UKRAYNANIN QİBTƏ EDİLMƏYƏCƏK TALEYİ
Moskva və Ukraynadakı Rusiyapərəst qüvvələr Kiyevin yeni hakimiyyətini növbəti prezident seçkisi ərəfəsində son dərəcə çətin vəziyyətdə qoyublar.
Mayın 11-də Krımın Rusiyaya birləşdirilməsinin ardından Donetsk və Luqansk vilayətlərində regionların müstəqilliyinin elan olunmasına dair referendumlar keçirilib.  Donetsk və Luqanskda elan edilmiş "xalq respublikaları"nın (DXR və LXR) "Mərkəzi Seçki Komissiyası"nın məlumatına görə, hər iki vilayətdə səsverməyə qatılmış insanların əksəriyyəti müstəqillik ideyasını dəstəkləyiblər: Donetskdə seçici fəallığı 89%, Luqanskda isə 75% təşkil edib və onların müvafiq olaraq 74 və 96%-i müstəqilliyə səs veriblər. Referendumun nəticələrinin elan olunmasından sonra DXR hökumətinin həmsədri Denis Puşilin "Rossiya 24" telekanalının efirindən verdiyi açıqlamada LXR rəhbərliyilə birləşməyə dair danışıqlara başlamağı düşündüklərini söyləyib: "Biz hesab edirik ki, gələcəyə doğru birlikdə addımlaya bilərik. İlkin danışıqlar artıq baş tutub. Hazırda məsələnin texniki tərəfləri müəyyənləşdirilməlidir". Bundan başqa, mayın 12-də D. Puşilin Rusiyaya müraciət edərək, DXR-in bu ölkənin tərkibinə daxil olunmasını istəyib: "Donetsk Xalq Respublikası xalqının iradəsinə əsaslanaraq, eyni zamanda tarixi ədalətin bərpası məqsədilə Rusiyadan Donetsk Xalq Respublikasının Rusiya Federasiyasının tərkibinə daxil edilməsi məsələsinə baxmasını istəyirik".
Rusiya prezidenti Vladimir Putin sözügedən referendumların nəticəsilə bağlı fikirlərini açıqlamasa da (bu məqalə dərc olunanadək Putinin məsələyə münasibət bildirəcəyi istisna deyil), onun mətbuat xidməti, eyni zamanda Rusiya XİN-i və Dövlət Duması həm referendumun keçirilməsi faktını, həm də ortaya qoyulan mövqeyi təqdir edib. Bu, Moskvanın rəsmi mövqeyi sayıla bilər. Donetsk vilayətinin Rusiyanın tərkibinə daxil olunması məsələsində də qeyri-müəyyənlik qalmaqdadır. Əksər ekspertlər hesab edirlər ki, Kremlin bu təxribatçı, son dərəcə qeyri-populyar addımı atması ehtimalı çox azdır. Amma Moskva istənilən halda Ukraynanın hazırkı rəhbərliyi və onun xarici himayədarları ilə dialoqda kifayət qədər güclü "kozır" əldə edəcək. Yeri gəlmişkən, həmin qüvvələr əvvəldən elan edildiyi kimi, nə keçirilmiş referendumları, nə də onların nəticələrini tanıyıblar. Buna cavab olaraq, Donetsk və Luqansk rəhbərliyi Ukraynada mayın 25-nə təyin olunmuş prezident seçkisinin bu vilayətlərdə keçirilməyəcəyini bəyan  ediblər. Onlar Kiyevin elan etdiyi seçkini qeyri-legitim hökumətin oyunbazlığı adlandırırlar. Maraqlıdır ki, Ukraynanın xarici işlər naziri Arsen Avakov ölkənin ayrı-ayrı şəhərlərində seçkinin pozulmasının onun ləğvi üçün əsas olmadığını bildirib. Nazirin sözlərinə görə, seçici fəallığının səviyyəsindən asılı olmayaraq, seçki baş tutmuş sayılacaq. Üstəlik, Ukraynadakı daxili siyasi proseslərə fəal şəkildə cəlb olunmuş və yerli hökuməti dəstəkləyən Vaşinqton dövlət katibinin köməkçisi Viktoriya Nulandın dililə Ukraynada keçiriləcək prezident seçkisini ABŞ-ın milli təhlükəsizlik məsələsi adlandırıb. Ukraynada prezident seçkisinin keçirilməsinin vacibliyi məsələsində bütün Qərb dövlətləri Vaşinqtonla həmrəydirlər. Onlar Moskvanı Ukraynada prezident seçkisini pozmaq niyyətində olmaqda günahlandırırlar. Amma əsas problem Kiyevin seçkidən sonra onun nəticələrinin tanınması məsələsində ciddi çətinliklərlə üzləşəcəyidir. Kiyevin prezident seçkisinin nəticəsinin federallaşma tərəfdarları və Rusiya tərəfindən tanınmasına nail olması asan başa gəlməyəcək.
