"MARAZM TEATRI" DAVAM EDİR
Ermənistan mərkəzi seçki komissiyası (MSK) dövlət başçısı postuna 8 nəfərin namizədliyini qeydə alıb və prezident seçkisi kampaniyasına start verib. Sosial pozğunluq, müdafiəsizlik atmosferində, həmçinin miqrasiyanın təhlükəli miqyas aldığı və erməni cəmiyyətinin kütləvi şəkildə məyusluq yaşadığı bir dönəmdə əsas müxalifət qüvvələrindən heç biri hakim rejimə meydan oxumaq üçün özündə nədənsə güc tapmadı. Bununla da onlar faktiki olaraq erməni xalqının ölkədə dəyişikliklərə olan ümidini dəfn etmiş oldu. Yəqin ki, artıq Ermənistanda keçiriləcək prezident seçkisinin necə yekunlaşacağı heç kəsdə şübhə doğurmur; seçkiyə hazırlıq və səsvermə gedişində heç bir real siyasi mübarizə gözlənilmir. Bu, əlbəttə ki, Serj Sarqsyanın hansısa nəzərəçarpan fərdi keyfiyyətinin nəticəsi deyil. O, özünün ən "nəzərəçarpan" keyfiyyətini hələ 2008-ci ilin martında erməni xalqına qanlı dərs keçərək hakimiyyəti qəsb etdikdə göstərmişdi. Bu dəfə hər kəsi erməni müxalifəti məyus etdi.
Analitiklər hesab edir ki, müxalifət qüvvələri birləşdirməklə və geniş təbliğat işləri aparmaqla, ən azı, ikinci tura ümid edə bilərdi. Onlar Ermənistanın dövlət borcunun yalnız rəsmi məlumata görə, ÜDM-in 40%-nə yaxınlaşdığı hazırkı şəraitdə müxalifətin passiv boykot yolu seçməsini yanlış hesab edir. Cansıxıcı sosial vəziyyət üzündən yenə də rəsmi məlumata görə, ötən il ölkəni 66 min insan tərk edib. Jurnalımızın ötən saylarından birində göstərdiyimiz miqrasiya dinamikası isə erməni xalqının gələcəyi üçün təhlükəli həddə çatmaqdadır. Üstəlik, seçkiqabağı kampaniyanın başlanması ərəfəsində xalq daha bir xoşagəlməz, amma çoxdan gözlənilən xəbər alıb: Rusiya Ermənistana satdığı qazın min kubmetrinə görə qiyməti hazırkı 220 dollardan 320 dollara qaldırır.
2008-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisində hakim dairələrin əsas opponentlərindən olmuş Levon Ter-Petrosyanın bu dəfə seçkiyə qatılmamaq qərarına haqq qazandırmaq cəhdi daha çox ustalıqla geri çəkilməyə bənzəyir. Onun guya 68 yaşı olduğu üçün prezident postuna iddia etmədiyinə dair açıqlamasını indii heç kim ciddi qəbul etmir. Ermənistan Politoloqlar İttifaqının rəhbəri Amayak Ovanisyan Ter-Petrosyanın qərarına belə münasibət bildirib: "Ter-Petrosyanın seçkiyə qatılmaması silahdaşları və tərəfdarları qarşısında məsuliyyətdən cinayətkarcasına qaçmaqdır. Ter-Petrosyan müsahibəsində hakimiyyətin bir dəstə cinayətkar tərəfindən qəsb olunduğunu deyirsə, Serj Sarqsyanı Qəddafi və ya Səddam Hüseyn ilə müqayisə edirsə, onun seçkidən sonra çıxış edəcəyi, yaşı ilə əlaqədar seçkiyə qatılmayacağı haqda dedikləri məntiqsizdir. Onlar elə onun özünün həmin müsahibədəki qiymətləndirmələrilə ziddiyyət təşkil edir".
"Çiçəklənən Ermənistan" partiyasının (ÇEP) lideri Qagik Sarukyanın "çiçəklənən" ölkəyə rəhbərliyi ələ almaq uğrunda mübarizəyə qoşulmağı arzulamamasına gəlincə, ekspertlər bunun gizli danışıqların nəticəsi olduğuna şübhə etmir. "Ya o, terrora məruz qalıb, ya da razılığa gedib. Onlar passiv boykot yolunu seçiblərsə, əsas səbəb qorxudur", - deyə A.Ovanisyan bildirir. Analitiklər hesab edir ki, ÇEP-in yaranmış seçkiqabağı şəraitdə öz namizədilə çıxış etməkdən imtinası kənardan neytrallıq kimi görünsə də, əslində Serj Sarqsyana üstüörtülü şəkildə verilən dəstəkdir. Bu ehtimalın özünü doğrultması üçün çox vaxt lazım gəlməyib.
