İRƏVANDA "İKİQAT İSTERİKA"
ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin regiona növbəti səfərinin nəticələri İrəvanda və ondan kənarda müzakirə və təhlil olunmaqdadır. Açığı, region bu cür səfərlərə çox şahidlik edib. Amma həmsədrlərin bu səfərlərini hamını bezdirmiş köhnə səfərlərlə eyni tutmaq olmaz. Səbəb heç də yalnız onun cəbhə xəttində atəşkəsə dair razılaşmanın əldə olunmasının 20-ci ildönümü ilə üst-üstə düşməsi deyil. Səfərdən əvvəl Minsk qrupunun amerikalı həmsədri Ceyms Korlikin Karnegi Mərkəzindəki səs-küy yaradan çıxışını da yada salmaq lazımdır. Xatırladaq ki, o, çıxışında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə yenilənmiş Madrid prinsiplərinin nədən ibarət olduğunu açıqlamışdı. Onların arasında Ermənistanın eşitmək belə istəmədiyi Dağlıq Qarabağa aralıq statusunun verilməsi ilə yanaşı, keçmiş DQMV-yə daxil olmayan Azərbaycan rayonlarının işğaldan azad olunması tələbləri də yer alır. Dağlıq Qarabağı Ermənistanla birləşdirən Laçın dəhlizinə gəlincə, Uorlikin sözlərinə görə, dəhlizin eni bütünlükdə Laçın rayonunu əhatə edə bilməz.
"R+" artıq ermənilərin Uorlikin bu çıxışından dərhal sonra qaldırdıqları isterika haqqında yazıb. Və təsadüfi deyil ki, Ermənistan lideri Serj Sarqsyan öz şərhini elə qurub ki, sanki Uorlikin işğal edilmiş ərazilər haqqında səsləndirdyi abzası ya görmür, ya da onu başqalarının görməməsi üçün əlindən gələni edir.
Ermənistan hökuməti həmsədrləri, daha dəqiqi, Ceyms Uorliki işğal altındakı Laçın rayonunda "gənc qarabağlılar"ın piketi ilə qarşılayıb. Xankəndinin əsas meydanında o qədər də çox insanın qatılmadığı, lakin kifayət qədər səs-küylü mitinq keçirilib. Mitinqə toplaşanlar gözlənildiyi kimi, heç kimin tanımadığı "DQR"in "geri qaytarılacaq ərazilərə malik olmadığını" bəyan ediblər.
Amma görünən odur ki, İrəvan dünya diplomatiyasında müşahidə olunan tendensiyanı dayandırmağın mümkün olmadığını anlayır. İrəvanın əksər ekspertləri həmsədrlərin açıqlamalarında "birbaşa və açıq təhlükə" görürlər. "Vasitəçilərin Dağlıq Qarabağa bitişik rayonların işğaldan azad olunmasının vacibliyi haqqında bəyanatları çox ciddi narahatlıq yaradır. Çünki onların açıqlamalarında vurğunun dəyişdiyini müşahidə etmək mümkündür", - deyə NEWS.am saytına açıqlamasında politoloq Yervand Bozoyan bildirib. O, münaqişədə status-kvonun saxlanmasının yolverilməz olduğuna dair fikirlərin yeni olmadığnı, amma ərazilərin qaytarılmasına dair bəyanatların kifayət qədər narahatlıq yaratdığını söyləyib: "Vəziyyət dəyişir və mən təhlükə hiss edirəm".
İrəvanın "Lraqir" qəzeti isə vəziyyəti belə qiymətləndirir: "ATƏT-in Minsk qrupunda nizamlanmanın Türkiyə-Azərbaycan variantının lobbiçiliyini kimin daha tez həyata keçirəcəyinə dair yarış başlayıb. Çünki Ermənistan ciddi siyasi layihənin tərkib hissəsi ola bilməyəcəyini açıq şəkildə göstərib. Əslində, Minsk qrupu bəyanatı Türkiyə və Azərbaycan üçün səsləndirib. Ermənistan üçün bu, ultimatuma bənzəyir".
