda yararlanmağın da əleyhinə deyil. Bunu Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın ölkə XİN-in mərkəzi aparatının və diplomatik nümayəndəliklərinin rəhbərlərinin qurultayındakı bəyanatında da görmək olar: "Biz Gürcüstanda erməniliyə mümkün yardımları göstərmək üçün ciddi cəhdlər etməliyik".
Cavaxetiyada getdikcə artmaqda olan separatçılığa İrəvanın faktiki dəstəyi Gürcüstanın bu bölgəsini Cənubi Qafqazda yeni gərginlik ocağına çevirə bilər. Bu halda prosesə Cənubi Qafqazda yalnız öz geosiyasi hökmranlıqlarının qayğısına qalan xarici qüvvələrin də cəlb olunacağını nəzərə alsaq, bu, region üçün yolverilməzdir.

CURTSIES TO NORMALISATION
Of late, there have been signs of certain progress in the Russia-Georgia dialogue. What is really remarkable is that they emerge against the background of upheaval in Ukraine which has thoroughly shattered the status quo that existed heretofore in the European part of the former Soviet Union.
Georgian President Giorgi Margvelashvili is quite open in expressing his concern that the "global order is being violated, and the policy of Russia indicates that there are areas of its special interest - the territory of the former USSR." In his opinion, "what began in Georgia in 2008 and deepened in Crimea in 2014 calls into question global agreements according to which more than 200 countries around the world develop a relationship with each other."
Meanwhile, Margvelashvili says that the government is working on the issue of putting relations with Russia on a rational basis. He is convinced that at the moment, there is no direct threat to his country from Russia.
Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili also did a curtsy to the northern neighbour saying that his government is ready to make everything in its power to improve relations with Russia.
Optimistic statements of the Georgian leadership regarding the prospects for normalising relations with Russia are supplemented by specific developments in the negotiation field. A number of slippery issues that existed in the Russia-Georgia dialogue have been solved at a regular meeting in Prague between Grigory Karasin, Deputy Foreign Minister of the Russian Federation, and Zurab Abashidze, the Georgian Prime Minister's Special Envoy for relations with Russia. Soon after the talks, journalists of the Georgian TV-3 television company detained on charges of illegally crossing the border with breakaway South Ossetia were released thanks to the intervention of the Russian Ministry of Foreign Affairs. In addition, Russia released from prison Zaza Herkeladze, a Georgian citizen, who was sentenced in 2010 to 11 years in prison for espionage, and let him return to his homeland. Herkeladze was the third Georgian citizen freed as a result of negotiations between Moscow and Tbilisi within the framework of the Prague process (a diplomatic dialogue between the two states). Earlier the Georgian side recognised as political prisoners and released from prison four Russian citizens convicted on similar charges.
Grigory Karasin's statement that Russia is not going to exert any pressure on Tbilisi in connection with the signing of an association agreement between the EU and Georgia scheduled for June this year should also be regarded in the context of certain reduction in the heat of the Russia-Georgia dialogue. Until recently, Tbilisi was afraid that on the eve of formalising the EU association agreement by the Georgian side Moscow would certainly resume trade embargo; in particular, it would once again prohibit imports of Borjomi mineral water, Georgian wine and agricultural products.
The possibility that Russia would take steps aimed at sabotaging Georgia's movement in the European direction cannot be rule out completely even now. As demonstrated by the EU association agreements of Armenia and Ukraine, which either failed or were postponed, Moscow reacts jealously and extremely tough in response to any attempt to formalise the Western presence in post-Soviet countries. The association of Georgia and the EU - in addition to what promises to be a significant step towards the integration of Tbilisi in the Euro-Atlantic community - can also weaken Russia's influence in the South Caucasus. Therefore, the probability of Moscow's increased pressure on Tbilisi remains in force.
Meanwhile, certain political processes taking place in Georgia may well contribute to increased tension in the country. Thus, a recent interview given by Georgia's Minister of Internal Affairs Alexander Chikaidze to the Prime Time weekly, in which he claimed that he possessed information about the preparation of riots in the Georgian capital by the "destructive forces" in accordance with the scenario used in Kiev, sparked a massive public outcry. Chikaidze said that opponents of the Georgian authorities were strenuously training "activists" including with the assistance of instructors invited from Kiev. As reported by the Georgian media, the latter include Ukrainian journalist Stanislav Fedorchuk, who allegedly works for the secret services of Ukraine and recently arrived in Georgia for organising an action similar to Euromaidan in Kiev.
