"MÜSƏLMAN QARDAŞLAR" ÜÇÜN "BAHAR"
Misirdə yeni Konstitusiya qüvvəyə mindi. "Ərəb baharı"nda qalib gəlmiş ölkə şəriət prinsiplərini bütünlükdə dövlətçilik üçün əsas kimi qəbul etdi. İndi bütün dünyanı bir sual maraqlandırır: məşhur "Müsəlman qardaşlar"ın Misir dövlətini tədricən islamlaşdırması Yaxın Şərqdə hansı dəyişikliklərə aparıb çıxaracaq? Yeri gəlmişkən qeyd edək ki, Misir Ərəb Respublikasının hazırkı prezidenti Məhəmməd Musri də elə həmin "Müsəlman qardaşlar"ın təmsilçisidir.
"İkinci respublikanın konstitusion bazası"
Misirin müsəlman hüquqlarına əsaslanan yeni Konstitusiya layihəsi 2012-ci ilin 15 və 22 dekabr tarixlərində iki mərhələdə keçirilmiş referendumda seçicilərin 60%-dən çoxu tərəfindən dəstəklənib. Beləliklə, prezident Məhəmməd Mursi kuçələrdə hökumət tərəfdarları ilə müxalifət arasında qanlı toqquşmalara səbəb olmuş geniş etiraz aksiyalarına rəğmən, istəyinə nail olub. Ötən ilin son bir neçə həftəsi ərzində Misir vətəndaş müharibəsinin bir addımlığında idi. Lakin bu, islam istiqamətli Konstitusiyanın qəbuluna hakimiyyətləri dövründə fundamental vəzifələrdən biri kimi baxan "Müsəlman qardaşlar"ının qarşısını ala bilməyib.
Yeni Konstitusiya layihəsini imzalayan prezident Musri xalqa müraciətində bildirib ki, əksər misirlinin yeni qanun layihəsini dəstəkləməsi "demokratiyanın zəfərinin" göstəricisidir. O, "yeni respublika"nın yaradıldığını elan edib. Bu, əslində 1952-ci ildə Misir monarxiyasının devrilməsindən sonra ölkədə mövcud olmuş dövlətçilik düzəninin pozulduğunun göstəricisidir.
"Biz yeni mərhələyə başlayır, birinci respublikadan ikinci respublikaya keçirik. Onun artıq güclü konstitusion bazası var", - deyə Mursi qeyd edib. O, yeni Konstitusiyanın "insan ləyaqəti"nə zəmanət verdiyini, işləmək, təhsil və sağlamlıq hüquqlarını müdafiə etdiyini bildirib.
Yeni Konstitusiyanın təsdiqlənməsindən sonra yaranmış vəziyyəti Musri və komandası üçün tamamilə əlverişli saymaq olar. Amma ən azı hələlik ölkənin yeni rəhbərliyinin tam, qeyd-şərtsiz qələbəsi haqda danışmağa imkan verməyən bəzi "əmma"lar qalmaqdadır. Hüsnü Mübarək rejiminin devrilməsi və ümumxalq səsverməsi yolu ilə Məhəmməd Musrinin hakimiyyətə gəlməsiylə başlanmış iki inqilab ili Misiri indiyədək görünməmiş iqtisadi böhranla üz-üzə qoyub. Bu, "Müsəlman qardaşlar" hökumətini xarici qüvvələrdən, ilk növbədə, Qərbdən çoxmilyardlıq kreditlər istəməyə vadar edib. Misir hökuməti ilk növbədə ölkə iqtisadiyyatının əsasını təşkil edən turizmə ciddi zərbə vurmuş böhranı ciddi xarici investisiyalar olmadan aradan qaldırmağın mümkünsüzlüyünü anlayır. Bundan başqa, son aylarda Misir iqtisadiyyatından külli miqdarda kapitalın çıxarılması da ciddi problem yaratmaqdadır. Bunun səbəbi isə ilk növbədə yerli sahibkarların ölkədə sabitliyin yaranacağına, islamçıların hakimiyyəti dövründə biznes fəaliyyəti üçün cəlbedici şəraitin yaranacağına inanmamasıdır. Prezident Musrinin referendumdan sonra qəbul etdiyi ilk qərarlarından biri ilə fiziki şəxslərin Misirdən 10 min dollardan artıq pul çıxarmasını qadağan etməsi də təsadüf deyil.
