Şəkər tozu Azərbaycanın qeyri-neft ixracının artırılmasının əsas prioritetlərindən biri ola bilər
Azərbaycan özünü şəkər tozu ilə tam həcmdə təmin edən və bu məhsulun ixracı üçün yaxşı potensiala malik azsaylı ölkələrdən biridir. Ölkəmiz bu nəticəyə hələ 2007-ci ildə, yəni İmişli rayonunda Cənubi Qafqazda şəkər istehsal edən ən iri zavodun istismara verilməsindən iki il sonra nail olub. Prezident İlham Əliyev çıxışlarının birində qeyd etmişdi  ki, Azərbaycan özünü şəkər və şəkər məhsulları ilə 174% təmin edir və bu sahəni ölkənin ən iri ixrac potensialı  adlandırmışdı.
Hazırda şəkər sənayesinin ixrac potensialının artırılmasını zəruri edən bir çox amillər mövcuddur. Onlardan ən vacibi dünya bazarlarında bu strateji məhsulun münasib qiymətidir. Şəkərin qiyməti 2009-cu ilin sonlarından böhran və quraqlıq nəticəsində kifayət qədər artıb, həmin tendensiya 2014-cü ilin əvvəlində də müşahidə olunur. FAO-nun (BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı) hesablamalarına əsasən, şəkərin qiyməti indeksinin orta qiyməti martda 253,9 bənd təşkil edib, bu da fevral ayının göstəricisindən 18,5 bənd çoxdur (7,9%). Qiymətlərin artımı quraqlıq və istehsalın azalması səbəbi ilə Braziliya və Taylanddan şəkərin ixracı həcminin nisbətən azalacağı təhlükəsi ilə əsaslanıb.
Uzunmüddətli perspektivdə qiymətlə bağlı proqnozlar da nikbin görünür. Bir tərəfdən bu, daha çox əhalinin gəlirlərinin artması, müsbət demoqrafik vəziyyət və qidalanma rasionunun dəyişməsi ilə əlaqədar olaraq dünya tələbatının 1,5-2% olmaqla stabil artımı ilə bağlıdır. Digər tərəfdən isə kifayət qədər yüksək neft qiymətləri şəraitində bir çox ölkələrdə bioyanacağın istehsalına dəstək tədbirləri olmadan belə gəlirli olacaq. Bununla əlaqədar, kənd təsərrüfatı məhsullarının bioyanacaq üçün xammal kimi istifadəsi artan templərlə davam edəcək.
İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) qiymətləndirilmələrinə əsasən, 2020-ci ilə qədər bütün dünyada şəkər qamışının 30%-i və şəkərin istehsalı üçün xammalın 20%-i bioyanacağın istehsalı üçün istifadə olunacaq. Bu isə, təbii ki, şəkərin qiymətinin artmasına təsir edəcək. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, istehsal həcmlərinin azalması artıq indidən müşahidə olunur. Ölkədə istehsal edilən şəkərin ümumi istehsal həcminin 90%-nə sahib olan Braziliyanın Senter South regionunda şəkər istehsalı ildən ilə azalır. Xatırladaq ki, Braziliya bu seqmentdə dünya lideridir və onun payına dünya istehsalatının dörddə bir hissəsi və dünya ixracatının yarısı düşür.
Şəkərin ixracatının artması lehinə, həmçinin şəkərin iri ixracatçılarının və idxalçılarının Azərbaycanla müqayisədə coğrafi uzaqlığı (Braziliya, Tailand, Avstraliya və Hindistan) da təsir edir, halbuki əsas istehlakçılar olan Çin və Rusiya, əksinə, bizə yaxındırlar. Şəkər sənayesi üzrə ekspert Nəriman Ağayev qeyd edir ki, düzgün yanaşma olduğu halda Azərbaycan şəkəri Rusiya, Mərkəzi Asiya və Çinin bazarlarını fəth edə bilər.
