VAŞİNQTON MOSKVANI "AÇIQ SÖHBƏT"ə DƏVƏT EDİR
ABŞ administrasiyasının Rusiya ilə ciddi fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, onunla müxtəlif məsələlərdə əməkdaşlığa hazırdır. Bunu ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Viktoriya Nuland bəyan edib.
"Biz Rusiya ilə bir çox sahədə, həmçinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, İran, Əfqanıstan və Suriya problemləri kimi dünyəvi məsələlərdə mümkün qədər sıx əməkdaşlığa çalışırıq", - "Mayak" radiosunun məlumatına görə, Nuland belə deyib.
Ağ Ev rəsmisi bu bəyanatla Amerika-Rusiya əməkdaşlığında gündəlikdə duran məsələləri bir daha açıqlayıb. Digər yandan, V.Nuland faktik olaraq Qərb analitiklərinin Barak Obamanın təkrarən prezident seçilməsinin Kremli rahatlatmalı olduğuna dair fikirlərini də təsdiqləyib. Onların fikrincə, Barak Obamanın Rusiya olmadan da, qayğıları çoxdur. Amerika prezidentinin postsovet məkanı ilə əlaqəli iddiaları çox azdır və o, Avrasiya İttifaqının yaradılmasına fəal şəkildə opponentlik etməyəcək. Obamanın ikinci administrasiyasının Rusiyaya münasibəti reallığa və Amerikanın maraqlarına əsaslanacaq. Moskva əməkdaşlıq etmək istəyərsə, Vaşinqton buna hazır olacaq. Əksər ekspertlər düşünür ki, Moskva ilə Vaşinqton arasında qarşıdurma yaşanarsa, bu, virtual qarşıdurma olacaq. Və onun miqyası ictimaiyyəti "xarici düşmən"ə qarşı konsolidasiya etmək üçün tələb olunandan artıq olmayacaq. Problem də bundadır ki, "xarici düşmən" rolunda, bu iki geosiyasi opponenti bir-birinə yaxınlaşdıra bilən "üçüncü qüvvə" də meydana çıxa bilər. Bu amilin, hətta onları, ən azı, qısa zaman kəsiyi üçün müttəfiqə də çevirməsi mümkündür.
Ötən il dekabrın əvvəllərində məşhur amerikalı politoloq Zbiqnev Bjezinski Moskva ilə Vaşinqtonun belə "ümumi düşməni" kimi Çini göstərib. O, Çinin xüsusilə Rusiya üçün "düşmən" olduğu qənaətindədir. ABŞ Konqresində çıxış edən Z.Bjezinski Rusiyanın sürətlə dəyişdiyini deyib və bunun bəlkə də Putinə rəğmən deyil, əksinə, onun sayəsində baş verdiyini söyləyib. Ən maraqlısı isə Bjezinskinin Rusiyanın çiçəklənməsi və uğurlara nail olması üçün Moskvaya Qərblə yaxınlaşmanı məsləhət görməsidir. Politoloq hesab edir ki, əks təqdirdə Rusiya Çinə məğlub olacaq. Başqa sözlə, məşhur amerikalı alim Çinin artmaqda olan nüfuzuna qarşı aparılan geosiyasi mübarizədə Moskvanı Qərblə birləşməyə çağırır və bunun ilk növbədə Rusiyanın özü üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını bildirir.
