Fransanın aparıcı istehsalçıları Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin yaradılmasında iştirak etməyə hazırdırlar
Ötən illər ərzində Azərbaycan elektroenergetika sahəsində köklü dəyişikliklərə nail ola bilib. Energetika sisteminin generasiya gücünü 7105 meqavata çatdıraraq, ölkə artıq altıncı ildir, elektrik enerjisinin əsl ixracatçısına çevrilib. Lakin karbohidrogen xammalının tükənmə təhlükəsi resurslarla zəngin Azərbaycan da daxil olmaqla, bütün dövlətlər üzərində hökmranlıq edir. Bu vəziyyət dövləti enerjinin alternativ mənbələrinin mənimsənilməsi üçün texnologiyaların tətbiqini aktivləşdirməyə sövq etdi. Bununla əlaqədar olaraq, ölkədə "Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi" yaradılacaq və tədqiqat reaktoru tikiləcək.
Məcburi tədbir
Müasir sivilizasiya istehlakı ilbəil artan elektrik enerjisi olmadan mümkünsüzdür. Karbohidrogen xammalının tükənməsi və onun hasilatı zamanı daha çox ekoloji itkilərə görə bəşəriyyət qarşısında artıq gələcək enerji defisitinin kabusu görünür. Sözsüz ki, qaza, kömürə və ya mazuta real alternativ su elektrik stansiyaları (SES), o cümlədən günəş şüalanmasından, küləkdən və ya termal mənbələrdən istifadə xidmət edə bilər. Lakin SES-in hər yerdə tətbiqinə dünyanın bir çox regionlarında zəruri enerji həcminin istehsalını təmin edə biləcək bolsulu çayların olmaması əngəl yaradır. Külək mühərriki, heliostansiya və alternativ enerjinin digər obyektlərinə gəldikdə, nisbətən aşağı istehsal obyektləri, mövsüm amilindən asılılıq və istehsalın yüksək maya dəyəri, bəşəriyyətin hər il ucuz elektrik enerjisinə artan tələbatını, hələ ki, təmin etmək iqtidarında deyil.
Hazırda klassik istilik stansiyalarına yeganə universal alternativ qismində atom elektrik stansiyaları (AES) çıxış edir. Dinc məqsədlərlə istifadə olunan atomun kütləvi istifadə tarixi başlanğıcını 1970-ci illərdən - neftin qiymətini dörd qat artıran OPEK ölkələrinin siyasətinin səbəb olduğu enerji böhranının başlanğıcından götürür. Son 40 ildə nüvə sənayesinin müqayisəli inkişafına baxmayaraq, AES-in enerjidə ümumi istehsalının payı elə də yüksək deyil - dünya elektrik istehsalının, təxminən, 17%-ni təşkil edir. Bu sahədə Fransa, ABŞ, Yaponiya, Almaniya, Cənubi Koreya və Rusiya lider hesab olunur. Bununla belə, Fransa bütün enerjinin 80%-ə qədərini atom elektrik stansiyalarından hasil edir.
Qeyd etmək lazımdır ki, enerjinin bu mənbəyinə münasibət son dərəcə birmənalı deyil. O, elektrik enerjisinin istehsalını yanacaq səviyyəsində ümumi köçürülməsini nəzərdə tutan 60-70-ci illərin layihələrinin tam nikbinliyindən, Çernobıl atom stansiyasındakı qəza və yaxın keçmişdəki Fukusima fəlakətindən sonra daha da bədbin ovqata qədər dəyişib.
Lakin hətta Yaponiyada kütləvi "anti-nüvə" ovqatı yaranmasına səbəb olan yaxın keçmişdəki kütləvi qəzadan sonra da atom enerjisi sahəsindəki layihələr inkişaf etməkdə olan heç bir ölkədə dondurulmadı. Yaxın keçmişdə İranın Buşehr şəhərində AES istismara verildi, gələcəkdə isə Türkiyədə Mersin əyalətində "Akkuyu" ilk atom stansiyasının tikintisinə başlanılacaq. Belarusun Ostrovets şəhərində Rusiya layihəsi "AES-2006" üzrə nüvə reaktorunun qurulması işləri tam sürətlə gedir. Rusiya mütəxəssisləri, həmçinin Hindistanda "Kudankulam" AES-ni tikirlər. Daha bir atom stansiyası isə yaxın gələcəkdə Xəzərin şərq sahilində - Şərqi-Qazaxıstan vilayətinin Kurçatov yaşayış məntəqəsində tikiləcək.
