SANKSİYALARA QARŞI MÜQAVİLƏ
Enerji resursları uğrunda mübarizə yenidən qızışır. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Çinə səfəri ötən həftə bütün dünya KİV-in trendinə çevrildi. Amma bu səfər zamanı söhbət iki nəhəng fövqəldövlət, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləri arasında dünya düzəninə dair siyasi müzakirələrdən deyil, Çinə qaz ixracından gedirdi.
"Qazprom", nəhayət, 10 il davam edən danışıqlardan sonra, Çinin CNPC şirkəti ilə qaz ixracına dair razılığa gəlib.
30 illik müqavilənin şərtlərinə əsasən, Çin Rusiyadan ildə 38 milyard kubmetr qaz alacaq. "Mavi yanacaq"ın hansı qiymətə satılacağı isə kommersiya sirri olaraq qalsa da, "Qazprom"un rəhbəri Aleksey Miller müqavilənin ümumi dəyərini açıqlayıb - 30 il ərzində 400 milyard dollar.
Millerin sözlərinə görə, bu, "bütünlükdə SSRİ və "Qazprom"un tarixində bağlanmış ən nəhəng müqavilədir - razılaşma müddətində 1 trilyon kubmetrdən artıq qaz ixrac olunacaq".
Bəzi KİV və ekspertlər açıqlanan məlumatlara əsasən, Çinə satılacaq qazın qiymətini də müəyyənləşdirməyə çalışıblar - 1000 kubmetrə görə 350 dollardan bir qədər artıq. "Qazprom"dan bildiriblər ki, müqavilədə qiymətlər neft zənbili ilə bağlıdır, həmçinin "al və ya ödə" şərtlərini də əhatə edir.
Çinə ixrac olunacaq qazın resurs bazası kimi Kovıktinski (İrkutsk vilayətində) və Çayandskda (Yakutiya) yerləşən yataqlar müəyyənləşdirilib. Onların ümumi qaz ehtiyatı, təxminən, 3 trilyon kubmetr təşkil edir. İxraca 2020-ci ilə az qalmış start veriləcək. Çünki bunun üçün həm Şərqi Sibirdə yerləşən sözügedən yataqların işlənilməsinə, həm də Çinə "Sila Sibiri" qaz kəmərinin çəkilişinə ehtiyac var. Bu işlərə isə xeyli əmək və Rusiya tərəfindən 55 milyard, Çin tərəfindən isə 20 milyard dollar sərmayə lazımdır. V.Putin bildirib ki, bu, "qarşıdakı 4 il üçün dünyanın ən böyük tikintisi olacaq". Onun sözlərinə görə, müqavilə şərtləri hər iki tərəfi qane edir.
Xatırladaq ki, tərəflər arasında danışıqların 10 il uzanmasına məhz Pekinin qiymət məsələsi və nəql marşrutunda güzəştə getməməsi səbəb olub. "Qazprom"la CNPC arasında əməkdaşlığa dair ilk saziş 2004-cü ildə bağlanılıb. Artıq 2006-cı ilin martında Putinin Çinə səfəri zamanı şirkətlər Rusiyadan Çinə təbii qaz ixracına dair protokolu imzalayıblar. 2009-cu ildə tərəflər arasında Rusiyadan Çinə təbii qaz ixracının əsas şərtlərinə dair çərçivə sazişi imzalanıb. Saziş Çin bazarına ildə 68 milyard kubmetrədək "mavi yanacaq"ın ixracını (38 milyard kubmetrədək qazın şərq marşrutu, 30 milyard kubmetrədək "mavi yanacaq"ın isə qərb marşrutu ilə) nəzərdə tutur. Amma "Qazprom" ilkin olaraq ixraca qərb marşrutu - mövcud "Altay" qaz kəməri  vasitəsilə başlamaq istəsə də, bu variant çinliləri o qədər də qane etmirdi. Sonda Pekin bu məsələdə istəyinə nail olub. Axı hazırda Çinin qərb hissəsinə Türkmənistan qazı ixrac olunur. Aşqabadın qaz yataqlarının işlənilməsində, o cümlədən Orta Asiyadan qaz kəmərinin çəkilişi və istismarında əsas rolu məhz Çin şirkətlərinin oynadığını nəzərə alsaq, demək, bu həcm getdikcə artacaq. Ölkənin əsas sənaye mərkəzi olan şərqdə isə məhz qaz çatışmazlığı var.