Qeyd edək ki, Z.Bjezinski hələ ötən ilin fevralında təqdimatı keçirilmiş özünün yeni "Strateji baxış: Amerika və qlobal qüvvələrin böhranı" adlı kitabında Çin, Hindistan, Rusiya və Aİ-nin müasir dünyadakı yeni roluna toxunur, Pekinin siyasi-iqtisadi, hərbi qüdrətinin artmasından təlaşını gizlətmir. Amma bununla yanaşı, o, Çini ABŞ-la bir sıraya da qoymur. Çinin qüdrətini etiraf edən müəllif onu ABŞ-ın xələfi adlandırır. "Güman edirəm ki, geoiqtisadi tendensiya - müharibələr yaşanmadan - artıq müəyyənləşib və görünən odur ki, 2016-cı ildə Çin planetin əsas iqtisadi fövqəldövləti kimi ABŞ-ın yerini tutacaq", - deyə Z.Bjezinski yazır. Bununla yanaşı, politoloq hesab edir ki, Çin nüvə silahlanması, informatika və digər texnoloji istiqamətlərdə Vaşinqtonla daban-dabana irəliləsə də, dünya lideri olmaq iqtidarında deyil. Bjezinskinin fikrincə, müəyyən dövrdə Çində güclü millətçiliyn baş qaldırması da mümkündür və bu, ona qarşı güclü dini koalisiyanın yaranması ilə nəticələnə bilər. Politoloq bu fikrini Çinin əsas qonşularından heç birinin (Hindistan, Yaponiya və Rusiya) Çini ABŞ-ı əvəzləyəcək dünya lideri kimi qəbul etməyə hazır olmaması ilə əsaslandırır. Lakin ABŞ birbaşa hərbi müdaxilədən çəkinməli və Şərqi Asiyanın bir-birinə düşmən münasibətində olan əsas oyunçularının, ilk növbədə Çinlə Yaponiyanın barışmasına kömək etməlidir. Vaşinqtonun Şərqdə bu cür vasitəçi missiyasını üzərinə götürməsi ABŞ-Çin-Yaponiya üçtərəfli tərəfdaşlığının yaranmasına əsas verə bilər. Bu isə öz növbəsində Çinin regionda artan rolu fonunda, strateji xarakterli problemlərin öhdəsindən daha uğurla gəlməyə kömək edərdi. Bununla yanaşı, Amerika Çinin Uzaq Şərqdə sabitliyin dəstəklənməsi məsələsindəki tarixi və geosiyasi roluna hörmət etməlidir.
Z.Bjezinski hesab edir ki, regional təhlükəsizliklə bağlı Çinlə ciddi dialoq nəinki Amerika-Çin münaqişəsinin başlanması ehtimalını, həm də Pekinin Yaponiya, Hindistan, hətta Rusiya ilə təbii resurslar və Mərkəzi Asiyada onların rolu ilə bağlı mümkün fikir ayrılıqlarını da azaldardı. Beləliklə, bütün ötən il ərzində Z.Bjezinski çoxsaylı müsahibələrində kitabındakı bu və ya digər fəsili şərh edərkən diqqəti Çinin artan roluna çəkərək birmənalı şəkildə bildirib ki, Qərbin bir hissəsinə çevrilə biləcək və çevrilməli olan Rusiyanın Putinlə, yaxud Putinsiz Qərblə ittifaqa getməkdən başqa yolu yoxdur.
Maraqlıdır ki, Z.Bjezinski bundan əvvəl özünün "Nəhəng şahmat taxtası: Amerikanın başçılığı və onun geostrateji imperativləri" (1997) kitabında Çinin hətta ən yaxşı halda belə, əsas göstəricilərə görə dünya liderinə çevrilməsi imkanını şübhə altına alırdı. O bildirirdi ki, qədim dövrlərdən Çin çoxsaylı əhalisilə özünəməxsus və məğrur sivilizasiyaya malik olub. Bu nöqteyi-nəzərdən , son 150 il ərzində Çinin əvvəlki qüdrətini itirməsi hər bir çinli üçün təhqirdir. Vəziyyət belə ola bilməz və onun bayiskarları müvafiq cəzaya layiqdirlər. Bu baiskarlar isə ilk növbədə bu və ya digər dərəcədə, Böyük Britaniya, Yaponiya, Rusiya və Amerikadır.
