UORLİKİN İFLASI, YOXSA VASİTƏÇİLƏRİN İFLİCİ?
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə nizamlanması prosesinin dalandan çıxarılmasının müşkülə çevrildiyi ortadadır. Ötən ilin sonunda 2 illik fasilədən sonra iki ölkə Prezidenti İlham Əliyevlə Serj Sarqsyan arasında ilk görüş keçirildi. Bu yaxınlarda Moskvada Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri Elmar Məmmədyarovla Edvard Nalbandyan görüşdülər, Varşavada isə münaqişənin dinc yolla həllində vasitəçilik edən ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri bir araya gələrək, hazırkı durumu müzakirə etdilər. Lakin danışıqlar prosesində müşahidə olunan müəyyən fəallaşma, hələ ki, nəinki konkret nəticə vermir, o, hələ konkret xarakter də almayıb. Bütün bunlar zaman-zaman Azərbaycan və Ermənistan silahlı qüvvələri arasında atəşkəs rejiminin pozulması fonunda baş verir. Üstəlik,  Rusiyanın Krımda, o cümlədən Ukraynanın cənub-şərq əyalətlərində beynəlxalq hüquq normalarına zidd əməlləri üzündən beynəlxalq vəziyyət də xeyli qarışıb.
Düşünmək olardı ki, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri belə qəliz vəziyyətdə tərəflərə yeni ideyalar, təkliflər verə bilməsələr belə, heç olmasa, danışıqlar prosesinə xələl gətirəcək açıqlamalardan da çəkinəcəklər. Amma təəssüf ki, Minsk Qrupunun bəzi sabiq, indisə həm də hazırkı həmsədrləri obyektivliyə, bitərəfliyə xəyanət edirlər - həmsədrlər beynəlxalq mandatın nəzərdə tutduğu çərçivələrdən kənar bəyanatlar səsləndirirlər.
Belə mövqe tutan sabiq həmsədrlərdən biri - rusiyalı Vladimir Kazimirovdan danışmaq belə, artıqdır. Azərbaycan ictimaiyyəti onu yaxşı tanıyır. "İstirahət"ə gedəndən sonra "diplomat" işğalçı ölkənin əsl vəkilinə çevrilib. Əslində, o, daim elə bu "status"da olmuşdu. Amma istefa Kazimirovun əl-qolunu açıb və indi o, Ermənistan-Azərbaycan qarşıdurması, onun iştirakı ilə keçirilmiş danışıqlar, mövcud vəziyyətə və münaqişə tərəflərinin mövqelərinə birtərəfli şəkildə verdiyi qiymətlərlə yorulmadan Rusiya KİV-i öz təhrifləri ilə çirkləndirməkdə davam edirlər.
Mən cənab Kazimirovla 1990-cı illərin əvvəllərində Qarabağ nizamlanmasında Azərbaycan Prezidentinin məsləhətçisi qismində iştirak etdiyim zaman tanış olmuşam. Təxminən, 10 il əvvəl aramızda yazışma oldu və bu yazışma mənə onun münaqişə haqda mövqeyimi özüm üçün tam aydınlaşdırmağa imkan verdi. Bu məsələnin konfidensial olması məktubdan sitatları birbaşa açıqlamağıma imkan vermir. Amma qısa desəm, Kazimirovun sözlərindən belə çıxır ki, Azərbaycan rəhbərliyi onun məsləhətlərinə qulaq asmayıb, ərazi bütövlüyünü bərpa etmək istəyindən əl çəkməyib və nəticədə, müharibəni uduzub. İndi Kazimirov hesab edir ki, biz Dağlıq Qarabağı ermənilərə verməyə razı olmalı (bunu birbaşa deməsə də), digər işğal olunmuş rayonların azad edilməsi üçün isə Rusiyanın hərbi-siyasi hamiliyini qəbul etməliyik. Kazimirov israrla bildirir ki, bunun tam şəkildə reallaşdırılması mümkün olanadək Ermənistana sərf edən hazırkı status-kvo möhkəmləndirilməlidir. O, bu fikirlərini bu və ya digər formada Rusiya və Ermənistanın müxtəlif nəşrlərinə də bildirib. Mən isə Vladimir Kazimirovla dialoqu davam etdirməyə marağımı itirdim və yazışmamızı dayandırdım.
