Bazara çıxış üçün yeni şəffaf mexanizmlərin tətbiqi sayəsində qlobal ticarət dövriyyəsinin templəri artır
Son 2 onillikdə qlobal iqtisadi inteqrasiya və ardıcıl olaraq ticarət qaydalarının asanlaşdırılması qlobal  əmtəə və xidmət bazarının dinamik inkişafına kömək  edib. Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) qiymətləndirməsinə görə, qeyd olunan dövr ərzində dünyada ticarət dövriyyəsinin inkişaf  templəri, orta hesabla, 5,3% təşkil edib. Amma postböhran dövründə dünya ticarəti dövlət himayəçiliyinin güclənməsinə yol açmış bir sıra problemlərlə qarşılaşıb. Meydana çıxmış mənfi halların aradan qaldırılması məqsədilə ötən ilin dekabrında ÜTT-yə üzv dövlətlər uzun-uzadı danışıqlardan sonra, dünya ticarəti qaydalarının ciddi şəkildə asanlaşdırılması haqqında razılığa gəliblər. Bu vacib mövzunun sonrakı müzakirələri Bakıda keçirilib və "Bali sazişindən irəli gələrək ticarətin asanlaşdırılması: siyasətin gerçəkləşməsi" adlı sözügedən birinci qlobal konfras bir neçə gün əvvəl başa çatıb.
Bali  paketi
ÜTT üzvlərinin İndoneziyada əldə etdikləri sözügedən tale əhəmiyyətli razılaşmanın maraqlı tərəfləri nələrdir? Ötən il dekabrın 3-7-də Balidə keçirilmiş 9-cu nazirlər toplantısı müasir dövrdə Ticarət prosedurlarının asanlaşdırılması haqqında ilk sazişin imzalanması ilə nəticələndi. Ondan əvvəlki dövrdə, xüsusilə Doha İnkişaf Raundu üçün gündəliyin qəbul edildiyi 2001-ci ildən sonra, ÜTT üzvü olan dövlətlər dünya ticarətinin nizamlanmasında razılığa gəlmək çün dəfələrlə cəhd göstəriblər. Qlobal ticarətdə dayanıqlı özülün yaradılmasına postsənaye və inkişaf etməkdə olan dövlətlər arasında iqtisadiyyatın ayrı-ayrı sahələrinin subsidiyalaşdırılması, qeyri-tarif bazar tənzimləyiciləri və s. ilə bağlı ciddi fikir ayrılıqları mane olurdu. 2008-ci ildə yaşanan qlobal iqtisadi böhrandan sonra isə ticarət sahəsində inteqrasiya prosesləri tamamilə dalana dirəndi və bunun əsas səbəbi dünyanın sənaye cəhətdən inkişaf etmiş regionlarının aparıcı sahələrə dəstək məqsədilə müxtəlif birbaşa və dolayı himayəçilik siyasəti  idi.
Bali razılaşmalar paketi ümumi azad ticarət prinsiplərinin formalaşdırılması məsələsində çoxdan gözlənilən irəliləyiş sayıla bilər. Paket  ÜTT-nin ticarətin çoxtərəfli tənzimlənməsi sahəsində müxtəlif fəaliyyət sahələrini əhatə edir.  Məsələn, malların gömrük qeydiyyatı prosedurunun sadələşdirilməsini nəzərdə tutan razılaşmaya dair danışıqlar başa çatıb. ÜTT-nin qiymətləndirməsinə görə, bu razılaşmanın tətbiqi dünya ticarətində yalnız kənd təsərrüfatı sahəsini əhatə edən bir razılaşma paketinə əsasən, 1 trilyon dollarlıq artıma imkan verəcək. Razılaşma ərzaq idxalına tarif kvotasının tətbiqində tam şəffaflığı nəzərdə tutur, ərzaq bazarlarında rəqabəti  pozan halların azaldılması üçün konkret addımları müəyyənləşdirir, ilk növbədə isə inkişaf etməkdə olan bazarları  və dünyanın geridə qalmış dövlətlərini dəstəkləyir.
Ümumilikdə, dünya ekspertləri  postbali dövrünü dünya iqtisadiyyatında inkişaf baxımdan müsbət qiymətləndirirlər. ÜTT-nin qiymətləndirməsinə görə, bu il qlobal ticarət dövriyyəsində 4,7% artım proqnozlaşdırılır. İnkişafa əsas təkan ABŞ iqtisadiyyatının güclənməsi və avrozonanın bərpa mərhələsinə qədəm qoyması hesab olunur. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2013-cü ilin yekunlarına görə, dünya ticarət dövriyyəsində artım cəmi 2,1% olub və mütləq rəqəmlərdə o, 18,8 trilyon dollar təşkil edib.