Ötən əsrin 90-cı illərində Çinin ünvanına belə kompliment ritorikası tamamilə izah olunan idi. "Soyuq müharibə" və yıxılmış Rusiya üzərində yekun qələbənin siyasi baxımdan  rəsmiləşdirilməsi dövründə Vaşinqton Moskvaya qarşı ciddi iddialara malik Çinin dəstəyini almağın əleyhinə deyildi. Bundan başqa, daha bir ciddi hədəf qüdrətli Rusiya-Çin qitə blokunun yaradılmasının önlənməsi idi. Qərb prinsipcə bu istəyinə nail oldu.
Qeyd olunmalıdır ki, Rusiya öz növbəsində 2000-ci illərdən Pekin və Dehliyə Moskva-Dehli-Pekin geosiyasi oxunun yaradılması məqsədilə nəvaziş göstərir. Yəni, son dövrlərədək Moskva ilə Vaşinqton arasında Çinin "ürəyi" uğrunda şiddətli mübarizə gedirdi. V.Nuland və Z.Bjezinskinin son bəyanatları isə göstərir ki, bu gün artıq başqa, əvvəlkindən heç də zəif olmayan mübarizə başlayıb: Rusiyanın "ürəyi" uğrunda mübarizə. Güman ki, ABŞ-Çin geosiyasi qarşıdurmasında dominatlıq Moskvanın kimə simpatiya, kimə antipatiya bəsləməsindən asılı olacaq.
Birmənalı şəkildə Yaponiyanı özünə strateji müttəfiq seçmiş və onu dünya fövqəldövləti sayan ABŞ bu gün Çinin siyasi-iqtisadi, hərbi qüdrətini artırmasından çox narahatdır.
Başgicəlləndirici iqtisadi sıçrayışa nail olmuş Çin isə hazırda ÜDM-in həcminə görə dünya siyahısında ikinci pillədədir. Bunun sayəsində getdikcə ritorikasını sərtləşdirən Pekin amerikalılara, ABŞ-ın Çinə kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracına qoyulan qadağanın aradan qaldırılması müqabilində,  aparıcı texnologiyaların ixracına qadağanı  da ləğv etməyi məsləhət görür. Təbii olaraq iqtisadi inkişaf Pekinə durmadan hərbi gücünü də artırmaq imkanı verir. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, şəxsi heyətinin sayı baxımdan dünyanın ən böyük ordusu olan Çin ordusu (2,25 milyon nəfər) hərbi gücünə görə dünyada ikinci yerdədir. Rəsmi məlumatlarda isə bildirilir ki, ötən il Pekinin müdafiə xərcləri təxminən 110 milyard dollar təşkil edib. Bəzi Qərb analitikləri iddia edir ki, əslində, bu rəqəm 150-170 milyard dollardır.
Çinin narahatlıq içərisində olan qonşuları, xüsusilə Pekinlə ərazi mübahisəsi olan dövlətlər (Vyetnam, Filippin, Yaponiya və digərləri) silahlanma yarışına qoşulublar və onlar eyni zamanda, Amerikanın təhlükəsizlik çətiri altında gizlənmək niyyətindədirlər. Çinin qarşısının alınması siyasətini canlandırmış Vaşinqton isə Avstraliyaya hərbçilər və təyyarələr göndərir, Sinqapurda gəmilərini yerləşdirməsi üçün bu ölkə ilə razılığa gedir. ABŞ HHM sistemlərini Cənub-Şərqi Asiyada genişləndirməyi də planlaşdırır. Rəsmi məlumata görə, Yaponiyanın cənubunda və Filippində yeni radarların quraşdırılmasında əsas məqsəd inadkar və nə edəcəyi bəlli olmayan Şimali Koreyaya nəzarətdir. Amma Pekin Vaşinqtonun bu planını özünə qarşı yönəlmiş addım sayır. Çində hesab edirlər ki, Amerikanın məqsədi ABŞ-ın Asiya-Sakit okean regionundakı etibarlı tərəfdaşları olan Yaponiya, Cənubi Koreya, Tailand, Filippin, Avstraliya, Yeni Zelandiyanın müdafiəsini təmin etməkdir.