Qiymət məsələsinə gəlincə, "Qazprom" çinlilərə qazı orta Avropa qiymətinə, yəni min kubmetri 400-450 dollara satmaq istəyirdi. Pekin isə Rusiya qazının hər min kubmetrinə görə 300-350 dollar civarında ödəniş edə biləcəyini deyirdi. Bir arada çinlilər qiymətin, hətta Amerikanın Henry Hub birjasındakı qiymətlə uyğunlaşdırılması təklifi ilə  çıxış etmişdi. Ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, həmin birjada təbii qazın qiyməti Avropadakı qiymətdən 3 dəfə ucuzdur və ümumiyyətlə, ən ucuz "mavi yanacaq" məhz oradadır.
Rusiya qiymət məsələsində hər iki tərəfi qane edən həddi müəyyənləşdirmək üçün Kovıktinsk və Çayandsk yataqlarının işlənilməsində vergi imtiyazlarına getməyə, yəni, bu razılaşmadan büdcə gəlirlərini azaltmağa məcbur olub.
Pekinlə danışıqların ağır keçdiyini V. Putin də etiraf edib. "Çinli dostlar danışıqlarda çətin adamlardırlar", - deyə o, bildirib.
Pekinin Rusiyadan qaz alınması məsələsində güzəştə getməməsinin səbəblərini anlamaq üçün Çinin enerji sektoruna qısa ekskurs  etmək lazımdır. Bu ölkənin enerjiyə olan tələbatının yalnız 4-5%-i təbii qaz hesabına ödənilir. Bu məsələdə əsas rolu kömür oynayır (70%) və Çində kömür ehtiyatı kifayət qədərdir.
Bundan başqa, ölkənin özündə də qaz hasil olunur. İldə 170 milyard kubmetr qaz istehlak edən Çinin hasil etdiyi "mavi yanacaq"ın həcmi 100-120 milyard kubmetrdir. Nəticədə, onun idxal etdiyi qazın həcmi 50 milyard kubmetri ötmür. Bu həcmin yalnız yarısı Orta Asiya, xüsusilə Türkmənistan, həmçinin Myanmadan boru xətləri ilə idxal olunur. Yerdə qalan həcmi çinlilər Avstraliya, Qətər, İndoneziya, Malayziya və digər ölkələrdən maye qaz şəklində alırlar.
Təbii ki, Çin kömür istehlakının azaldılmasını qarşıya hədəf kimi qoyub. Buna səbəb kömürün ekoloji baxımdan zərərli enerji mənbəyi olmasıdır. Amma eyni zamanda, təbii qaza olan tələbatın sürətlə artması Pekini yeni mənbələr axtarışına da  məcbur edir.
Ekspertlərin bildirdiklərinə görə, 2020-ci ilə Çində təbii qaza olan tələbat, təxminən, 2 dəfə artaraq 300-350 milyard kubmetr, daha 20 il sonra isə 700-750 milyard kubmetr təşkil edəcək. Əlbəttə, ölkədə qaz hasilatı da artacaq. Amma bu artımın o qədər də ciddi olacağı gözlənilmir. Bununla yanaşı, dünyanın ən nəhəng şist qazı ehtiyatı (31,5 trilyon kubmetr) Çində olsa da, hazırkı texnologiyalar onun genişmiqyaslı hasilatını həyata keçirməyə imkan vermir. İstənilən halda, Pekin 2020-ci ilə ildə 60-100 milyard kubmetr şist qazı hasil etməyi  planlaşdırır.