Bu yerdə daha bir məqamı qeyd etmək vacibdir. Son aylar rəsmi İrəvan Qərblə əlaqələri bərpa etmək üçün yenidən aşkar cəhdlər göstərməyə başlayıb. Halbuki, ermənilərin sentyabrın 3-dəki addımı və Gömrük İttifaqına qoşulmağı bəyan etməsindən sonra, artıq bui işin mənası qalmadığını düşünmək olardı. Amma Ermənistan Rusiyanın və KTMT-dəki müttəfiqlərinin NATO ilə əlaqələri kəsmək çağırışlarına baxmayaraq, alyansın "Sülh naminə tərəfdaşlıq" proqramında iştirakını davam etdirir. Üstəlik, Ermənistan prezidenti S. Sarqsyan Avropa İttifaqının Praqada keçirilən "Şərq tərəfdaşlığı" sammitinə də qatılıb. Bu gün isə ermənilər Uorlikin bəyanatı fonunda bir şeyi dərk edirlər: Qərb hələlik Qarabağ məsələsi ilə bağlı əvvəlki siyasətini davam etdirərək, tərəfləri "öz aralarında razılığa gəlməyə" çağırsalar da, vəziyyət həqiqətən Ermənistana səfr etməyəcək istiqamətdə inkişaf edir. Yaşanan dəyişikliklərə necə reaksiya verməyi isə, deyəsən, İrəvan həqiqətən də bilmir.
İrəvan Rusiya tərəfindən də xoş olmayan sürprizlə üzləşib və deyəsən, onları ən çox məyus edən məhz bu olub. Bu, Astana-Moskva-Minsk-İrəvan telekörpüsü zamanı baş verib. Avrasiya İqtisadi Komissiyasının İnkişaf və İnteqrasiya Departamentinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Anton Azarov bildirib ki, Ermənistan Gömrük İttifaqına üzv olacağı təqdirdə, Ermənistanla Qarabağ arasında gömrük sərhədi yaranmalıdır. İrəvan bu bəyanatı hiddətlə qarşılayıb və cavab özünü çox gözlətməyib. "Ermənistanla "Dağlıq Qarabağ Respublikası" arasında heç bir halda gömrük sərhədinin olması mümkün deyil", - deyə Ermənistan parlamentinin xarici əlaqələr üzrə daimi komissiyasının sədri Artak Zakaryan bildirib. Azarov sonradan sualı düz anlamadığını deyib. Amma görünən odur ki, artıq "mesaj" ermənilərin əksəriyyətinə çatıb: Ermənistanda bu qənaətə gəliblər ki, onların başqalarına məxsus torpaqlara iddialarını Moskva da açıq və əyani şəkildə dəstəkləmək fikrində deyil. Belə olan təqdirdə, Rusiyadan Gömrük İttifaqının qaydalarını Qarabağa da yaymaqla, ermənilərin üzərinə "çətir" tutacağını gözləmək olmaz.