İnkişaf etməkdə olan ölkələrin atom enerjisinə ümid etməsi tamamilə əsaslıdır. Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, kömür, neft və qismən qaz enerjiyə olan tələbatın təmin edilməsi üçün maksimum daha 50 il istifadə olunacaq. Bu da karbohidrogen xammalına olan qiymətin yaxın gələcəkdə iki-üç dəfə artmayacağı şərti ilə baş verəcək. Buna baxmayaraq, artıq bu gün AES-də əldə olunan elektrik enerjisi, hələ atom stansiyalarının işi nəticəsində zərərli tullantıların atmosferə atılmasının və ya istixanaların təsirinin olmamasını qeyd etməsək, neft və qazdan əldə olunan elektrik enerjisindən 10-15% ucuzdur.
Qırx il öncəki məqsəd
Maraqlıdır ki, Azərbaycanda kifayət qədər çoxdan və diqqətli şəkildə elektrik enerjisinin alınması, eləcə də elmi məqsədlərlə sülh atomundan istifadə imkanları öyrənilir. Atom energetikası obyektlərinin lokallaşdırılmasına dair ilk ideya respublikamızda 70-ci illərin ortalarında - ittifaq dövlətləri zamanında səsləndirilib. Artıq 1980-ci ildə isə Bakıdan 90 km cənub-şərqdə yerləşən Nəvai yaşayış məntəqəsi yaxınlığında layihə gücü, təxminən, 1000 MVt olan AES tikintisinin təməlinin qoyulmasına başlanılıb. Yerin seçilməsi respublikanın cənub regionunun sənaye potensialının genişləndirilməsi planları, ilk növbədə isə gələcək stansiyanın ərazisi, sovet alimlərinin hesablamalarına görə, seysmik cəhətdən əlverişli zonada yerləşməsi ilə izah edilirdi. Amma nəticədə, bu layihənin reallaşdırılması bir qədər ləngidi, Çernobıl qəzasından sonra isə tamamilə donduruldu.
Dövlət müstəqilliyini əldə etməklə Azərbaycan hökuməti milli elektrik enerjisinin inkişafının əsas vektoru kimi iri buxar-qaz və modul elektrik stansiyalarının tikintisini seçdi. Bu seçim tamamilə əsaslı idi, çünki ölkədə on il irəli üçün iri təbii qaz ehtiyatının olması bu İES-ləri yanacaq ilə təmin etməyə qadirdir. Digər strateji istiqamət kiçik bənd və arx (derivasiya) tipli SES-lərin də tikintisi daxil olmaqla, hidroenergetikanın inkişafı seçilib. Son vaxtlar ölkədə günəş və külək enerjisi sahəsində də bir sıra layihələrə start verilib. Lakin hətta alternativ enerji sahəsində bütün mövcud resursların istifadə olunması belə müşahidə olunan gələcəkdə elektrik enerjisinin ümumi generasiyasını 20%-dən artıq təmin edə bilməyəcək.
Bununla da, karbohidrogen xammalı ehtiyatlarının məhdudluğunu nəzərə alsaq, perspektivdə klassik İES-ə alternativ həmin nüvə enerjisi ola bilər. Sözsüz ki, söhbət nisbətən uzaq gələcəkdən gedir. Lakin artıq bu gün ölkə rəhbərliyi atom texnologiyalarının gələcək əsasının qoyulması üçün ilkin şərt yaradan, texnoloji, tədqiqat və kadr potensialının formalaşdırılmasına xeyli vəsait qoymağa hazırlaşır.
Bu istiqamətdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) tabeliyində "Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi" QSC-nin yaradılmasına dair sərəncamı mühüm addım oldu. Bu mərkəz sənaye, kənd təsərrüfatı, səhiyyə və s., eləcə də nüvə enerjisinin yaradılması üçün təməlin formalaşdırılması sahəsində nüvə texnologiyasından dinc məqsədlərlə istifadəsinə yardım etmək fikriylə yaradılıb. "Sözsüz ki, ölkədə nüvə texnologiyaları ilə bağlı müəyyən işlər görülüb, nüvə tədqiqatları ilə məşğul olan alimlər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq çərçivəsində müxtəlif layihələrdə iştirak ediblər, onlar müvafiq təcrübə əldə ediblər. Bununla yanaşı, indiyədək aparılan araşdırmalar sırf elmi-nəzəri xarakter daşıyıb. Mövcud maddi-texniki bazanın zəifliyi və tədqiqat nüvə reaktorunun olmaması Azərbaycanda nüvə xammal ehtiyatları potensialının qiymətləndirilməsinə dair tədqiqlərin müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasına imkan vermir. Nüvə texnologiyaları və nüvə energetikası sahəsində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi respublikanın gələcək dayanıqlı inkişafının təmin olunmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir", - deyə dövlət başçısının sərəncamının giriş hissəsində deyilir.