Çin hökumətinin "çirkli" kömürdən istifadənin məhdudlaşdırılmasına dair qərarı ilə əlaqədar, tələbatın artdığını, üstəlik, getdikcə daha da arta biləcəyini nəzərə alsaq, ölkənin yeni qaz mənbələrinə ehtiyacının olduğu dəqiqdir. Bu şəraitdə "Qazprom"da uzunmüddətli müqavilə Pekinə təbii qaz idxalı mənbələrini şaxələndirmək imkanı  verir. Bundan başqa, Rusiyadan qaz idxalı hesabına Çin daha bahalı maye qazın alışını azalda bilər. Hazırda çinlilər bu qazı min kubmetri, təxminən, 700 dollardan alır.
AVG Capital Partners (Rusiya) təşkilatının baş analitiki Yelena Yuşkovanın fikrincə, Rusiya qazının Çinə ixracına dair razılaşma maye qaz bazarına ciddi zərbədir. "Pekin maye qaz layihələrinə marağını getdikcə itirə bilər. Bundan başqa, indi Çin maye qaz layihələri ilə bağlı danışıqlarda daha təsirli  rçaqlara malikdir", - deyə Y. Yuşkova "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib.
Rusiya üçün və qismən də "Qazprom" üçün bu müqavilə xeyli qazanc gətirəcək. Doğrudur, Çinə ixrac olunacaq qazın ümumi həcmi (38 milyard kubmetr) Avropaya satılan "mavi yanacaq"ın (150 milyard kubmetr) yalnız dörddəbirini təşkil edir. Amma bu müqavilə "Qazprom"un Cənub-Şərqi Asiyanın sürətlə inkişaf edən bazarına yolunu açacaq və ona ən nəhəng bazar olan Avropanın monopoliyasından xilas imkanı yaradacaq.
"Bu göstərir ki, Rusiya öz qaz ixracının şaxələndirilməsi, Avropa bazarlarından asılılığının azaldılması yolunu tapıb. Bununla yanaşı, o, Qərbdən olan tərəfdaşları ilə qazın qiyməti ilə bağlı danışıqlarda daha sərbəst olmaq imkanı qazanıb", - deyə  Y. Yuşkova bildirir.
Analitikin fikrincə, Avropaya qaz ixracı məsələsində daha hər hansı ciddi artım gözləmək mümkün deyil. Çünki Avropa iqtisadiyyatındakı tənəzzül yaxın illərdə onların enerji resurslarına daha çox pul xərcləməsini mümkünsüz edir. Üstəlik, Çinə qaz ixracı Cənubi Koreyaya və Yaponiyaya da ixraca təkan ola bilər. Yeri gəlmişkən, bu günlərdə "Tokyo Gas" şirkətinin Paris ofisinin rəhbər müavini Takao Kasumi dünyanın ən böyük şist qazı istehlakçısı olan Yaponiyanın Rusiyadan qaz kəmərinin çəkilməsinə dair danışıqları davam etdirdiyini söyləyib. Amma bu, yaxın gələcəyin işi deyil. Onun sözlərinə görə, qaz kəmərinin inşası şist qazının baha başa gəlməsi fonunda Yaponiya üçün variantlardan biridir.
Çinlə müqavilənin Ukraynada yaşananlar üzündən Rusiya ilə Qərb arasında münasibətlərin gərginləşdiyi bir vaxtda imzalanması heç də təsadüf deyil. Böyük ehtimalla, "Qazprom"un Pekinlə danışıqlarda qiymət məsələsində güzəştə getməsinə Qərbin Rusiyanın enerji sektoru da daxil olmaqla, ayrı-ayrı sektorlarına sanksiyaların tətbiq ediləcəyinə dair hədəsi səbəb olub. Fiziki olaraq qaz ixracına hələ 4-6 ildən sonra başlanılacaq. Buna baxmayaraq, artıq müqavilənin bağlanması Rusiyanın qaz monopoliyasının avropalı tərəfdaşlarla apardığı danışıqlarda əl-qolunu açacaq. Xatırladaq ki, avropalılar son illərdə "Qazprom"u bir neçə dəfə qiymətdə endirimə məcbur edə bilib. "Amma indi "Qazprom" avropalı tərəfdaşlarla danışıqlarda özünü daha rahat hiss edəcək. Çünki daha Rusiya üçün qaz ixracında Qərb yeganə istiqamət deyil", - deyə Y. Yuşkova bildirir.
