VAŞİNQTON MOSKVANI "AÇIQ SÖHBƏT"ə DƏVƏT EDİR
ABŞ administrasiyasının Rusiya ilə ciddi fikir ayrılıqlarına baxmayaraq, onunla müxtəlif məsələlərdə əməkdaşlığa hazırdır. Bunu ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Viktoriya Nuland bəyan edib.
"Biz Rusiya ilə bir çox sahədə, həmçinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, İran, Əfqanıstan və Suriya problemləri kimi dünyəvi məsələlərdə mümkün qədər sıx əməkdaşlığa çalışırıq", - "Mayak" radiosunun məlumatına görə, Nuland belə deyib.
Ağ Ev rəsmisi bu bəyanatla Amerika-Rusiya əməkdaşlığında gündəlikdə duran məsələləri bir daha açıqlayıb. Digər yandan, V.Nuland faktik olaraq Qərb analitiklərinin Barak Obamanın təkrarən prezident seçilməsinin Kremli rahatlatmalı olduğuna dair fikirlərini də təsdiqləyib. Onların fikrincə, Barak Obamanın Rusiya olmadan da, qayğıları çoxdur. Amerika prezidentinin postsovet məkanı ilə əlaqəli iddiaları çox azdır və o, Avrasiya İttifaqının yaradılmasına fəal şəkildə opponentlik etməyəcək. Obamanın ikinci administrasiyasının Rusiyaya münasibəti reallığa və Amerikanın maraqlarına əsaslanacaq. Moskva əməkdaşlıq etmək istəyərsə, Vaşinqton buna hazır olacaq. Əksər ekspertlər düşünür ki, Moskva ilə Vaşinqton arasında qarşıdurma yaşanarsa, bu, virtual qarşıdurma olacaq. Və onun miqyası ictimaiyyəti "xarici düşmən"ə qarşı konsolidasiya etmək üçün tələb olunandan artıq olmayacaq. Problem də bundadır ki, "xarici düşmən" rolunda, bu iki geosiyasi opponenti bir-birinə yaxınlaşdıra bilən "üçüncü qüvvə" də meydana çıxa bilər. Bu amilin, hətta onları, ən azı, qısa zaman kəsiyi üçün müttəfiqə də çevirməsi mümkündür.
Ötən il dekabrın əvvəllərində məşhur amerikalı politoloq Zbiqnev Bjezinski Moskva ilə Vaşinqtonun belə "ümumi düşməni" kimi Çini göstərib. O, Çinin xüsusilə Rusiya üçün "düşmən" olduğu qənaətindədir. ABŞ Konqresində çıxış edən Z.Bjezinski Rusiyanın sürətlə dəyişdiyini deyib və bunun bəlkə də Putinə rəğmən deyil, əksinə, onun sayəsində baş verdiyini söyləyib. Ən maraqlısı isə Bjezinskinin Rusiyanın çiçəklənməsi və uğurlara nail olması üçün Moskvaya Qərblə yaxınlaşmanı məsləhət görməsidir. Politoloq hesab edir ki, əks təqdirdə Rusiya Çinə məğlub olacaq. Başqa sözlə, məşhur amerikalı alim Çinin artmaqda olan nüfuzuna qarşı aparılan geosiyasi mübarizədə Moskvanı Qərblə birləşməyə çağırır və bunun ilk növbədə Rusiyanın özü üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını bildirir.
