Azərbaycanda adambaşina düşən üdm-in həcmİ 13 mİn dollara çatdirilacaq
Azərbaycanda bazar münasibətlərinə keçid dövrü başa çatıb. Bu fakt hələ 2009-cu ildə ölkə rəhbərliyi tərəfindən elan edilib və beynəlxalq institutlar da onu təsdiqləyib. Həmçinin təsdiq edilib ki, indiki ölkə iqtisadiyyatı bazar iqtisadiyyatının ümumi qəbul edilmiş normaları ilə qurulmaqla yanaşı, həm də Azərbaycanın öz inkişaf modeli təklif edilib ki, bu da müstəqillik illərində özünü uğurla doğruldub. Dünya İqtisadi Forumu tərəfindən çap edilmiş qlobal rəqabət qabiliyyəti üzrə hesabatda 144 ölkə arasında 46-cı yeri tutan Azərbaycan MDB məkanında ən rəqabətə davamlı ölkə olmasını sübut edib. BMT-nin İnkişaf Proqramının insan inkişafı hesabatında Azərbaycan 2010-cu ildə "orta insan inkişafı olan" ölkələr qrupunu tərk edərək, "yüksək insan inkişafı" olan ölkələr qrupuna daxil olub.
Bununla yanaşı, bir qlobal məqsədə çatdıqdan sonra yenisini müəyyən etmək lazımdır. Bu isə Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkə hökuməti qarşısında 2020-ci ilə kimi adambaşına ümumi daxili məhsul (ÜDM) göstəricisini iki dəfə artıraraq, $13 minə çatdırmaq öhdəliyinin qoyulması olub. Bundan başqa, qarşıdan gələn 7 il ölkə üçün tamamilə yeni inkişaf mərhələsi olmalıdır: keçən ilin son aylarında dövlət başçısı "Azərbaycan - 2020: gələcəyə baxış" inkişaf konsepsiyasını təsdiq edib. Konsepsiya çərçivəsində qoyulmuş sosial-iqtisadi məqsədlərə nail olunması yüksək effektivliklə fəaliyyət göstərən, dünya miqyasında yüksək rəqabət qabiliyyətinə malik iqtisadi sistemin formalaşmasını tələb edir.
Əsas diqqət neftdənkənar bölməyə
Beləliklə, müəyyən mənada ölkənin bütün həyat sahələri üzrə gələcək inkişafının qlobal planı, bəyannaməsi sayıla biləcək konsepsiyaya görə, qarşıdan gələn illərdə Azərbaycanın önündə duran əsas məsələ dünya ölkələrinin inkişafından geri qalmamaqdır. Bu isə ilk növbədə iqtisadiyyatda mövcud olan karbohidrogen resurslarından asılılıq məsələsini aradan qaldırmağı, uzunmüddətli və ortamüddətli perspektivdə ölkənin dünya iqtisadiyyatının xammal əlavəsinə və texnoloji "autsayder"ə çevrilməsi təhlükəsinin qarşısının alınması kimi vacib məsələni diqqətdə saxlamağı tələb edir.
"Son onilliklərdə karbohidrogen ixracatı amili iqtisadi artımın əsas hərəkətverici qüvvəsi olub, amma indiki mərhələdə qarşıda duran əsas məsələ neftdənkənar bölmənin qabaqlayıcı inkişafına nail olmaq, iqtisadiyyatın effektivliyini və rəqabət qabiliyyətini artırmaq, innovasiyalar əsasında onun tərəqqisinə nail olmaqdır", - deyə sənəd müəllifləri bildirirlər.
Ümumiyyətlə, keçən il neft bölməsində yaranmış vəziyyət, yəni konkret olaraq neft hasilatı sahəsində müşahidə olunan azalma açıqca göstərdi: neftdənkənar bölməni yüksək templərlə inkişaf etdirmək və maksimum əvəzetmə səviyyəsinə qaldırmaq lazımdır: konsepsiyanın əhatə etdiyi dövrdə neftdənkənar bölmə üzrə orta illik artım templəri 7%-dən yüksək olacaq.