Düşünmək olar ki, bu məsələ ilə bağlı Ermənistanın Gömrük İttifaqındakı digər tərəfdaşlarının, ilk növbədə Qazaxıstanın da öz fikri var. Ən başlıcası, erməni politoloqlar bir həqiqəti artıq əminliklə proqnozlaşdırmağa başlayıblar: Rusiya bu gün olmasa da, sabah Azərbaycanla münasibətlərini Ermənistan və Dağlıq Qarabağın hesabına yaxşılaşdırmağa çalışacaq. Məsələn, "Modus Vivendi" mərkəzinin rəhbəri, politoloq Ara Papyan keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, Ermənistan prezidentinin Gömrük İttifaqına qoşulmaq haqda bəyanatından sonra Kreml "İrəvanı cibdə hesab edir" və bu üzdən artıq diqqətləri Azərbaycana yönəldib. Ermənistan xüsusi xidmət orqanlarının sabiq rəhbəri David Şahnazaryan isə deyir: "Ermənistanla Azərbaycanın indiki və 15 il əvvəlki iqtisadi durumlarını müqayisə etmək olmaz. O, durmadan Azərbaycanın xeyrinə dəyişir". Bununla yanaşı, Şahnazaryan bildirib ki, "bunu söyləmək nə qədər ağrılı olsa da (Ermənistan nöqteyi-nəzərindən - red.), Azərbaycan kifayət qədər müstəqil, müxtəlif istiqamətli xarici siyasət yürüdür. Miqrasiyanın templərinə görə Ermənistan Azərbaycandan öndədir. Üstəlik, Azərbaycanda əhalinin sayı artır. Enerji təhlükəsizliyi məsələsinə gəlincə, Ermənistanın bütün enerji sistemi Rusiyanın nəzarətindədir. Azərbaycan isə öz enerji təhlükəsizliyini təmin etməklə yanaşı, artıq bir çox ölkələr bu sahədə ondan asılı vəziyyətdədir". Başqa sözlə, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycanda istər Qərbin, istərsə də Rusiyanın ciddi siyasi maraqları var. Üstəlik, Bakı müstəqil xarici siyasət yürüdür. Odur ki, maraqlar balansının kimin xeyrinə dəyişdiyi aydındır. Bununla yanaşı, beynəlxalq hüquq (o da Azərbaycanın tərəfindədir) da yaddan çıxarılmamalıdır. Bütün bunların nəticəsində Ermənistanın "ikiqat isterika" həddinə çatmış anlaşılan qorxuya düşməməsi mümkün deyil - xarici oyunçuların regionda öz maraqları var və bu maraqlar heç də Ermənistanın maraqları ilə üst-üstə düşmür.

YEREVAN'S "DOUBLE HYSTERIA"
In Yerevan - and not just Yerevan - discussion and analysis of the latest "shuttle" trip to the region of the co-chairs of the OSCE's Minsk Group continues. To be frank, the region has seen more than enough of such visits. But the current visit by the co-chairs could scarcely be called boring routine, and not just because it coincided with the 20th anniversary of the establishment of the cease-fire regime, albeit a relative one, on the front line. Nonetheless, one should point out the much-talked of speech at the Carnegie Centre by the co-chair of the OSCE's Minsk Group from the US, James Warlick, in which he set out the revamped Madrid principles of a settlement to the Armenia-Azerbaijan conflict over Nagornyy Karabakh, which preceded the visit.  These included not only the granting of interim status to Nagornyy Karabakh, which Armenia does not wish to hear about, but also a demand for the withdrawal of troops from Azerbaijan's occupied regions which were not part of the former NKAR [Nagornyy Karabakh Autonomous Region]. As far as the Lacin [Lachin District of Azerbaijan occupied by Armenian troops] Corridor, which links Nagornyy Karabakh with Armenia, is concerned, then, according to Warlick, its width cannot include the whole of Lacin District.
R+ has already written about the hysteria that was raised in Armenia immediately after Warlick announced the basic principles of a settlement. And it was not by chance that in his comments Armenia's leader Serzh Sargsyan either failed to notice the paragraph where Warlick spoke about the occupied territories and the need for them to be returned or tried to do all he could to ensure the others didn't notice it.
The Armenian authorities welcomed the co-chairs, or rather James Warlick, in occupied Lacin District with a picket of "young Karabakhis".  And in the main square in Xankandi [Khankendi] a small, but very noisy youth rally was held, the participants in which just as predictably stated that the "NKR", which is recognized by no-one, has no territories subject to "return".
However, in Yerevan they are apparently aware that the trend in world diplomacy cannot be reversed. Moreover, many representatives of Yerevan's community of experts see a "direct and clear threat" in the words of the co-chairs. The statement by the co-chairs of the OSCE's Minsk Group on a return of the territories surrounding Nagornyy Karabakh, is very alarming because the emphasis is changing, political expert Yervand Bozoyan said in an interview with an Armenian News-News.am correspondent. He said that the statement about the impermissibility of the maintenance of the status quo on the Karabakh question is nothing new, but on the return of the territories this was very disturbing. "The situation is changing and I see danger in this," Yervand Bozoyan stressed.
