20 ildir davam edən atəşkəs rejimi ərzində Dağlıq Qarabağ münaqişəsini çözmək mümkün olmayıb
Bu günlərdə Dağlıq Qarabağ uğrunda Ermənistanla Azərbaycan arasında gedən müharibədə aktiv hərbi əməliyyatlara son qoymuş Bişkək protokolunun imzalanmasının 20-ci ili tamam oldu. Amma ATƏT-in Minsk qrupunun himayəsi ilə uzun illərdir tərəflər arasında aparılan sülh danışıqları hələ də heç bir ciddi nəticə verməyib.
Köhnə hamam, köhnə tas
ABŞ, Rusiya və Fransanın timsalında vasitəçilərin ötən bu illər ərzində heç bir iş görmədiklərini demək olmaz. Bu müddətdə istər Minsk qrupu həmsədrləri, istərsə də başqa ölkələrin ekspert ictimaiyyəti tərəfindən münaqişənin həlli ilə bağlı kifayət qədər ideya irəli sürülüb. Misal kimi, Ermənistanın Meğri rayonu ilə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin dəyişdirilməsinə dair təklifi, ümumi dövlət ideyasını, hətta Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında yeraltı tunelin çəkilişi ideyasını göstərmək olar. Lakin münaqişə tərəfləri bütün bu ideya və təklifləri rədd edib. Analitiklərin fikrincə, tərəflərin münaqişənin həllinə ən çox yaxınlaşdıqları dövr 1990-cı illərin sonları olub. O zaman Ermənistan güzəştlərə getməyə razılaşmışdı. Amma bütün bunların nə ilə nəticələndiyi hər kəsə bəllidir. Ermənistan silahlılarını münaqişə zonasından çıxarmaq, bəzi əraziləri Azərbaycana qaytarmaq fikrində olan Ermənistan prezidenti Levon Ter-Petrosyan 1998-ci ilin fevralında "Qarabağ klanı"nın təzyiqi ilə istefaya getdi, onun yerini Robert Koçaryan, daha sonra isə Serj Sarqsyan tutdu. 1999-cu ilin oktyabrında isə Ermənistan parlamentində qanlı terror aktı baş verdi. Versiyalardan birinə görə, (yeri gəlmişkən, bu cinayətin üstü hələ də tam açılmayıb), səbəb Ermənistanın ATƏT-in İstanbulda keçiriləcək sammitində İrəvanın Qarabağ məsələsində güzəştlərə getməsini nəzərdə tutan sənədi imzalamağa hazırlaşması idi.
Nəticə olaraq, Dağlıq Qarabağ və Azərbaycanın ona bitişik daha 7 rayonu hələ də erməni işğalındadır.
Qu, Xərçəng və Durnabalığı
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində əsas vasitəçilər ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən Rusiya, ABŞ və bütünlükdə Avropa İttifaqının maraqlarını ifadə edən Fransadır. Şübhəsiz ki, onların hər birinin regionda öz marağı var. Vaxtilə vasitəçilərin tərkibi regionda beynəlxalq maraqların tarazlaşdırılması, münaqişənin daha balanslaşdırılmış həlli formulunun tapılması üçün bu cür müəyyənləşdirilib. Son zamanlaradək vasitəçi üçlük bu istiqamətdə fəaliyyətlərini koordinasiya edə bilirdilər. Amma Ukraynada yaşanan son hadisələr və ona Qərblə Rusiyanın yanaşmasındakı ziddiyyət onların Qarabağ məsələsində də ümumi fikrə gələcəklərinə ciddi şübhələr yaradıb. Bu üçlükdə əsas rolu, əlbəttə ki, Rusiya oynayır. Çünki münaqişə regionu ilə tarixi əlaqələrə malik Moskvanın onlara müvafiq təsir imkanları var. Rusiyanın bu məsələdəki üstünlüyü xüsusilə ölkəyə Dmitri Medvedevin rəhbərlik etdiyi dövrdə özünü göstərirdi. Medvedev Rusiya prezidenti olarkən Azərbaycan və Ermənistanın dövlət başçıları arasında rekord sayda birbaşa görüş təşkil edilib. Amma sonrakı hadisələr prosesi ciddi şəkildə ləngitdi. İlk baxışdan Rusiya vasitəçi kimi bitərəf olduğunu nümayiş etdirməyə çalışır. Bu mənada o, Ermənistanla hərbi-siyasi əməkdaşlığın səviyyəsini (Kreml nümayəndələri İrəvanı özlərinin regiondakı yeganə strateji müttəfiqi adlandırırlar) Azərbaycanla hərbi, iqtisadi-ticari münasibətlərin səviyyəsi ilə bərabərləşdirməyə cəhd edir. Lakin Rusiyanın ayrı-ayrı nümayəndələrinin müntəzəm olaraq Dağlıq Qarabağın da Krım ssenarisi ilə işğalının vacibliyinə dair səsləndirdikləri bəyanatlar Bakıda narahatlıq yaratmaya bilməz. Son olaraq bu tipli fikri Rusiyanın Ermənistandakı səfiri İvan Volınkin dilə gətirib. O, Krım hadisələrinin Dağlıq Qarabağ üçün presedent ola biləcəyini iddia edib.
