Ermənİ ekspertlərİnİn fİkrİncə, seçkİ prosesİ başlanmamiş bİtİb
Ermənistandakı siyasi proseslərdə sürprizlər davam edir. Ölkə seçkiqabağı yarışda son mərhələyə qədəm qoyur - fevralda bu ölkədə prezident seçkisi keçiriləcək. Lakin çoxları artıq "seçki intriqası"nın başa çatdığına əmindir.
"Kişi sözü"
"İçki oliqarxı" və hazırkı şəraitdə adı istehzalı səslənən "Çiçəklənən Ermənistan" partiyasının (ÇEP) lideri Qagik Sarukyan seçkidə namizədliyini irəli sürməyəcəyini açıqlaması əksər ekpertlər tərəfindən seçkiqabağı incə oyunun bir hissəsi kimi qiymətləndirildi. Ötən plebisit zamanı nə az, nə çox - düz 30% səs qazanmış Sarukyanın Serj Sarqsyana, Levon Ter-Petrosyana və ya Robert Koçaryana "gizli dəstək" verəcəyini hər kəs səbirsizliklə gözləyirdi. Sarukyanla bağlı baş vermiş "Brüssel qalmaqalı" da prosesə əlavə intriqa qatır. Ölkəsində hakimiyyət əleyhinə o qədər də cəsarətli bəyanatları ilə tanınmayan Qagik Sarukyan Belçikaya səfəri zamanı onu korrupsiyalaşmış adlandırıb. "Söhbət zamanı (Avropa Parlamentinin vitse-spikeri ilə - red.) Qagik Sarukyan bildirib ki, ölkədə korrupsiya ilə mübarizənin başında əsas korrupsiyalaşmış şəxslər durursa, bu mübarizənin aparılması mümkün deyil", - ÇEP-in mətbuat xidmətinin yaydığı məlumatda belə deyilir. "168 jam" yazır ki, bununla Sarukyan faktiki olaraq avropalı məmurun yanında ad çəkmədən prezident Serj Sarqsyanı, baş nazir Tiqran Sarqsyanı, həmçinin hüquq-mühafizə orqanları rəhbərliyini korrupsiyalaşmış şəxslər adlandırıb.
Sarqsyan komandasının məsələyə reaksiyası özünü çox gözlətməyib. Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri, Ermənistan Resbulika Partiyasının (ERP) mətbuat katibi Eduard Şarmazanov ÇEP-in Qaqik Sarukyanın Brüsselə səfərilə bağlı yaydığı məlumata münasibət bildirərkən deyib: "Mən belə məlumatın yayılmasını biabırçılıq sayıram. Aydın görünür ki, bu, daxili auditoriyaya hesablanmış tamaşadır. Amma onu da qeyd etməliyəm ki, bu tamaşanın birinci hissəsi məhz "Çiçəklənən Ermənistan" partiyası və onun rəhbərilə bağlıdır, çünki hər şeyi açıqlamağa ehtiyac yoxdur".
Erməni KİV-in məlumatına görə, bundan sonra Ermənistanın hakim Respublika Partiyasının lideri, prezident Serj Sarqsyanla ÇEP rəhbəri Qagik Sarukyan arasında görüş də olub. Danışıqlara yaxın mənbənin bildirdiyinə görə, Sarqsyan "Çiçəklənən Ermənistan"ın prezident seçkisilə bağlı istənilən qərarını normal qəbul edəcəyini söyləyib və sadəcə hər şeyin "kişi kimi" edilməsini istəyib. Sarqsyan hər dəfə yaranmış vəziyyətdən qaçmamağa, gərginlik yaratmamağa çağırıb.
"Prezident seçkisi Ermənistanın bütün tarixi boyunca ən böhranlı dövrü olacaq. Bu, daha çox daxili vəziyyətlə yox, iqtisadi böhran və güc mərkəzlərinin region uğrunda qızışan mübarizəsilə bağlıdır. Rusiya regionda ciddi fəaliyyətə başlayıb və Ermənistanın daxili siyasi arenasında baş verənlərin hamısına Qərblə Rusiyanın qarşıdurması kontekstində baxmaq lazımdır", - deyə Ermənistan prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə sabiq məsləhətçisi Aşot Manuçaryan bildirib. Onun fikrincə, "Daşnaqsutyun" və Erməni Milli Konqresi (EMK) ilə əməkdaşlıq edən ÇEP-in simasında Moskva Ermənistanda Qərb qüvvələrinə qarşı mübarizə üçün güclü mexanizm əldə edib.