Bundan başqa, Ağ Ev Hindistanla iqtisadi, həmçinin hərbi-texniki əməkdaşlığı gücləndirməklə Çinlə mübarizədə daha bir güclü müttəfiq qazanmağa çalışır. Vaşinqtonun strategiyasında sürətlə inkişaf edən Çin iqtisadiyyatında enerji daşıyıcılarının tədarükünə sərt məhdudiyyətlərin qoyulması siyasətinə də ciddi yer ayrılır. Bu baxımdan Çinin enerji təhlükəsizliyinin təmini məsələsində onun üçün əlverişli neft bazarına çevrilmiş Fars körfəzi  ilə yanaşı, Afrika dövlətləri də ciddi əhəmiyyət daşımağa başlayır. Söhbət ilk növbədə Qvineya körfəzi və Sudandan gedir. Bu, əsas istehlakçılar arasında gələcəkdə neft uğrunda rəqabətin dəfələrlə güclənəcəyi anlamına gəlir. Neftin Yaxın Şərqdən, Afrika və Latın Amerikasından Çinə ixracı ciddi şəkildə artacaq, əsas risklər isə dəniz kommunikasiyaları ilə bağlı olacaq.
Beləliklə, bəzi Yaxın Şərq və Şimali Afrika ölkələrində sabitliyin pozulması birbaşa Çinin maraqlarına zərbə vurur.
Hind okeanının dəniz yollarını öz nəzarətinə alan Vaşinqton Çinin iqtisadi gücünün artırmasını əngəlləməyə çalışır. NATO-nun Liviyada həyata keçirdiyi əməliyyatlar isə Çini bu Şimali Afrika ölkəsində reallaşdırdığı 50 irimiqyaslı layihəsini dayandırmaq, Liviyanın şərqində xüsusilə neft sektorunda çalışan 30 min mütəxəssisini evakuasiya etmək məcburiyyətində qoyub. Nəticədə çinlilər Liviya iqtisadiyyatına yatırdıqları  ciddi məbləğləri birdəfəlik itiriblər.
Dünyada neft hasilatının həcminə görə, 7-ci yerdə olan, Afrikada təbii qaz ehtiyatlarının yarısına malik Nigeriyada vəziyyətin pisləşməsi də Pekinin maraqlarına uyğun deyil. Çünki Nigeriya Çinin əsas enerji resursu tədarükçülərindən biridir. Son illərdə Nigeriyanın iri neft-qaz yataqlarının işlənməsinə dair müqavilələr Çindən yan keçərək Qərb şirkətlərinə qismət olur.
Çinin maraqlarına daha bir ciddi zərbə böyük neft ehtiyatlarına malik Cənubi Sudanın müstəqilliyinin tanınması ilə vurulub. Bundan başqa, reallaşdırılmamış qalmış Sudan-Liviya neft borusu da Çinin ciddi məğlubiyyətləri sırasındadır. Qeyd edək ki, bu, Qərb fövqəldövlətlərinin nəzarət etmədiyi ilk transafrika neft kəməri olacaqdı. O, ötən il reallaşdırılmalı idi. Yeri gəlmişkən, Vaşinqton Mərkəzi Asiyadan Avropaya enerji resurslarının nəqli sahəsində bütün layihələri var gücü ilə dəstəkləyən Vaşinqton ilk növbədə onların Çinə nəqlinin minimuma endirilməsinə çalışır. Bu reallıqlar fonunda üçüncü qüvvəyə qarşı aparılan geosiyasi oyunda Vaşinqtonun Moskvaya müttəfiq olmasına dair üstüörtülü təklif xüsusi aktuallıq qazanır. Bəs Kreml bununla razılaşacaqmı? Güman ki, yox. Rusiyanı dünyanın ən qüdrətli dövlətlərinin sırasına qaytarmağı qarşısına əsas hədəf kimi qoymuş Vladimir Putin, çətin ki, bu təklifi qəbul etsin. Ən azı ona görə ki, ötən əsrin 90-cı illərində Vaşinqtonun kiçik tərəfdaşı olmağa razılıq vermiş Moskva, az qala, hətta postsovet məkanındakı geosiyasi nüfuzunu da tam itirmişdi. Bundan başqa, Moskvanın ABŞ-ın şərqi Asiyadakı əsas strateji müttəfi olan Yaponiya ilə ciddi ərazi mübahisələrinin olduğunu nəzərə alsaq, Vaşinqton-Moskva-Tokio geosiyasi oxunun yaranacağına inanmaq daha da çətinləşər.
