Ermənİ ekspertlərİnİn fİkrİncə, seçkİ prosesİ başlanmamiş bİtİb
Ermənistandakı siyasi proseslərdə sürprizlər davam edir. Ölkə seçkiqabağı yarışda son mərhələyə qədəm qoyur - fevralda bu ölkədə prezident seçkisi keçiriləcək. Lakin çoxları artıq "seçki intriqası"nın başa çatdığına əmindir.
"Kişi sözü"
"İçki oliqarxı" və hazırkı şəraitdə adı istehzalı səslənən "Çiçəklənən Ermənistan" partiyasının (ÇEP) lideri Qagik Sarukyan seçkidə namizədliyini irəli sürməyəcəyini açıqlaması əksər ekpertlər tərəfindən seçkiqabağı incə oyunun bir hissəsi kimi qiymətləndirildi. Ötən plebisit zamanı nə az, nə çox - düz 30% səs qazanmış Sarukyanın Serj Sarqsyana, Levon Ter-Petrosyana və ya Robert Koçaryana "gizli dəstək" verəcəyini hər kəs səbirsizliklə gözləyirdi. Sarukyanla bağlı baş vermiş "Brüssel qalmaqalı" da prosesə əlavə intriqa qatır. Ölkəsində hakimiyyət əleyhinə o qədər də cəsarətli bəyanatları ilə tanınmayan Qagik Sarukyan Belçikaya səfəri zamanı onu korrupsiyalaşmış adlandırıb. "Söhbət zamanı (Avropa Parlamentinin vitse-spikeri ilə - red.) Qagik Sarukyan bildirib ki, ölkədə korrupsiya ilə mübarizənin başında əsas korrupsiyalaşmış şəxslər durursa, bu mübarizənin aparılması mümkün deyil", - ÇEP-in mətbuat xidmətinin yaydığı məlumatda belə deyilir. "168 jam" yazır ki, bununla Sarukyan faktiki olaraq avropalı məmurun yanında ad çəkmədən prezident Serj Sarqsyanı, baş nazir Tiqran Sarqsyanı, həmçinin hüquq-mühafizə orqanları rəhbərliyini korrupsiyalaşmış şəxslər adlandırıb.
Sarqsyan komandasının məsələyə reaksiyası özünü çox gözlətməyib. Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri, Ermənistan Resbulika Partiyasının (ERP) mətbuat katibi Eduard Şarmazanov ÇEP-in Qaqik Sarukyanın Brüsselə səfərilə bağlı yaydığı məlumata münasibət bildirərkən deyib: "Mən belə məlumatın yayılmasını biabırçılıq sayıram. Aydın görünür ki, bu, daxili auditoriyaya hesablanmış tamaşadır. Amma onu da qeyd etməliyəm ki, bu tamaşanın birinci hissəsi məhz "Çiçəklənən Ermənistan" partiyası və onun rəhbərilə bağlıdır, çünki hər şeyi açıqlamağa ehtiyac yoxdur".
Erməni KİV-in məlumatına görə, bundan sonra Ermənistanın hakim Respublika Partiyasının lideri, prezident Serj Sarqsyanla ÇEP rəhbəri Qagik Sarukyan arasında görüş də olub. Danışıqlara yaxın mənbənin bildirdiyinə görə, Sarqsyan "Çiçəklənən Ermənistan"ın prezident seçkisilə bağlı istənilən qərarını normal qəbul edəcəyini söyləyib və sadəcə hər şeyin "kişi kimi" edilməsini istəyib. Sarqsyan hər dəfə yaranmış vəziyyətdən qaçmamağa, gərginlik yaratmamağa çağırıb.
"Prezident seçkisi Ermənistanın bütün tarixi boyunca ən böhranlı dövrü olacaq. Bu, daha çox daxili vəziyyətlə yox, iqtisadi böhran və güc mərkəzlərinin region uğrunda qızışan mübarizəsilə bağlıdır. Rusiya regionda ciddi fəaliyyətə başlayıb və Ermənistanın daxili siyasi arenasında baş verənlərin hamısına Qərblə Rusiyanın qarşıdurması kontekstində baxmaq lazımdır", - deyə Ermənistan prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə sabiq məsləhətçisi Aşot Manuçaryan bildirib. Onun fikrincə, "Daşnaqsutyun" və Erməni Milli Konqresi (EMK) ilə əməkdaşlıq edən ÇEP-in simasında Moskva Ermənistanda Qərb qüvvələrinə qarşı mübarizə üçün güclü mexanizm əldə edib.