Bütün bunların fonunda Ukrayna hökuməti sabiq baş nazir Yuliya Timoşenkonun simasında Donetsk və Luqanskın prezident seçkisini tanımamasından daha ciddi problemlə qarşı-qarşıya  qalıb. Amma Timoşenkonun uzun illərdir Ukrayna prezidenti postu uğrunda apardığı mübarizənin fonunda səsləndirdiyi son fikirlər nə onun tərəfdarları, nə Maydandan olan müttəfiq-opponentləri üçün gözlənilməz sayıla bilər. Söhbət onun Nikolayevlə bağlı fikirlərindən gedir. Eks-baş nazir ölkədə növbəti inqilab dalğasının baş qaldıra biləcəyinə dair hədə səsləndirib: "Mən daha inqilabın iflasa uğramasına görə məsuliyyət daşımaq istəmirəm. Amma ölkə başqa prezident seçərsə, mənimsə bu gün yalnız bir rəqibim var, fikrimcə, üçüncü dəfə inqilab yaşamalı olacağıq. Çünki mən orada hər hansı dəyişiklik üçün şans görmürəm. Mən, sadəcə, o insanların hamısını  tanıyıram".
Nəzərə alsaq ki, Y.Timoşenkonun əsas seçki şüarı Ukraynada hakimiyyətin növbəti dəfə oliqarxlar tərəfindən ələ keçirilməsinə imkan verilməməsidir, aydın olur ki, onun sərt bəyanatları "şokolad kralı", oliqarx Pyotr Poroşenkoya yönəlib. Amma Timoşenko konkret ad çəkməyib.
Daha bir diqqətçəkən məqamsa Timoşenkonun aprelin sonlarında Poroşenkonun Moskvadan asılı olduğuna dair səsləndirdiyi bəyanatıdır. Sabiq baş nazir bu fikrini Poroşenkonun Rusiya ilə Ukrayna arasında qarşıdurmanın ən qızğın vaxtında belə, biznes sahəsində Moskvadan sifarişlər alması ilə əsaslandırıb. Amma güman ki, 1996-1997-ci illərdə Ukraynanın ən varlı biznes adamlarından sayılmış sabiq baş nazirin bu bəyanatları oliqarxiya ilə mübarizə istəyindən deyil, prezident seçkisində məğlubiyyət ehtimalının real olmasından irəli gəlir. Hər halda, ölkə ictimaiyyəti arasında aparılan sorğular Timoşenkonun prezident seçkisindən qalib ayrılmaq şansının o qədər də yüksək olmadığını göstərir. Timoşenkonun əsas rəqibi olan P. Poroşenkonun reytinqi getdikcə artırsa, onun özünün reytinqilə bağlı vəziyyət fərqlidir. Ukrayna Mərkəzi Seçki Komissiyası prezidentliyə namizəd kimi, 23 nəfəri qeydiyyata alıb. Sonradan Rusiyapərəst siyasətçi, Ali Radanın Regionlar Partiyasından olan deputatı Oleq Saryev, sabiq sosial siyasət naziri, "İrəli, Ukrayna" partiyasının lideri Natalya Korolevskaya və "Yeni Kiyev" vətəndaş birliyinin rəhbəri Zoryan Şkiryak müxtəlif əsaslarla namizədliklərini geri götürüblər. Amma nəzərə alsaq ki, adıçəkilən şəxslərin heç biri yüksək reytinqə malik deyil, onların son qərarlarının seçkinin nəticəsinə ciddi təsir göstərəcəyini gözləmək olmaz. Prezidentlik yarışında əsas mübarizə "liderlər dördlüyü" arasında gedir - Y.Timoşenko, P.Poroşenko, Regionlar Partiyasının namizədliyini özü irəli sürmüş üzvü, baş nazirin sabiq müavini Sergey Tiqipko və Regionlar Partiyasının vahid namizədi, Xarkov vilayət administrasiyasının sabiq başçısı Mixail Dobkin. Son günlərədək bu dördlük arasında P.Poroşenko və Y.Timoşenko favorit sayılırdılar. Təxminən, 2 ay əvvəl Poroşenkoya səs vermək fikrində olan seçicilər, təxminən, 25% təşkil edirdisə, bu gün onların sayı 40%-ə çatır. Bunun "UDAR" partiyasının lideri Vitali Kliçkonun qərarı ilə bağlı olduğunu da istisna etmək olmaz. Məsələ ondadır ki, vaxtilə reytinqdə sabiq baş nazirdən öndə olan (8,2%-ə qarşı 8,9%) Kliçko sonda P. Poroşenkonu dəstəkləmək qərarına gəlib. Prezidentlik iddiasından imtina edən Kliçko, eyni zamanda Kiyev meri postuna iddiasını Poroşenkonun dəstəyilə daha da ciddiləşdirib. Y. Timoşenkoya gəlincə, mayın əvvəlində o, 9,5%-lik reytinqlə 2-ci pillədə idi. Amma ölkədə keçirilmiş və TSN-in sifarişilə təşkil olunmuş ən son telefon sorğusu Timoşenkonun 8,8%-lə 3-cü sıraya endiyini, onun yerini 9% seçicinin dəstəklədiyi S.Tiqipkonun tutduğunu göstərib. Onun Ukraynanın rus əhalisilə bağlı səsləndirdiyi qalmaqallı bəyanat belə (rusları avtomat silahdan güllələməklə hədələyib), gözlənilən dividendləri gətirməyib. Əksinə, Timoşenko bu bəyanatı ilə özünü "Azadlıq" partiyasının lideri Oleq Tyaqnibok, "Sağçı sektor" qruplaşmasının rəhbəri  Dmitri Yaroş kimi radikal sağçı siyasətçilərlə bir cərgəyə qoyub. Bu, nə Ukrayna xalqında, nə də Qərbdə xüsusi simpatiya yarada bilər. Üstəlik, uzun müddət Timoşenkonu açıq şəkildə dəstəkləyən Qərb bu gün açıq-aydın Poroşenkoya simpatiyasını ortaya qoyur. Daim siyasi təlatümlərin episentrində olmağa vərdiş etmiş, illərdir Ukraynada mütləq hakimiyyət uğrunda mübarizə aparan Yuliya Timoşenko üçün xarici himayədarlarının bu cür "nankorluğu" siyasi ölüm deməkdir. Timoşenko üçün ölkədə əsas postları silahdaşlarının tutduğu bu gün üçün belə münasibət daha ağır gəlir. Xatırladaq ki, hazırda Ukrayna Ali Radasının spikeri və prezident səlahiyyətlərinin icraçısı Aleksandr Turçinov, baş nazir Arseni Yasenyuk, xarici işlər naziri isə A. Avakovdur. Onun rəhbərlik etdiyi "Batkivşşina" partiyası hökumətdə baş nazirin müavini və 5 nazir portfelilə təmsil olunur. Güman ki, onların əsas məqsədləri Timoşenkonun siyasi Olimpə yüksəlməsi üçün mümkün inzibati resurslardan istifadədir. Amma görünən odur ki, bu hesablamalar iflasa uğrayır. Hər halda, Yasenyukun aprelin sonunda Radadakı çıxışı zamanı prezidentin səlahiyyətlərinin baş nazirin xeyrinə azaldılması haqda təklifi də bununla bağlı idi. O da mümkündür ki, Yasenyuk bu perspektivi özü üçün nəzərdə tutur və Timoşenko qarşısında öhdəliklərdən  imtina etməyin yollarını arayır. Timoşenkonun bəzi keçmiş yaxınlarının son addımları nümunə sayıla bilər. Məsələn, onun "Batkivşşina" partiyasından olan komandasının 2 fəal üzvü - Nikolay Tomenko və Yuri Lusenko prezident seçkisində Timoşenkoya əsas rəqib olacaq Poroşenkonun tərəfinə keçiblər. Amma sabiq baş nazir məğlub durumda olduğu vəziyyətdən belə, faydalanmağı bacaran siyasətçilərdəndir. Onun prezident seçkisinin nəticələrini kiçik bir şərtlə qəbul etməyə hazır olduğuna dair bəyanatı da bunu bir daha təsdiqləyir: "Mən ölkədə yeni inqilab istəyində olan son şəxsəm. Xalq azad və ədalətli seçki nəticəsində liderini seçəcəksə, bu seçkinin nəticəsini tanıyacaq, müxalifətdə və ya hakimiyyətdə fəaliyyətimi davam etdirəcəyəm". Başqa sözlə, Timoşenko opponentlərinə, hətta tərəfdarlarına onlara sakit, səlis həyat vəd etmədiyini göstərir. Ən acınacaqlısı isə bütün bunların acısını Ukrayna xalqının çəkməsidir.  Üstəlik, bu durumun hələ nə qədər davam edəcəyi məlum  deyil.