Bununla belə, Azərbaycan şəkərin ixracında artıq müəyyən uğurlara nail olub. Belə ki, 2013-cü ildə 243, 840 mln. dollar məbləğində şəkər və ondan hazırlanan qənnadı məhsulları ixrac olunub. Bu da 2005-ci ildə qeydə alınan göstəriciləri 2,66 min dəfə üstələyir. Hazırda Azərbaycanda istehsal olunan şəkər Türkmənistana, Əfqanıstana, Gürcüstana, Ukraynaya, İraqa və s. ölkələrə ixrac olunur.
Nəriman Ağayev qeyd edir ki, bununla kifayətlənmək olmaz:  "Xammalın istehsalı ilə başlayan və son məhsulun buraxılması ilə bitən bütün bu proses Azərbaycanda həyata keçirilməlidir. İmişlidə şəkər zavodu, məhz, bu, nəzərə alınaraq tikilib".
Şəkər sənayesinin daxili resurslar hesabına təmin edilməsi bu gün bütün istehsalat zəncirində zəif bənd olaraq qalır. Belə ki, ölkələrin coğrafi yerləşməsindən və iqlim şəraitindən asılı olaraq, şəkər qamışının, şəkər çuğundurunun, şəkər ağcaqayınının və şəkər palmasının şəkərin istehsalı üçün xammal kimi istifadəsi məlumdur.  Azərbaycan bölgələrində şəkər çuğunduru yetişdirilir və onun istehsalı 2005-2013-cü illərdə 5,13 dəfə artıb. Lakin problem ondadır ki, 2011-ci ildə şəkər çuğundurunun rekordlu məhsul yığımı müşahidə olduğu halda, şəkər sənayesi üçün xammalın 89,2 faizi hələ də ölkəyə idxal olunurdu.
"Şəkər çuğundurunun istehsalı kifayət qədər mürəkkəb prosesdir. Bu  bitki meyvəkökünün inkişafı zamanı  çoxlu su, sonradan isə şəkərin yığılması üçün quru və isti hava tələb edir. Bitki ağır, yaxşıca becərilmiş və gübrələnmiş torpağı xoşlayır. Bu mənada öz işini asanlaşdıran və xammalı idxal edən sahibkarı günahlandırmaq məqsədəuyğun deyil", - deyə N. Ağayev hesab edir. Ekspertin fikrincə, sahibkar üçün xammalı idxal etmək daha faydalıdır, lakin ümumiyyətlə, ölkəyə xeyir verilməsi nöqteyi - nəzərdən şəkər çuğundurunun becərilməsini stimullaşdırmaq lazımdır. Belə olduqda aqrar sektorda əlavə məşğulluq yaranar və eyni zamanda bu, kifayət qədər dəyərli kənd təsərrüfatı bitkisidir və demək olar ki, qida və digər sənayelərdə müxtəlif məqsədlər üçün 100% olaraq istifadə olunur. Belə ki, şəkər çuğundurundan şəkəri istehsal edəndən sonra, çörək sənayesində də istifadə olunan mayalar əldə olunur. Sonradan isə, çuğundurdan qalan hissədən etil spirti əldə edilir. Şəkər çuğundurunun qalan hissələri isə iribuynuzlu mal-qaraya verilən yem üçün əlavə kimi istifadə olunur.
Lakin ekspert hesab edir ki, şəkər çuğundurunun Azərbaycanda öz-özünə artacağını gözləmək sadəlöhvlük olardı: "Sahibkar istehsalatın maya qiymətinin minimuma endirilməsində maraqlıdır. Aqrar sahədə çalışanlar bu sahəni gəlirsiz hesab edib, diqqətini kənd təsərrüfatının digər sahələrinə yönəldə bilərlər".
Bu mənada N. Ağayev hesab edir ki, şəkər çuğundurunu yetişdirən istehsalçılara subsidiyaların verilməsi məqsədəuyğundur. Qeyd etmək lazımdır ki, aqrar  sahədə çalışanlara subsidiyaların verilməsi  praktikası Azərbaycan üçün yeni deyil. Xüsusilə, bu gün taxıl və qabıqdan təmizlənməmiş düyü istehsalçıları əkin sahəsinin hər hektarına görə dövlətdən 40 manat alırlar. Təqribən, bu sxemi şəkər çuğundurunun istehsalında maraqlı olan fermerlərə qarşı da istifadə etmək olardı.