Rusiyanın əsas diplomatı ilə bağlı vəziyyət aydındır və getdikcə yaddan çıxan bu adamın öz personasını diqqətdə saxlamaq cəhdlərinə artıq reaksiya verməyə ehtiyac yoxdur. Amma eyni sözləri ATƏT-in Minsk Qrupunun hazırkı amerikalı həmsədri Ceyms Uorlik haqqında söyləmək olmaz. O, Minsk Qrupunun fəaliyyəti haqda geniş ictimaiyyəti məlumatlandırmaq üçün sosial şəbəkələrdən istifadə edir. Məxfiliyin vacib olduğu diplomatiya sahəsi üçün bu təcrübə bir qədər qəribə görünsə də, yaşadığımız informasiya dövründə Uorlikin bu addımı insanlar tərəfindən müsbət qarşılanıb. Amma Uorlikin getdikcə artan "tvit"ləri Azərbaycanda təəccüb yaradıb və sonda Bakı onun bu əməllərinə qəti şəkildə etiraz edib. Uorlik "tvit"lərində danışıqların hazırkı formatına zidd olaraq, Qarabağdakı separatçı, heç kəsin tanımadığı rejimin nümayəndələrini danışıqlar masası arxasına çağırmağa başlayıb.
İlk dövrlərdə Uorlikə elə həmin sosial şəbəkələr və KİV vasitəsilə əməllərinin yanlış olduğunu izah etməyə  çalışıblar. Bunu oxuduğunuz  yazının müəllifi də "Region Plus" jurnalındakı məqalələrində bildirib. Bundan başqa, Azərbaycan XİN-in rəsmisi Elman Abdullayev Uorliki "tvit"lərində daha diqqətli olmağa çağırıb. Məsələyə Azərbaycanın Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini Novruz Məmmədov da elə "Twitter" mikrobloqundakı səhifəsindən münasibət bildirmişdi. O, yazırdı ki, Uorlikin əməllərindən onun, sanki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsini bilavasitə sosial şəbəkələrdə çözmək istədiyi görünür.
Cənab Uorlikin Kaliforniyada erməni lobbiçilərin "İrəliyə doğru yol və Dağlıq Qarabağ Respublikası üçün müqəddəratı təyin etmə" mövzusunda təşkil edəcəkləri konfransa qatılmaq niyyətini açıqlaması isə sanki səbirləri daşıran son damla olub. Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi Uorlikə münasibətini daha qəti ifadə etmək məcburiyyətində qalıb.
Xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimov APA agentliyinə müsahibəsində bildirib ki, ATƏT-in Minsk Qrupunun amerikalı həmsədrinə etimadsızlıq elan edilməsi, onunla işləməkdən boyun qaçırılması və ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinə Ceyms Uorlikin həmsədr postundan geri çağırılması müraciətilə üz tutulması üçün bütün əsaslar var. «Bizə özünü Azərbaycanın strateji tərəfdaşı adlandıran ölkəni təmsil edən həmsədrin gerçək məqsədləri barədə düşünmək qalır. O, ABŞ-ın rəsmi mövqeyinə əks olaraq öz addımları ilə separatçılığa və təcavüzə dəstək verir, Minsk Qrupunda böhranın başlanmasına və durumun gərginləşməsinə gətirib çıxarır. Bu isə hazırda mürəkkəb olan beynəlxalq şərtlər altında xüsusən kritik görünür», - deyə A. Əzimov qeyd edib. A.Əzimovun sözlərinə görə, «Sosial şəbəkələrdəki qeydlərə, hətta gözucu baxmaq kifayətdir ki, amerikalı həmsədrin ABŞ-dakı erməni diasporu ilə təmaslara daha çox üstünlük verdiyini görəsən. Cənab Uorlik vasitəçilərin fəaliyyəti üçün dəqiq çərçivələr və mandat müəyyən edən və eyni zamanda həll prosesinin təməlində dayanan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini özü bildiyi kimi şərh edir». A.Əzimov bildirib ki, Uorlikin bəyanatlarında Ermənistanın danışıqlarda tutduğu qeyri-konstruktiv mövqeyə haqq qazandırmağa yönəlmiş cəhdlər hiss olunur: «Hətta işğalçılıq siyasəti yürüdərək başqa dövlətin ərazisini zəbt etmiş Ermənistanla, bu təcavüzün qurbanı olan Azərbaycan arasındakı mübahisəsiz fərq də diplomatı daha balanslaşdırılmış mövqe bildirməyə məcbur etmir».