Beləliklə, bu yaxınlarda qəbul edilən siyasi qərar Azərbaycanda ilk tədqiqat nüvə reaktorunun tikilməsi zərurətini qəti surətdə müəyyənləşdirdi. Yaxın iki ay müddətində Nazirlər Kabineti QSC-nin nizamnamə və strukturunu təsdiq etməli, bina və zəruri maddi-texniki baza ilə, eləcə də cəmiyyətin müasir tələblərə cavab verən tədqiqat nüvə reaktoru və digər zəruri avadanlıqlarla təchiz olunması ilə bağlı təkliflərini hazırlayıb dövlət başçısına təqdim etməlidir. Öz növbəsində Cəmiyyətin fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə birlikdə Akademiyanın Radiasiya Problemləri İnstitutunun balansından Cəmiyyətə əmlakın verilməsi, Cəmiyyətin nizamnamə kapitalının formalaşdırılması və onun ilkin mərhələdə saxlanma xərclərinin təmin edilməsi tapşırılıb.
Bahalı, amma təhlükəsizdir
Qeyd edək ki, Azərbaycanda tədqiqat nüvə reaktorunun tikintisinə dair müraciət hələ 2007-ci ildə Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentlik (MAQATE) tərəfindən qəbul edilib. Həmin vaxtdan Radiasiya Problemləri İnstitutu ilə MAQATE arasında iqtisadi-elmi əsaslandırma, nüvə reaktorunun tikintisinə hazırlıq məsələsi ətrafında sıx əməkdaşlıq yaradılıb. Belə ki, agentliyin maliyyə dəstəyi sayəsində AMEA nüfuzlu beynəlxalq elmi tədqiqat mərkəzlərində 16 gənc fizika-nüvə mütəxəssislərinin hazırlığını həyata keçirib. Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru Adil Qəribovun fikrincə, tədqiqat reaktorunun tikintisinə, təxminən, 6-7 il və təqribən, 200-250 mln. avro lazımdır.
Bu cür elmi tədqiqat layihələri bütün dünyada son dərəcə böyük xərc tələb edir və bundan başqa, birbaşa geri ödəmə nəzərdə tutulmur. Lakin nəticədə, "Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi"nin fəaliyyəti dövlətə xeyli vəsaitə qənaət etməyə imkan verəcək. Məsələn, tədqiqat reaktoru vasitəsi ilə tibbi diaqnostika sahəsində istifadə olunan izotopların alınmasını təşkil etmək, neft-qaz kəşfi və ya günəş dəyişdiricilərinin istehsalı zamanı istifadə olunur. Bu gün bütün bu komponentlər üç ölkədən idxal olunur. Sözsüz ki, reaktorun tikintisi ölkəmizdə uran yataqlarının potensialının öyrənilməsinə qiymətsiz töhfə verir. Nəticədə, AES-in tikilməsinə dair qərar verilərsə, bu nüvə yanacağı sikli sahəsində tədqiqatların aparılmasına da kömək edəcək.
Tədqiqat reaktorunun tikintisi ilə bağlı mühüm aspektlərdən biri - təhlükəsizlik məsələsidir. Hərçənd burada da narahatlığa əsas yoxdur: tammiqyaslı AES-dən fərqli olaraq, tədqiqat nüvə reaktorlarının gücü nisbətən - orta hesabla, onlarla meqavat təşkil edir. Bu cür reaktorlar, hətta ən güclü zəlzələlər zamanı - 11-12 bal olduqda belə konstruktiv möhkəmliyini saxlayırlar. Burada hissələrə ayrılan yanacaq isə xüsusi soyuducu aqreqatlarda saxlanılır. Bundan başqa, tullantıların istifadə olunmamasını MAQATE-nin mütəxəssisləri təmin edir. Bu cür obyektlərdə qəza halları nəinki son dərəcə azdır, həm də yox olma tendensiyasına malikdir. Ona görə də az güclü tədqiqat reaktorları olan nüvə tədqiqat mərkəzlərinin Moskva, Paris, Münhen, İstanbul və s. kimi iri meqapolislərdə yerləşməsi təəccüblü deyil. Müvafiq olaraq gözlənilir ki, gələcək "Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi" tikintisinə artıq 15 ha torpaq sahəsi ayrılan ərazidə, Xırdalan yaxınlığında tikiləcək.