2013-cü ilin məlumatlarına əsasən, şəkər çuğundurunun əkin sahəsi yalnız 5,5 min ha təşkil edib. Beləliklə, şəkər çuğundurunun istehsalçılara verilən subsidiyalarının məbləği yalnız 220 min manat təşkil edəcək. Hətta əgər əkin sahələri on dəfə artarsa belə, büdcənin xərc hissəsi çox da yüklənmiş  olmayacaq.
Üstəlik, şəkər çuğundurunun istehsalçılara mütəmadi dövlət dəstəyi lazım deyil. Ekspertlərin fikrincə, onların ayağa qalxması üçün 5 il kifayətdir. "Bu məsələdə ən əsası istehsalçıda marağın olmasıdır. Bu mənada səhmdar cəmiyyət qurmaq olar ki, şəkər çuğundurunun istehsalı ilə məşğul olan hər kəs öz payına sahib olsun. Bu cəmiyyət şəkər çuğundurundan alınan məhsulun zavoda satılmasını və həmçinin mayaların, etil spirtinin və iribuynuzlu mal-qara üçün yemin istehsalına da nəzarət etməlidir. Bununla da, səhmdar cəmiyyətin yaradılması zamanı bir neçə ildən sonra subsidiyaların verilməsini dayandırmaq olar", - deyə N. Ağayev bildirib.
Gördüyümüz kimi, Azərbaycanda şəkər sənayesinin inkişafı üçün bütün imkanlar mövcuddur. Mövcud olan şərait şəkər sənayesinin ölkənin qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi üçün əsas istiqamətlərindən biri olması üçün  imkan yaradacaq. Qeyd etmək lazımdır ki, 2013-cü ildə qeyri-neft ixracının 13%-ni şəkər və ondan hazırlanan məhsullar təşkil  edib.

Granulated sugar may become one of the priorities in boosting Azerbaijan's non-oil exports
Azerbaijan is one of the few countries that is completely self-sufficient in granulated sugar and has good prospects for boosting exports of this product. Azerbaijan attained this result back in 2007, i.e. a year after the biggest sugar refinery in the Southern Caucasus was commission in the Imisli District. In one of his speeches, President Ilham Aliyev noted that Azerbaijan had become 174 per cent self-sufficient in sugar and sugar-based products, referring to this field as the country's most promising export opportunity.
There are many factors favouring the boosting of the sugar industry's export potential. The most important of them is the favourable price of this strategic product on world markets. Sugar prices have risen considerably since 2009 owing to the economic crisis and drought, with a similar tendency observed at the beginning of 2014. According to the estimates of the FAO (Food and Agriculture Organisation of the United Nations), the average value of the sugar  price index in March was 253.9 points, 18.5 points (7.9 per cent) higher than the figure for February. The growth in prices has been caused by fears of a reduction in the volumes of sugar exports available from Brazil and Thailand owing to drought and a concomitant drop in production.
The long-term forecasts for sugar prices also look extremely optimistic. On the one hand, this is linked to a stable growth in world consumption of an average of 1.5-2 per cent per year, primarily as a result of the growing incomes of the population, the positive demographic situation and the change in the amounts of sugar being eaten. On the other hand, with oil prices being sufficiently high, the production of bio-fuel is becoming profitable in many countries, even when it is not subsidised. In this connection, the use of agricultural produce as a raw material for bio-fuel is continuing to grow apace. According to the estimates of the Organisation of Economic Co-operation and Development (OECD), by 2020 30 per cent of the sugar cane or 20 per cent of the raw material for sugar production throughout the world will be used to produce bio-fuel. This will naturally have an impact on the rising prices of sugar. It should thereby be noted that a drop in the volumes produced is being observed even now. In the Brazilian Centre South region, which accounts for 90 per cent of the country's total sugar production, output has been falling year on year. We will remind you that Brazil is a world leader in this segment and is responsible for a quarter of the world's entire sugar production and half the world's exports of this product.