Ermənistan KİV-in məlumatına görə, formal olaraq müxalifət partiyası olan ÇEP nümayəndələri hazırkı prezident Serj Sarqsyanın seçkiqabağı kampaniyasında ona dəstək olmaq üçün fəal iştirak edəcəklər. News.am portalı xəbər verir ki, Sarukyanın seçkidə iştirakdan imtina etməsindən bir gün sonra, ÇEP üzvü olan sahibkarlar dövlət başçısına onun prezidentlik iddialarına dəstək verməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Güman ki, Sarukyanın Moskva səfəri müsbət nəticə verməyib - o, "baş rejissor"un kastinqindən keçməyib. Rusiyanın Ermənistanın siyasətinə təsir göstərmək üçün güclü "rçaq"larının olduğu hər kəsə bəllidir. Bu üzdən Moskvada əslində ruslar üçün bu ölkəyə kimin rəhbərlik edəcəyinin o qədər də ciddi fərqinə varmırlar. Moskva anlayır ki, o, Ermənistanda prezident kürsüsündə kimin əyləşməsindən asılı olmayaraq, lazımi anda əlindəki "rçaq"lardan yararlanaraq İrəvanın siyasətində korrektələr edə bilər. Buna Vladimir Putin də Serj Sarqsyanın Moskvaya son səfəri zamanı açıq şəkildə eyham vurub. Putin Rusiyadan Ermənistana yalnız şəxsi pul köçürmələrinin rəsmi məlumata görə, 1 milyard dollara çatdığını xatırladıb. Kreml Ermənistanın hazırkı rəhbərliyinin Rusiya ilə Aİ arasında manevr etməyə çalışmasından narazıdır. Amma onun forpostunun sərhədlərində vəziyyətin çətin olması yenə də Moskvanı Ermənistanda sabitliyi pozacaq, hakimiyyəti dəyişəcək addımlar atmaqdan çəkindirir. Moskvanın ehtiyatlı davranışı tamamilə başadüşüləndir - Suriyada müharibə davam edir və böyük ehtimalla o, Rusiyanın maraqlarına cavab verən şəkildə bitməyəcək. Bundan başqa, Türkiyənin cənubunda "Patriot" raketləri peyda olub, İranın nüvə problemi də həll olunmamış qalmaqdadır.
Maraqlıdır ki, Ermənistanın hazırkı prezidenti faktiki olaraq öz seçkiqabağı kampaniyasını Müdafiə Nazirliyidəki iclasda başlayıb. Toplantıda, demək olar ki, bütün hökumət aparatı iştirak edib. Məmurları ciddi olmağa çağıran prezident bütün dövlət idarəetmə sisteminin ordu ətrafında birləşməli olduğunu bildirib. Ekspertlərin fikrincə, bu, həqiqətən də seçki ərəfəsində verilmiş presedentsiz bəyanatdır. Amma burada təəccüblü heç nə yoxdur - onun hakimiyyətə silah köməyilə gəldiyi hər kəsə bəllidir.
Elə həmin iclasda Sarqsyanın rəsmi Bakıya və Azərbaycan xalqına ünvanladığı növbəti hədə isə Ermənistan rəhbərliyinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində maraqlı olmadığını bir daha nümayiş etdirib. Bu göstərir ki, ölkə rəhbərliyi hələ də xalqını aldatmağa davam edir və o, region üçün, Ermənistanın özünün təhlükəsizliyi və gələcəyi üçün ən ciddi problemdir.
Bu gün elə erməni siyasətçilərinin özləri bildirir ki, ölkənin suverenliyi daha çox rəmzi xarakterlidir və yalnız kağız üzərində mövcuddur, S. Sarqsyanın isə hətta ölkə daxilində də heç kimi maraqlandırmayan və ruhlandırmayan quru iddiasından başqa bir şeyi qalmayıb. Onun "Ermənistanın siyasətindəki Avropa xəttilə Rusiya ilə hərbi-strateji tərəfdaşlığın, KTMT-yə üzvlüyün Avrasiyaya inteqrasiya tendensiyalarına zidd olmadığı, bunun bir-birini tamamlayan iki proses olduğu" haqda bəyanatı da Avropada heç kimi razı salmayıb.