Qeyd edək ki, Z.Bjezinski hələ ötən ilin fevralında təqdimatı keçirilmiş özünün yeni "Strateji baxış: Amerika və qlobal qüvvələrin böhranı" adlı kitabında Çin, Hindistan, Rusiya və Aİ-nin müasir dünyadakı yeni roluna toxunur, Pekinin siyasi-iqtisadi, hərbi qüdrətinin artmasından təlaşını gizlətmir. Amma bununla yanaşı, o, Çini ABŞ-la bir sıraya da qoymur. Çinin qüdrətini etiraf edən müəllif onu ABŞ-ın xələfi adlandırır. "Güman edirəm ki, geoiqtisadi tendensiya - müharibələr yaşanmadan - artıq müəyyənləşib və görünən odur ki, 2016-cı ildə Çin planetin əsas iqtisadi fövqəldövləti kimi ABŞ-ın yerini tutacaq", - deyə Z.Bjezinski yazır. Bununla yanaşı, politoloq hesab edir ki, Çin nüvə silahlanması, informatika və digər texnoloji istiqamətlərdə Vaşinqtonla daban-dabana irəliləsə də, dünya lideri olmaq iqtidarında deyil. Bjezinskinin fikrincə, müəyyən dövrdə Çində güclü millətçiliyn baş qaldırması da mümkündür və bu, ona qarşı güclü dini koalisiyanın yaranması ilə nəticələnə bilər. Politoloq bu fikrini Çinin əsas qonşularından heç birinin (Hindistan, Yaponiya və Rusiya) Çini ABŞ-ı əvəzləyəcək dünya lideri kimi qəbul etməyə hazır olmaması ilə əsaslandırır. Lakin ABŞ birbaşa hərbi müdaxilədən çəkinməli və Şərqi Asiyanın bir-birinə düşmən münasibətində olan əsas oyunçularının, ilk növbədə Çinlə Yaponiyanın barışmasına kömək etməlidir. Vaşinqtonun Şərqdə bu cür vasitəçi missiyasını üzərinə götürməsi ABŞ-Çin-Yaponiya üçtərəfli tərəfdaşlığının yaranmasına əsas verə bilər. Bu isə öz növbəsində Çinin regionda artan rolu fonunda, strateji xarakterli problemlərin öhdəsindən daha uğurla gəlməyə kömək edərdi. Bununla yanaşı, Amerika Çinin Uzaq Şərqdə sabitliyin dəstəklənməsi məsələsindəki tarixi və geosiyasi roluna hörmət etməlidir.
Z.Bjezinski hesab edir ki, regional təhlükəsizliklə bağlı Çinlə ciddi dialoq nəinki Amerika-Çin münaqişəsinin başlanması ehtimalını, həm də Pekinin Yaponiya, Hindistan, hətta Rusiya ilə təbii resurslar və Mərkəzi Asiyada onların rolu ilə bağlı mümkün fikir ayrılıqlarını da azaldardı. Beləliklə, bütün ötən il ərzində Z.Bjezinski çoxsaylı müsahibələrində kitabındakı bu və ya digər fəsili şərh edərkən diqqəti Çinin artan roluna çəkərək birmənalı şəkildə bildirib ki, Qərbin bir hissəsinə çevrilə biləcək və çevrilməli olan Rusiyanın Putinlə, yaxud Putinsiz Qərblə ittifaqa getməkdən başqa yolu yoxdur.
Maraqlıdır ki, Z.Bjezinski bundan əvvəl özünün "Nəhəng şahmat taxtası: Amerikanın başçılığı və onun geostrateji imperativləri" (1997) kitabında Çinin hətta ən yaxşı halda belə, əsas göstəricilərə görə dünya liderinə çevrilməsi imkanını şübhə altına alırdı. O bildirirdi ki, qədim dövrlərdən Çin çoxsaylı əhalisilə özünəməxsus və məğrur sivilizasiyaya malik olub. Bu nöqteyi-nəzərdən , son 150 il ərzində Çinin əvvəlki qüdrətini itirməsi hər bir çinli üçün təhqirdir. Vəziyyət belə ola bilməz və onun bayiskarları müvafiq cəzaya layiqdirlər. Bu baiskarlar isə ilk növbədə bu və ya digər dərəcədə, Böyük Britaniya, Yaponiya, Rusiya və Amerikadır.
Ötən əsrin 90-cı illərində Çinin ünvanına belə kompliment ritorikası tamamilə izah olunan idi. "Soyuq müharibə" və yıxılmış Rusiya üzərində yekun qələbənin siyasi baxımdan  rəsmiləşdirilməsi dövründə Vaşinqton Moskvaya qarşı ciddi iddialara malik Çinin dəstəyini almağın əleyhinə deyildi. Bundan başqa, daha bir ciddi hədəf qüdrətli Rusiya-Çin qitə blokunun yaradılmasının önlənməsi idi. Qərb prinsipcə bu istəyinə nail oldu.