Sarukyanın simasında əsas rəqibini prezidentlik yarışından "kənarlaşdıran" Sarqsyan ona seçkidən sonra maraqlarının reallaşdırılacağını vəd edə bilər. Ölkənin rəhbər strukturlarında kadr dəyişiklikləri də mümkündür. Artıq çoxları Ermənistandakı postseçki proseslərini müzakirə etməyə başlayıb. Onların fikrincə, ölkədə seçkiqabağı yarış başlamadan bitib.
Sarukyanın ardınca Ermənistanın ilk prezidenti, ölkənin əsas müxalifət qüvvəsi olan Erməni Milli Konqresinin lideri Levon Ter-Petrosyan da namizədliyini irəli sürməkdən imtina edib. "Bildiyimə görə, hələ heç kəs xalqına hörmət edən şəxsin 68 yaşında prezidentliyə iddia etməsinin nə dərəcədə düzgün olub-olmaması məsələsini qaldırmayıb. Adətən inkişaf etmiş demokratik dövlətlərdə belə hallar olmur", - deyə o, "Çorrord inknişhanutyun" qəzetinə müsahibəsində bildirib. Bununla yanaşı, Ter-Petrosyan istisnaların olduğunu da deyib: "Amma onlar bir qayda olaraq fövqəladə vəziyyətlərdə baş verir. Xarici təhlükə, yaxud ölkədaxili xaos olduqda, idarəçilik itdikdə siyasi elita ictimaiyyətin dəstəyilə hətta bəzən Konstitusiyaya belə zidd olaraq rəhbərliyə yaşlı, amma nüfuzlu, xalqı birləşdirə biləcək siyasi xadimi dəvət edir. Çerçill, Adenauer, De Qoll, Şevardnadze, Heydər Əliyev və Mario Montini buna misal göstərmək olar". Ermənistana gəlincə, Levon Ter-Petrosyanın fikrincə, "burada nə xaos var, nə də idarəçilikdə çatışmazlıq hiss olunur". "Əksinə, problem hər şeyin hakimiyyəti qəsb etmiş cinayətkarların əlində cəmləşdiyi fövqəlidarəçilik mövcuddur. Müvafiq olaraq hazırda xaosdan qurtulmaq, ölkəni idarəolunan dövlətə çevirmək kimi bir təlabat yoxdur. Hətta bunlara ehtiyac olsaydı belə, bu, təlabatı ödəyəcək şəxsin mən olduğum anlamına gəlməzdi", - deyə müxalifət lideri qeyd edib.
Ermənilərin "qalibi"
Ermənistandakı seçkiqabağı dövrün əsas hadisəsi hakim Respublika Partiyasının qurultayı olaraq qalır. Xatırladaq ki, qurultayda Serj Sarqsyan partiyanın prezidentliyə namizədi elan olunub.
Bununla yanaşı, Ermənistan prezidenti özünü sivil ölkələrdəki kimi aparmağa çalışıb. Hətta o, tribunadan seçkiqabağı proqramı ilə qarışıq olan "hesabat məruzəsi"nə bənzər bir şey də oxuyub. Əslində isə bu mətn "halva-halva deməklə ağız şirin olmaz" məsəlini inkar etmək cəhdindən başqa bir şey deyildi. Sarqsyan qurultaya toplaşanları israrla əmin etməyə çalışıb ki, guya Ermənistan çiçəklənir, onun ilk prezidentliyi dövründə ölkə maddi-iqtisadi böhrandan çıxarılıb, ən başlıcası isə "minlərlə iş yeri xilas edilib". Bunu şübhəsiz ki, Sarqsyan nou-hausu kimi qəbul etmək lazımdır: adətən belə hallarda prezidentlər, baş nazirlər, qubernatorlar nailiyyətləri arasında iş yerlərinin "xilası"nı deyil, yaradılmasını göstərir. Dövlət başçısı "iş yerlərinin xilası"ndan danışırsa, bu, yalnız yeni iş yerlərinin olmadığını və gözlənilmədiyini göstərir.
