BALIQ OLMAYAN YERDƏ XƏRÇƏNG DƏ BALIQDIR
Ermənistanda fevralın 18-nə təyin olunmuş prezident seçkisi faktiki olaraq rəqabətsiz keçəcək. Əksər analitiklər kimi, Ermənistanın Qloballaşma və Regional Əməkdaşlıq üzrə Analitik Mərkəzinin rəhbəri Stepan Qriqoryan da bu fikirdədir. Onun fikrincə, real müxalifətin seçkini boykot etmək qərarı hazırkı dövlət başçısının şanslarını ciddi şəkildə artırıb və indii əvvəlki seçkilərdən fərqli olaraq, Serj Sarqsyan formal rəqiblərini heç bir çətinlik çəkmədən üstələyəcək. Stepan Qriqoryan "Region Plyus"a müsahibəsində mövqeyini bir sıra amillərlə əsaslandırıb.
- Ermənistanda keçiriləcək prezident seçkisinin nəticəsi  ilə bağlı proqnozunuz nədən ibarətdir?
- Düşünürəm ki, Serj Sarqsyan xüsusi çətinlik çəkmədən yenidən Ermənistan prezidenti seçiləcək. Əlbəttə, fors-major vəziyyətin yaranması təhlükəsi hər zaman var. Amma bu seçkidə belə halın yaşanma ehtimalı çox azdır.
Bu vəziyyətin hansı səbəbdən yarandığını anlamaq üçün Ermənistanda 2012-ci ilin mayında keçirilmiş parlament seçkisinə qayıtmaq lazımdır. O zaman seçki nəticəsində Ermənistan parlamentinə 5 siyasi partiya və 1 blok düşə bilmişdi. Əsas müxalifət qüvvələri - EMK, "Daşnaksutyun" və "İrs" seçkini sərt şəkildə tənqid edir, hökuməti genişmiqyaslı saxtalaşdırmada günahlandırırdı. Amma onlar yeni parlamentin fəaliyyətini boykot etmədilər və mandatlarını aldılar. Maraqlıdır ki, hakim partiyanın keçmiş tərəfdaşı "Çiçəklənən Ermənistan" da mübarizəyə onun opponenti kimi girdi və seçkidən sonra hökumət koalisiyasında təmsil olunmaqdan boyun qaçırdı. Bu, "Çiçəklənən Ermənistan"ın prezident seçkisinə öz namizədi  ilə qatılacağını düşünməyə əsas yaratmışdı. Bununla yanaşı, Ermənistanın bütün siyasi müxalifətinin bu partiya və onun prezidentliyə namizədi ətrafında birləşəcəyini gözləmək üçün də ciddi əsaslar var idi (üstəlik, "Çiçəklənən Ermənistan" parlament seçkisində 38 mandat qazanmışdı və onun ciddi inzibati, maddi resursları mövcuddur!).
Lakin 2012-ci ilin dekabrında Qagik Sarukyan partiyasının prezident seçkisinə öz namizədi  ilə qatılmayacağını, eyni zamanda hər hansı namizədə dəstək verməyəcəyini bəyan etdi. Bu bəyanat çox gözlənilməz və çaşdırıcı oldu. Bütün ümidlərini "Çiçəklənən Ermənistan"ın namizədi  ilə birgə fəaliyyətə bağlamış aparıcı müxalifət qüvvələri (EMK və "Daşnaksutyun") yaranmış vəziyyətdə təkbaşına fəaliyyət göstərməyə hazır deyildilər. Nəticədə, EMK və "Daşnaksutyun" seçkiyə qalmış qısa müddətdə yanaşmalarının nə dərəcədə qeyri-real olduğunu anlayaraq seçkidə iştirakdan boyun qaçırdılar.