And Yerevan's "Lragir" said bluntly: "Competition has begun in the OSCE's Minsk Group as to who can lobby the Turkish-Azerbaijani version of a settlement the quickest. Because Armenia has demonstrated in every way that it is incapable of becoming a part of a serious political project." And generally, it says, "in fact the Minsk Group made the statement for Turkey and Azerbaijan, and for Armenia it looks like an ultimatum".
Perhaps one ought to add another thing here. In recent months official Yerevan has clearly been making attempts to re-build bridges with the West, although it would appear that after 3 September and the statements about readiness to join the Customs Union such activity would have lost its purpose. Nevertheless, Armenia, despite Russia's call to its allies in the CSTO [Collective Security Treaty Organization] to curtail their relations with NATO, continues to take part in the Partnership for Peace programme, and its president, Serzh Sargsyan, even went to the Eastern Partnership summit in Prague. And still today, against the background of Warlick's statements, in Armenian circles they are already beginning to realize that although the West is at the moment conducting its old policy in Karabakh, calling on the sides to "reach an agreement themselves", the situation is actually "progressing", and not to Armenia's advantage. And Yerevan simply doesn't know how to react to these changes.
A no less unpleasant surprise also followed from the Russians which, apparently, was the biggest disappointment for Yerevan. A political bomb exploded during the course of an innocent Astana-Moscow-Minsk-Yerevan tele-bridge, when the head of the international interaction section of the Development and Integration Department of the Eurasian Economic Commission, Anton Azarov, made it clear that in the event of Armenia's joining the Customs Union a customs border should appear between it and Karabakh. Yerevan was outraged. A response immediately followed. "A customs border between Armenia and the 'Nagornyy Karabakh Republic' is impossible under any circumstances," the chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the Armenian parliament, Artak Zakaryan, said. Azarov then explained that he had incorrectly understood the question, and so on, but, in all probability, most people in Yerevan got the "message": they came to the conclusion that Moscow also has no intention of publicly and openly supporting Armenia's claims to other people's territories, never mind unfurling an "umbrella" over them in the form of extending the rules of the Customs Union to Karabakh. One may surmise that Armenia's other partners in the CU, especially Kazakhstan, also have their own opinions on this score.
The main thing is that political analysts in Yerevan are already confidently predicting that Russia will not be trying either today or tomorrow to improve relations with Azerbaijan at the cost of Armenia and Nagornyy Karabakh. As the head of the Modus Vivendi Centre, the political analyst Ara Papyan, argued at his press conference, following Armenian President Serzh Sargsyan's statement about joining the Customs Union, the Kremlin believes that "Yerevan is already in its pocket" and it is now Azerbaijan's turn. "Baku has oil and gas. Therefore, it has money as well. It remains to be motivated by Nagornyy Karabakh," Papyan noted.
And former head of the Armenian special services, David Shakhnazaryan, added: "There is no way you can compare the economic situation of Armenia and Azerbaijan now and 15 years ago; it is constantly changing in Azerbaijan's favour." Moreover, he believes, "painful though it is to say this (from Armenia's point of view - Ed. Note), Azerbaijan is conducting a fairly independent and diversified foreign policy. In rates of migration Armenia outstrips Azerbaijan where the population, unlike Armenia, is increasing. On the question of energy security, Russia controls the whole of Armenia's energy system, whereas Azerbaijan has provided its own energy security and the energy spheres of many countries depend on it". To put it another way, unlike Armenia, Azerbaijan is of considerable political interest to the West and Russia, and what is more, is conducting an independent foreign policy. And therefore it is perfectly obvious to whose advantage the balance of interests is moving. At the same time, international law (which, let us remember, is on Azerbaijan's side) should not be discounted, either. And as a result the Armenian political in-crowd simply cannot help but experience a quite understandable fear leading to a kind of "double hysteria", because the external players in the regions are discovering their own interests, which are far from being in tune with Armenia's.