Buna görə də sənəddə əsas kimi ixrac yönümlü iqtisadi model götürülüb və nəzərdə tutulub ki, rəqabət qabiliyyətinin artırılması və iqtisadiyyatın strukturunun təkmilləşdirilməsi neftdənkənar ixracatın artımına imkan yaradacaq.
Bununla bağlı, yenə də əsas diqqət ölkənin regionlarının inkişafına, oralarda yerli xammal əsasında çağdaş keyfiyyət səviyyəsində məhsul istehsal edəcək sənaye müəssisələrinin qurulmasına, yeni müəssisələrin yaradılmasına yönəlik tədbirlərin gerçəkləşdirilməsinə yönəldiləcək. Nəzərdə tutulur ki, konsepsiyanın gerçəkləşdirilməsi dövründə ölkədə polad istehsalı üzrə komplekslər, neft-qaz emalı və neft-kimya kompleksləri, gübrə istehsalı zavodları, gəmiqayırma və sement zavodları tikiləcək. Alüminium sənayesi inkişaf etdiriləcək, xam alüminium istehsalı artırılacaq, özəl bölmənin iştirakı ilə son məhsul istehsalının da daxil olduğu texnoloji zəncir yaradılacaq, bu sahədə ixrac potensialı genişləndiriləcək.
Bundan başqa, neftdənkənar emal sənayesinin inkişafında dövlətin investisiya siyasətinin əsas istiqaməti iqtisadi rayonlar üzrə sənaye şəhərciklərinin yaradılması olacaq. Belə ki, artıq Sumqayıtda neft-kimya məhsullarının emalı üzrə sənaye şəhərciklərinin yaradılması, Balaxanıda məişət tullantılarının emalı və Gəncədə metal (alüminium) məmulatları istehsalı və s. üzrə konkret təkliflər var.
Həmçinin neftdənkənar sənayenin ənənəvi sahələrinin yaradılması və onların ixrac imkanlarının genişləndirilməsi ilə yanaşı, yeni rəqabət qabiliyyətli istehsal sahələrinin yaradılması dəstəklənəcək, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin ixrac imkanlarının qaldırılması məqsədi ilə stimullaşdırıcı tədbirlər görüləcək, sahibkarlıq subyektlərinin güzəştli kreditlərlə dövlət tərəfindən təminat səviyyəsi yüksəldiləcək.
Eyni zamanda gömrük və miqrasiya prosedurlarının təkmilləşdirilməsi, həmçinin sərmayəçilərin yerli bazarlara daxil olmasını əngəlləyən amillərin aradan qaldırılması üçün səylər səfərbər ediləcək. Ümumünya Ticarət Təşkilatına (ÜTT) daxil olmaq üçün beynəlxalq ticarət sisteminə uyğun islahatların gerçəkləşdirilməsi, qanunların beynəlxalq ticarət sistemi praktikasına uyğun şəkilə gətirilməsi son nəticədə yerli şirkətlərin və ümumiilkdə iqtisadiyyatın inkişafı üçün yeni imkanlar açacaq. Bununla yanaşı, vergi dərəcələrinin optimallaşması və icbari dövlət sosial sığortası üzrə rüsumların (o cümlədən işə götürənlər və sığortaçılar tərəfindən ödənilən rüsumların) stukturunun optimallaşması üzrə tədbirlər sahibkarlıq fəaliyyəti üçün əlverişli mühit yaradılmasına imkan verəcək.
