BALIQ OLMAYAN YERDƏ XƏRÇƏNG DƏ BALIQDIR
Ermənistanda fevralın 18-nə təyin olunmuş prezident seçkisi faktiki olaraq rəqabətsiz keçəcək. Əksər analitiklər kimi, Ermənistanın Qloballaşma və Regional Əməkdaşlıq üzrə Analitik Mərkəzinin rəhbəri Stepan Qriqoryan da bu fikirdədir. Onun fikrincə, real müxalifətin seçkini boykot etmək qərarı hazırkı dövlət başçısının şanslarını ciddi şəkildə artırıb və indii əvvəlki seçkilərdən fərqli olaraq, Serj Sarqsyan formal rəqiblərini heç bir çətinlik çəkmədən üstələyəcək. Stepan Qriqoryan "Region Plyus"a müsahibəsində mövqeyini bir sıra amillərlə əsaslandırıb.
- Ermənistanda keçiriləcək prezident seçkisinin nəticəsi  ilə bağlı proqnozunuz nədən ibarətdir?
- Düşünürəm ki, Serj Sarqsyan xüsusi çətinlik çəkmədən yenidən Ermənistan prezidenti seçiləcək. Əlbəttə, fors-major vəziyyətin yaranması təhlükəsi hər zaman var. Amma bu seçkidə belə halın yaşanma ehtimalı çox azdır.
Bu vəziyyətin hansı səbəbdən yarandığını anlamaq üçün Ermənistanda 2012-ci ilin mayında keçirilmiş parlament seçkisinə qayıtmaq lazımdır. O zaman seçki nəticəsində Ermənistan parlamentinə 5 siyasi partiya və 1 blok düşə bilmişdi. Əsas müxalifət qüvvələri - EMK, "Daşnaksutyun" və "İrs" seçkini sərt şəkildə tənqid edir, hökuməti genişmiqyaslı saxtalaşdırmada günahlandırırdı. Amma onlar yeni parlamentin fəaliyyətini boykot etmədilər və mandatlarını aldılar. Maraqlıdır ki, hakim partiyanın keçmiş tərəfdaşı "Çiçəklənən Ermənistan" da mübarizəyə onun opponenti kimi girdi və seçkidən sonra hökumət koalisiyasında təmsil olunmaqdan boyun qaçırdı. Bu, "Çiçəklənən Ermənistan"ın prezident seçkisinə öz namizədi  ilə qatılacağını düşünməyə əsas yaratmışdı. Bununla yanaşı, Ermənistanın bütün siyasi müxalifətinin bu partiya və onun prezidentliyə namizədi ətrafında birləşəcəyini gözləmək üçün də ciddi əsaslar var idi (üstəlik, "Çiçəklənən Ermənistan" parlament seçkisində 38 mandat qazanmışdı və onun ciddi inzibati, maddi resursları mövcuddur!).
Lakin 2012-ci ilin dekabrında Qagik Sarukyan partiyasının prezident seçkisinə öz namizədi  ilə qatılmayacağını, eyni zamanda hər hansı namizədə dəstək verməyəcəyini bəyan etdi. Bu bəyanat çox gözlənilməz və çaşdırıcı oldu. Bütün ümidlərini "Çiçəklənən Ermənistan"ın namizədi  ilə birgə fəaliyyətə bağlamış aparıcı müxalifət qüvvələri (EMK və "Daşnaksutyun") yaranmış vəziyyətdə təkbaşına fəaliyyət göstərməyə hazır deyildilər. Nəticədə, EMK və "Daşnaksutyun" seçkiyə qalmış qısa müddətdə yanaşmalarının nə dərəcədə qeyri-real olduğunu anlayaraq seçkidə iştirakdan boyun qaçırdılar.
Beləliklə, prezidentliyə namizədlərin irəli sürülməsi və qeydiyyatı üçün nəzərdə tutulmuş müddət başa çatdıqdan sonra (14 yanvar 2012-ci il), yalnız 8 iddialı qaldı: hazırkı dövlət başçısı Serj Sarqsyan, "İrs" partiyasının lideri Raffi Ovannisyan, "Azadlıq" partiyasının rəhbəri Qrant Baqratyan, "Milli Müqəddərat" birliyinin rəhbəri Paruyr Ayrikyan, "Milli həmrəylik" partiyasının sədri Aram Arutyunyan, Hay-FM radiosunun direktoru Ardreas Qukasyan, Arman Melikyan və işsiz Vardan Sedrakyan.