Amma  Bali razılaşmasının reallaşdırılması uzun və ağır yoldur. O, milli gömrük qurumlarının və dünya ticarətinə cəlb olunmuş digər dövlət və nadnaüionalğnıx strukturlarının fəaliyyətlərini maksimum razılaşdırmağı tələb edir.
Bakıda Beynəlxalq Gömrük Universitetləri Şəbəkəsinin (INCU) və Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin təşəbbüsü ilə mayın 21-23-də təşkil olunmuş "Bali sazişindən irəli gələrək ticarətin asanlaşdırılması: siyasətin gerçəkləşməsi" qlobal forumu da məhz xarici ticarət əməliyyatlarında təcrübənin asanlaşdırılması aspektlərinə həsr olunmuşdu. 3 günlük konfransda iştirak etmək üçün Bakıya dünyanın 65 ölkəsini və 20 beynəlxalq profilli təşkilatı təmsil edən 200-dən çox nümayəndə gəlmişdi. Forum iştirakçıları arasında iqtisadiyyat üzrə 3 Nobel mükafatçısı da var idi.
"Bakıda müzakirəyə çıxarılmış ticarət və gömrük məsələləri tamamilə yerinə düşən məsələlər idi. Bu gün iqtisadi sahədə aparıcı analitiklərin, tədqiqat mərkəzlərinin diqqət mərkəzində əsas 3 məsələ var: sərhədlərin açılması, azad ticarət və beynəlxalq rəqabət. Bu,  ticarət və gömrük işlərinin asanlaşdırılması, təkmilləşdirilməsi üçün əsas amillərdir", - deyə konfrasda iştirak edən Nobel mükafatı laureatı, Nyu-York Universitetinin iqtisadiyyat professoru Tomas C.Sarcent bildirib.
Bakıda  müzakirə olunan məsələlər həm də ona görə vacibdir ki, qlobal ticarətin asanlaşdırılmasına dair Bali razılaşmasının əldə olunmasından sonra yaxın perspektivdə bu sahədə ciddi dəyişikliklər gözlənilir. Qlobal proseslərin güclənməsi milli gömrük orqanları tərəfindən praktiki qərarların qəbulunu da tələb edir. "Bu gün xarici ticarət dövriyyəsinə nəzarət yalnız gömrük orqanları üçün deyil, həm də ümumilikdə dövlətlər üçün prioritetdir. Ötən il İndoneziya adasında xarici ticarətə dair saziş imzalanıb. Odur ki, beynəlxalq ticarətin asanlaşdırılması ilə bağlı ölkələrimizin gömrük orqanları qarşısında duran vəzifələr müəyyənləşdirilməlidir", - deyə Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Aydın Əliyev bildirib.
Elektronlaşdırma və şəffaflıq
Son illər ərzində Azərbaycan Dövlət Gömrük Komitəsi transsərhəd ticarətinin asanlaşdırılması üçün milli qanunvericiliyin unifikasiyası və sərhəd inzibatçılığının praktikasında böyük işlər görüb. Hər yerdə IT-texnologiyaların tətbiqi,  hüquqi-normativ sənədlərin yenilənməsi, ən başlıcası isə 2011-ci ilin ortalarında yeni Gömrük Məcəlləsinin qəbulu ölkənin xarici ticarət mexanizmlərində ciddi dəyişikliklərə imkan yaradıb. Son 3 ildə Dövlət Gömrük Komitəsi sərhəddən yüklərin keçməsi  prosesində qeydiyyat və nəzarətə informasiya texnologiyalarının tətbiqi sahəsində də çox iş görüb.  Eyni zamanda, gömrük prosedurlarının standartlaşdırılması və sadələşdirilməsi sahəsində də işlər aparılıb. "Bir pəncərə" sistemi çərçivəsində idxal-ixrac əməliyyatlarının gömrük  qeydiyyatı proseduru  elektron formata  keçirilib, gömrük  orqanlarına daxil olan bəyannamələrin elektron qeydiyyatı həyata  keçirilir.
Korrupsiya ilə mübarizənin gücləndirilməsi, gömrük prosedurlarının qeydiyyatı zamanı şəffaflığın təmini məqsədilə avtomobil idxalına aid bütün qarşılıqlı gömrük rüsumları POS-terminallar vasitəsilə həyata keçirilir,  plastik kartlarla ödəniş sistemi işə salınıb, "elektron növbə" sistemi yaradılıb, informasiya köşkləri şəbəkəsi fəaliyyət göstərir və  s.
Elektron gömrük - e-custom layihəsinin tətbiqinin məntiqi nəticəsi tezliklə bilavasitə Dövlət Gömrük Komitəsinin saytında malların elektron formada deklarasiya edilməsinə keçid olacaq. Bu, gömrük qeydiyyatı prosedurunu bir qədər də asanlaşdıracaq.