Ödəniş qabiliyyətinin yaxşılaşdırılması
Əsas vəzifəsi demoqrafik artım fonunda ölkənin ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək olan aqrar bölmədə durumun yaxşılaşdırılmasına və önəmli səviyyədə məhsulların artmasına böyük ümidlər bağlanır. Axı gözlənilir ki, konsepsiyanın əhatə etdiyi dövrdə ölkə əhalisi ildə orta hesabla 1,1% artacaq və 2020-ci ildə, təxminən, 10,2 mln adam olacaq. Bu, şəksiz ki, ölkənin həyat fəaliyyətinin bütün sahələrinə təsir edəcək və problemlərdən yalnız iqtisadiyyatın paralel inkişafı nəticəsində yayınmaq mümkün olacaq. Bu, yalnız yemək və geyim kimi minimum vəzifələri təmin etmək deyil, həm də keyfiyyətli infrastruktura xidmətlərini, əlverişli qiymətlərlə mənzil təminatını, maliyyə fəaliyyətinin, sosial sahələrin - təhsilin, səhiyyənin, pensiya təminatının inkişafını vacib edir (aparılan pensiya islahatlarının daha da dərinləşdirilməsi üçün 2016-2020-ci illər üzrə yeni Dövlət Proqramı hazırlanacaq və s.). Bu zaman hökumətin qarşısında minimum əmək haqqının ölçüsünü mərhələli şəkildə Avropa ölkələrində müəyyən edilmiş normativə - orat aylıq maaşın 60%-i göstəricisinə qədər qaldırmaq öhdəliyi qoyulur.
Bundan başqa, rifahın artma dərəcəsi vətəndaşların komfortlu gündəlik məişət şəraitində də öz əksini tapacaq, hətta ən ucqar rayonlarda və kəndlərdə belə bütün rabitə kommunikasiyaları (rabitə, İnternet, bank xidmətləri, kommunal xidmətlər, yollar və s.), səhiyyə və təhsil xidmətləri yaradılacaq. Kompyuter, telefon və mobil rabitə, internetə çıxış və geniş zolaqlı rabitə istifadəçilərinin sayı, şagirdlənin sayının onlar üçün ayırılmış kompyuterlərin miqdarına nisbəti kimi bütün lazımi göstəricilər yaxşılaşdırılacaq, telefon rabitəsi və internet xidmətlərinin tarifləri optimallaşdırılacaq.
Son nəticədə bütün bu tədbirlər böyük maliyyə resurslarının yatırılmasını tələb edəcək. Yeni ildə son yeddi ildə ölkənin neft-qaz bölməsinin tikinti, hasilat sistemlərinin yenidən qurulması və modernləşdirilməsi, neft və qazın nəqli və emalı, düyna qaz bazarlarına tammiqyaslı çıxış, enerji ixracatından gözlənilən gəlirlər üzrə yetərincə optismist proqnozlar olmasına baxmayaraq, əsas diqqət alternativ gəlir mənbələrinə yönəldiləcək. Bununla əlaqəli olaraq, neft və qaz gəlirlərinin istifadə edilməsi mexanizminin təkmilləşdirilməsi və karbohidrogenlərin satışından əldə edilən gəlirlərin mərhələli şəkildə bu vəsaitlərin yerləşdirilməsindən əldə edilən gəlirləri əvəz edilməsinin gerçəkləşdirilməsi planlaşdırılır.
Ölkənin ödəniş qabiliyyətinin yaxşılaşması və iqtisadiyyatın ixaracata yönəldilməsinin ayrıca vacib tələbi kimi daha çevik məzənnə siyasəti gerçəkləşdiriləcək, xalis beynəlxalq investisiya mövqeyi üzrə profisit qorunacaq.
Əsas bənd
Beləliklə, qarşıdan gələn 7 ilin əsas məqsədləri aydındır. Daha müfəssəli, ölkənin 2013-cü ildə və qarşıdan gələn üç ildə inkişafının cari ilin büdcə paketinə daxil olan makroiqtisadi proqnozlarına həsr edilmiş məqalədə onlar daha müfəssəl təsvir edilib. Beləliklə, artımın dinamikası aydındır (cədvələ bax).
Bu zaman qeyd edək ki, göstəricilər dünya iqtisadiyyatındakı qlobal dəyişikliklər üzrə proqnozlar nəzərə alınmaqla işlənilib. Axı bəllidir ki, böhrandan sonrakı dönəmdə yüksək gəlirli ölkələrin iqtisadi artımı inkişaf etməkdə ölkələrə baxanda, təxminən, iki dəfə aşağı olacaq. Sonucda inkişaf etməkdə olan ölkələr iqtisadi artımın əsas lokomotivi olacaq.