Musri bundan sonra da sərt iqtisadi yenidənqurmaya yönəlik bir sıra qeyri-populyar qərarlar qəbul etmək niyyətini gizlətmir. Söhbət xüsusilə vergilərin artırılmasından və dövlət xərclərinin azaldılmasından, planlaşdırılan iqtisadi tədbirlərin tez bir zamanda lazımi effekti verib-verməyəcəyindədir gedir. Ələlxüsus da nəzərə alınsa ki, Qərbin M.Mursinin siyasi məqsədlərinə şübhə ilə yanaşması, xarici siyasi konyukturanı o qədər də əlverişli etmir.
"Milli dialoq", yaxud "məzhəkə teatrı"?
ABŞ və Avropa Misirin yeni rəhbərliyinə prezident Musri və komandasının inqilabı məntiqi sonluğa çatdırmaq qabiliyyətinə ciddi şübhə ilə yanaşdığını göstərir. Qərbin nəzərində bu məntiqi sonluq birmənalı olaraq liberal dəyərlərə uyğun demokratikləşməyə gətirib çıxarmalıdır. Qərb dövlətləri faktiki olaraq Misirə maliyyə yardımını dayandırıb və bunu ölkədəki qeyri-sabitlik və qeyri-müəyyənliklə əsaslandırır. Aydındır ki, Qərbdə Mursinin bir sıra addımları narahatlıq yaradır. Söhbət onun, yanaşmadan asılı olaraq, prinsipiallıq və ya yanlışlıq kimi xarakterizə edilə biləcək addımlarından gedir.
Məsələn, Mursinin hələ referendumadək qanunvericilik funksiyalarını öz üzərinə götürmək, ali məhkəmə instansiyalarının rolunu azaltmaq cəhdləri Qərb tərəfindən tənqidlə qarşılanmışdı. Musrinin dünyəvi dövlətçilik mövqeyində olanların düşüncəsinin əksinə olaraq verdiyi məhz bu qərar və tələsik referendum keçirmək istəyi ölkədə ciddi etiraz aksiyalarına səbəb oldu. Xatırladaq ki, həmin aksiyaların dağıdılmasında Musri hətta güc tətbiqindən belə çəkinmədi.
Bununla yanaşı, hələ bu gün də heç kəs Misirin sərt daxili siyasi qarşıdurmadan qaça biləcəyinə zəmanət verə bilməz. Çünki əvvəlkitək, indi də cəmiyyətin şərti olaraq liberal-demokrat dairələr adlandırılan ciddi bir hissəsi islamlaşdırılmaya qarşıdır. Onların fikrincə, yeni Konstitusiya ölkəni məhz bu istiqamətdə aparır. Hətta Məhəmməd Musrinin özü də əhalinin əhəmiyyətli bir hissəsinin yeni Konstitusiya layihəsinin əleyhinə səs verdiyini etiraf edib. Məhz bu üzdən o, müxalifəti dialoqa çağırıb.
"Biz yeni Konstitusiya layihəsilə bağlı ciddi fikir ayrılıqlarının şahidi olduq. Müxtəlif siyasi qüvvələr müxtəlif mövqe nüma-yiş etdirib və bu, demokratik quruluşa doğru hərəkətdə olan cəmiyyət üçün normal prosesdir. Xalq çoxsaylı ideya və fikirlər arasında öz maraqlarına, istəklərinə uyğun olanını seçir", - deyə Musri bildirib.
Müxalifət isə hesab edir ki, prezidentin milli dialoqa yönəlmiş cəhdləri gecikmiş cəhddir. Müxalifətçilərin fikrincə, bu cəhd yeni Konstitusiya layihəsinin hazırlanması və müzakirəsi zamanı edilməli idi. Bu mərhələdə müxalifətçilərin güzəştsiz mövqe tutması həm də onların referendum ərəfəsində keçirilən dinc aksiya iştirakçılarının ölümündə Musrini günahlandırmaları ilə bağlıdır.