Qeyd olunmalıdır ki, Rusiya öz növbəsində 2000-ci illərdən Pekin və Dehliyə Moskva-Dehli-Pekin geosiyasi oxunun yaradılması məqsədilə nəvaziş göstərir. Yəni, son dövrlərədək Moskva ilə Vaşinqton arasında Çinin "ürəyi" uğrunda şiddətli mübarizə gedirdi. V.Nuland və Z.Bjezinskinin son bəyanatları isə göstərir ki, bu gün artıq başqa, əvvəlkindən heç də zəif olmayan mübarizə başlayıb: Rusiyanın "ürəyi" uğrunda mübarizə. Güman ki, ABŞ-Çin geosiyasi qarşıdurmasında dominatlıq Moskvanın kimə simpatiya, kimə antipatiya bəsləməsindən asılı olacaq.
Birmənalı şəkildə Yaponiyanı özünə strateji müttəfiq seçmiş və onu dünya fövqəldövləti sayan ABŞ bu gün Çinin siyasi-iqtisadi, hərbi qüdrətini artırmasından çox narahatdır.
Başgicəlləndirici iqtisadi sıçrayışa nail olmuş Çin isə hazırda ÜDM-in həcminə görə dünya siyahısında ikinci pillədədir. Bunun sayəsində getdikcə ritorikasını sərtləşdirən Pekin amerikalılara, ABŞ-ın Çinə kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracına qoyulan qadağanın aradan qaldırılması müqabilində,  aparıcı texnologiyaların ixracına qadağanı  da ləğv etməyi məsləhət görür. Təbii olaraq iqtisadi inkişaf Pekinə durmadan hərbi gücünü də artırmaq imkanı verir. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, şəxsi heyətinin sayı baxımdan dünyanın ən böyük ordusu olan Çin ordusu (2,25 milyon nəfər) hərbi gücünə görə dünyada ikinci yerdədir. Rəsmi məlumatlarda isə bildirilir ki, ötən il Pekinin müdafiə xərcləri təxminən 110 milyard dollar təşkil edib. Bəzi Qərb analitikləri iddia edir ki, əslində, bu rəqəm 150-170 milyard dollardır.
Çinin narahatlıq içərisində olan qonşuları, xüsusilə Pekinlə ərazi mübahisəsi olan dövlətlər (Vyetnam, Filippin, Yaponiya və digərləri) silahlanma yarışına qoşulublar və onlar eyni zamanda, Amerikanın təhlükəsizlik çətiri altında gizlənmək niyyətindədirlər. Çinin qarşısının alınması siyasətini canlandırmış Vaşinqton isə Avstraliyaya hərbçilər və təyyarələr göndərir, Sinqapurda gəmilərini yerləşdirməsi üçün bu ölkə ilə razılığa gedir. ABŞ HHM sistemlərini Cənub-Şərqi Asiyada genişləndirməyi də planlaşdırır. Rəsmi məlumata görə, Yaponiyanın cənubunda və Filippində yeni radarların quraşdırılmasında əsas məqsəd inadkar və nə edəcəyi bəlli olmayan Şimali Koreyaya nəzarətdir. Amma Pekin Vaşinqtonun bu planını özünə qarşı yönəlmiş addım sayır. Çində hesab edirlər ki, Amerikanın məqsədi ABŞ-ın Asiya-Sakit okean regionundakı etibarlı tərəfdaşları olan Yaponiya, Cənubi Koreya, Tailand, Filippin, Avstraliya, Yeni Zelandiyanın müdafiəsini təmin etməkdir.
Bundan başqa, Ağ Ev Hindistanla iqtisadi, həmçinin hərbi-texniki əməkdaşlığı gücləndirməklə Çinlə mübarizədə daha bir güclü müttəfiq qazanmağa çalışır. Vaşinqtonun strategiyasında sürətlə inkişaf edən Çin iqtisadiyyatında enerji daşıyıcılarının tədarükünə sərt məhdudiyyətlərin qoyulması siyasətinə də ciddi yer ayrılır. Bu baxımdan Çinin enerji təhlükəsizliyinin təmini məsələsində onun üçün əlverişli neft bazarına çevrilmiş Fars körfəzi  ilə yanaşı, Afrika dövlətləri də ciddi əhəmiyyət daşımağa başlayır. Söhbət ilk növbədə Qvineya körfəzi və Sudandan gedir. Bu, əsas istehlakçılar arasında gələcəkdə neft uğrunda rəqabətin dəfələrlə güclənəcəyi anlamına gəlir. Neftin Yaxın Şərqdən, Afrika və Latın Amerikasından Çinə ixracı ciddi şəkildə artacaq, əsas risklər isə dəniz kommunikasiyaları ilə bağlı olacaq.