To this end, one can recall demonstrative activity of Georgia's ex-President Mikheil Saakashvili and members of his party United National Movement (UNM) [Georgian: Ertiani Natsionaluri Modzraoba (ENM)] during the peak of the protests in Kiev. Saakashvili repeatedly addressed the protesters on the Maidan, urging Ukrainians to fight for the Europeanisation of the country and its liberation from Russian influence. Close associates of the Georgian ex-president were directly involved in armed clashes in the Ukrainian capital. Given Saakashvili's support of Kiev's Maidan, it is not surprising that Alexander Chikaidze's statement gave the UNM party ground to accuse the current leadership of Georgia of solidarity with Russia against Ukraine. In particular, Saakashvili's associates blamed the official Tbilisi for the refusal to introduce provisions in the parliamentary bills providing for sanctions against the Russian Federation, as well as for the fact that none of the Georgian ministers visited Kiev during the "European revolution."
Actually, there are no compelling reasons to suspect the official Tbilisi of pro-Russian aspirations. And not only because members of the ruling Georgian Dream coalition made very tough speeches against Russia at the PACE sessions, demanding to protect the interests of Ukraine. A relatively restrained reaction of the official Tbilisi to the overthrow of the former Ukrainian regime and attempts of the new Georgian leadership to establish a dialogue with Russia do not negate the fact that President Margvelashvili and Garibashvili's government are committed to Georgia's integration into the Euro-Atlantic space. And, unlike Ukrainian President Yanukovych who removed himself from the political scene, they are in no way going to refuse to sign the association agreement with the EU. Hence, to speak of the possible "Maidan" in Tbilisi now is at least inappropriate.
It appears that disputes between Georgia's political forces "on a given topic" is no more than an intriguing component of the next election campaign, as the country is preparing for elections to local governments to be held in the middle of June. The struggle between the Georgian Dream and the United National Movement is going to be quite serious, but apparently it will have no effect on European aspirations of a significant part of the Georgian political elite and Georgia's official position on the issue of integration into the Euro-Atlantic space. Thus, there is every chance that the Maidan will not take place in Georgia though the country may still face problems but not of the "pro-European revolutionary" origin.
In this regard, the issue of destabilisation, which has already become conventional in the South Caucasus, deserves particular mentioning. The fact that the internationally recognised borders had been changed again, as exemplified by the Crimean drama staged by Russia and Ukraine, thoroughly stirred the Armenians. A number of Armenian political forces acting both in Georgia and in Armenia continue to implement the planned activity aimed at annexation of the Georgian region of Javakheti, its actual and formal removal from Georgia. But the Armenians would not be Armenians if, in an effort to take over someone else's land, they would not take advantage of external factors. It is not surprising, therefore, that as soon as the events which led to the establishment of Russian control over Crimea began to unfold, media reports began to speak of ethnic Armenians of Javakheti applying for Russian passports on a massive scale. The official Tbilisi tries to discreetly play down the acuteness of this problem, if not deny its very existence.
Meanwhile, Russia may well use the Armenian separatism as a resource to destabilise the situation in Western-minded Georgia. The official Yerevan, while being interested in maintaining the loyalty of Georgia as a transit country ensuring Armenia's communication with Russia, is not avert to using the ongoing crisis in Russia-Georgia relations in the spirit of aggressive ambitions of "Great Armenia." Suffice it to recall the recent statement by President Serzh Sargsyan at the congress of heads of the MFA central staff and diplomatic missions of Armenia: "We must make a serious effort to provide possible assistance to the Armenians of Georgia."
Yerevan's actual support to the growing separatist movement in Javakheti threatens to turn this area into a new source of tension in the South Caucasus. This prospect is totally unacceptable to the region, as its implementation will involve the notorious external forces which pursue exclusively the interests of geopolitical dominance in the South Caucasus.