UKRAINE'S UNENVIABLE FATE
Moscow and pro-Russian forces in Ukraine have driven the new government in Kiev into a predicament ahead of the upcoming snap presidential elections.
Following the Russian annexation of Crimea, referendums were held in the Donetsk and Luhansk regions of Ukraine on 11 May to declare their independence from the central government. According to the central election commissions of the self-proclaimed Donetsk and Luhansk people's republics (DPR and LPR), the idea on declaring the independence of the two regions was supported by the overwhelming majority of citizens who cast their votes - 74 per cent in Donetsk with 89 per cent turnout and 96 per cent with 75 percent turnout in Luhansk.
DPR co-chairman Denis Pushilin, in a statement broadcast by the Russia 24 TV channel after the voting tallies were announced, said the leadership of the self-declared entity plans to hold talks on unification with the LPR leaders.
"We believe that we should move forward together," Pushilin said. "Preliminary negotiations have already taken place. At this point, it is necessary to figure out what it will look like technically."
Moreover, Pushilin made a "DPR appeal" on 12 May, calling upon Russia to consider its accession to the country.
"Pursuant to the expression of will by the people of the Donetsk People's Republic and for the sake of restoring the historic justice, we request that the Russian Federation consider the issue on DPR's accession to the Russian Federation," he said.
Russian President Vladimir Putin has not voiced his own opinion regarding the outcomes of the referendums (though it is not ruled out that he will do so prior to the publication of the article), but his press service, Russia's Foreign Ministry and State Duma (the lower chamber of parliament), welcomed the fact that the vote has taken place and its results, which could be deemed as Moscow's official stance.
The situation over the issue of the Donetsk region's acceding to Russia remains unclear as well. According to most experts, the Kremlin is unlikely to take such a provocative and extremely unpopular step. However, in any case, Moscow is getting a major trump card in the dialogue with the incumbent authorities of Ukraine and their foreign backers, who refused to recognise both the referendums and their outcomes, as stated earlier. Taking a retaliatory step, the rebel Donetsk and Luhansk regions declined to hold presidential elections on their territories on 25 May, labeling them a farce of the illegitimate government in Kiev.
It is remarkable that Ukrainian Interior Minister Arsen Avakov has stated that derailing the holding of elections in some cities of the country is not grounds at all to cancel the vote, as it will be recognised regardless of voter turnout, all the more so because Washington, which is closely involved in the internal political processes in Ukraine, in the context of the support for the new  government, declared through its Assistant Secretary of State, Victoria Nuland, that the presidential elections there are an issue of national security for the United States.
It is worth mentioning that Western powers agree with Washington in their assessment of the importance of holding presidential elections in Ukraine. Likewise, they accuse Moscow of planning to derail the elections. However, the main problem is that Kiev will further have to solve an extremely intricate puzzle regarding recognition of the election results by supporters of the country's federalisation and Russia, instead of its foreign patrons. In this regard, the incumbent Ukrainian authorities unexpectedly encountered an even more serious challenge (former Prime Minister Yulia Tymoshenko) than the decision of the Donetsk and Luhansk regions to ignore the presidential elections. Nonetheless, in the backdrop of her years-long struggle for the top post in Ukraine, Tymoshenko's latest statement hardly could be considered unanticipated both for her supporters and for allied opponents from the camp of "Maidan" politicians. Namely, this refers to the remarks made in Mykolaiv where the former prime minister threatened the country with a possibility of another revolutionary wave.
"I don't want to be responsible for the failure of the revolution any more. But if the country elects another president, and currently I actually have one rival, I think we will have to enter a third circle of the revolution, because I see no chance for any changes whatsoever. I just know all these people," she said.
Taking into consideration that the main slogan of Tymoshenko's pre-election campaign is preventing another seizure of power by the oligarchy in Ukraine, it becomes quite evident that the spike of her statement is aimed against the "chocolate king", oligarch Petro Poroshenko, though she did not reference him in her remarks. Another point which deserves attention is the fact that Tymoshenko stated in late April that Poroshenko is dependent on Moscow as he receives business orders from Russia even as the Russian-Ukrainian stand-off is in full swing. But most likely, the outburst of the former prime minister, who was considered one of the wealthiest Ukrainian businesspeople in 1996-1997, was due absolutely not to her aspiration to fight the oligarchy but a real threat of losing the presidential election, which is predicted by preliminary public opinion polls. Moreover, the approval rating of Poroshenko, her main rival, continues to go upward, while the increase in the number of Tymoshenko's supporters is unimpressive.