Bundan  başqa, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Aydın Əliyevin dediyi kimi, qurum gömrük bəyannamələrini "ASAN  Xidmət" mərkəzlərində qəbul etmək  niyyətindədir. "Biz artıq Gömrük Komitəsi əməkdaşlarının ASAN mərkəzlərində yer almasını  təmin etməyə başalmışıq. Onların köməyilə müvafiq sənədlər həmin mərkəzlərdə qəbul ediləcək. Vətəndaş lazımi sənədlərə malikdirsə, deklarasiya üçün onları "ASAN Xidmət"ə təqdim etməklə əlavə vaxt itkisindən xilas ola bilərsə, ona bu imkan nədən verilməsin? Azərbaycandakı mövcud infrastruktur və elektronlaşma səviyyəsi  buna imkan verir", - deyə A. Əliyev qeyd edib.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın Bali razılaşmasına tam qoşulması yalnız ÜTT ilə 1997-ci ildən aparılan danışıqlardakı bir sıra  çətin məsələlərin həllindən sonra mümkün olacaq. Məlum olduğu kimi, Azərbaycan ÜTT-nin tamhüquqlu üzvü olduqdan sonra özünün uzunmüddətli güzəşt hüququnu qoruyub-saxlamaq və iqtisadiyyatın bəzi sahələri üzrə müəyyən imtiyazlar əldə etmək istəyir. Azərbaycan ÜTT-yə inkişaf etməkdə olan ölkə statusu ilə üzv olmağa və nəticədə aqrar sektorun 10% həcmində subsidiyalaşdırılması imkanı qazanmağa çalışır. ÜTT isə yalnız 5%-lik limitə razılaşır. Yeri gəlmişkən, ÜTT kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalçıları üçün vergi məzuniyyətinin tam ləğvini  tələb edir. Qurum hesab edir ki, bu, məzuniyyət qiymətlərinə təsir edir və bazarda rəqabəti  pozur. Azərbaycan hökuməti isə bu təcrübədən imtina etməyi  düşünmür.
"Azərbaycan ÜTT-yə üzv olmağa tələsmir. Çünki dövlətin iqtisadi siyasətində hazırda əsas məqsəd daxili bazarın qorunması, yerli fermerlərin, təkrar emal müəssisələrinin dəstəklənməsidir. Bazarın dünyaya tam açılması halında ölkəyə kütləvi şəkildə ucuz, bəzi hallarda keyfiyyətsiz xarici məhsullar axacaq, yerli istehsalat depinq axını qarşısında əziləcək, kənd təsərrüfatı isə ciddi ziyan görəcək", - deyə İlham Əliyev vaxtilə bildirmişdi.
Yeri gəlmişkən, bu məsələnin iki tərəfi var. Üstünlük, təbii ki, Azərbaycanın milli və iqtisadi maraqlarına cavab verən tərəfə veriləcək.

The pace of global trade will increase owing to the introduction of new transparent mechanisms for access to markets
In the past two decades, global economic integration processes and the consequent simplification of trading regulations facilitated the dynamic development of the global goods and services market. According to the World Trade Organization (WTO), over this period, the pace of the growth of global trade averaged 5.3 per cent. However, in the post-crisis period, global trade faced a number of problems that led to a strengthening of state protectionism. In order to overcome negative feelings that have accumulated, WTO member states after long negotiations came to a landmark agreement in December 2013, which noticeably simplified global trade. A subsequent discussion of this very important topic has been held in Baku, where the first global conference titled "Trade Facilitation Post-Bali: Putting Policy into Practice" has ended recently.
The Bali package
What is so remarkable about the momentous Indonesia agreements achieved by the WTO members? The ninth WTO ministerial conference in Bali on 3-7 December 2013 ended with the signing of the first agreement in modern history on facilitating trade. Earlier, especially after 2001 when the agenda for the Doha Development Round was adopted, WTO member states had more than once tried to come to unity regarding regulating global trade. Serious disagreements between post-industrial and developing countries concerning subsidies, protection of individual sectors of the economy, non-tariff market regulators, etc impeded the formation of a stable foundation for global trade. After the global economic crisis of 2008, integration processes in trade ended up in an impasse altogether, largely because of the protectionist policies of industrially developed parts of the world which applied different direct and indirect mechanisms to support key industries. The so-called Bali package of agreements related to different areas of the work of the WTO in the field of multilateral regulation of trade was the long-awaited breakthrough in addressing the issue of formation of principles of universal free trade. In particular, negotiations on an agreement on trade facilitation, which provides for a simplification of customs clearance procedures, were completed.