Beləliklə, bəzi Yaxın Şərq və Şimali Afrika ölkələrində sabitliyin pozulması birbaşa Çinin maraqlarına zərbə vurur.
Hind okeanının dəniz yollarını öz nəzarətinə alan Vaşinqton Çinin iqtisadi gücünün artırmasını əngəlləməyə çalışır. NATO-nun Liviyada həyata keçirdiyi əməliyyatlar isə Çini bu Şimali Afrika ölkəsində reallaşdırdığı 50 irimiqyaslı layihəsini dayandırmaq, Liviyanın şərqində xüsusilə neft sektorunda çalışan 30 min mütəxəssisini evakuasiya etmək məcburiyyətində qoyub. Nəticədə çinlilər Liviya iqtisadiyyatına yatırdıqları  ciddi məbləğləri birdəfəlik itiriblər.
Dünyada neft hasilatının həcminə görə, 7-ci yerdə olan, Afrikada təbii qaz ehtiyatlarının yarısına malik Nigeriyada vəziyyətin pisləşməsi də Pekinin maraqlarına uyğun deyil. Çünki Nigeriya Çinin əsas enerji resursu tədarükçülərindən biridir. Son illərdə Nigeriyanın iri neft-qaz yataqlarının işlənməsinə dair müqavilələr Çindən yan keçərək Qərb şirkətlərinə qismət olur.
Çinin maraqlarına daha bir ciddi zərbə böyük neft ehtiyatlarına malik Cənubi Sudanın müstəqilliyinin tanınması ilə vurulub. Bundan başqa, reallaşdırılmamış qalmış Sudan-Liviya neft borusu da Çinin ciddi məğlubiyyətləri sırasındadır. Qeyd edək ki, bu, Qərb fövqəldövlətlərinin nəzarət etmədiyi ilk transafrika neft kəməri olacaqdı. O, ötən il reallaşdırılmalı idi. Yeri gəlmişkən, Vaşinqton Mərkəzi Asiyadan Avropaya enerji resurslarının nəqli sahəsində bütün layihələri var gücü ilə dəstəkləyən Vaşinqton ilk növbədə onların Çinə nəqlinin minimuma endirilməsinə çalışır. Bu reallıqlar fonunda üçüncü qüvvəyə qarşı aparılan geosiyasi oyunda Vaşinqtonun Moskvaya müttəfiq olmasına dair üstüörtülü təklif xüsusi aktuallıq qazanır. Bəs Kreml bununla razılaşacaqmı? Güman ki, yox. Rusiyanı dünyanın ən qüdrətli dövlətlərinin sırasına qaytarmağı qarşısına əsas hədəf kimi qoymuş Vladimir Putin, çətin ki, bu təklifi qəbul etsin. Ən azı ona görə ki, ötən əsrin 90-cı illərində Vaşinqtonun kiçik tərəfdaşı olmağa razılıq vermiş Moskva, az qala, hətta postsovet məkanındakı geosiyasi nüfuzunu da tam itirmişdi. Bundan başqa, Moskvanın ABŞ-ın şərqi Asiyadakı əsas strateji müttəfi olan Yaponiya ilə ciddi ərazi mübahisələrinin olduğunu nəzərə alsaq, Vaşinqton-Moskva-Tokio geosiyasi oxunun yaranacağına inanmaq daha da çətinləşər.
V. Putin Federal Şuraya müraciətində demək olar ki, artıq bu suala mənfi cavab verib: "İndi bizim vəzifəmiz zəngin və firavan Rusiyanın yaradılmasıdır. Bununla yanaşı, istəyirəm ki, hər birimiz bir şeyi dərk edək: yaxın illər yalnız bizim üçün yox, ciddi dəyişikliklər, bəlkə də təlatümlər dövrünə qədəm qoyan bütün dünya üçün həlliedici, hətta ola bilsin ki, dönüş anı olacaq. Qlobal inkişaf getdikcə daha qeyri-bərabər xarakter alır. İqtisadi, geosiyasi, etnik xarakterli yeni münaqişələr üçün zəmipn yaranır".