Bakının Amerikaya sualları az deyil. ABŞ Qarabağ separatçılarına müntəzəm şəkildə münaqişədən əziyyət çəkən regiona humanitar yardım adı altında maliyyə dəstəyi verən yeganə dövlətdir. Bu zaman Vaşinqton nədənsə azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünləri unudur. Halbuki, bu yardımın məhz onlara ünvanlanması daha məntiqli olardı. Üstəlik, Birləşmiş Ştatlar bu gün özünü Minsk qrupunda ən çox ikrah oyadan tərəf kimi göstərib. Amerika nümayəndəsinin erməni lobbisinə yaxınlığı, o cümlədən onun bu statusdakı diplomat üçün anlaşılan olmayan Twitter həvəsi, bu sosial şəbəkədə tez-tez danışıqlar prosesinə dair məlumatlar açıqlaması vəziyyəti o həddə çatdırıb ki, Bakı ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri qarşısında Ceyms Uorlikin həmsədr vəzifəsindən geri çağırılmasına dair məsələ qaldırmağa çox yaxındır.
Yaxın zamanlarda ATƏT-in Minsk qrupunun fransalı həmsədrinin də dəyişdiriləcəyi gözlənilir. Jak Foru bu postda təcrübəli diplomat, hazırda Fransanın Moldovadakı səfiri vəzifəsini tutan Pyer Andriyin əvəzləyəcəyi bildirilir. Amma Fransa, hətta bütünlükdə Avropa İttifaqı üçün prioritet olmayan məsələdə fransalı diplomatın dəyişdirilməsi ilə hər hansı nəticənin əldə olunacağını gözləməyə dəyərmi?
Üstəlik, Rusiya ilə ABŞ arasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsi də daxil olmaqla, beynəlxalq təhlükəsizliyə dair qlobal fikir ayrılıqları fonunda Aİ-nin Qarabağ probleminin həllində ciddi fəallıq göstərəcəyini gözləmək sadəlövhlük olardı. Bu azmış kimi, Aİ-nin özü hazırda daxili problemlər girdabında batır.
Azərbaycan isə ümumiyyətlə vasitəçi formata yenidən baxılmasına meyillidir. Bunu ölkənin xarici işlər nazirinin müavini Araz Əzimovun bu yaxınlarda səsləndirdiyi bir fikir də təsdiqləyib. Onun fikrincə, Türkiyə və Almaniyanın vasitəçilərin tərkibinə daxil edilməsi prosesi canlandırardı.
Pir qələbəsi
Ermənistanın son 2 prezidenti ilk prezidentdən fərqli olaraq, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində güzəştə getməyəcəklərini göstəriblər. Erməni tərəfi Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsi, ideal halda isə onun Ermənistana birləşdirilməsi israrını davam etdirir. Lakin Ermənistanın qonşu dövlətə qarşı silahlı təcavüzü nəticəsində yaranmış status-kvonun legitimləşdirilməsinə göstərilən bütün səylər nəticəsiz qalır. İrəvan yalnız son zamanlar ABŞ-ın bəzi ştatlarının qanunverici orqanlarının "Dağlıq Qarabağ Respublikası"nın müstəqilliyini tanıması ilə öyünə bilər. Mütəxəssislər isə bunun Dağlıq Qarabağın hazırkı statusuna heç bir təsir göstərmədiyini, beynəlxalq birliyin onu Azərbaycanın tərkib hissəsi saydığını xatırladırlar.
Bəs Azərbaycan ərazilərinin bir hissəsinin işğalını davam etdirmək Ermənistana nələrin bahasına başa gəlir?
İlk növbədə, ölkədə sosial-iqtisadi vəziyyət getdikcə ağırlaşır. Ermənistan hökumətinin vəziyyəti düzəltməyə, yaxud ən azı, xalqın diqqətini Qarabağda müharibə təhlükəsi və ya başqa məsələlərlə məişət problemlərindən yayındırmağa etdiyi təlaşlı cəhdlər effekt vermir. Sadəcə, normal yaşamaq istəyən sıravi vətəndaşın diqqətini artıq real problemlərdən, ÜDM-in son dərəcə cüzi artım səviyyəsindən, pensiya islahatlarının iflasından, işsizlikdən, daxili ərzaq qiymətlərinin Rusiyadan alınan qazın qiymətindən asılılığından yayındırmaq mümkün deyil. Bununla yanaşı, Ermənistanın Rusiyadan siyasi asılılığı da artır və əksəriyyəti hesab edir ki, bu, Ermənistanın suverenliyinə ciddi zərbə vurur.