Siyahıdan görünür ki, adıçəkilən namizədlərin heç biri hazırkı dövlət başçısı ilə layiqli rəqabətə girmək iqtidarında deyil. Çünki onların arxasında heç bir nüfuzlu və nəhəng siyasi qüvvə dayanmır. Üstəlik, onların ciddi maddi və inzibati resursları da yoxdur. Bu namizədlərin 1930 seçki məntəqəsinin hər birinə seçki prosesinin izlənməsi, saxtakarlığa yol verilməməsi üçün səlahiyyətli nümayəndə göndərə biləcəyi də ciddi şübhə altındadır.
- Müxalifətçi Erməni Milli Konqresinin seçkidə iştirakdan imtinası onların gedişinə və nəticənin obyektivliyinə nə dərəcədə təsir göstərəcək?
- Əlbəttə, prezident seçkisində önə çıxan müxalifət liderinin iştirak etməməsi həmin gün seçki məntəqələrinə sərt nəzarətin həyata keçirilməsi motivasiyasını ciddi şəkildə zəiflədəcək. Üstəlik, sözsüz ki, seçkiqabağı kampaniya dövründə siyasi diskussiyaların səviyyəsi və keyfiyyəti də aşağı düşəcək. Bundan başqa, Levon Ter-Petrosyanın seçkidə iştirakdan imtinası Erməni Milli Konqresinin daxilində də ciddi fikir ayrılıqlarına yol açıb. Bir neçə ay əvvəl bu birliyə daxil olan bir çox siyasi partiya "Çiçəklənən Ermənistan"la əməkdaşlığa qəti etiraz edirdi və bu, bəzi partiyaların konqresi tərk etməsi  ilə nəticələnmişdi. Odur ki, hazırda böhran yaşayan EMK-nin seçki prosesinə nəzarət edə biləcəyini düşünmək sadəlövhlük olardı.
Lakin göründüyü kimi, Ermənistan hökumətinin bu seçkidə inzibati resurslardan fəal şəkildə istifadə etməsinə, kobud saxtakarlığa (beynəlxalq müşahidəçilərin seçkiyə mənfi qiymət verməsinə yol açacaq) getməsinə ehtiyac olmayacaq. Çünki Serj Sarqsyanın digər namizədlərdən üstünlüyü ortadadır.
- Ermənistanda hüquqi nöqteyi-nəzərdən azad və ədalətli seçkinin keçirilməsi üçün bütün şərait yaradılıbmı? ATƏT, Avropa Şurası və digər beynəlxalq qurumların bu seçki  ilə bağlı mövqeyi nədən ibarətdir?
- Prinsipcə, Ermənistanın seçki qanunvericiliyi dəfələrlə dəyişdirilib və təkmilləşdirilib. Bu, həm də Avropa Şurası və ATƏT ekspertlərinin iştirakı ilə baş verib. Odur ki, bu məsələdə bizim ciddi problemlərimiz yoxdur. Seçki qanunvericiliyinin  daha  yaxşılaşdırılması da mümkündür. Məsələn, qanunvericilikdə seçki günü məntəqələrdə səs vermiş seçicilərin barmağının işarələnməsi də əksini tapa bilər. Bu, təkrar səsvermənin qarşısını alardı (Ermənistanda keçirilən seçkilərdə belə qanun pozuntusu kifayət qədər geniş yayılıb). Bütün seçki məntəqələrinə videokameraların quraşdırılması və sair də mümkündür.
Amma bizim seçkidə əsas olanı bu deyil. Məsələ ondadır ki, hökumətdə əsl azad, ədalətli və demokratik seçkinin təşkili üçün heç də həmişə siyasi iradə çatışmır. Ədalət naminə onu da qeyd edim ki, 2012-ci ilin mayında Ermənistanda keçirilmiş parlament seçkisi daha şəffaf və rəqabət şəraitində keçmişdi və bu, müəyyən nikbinliyə əsas verir.
- 2008-ci ildə keçirilmiş son prezident seçkisində olduğu kimi, bu dəfə də müxalifətin seçkinin nəticəsini qəbul etməməsi ehtimalı varmı?