V. Putin Federal Şuraya müraciətində demək olar ki, artıq bu suala mənfi cavab verib: "İndi bizim vəzifəmiz zəngin və firavan Rusiyanın yaradılmasıdır. Bununla yanaşı, istəyirəm ki, hər birimiz bir şeyi dərk edək: yaxın illər yalnız bizim üçün yox, ciddi dəyişikliklər, bəlkə də təlatümlər dövrünə qədəm qoyan bütün dünya üçün həlliedici, hətta ola bilsin ki, dönüş anı olacaq. Qlobal inkişaf getdikcə daha qeyri-bərabər xarakter alır. İqtisadi, geosiyasi, etnik xarakterli yeni münaqişələr üçün zəmipn yaranır".
V.Putin çıxışında növbəti dəfə Avrasiya İttifaqı layihəsinə diqqət çəkməklə faktiki olaraq Rusiyanın rəqabətdə olan ABŞ və Çin arasında manevr etməklə öz yolu ilə getmək, bununla da Avrasiya kimi nəhəng məkanda dominantlığı öz əlinə almaq niyyətində olduğunu göstərib. Hulbuki, ayrı-ayrı ekspertlər Çinin Uzaq Şərqi  Rusiyanın əlindən güc və ya sülh yolu ilə ala biləcəyini də proqnozlaşdırır. Aydın olan bir şeydir: həddindən artıq nəhəng olan bu oyunda "stavkalar" çox böyükdür.

WASHINGTON URGES MOSCOW TO HAVE A "FRANK TALK"
Despite its differences with Russia the US administration is ready for cooperation on various issues, Victoria Nuland, an official spokesman for the State Department, has stated.
"We will try to cooperate closely with Russia on as many issues as we can which we share, including such world issues as Nagornyy Karabakh, Iran, Afghanistan and Syria. However, we will be frank on those questions where we differ," Radio Mayak quotes Nuland as saying.
In making this statement the White House's official spokesman again voiced the American-Russian agenda. On the other hand, Nuland virtually confirmed claims by western analysts that the re-election of Barack Obama as US president ought to have caused a sigh of relief in the Kremlin. In their opinion Obama has enough worries without Russia. The American president's ambitions since the collapse of the Soviet Union are minimal and he will not be actively opposing the creation of a Eurasian Union. The second Obama administration's attitude towards Russia will be based on realism and America's interests. If Moscow wants to cooperate, then Washington will be ready. Most experts are inclined to believe that if there is a stand-off between Moscow and Washington the confrontation will be virtual and to a degree necessary to maintain the tone and to consolidate society against an "external enemy". The problem is that this "external enemy" could be a third force which, with skilful interpretation, would be capable of bringing the geopolitical opponents together, and at times even make them allies, albeit for a minimal period of time.
At the beginning of last December the renowned American political analyst, Zbigniew Brzezinski, named China as this "common enemy" of Moscow and Washington, particularly the latter. Speaking in the US Congress, Brzezinski noted that Russia was changing rapidly, perhaps not even in spite of Putin but thanks to him. But what is most interesting is that in order for Russia to prosper and succeed, Brzezinski is advising Moscow to draw closer to the West. Otherwise, it will lose everything to China. In other words, in the geological struggle against China's increasing influence, the renowned American academic is proposing that Moscow unites with the West, which is of vital importance, first and foremost, for Russia itself.