Sarukyanın simasında əsas rəqibini prezidentlik yarışından "kənarlaşdıran" Sarqsyan ona seçkidən sonra maraqlarının reallaşdırılacağını vəd edə bilər. Ölkənin rəhbər strukturlarında kadr dəyişiklikləri də mümkündür. Artıq çoxları Ermənistandakı postseçki proseslərini müzakirə etməyə başlayıb. Onların fikrincə, ölkədə seçkiqabağı yarış başlamadan bitib.
Sarukyanın ardınca Ermənistanın ilk prezidenti, ölkənin əsas müxalifət qüvvəsi olan Erməni Milli Konqresinin lideri Levon Ter-Petrosyan da namizədliyini irəli sürməkdən imtina edib. "Bildiyimə görə, hələ heç kəs xalqına hörmət edən şəxsin 68 yaşında prezidentliyə iddia etməsinin nə dərəcədə düzgün olub-olmaması məsələsini qaldırmayıb. Adətən inkişaf etmiş demokratik dövlətlərdə belə hallar olmur", - deyə o, "Çorrord inknişhanutyun" qəzetinə müsahibəsində bildirib. Bununla yanaşı, Ter-Petrosyan istisnaların olduğunu da deyib: "Amma onlar bir qayda olaraq fövqəladə vəziyyətlərdə baş verir. Xarici təhlükə, yaxud ölkədaxili xaos olduqda, idarəçilik itdikdə siyasi elita ictimaiyyətin dəstəyilə hətta bəzən Konstitusiyaya belə zidd olaraq rəhbərliyə yaşlı, amma nüfuzlu, xalqı birləşdirə biləcək siyasi xadimi dəvət edir. Çerçill, Adenauer, De Qoll, Şevardnadze, Heydər Əliyev və Mario Montini buna misal göstərmək olar". Ermənistana gəlincə, Levon Ter-Petrosyanın fikrincə, "burada nə xaos var, nə də idarəçilikdə çatışmazlıq hiss olunur". "Əksinə, problem hər şeyin hakimiyyəti qəsb etmiş cinayətkarların əlində cəmləşdiyi fövqəlidarəçilik mövcuddur. Müvafiq olaraq hazırda xaosdan qurtulmaq, ölkəni idarəolunan dövlətə çevirmək kimi bir təlabat yoxdur. Hətta bunlara ehtiyac olsaydı belə, bu, təlabatı ödəyəcək şəxsin mən olduğum anlamına gəlməzdi", - deyə müxalifət lideri qeyd edib.
Ermənilərin "qalibi"
Ermənistandakı seçkiqabağı dövrün əsas hadisəsi hakim Respublika Partiyasının qurultayı olaraq qalır. Xatırladaq ki, qurultayda Serj Sarqsyan partiyanın prezidentliyə namizədi elan olunub.
Bununla yanaşı, Ermənistan prezidenti özünü sivil ölkələrdəki kimi aparmağa çalışıb. Hətta o, tribunadan seçkiqabağı proqramı ilə qarışıq olan "hesabat məruzəsi"nə bənzər bir şey də oxuyub. Əslində isə bu mətn "halva-halva deməklə ağız şirin olmaz" məsəlini inkar etmək cəhdindən başqa bir şey deyildi. Sarqsyan qurultaya toplaşanları israrla əmin etməyə çalışıb ki, guya Ermənistan çiçəklənir, onun ilk prezidentliyi dövründə ölkə maddi-iqtisadi böhrandan çıxarılıb, ən başlıcası isə "minlərlə iş yeri xilas edilib". Bunu şübhəsiz ki, Sarqsyan nou-hausu kimi qəbul etmək lazımdır: adətən belə hallarda prezidentlər, baş nazirlər, qubernatorlar nailiyyətləri arasında iş yerlərinin "xilası"nı deyil, yaradılmasını göstərir. Dövlət başçısı "iş yerlərinin xilası"ndan danışırsa, bu, yalnız yeni iş yerlərinin olmadığını və gözlənilmədiyini göstərir.