- Fikrimcə, bu ehtimal azdır. Çünki bu gün ölkənin əsas müxalifət qüvvələri birgə fəaliyyət göstərməyə, həmçinin seçkiyə birgə nəzarət etməyə hazır deyillər. Xatırladım ki, 2008-ci ildə müxalifət qüvvələri Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan ətrafında sıx birləşmişdi. O zaman müxalifət yüz minlərlə insanın iştirak etdiyi mitinqlər təşkil edə bilirdi. Bu gün isə belə aksiyalar yoxdur, əsas müxalifət partiyaları arasındakı fikir ayrılıqları isə ortadadır.
- Prezident seçkisi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə necə təsir göstərə bilər?
- Əlbəttə ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli  ilə bağlı ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində aparılan danışıqlar prosesinin hazırkı vəziyyəti xüsusi ruh yüksəkliyi yaratmır. Münaqişə tərəfləri arasında qarşılıqlı ritorikanın daha da sərtləşməsi, Cənubi Qafqazda gedən miqyaslı hərbləşmə də narahatlıq doğurur. Lakin ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində aparılan danışıqlar prosesinin gələcəyinə bir amil də öz təsirini göstərə bilər: indi Serj Sarqsyanın legitimliyi kifayət qədər yüksək olacaq. Demək, o, fəaliyyətində daha azad olacaq və mümkündür ki, bu problemin həllində yeni təşəbbüslərlə çıxış etsin.

НА БЕЗРЫБЬЕ И РАК РЫБА
Намеченные на 18 февраля президентские выборы в Армении пройдут фактически без конкуренции. Такого мнения, как и большинство других аналитиков, придерживается руководитель армянского Аналитического центра по глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян. По его мнению, бойкот выборов со стороны реальной оппозиции кардинально увеличил шансы нынешнего главы государства, и теперь, в отличие от прежних выборов, Серж Саргсян без особых затруднений одолеет своих формальных конкурентов. Свою позицию в интервью R+ Степан ГригорЯн обосновал рядом факторов.
- Каков ваш прогноз по итогам президентских выборов в Армении?
- Думаю, что без особого труда Серж Саргсян переизберется президентом Армении на второй срок. Конечно, всегда есть опасность форс-мажорных обстоятельств, но их вероятность на этих выборах слишком мала.
Чтобы понять, почему возникла такая ситуация, необходимо возвратиться к парламентским выборам, состоявшимся в Армении в мае 2012 года. Тогда в результате выборов в парламент Армении прошли пять политических партий и один блок. Главные оппозиционные силы - АНК, АРФ "Дашнакцутюн" и "Наследие" жестко критиковали прошедшие выборы, обвиняя действующие власти в масштабных фальсификациях, однако не бойкотировали работу новоизбранного парламента и не отказались от мандатов. Интересно, что и "Процветающая Армения" (ПА), бывший партнер партии власти (РПА), выступила на выборах как оппонент властей, а после выборов отказалась входить в проправительственную коалицию. Эта ситуация давала надежду на то, что ПА выдвинет своего кандидата на президентских выборах. Более того, были серьезные основания ожидать мобилизации всего оппозиционного политического поля Армении вокруг этой партии и ее кандидата в президенты (тем более что ПА на парламентских выборах получила 38 мандатов и имеет значительный административный и финансовый ресурсы!).
Однако в декабре 2012 года Гагик Царукян объявил, что его партия не будет выдвигать кандидатов на президентских выборах, а также не поддержит любую другую кандидатуру. Это заявление было настолько неожиданным и ошеломляющим, что ведущие оппозиционные силы (АНК и АРФ "Дашнакцутюн"), которые все свои надежды связывали с совместными действиями с кандидатом от ПА, оказались неготовыми действовать самостоятельно в создавшейся новой ситуации. А это уже и привело к тому, что АНК и "Дашнакцутюн" отказались от участия в президентской гонке, понимая, насколько нереально за оставшееся короткое время менять свои подходы и перестраиваться на ходу.
В итоге после окончания срока выдвижения и регистрации кандидатов в президенты Армении (14 января 2013 года) остались лишь восемь претендентов: действующий глава государства Серж Саргсян, лидер партии "Наследие" Раффи Ованнисян, председатель партии "Свобода" Грант Багратян, глава объединения "Национальное самоопределение" Паруйр Айрикян, глава партии "Национальное согласие" Арам Арутюнян, директор "Радио Ай" Андреас Гукасян, экс-глава МИД сепаратистского режима Арман Меликян и безработный Вардан Седракян.