Seçkiyə sayılı günlər qalmış Ermənistan Avropa strukturları tərəfindən imicinə ciddi zərbə alıb. Söhbət Avropa Strateji Kəşfiyyat və Təhlükəsizlik Mərkəzinin (ESISC) Ermənistan-İran münasibətlərilə bağlı geniş məruzəsindən gedir. Qeyd etmək lazımdır ki, İrəvan-Tehran iqtisadi və siyasi əlaqələri indiyədək heç zaman bu dərəcədə kəskin tənqidə məruz qalmamışdı. Sənəddə İrəvanın bu istiqamətdəki fəaliyyəti İrana qarşı beynəlxalq sanksiyaların açıq şəkildə sabotajı kimi qiymətləndirilir. Üstəlik, Ermənistanda keçiriləcək prezident seçkisini müşayiət edəcək AŞPA nümayəndə heyətinin rəhbəri Karin Uoldset seçkiqabağı vəziyyəti çox pis qiymətləndirib. O, "seçici siyahılarındakı qeyri-dəqiqliklərlə bağlı ciddi narahatlığını" ifadə edib, "ictimaiyyətdə seçkiyə kütləvi etinasızlığın olduğunu, bir sıra aparıcı siyasi qüvvələrin seçki prosesinə inamsız yanaşdığını" söyləyib. Nəzərə alsaq ki, Ermənistana 1,5 milyard avroluq yardımın ayrılması, həmçinin azad ticarət zonası və Aİ ilə assosiativ razılaşmaların bağlanması avropalı müşahidəçilərin seçkiyə verəcəkləri qiymətdən asılı olacaq, demək Sarqsyan və komandası "erməni avroimitasiyası"nın bütün üsullarından istifadə edərək, "Avropa publikasına" daha çox oynamalıdır. Amma biz indiyədək beynəlxalq strukturların ikili standartlarına dəfələrlə şahidlik etmişik - istər Ermənistanda 2008-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisindən sonra baş vermiş qanlı hadisələr, istərsə də Ermənistanda cərəyan edən bir çox digər hadisələrin qiymətləndirilməsi zamanı.
İstənilən halda, Ermənistanda prezidentliyə namizədlərin seçkiqabağı təbliğatına start verilib. Onların seçki proqramları geniş şəkildə yayımlanır və reklam edilir. Onlar bəzi məqamlarda oxşar, bəzi məqamlarda isə fərqlidir. Hər bir namizəd işıqlı gələcək vəd edir, bir-birini tənqid atəşinə tutur, hətta təhqir edir. Dəyişməz qalan bir məqamdır - bütün proqramlarda nəsildən-nəsilə genetik olaraq ötürülən virusa yenə də rast gəlinir: türklərə nifrət. Amma görünən odur ki, "başıbəlalı" xalqı fevralın 18-dən sonra da yaxşı heç nə gözləmir. EMK rəhbərlərindən olan Qurgen Yegiazaryanın dediyi kimi, ölkədə "marazm teatrı" bundan sonra da davam edəcək.

“INSANITY SHOW” CONTINUES
The Central Election Committee of Armenia has approved the list of eight candidates for the post of the head of state and started a campaign to elect the President. In the present state of total frustration, which has become the dominant element of the mass consciousness of Armenian society, an atmosphere of social disorder and vulnerability, and emigration reaching dangerous proportions, no-one from the opposition has ventured to challenge the regime, thus burying the hopes of the Armenian people for change in the country. Perhaps no-one has any doubt that the election outcome is predetermined and there will be no real political struggle in the run-up and during the election. This, of course, is not an indication of any outstanding qualities of Serzh Sargsyan. He had shown his most "outstanding" qualities in March 2008 when he taught the Armenian people a bloody lesson and subsequently usurped power. This time the Armenians have been let down by the opposition.
Analysts believe that by consolidating power and organizing a competent campaign, the opposition might have hoped at least for a second round. They consider wrong the tactic of a passive boycott at a time when Armenia's foreign debt, according to official data, is close to 40 per cent of GDP. According to the same official statistics, due to the dismal social situation 66,000 people left Armenia last year. The dynamics of migration which we provided in one of our previous issues has become quite dangerous for the future of the Armenian people. On the eve of the election campaign people heard another unpleasant but a rather predictable report: the Russian side was raising the price of natural gas from the current $ 220 to $320 per 1,000 cubic meters.
The way one of Sargsyan's main opponents in the 2008 presidential election, Levon Ter-Petrosyan, explained his decision not to stand in the election looked more like an attempt to make a graceful retreat. His explanation that he is already 68 and that people at that age do not claim to become president is not perceived seriously. The head of the Union of Political Scientists of Armenia, Hmayak Hovhannisyan, was not too careful in his assessment of this move. "Ter-Petrosyan's non-participation in the election is nothing but a criminal unwillingness to bear responsibility to his colleagues and supporters. When Ter-Petrosyan says in an interview that power is seized by a handful of criminals, when he likens Serzh Sargsyan to Gaddafi or Saddam Hussein, this makes his subsequent statements that he would describe the situation after the election and that he would not stand in the election because of his age not very logical. They dissonate with his own assessments in this interview," says the analyst.