According to the WTO, application of this agreement will lead to a growth in global trade worth of 1 trillion dollars regarding one package of agricultural agreements alone. These agreements provide for full transparency in the application of tariff quotas for imports of food, identify specific steps to reduce measures that distort competition in food markets, and primarily support developing markets and the least developed countries of the world.
On the whole, the global expert community is positive about the post-Bali development period of the global economy. According to the WTO, a 4.7-per-cent growth is forecast for global trade in the current year. The main drivers of the growth are said to be the strengthening of the US economy and the transition of the euro zone into a recovery phase. For comparison: in 2013, the growth rate of global trade was only 2.1 per cent, reaching 18.8 trillion dollars in absolute figures.
However, the implementation of the Bali agreement is a long and difficult path that requires the maximum coherence of the actions of national customs agencies and other state and supra-national departments that are involved in global trade. The global forum titled "Trade Facilitation Post-Bali: Putting Policy into Practice", which was held in Baku on 21-23 May at the initiative of the International Network of Customs Universities (INCU) and Azerbaijan's State Customs Committee, was devoted to aspects of simplifying foreign trade operations. More than 200 delegates representing 65 countries and 20 international customs-related organizations visited Baku to participate in the three-day conference. Among the participants in the forum there were three Nobel laureates in economics.
"The discussion in Baku of trade- and customs-related issues is a very timely move. Today, leading economic analysts and research centers focus mainly on three things: open borders, free trade and international competition. These are the main factors that help simplify and improve trade and customs work," said Thomas J. Sargent, a Nobel laureate in economic sciences and a professor of economic sciences at New York University, who participated in the conference.
The issues discussed in Baku are also important because after the adoption of the Bali agreements towards facilitation of global trade, significant changes are expected to happen in this field in the near future. The strengthening of globalization processes requires appropriate practical solutions by national customs agencies. "Today, control over foreign trade is a priority not only for customs agencies, but also for the states as a whole. Last year, a foreign trade agreement was signed on an Indonesian island, and it is therefore important to identify tasks - which the customs authorities of our countries are facing - to simplify international trade," said the chairman of Azerbaijan's State Customs Committee, Aydin Aliyev.
Electronization and transparency
Over the past few years, Azerbaijan's State Customs Committee (SCC) has done tremendous work to streamline national legislation and practice of border management in order to simplify cross-border trade. The extensive introduction of information technology, updating of legal acts, and, most importantly, the adoption in mid-2011 of a new Customs Code have made it possible to make serious changes to the country's foreign trade mechanism. Over the past three years, the SCC has significantly increased the use of information technology in registering and controlling the passage of cargoes across the border, as well as in standardizing and simplifying customs procedures. Customs clearance procedures regarding import and export operations are now carried out electronically within the "single window" system, and there is also one electronic register for declarations that customs agencies receive.
To intensify the fight against corruption and ensure transparency during customs clearance procedures, all customs duties regarding car imports are paid through POS terminals, plastic cards are used to make payments, the "electronic queue" system has been established, a chain of information kiosks is up and running, etc.
The logical conclusion of the e-customs project will be the forthcoming transition to a system whereby goods are electronically declared directly through the website of the SCC, and this will simplify customs clearance procedures even further.
Moreover, the committee plans to accept customs declarations at ASAN Service centres, the chairman of the State Customs Committee, Aydin Aliyev said. "We have already begun to ensure that State Customs Committee officials are present at ASAN centres. They will accept relevant documents. If a citizen has all necessary papers and can save his or her own time by submitting them for declaration through the ASAN Service, why not give them this kind of an opportunity? The existing infrastructure and the level that electronic registration is at in Azerbaijan make this possible," Aliyev said.
However, Azerbaijan can fully join the Bali agreements if a number of difficult issues are resolved in the negotiating process with the WTO which has lasted since 1997. As is known, the country expects to defend its right to a long grace period and receive some preferences for a number of sectors of the economy after it becomes a full member of this organization. Azerbaijan wants to join the WTO as a developing country and, therefore, get a 10-per-cent limit on subsidies in the agricultural sector, while the WTO only agrees to a 5-per-cent limit. Incidentally, the WTO insists on a complete elimination of tax breaks for farmers, in the belief that tax breaks affect farmers' selling prices and distort competition in the market. However, the Azerbaijani government is not going to abandon this practice.
"Azerbaijan is not in a hurry to join the WTO since in the foreground of the state's economic policy there is currently protection of the domestic market and support for local farmers and processing companies. However, if the market opens up completely, there will be an influx of cheap and often low-quality foreign products in the country, local output will sag under the wave of dumping, and farms will suffer huge losses," President Ilham Aliyev had said earlier.
In other words, this is a double-edged sword, and the advantage in this case is only with those points that will meet Azerbaijan's national and economic interests.