It is worth noting that in his new book "Strategic Vision: America and the Crisis of Global Power", which was presented last February, regarding the new role of China, India, Japan, Russia and the EU in today's world, Brzezinski makes no secret of his alarm about China's increasing political-economic and military might, although he doesn't bracket it with the US. Nevertheless, in acknowledging China's might, he describes it as the future successor of the US. "I believe that the geo-economic trend - without the outbreak of a war - has already been defined and will result in China taking the US' place as the world's leading economic power in 2016," Brzezinski writes. At the same time, he believes, China is not capable of becoming a world leader, although in nuclear armaments, information technology and other technological areas it is snapping at Washington's heels. Furthermore, a strong nationalism could develop in China at some time which could involuntarily lead to the creation of a damaging powerful regional coalition, because none of its main neighbours (India, Japan and Russia) is prepared to recognize China as a world leader to replace the USA. But the US should refrain from direct military intervention and assist in the reconciliation of the mutually hostile key East Asian players, especially China and Japan. A Washington mission of this kind as a mediator in the East could become the basis for shaping a trilateral partnership between the US, China and Japan which, in turn, would help in successfully dealing with problems of a strategic nature on the basis of China's growing role in the region. That said, America must respect China's historical and geopolitical role in maintaining stability in the Far East.
Brzezinski believes that a serious dialogue with China on questions of regional security would help not only to reduce the likelihood of an outbreak of American-Chinese conflicts, but also reduce China's possible differences with Japan and India and even Russia regarding natural resources and its role in Central Asia. And so, throughout last year, Brzezinski, commenting on various chapters of his book in numerous interviews, focusing attention on China's increasing might, made it crystal clear that Russia, with or without Putin, which should and could become a part of the West, has no other choice than an alliance with the West.
It is significant that earlier in his book "The Grand Chessboard: American Primacy and its Geostrategic Imperatives" (1997), Brzezinski questioned China's ability, even with a more favourable clash of circumstances, to become a truly world power on key issues. He said that since time immemorial China, with its huge population, has had its own unique and proud civilization. From this point of view, China's fall from greatness - the last 150 years of humiliation - is an aberration, a desecration of China's special quality and a personal insult to every individual Chinese. This should never have happened and these perpetrators deserve due punishment. The main perpetrators in varying degrees have been Britain, Japan, Russia and America. Such a complementary rhetoric towards the PRC in the 1990s is perfectly explicable. In the period of the "Cold War" and the political shaping of the final victory over a prostrate Russia, Washington was not averse to soliciting the support of China, which had serious claims against Moscow. Besides this, another most important task was to prevent the creation of a powerful continental Russia-China bloc which, basically, the West was able to do.
It should be noted that Russia, for its part, since 2000 has been wooing Beijing and also Delhi to try and create a Moscow-Delhi-Beijing geopolitical axis. In other words, up to recently there has been a fierce struggle between Moscow and Washington for China's "soul". Judging by the recent statements by Nuland and Brzezinski, another, no less intriguing struggle has been developing - for the "soul" of Russia. It is more than likely that dominance in the geopolitical stand-off between the US and China will depend on whose side Moscow's sympathies or antipathies lie.
Washington, which has clearly designated Japan as its strategic ally and considers it to be a world power, is today very seriously worried by China's increasing political-economic and military might.
Having made an astounding economic leap, China currently stands second in the world list for volume of GDP. Thanks to this the rhetoric of Beijing, which is advising Americans to reject the ban on exports of advanced technology in exchange for the removal of barriers to American exports of farm produce to China, is being beefed up. It is quite natural that economic growth enables Beijing to ceaselessly build up its military might. Experts estimate that the most numerous (2.25 million men) Chinese army lies in second place in the world for military might. According to the official figures, Beijing's spending on defence last year was approximately $10bn. Some western analysts claim that in fact this figure is closer to $150-170bn.