Azərbaycanda "Milli Nüvə Tədqiqatları Mərkəzi"nin yaradılması artıq aparıcı beynəlxalq profilli şirkətlərin diqqətini cəlb edib. Belə ki, nüvə avadanlığı sahəsində tanınmış fransalı istehsalçı - şirkətləri "Areva" və "VINCI Construction Grands Projects" tədqiqat reaktorunun tikintisi və mərkəzin təchiz edilməsində öz xidmətlərini təklif ediblər. Nüvə texnologiyaları sahəsində 47 layihə reallaşdıran "VINCI Construction Grands Projects" şirkəti hazırda bu sahədə ən iri beş dünya strukturundan biridir.
Qeyd edilənlərə əsasən, nüvə tədqiqatları mərkəzinin yaradılmasına dair işlər yaxın illərdə başlayacaq. "Nüvə reaktorunun tikintisini təşkil etmək və hələ SSRİ dönəmində başladılmış nüvə tədqiqatlarını bərpa etmək niyyətindəyik. İstisna deyil ki, bu layihə yaxın 3-4 il müddətində yekunlaşacaq", - deyə rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Əli Abbasov bildirib.
Daha uzaq gələcəkdə isə gündəmə ölkədə tammiqyaslı atom stansiyasının tikinti məsələsi çıxarıla bilər. Maraqlıdır ki, hələ 2007-ci ildə Radiasiya Problemləri üzrə İnstitutun mütəxəssisləri ölkədə 1500 MVt gücündə AES-in tikinti imkanlarına dair təklif paketi hazırlayıb. Həmin AES-in dəyəri, təxminən, 2-3 mlrd. dollar (7 il bundan əvvəl olan qiymətlər nəzərə almaqla) qiymətləndirilib.
Təbii ki, bu cür layihələrin reallaşdırılmasından öncə irimiqyaslı iqtisadi və geosiyasi ekspertiza və təhlükəsizliyə, eləcə də AES-in tikintisinin maliyyə əlverişliliyinə zəmanət verən bundan da çətin geoloji, seysmik və ekoloji tədqiqatlar aparılır. Nəhayət, daha çətin məsələ həll olunmalıdır: Azərbaycan bundan sonra da enerji müstəqilliyini qoruyub saxlamaq üçün hansı şərtlərdə və harada nüvə yanacağı əldə etməli və radioaktiv tullantılarından istifadə etməlidir. Sadalanan bütün çətinliklərə baxmayaraq, ucuz elektrik enerjisinin istehsalı üçün nüvə texnologiyasından istifadə edilməsi ideyası, müşahidə edilən gələcəkdə istər Azərbaycan, istərsə də dünyanın digər ölkələri üçün aktuallığını qoruyub saxlayır.

Leading French manufacturers are willing to participate in the establishment of the National Nuclear Research Centre in Azerbaijan
Over the past years, Azerbaijan has managed to implement fundamental changes in the power sector. Having brought the generating capacity of its power generation system to 7,105 MW, the country has become a net exporter of electricity for the sixth year in a row. However, the factor of depletion of hydrocarbons weighs upon all nations of the world including resource-rich Azerbaijan. This fact has prompted the government to step up implementation of technologies for the development of alternative energy sources. To this end, the country will soon establish a Nuclear Research Centre and build a research reactor.
A measure of necessity
A modern civilisation is inconceivable without electric power the consumption of which is growing with every year. And humankind may soon be faced with an imminent energy deficit due to the depletion of hydrocarbon deposits and the threat of ever increasing environmental losses during their extraction. Of course, hydroelectric power plants (HPPs) and the use of solar, wind or hot-spring energy can be a real alternative to gas, coal or fuel oil. However, the lack of affluent rivers capable of generating the required amount of energy hampers the widespread introduction of HPPs in many regions of the world. As for the wind turbines, solar power plants (SPPs) and other alternative energy sources, their relatively low output, dependence on seasonal factors and high cost of production do not allow them to satisfy the continually growing need of mankind in cheap electricity.