As for the reluctance of the leader of the Prosperous Armenia Party, Gagik Tsarukyan, to fight for the reins of power in the "prosperous" country, experts have no doubt that this was the result of backroom agreements. "Either he was subjected to terror or an agreement has been reached with him. If they prefer a passive boycott, then the main reason is fear," says the same A. Hovhannisyan. According to analysts, the party's refusal to nominate its own candidate in the current election situation only looks like a sign of neutrality, but in reality it represents veiled support for Serzh Sargsyan. And confirmation of this hypothesis followed quickly.
According to the Armenian media, representatives of the formally opposition Prosperous Armenia Party will take an active part in supporting the campaign of incumbent President Serzh Sargsyan. News.am reports that the day after Tsarukyan's withdrawal from the presidential election entrepreneurs who are members of the PAP "were introduced to the head of state" and expressed their readiness to support his presidential ambitions. Apparently, Tsarukyan's trips to Moscow did not produce a positive result and he failed the casting by the "film director". It is clear to all that Russia has powerful levers of influence on Armenian policy, therefore it doesn't matter much for Moscow who is in charge there. Russia understands that by using this leverage it can modify Armenian policies at the right time no matter who becomes president. This was explicitly hinted at by Vladimir Putin during Serzh Sargsyan's recent visit to Moscow. He said that officialy registered private transfers from Russia to Armenia alone were in the order of $1 billion. Although the Kremlin is not very happy with the current Armenian government trying to maneuver between Russia and the EU, the difficult situation at the borders of its outpost does not allow it to take steps aimed at destabilizing and changing power in the country. Moscow's caution is understandable - the war in Syria continues and it will not end well for Russian interests should Patriot missiles appear in southern Turkey. Besides, the Iranian nuclear issue is also waiting to be solved.
It is noteworthy that the current president of Armenia actually began his campaign at a meeting at the Ministry of Defense, which was attended by virtually the entire government. The Armenian leader urged officials to be more serious and said that the whole system of government must rally around the army. According to experts, this was an unprecedented statement on the eve of the election, albeit not surprising. After all, it is well known that he had come to power by force of arms. And the renewed threats against Baku and the Azerbaijani people as a whole demonstrate again that the leadership of this country has no interest in resolving the Karabakh conflict and, by continuing to deceive its people, proves to be the biggest threat to the region, security and the future of Armenia.
Today, according to Armenian politicians themselves, the country's sovereignty is a rather symbolic concept that exists only on paper, while Sargsyan is left with nothing but bravado which doesn't inspire anyone even in the country. Similarly, his statement that "the European vector of Armenian policies, the military-strategic alliance with Russia and Armenia's membership in the CSTO do not contradict the trends of the Eurasian integration - these are two complementary process" did not convince anyone in Europe.
Just before the elections, Armenia received a severe blow to its reputation from European institutions in the form of an extensive report of the European Strategic Intelligence and Security Centre (ESISC) regarding Armenian-Iranian relations. It must be noted that Armenian-Iranian economic and political ties have never been criticized so sharply before. Yerevan's actions are seen as open sabotage of international sanctions against Iran. On top of that, the head of the PACE observation mission for the presidential election in Armenia, Karin Woldseth, made unflattering remarks about the electoral situation. She expressed "serious concern over the inaccuracies in voter lists" and noted the "general indifference to the election in society and distrust for the electoral process on the part of major political forces". If we consider the fact that the assessment of European observers will first determine whether Armenia will receive assistance worth 1.5 billion euros and, second, whether agreements on free trade and association with the EU will be signed, it appears that Sargsyan and his team will have to work harder "for the European public", deploying all the techniques of "Armenia's euro-imitation". But we have repeatedly witnessed manifestations of double standards on the part of international organizations - both after the bloody events that followed the 2008 presidential election and in the assessments of many other developments in Armenia.
One way or another, the campaigning of presidential candidates has begun. Their programs are published and widely advertised... In some respects they are alike, in others they are different. They all promise a bright future, criticize and curse each other... One thing is invariable - all programs are infected with the eternal virus which is genetically transmitted from one generation to another - the virus of hatred for Turks. But apparently the "long-suffering" people have nothing to hope for after 18 February. According to one of the leaders of the ANC, Gurgen Yeghiazaryan, "the insanity show" in the country will be continued.