Bu silsilədən Sarqsyan digər "nailiyyətlər"i də sadalayıb. Məsələn, guya onun rəhbərliyi ilə hökumət "qaz, su və elektrik enerjisinin qiymətində artımı önləyib". Milli valyutanın amansızcasına "düşməsi", istehlakçı təlaşı, kriminal terror və hakimiyyətin oliqarxiya tərəfindən "özəlləşdirilməsi" fonunda, azğın kriminal və açıq-aşkar rüşvətxorluğun davam etməsi üzündən xarici xeyriyyə fondlarının fəaliyyətini dayandırdığı şəraitdə, ölkənin "Minilliyin çağırışı" proqramından kənarda qaldığı bir vəziyyətdə Sarqskan əldə edilmiş maliyyə sabitliyindən danışıb. Çıxışı zamanı o, Azərbaycanı hədələməyi də yaddan çıxarmayıb, Bakıdan şıltaqcasına snayperlərin təmas xəttindən geri çəklməsini, "Artsax"ın danışıqlar prosesinə buraxılmasını tələb edib. Daha sonra Sarqsyan deyib: "Artıq final oyununa - qalibiyyət gətirəcək finala başlayırıq". Amma o, final oyununa kiminlə - sağlam düşüncə iləmi, erməni xalqının maraqları iləmi - başladığını dəqiqləşdirməyib.
Hazırki vəziyyətdə və bu cür proqramla Serj Azatoviç yalnız alternativsiz seçkidə qələbəyə ümid bəsləyə bilər. Qaqik Sarukyanın, Levon Ter-Petrosyanın, həmçinin "Daşnaqsutyun" və kommunistlərin mübarizədən çəkildiyi bir şəraitdə Sarqsyanda belə senariyə ümid yaranır.
Müəllim, politoloq, karatist, pensiyaçı, işsiz və Sarqsyan
Erməni seçicisi qarşıdan gələn prezident seçkisinə qatılmaq niyyətində olan namizədlərin əksəriyyətini tanımır. Ermənistanda özünü prezident kürsüsündə görmək istəyənlər arasında dastan və əfsanələrin şərhi üzrə mütəxəssis, karatist, pensiyaçı, Pedaqoji institutun müəllimi, işsiz və s. şəxslər var. Ermənistan MSK-nın prezidentliyə namizədlərin sənədlərinin qəbulunu başa çatdırmasından sonra aydın olub ki, yuxarıda qeyd olunan iddiaçıların çoxu lazımi sənədlərin hamısını, həmçinin 8 milyon dram (təxminən, 20 min dollar) həcmində girovun ödənildiyinə dair qəbzi quruma təqdim edə bilməyib.
Prezidentlik yarışındakı tanınmış simalara gəlincə, hələ sovetlər dönəminin dissidenti, "Azadlıq" partiyasının lideri, özünü "tənha əsgər" adlandıraraq mübarizəyə qoşulmaq üçün xalqından maddi yardım istəyən Paruyr Ayrikyanı, sabiq baş nazir Qrant Baqratyanı və "İrs" parlament partiyasının rəhbəri Raffi Ovannisyanı göstərmək olar.
Sonuncu Ermənistandan kənarda da "məşhur"dur. Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl Bakıda keçirilmiş Asiya Siyasi Partiyaları Beynəlxalq Konfransının VII Baş Assambleyasının toplantısında cənab Ovannisyan yaramaz bəyanatları və hərəkətlərilə qalmaqal yaratmağa cəhd etmiş, onun bu əməlləri hətta öz vətənində də kinayəyə səbəb olmuşdu. Mütəxəssislər hesab edir ki, erməni elektoratına başqa təsir rçaqlarına malik olmayan Raffi Ovannisyan məhz bu səbəbdən Bakıda seçkiqabağı şoyu yaradıb. Amma "Bakı dividendləri" Ovannisyana yalnız nəticəsi indidən bəlli olan seçkidə fəxri üçüncülüyü qazandıra bilər.
Bir çox müşahidəçilər istehza ilə bildirir ki, Serj Sarqsyan nağılbaz, pensiyaçı və işsizə qalib gələrək prezident olacaq. Ermənistan hakimiyyətinin əsas problemi Ermənistan vətəndaşlarını maraqlandıra biləcək real siyasi mübarizənin, siyasi platformalardakı seçkiqabağı intriqanın yoxluğudur. Vətəndaşlar isə bu vəziyyətlə razılaşmadıqlarını emiqrasiya formasında nümayiş etdirirlər.