Üstəlik, uzun illərdən bəri gözlənilən müqavilənin, nəhayət, imzalanması xəbəri Rusiya ilə Ukrayna arasında qızışmaqda olan qaz böhranında da öz rolunu oynaya bilər. Artıq iyunun 1-dən "Qazprom" Ukrayna ilə qaz ixracı məsələsində qabaqcadan ödəniş sisteminə keçməyə hazırlaşır. Demək, hazırda Rusiyaya Moskva tərəfinin iddiasına görə 3,5 milyard, Kiyevin dediyinə görə isə 2,2 milyard dollar borcu olan Ukrayna bu borcu iyunun 2-dək ödəməsə, səhəri gündən etibarən ölkəyə qaz ixracı dayandırılacaq. Üstəlik, "Qazprom" avropalı istehlakçılar qarşısında öhdəlikləri yerinə yetirəcəyinə zəmanət versə də, orada bir şərt qeyd olunur: tranzitə görə məsuliyyət Ukraynanın üzərindədir.
"Bu, həm də ukraynalı tərəfdaşlarımızın qazdan icazəsiz istifadəyə görə məsuliyyətini əks etdirir". "Qazprom" isə öz növbəsində, avropalı istehlakçıların heç bir probleminin yaranmaması üçün əlindən gələni edəcək", - deyə A. Miller qeyd edib.
Qaz ixracının kəsilməsi təhlükəsini nəzərə alan Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Barrozu Rusiya prezidenti Vladimir Putinə məktubla müraciət edib. "Nə qədər ki, Aİ, Rusiya və Ukrayna arasında qazla bağlı danışıqlar davam etdirilir, qazın verilişi dayandırılmamalıdır. Rusiyanın bu öhdəliyi yerinə yetirəcəyinə ümid edirəm. "Qazprom" Avropa şirkətləri ilə müqavilələrdə nəzərdə tutulan həcmdə qaz ixracını davam etdirməlidir", - deyə məktubda bildirilir.
Barrozu Rusiyanın ehtiyac yaranacağı təqdirdə, əvvəlcədən xəbərdarlıq sistemini aktivləşdirəcəyinə ümidini də ifadə edib.
Yeri gəlmişkən, ABŞ-ın təzyiqlərinə baxmayaraq, Aİ Rusiyanın enerji sektoruna sanksiyaların tətbiqinə qarşıdır.
"Rusiyalı tərəfdaşlarımız artıq 40 ildən çoxdur ki, Aİ bazarlarının ən vacib qaz tədarükçüsüdürlər. İndi yaranmış böhranla əlaqədar olaraq, biz Aİ-də Rusiyaya qarşı mümkün sanksiyaları nəzərdən keçiririk. Amma Rusiyanın enerji sektoruna, xüsusilə də qaz təchizatına təsir edəcək sanksiyaların tətbiqi məqsədəuyğun sayılmır", - deyə Aİ-nin enerji sahəsinin kuratoru Günter Ettinger bildirib: "Biz qaz nəqlindən silah kimi istifadə edərək, ixracın dayandırılmasını doğru hesab etmirik... Ukraynaya, Moldovaya, Balkan ölkələrinə qaz nəqlinin təmin olunacağını da gözləyirik. Onlar bizim tərəfdaşlarımızdırlar və biz onlara görə məsuliyyət daşıyırıq. İyunun 1-dən qaz tədarükünün təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə üçtərəfli danışıqlara başlamağa hazırlaşırıq". Avrokomissar onu da bildirib ki, Aİ Şurasının iyunun sonlarındavəziyyətin müxtəlif senarilər üzrə inkişafını nəzərdə tutan təhlükəsiz qaz tədarükünə dair xüsusi qətnamə hazırlayacaq.