V.Putin çıxışında növbəti dəfə Avrasiya İttifaqı layihəsinə diqqət çəkməklə faktiki olaraq Rusiyanın rəqabətdə olan ABŞ və Çin arasında manevr etməklə öz yolu ilə getmək, bununla da Avrasiya kimi nəhəng məkanda dominantlığı öz əlinə almaq niyyətində olduğunu göstərib. Hulbuki, ayrı-ayrı ekspertlər Çinin Uzaq Şərqi  Rusiyanın əlindən güc və ya sülh yolu ilə ala biləcəyini də proqnozlaşdırır. Aydın olan bir şeydir: həddindən artıq nəhəng olan bu oyunda "stavkalar" çox böyükdür.

ВАШИНГТОН ЗОВЕТ МОСКВУ НА "ОТКРОВЕННЫЙ РАЗГОВОР"
Администрация США, несмотря на существующие разногласия с Россией, готова к сотрудничеству по различным вопросам. Об этом заявила официальный представитель Госдепартамента Виктория Нуланд.
"Мы постараемся сотрудничать с Россией так тесно, как это возможно, и по такому большому количеству вопросов, по которому мы разделяем взгляды, включая такие мировые, как Нагорный Карабах, Иран, Афганистан и Сирия. Однако мы будем очень откровенны по тем вопросам, по которым расходимся", - цитирует Нуланд радио "Маяк".
Этим заявлением официальный представитель Белого дома вновь озвучила американо-российскую повестку дня. С другой стороны, В.Нуланд фактически подтвердила утверждения западных аналитиков, что переизбрание Барака Обамы президентом США должно было вызвать вздох облегчения в Кремле. По их мнению, у Б.Обамы и без России забот достаточно. Амбиции американского президента на постсоветском пространстве минимальные, и он не будет активно оппонировать созданию Евразийского союза. Отношение второй администрации Обамы к России будет основано на реализме и американских интересах. Если Москва захочет сотрудничать, то Вашингтон будет готов. Большинство экспертов склонны считать, что в случае противостояния Москвы с Вашингтоном конфронтация будет виртуальной и именно в том объеме, который необходим для поддержания тонуса и консолидации общества против "внешнего врага". Проблема заключается в том, что в роли "внешнего врага" может выступать и третья сила, которая, при искусной интерпретации, способна сблизить геополитических оппонентов, а порой и вовсе сделать их союзниками - хотя бы на минимальный срок.
В начале декабря прошлого года известный американский политолог Збигнев Бжезинский обозначил присутствие такого "общего врага" Москвы и Вашингтона в лице Китая. Причем главным образом именно для России. Выступая в Конгрессе США, З.Бжезинский отметил, что Россия стремительно меняется, может быть, даже не вопреки Путину, а благодаря ему. Но самое интересное заключается в том, что З.Бжезинский для процветания и успеха России настойчиво советует Москве сблизиться с Западом. В противном случае она проиграет все Китаю. Иными словами, известный американский ученый в геополитической борьбе против возрастающего влияния Китая предлагает Москве объединиться с Западом, что жизненно важно в первую очередь для самой России.
Следует отметить, что в своей новой книге "Стратегический взгляд: Америка и кризис глобальной силы", презентованной еще в феврале прошлого года, касаясь новой роли Китая, Индии, Японии, России и ЕС в современном мире, З.Бжезинский не скрывает тревогу по поводу усиления политико-экономической и военной мощи Китая, хотя и не ставит его на одну доску с США. Тем не менее, признавая мощь Китая, называет его будущим преемником США. "Я полагаю, что геоэкономическая тенденция - без возникновения войны - уже определена и выльется в то, что в 2016 году Китай займет место США как ведущей экономической державы планеты", - пишет З.Бжезинский. Вместе с тем, по его мнению, Китай не в состоянии стать мировым лидером, хотя по ядерным вооружениям, информатике и другим технологическим направлениям наступает на пятки Вашингтону. Кроме того, в определенный момент у Китая может развиться сильный национализм, что невольно может привести к созданию враждебной ему мощной региональной коалиции, поскольку ни один из главных соседей (Индия, Япония и Россия) не готов признать Китай в качестве мирового лидера, пришедшего на смену США. Но США должны воздерживаться от прямого военного вмешательства и содействовать примирению враждебно настроенных по отношению друг к другу ключевых восточноазиатских игроков - прежде всего Китая и Японии. Такая миссия Вашингтона в качестве посредника на Востоке могла бы стать основой для формирования трехстороннего партнерства США - Китай - Япония, что, в свою очередь, позволило бы успешно справляться с проблемами стратегического характера на основе возросшей роли Китая в регионе. При этом Америка должна уважать историческую и геополитическую роль Китая в поддержании стабильности на Дальнем Востоке.