Ukraine's central election commission has registered 23 candidates for the top state post. Afterwards, pro-Russian politician, MP from the Party of Regions faction Oleg Tsarev, former minister of social policy and the leader of Ukraine Forward party, Natalya Korolevskaya, and the leader of the New Kiev civil union, Zoryan Shkiryak, withdrew from the election race based on different considerations. However, this is unlikely to have a significant impact on the outcome of the election due to their low approval ratings. The staunch struggle is unfolding within the so-called "group of four leaders", which includes Yulia Tymoshenko, Petro Poroshenko, self-nominated candidate from the Party of Regions, former deputy prime minister Serhiy Tihipko, and Mikhail Dobkin, a single Party of Regions nominee who previously headed the
Kharkov regional public administration. Until recently, Tymoshenko and Poroshenko were considered to be the frontrunners in this group. About two months ago, some 25 percent of voters were ready to support Poroshenko, but now the figure has reached 40 percent. It is possible that such a significant increase in the number of potential voters is also due to the decision of UDAR party leader Vitali Klitschko, who was then ahead of the former prime minister (8.9 percent against 8.2 percent for Tymoshenko), to back Poroshenko. After giving up his presidential ambitions, Klitschko, in turn, secured considerable support to contest the mayoral seat in Kiev by supporting oligarch Poroshenko. By the way, such an alliance considerably strengthens the positions of both hopefuls.
As for Tymoshenko, she took the second spot in the rankings in early May, with 9.5 percent approval rating. However, the latest telephone survey commissioned by ТСН and conducted throughout Ukraine showed that the former prime minister, with 8.8 percent popular support, was surpassed by Serhiy Tihipko, who was supported by 9 percent of those polled. Even her controversial remarks concerning the Russian population of Ukraine in which she threatened to shoot them with a nuclear weapon failed to bring her the coveted dividends. To the contrary, this outburst led her to the ranks of such far-right radical politicians as the head of Svoboda (Freedom) party, Oleh Tyahnybok, and the leader of the Right Sector group Dmitry Yarosh, which cannot evoke any empathy neither in the Ukrainian people nor the West, especially since the West, which had vigorously supported Tymoshenko's ambitions for a long time, is currently openly demonstrating that it favours Poroshenko.
The former prime minister is accustomed to being in the spotlight of all political controversies and has been struggling for absolute power in Ukraine for many years, therefore, such "ungratefulness" of the foreign patrons implies a political demise for her. Such a prospect is particularly aggravating for her given that her associates have taken the top posts in the country. Alexander Turchynov serves as Ukraine's Verkhovna Rada (parliament) speaker and acting president; Arseniy Yatsenyuk as prime minister, and Arsen Avakov as Interior Minister, while Tymoshenko's party, Batkyvshchina (Fatherhood) is represented in the government by one deputy prime minister and five ministers. It is quite likely that their main objective was securing Tymoshenko's ascent to the political grandstand with possible use of administrative resources. However, it appears that this plan is failing. Most likely, this lied at the core of the proposal made by Yatsenyuk during his speech in parliament in late April to significantly curb the president's powers in favour of the prime minister's seat, which hypothetically could be taken by Tymoshenko in the future.
It is also quite possible that Yatsenyuk is considering this prospect for himself, setting the stage for giving up the obligations to Tymoshenko. The actions of some former close associates of Tymoshenko could serve as an example of this. Notably, two active members of her team representing the Batkyvshchina party, Nikolai Tomenko and Yuriy Lutsenko, switched political camps to join Poroshenko, her main opponent in the elections. But the former prime minister is not one of the timid politicians and can reap benefits even from a lose-lose situation. This is proven by another statement in which she pledged to recognise the outcome of the presidential election, but with a certain stipulation.
"I am the last person in the country who would like new revolutions to take place," she said. "If the people elect their president in a fair election, I will recognise that election and will work for the opposition or the authorities."
In other words, Tymoshenko warned her opponents and even her associates that she does not promise their lives will be easy and calm. But the most aggravating part is the fact that it is the Ukrainian people who are paying a bill for this, and it is unknown at this point how long this predicament will persist.