Nuclear power plants (NPPs) are currently the only universal alternative to classical combined heat and power (CHP) plants. Peaceful use of nuclear power on a massive scale commenced in the 1970s, with the beginning of the energy crisis caused by the policies of the OPEC countries which increased oil prices fourfold. Though the nuclear industry has achieved a relatively high level of development over the past four decades, the share of NPPs in the total power production is low - about 17 per cent of the global electricity generation. The leaders in this field are France, the United States, Japan, Germany, South Korea and Russia. In particular, up to 80 per cent of all energy produced in France originates from NPPs.
Meanwhile, it should be noted that the attitude towards this source of energy is rather dubious. It has shifted from highly optimistic expectations for projects of the 1960s and 1970s, which provided for a universal use of uranium fuel for electricity generation, to just as pessimistic feelings after the accident at the Chernobyl NPP and the recent catastrophe in Fukushima.
However, even after the recent large-scale disaster in Japan, which caused massive "anti-nuclear" sentiments in the world, nuclear power industry development projects have not been frozen in the developing countries. The Bushehr NPP has recently been commissioned in Iran, and the next year will see the beginning of construction of the Akkuyu NPP in Mersin Province, Turkey - the first nuclear power plant in the country. The construction of a nuclear reactor according to the Russian-designed NPP-2006 project is in full swing in Astravets, Belarus. Russian specialists are also building an NPP in Kudankulam, India. Another nuclear power plant will soon be constructed in the city of Kurchatov, situated in the eastern part of Kazakhstan, to the east of the Caspian Sea.
The reliance of the developing countries on nuclear power engineering is fully justified. Experts estimate that coal, oil and, to some extent, gas will continue to be used to provide for energy needs for a maximum of 50 years, and this is assuming that hydrocarbon prices will not increase two- or threefold in the near future. But already now the electricity generated by NPPs is cheaper by 10-15 per cent than that produced from oil and gas; furthermore, there are no harmful emissions or greenhouse effect as the result of operation of nuclear power plants.
A 40-year-old purpose
It is noteworthy that the possibility of peaceful use of nuclear power for electricity generation and research purposes has carefully been studied in Azerbaijan for a long time. The idea of building a nuclear power facility in our country was first promulgated in the mid-1970s, at the times of the former USSR. And already in 1980, near the settlement of Navai located 90 km to the south-east of Baku, the laying of the foundation began for the construction of a nuclear power plant with a design capacity of about 1,000 MW. The place was selected on the basis of industrial capacity-building plans for the southern region of Azerbaijan, but primarily on the estimates of Soviet researchers which showed that the site for the would-be NPP was located within a favourable seismic zone. Subsequently, the implementation of this project was somewhat delayed, and after the Chernobyl accident, it was frozen completely.
After gaining independence, the government of Azerbaijan has determined the construction of large CHP and modular power plants to be a key vector of development of the domestic electric power industry. This choice is fully justified, since the availability of vast reserves of natural gas in the country can provide such CHPPs with fuel for decades to come. Another strategic direction is the development of hydropower including the construction of small barrage and diversion power plants. The country has also launched a number of projects in the field of solar and wind energy in recent years. However, even if we make use of all of the available alternative energy sources, this sector can provide not more than 20 per cent of the total electricity generation in the foreseeable future.
Again, taking into account the finite nature of hydrocarbon reserves, NPPs can be regarded as a viable alternative to classic CHPPs in the long term. Of course, this applies to a relatively distant prospect. However, the country's leadership is already prepared to invest a lot of money in the formation of technological, research and human capacity, thus creating preconditions for the future development of nuclear technology.
Azerbaijani President Ilham Aliyev's order to establish the Closed Joint Stock Company "National Nuclear Research Centre" under the Ministry of Communications and High Technologies (MCHT) was a significant step in this direction. The Centre is intended to promote the use of nuclear technology for peaceful purposes in industry, agriculture, medicine, etc., as well as the formation of the basis for the creation of the nuclear power industry in the country. As stated in the preamble to the order of the head of state, "Indeed, a good deal of work related to nuclear technology has been done in the country, and scientists involved in nuclear research have participated in various projects in cooperation with international organisations and accumulated valuable experience. However, the research conducted heretofore was purely scientific and theoretical in nature, as the inadequate material-and-technical base and the absence of a nuclear research reactor did not allow for studies aimed at assessing the potential of the country's existing nuclear raw materials in accordance with modern requirements. At the same time, implementation of comprehensive measures in the field of nuclear technology and nuclear power industry is of particular importance in ensuring continued sustainable development of the country."