Və önəmlisi də odur ki, hökumət respublikanı məhz dünya iqtisadiyyatının bu cür "hərəkətverici qüvvələri"nin sırasında görür. İqtisadi artım baxımından Azərbaycanın statusunun regionun lider dövlətindən beynəlxalq iqtisadi münasibətlər sistemində yüksək rəqabət qabiliyyətli iştirakçıya qədər qalxmasına nail olunacaq. Bu məqsədlə əlverişli coğrafi yerləşməsi və geniş potensialı nəzərə alınaraq, ölkənin regionun ticarət mərkəzinə çevrilməsi, neftdənkənar bölmə üzrə adambaşına ixracat göstəricisini $1 minə çatdırmaq planlaşdırlır.
Bu müddət ərzində Azərbaycan Dünya Bankının "Adambaşına ümumi milli gəlir" təsnifatı üzrə "yüksək orta gəlirlikli" ölkələr sırasına tam hüquqla daxil olmalı, həmçinin BMT İnkişaf Proqramının insan inkişafı təsnifatı üzrə "yüksək insan inkişaflı ölkələr" qrupunda yuxarı pillələrə qalxmalıdır.
Konsepsiynın əsas bəndində deyilir: 2020-ci ilə kimi Azərbaycan iqtisadi və siyasi baxımdan inkişaflı, rəqabət qabiliyyətli ölkə olacaq. Nə demək, halal niyyət yatırılan vəsaitlərə dəyər, özü də bu vəsaitlər halal olanda.

A ROAD SEVEN YEARS LONG
According to an approved concept, in 2020 Azerbaijan will become an economically and politically developed and competitive country
Azerbaijan has completed the transition to market-based economic relations. This fact was declared by the country's leadership and recognized by international institutions as early as 2009. However, it was also recognized that the current economy is built not only and not so much on the generally accepted rules of the market economy. Azerbaijan has offered its own model of development, which has successfully proven itself over the years of independence. Finishing 46th among 144 countries in the Global Competitiveness Report published by the World Economic Forum, Azerbaijan proved to be the most competitive economy in the CIS. And according to the UN Development Program's Human Development Report for 2010, Azerbaijan left the group of countries with "medium human development" and joined the group of countries with "high human development".
But the achievement of one global goal should be followed by the definition of another. And the goal set by President Ilham Aliyev to the government is to double the GDP growth per capita and bring it up to $13,000 by 2020. Moreover, the upcoming seven years should become a completely new stage in the country's development. At the end of last year, the head of state approved the concept "Azerbaijan 2020: a look into the future". The achievement of social and economic goals established under the concept requires a highly efficient economic system that is sufficiently competitive on a global scale.
Non-oil sector as the main contributor
So, according to the concept, which in principle can be regarded as a declaration and a global plan for the country's development in all spheres of life, the main task facing the country in the coming years is not to fall behind in development. This, above all, requires the removal of the existing dependence on hydrocarbon resources, a permanent focus on such an important issue as the prevention of the country's transformation in the medium and long term into a raw materials appendage and technological "outsider" of the global economy. "In the last decade, hydrocarbon exports have been the main driving force of economic growth, but the main task at this stage is to achieve accelerated development of the non-oil sector, increase the efficiency and competitiveness of the economy and ensure its progress on the basis of innovation," developers of the document indicate.
However, the situation in the country's oil sector last year, specifically the decline in oil production, clearly showed that the non-oil sector needs to be developed rapidly and reach the level of maximum substitution. In the period covered by the concept, an average real GDP growth rate for the non-oil sector will exceed 7 per cent.
Therefore, the document is based on an export-oriented economic model. It is expected that competitiveness and improvement of the structure of the economy will contribute to the growth of non-oil exports.
In this regard, of course, attention will again be paid to the development of the country's regions, the implementation of measures to establish modern industrial activities based on local raw materials and the creation of new enterprises. It is assumed that during the period covered by the concept a complex for the production of steel, oil, gas and petrochemical complexes, fertilizer plants, shipbuilding and cement plants will be built in the country. The aluminum industry will be developed, the production of primary aluminum increased, a production chain put in place with the participation of the private sector, including the production of the final product, and the export capacity in this area expanded.