Beləliklə, prezidentliyə namizədlərin irəli sürülməsi və qeydiyyatı üçün nəzərdə tutulmuş müddət başa çatdıqdan sonra (14 yanvar 2012-ci il), yalnız 8 iddialı qaldı: hazırkı dövlət başçısı Serj Sarqsyan, "İrs" partiyasının lideri Raffi Ovannisyan, "Azadlıq" partiyasının rəhbəri Qrant Baqratyan, "Milli Müqəddərat" birliyinin rəhbəri Paruyr Ayrikyan, "Milli həmrəylik" partiyasının sədri Aram Arutyunyan, Hay-FM radiosunun direktoru Ardreas Qukasyan, Arman Melikyan və işsiz Vardan Sedrakyan.
Siyahıdan görünür ki, adıçəkilən namizədlərin heç biri hazırkı dövlət başçısı ilə layiqli rəqabətə girmək iqtidarında deyil. Çünki onların arxasında heç bir nüfuzlu və nəhəng siyasi qüvvə dayanmır. Üstəlik, onların ciddi maddi və inzibati resursları da yoxdur. Bu namizədlərin 1930 seçki məntəqəsinin hər birinə seçki prosesinin izlənməsi, saxtakarlığa yol verilməməsi üçün səlahiyyətli nümayəndə göndərə biləcəyi də ciddi şübhə altındadır.
- Müxalifətçi Erməni Milli Konqresinin seçkidə iştirakdan imtinası onların gedişinə və nəticənin obyektivliyinə nə dərəcədə təsir göstərəcək?
- Əlbəttə, prezident seçkisində önə çıxan müxalifət liderinin iştirak etməməsi həmin gün seçki məntəqələrinə sərt nəzarətin həyata keçirilməsi motivasiyasını ciddi şəkildə zəiflədəcək. Üstəlik, sözsüz ki, seçkiqabağı kampaniya dövründə siyasi diskussiyaların səviyyəsi və keyfiyyəti də aşağı düşəcək. Bundan başqa, Levon Ter-Petrosyanın seçkidə iştirakdan imtinası Erməni Milli Konqresinin daxilində də ciddi fikir ayrılıqlarına yol açıb. Bir neçə ay əvvəl bu birliyə daxil olan bir çox siyasi partiya "Çiçəklənən Ermənistan"la əməkdaşlığa qəti etiraz edirdi və bu, bəzi partiyaların konqresi tərk etməsi  ilə nəticələnmişdi. Odur ki, hazırda böhran yaşayan EMK-nin seçki prosesinə nəzarət edə biləcəyini düşünmək sadəlövhlük olardı.
Lakin göründüyü kimi, Ermənistan hökumətinin bu seçkidə inzibati resurslardan fəal şəkildə istifadə etməsinə, kobud saxtakarlığa (beynəlxalq müşahidəçilərin seçkiyə mənfi qiymət verməsinə yol açacaq) getməsinə ehtiyac olmayacaq. Çünki Serj Sarqsyanın digər namizədlərdən üstünlüyü ortadadır.
- Ermənistanda hüquqi nöqteyi-nəzərdən azad və ədalətli seçkinin keçirilməsi üçün bütün şərait yaradılıbmı? ATƏT, Avropa Şurası və digər beynəlxalq qurumların bu seçki  ilə bağlı mövqeyi nədən ibarətdir?
- Prinsipcə, Ermənistanın seçki qanunvericiliyi dəfələrlə dəyişdirilib və təkmilləşdirilib. Bu, həm də Avropa Şurası və ATƏT ekspertlərinin iştirakı ilə baş verib. Odur ki, bu məsələdə bizim ciddi problemlərimiz yoxdur. Seçki qanunvericiliyinin  daha  yaxşılaşdırılması da mümkündür. Məsələn, qanunvericilikdə seçki günü məntəqələrdə səs vermiş seçicilərin barmağının işarələnməsi də əksini tapa bilər. Bu, təkrar səsvermənin qarşısını alardı (Ermənistanda keçirilən seçkilərdə belə qanun pozuntusu kifayət qədər geniş yayılıb). Bütün seçki məntəqələrinə videokameraların quraşdırılması və sair də mümkündür.