Misirin əsas müxalifət qüvvəsi - Milli xilas cəbhəsi Musrinin təşəbbüs göstərdiyi "milli dialoq"u "məzhəkə teatrı" adlandırıb, referendum vasitəsilə qəbul olunmuş Konstitusiyanı isə "etibarsız" elan edib. Müxalifət liderləri parlament seçkisi ərəfəsində növbəti kütləvi etiraz aksiyalarının keçirilməsi planlarından danışır. Qeyd edək ki, yeni Konstitusiyaya əsasən, Misirdə növbəti parlament seçkisi 2 ay sonra baş tutmalıdır. Odur ki, ölkədə vəziyyətin tezliklə sabitləşəcəyi haqda danışmaq tezdir. Üstəlik, ölkənin siyasi arenasında daha bir çəki sahibi - ordu və onun komandanlığı özünü neytral kimi göstərsə də, "Müsəlman qardaşlar"ın simasında yeni hökumətə birmənalı münasibətdə olmadığını da gizlətmir.
Bununla yanaşı, islamçıların və şəxsən prezident Məhəmməd Musrinin əvvəlki uğurlarını yalnız parlament seçkisində qazanılacaq qələbə möhkəmləndirə bilər. Yalnız bu halda müsəlman dünyasının ən böyük və nüfuzlu dövlətlərindən birində yaşanmış "ərəb inqilabı"nın konservativ istiqamətdə inkişafından, təkcə inqilab olan ölkələrdə deyil, ümumilikdə Yaxın və Ön Şərq ölkələrində köklü dəyişikliklərin rəhni sayıla biləcək "siyasi islam"ın legitimləşməsindən danışmaq olar.
Rəsmi Qahirənin İsrail-Fələstin məsələsilə bağlı siyasətindəki ciddi dəyişiklik də bundan xəbər verən məqamlar sırasındadır.
"180 dərəcəlik dəyişiklik vaxt ala bilər"
Məlum olduğu kimi, prezident Musri İsrailin bu yaxınlarda Qəzza zolağında apardığı hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə nəticələnən barışığın ilhamvericisi və qarantlarından biri kimi çıxış edib. Misir lideri Qahirənin əvvəlki beynəlxalq öhdəliklərinə sadiqlik nümayiş etdirir. Bu, xüsusilə Misirlə İsrail arasındakı müasir münasibətlərin əsasını qoymuş Kemp-Devid sazişinə aiddir. Amma bununla yanaşı, Misirin yeni strategiyasında müşahidə olunan tendensiyalar göstərir ki, İsrail piramidalar ölkəsinin islamçı rəhbərliyinin bu cür təmkinliliyinin uzunmüddətli olacağına ümid edə bilməz. Bu baxımdan Misir prezidentinin məsləhətçisi İsam əl-Arianın bəyanatı son dərəcə maraqlıdır. "Müsəlman qardaşlar" hərəkatının siyasi qanadı olan Azadlıq və Ədalət Partiyasının sədr müavini postunu tutan İsam əl-Arian bildirib ki, "Misir yəhudiləri öz ana vətənlərinə qayıdaraq mülklərini geri ala bilərlər", çünki "hər bir misirlinin geri qayıtmaq hüququ var", "yəhudilər isə İsraildən çox Misirə layiqdirlər".
İlk baxışdan bu sözlərdə yəhudilərin maraqlarına zidd olan nəsə tapmaq çətindir. Lakin Məhəmməd Musrinin köməkçisi çağırışını daha ətraflı izah edərkən bildirib ki, "İsraildə yaşayan bütün yəhudilər doğma ölkələrinə qayıtmalıdırlar". Bu zaman, əlbəttə ki, Avropa və Ərəb Şərqi ölkələri nəzərdə tutulur. "Sionist ideyasının tənəzzülə uğramaqda olduğunu" deyən əl-Arian yaxın on ildə İsrailin mövcudluğunu itirəcəyinə, yalnız "ərəblərin, yəhudilərin və xristianların birgə yaşaya biləcəyi Fələstinin qalacağına" əminliyini dilə gətirib.