Bu silsilədən Sarqsyan digər "nailiyyətlər"i də sadalayıb. Məsələn, guya onun rəhbərliyi ilə hökumət "qaz, su və elektrik enerjisinin qiymətində artımı önləyib". Milli valyutanın amansızcasına "düşməsi", istehlakçı təlaşı, kriminal terror və hakimiyyətin oliqarxiya tərəfindən "özəlləşdirilməsi" fonunda, azğın kriminal və açıq-aşkar rüşvətxorluğun davam etməsi üzündən xarici xeyriyyə fondlarının fəaliyyətini dayandırdığı şəraitdə, ölkənin "Minilliyin çağırışı" proqramından kənarda qaldığı bir vəziyyətdə Sarqskan əldə edilmiş maliyyə sabitliyindən danışıb. Çıxışı zamanı o, Azərbaycanı hədələməyi də yaddan çıxarmayıb, Bakıdan şıltaqcasına snayperlərin təmas xəttindən geri çəklməsini, "Artsax"ın danışıqlar prosesinə buraxılmasını tələb edib. Daha sonra Sarqsyan deyib: "Artıq final oyununa - qalibiyyət gətirəcək finala başlayırıq". Amma o, final oyununa kiminlə - sağlam düşüncə iləmi, erməni xalqının maraqları iləmi - başladığını dəqiqləşdirməyib.
Hazırki vəziyyətdə və bu cür proqramla Serj Azatoviç yalnız alternativsiz seçkidə qələbəyə ümid bəsləyə bilər. Qaqik Sarukyanın, Levon Ter-Petrosyanın, həmçinin "Daşnaqsutyun" və kommunistlərin mübarizədən çəkildiyi bir şəraitdə Sarqsyanda belə senariyə ümid yaranır.
Müəllim, politoloq, karatist, pensiyaçı, işsiz və Sarqsyan
Erməni seçicisi qarşıdan gələn prezident seçkisinə qatılmaq niyyətində olan namizədlərin əksəriyyətini tanımır. Ermənistanda özünü prezident kürsüsündə görmək istəyənlər arasında dastan və əfsanələrin şərhi üzrə mütəxəssis, karatist, pensiyaçı, Pedaqoji institutun müəllimi, işsiz və s. şəxslər var. Ermənistan MSK-nın prezidentliyə namizədlərin sənədlərinin qəbulunu başa çatdırmasından sonra aydın olub ki, yuxarıda qeyd olunan iddiaçıların çoxu lazımi sənədlərin hamısını, həmçinin 8 milyon dram (təxminən, 20 min dollar) həcmində girovun ödənildiyinə dair qəbzi quruma təqdim edə bilməyib.
Prezidentlik yarışındakı tanınmış simalara gəlincə, hələ sovetlər dönəminin dissidenti, "Azadlıq" partiyasının lideri, özünü "tənha əsgər" adlandıraraq mübarizəyə qoşulmaq üçün xalqından maddi yardım istəyən Paruyr Ayrikyanı, sabiq baş nazir Qrant Baqratyanı və "İrs" parlament partiyasının rəhbəri Raffi Ovannisyanı göstərmək olar.
Sonuncu Ermənistandan kənarda da "məşhur"dur. Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl Bakıda keçirilmiş Asiya Siyasi Partiyaları Beynəlxalq Konfransının VII Baş Assambleyasının toplantısında cənab Ovannisyan yaramaz bəyanatları və hərəkətlərilə qalmaqal yaratmağa cəhd etmiş, onun bu əməlləri hətta öz vətənində də kinayəyə səbəb olmuşdu. Mütəxəssislər hesab edir ki, erməni elektoratına başqa təsir rçaqlarına malik olmayan Raffi Ovannisyan məhz bu səbəbdən Bakıda seçkiqabağı şoyu yaradıb. Amma "Bakı dividendləri" Ovannisyana yalnız nəticəsi indidən bəlli olan seçkidə fəxri üçüncülüyü qazandıra bilər.
Bir çox müşahidəçilər istehza ilə bildirir ki, Serj Sarqsyan nağılbaz, pensiyaçı və işsizə qalib gələrək prezident olacaq. Ermənistan hakimiyyətinin əsas problemi Ermənistan vətəndaşlarını maraqlandıra biləcək real siyasi mübarizənin, siyasi platformalardakı seçkiqabağı intriqanın yoxluğudur. Vətəndaşlar isə bu vəziyyətlə razılaşmadıqlarını emiqrasiya formasında nümayiş etdirirlər.
Seçkidə rəqabətin olmayacağını nəzərə alsaq, artıq indidən Sarqsyanın qələbəsindən, hətta onun hələ partiyasının qurultayında bəyan etdiyi "final qələbəsindən" də danışmaq mümkündür.

По мнению армянских экспертов, избирательный процесс завершился, так и не начавшись
Развитие политической ситуации в Армении продолжает преподносить сюрпризы. Страна вступает в финальный этап предвыборной гонки - в феврале здесь пройдут выборы президента. Однако, по убеждениям многих, "выборная интрига", по сути, уже закончилась.