З.Бжезинский считает, что серьезный диалог с Китаем по вопросам региональной безопасности позволил бы не только сократить вероятность возникновения американо-китайских конфликтов, но и уменьшить возможные разногласия Китая с Японией и Индией и даже с Россией по поводу природных ресурсов и роли в Центральной Азии (ЦА). Таким образом, в течение всего прошлого года З.Бжезинский, комментируя те или иные главы своей книги в многочисленных интервью, акцентируя внимание на растущей мощи Китая, однозначно отмечал, что с Путиным или без него у России, которая должна и может стать частью Запада, нет иного выбора, кроме союза с Западом.
Примечательно, что ранее в своей книге "Великая шахматная доска: главенство Америки и ее геостратегические императивы" (1997) З.Бжезинский ставил под сомнение способность Китая, даже при наиболее благоприятном стечении обстоятельств, стать по ключевым показателям действительно мировой державой. По его словам, с незапамятных времен Китай с его огромным населением имел собственную своеобразную и гордую цивилизацию. С этой точки зрения утрата Китаем величия - последние 150 лет унижения - является отклонением, осквернением особого положения Поднебесной и личным оскорблением для каждого китайца. Такого положения быть не должно, и его виновники заслуживают соответствующего наказания. Этими виновниками в различной степени прежде всего являются Великобритания, Япония, Россия и Америка. Такая комплиментарная риторика в адрес КНР в 90-е годы прошлого века вполне объяснима. В период "холодной войны" и политического оформления окончательной победы над поверженной Россией Вашингтон не прочь был заручиться поддержкой Китая, имевшего серьезные претензии к Москве. Кроме того, еще одной важнейшей задачей было не допустить создания мощного континентального блока Россия - Китай, что, в принципе, Западу удалось.
Надо отметить, что Россия, со своей стороны, с 2000-х годов обхаживает Пекин, а также Дели в целях создания геополитической оси Москва - Дели - Пекин. То есть между Москвой и Вашингтоном до последнего времени шла ожесточенная борьба за "душу" Китая. Судя по последним заявлениям В.Нуланд и З.Бжезинского, сегодня разворачивается уже другая, причем не менее интригующая борьба - за "душу" России. Скорее всего доминирование в геополитическом противостоянии США - Китай будет зависеть от того, на чьей стороне окажутся симпатии или антипатии Москвы.
Вашингтон, однозначно обозначивший своим стратегическим союзником Японию и считающий ее мировой державой, сегодня очень сильно обеспокоен растущей политико-экономической и военной мощью Китая.
Совершив головокружительный экономический скачок, Китай в настоящее время занимает вторую строчку в общемировом списке по объему ВВП. Благодаря этому все больше ужесточается риторика Пекина, советующего американцам отказаться от запрета на экспорт передовых технологий взамен на снятие барьеров на пути американского экспорта сельскохозяйственной продукции в Китай. Вполне естественно, что экономический рост позволяет Пекину непрестанно наращивать и военные мускулы. По оценкам экспертов, самая многочисленная (2,25 млн. человек) китайская армия занимает второе место в мире по военной мощи. По официальным данным, расходы Пекина на оборону в прошлом году составили примерно $10 млрд. Некоторые западные аналитики утверждают, что в действительности  эта цифра равна примерно $150-170 млрд.