Misir prezidentinin dəftərxanası dərhal bəyanat verərək deyilənlərin Qahirənin rəsmi mövqeyi yox, İsam əl-Arianın şəxsi fikirləri olduğunu bildirib. Bunu Arian özü də təsdiqləyib: "Mən Misirin adından danışmır, öz şəxsi fikrimi deyirəm". Amma əl-Arianın, "ərəb inqilabı" kontekstində özünü dirçələn ərəb dünyasının əsas ruporu kimi görən Misirin yeni rəhbərliyinin əsl arzusunu ifadə etmədiyinə kim inanacaq? Şübhəsiz, Misirin İsrailə və müvafiq olaraq, Yaxın Şərq münaqişəsinin nizamlanması perspektivinə yanaşmasını sərtləşdirməsi Məqəddəs torpağın yeni geosiyasi landşaftının xüsusiyyətlərindən biri kimi qəbul edilməlidir. Qahirənin, bir vaxtlar özünün iranpərəst mövqeyinə ögrə Misirdəki islamçılar tərəfindən yaxın buraxılmayan radikal Livan hərəkatı olan "Hizbullah"la "sıx təmas" qurmaq niyyəti də bundan xəbər verir. Bu baxımdan Misirin Livandakı səfiri Əşrəf Hamdinin "Daily Star" qəzetinə müsahibəsində səsləndirdiyi bir fikir xüsusilə nümunəvi sayıla bilər. O, "Hizbullah"ın Livan torpaqlarının müdafiəsini qarşısına məqsəd qoymuş müqavimət hərəkatı olaraq, "İsrail işğalı ilə mübarizədə çox şeyə nail olduğunu" söyləyib.
Təbii ki, misirli diplomatın bu fikri İsrail üçün son dərəcə xoşagəlməzdir. Amma Hamdinin Misirin daxili problemlərinin onların iddialı xarici siyasi hədəflərə nail olmalarını ləngitdiyi, "180 dərəcəlik dəyişikliyin vaxt ala biləcəyini" söyləməsi daha perspektivli əhəmiyyətə malikdir. Səfir Misirin hələ özünü real regional qüvvə kimi göstərəcəyini bildirib.
Bununla da İsrail Misirin yeni rəhbərliyindən nələri gözləyə biləcəyinə dair kifayət qədər açıq siqnal alıb. Məhz həmin günlərdə Təl-Əvivin Misirlə sərhəddə 230 kilometrlik hasarın inşasını başa çatdırmasını rəmzi hadisə kimi də qiymətləndirmək olar. Qeyd edək ki, hasarın tikilməsində məqsəd radikal hərəkatlara məxsus silahlıların İsrail ərazisinə keçməsinin önlənməsidir. Amma bu fakt, çətin ki, Misirin Yaxın Şərqdəki siyasətində Hamdinin dediyi dəyişiklikləri önləsin. Bu yolda "Müsəlman qardaşlar"a yalnız bir şey mane ola bilər - onların kursuna qarşı Misirin daxilində baş qaldıracaq ciddi müqavimət. Qarşıdan gələn parlament seçkisi, şübhəsiz, ölkə rəhbərliyini növbəti dəfə sınaq qarşısında qoyacaq. Prezident Musri və hökuməti yalnız bu sınaqdan uğurla çıxacağı təqdirdə, səylərini yalnız yeni Konstitusiyaya uyğun daxili məsələlərə deyil, həm də "Müsəlman qardaşlar"ın çoxdankı planlarına uyğun gələn "iddialı xarici siyasi məqsədlər"in reallaşdırılmasına yönəldə biləcək.

"SPRING" FOR MUSLIM BROTHERHOOD
Egypt has begun to live under a new Basic Law. The country of the victorious "Arab revolution" recognized the principles of Shari'ah as the basis of its statehood. And now the whole world is wondering what changes the gradual Islamization of the Egyptian state, led by Muslim Brotherhood, from which the leader of the Arab Republic of Egypt, Mohamed Morsi, hails, can cause in the Middle East.
"The constitutional framework of the Second Republic"
The draft of the new Egyptian Constitution, based on the principles of Islamic law, was supported by more than 60 per cent of voters in a nationwide referendum, which was held in two phases - on 15 and 22 December 2012. Thus, President Mohamed Morsi achieved his purpose despite strong protests that turned into bloody street battles between supporters of the government and the opposition. For several weeks at the end of last year, Egypt was on the brink of civil war, but that did not stop Muslim Brotherhood, who considered the establishment of an Islamic constitution to be one of the fundamental tasks of their rule.