Договорились "по-мужски"
Когда Гагик Царукян, водочный олигарх и лидер партии с издевательским в нынешней ситуации названием "Процветающая Армения" (ППА), объявил, что не станет выставлять свою кандидатуру на выборах, большинство экспертов расценили это как часть тонкой предвыборной игры. Все с нетерпением ждали, что Сержу Саргсяну, Левону Тер-Петросяну или Роберту Кочаряну "подыграет" Гагик Царукян, получивший на прошлом плебисците весьма солидные 30% голосов. Интриги добавил и "брюссельский скандал" вокруг главы ППА. Гагик Царукян, который на родине не очень-то отличается смелыми заявлениями в адрес властей, во время своего визита в Бельгию назвал их коррумпированными. "В ходе непринужденной беседы (с вице-спикером Европейского парламента. - Ред.) Гагик Царукян выразил мнение, что невозможно в стране бороться с коррупцией, если эту борьбу возглавляют основные коррумпированные лица", - отмечено в сообщении пресс-службы ППА. Фактически Царукян в присутствии еврочиновника, не называя имен, косвенно обвинил президента Сержа Саргсяна, премьер-министра Тиграна Саркисяна, а также руководителей правоохранительных органов в коррумпированности, отмечает издание "168 жам".
Реакция команды Саргсяна последовала незамедлительно. Вице-спикер парламента Армении, пресс-секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов, комментируя распространенную ППА информацию о визите лидера партии Гагика Царукяна в Брюссель, заявил: "Я считаю постыдным сообщение с таким содержанием. Четко видно, что это театрализованное представление, предназначенное для внутренней аудитории, но должен отметить, что первая часть этого представления связана именно с партией "Процветающая Армения" и ее руководителем, так как не все следует озвучивать и не все оправданно".
По сообщениям армянской прессы, состоялась личная встреча президента Армении, лидера правящей Республиканской партии Армении Сержа Саргсяна и руководителя ППА Гагика Царукяна. "Согласно циркулирующим в их ближайшем окружении разговорам, Саргсян сказал, что нормально воспримет любое решение "Процветающей Армении" относительно президентских выборов, только бы все делалось "по-мужски". Саргсян призвал все время "не бежать" от ситуации и не создавать напряженность.
"Президентские выборы станут самым кризисным периодом за всю историю Армении, что будет связано не столько с внутренней ситуацией, сколько с экономическим кризисом и усиливающейся борьбой центров силы за регион. Россия начала вести бурную деятельность в регионе, и все происходящее на внутриполитической арене Армении следует рассматривать в контексте противостояния Запада и России", - полагает бывший главный советник президента Армении по национальной безопасности Ашот Манучарян. По его словам, в лице ППА, сотрудничающей с АРФД и Армянским национальным конгрессом (АНК), Москва получила сильный механизм для действий в Армении, противовес силам Запада, одним из представителей которых является правящая РПА.
"Отстранив" от президентской гонки своего главного соперника, Саргсян мог обещать Царукяну реализацию его интересов после выборов. Могут произойти кадровые изменения в руководящих структурах страны. Уже многие стали обсуждать поствыборные процессы в Армении, ибо предвыборная гонка "схлопнулась", не успев начаться.
Вслед за Царукяном от выдвижения отказался и первый президент Армении, лидер ведущей оппозиционной партии - "Армянский национальный конгресс" Левон Тер-Петросян. "Насколько мне известно, пока никто не поднял вопрос, может ли уважающий собственный народ 68-летний человек претендовать на должность президента? В развитых демократических странах обычно подобных вещей не происходит", - заявил он в интервью газете "Чоррорд инкнишханутюн". Затем отметил, что, конечно, бывают и исключения: "Но они, как правило, возникают в чрезвычайных ситуациях, когда из-за внешних угроз или хаоса внутри страны и отсутствия управляемости политическая элита при поддержке общества, иногда даже в обход Конституции, приглашает за руль управления страны хоть и пожилых, но пользующихся авторитетом и обладающих консолидирующими способностями политических деятелей. Таковы примеры Черчилля, Аденауэра, де Голля, Шеварднадзе, Гейдара Алиева и Марио Монти". Что же касается его родной Армении, то, по мнению Левона Акоповича, "в Армении не царит ситуация хаоса и нет недостатка в управляемости страны. Наоборот, проблема в сверхуправляемости, когда все централизовано в руках группы захвативших власть преступников. Следовательно, в данный момент спроса на избавление от хаоса и превращение страны в управляемое государство нет, и даже если бы и был, это бы не означало, что лицом, которое может удовлетворить данный спрос, обязательно был бы я".