Amma bizim seçkidə əsas olanı bu deyil. Məsələ ondadır ki, hökumətdə əsl azad, ədalətli və demokratik seçkinin təşkili üçün heç də həmişə siyasi iradə çatışmır. Ədalət naminə onu da qeyd edim ki, 2012-ci ilin mayında Ermənistanda keçirilmiş parlament seçkisi daha şəffaf və rəqabət şəraitində keçmişdi və bu, müəyyən nikbinliyə əsas verir.
- 2008-ci ildə keçirilmiş son prezident seçkisində olduğu kimi, bu dəfə də müxalifətin seçkinin nəticəsini qəbul etməməsi ehtimalı varmı?
- Fikrimcə, bu ehtimal azdır. Çünki bu gün ölkənin əsas müxalifət qüvvələri birgə fəaliyyət göstərməyə, həmçinin seçkiyə birgə nəzarət etməyə hazır deyillər. Xatırladım ki, 2008-ci ildə müxalifət qüvvələri Ermənistanın birinci prezidenti Levon Ter-Petrosyan ətrafında sıx birləşmişdi. O zaman müxalifət yüz minlərlə insanın iştirak etdiyi mitinqlər təşkil edə bilirdi. Bu gün isə belə aksiyalar yoxdur, əsas müxalifət partiyaları arasındakı fikir ayrılıqları isə ortadadır.
- Prezident seçkisi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə necə təsir göstərə bilər?
- Əlbəttə ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli  ilə bağlı ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində aparılan danışıqlar prosesinin hazırkı vəziyyəti xüsusi ruh yüksəkliyi yaratmır. Münaqişə tərəfləri arasında qarşılıqlı ritorikanın daha da sərtləşməsi, Cənubi Qafqazda gedən miqyaslı hərbləşmə də narahatlıq doğurur. Lakin ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində aparılan danışıqlar prosesinin gələcəyinə bir amil də öz təsirini göstərə bilər: indi Serj Sarqsyanın legitimliyi kifayət qədər yüksək olacaq. Demək, o, fəaliyyətində daha azad olacaq və mümkündür ki, bu problemin həllində yeni təşəbbüslərlə çıxış etsin.

"Sharks" of the Armenian opposition leave no choice to the ordinary voter
The presidential election in Armenia scheduled for 18 February will be held with virtually no competition. This opinion, like most other analysts, is shared by the head of the Armenian Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation, Stepan Grigoryan. In his view, the boycott of the election by the real opposition has dramatically increased the chances of the current head of state, and now, in contrast to the previous elections, Serzh Sargsyan will overcome his formal competitors relatively easily. Stepan Grigoryan substantiated his position by several factors in an interview with Region Plus.
- What is your prediction on the presidential election in Armenia?
- I think that Serzh Sargsyan will be easily re-elected president of Armenia for a second term. Of course, there is always a risk of force majeure situations, but their probability in this election is too small.
To understand why this situation has occurred, it is necessary to return to the parliamentary elections held in Armenia in May 2012. As a result of the elections then, five political parties and one bloc made it into the parliament in Armenia. The main opposition parties - the ANC, the ARF Dashnaktsutyun and Heritage - harshly criticized the elections, accusing the incumbent government of large-scale fraud, but did not boycott the newly-elected parliament and did not give up their seats. Interestingly, Prosperous Armenia, the former partner of the ruling party (the Republican Party), stood in the election as an opponent of the government, and after the election, refused to enter the pro-government coalition. This situation gave the hope that the Prosperous Armenia would nominate its candidate for the presidential election. Moreover, there were good reasons to expect the entire opposition political field of Armenia to mobilize around this party and its presidential candidate (especially as Prosperous Armenia won 38 seats in the parliamentary elections and has significant administrative and financial resources!).