In addition, the focus of the public investment policy for the development of the non-oil processing industry will be the creation of an infrastructure for industrial townships in economic regions. For instance, there are already concrete proposals for the establishment of industrial townships for the processing of petrochemicals in Sumqayit, disposal of household waste in Balaxani, manufacture of metal (aluminum) products in Ganca, etc.
Along with the development of the traditional manufacturing industries of the non-oil sector and the expansion of their export capacity, the creation of new competitive manufacturing industries will be encouraged, stimulus measures taken to increase the export capacity of small and medium-sized enterprises, and the level of state support for businesses with beneficial loans increased.
At the same time, efforts will be mobilized to improve customs and migration procedures and to eliminate factors that hold investors from entering local markets. The reforms conforming to the system of international trade in order to join the World Trade Organization (WTO) and the aligning of national laws with those applied in the global trading practices will ultimately open up new opportunities for the development of local businesses and the economy as a whole. Along with this, the measures to optimize the structure of tax rates and fees for mandatory state social insurance (the part paid by employers and insurers) will create a favorable environment for business.
Improved paying capacity
High hopes are set for an improvement and significant growth in production in agriculture. Its main task is to ensure the country's food security against the backdrop of demographic growth. After all, it is expected that in the period covered by the concept the country's population will grow by an average of 1.1 per cent annually and constitute approximately 10.2 million people in 2020. And this, of course, will affect all aspects of life in the country. It will only be possible to avoid problems by means of a parallel economic development. This envisages not only the minimum task of feeding-dressing-shoeing, but also the provision of quality infrastructure services, affordable housing, development of finance, social spheres - education, health, retirement (to further the ongoing pension reform, a new state program for 2016 -2020 will be prepared), etc. The government is set to gradually increase the minimum wage to the minimum standards of living in Europe - 60 per cent of the average salary.
Besides, the improved well-being will lead to better conditions for a comfortable daily life of citizens. All communications (telephone, internet, banking, utilities, roads, etc.), health and education services will be available even in remote areas and villages. Such indicators as the number of users of computers, telephones, mobile phones, broadband Internet, the ratio of students to the number of computers allocated to them, the rates for telephone and Internet services, etc. will be further improved.
Ultimately, all of these measures will require considerable investment of financial resources. Despite the fairly optimistic forecast for the country's oil and gas sector in the next seven years, which is based on plans for the construction, reconstruction and modernization of production, transportation and processing of oil and gas, access to the global gas market, etc., and the expected profit from the export of energy resources, the focus should be on alternative sources of income. In this connection there are plans to improve the mechanism for the use of oil and gas revenues and to implement a strategy of gradual replacement of income from the sale of hydrocarbons with income from the investment of these funds.
As a separate important requirement for improving the country paying capacity and putting its economy on export rails, a more flexible exchange rate policy will be pursued and a surplus maintained on international investment positions.
Main clause
Thus, the main goals for coming seven years are obvious. They are described in more detail in an article on macroeconomic forecasts of the country's development for 2013 and the next three years, which has become part of the budget package for this year. And the growth dynamics is obvious there (see table).
We note that the data are based on forecasts of changes in the global economy. It is known that in the post-growth period high-income countries will be developed half as fast as developing countries. As a result, developing countries will become the main engine of global economic growth.
It is important that the government sees the republic as a "driving force" of the global economy. From the point of view of economic development, the status of Azerbaijan will rise from a leader of the region to a highly competitive participant in international economic relations. To this end, given the favorable geographical location and great potential, there are plans to transform the country into a trade center of the region and to bring per capita non-oil exports to $1,000.
During this period, Azerbaijan should rightfully become one of the countries with a "high average income" according to the World Bank's "Total national income per capita" classification and advance among the "countries with high human development" classification of the UN Development Program's classification on human development.
The main clause of the concept states: in 2020 Azerbaijan will become an economically and politically developed and competitive country. Well, a good goal justifies the means, especially if the means are also good...