"Победитель" армян
Самым ярким событием на армянском предвыборном фоне остается съезд Республиканской партии Армении, где официально кандидатом в президенты был выдвинут Серж Саргсян.
При этом действующий президент Армении попытался даже вести себя "как в лучших домах", то есть цивилизованных странах. И даже прочитать с трибуны что-то вроде "отчетного доклада", совмещенного с предвыборной программой. Однако на деле весь этот текст представлял собой попытку опровергнуть известную поговорку, что сколько ни говори халва, во рту слаще не станет. Он старательно уверял собравшихся, что Армения, дескать, процветает, что за время его первого президентского срока удалось вывести страну из финансово-экономического кризиса, а главное - "спасти тысячи рабочих мест". Этот оборот, без сомнения, следует признать саргсяновским ноу-хау: обычно в таких случаях президенты, премьеры, губернаторы и т.д. называют в числе своих достижений создание рабочих мест, а не их "спасение". И если глава государства говорит о "спасении рабочих мест", это означает лишь, что новых рабочих мест нет и не предвидится.
Из той же серии были и другие "достижения", перечисленные Саргсяном. Вроде того, что под его руководством правительство "сдержало рост цен на газ, воду и электроэнергию". На фоне неумолимого "проседания" национальной валюты, потребительской паники, криминального террора и "приватизации" власти олигархией, в ситуации, когда в Армении из-за разгула криминала и неприкрытого взяточничества прекращают деятельность зарубежные благотворительные фонды, а страна выпала из программы "Вызовы тысячелетия", Саргсян говорил о достигнутой финансовой стабильности. Между делом не забыл и пригрозить Азербайджану, капризно требуя то отвода снайперов, то допуска "Арцаха" к переговорному столу. А затем добавил: "Уже начинаем финальную игру. Победную финальную игру". Правда, с кем именно, не уточнил. То ли со здравым смыслом, то ли с интересами армянского народа.
В такой ситуации и с такой программой Серж Азатович может рассчитывать на победу только в случае безальтернативных выборов. Отказ от борьбы Гагика Царукяна, Левона Тер-Петросяна, а также АРФ "Дашнакцутюн" и коммунистов позволяет ему надеяться на такой сценарий.
Преподаватель, политолог, каратист, пенсионер, безработный и Саргсян
Армянские избиратели не знают большинства желающих участвовать в предстоящих президентских выборах. На посту главы государства в Армении хотели бы себя видеть, например, специалист по трактовке эпосов и мифов, каратист, пенсионер, преподаватель педагогического института, безработный и т.д. После того как ЦИК Армении завершил прием документов на выдвижение кандидатов в президенты, выяснилось, что многие из вышеназванных не смогли предоставить все необходимые бумаги, в том числе квитанции об уплате залога в 8 млн. драмов (около $20 тыс.).
Что же касается узнаваемых лиц президентской гонки, то среди них можно выделить Паруйра Айрикяна - диссидента еще с советских времен, который, называя себя "одиноким солдатом", просит денежной помощи у своего народа для баллотирования, лидера партии "Свобода" и экс-премьер-министра Гранта Багратяна, а также руководителя парламентской партии "Наследие" Раффи Ованнисяна.
Последний стал "знаменитостью" за пределами Армении. Напомним, что на заседании VII Генеральной ассамблеи Международной конференции политических партий Азии, состоявшейся в Баку, господин Ованнисян попытался устроить скандал нездоровыми заявлениями и выходками, что вызвало сарказм даже у него на родине. По мнению специалистов, не имея других рычагов воздействия на армянский электорат, Раффи Ованнисян устроил в Баку предвыборное шоу. Но "бакинские дивиденды" могут помочь Ованнисяну получить разве что почетное третье место на выборах, исход которых уже ясен всем.
Многие наблюдатели делают иронические заявления, что Серж Саргсян станет президентом, победившим эпосоведа, пенсионера и безработного. Главными проблемами армянской власти являются отсутствие реальной политической борьбы, предвыборные интриги в политических платформах, которые могли бы заинтересовать граждан Армении. Граждане страны демонстрируют свое несогласие в форме эмиграции.
А поскольку выборы лишились конкурентной составляющей, уже можно говорить о победе Саргсяна. Может, даже о "финальной победе", о чем он говорил еще на съезде своей партии.