Signing a new draft constitution, President Morsi said in his address to the nation that the majority of Egyptians support the draft Constitution - evidence of "the triumph of democracy". He announced the formation of a "new republic", which, in fact, points to break with the system of government that has existed in Egypt since 1952 when the Egyptian monarchy was overthrown.
"We are beginning a new phase, a transition from the first to the second republic, which already has a strong constitutional base," Morsi stated, adding that the adopted Constitution guarantees "human dignity" and protects the right to work, education and health.
The situation that came about as a result of the adoption of the new Constitution can be considered quite favourable for Morsi and his team, however, there are a number of "buts" that do not allow us, at least for now, to talk about the complete and unconditional triumph of the new Egyptian government.
The two revolutionary years that marked the fall of Hosni Mubarak's regime and the coming to power of an elected president, who was the representative of Islamists, Mohamed Morsi, plunged Egypt into an unprecedented economic crisis, forcing the Muslim Brotherhood government to ask foreign forces, primarily the West, for billions in loans. The Egyptian authorities understand that without significant foreign investment, they will not be able to cope with the crisis, which directly hit the country's main economic sector - tourism.
In addition, another major problem is the fact that in recent months, the outflow of capital from the Egyptian economy has taken on a menacing scale, which is due to local entrepreneurs' lack of confidence that the situation in the country will stabilize and that an attractive environment for business activities will be created under the Islamists. It is no accident that one of the first decisions of President Morsi after the referendum was a ban on the export of more than 10,000 US dollars by natural persons from Egypt.
Morsi makes no secret of his intent to continue his series of highly unpopular decisions to implement tough economic reforms. In particular, it is an increase in taxes and cuts in public spending. The only question is whether the proposed measures will have the appropriate rapid effect, particularly given the not very favourable foreign market conditions developing under the influence of the West's increasingly cautious attitude towards the political objectives of Muhammad Morsi.
"National Dialogue" or "theatre of farce"?
The US and Europe are signaling to the new government of Egypt that they seriously doubt the ability of President Morsi and his team to bring the revolution to its logical end, the goals and objectives of which the West sees only in liberal democratization. Western countries have actually suspended financial aid to Egypt, citing the unstable situation in the country full of unpredictable consequences. Obviously, the West is wary of some of Morsi's actions, which, depending on the interpretation of their political content, can be evaluated as an indicator of adherence to principles, or errors of the new head of the Egyptian state.
Thus, the West criticized Morsi's desire before the referendum to assume legislative powers and reduce the role of higher courts. These decisions of the president, as well as the hasty holding of the constitutional referendum contrary to the opinion of secular circles provoked protests, and while curbing them Morsi could not refrain even from using force.
Yet even today, no one can guarantee that Egypt will be able to avoid a new round of hard political infighting. After all, a large part of the population, known as liberal-democratic circles, is against Islamization, to which, in their opinion, the new Constitution dooms the country. Even Muhammad Morsi himself was forced to acknowledge that a significant number of voters voted against the Constitution. Accordingly, the president called on the opposition for dialogue.
"We witnessed great political differences on the draft of the new Constitution. Various political forces took different positions, which is a normal process in a society moving towards democracy, and from a variety of ideas and opinions, the people choose those that reflect their interests and aspirations," Morsi said.
But the opposition says the president's efforts towards national dialogue are belated, believing that they have to be made in developing and discussing the draft Constitution.
The uncompromising position of the opposition at this stage is due to the fact that Morsi, they believe, is personally guilty of incitement to the murder of peaceful protesters ahead of the referendum.
The main opposition force - the National Salvation Front - describes the Morsi-initiated "national dialogue" as a "theatre of farce", and the Constitution adopted in the referendum as "invalid". Opposition leaders announce plans for new mass demonstrations ahead of the parliamentary elections that should be held in two months in accordance with the new Constitution. So it is too early to talk about the stabilization of the situation in Egypt any time soon. And although another strong player in the political arena of the country - the army and its commanders express neutrality, they still do not hide their ambiguous attitude to the new authorities represented by the leadership of Muslim Brotherhood.