İstənilən halda, Ukrayna böhranının dünyanın enerji xəritəsinə öz təsirini göstərdiyini, Rusiya ilə Çin arasında 10 ildir davam edən danışıqların yalnız tərəflərin düzgün strategiya qurmaq bacarıqları üzündən deyil, həm də Moskvanın Avropa ilə münasibətlərinin pisləşməsi səbəbi ilə uğurla nəticələndiyini söyləmək mümkündür.
Bununla yanaşı, Avropa da qaz oyununda öz partiyasını oynaya bilər. Məsələn, onun Çində maye qaza tələbatın azalmasından istifadə edərək, artıq qazı öz bazarlarına yönəltməsi mümkündür.
Hər halda, Rusiya ilə Çin arasında əldə edilmiş qaz razılaşmasının iqtisadi şərtləri nə olursa-olsun, müqavilənin siyasi podopleka şübhə doğurmur. Suriya böhranı, İranın nüvə proqramı, Fələstin-İsrail münaqişəsinin həlli və digər beynəlxalq problemlərə eyni mövqedən yanaşan Moskva ilə Pekin indi daha sıx inteqrasiya etmək niyyətində olduqlarını hər kəsə göstərdilər. Bu, xüsusilə ABŞ və Aİ ilə münasibətləri pisləşən, onlar tərəfindən mümkün sanksiyalarla qarşı-qarşıya qalmış Rusiya üçün vacibdir. Odur ki, tərəflər qaz razılaşmasında maddi gəlirləri tezliklə əldə etməyəcəklərsə belə, siyasi dividendlər özünü çox gözlətməyəcək.

CONTRACT AGAINST SANCTIONS
Struggle for energy resources is gathering momentum. Russian President Vladimir Putin's visit to China set the trend for all the media last week. There were no political discussions on the world order between the two big powers and permanent members of the UN Security Council. The talk was about gas supplies to China.
After 10 years' negotiations, Gazprom has at long last reached consensus with China's CNPC on gas supplies.
In accordance with the 30-year contract, China is going to import 38bn cu m of gas per year. The gas price being still behind the veil of commercial secrecy, Gazprom head Aleksey Miller has made public the total value of the contract: 400bn dollars spread over 30 years.
According to A.Miller, this is the "biggest gas supply contract throughout the history of the Soviet Union and Gazprom: more than one trillion cubic metres during the contract period. This gave a clue for a number of media and experts to roughly figure out the price within 350 dollars per 1,000 cu m or a little higher. The price formula in the contract is pegged to the oil basket. It also has a take-or-pay provision, Gazprom said.
Laid down as the resource base for the gas supplies to China are the Kovyktinskoye (in Irkutsk Region) and Chayandinskoye (in Yakutia) fields with reserves totalling three trillion cu m of gas. Supplies will be launched towards 2020 as it is necessary to invest both in developing those fields in Eastern Siberia and in building the Power of Siberia pipeline to China. That work will take quite a lot of effort and investments: 55bn dollars from the Russian side and 20bn dollars from the Chinese side. As V.Putin said, that will be "the biggest construction site in the world for the next four years, without exaggeration". According to him, both sides are satisfied with the contract terms.