Seçkidə rəqabətin olmayacağını nəzərə alsaq, artıq indidən Sarqsyanın qələbəsindən, hətta onun hələ partiyasının qurultayında bəyan etdiyi "final qələbəsindən" də danışmaq mümkündür.

Armenian experts believe the election process is over before it’s begun
The development of the political situation in Armenia continues to spring surprises. The country is entering the final stage of the election race, with parliamentary elections being held here in February. However, many people are convinced that, essentially, the "election intrigue" is already over.
A "gentlemen's" agreement
When Gagil Tsarukyan, the "vodka oligarch" and leader of "Prosperous Armenia" (PPA), the party with a discreditable title given the present situation, declared that he would not be standing at the elections, most experts saw this as part of a cunning pre-election game. Everyone looked forward to Gagik Tsarukyan, who gained a solid 30% of the vote at the last plebiscite, "playing up" to either Serzh Sargsyan, Levon Ter-Petrosyan or Robert Kocharyan. The "Brussels scandal" surrounding the head of the PPA added to the intrigue. During his visit to Belgium, Gagik Tsarukyan, who is not particularly known for his bold statements about the authorities, described them as corrupt. "In a casual conversation (with the deputy speaker of the European Parliament - editor's note) Gagik Tsarukyan expressed the opinion that it was impossible to fight corruption in the country if the main corrupt people were heading this struggle," a PA press service report points out. Actually Tsarukyan, in the presence of a European bureaucrat, without naming names, indirectly accused President Serzh Sargsyan, Prime Minister Tigran Sarkisyan, as well as the heads of the law-enforcement bodies, of being corrupt, the "168 Zham" paper notes.
The Sargsyan team's response followed almost immediately. The deputy speaker of the Armenian parliament and press secretary of the Armenian Republican Party (RPA), Eduard Sharmazanov, commenting on a report distributed by the PPA on the visit of party leader Gagik Tsarukyan to Brussels, said: "I think this report is shameful. It is obviously a stage show put on for a domestic audience, but I have to say that the first part of this performance is linked precisely with the "Prosperous Armenia" Party and its leader, because not all of it should have been made public, and not all of it was justified."
According to reports in the Armenian press, a private meeting took place between the Armenian president and leader of the ruling Armenian Republican Party, Serzh Sargsyan, and the head of the PPA, Gagik Tsarukyan. "According to conversations going the rounds in their closest circle, Sargsyan said that he would interpret any decision by "Prosperous Armenia" regarding the presidential elections in the normal way, so long as everything is done "in a gentlemanly way". Sargsyan appealed all the time "not to avoid" the situation and not to create tension.
"The presidential elections will be the most critical period in the whole of Armenia's history, and this is not so much because of the domestic situation as the economic crisis and the intensifying struggle of the centres of power for the region. Russia has been teeming with activity in the region, and everything that is happening in the Armenian domestic political arena should be viewed in the context of the stand-off between the West and Russia," Ashot Manucharyan, a former chief advisor to the Armenian president on national security, believes. He said that through the PPA, which is working with the ARFD and the Armenian National Congress (ANC),
Moscow has obtained a strong mechanism for action in Armenia, a counterbalance to the forces of the West, one of whose representatives the ruling PPA is.
Having "elbowed aside" his main rival from the presidential race, Sargsyan could have promised Tsarukyan that he would put his interests forward after the elections. There could be changes in the country's administrative structures. Many people have already begun discussing the post-election processes in Armenia because the pre-election race has imploded before it has even begun. Levon Ter-Petrosyan, Armenia's first president and leader of the leading opposition party - Armenian National Congress - followed Tsarukyan in refusing to stand. "As far as I am aware, so far no-one has raised the question as to whether a 68-year old man who respects his country can stand for president. In the developed democratic countries such things don't normally happen," he said in an interview to the "Chorrord Inqknishkhanutyun" newspaper. He then noted that, of course, there are exceptions: "But, as a rule, they arise in extreme circumstances, when because of external threats or chaos within a country and an uncontrollable situation, the political elite, with the support of society, sometimes even in breach of the Constitution, invites elderly but highly respected politicians with the ability to consolidate to take the helm. Churchill, Adenauer, De Gaulle, Shevardnadze, Heydar Aliyev and Mario Monti were typical examples." As far as his native Armenia is concerned, in the opinion of Levon Akopovich, "the situation in Armenia is not chaotic, and there is no lack of governability of the country. On the contrary, the problem is there is too much control, where everything is centralized in the hands of a group of criminals who have seized power. Consequently, there is no demand at the moment to get rid of chaos and turn the country into a governable state, and even if there were it would not mean that I would necessarily be the one who would satisfy that demand".