In the meantime, it is the victory in the parliamentary elections that may consolidate the previous achievements of the Islamists and the positions of President Mohamed Morsi personally. Only then, can we talk about the "Arab revolution" finally tuning to a conservative-clerical mood in one of the largest and most powerful countries of the Muslim world and about the final legitimization of "political Islam" as a token of things to come not only in states of the victorious "spring", but also in the whole of the Middle and Near East. The heralds of this are, apparently, the significant changes in the Israeli-Palestinian vector of Cairo's policy.
"The shift of 180 degrees may take some time"
President Morsi is known to be one of the masterminds and guarantors of the armistice that put an end to the recent Israeli military operation in Gaza. The Egyptian leader is demonstrating his commitment to the previous international obligations of Cairo, including the Camp David Accords, which laid the foundation of modern relations between Egypt and Israel. However, the emerging tendency of the new Egyptian strategy is that the Jewish state cannot count on the durability of such restraint by the Islamist leadership of the "land of pyramids".
In that sense, the statement of the Egyptian president's adviser Isam Al-Arian, who is also a deputy chairman of the Party for Freedom and Justice, which is considered the political wing of the Muslim Brotherhood movement, is quite remarkable. Cairo's official representative said that "the Egyptian Jews can return to their home country and get their property back" since "every Egyptian has the right to return" and "Jews deserve Egypt more than Israel". At first glance, it is hard to see anything in these words that goes against the interests of the Jews, however, explaining his own appeal, Mohamed Morsi's adviser said that "all Jews living in Israel should go back to their home countries", meaning Europe and Arab countries. Stressing that "the Zionist idea is crashing", Al-Arian expressed confidence that Israel will cease to exist in the next ten years and there will be only "Palestine, where the Arabs, Jews and Christians will live".
The office of the Egyptian president hastened to say that Isam al-Arian voiced only his personal opinion, not the official position of the head of state. And Arian himself also said: "I am not speaking on behalf of all of Egypt, but only on my own behalf." But who will believe that Al-Arian did not express the true aspirations of the new Egyptian leadership, which, in the context of the "Arab revolution" that leads to the rise of the Islamist political forces to power over and over again, positions itself as a mouthpiece of the resurgent Arab world?
Undoubtedly, the tightening of Egypt's position on Israel and, therefore, the tightening of prospects for a Middle East conflict settlement promises to be one of the characteristic features of the new geopolitical landscape of the Holy Land, which has been torn by the bloody confrontation between Arabs and Israelis for so many decades. This is indicated, in particular, by the intention of Cairo to establish a "close relationship" with the Lebanese radical movement Hezbollah, whose pro-Iranian orientation previously antagonized the Islamist forces of Egypt. What is particularly significant is that in an interview with the Lebanese newspaper Daily Star, the Egyptian ambassador to Lebanon Ashraf Hamdi said that as a resistance movement whose goal is to protect Lebanese territory, Hezbollah has achieved a lot in the fight against Israeli occupation.
Of course, such a statement by the Egyptian diplomat is a rather unpleasant fact for Israel. But the words of Hamdi that the internal problems of Egypt prevent it from attaining ambitious foreign policy goals and that the "shift of 180 degrees can take some time" are far more important. However, the ambassador said, Egypt will still emerge as a real regional power.
Thus, Israel got a serious message about what it should expect from the new Egyptian government. It is symbolic that these days, Tel Aviv has completed the construction on the border with Egypt of a 230-mile wall designed to prevent the entry of militants of radical movements into Israel. However, this fact is unlikely to stop the implementation of the shift in Egyptian policy in the Middle East mentioned by Hamdi. Only one thing can stop Muslim Brotherhood on this path - serious resistance to their policy inside Egypt itself. The upcoming parliamentary elections, of course, will be another test for the country's leadership. Only overcoming it, will President Morsi and his government be able to focus not only on domestic measures that meet the letter and spirit of the new Constitution, but also on the implementation of "ambitious foreign policy goals" coinciding with the long-cherished plans of Muslim Brotherhood.