Azərbaycanın xarici işlər naziri müavininin sərt bəyanatı ən azı Uorlikin erməni lobbiçilərinin təşkil etdikləri konfransı qatılmaqdan imtinası ilə nəticələnib. Amma Minsk Qrupunun amerikalı həmsədrinin geri çağırılması məsələsi, hələ ki, gündəmdədir. Aydınlaşdırılmalı olan məqam var - problem Uorlikin özündədir, yoxsa o, ABŞ Dövlət Departamentinin mövqeyini ifadə edir?
Səfir Ceyms Uorlik kamil insandır. 59 yaşlı Uorlik Stenfordda bakalavr, Oksfordda magistr dərəcəsi alıb. Yəni o, Amerikanın ən elit universitetlərində oxuyub. Həmsədrin diplomat kimi fəaliyyəti də zəngindir. O, uzun müddət Dövlət Departamentində çalışıb, ABŞ-ın Filippində, Banqladeşdə, Moskva, Berlin və İraqdakı diplomatik nümayəndəliklərində vacib postlar tutub. 2010-2012-ci illərdə Bolqarıstanda səfir olub, daha sonra ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədri təyin olunanadək Əfqanıstan probleminin dinc yolla həlli üzrə xüsusi nümayəndə kimi, vacib post tutub.
Göründüyü kimi, cənab Uorlikin təcrübəsinə və səriştəsinə şübhə etmək üçün əsas yoxdur. Amma bu, onun erməni lobbiçilərinin təsiri altına düşdüyünü heç də istisna etmir. Amerikalı həmsədrin bu davranışına daha bir məqam da təsir göstərə bilər: onu bu posta namizəd göstərmiş ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri senator olarkən Azərbaycana qarşı yönəlmiş ədalətsiz 907-ci düzəlişin müəllifi olub. Bu gün rəsmi Vaşinqton Azərbaycanı özünün vacib strateji tərəfdaşı adlandırır. Azərbaycanın Əfqanıstan istiqamətində tranzit rolunu, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təminində və digər beynəlxalq problemlərin həllində oynadığı rolları nəzərə aldıqda, bu, həqiqətən də, belədir. Amma bir məqamı xatırlatmağa ehtiyac yaranır: tərəfdaşlıq qarşılıqlı olur. Ancaq Azərbaycan üçün prioritet problem olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində son zamanlar biz ABŞ tərəfindən bu qarşılığı hiss etmirik. Azərbaycanın Minsk Qrupunun həmsədri postunda Uorlikin dəyişdirilməsinə dair ortaya qoyduğu sərt mövqe bir suala da aydınlıq gətirək: rəsmi Bakı Obama administrasiyasının dövründə Vaşinqtonun obyektivliyinə və dəstəyinə ümid edə bilərmi?
Minsk Qrupunun fəaliyyətində effektivliyin olmaması Uorlikin "Twitter" sosial şəbəkəsindəki ədəbsizliyilə məhdudlaşmır. Həmsədrlərin münaqişə zonalarına epizodik səfərləri, Avropanın müxtəlif paytaxtlarında daha tez-tez görüşlərin keçirilməsi, üstəlik, səylərin nəticəsindən asılı olmayaraq, onlara yüksək əməkhaqqı və ezamiyyət pulunun ödənilməsi ictimai rəydə Minsk Qrupunun diplomatik turizm forması kimi qəbul edilməsinə səbəb olub. Münaqişə tərəflərini "Madrid prinsipləri" əsasında razılığa gətirmək mümkün olmadıqdan sonra Minsk Qrupunun həmsədrləri Ermənistan və Azərbaycan prezidentlərinin görüşündən, qarşılıqlı inamın artırılmasına yönəlmiş ikinci dərəcəli danışıqların davam etdirilməsindən başqa heç bir təklif irəli sürməyiblər.