Thus, the recent political decision conclusively identified the need to build the first nuclear research reactor in Azerbaijan. Within the next two months, the Cabinet of Ministers should approve the charter and structure of the CJSC, provide a building and the necessary material-and-technical base for the Centre and submit proposals for outfitting the Centre with a nuclear research reactor and other necessary equipment. Meanwhile, the MCHT and the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) were instructed to sign off the property of the Institute of Radiation Problems to the Centre, promote the formation of the authorised capital of the CJSC and provide for the Centre's maintenance at the initial stage.
Expensive but safe
It should be noted that Azerbaijan's application for the construction of a nuclear research reactor was approved by the International Atomic Energy Agency (IAEA) as far back as 2007. The Institute of Radiation Problems and the IAEA have since established close cooperation on the issues of economic and scientific studies and preparation of the nuclear reactor construction project. Thus, the financial support provided by the Agency has enabled the ANAS to arrange for training of 16 young nuclear physicists at the authoritative international research centres. In the opinion of Director of the Institute of Radiation Problems Adil Qaribov, the construction of a research reactor will require about 6-7 years and will cost about 200-250m euros.
Similar research projects around the world are very costly; moreover, they are not designed for direct payback. However, the activity of the National Nuclear Research Centre will allow the state to save a lot of money in future. For example, a research reactor may help establish the production of isotopes used in medical diagnostics, oil and gas exploration or solar inverter manufacture. All relevant items are now imported from third countries. The construction of the reactor will certainly make an invaluable contribution to the study of the potential of uranium deposits in the country, and subsequently, should a decision on the construction of an NPP be adopted, will help conducting research in the field of nuclear fuel cycle.
The issue of safety is one of the most important aspects associated with the construction of the research reactor. Here, there is no reason to worry too: unlike with fully-featured NPPs, the capacity of nuclear research reactors is relatively low - tens of megawatts on average. Such reactors retain structural integrity even in the event of the most severe earthquakes measuring 11-12 points on the Richter scale, and the fuel split here is stored in special freezing units. Moreover, waste management is carried out by IAEA professionals. The number of accidents at such facilities not only is extremely low, but tends to zero; therefore it is not surprising that the nuclear research centres with low-power research reactors are located in major metropolitan areas such as Moscow, Paris, Munich, Istanbul, etc. Accordingly, it is expected that the prospective National Nuclear Research Centre will be located in the vicinity of Xirdalan, where about 15 hectares of land have already been allocated for the construction site.
The formation of the National Nuclear Research Centre in Azerbaijan has already attracted the attention of leading international specialised companies. Thus, the known nuclear equipment manufacturers in France, such as Areva and VINCI Construction Grands Projects, have offered their services in constructing a research reactor and equipping the Centre. To date, VINCI Construction Grands Projects, which implemented 47 projects in the field of nuclear technology, is one of the world's five largest companies in this area.
It appears that work on creating a nuclear research centre will commence next year. "We intend to arrange for the construction of a nuclear reactor and resume nuclear research started during the Soviet era. It is possible that this project will be completed within the next three to four years," Minister of Communications and High Technologies Ali Abbasov said.
In a longer term, the issue of constructing a full-featured NPP in the country may well be placed on the agenda. It is noteworthy that as far back as 2007, specialists of the Institute of Radiation Problems developed a package of proposals on the possibility of building a 1,500-MW nuclear power plant in the country with the estimated budget of 2-3bn US dollars (in terms of prices that were in effect seven years ago).
Admittedly, the implementation of such a project is preceded by a large-scale economic and geopolitical assessment and equally comprehensive geological, seismic and environmental studies to ensure the safety and financial viability of NPP construction. Finally, we are to solve the most complex issue: where and on what terms to buy nuclear fuel and dispose of radioactive waste so that Azerbaijan would continue to maintain its energy independence. Despite all the above challenges, the idea of using nuclear technology to produce cheap electricity is going to be valid in the foreseeable future for both Azerbaijan and other countries of the world.