It is exactly China's non-compliance on matters of price and supply routes that protracted the negotiations for as long as 10 years. The first agreement on cooperation between Gazprom and CNPC was signed in 2004. As early as March 2006, during Putin's visit to China, the companies signed a protocol on natural gas supplies from Russia to the People's Republic of China. Then in 2009, the sides signed a framework agreement on major terms of natural gas supplies from Russia to China that envisaged exporting up to 68bn cu m of gas annually (up to 38bn cu m using the eastern route and up to 30bn cu m using the western route). Initially, Gazprom wanted to start export by the western route using the existing Altay pipeline. But the Chinese were not much interested in that direction as they were in the eastern one and they got their way in the end. The thing is that Turkmen gas is being supplied to the western part of China and its import volumes will keep growing given the fact that Chinese companies that are playing the leading part in developing Ashgabat's gas fields and in building and operating the gas pipelines from Central Asia. As for the eastern part of the country where major industrial centres are concentrated, there is a shortage of gas.
As for the gas price, Gazprom calculated it on the basis of the average European value of 400 to 450 dollars per 1,000 cu m China was ready to pay between 300-350 dollars and even suggested during one period to peg the price to that of the US Henry Hub exchange. According to experts' data, that hub's gas price is three times lower than in Europe and it is in general the world's lowest price. In order to reach a level of prices acceptable for both sides, the Russian Federation had to offer tax preferences in developing the Kovyktinskoye and Chayandinskoye fields which will naturally reduce budget revenues from this deal.
Even V.Putin confirmed that the talks had a hard going admitting that the "Chinese friends are hard negotiators".
In order to understand why Beijing in so uncompliant on matters of gas purchase from Russia, we need a little excursus to China's energy sector. Natural gas accounts for as little as 4 to 5 per cent of the country's overall energy consumption with coal (70 per cent) playing the first fiddle as its reserves are huge in China.
In addition, the country also produces quite a lot of gas by global standards, within 100bn to 120bn cu m, while consuming 170bn cu m. As a result, import does not exceed 50bn with only half of it being piped from Central Asia, specifically, Turkmenistan, and from Myanmar. The rest is liquefied gas supplied from Australia, Qatar, Indonesia, Malaysia and other countries.
Naturally enough, China has set the task to reduce the consumption of coal as the most environmentally-unfriendly energy resource. At the same time, rapid growth in gas consumption makes the country seek new sources.
According to expert data, the demand for gas will almost double by 2020 reaching 300-350bn cu m and 700-750bn cu m within another 20 years. Gas production will certainly be growing, too, but definitely not at such an impressive pace. China has the world's largest shale gas reserves (31.5 trillion cubic metres) but current technologies cannot provide for its large-scale extraction. In any event, China expects to produce 60-100bn cu m of shale gas annually by 2020.
However, taking into account consumption growth rates which may increase even more upon the Chinese government's decision to limit the use of "dirty" coal, the country will need new sources of gas.
In such conditions, the contract with Gazprom enables Beijing in the long term to diversify its sources of natural gas import. More than that, by importing gas from Russia, China can reduce its expensive purchases of liquefied gas currently imported at almost 700 dollars per 1,000 cu m.
According to Yelena Yushkova, chief analyst of AVG Capital Partners (Russia), the agreement on Russian gas supplies to China strikes a blow against the liquefied gas market. "Beijing may gradually lose interest in liquefied gas projects. In addition, China now has more leverage in its negotiations on liquefied gas contracts," Ye.Yushkova told R+
This contract also promises quite a lot of advantages for Russia in general and Gazprom in particular. Although the amount of gas supplies to China (38bn cu m) equals only a quarter of gas export to Europe (150bn cu m), this opens the door for Gazprom to the rapidly growing market of South East Asia and makes it possible to get rid of Europe's monopoly as the biggest market. "This points to the fact that Russia has found a way to diversify its gas export and reduce dependence on European markets getting at the same time more freedom in negotiating gas supply prices with Western partners," Ye.Yushkova said.
It is all the more so that, according to the analyst, one can hardly expect any significant growth in supply volumes as current recession in the European economy does not imply any increase in consumption of energy resources in the next few years.