Vasitəçilik missiyası yalnız bununla məhdudlaşmamalıdır. Aydındır ki, Minsk Qrupunun həmsədrləri sadəcə müvafiq xarici siyasət  idarələrinin orta səviyyəli məmurlarıdırlar. Amma onların təmsil etdikləri dövlətlər dünyanın ən qüdrətli dövlətləridirlər və onlar beynəlxalq hüquq normaları, BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyasının qətnamələri, ATƏT-in və AŞPA-nın müvafiq sənədlərilə bağlı tutarlı sözlərini çoxdan deməlidirlər. Effektiv təzyiq olmadan prosesi ölü nöqtədən tərpətmək olmayacaq. Amma təzyiqin Azərbaycana göstərilməsi məntiqli deyil, çünki sadalanan beynəlxalq sənədlərin hamısında Azərbaycan təcavüzdən əziyyət çəkmiş ölkə kimi tanınır. Yəni beynəlxalq hüquq Bakının tərəfindədir. Ermənistanın arxasında isə böyük diaspor dayanır və nəticədə, həmsədr ölkələr İrəvana təzyiq etməyə həvəs göstərmirlər.
Amma bu vəziyyət sonsuzluğadək davam edə bilməz. BMT Nizamnaməsində təcavüzə məruz qalmış tərəfə fərdi və kollektiv özünümüdafiə, dövlətin ərazi bütövlüyünün təmini, etnik təmizləməyə məruz qalmış vətəndaşlarının hüquqlarının müdafiəsi üçün Silahlı Qüvvələrdən istifadə etmək hüququ verilir və bu hüququ heç kim ləğv etməyib. Azərbaycan müdafiə qabiliyyətini gücləndirdiyini gizlətmir. Amma bununla yanaşı, o, problemin danışıqlar yolu ilə çözüləcəyinə ümidlərini də itirməyib və bu məsələdə Bakı Minsk Qrupunun fəaliyyətində ciddi dönüş gözləyir.
XİN-in, Azərbaycanın Prezident Administrasiyasının yüksək rütbəli məmurlarının ciddi iradları, məhz, buna yönəlib. Minsk Qrupunun ATƏT-ə məxsus olduğunu nəzərə alan Azərbaycan parlamentinin spikeri Oqtay Əsədov qanunverici orqanın son toplantısında qrupun ATƏT Parlament Assambleyası qarşısında hesabat verməsi təklifilə çıxış edib. Spiker məsələnin ATƏT PA-nın Bakıda keçiriləcək 23-cü sessiyasının gündəliyinə salınması tələbini də səsləndirib. Təklifi deputatlar dəstəkləyib və bizim nümayəndə heyətimiz  tərəfindən rəsmi olaraq ATƏT PA-nın gündəliyinə təklif ediləcək.

WARLICK'S FIASCO OR MEDIATORS' PARALYSIS
It is quite obvious that it is impossible to break the deadlock in the peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict. At the end of last year, after nearly a two-year break, the first meeting took place between Presidents Ilham Aliyev and Serzh Sargsyan. Recently, Foreign Ministers Elmar Mammadyarov and Edvard Nalbandyan held talks in Moscow, while the OSCE Minsk Group co-chairs, who are mediating the peace settlement, met and discussed the situation in Warsaw. However, some activity in the negotiation process has not only failed to produce concrete results, but also acquired a graphic nature. All this is happening against the backdrop of tensions increasing from time to time on the temporary ceasefire line between the Armenian and Azerbaijani armed forces. Simultaneously, there is a sharp deterioration of the international situation in connection with Russia's actions in the Crimea and in the southeastern regions of Ukraine, which run counter to the norms of international law.
It would seem that in this challenging situation, the OSCE Minsk Group should, if they are unable to present the parties with new ideas or proposals for discussion, at least refrain from statements and actions that may harm the negotiations. But, unfortunately, objectivity and impartiality fail some former and current Minsk Group co-chairs - they allow themselves to make statements that go beyond the agreed international mandate.