The "conqueror" of the Armenians
The most dramatic event in the Armenian election campaign was the congress of the Armenian Republican Party where Serzh Sargsyan was officially nominated as presidential candidate.
That said, the incumbent Armenian president even tried to "keep up with the Joneses", i.e. behave as if he were in a civilized country, and even to read from the rostrum something akin to a "review report", superimposed with an election manifesto. However, in fact the whole of its text was an attempt to argue against the well-known saying that however much sugar you may put in your mouth it won't taste any sweeter. He assiduously tried to assure his audience that Armenia was prosperous and that during his first presidential term he had succeeded in pulling the country out of a financial-economic crisis, and, principally, "to save thousands of jobs". Without doubt, this turn of phrase should be interpreted as Sargsyan know-how: usually in such instances presidents, prime ministers, governors and so on name among their achievements such things as creating jobs, not "saving" them. And if a head of state speaks about "saving jobs", then this only means that there are no new jobs and there are not likely to be.
And there are other "achievements", enumerated by Sargsyan, from the same series. Like the one where under his leadership the government "held back an increase in the prices for gas, water and electricity". Against a background of the inexorable "subsidence" of the national currency, consumer panic, criminal terror and the "privatization" of authority by the oligarchs, and in a situation where in Armenia because of rampant crime and blatant bribery foreign charities ceased their activities and the country gave up its "Challenges of the Millennium" programme, Sargsyan was talking about accessible financial stability. At odd moments he did not forget to threaten Azerbaijan, whimsically demanding first the pull-out of snipers, then Artsakh's admittance to the conference table. Then he added: "We are already starting the final decisive game." Against whom, he did not make clear - it is either against common sense or the interests of the Armenian people.
In such a situation and with such a programme Serzh Azatovich can only count on victory if there are non-alternative elections. The rejection of struggle by Gagik Tsarukyan and Levon Ter-Petrosyan, as well as the ARF Dashnaktsutyun and the communists allows him to rely on such a scenario.
Teacher, political analyst, karate expert, pensioner, unemployed worker and Sargsyan
The Armenian electorate is not familiar with the majority of those who wish to take part in the forthcoming presidential elections. Among those who would like to see themselves in the post of head of state in Armenia there are, for example, an expert on the interpretation of runes and myths, a karate expert, a pensioner, a teacher from the pedagogical institute, an unemployed worker, and so on. After the Armenian Central Electoral Commission finished accepting documents for the nomination of presidential candidates, it transpired that many of the aforementioned were unable to present the required papers, including receipts for the payment of the deposit of 8m drams (about $20,000).
As far as familiar names in the presidential race are concerned, one may single out Paruyr Hayrikyan, a dissident from Soviet times who, calling himself the "lone soldier", asks for financial aid from his people in order to stand; the leader of the Freedom Party and former prime minister, Grant Bagratyan, and also the head of the "Heritage" parliamentary party, Raffi Ovannisyan.
The latter was a "celebrity" from outside Armenia. It will be recalled that at the session of the 7th General Assembly of the International Conference of Asian Political Parties, which was held in Baku, Mr Ovannisyan tried to arrange a scandal with his sick statements and behaviour which evoked sarcasm even in his own country. In the opinion of experts, having no other levers of influence on the Armenian electorate, Raffi Ovannisyan arranged a pre-election show in Baku. But the "Baku dividends" may help Ovannisyan to obtain perhaps third place at the elections, the outcome of which everyone knows.
Many observers are making ironical statements that Serzh Sargsyan will become president, having beaten an expert on myths, a pensioner and an unemployed worker. The main problem for the Armenian authorities is the lack of a real political struggle and pre-election intrigues in political platforms which would evoke interest among Armenian citizens. The people of the country are demonstrating their dissent through emigration. And since the elections have been deprived of the rivalry component, it is already possible to speak about a victory for Sargsyan. Perhaps even a "final victory", which he spoke about at his party congress.