China's anxious neighbours, especially those with whom Beijing has territorial disputes (Vietnam, Philippines, Japan, etc), which have joined the arms race, also intend to shelter under America's protective umbrella. Washington, in reviving a policy of restraining China, is sending troops and aircraft to Australia and reaching an agreement with Singapore on the deployment of warships. The US also plans to extend its ABM system in South-east Asia. According to the official version, the building of new radar stations in southern Japan and the Philippines is aimed at tightening control over refractory and unpredictable North Korea. But Beijing sees this move by Washington as anti-Chinese and calculated to protect the US' reliable partners in the Asia-Pacific region - Japan, South Korea, Thailand, Philippines, Australia and New Zealand. Furthermore, by strengthening economic and military-technical cooperation with India, the White House is trying to win over another powerful ally in the anti-China struggle. In Washington's strategy quite an important role is being given to the policy of maximum restriction of supplies of energy carriers for the rapidly developing Chinese economy. In this context, apart from the Persian Gulf, which has become a convenient oil market for China, the African continent, and especially the countries of the Gulf of Guinea and Sudan, are also acquiring increasing importance in ensuring the CPR's energy security. This means that competition for oil between its main consumers will increase many times over in the future. The import of oil to China from the Near East and from Africa and Latin America will increase significantly and the main risks will be hidden in protracted sea routes. The destabilization of the situation in some Near Eastern and North African countries will directly affect China's interests.
Having taken control of the sea routes of the Indian Ocean, Washington is trying to restrain the growth of China's economic might. As a result of NATO's military campaign in Libya, the CPR had to wind down 50 large-scale projects in this North African country and evacuate 30,000 of its experts working mainly in the oil sector in eastern Libya. As a result the Chinese irretrievably lost huge sums of money they had invested in the Libyan economy. The marked exacerbation of the situation in Nigeria - the world's seventh largest country for level of oil extraction - which possesses half of Africa's reserves of natural gas, is also in Beijing's interests, because Nigeria is a key supplier of energy resources to China. In recent years contracts for the development of Nigeria's richest oil and gas fields, bypassing Chinese companies, are going to western companies. Another serious blow to Chinese interests was the recognition of the independence of Southern Sudan, which possesses large supplies of oil. A serious defeat for Beijing was the unrealized project of the Sudan-Libya oil pipeline - the first trans-African oil pipeline not controlled by the western powers, which was due to be implemented last year. Incidentally, by giving every support to projects for the transport of energy carriers from Central Asia to Europe, Washington is mainly trying to minimize their deliveries to China.
In the light of these realities the veiled proposals to Moscow to become Washington's ally in the geopolitical game against third forces assumes a particular relevance. But will the Kremlin agree to this? Most probably, no. Putin, who has set as his main objective Russia's return to the club of the world's strongest, is hardly likely to accept such an offer, especially bearing in mind that Moscow, which agreed to be Washington's junior partner in the 1990s, was almost fully deprived of geopolitical influence even after the collapse of the USSR. Furthermore, bearing in mind the serious territorial differences with the US' strategic ally in south Asia - Japan - it is hard to believe in the creation of a Washington-Moscow-Tokyo geopolitical axis. Moscow's virtually negative response over this question was expressed in Putin's Message to the Russian Federal Assembly: "Our task now is to create a rich and prosperous Russia. At the same time, I would like everyone to understand clearly that the next few years will be decisive and, perhaps, even critical, and not just for us but for almost the whole world which is embarking on an era of radical change and perhaps even shocks. Global development is becoming more and more uneven. The seeds are being sown for new conflicts of an economic, geopolitical and an ethnic nature." In his speech Putin, once again focusing attention on the project of a Eurasian Union, virtually made it clear that Russia intends to travel its own path, skilfully manoeuvring between the US and China who are competing with one another, securing for itself the dominant role in such a huge area as Eurasia. Even despite the fact that, in the opinion of some experts, China might take back the Far East from Russia by force or acquire it by peaceful means. But the one thing that is certain is that in this incredibly important game the stakes are too high.