It is not even worth talking about one of these most famous ex-chairmen of the Minsk Group from Russia, Vladimir Kazimirov - he is well-known to the Azerbaijani public. Stepping down to "take a rest", this "diplomat" has become a direct attorney for the occupying side, who he, in fact, has always been. But the resignation of Kazimirov untied his hands and now he tirelessly infests the Russian media with his perverted descriptions of recent events in the Armenian-Azerbaijani conflict, the talks held with his participation, as well as unilateral assessments of the existing situation and the conflicting parties.
I met Mr Kazimirov in the early 1990s when I participated in the negotiations on the Karabakh settlement as an advisor to the president of Azerbaijan. About ten years ago, we started a correspondence, which allowed me to clarify his views on the conflict. Confidentiality rules do not allow me to give you direct quotes from his letters, but briefly, according to Kazimirov, Azerbaijani leaders did not listen to his advice, persisted in their efforts to restore the territorial integrity of the country and lost the war. Now, in his opinion, we have to agree to the transfer of Nagornyy Karabakh to the Armenians, and in order to liberate the other occupied territories, although this is not explicitly stated, accept Russia's military-political patronage. As long as we are unable to fully implement it, Kazimirov persistently proposes consolidating the existing status quo, which is of benefit to Armenia. He expounded these ideas in varying interpretations in various Russian and Armenian publications. I lost interest in continuing dialogue with Vladimir Kazimirov and interrupted our correspondence.
If things are clear with the retired Russian diplomat and there is no need to respond to his vain attempts to maintain the fading interest in him, this cannot be said about the current co-chair of the Minsk Group from the United States, James Warlick. He drew attention to himself with the use of social networks to regularly update the public on the current activities of the Minsk Group. Although for the diplomatic sphere, which is gravitating to confidentiality, this practice is somewhat unusual, as an element of our information age it was favourably received by the public. But Warlick's "tweets" began to cause more and more confusion and then sharp rejection in Azerbaijan. In them, he, in defiance of the negotiation format, promoted the idea of inviting representatives of the puppet unrecognized separatist regime of Karabakh Armenians to the negotiating table.
Initially, through the same social networks and the media, they tried to explain the fallacy of this approach to Mr Warlick. This was also done by the author of this article in Region Plus journal. Through the mouth of the official Foreign Ministry spokesman, Elman Abdullayev, Ambassador Warlick was urged to be more cautious in formulating his "tweets" on the sensitive issue of the Karabakh settlement. The deputy head of the Presidential Administration of Azerbaijan for international relations, Novruz Mammadov, also spoke out in this regard. On his Twitter page, he ironically wrote that, judging by the remarks of the US co-chair, one gets the impression that he wants to settle the Nagornyy Karabakh conflict directly in the social network. However, when Mr Warlick announced his intention to participate in a questionable conference organized by Armenian lobbyists in California on "The way forward and self-determination for the Nagornyy Karabakh Republic", the Azerbaijani Foreign Ministry was forced to formulate its attitude more clearly and decisively.
Azerbaijani Deputy Foreign Minister Araz Azimov said in an interview with APA that the Azerbaijani side has every reason to express disbelief in the US co-chair of the OSCE Minsk Group, refuse to work with him and ask the OSCE chairman-in-office to recall James Warlick as a co-chair. "It remains to think about the true purpose of the co-chair from the United States, a country that calls itself a strategic partner of Azerbaijan and, contrary to the official position, encourages separatism and occupation with its actions and leads to a crisis in the Minsk Group and a deterioration in the situation, which is especially critical in the current difficult international conditions," he said. According to Azimov, "even a cursory look at posts on social networks shows that the American co-chair prefers to communicate more with the Armenian community of America rather than with representatives of the Azerbaijani diaspora. Mr Warlick allows himself to freely interpret the rules and principles of international law, which are at the basis of the settlement and, by the way, define the mandate and a clear framework for the activities of the mediators." Araz Azimov said that the statements of Ambassador Warlick show an understanding of the unconstructive position of Armenia in the talks. "Even the undeniable difference between Armenia, which committed an act of aggression and occupied the territory of another state, and Azerbaijan, which is a victim of this aggression, does not encourage the diplomat to observe the notorious balanced approach," he said.