However, in December 2012 Gagik Tsarukyan announced that his party would not nominate candidates in the presidential elections and would not support any other candidate. This statement was so unexpected and stunning that the leading opposition forces (the ANC and the ARF Dashnaktsutyun), which linked all their hopes to joint actions with the candidate from Prosperous Armenia, were unprepared to act independently in the current new situation. And this caused the ANC and Dashnaktsutyun to refuse to run in the presidential race, realizing how unrealistic it is to change their attitudes and reorganize themselves on the go in a short time.
In the end, after the expiry of the deadline for the nomination and registration of candidates for president of Armenia (14 January 2012), there were only eight candidates left: incumbent President Serzh Sargsyan; the leader of the Heritage Party, Raffi Ovanisyan; the chairman of the Freedom Party, Grant Bagratyan; the head of the National Self-Determination Association, Paruyr Ayrikyan; the head of National Accord, Aram Arutyunyan; the director of Radio Hay, Andreas Gukasyan; Arman Melikyan; and unemployed Vardan Setrakyan.
The list also shows that none of the abovementioned candidates can be a worthy rival for the current president of Armenia because there are no influential and major political forces behind them, not to mention that they have no significant financial and administrative resources. There are also serious doubts about the ability of these candidates to ensure the presence of their agents at all 1,930 polling stations to monitor the electoral process and prevent electoral fraud.
- How will the refusal of the Armenian National Congress to run in the elections affect their progress and objectivity of the results?
- Of course, in the absence of a clearly expressed opposition leader in the presidential elections in Armenia, the motivation that strict control will be necessary at polling stations on that day will be seriously weakened. Not to mention the fact that the level and quality of political debate will be reduced during the election campaign. In addition, Levon Ter-Petrosyan's failure to run in the presidential race caused serious divisions within the Armenian National Congress. A few months earlier, many political parties in it were adamantly opposed to cooperation with Prosperous Armenia, which caused some of them to quit the block. Therefore, it would be naive to expect the ANC, which is in crisis now, to be able to monitor the electoral process.
However, it appears that in this election, the Armenian authorities will have no need to actively use the administrative resource and resort to gross falsifications (which may cause international observers to give a negative assessment of the upcoming elections), as Serzh Sargsyan's advantage over other candidates is clear.
- Have all the conditions been created for holding free and fair elections in Armenia from a legal point of view? What is the position of the OSCE, the Council of Europe and other international organizations in this election?
- In principle, the electoral legislation of Armenia has repeatedly changed and improved, including with the participation of experts from the Council of Europe and the OSCE. So here we have no special problems, and the electoral law can continue to improve. So, perhaps, it would be good to introduce in the electoral law getting citizens' fingers ink-stained on election day, which would eliminate a second vote (this type of violation in Armenian elections is quite common). It would be possible to install video cameras in all polling stations, etc.
However, this is not the most important thing in our elections. The main thing is that the authorities do not always have the political will to hold truly free, fair and democratic elections. Although, for the sake of fairness, we should note that the parliamentary elections in Armenia in May 2012 took place in a much more transparent and competitive situation, which inspires certain optimism.
- Is it likely that the opposition will contest the results of the vote, as was the case in the last election in 2008?
- Such scenarios seem unlikely to me because the main opposition forces are not ready today to work together, including control the electoral process. In 2008, there was the powerful mobilization of opposition forces around the first president of Armenia, Levon Ter-Petrosyan. The opposition managed to gather one hundred thousand people in rallies at the time, which is not the case now, and the differences between the main opposition parties are evident.
- In what way can the presidential election affect the settlement of the Karabakh conflict?
- Of course, the current situation in the negotiations on Nagornyy Karabakh within the OSCE Minsk Group does not inspire much enthusiasm. The mutually tough rhetoric of the parties is also troubling, not to mention the massive militarization going on in the South Caucasus region. However, the future of the negotiations on the Karabakh issue within the OSCE Minsk can be influenced by the fact that now the degree of Serzh Sargsyan's legitimacy will be quite high, which means that he will be freer to act and may come up with new initiatives in this matter.