Уже из этого списка видно, что достойной конкуренции действующему президенту Армении не может составить ни один из названных кандидатов уже по той причине, что за ними не стоят влиятельные и крупные политические силы. Не говоря уже об отсутствии у них серьезных финансовых и административных ресурсов. Вызывает большие сомнения также и способность этих кандидатов обеспечить присутствие их доверенных лиц на всех 1930 избирательных участках для контроля над выборным процессом и исключения фальсификаций на выборах.
- Насколько отказ оппозиционного Армянского национального конгресса от участия в выборах повлияет на их ход и объективность результатов?
- Конечно, в отсутствие ярко выраженного оппозиционного лидера на президентских выборах в Армении мотивация того, что необходим жесткий контроль на избирательных участках в этот день, будет серьезно ослаблена. Не говоря уже о том, что снизятся уровень и качество политической дискуссии во время предвыборной кампании. Кроме того, отказ Левона Тер-Петросяна от участия в президентской гонке вызвал серьезные разногласия внутри Армянского национального конгресса. Несколькими месяцами ранее многие политические партии, входящие в него, были категорически против сотрудничества с ПА, что привело к выходу из блока некоторых из них. Поэтому ожидать, что находящийся сегодня в кризисе АНК сможет проконтролировать избирательный процесс, было бы наивным.
Однако, как представляется, у властей Армении на этих выборах не будет необходимости активно использовать административный ресурс и тем более идти на грубые фальсификации (чреватые тем, что международные наблюдатели дадут отрицательную оценку предстоящим выборам), т.к. преимущество Сержа Саргсяна над остальными кандидатами совершенно очевидно.
- Созданы ли все условия в Армении для проведения свободных и справедливых выборов с правовой точки зрения? Какова позиция  ОБСЕ, СЕ и других международных организаций в отношении этих выборов?
- В принципе избирательное законодательство Армении многократно изменялось и совершенствовалось, в том числе с участием экспертов из СЕ и ОБСЕ. Поэтому здесь особых проблем у нас нет, а избирательное законодательство можно продолжать улучшать. Так, возможно, в избирательное законодательство было бы правильно ввести маркирование пальцев граждан, проголосовавших на избирательных участках в день выборов, что могло бы исключить повторное голосование (такой вид нарушений на армянских выборах является достаточно распространенным явлением). Можно было бы установить видеокамеры на всех избирательных участках и т.д.
Однако на наших выборах не это главное. Главное, что у властей не всегда хватает политической воли для проведения подлинно свободных, справедливых и демократических выборов. Хотя, справедливости ради, отметим, что парламентские выборы, прошедшие в Армении в мае 2012 г., состоялись в гораздо более прозрачной и конкурентной борьбе, что настраивает на определенный оптимизм.
-  Есть ли вероятность того, что оппозиция оспорит итоги голосования, как это было во время последних выборов 2008 года?
- Такого рода сценарии мне кажутся маловероятными уже по той причине, что главные оппозиционные силы не готовы сегодня к совместным действиям, в том числе по контролю над выборным процессом. Напомню, что в 2008 году была мощная мобилизация оппозиционных сил вокруг первого президента Армении Левона Тер-Петросяна. Оппозиции в то время удавалось собирать стотысячные митинги, чего сейчас нет, а разногласия между главными оппозиционными партиями очевидны.
- В каком ключе президентские выборы могут повлиять на урегулирование карабахского конфликта?
- Конечно, сегодняшняя ситуация в переговорном процессе по Нагорному Карабаху в рамках МГ ОБСЕ не вселяет особого энтузиазма. Также беспокоит взаимно ужесточающаяся риторика между сторонами конфликта, не говоря уже о масштабной милитаризации, идущей в регионе Южного Кавказа. Однако на будущее переговорного процесса по карабахскому вопросу в рамках МГ ОБСЕ может оказать влияние то, что теперь степень легитимности Сержа Саргсяна будет достаточно высокой, а значит, он будет более свободен в своих действиях и, возможно, выступит в этом вопросе с новыми инициативами.