The harshly-worded statement by the deputy foreign minister of Azerbaijan had an immediate impact. At least Ambassador Warlick refused to participate in the conference of Armenian lobbyists. But it is too early to dot the i's and cross the t's in the issue of recalling the American co-chair of the Minsk Group. It is important to find out to the very end if the problem is about Warlick personally or if he merely reflects the trends that prevail in the US State Department.
Ambassador James Warlick is a mature 59-years-old man and received a bachelor's degree from Stanford University and a master's in Oxford, that is to say in the most elite American universities. His diplomatic track record is impressive. It includes continuous service in the State Department, as well as important posts in the US diplomatic missions in the Philippines, Bangladesh, Moscow, Berlin and Iraq. In 2010-2012, he was ambassador to Bulgaria, and then, pending his appointment as US co-chair of the OSCE Minsk Group, he carried out an important mission as special representative for the peaceful settlement in Afghanistan.
As we see, there is no reason to doubt the competence and experience of Mr Warlick, although it does not rule out that he may fall under the influence of Armenian lobbyists. Circumstances force us to think whether the behaviour of the American representative in the Minsk Group was influenced by the fact that Secretary of State John Kerry, who nominated him for the post, authored the unfair Section 907 against Azerbaijan when he was a senator. Today, Washington is talking about Azerbaijan as an important strategic partner of the United States, which, given our country's role in Afghan transit, the energy security of Europe and a number of other international problems, is true. But we have to remind them that partnership implies reciprocity, and we have not seen it from the United States recently in addressing the high priority problem of Azerbaijan - Karabakh. The rigid formulation of the issue of replacing Warlick as co-chair of the Minsk Group will allow us to find out whether or not Baku can rely on Washington's objectivity and support during the Obama administration.
The problem of the low efficiency of the Minsk Group is not confined to Ambassador Warlick's liberties on Twitter. Occasional visits to the conflict zone and at the same time, very frequent meetings in various European capitals, high salary and travel expenses paid regardless of the productivity of efforts have caused the Minsk Group to be associated in the public mind as a form of diplomatic tourism. Since it proved impossible to bring the conflicting parties to agreement on the basis of the "Madrid principles", the Minsk Group co-chairs have offered nothing but proposals to hold a meeting between the presidents of Armenia and Azerbaijan, as well as promote secondary issues relating to confidence-building measures.
The mediators' mission should not be limited to this. It is clear that the co-chairs are only mid-level officials of relevant foreign ministries, but the states they represent are the most powerful in the world and it is high time for them to have their say in accordance with international law, UN Security Council and General Assembly resolutions and OSCE and PACE documents. Without exerting effective pressure, it will be impossible to get the process off the ground. However, putting pressure on Azerbaijan does not seem logical because all the above international documents actually recognize Azerbaijan as a side that suffered from aggression. That is to say international law is on the side of Baku. And there is a large diaspora behind Armenia, due to the influence of which the co-chair countries are not inclined to exert pressure on Yerevan.
But this cannot continue infinitely. No one has cancelled the UN Charter, which allows the victim of aggression to resort to armed forces for individual and collective self-defence in order to restore the territorial integrity of the state and protect the rights of citizens who are victims of ethnic cleansing. Azerbaijan does not hide its measures to improve its defence capability, but has not yet lost hope of achieving a settlement through peaceful negotiations and expects in this regard a breakthrough in the activities of the Minsk Group. The criticisms of the Foreign Ministry and senior officials of the Presidential Administration of Azerbaijan are aimed at precisely that. Taking into account that the Minsk Group was formed by the OSCE, at the last meeting of the Azerbaijani Parliament, Speaker Oqtay Asadov suggested that the Minsk Group co-chairs report to the Parliamentary Assembly of this organization and demanded that this issue be included on the agenda of the 23rd session of the OSCE Parliamentary Assembly to be held in Baku. The proposal was supported by the deputies and will be formally brought up by our delegation to the OSCE Parliamentary Assembly.