In addition, gas supplies to China may give an impetus for exports to South Korea and Japan. By the way, Takao Kasumi, deputy general manager of the Tokyo Gas office in Paris, announced recently that Japan, the world's biggest consumer of liquefied natural gas, was continuing negotiations on building a gas pipeline from Russia but this may be a matter of more distant future. According to him, a gas pipeline is an option for providing Japan with gas supply especially against the background of the high price of liquefied natural gas.
It is no coincidence that the contract with China was concluded just during an aggravation in relations between Russia and the West over Ukraine. Most probably, the threat of sectoral sanctions from the West including against the energy sector made a contribution to compromise from Gazprom. Although there is some four to six years to go before the start of physical supplies, the presence of the contract unties to a certain extent the Russian gas monopoly's hands in its talks with its European partners who have got more than one gas reduction over the past few years. "However, it will now be easier for Gazprom to agree on gas prices with its European partners as the West is no longer the only export destination outside the CIS countries," said Ye.Yushkova.
It is all the more so that the news of signing the long-awaited contract may play a role in the Russian-Ukrainian gas crisis gathering momentum. Gazprom promised to make Ukraine pay for gas supplies in advance as from 1 June. This means that if Ukraine, already owing a debt totalling, according to the Russian and Ukrainian sides, 3.5bn and 2.2bn dollars respectively, fails to transfer a certain amount to the Russian Federation on 2 June, gas supplies to Kiev will stop on the very next day. At the same time, the gas monopoly guarantees fulfilment of its commitments to its European consumers provided that Ukraine remains responsible for the transit.
"This also includes our Ukrainian partners' responsibility for so-called unauthorized tapping of gas. Yet Gazprom for its part is going to do its best for European consumers to have no problems," A.Miller said.
Taking account of the threat of stopping supplies, European Commission President Jose Manuel Barroso sent a letter to Russian President Vladimir Putin. "As long as the trilateral talks are on-going, gas flows should not be interrupted. I count on the Russian Federation to maintain this commitment. It therefore continues to be Gazprom's responsibility to ensure the deliveries of the required volumes as agreed in the supply contracts with European companies," J.M.Barroso's letter reads. He also expects Russia to activate the early warning system well in advance if ever the need arises.
By the way, despite pressure from the USA, the EU is against imposing sanctions on Russia's energy sector. "Our Russian partners for over 40 years are the most important gas suppliers
"Our Russian partners for over 40 years are the most important gas suppliers to the EU market. Now due to the crisis in the EU, we consider possible sanctions against Russia. But in regard to the energy sector and particularly gas supplies, sanctions do not seem appropriate," said EU Commissioner for Energy Gunther Oettinger.
We believe the misuse of gas supplies as a weapon by their termination ... We expect that there will be also provided with gas supplies to Ukraine, Moldova and the Balkan countries. Energy security concerns of these countries. These are our partners, and we accept responsibility for them. We are preparing to hold a trilateral meeting on gas with the intention to ensure security of supply gas from June 1," the EU commissioner said. By the end of June, the Council of the EU is preparing a special resolution on the security of gas supplies on the basis of different development scenarios, he added.
In any event, it can be said that the Ukrainian crisis has played its role on the energy map of the world and Russia's 10 year long negotiations with China have been crowned with success not only thanks to the sides' skilfully built strategy but also due to worsened relations with the Old World.
In this situation, Europe can also play its own game of gas, in particular, using China's reduced demand for liquefied natural gas and sending those excessive amounts to its own market and increase purchases of such gas.
Yet nonetheless, whatever the economic premises of Russia's gas deal with China, the hidden motive behind the contract is rather political. By demonstrating enviable unanimity in approaches to a number of international problems including the Syrian crisis, Iran's nuclear programme, settling the Palestine-Israel conflict and a number of others, Moscow and Beijing have pointed to their intention to expand their integration even more. This is especially important for the Russian Federation during this period when its relations with the USA and Europe are deteriorating and a new round of sanctions is starting. Therefore, even if there is a long time to go before the sides get their financial gains from the deal, they can harvest their political dividends straight away.