Встревоженные соседи Китая, особенно с которыми у Пекина есть территориальные споры (Вьетнам, Филиппины, Япония и др.), включившись в гонку вооружений, также намерены укрыться под американским защитным зонтом. Вашингтон, возрождая политику сдерживания Китая, посылает военных и самолеты в Австралию и договаривается с Сингапуром о базировании кораблей. США планируют также расширение системы ПРО в Юго-Восточной Азии. По официальной версии, создание новых радаров на юге Японии и Филиппинах направлено на усиление контроля за строптивой и непредсказуемой Северной Кореей. Но Пекин этот шаг Вашингтона расценивает как антикитайский, рассчитанный на защиту надежных партнеров США в АТР - Японии, Южной Кореи, Таиланда, Филиппин, Австралии, Новой Зеландии. Кроме того, укрепляя экономическое, а также военно-техническое сотрудничество с Индией, Белый дом пытается заполучить еще одного мощного союзника в антикитайской борьбе. В стратегии Вашингтона немаловажная роль отведена политике максимального ограничения поставок энергоносителей для бурно развивающейся китайской экономики. В этом плане кроме Персидского залива, ставшего для Китая наиболее удобным рынком нефти, все большее значение для обеспечения энергетической безопасности КНР приобретает также Африканский континент, особенно страны Гвинейского залива и Судан. Это значит, что конкуренция за нефть между ее основными потребителями в будущем повысится многократно. Импорт нефти в Китай с Ближнего Востока, из Африки и Латинской Америки значительно возрастет, а главные риски будут таиться на растянутых морских коммуникациях. Дестабилизация ситуации в некоторых ближневосточных и североафриканских странах напрямую бьет по интересам Китая.
Поставив под свой контроль морские пути Индийского океана, Вашингтон пытается сдерживать рост экономической мощи Китая. В результате же военной операции НАТО в Ливии КНР пришлось свернуть 50 крупномасштабных проектов, реализуемых в этой североафриканской стране, и эвакуировать 30 тыс. своих специалистов, работавших преимущественно в нефтяном секторе на востоке Ливии. В итоге китайцы безвозвратно потеряли солидные суммы, вложенные в ливийскую экономику. Заметное обострение ситуации и в Нигерии - седьмой стране в мире по уровню добычи нефти, на территории которой находится половина всех запасов природного газа Африки, также не в интересах Пекина, так как Нигерия является одним из ключевых поставщиков энергоресурсов в Китай. В последние годы контракты на разработку богатейших нефтегазовых полей Нигерии, минуя китайские компании, достаются западным. Еще одним мощным ударом по китайским интересам явилось признание независимости Южного Судана, обладающего большими запасами нефти. Серьезным поражением Пекина стал нереализованный проект строительства судано-ливийского нефтепровода - первого трансафриканского нефтепровода, не подконтрольного западным державам, которое намечалось осуществить в прошлом году. Кстати, всячески поддерживая проекты по транспортировке энергоносителей из ЦА в Европу, Вашингтон, главным образом, пытается минимизировать их доставку в китайском направлении.
В свете этих реалий завуалированные предложения Москве стать союзником Вашингтона в геополитической игре против третьих сил приобретают особую актуальность. Но согласится ли Кремль на это? Скорее всего нет. Вряд ли В.Путин, ставивший своей главной целью возвращение России в клуб сильных мира сего, примет такое предложение. Особенно с учетом того, что Москва, согласившись на роль младшего партнера Вашингтона в 90-е годы прошлого века, едва полностью не лишилась геополитического влияния даже на постсоветском пространстве. Кроме того, учитывая серьезные территориальные разногласия со стратегическим союзником США в Восточной Азии - Японией, трудно поверить в  создание геополитической оси Вашингтон - Москва - Токио. Практически отрицательный ответ Москвы по данному поводу прозвучал в послании В.Путина Федеральному Собранию РФ: "Сейчас наша задача - создать богатую и благополучную Россию. При этом хочу, чтобы все мы отчетливо понимали: ближайшие годы будут решающими и, может быть, даже переломными, и не только для нас, а практически для всего мира, который вступает в эпоху кардинальных перемен, а может быть, даже и потрясений. Глобальное развитие становится все более неравномерным. Вызревает почва для новых конфликтов экономического, геополитического, этнического характера". В своей речи В.Путин в очередной раз, акцентируя внимание на проекте Евразийского союза, фактически дал понять, что Россия намерена идти собственным путем, искусно лавируя между противоборствующими США и Китаем, обеспечивая себе доминирующую роль на таком огромном пространстве, как Евразия. Даже несмотря на то, что, по мнению отдельных экспертов, Китай может отобрать у России Дальний Восток силой или получить его миром. Но одно доподлинно известно: в этой непомерно крупной игре ставки слишком велики.