Another factor in favour of boosting sugar exports is Azerbaijan's geographical location far away from the major exporters and importers of sugar (Brazil, Thailand, Australia and India), while such major consumers such as China and Russia are on the contrary relatively close to us. Sugar industry expert Nariman Agayev notes that, if the right approach is adopted, Azerbaijan's sugar may take over the markets of Russia, Central Asia and China.
Azerbaijan has moreover already achieved considerable success in exporting sugar. Thus, in 2013, sugar and confectionary worth 243,840,000 dollars were exported, which is 2,660 times more than in 2005. At the present time, sugar produced in Azerbaijan is exported to Turkmenistan, Afghanistan, Georgia, Ukraine, Iraq and elsewhere.
"But we cannot stop at that," says Nariman Agayev. "The entire process, starting from the production of the raw material and finishing with the final end product should be carried out in Azerbaijan. This is what the construction of the sugar refinery at Imisli is scheduled to accomplish."
At the present time, the weak link in the entire production chain is providing the sugar industry with raw material from internal resources. Depending on the geographical location of countries and their climatic conditions, sugar cane, sugar beet, sugar maple tree and sugar palm are used as the raw materials in sugar production. In the conditions in Azerbaijan, sugar beet is grown, the output of which has risen 5.13-fold in 2005-2013. The main problem is that even in 2011, when there was a record sugar beet harvest, 89.2 per cent of the raw materials for the sugar industry still had to be imported.
"Sugar beet production is a rather complicated process. This culture requires a lot of moisture during the development of the taproot, followed by warm, dry weather to allow the sucrose to build up in the taproot. It likes, heavy, well-worked and fertilised soil. In this connection, the entrepreneur should not be blamed for making his job easier by importing the raw material," N. Agayev thinks. In the expert's opinion, it is more advantageous for the entrepreneur to import the raw material, but from the point of view of the country as a whole, there is naturally a need to promote the cultivation of sugar beet. This would create more jobs in the agricultural sector, and at the same time this is a sufficiently valuable agricultural culture, almost 100 per cent of which can be used for various purposes in the food and other industries. Thus, after the sugar has been extracted from the beet, yeast for use in the bread industry is obtained from it. The remainder of the beet is used to make ethyl alcohol. What is left of the sugar beet is added to cattle feed.
It would however be na?ve to expect sugar beet production in Azerbaijan to increase on its own, the expert believes. "The entrepreneur is interested in reducing production costs to a minimum. The farmers themselves may consider this crop to be less profitable and set their sights on other areas of agriculture."
In this connection, N. Agayev believes that it is expedient to offer subsidies to sugar beet producers. It is noteworthy that the practice of granting subsidies to farmers is nothing new in Azerbaijan. In particular, at the present time wheat and unhulled rice seed producers are receiving a state subsidy of 40 manats per hectare of land planted with these crops. Something like this could be offered to farmers interested in cultivating sugar beet.
According to the data for 2013, the area sown to sugar beet was only 5,500 ha at that time, while the subsidies granted to sugar beet producers were only 220, 000 manats. Even if the area planted with sugar beet were to increase tenfold, the subsidy would not burden the treasury with huge expenditure.
Sugar beet producers would not need permanent state subsidies either. The expert thinks that five years would be sufficient for them to establish themselves. "The main element in this process is that the producer should be interested in it. In this connection, a joint-stock company could be formed, in which each sugar beet producer could have shares. It would have to regulate the marketing of the products obtained from sugar beet, the refinery and even the production of the yeast, ethyl alcohol and cattle feed. If a joint-stock company were set up, after a few years, the subsidies could be discontinued," N. Agayev concluded.
We can see that all the opportunities are there for the development of sugar production in Azerbaijan. The existing conditions will allow the sugar industry to become one of the main trends in expanding the country's non-oil exports. It is sufficient to note that in 2013, sugar and sugar-based products made up 13 per cent of non-oil exports.