Bütün bunların nəticəsində ölkədə kütləvi emiqrasiya demoqrafik vəziyyəti faciəvi həddə çatdırıb. Yalnız rəsmi məlumata görə, bu ilin ilk 3 ayında Ermənistanı tərk edərək geri qayıtmayan insanların sayı, təxminən, 28,5 min nəfərdir. Ümumilikdə, 2000-2013-cü illərdə Ermənistandan 297 min vətəndaş mühacirət edib. Bir daha qeyd edək ki, bu, yalnız rəsmi rəqəmlərdir. Nəzərə almaq lazımdır ki, belə hallarda rəsmi rəqəmlər faktiki vəziyyəti o qədər də əks etdirmir. Hökumətin "Mühacir axını" adlı xüsusi araşdırmanın nəticələrini hələ də gizli saxlaması heç də təsadüf deyil.
Əgər ermənilər Ermənistanda yaşamaq istəmirlərsə, viran edilmiş Dağlıq Qarabağda, çətin ki, yaşamaq istəsinlər. İrəvan işğal altındakı ərazilərdə insanların sayını Suriyadan qaçqın düşən ermənilərin hesabına artıracağına ümidli idi. Düşünürdülər ki, Suriyadakı vətəndaş müharibəsindən qorxuya düşmüş ermənilər üçün Azərbaycanın işğal altındakı acınacaqlı vəziyyət belə, cənnət kimi görünəcək. Amma bu, belə olmadı. Cüzi istisnalarla, Suriya ermənilərinin bu ərazilərə yerləşdirilməsi proqramı baş tutmadı.
Ermənistan hakimiyyəti üçün "Qarabağ kartı" çoxdandır ki, sadəcə, hakimiyyəti əldə saxlamaq vasitəsinə çevrilib. Belə olan təqdirdə ortaya sual çıxır: iqtisadi cəhətdən zəif, siyasi baxımdan başqasından asılı olan Ermənistan münaqişənin həllində Azərbaycanla danışıqlar aparmağa qadir tərəfdirmi? Aydın görünən odur ki, heç nə həll etməyən vassala vaxt itirməkdənsə, süverenlə birbaşa razılığa gəlmək daha asandır.
Görək, sonda gülən tərəf kim olacaq...
Ermənistan Azərbaycana qalib gəldiyini və bununla da Dağlıq Qarabağ məsələsini həll etdiyini düşünür. Bu, qismən belədir. Çünki müharibə hələ bitməyib. Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin də dediyi kimi, hələlik müharibənin yalnız birinci mərhələsi başa çatıb.
Hərbi əməliyyatların dayandırılmasından sonra, Azərbaycan ərazisinin beşdəbir hissəsinin işğalına rəğmən, nəinki ayağa qalxmağı bacarıb, həm də iqtisadiyyatını görünməmiş templərlə inkişaf etdirməyə, ən müasir silahlarla təchiz olunmuş döyüş qabiliyyətli ordu yaratmağa nail olub. Bütün bunlar, üstəlik, region ölkələri və fövqəldövlətlərlə münasibətlərdəki ağıllı xarici siyasi balans Bakının Qarabağ münaqişəsinin həllində mövqelərini xeyli gücləndirib.
Bugünkü Azərbaycan 20 il əvvəlkindən çox fərqlənir. Rəsmi Bakının C.Uorlikin fəaliyyətinə açıq iradları göstərir ki, bu gün Azərbaycan statusundan asılı olmayaraq, istənilən ölkənin, yaxud onun nümayəndəsinin fəaliyyətindən narazılığını ifadə etmək iqtidarındadır. Bakı dünya birliyinə açıq şəkildə göstərir ki, vasitəçilərin Qarabağ problemini həll etmək iqtidarında (və ya arzusunda) olmaması münaqişənin həllinin daha bir neçə onillik uzanmasına yol aça bilməz. Yalnız güclülərin öz haqlarını diktə etdiyi, beynəlxalq münasibətlər və hüquq sistemində böhranın yaşandığı hazırkı şəraitində Bakı hər kəsə bir şeyi nümayiş etdirir: o, ərazi bütövlüyünü necə bərpa edəcəyini özü müəyyənləşdirir - ya indiyədək olduğu kimi, danışıqlar, ya da müharibə yolu ilə. Beynəlxalq hüquq nə qədər dəyişikliyə uğrasa da, onu hələ heç kəs ləğv etməyib və bu hüquq Azərbaycana ərazi bütövlüyünü bərpa etmək üçün qeyd olunan variantlardan istənilən birinə üstünlük vermək haqqı tanıyır.

The Karabakh conflict has still not been settled despite a 20-year cease-fire
It is now 20 years in May this year since the signing of the Bishkek Protocol on a cease-fire which put an end to active combat operations in the Armenia-Azerbaijan war for Nagornyy Karabakh. But years of negotiations carried out under the aegis of the OSCE's Minsk Group have not brought any significant result.
The problem remains unsolved
It is certainly not a case of the mediators - the US, Russia and France - being idle all these years and there has been no shortage of ideas both from the co-chairs of the Minsk Group and experts from the two countries. One recalls the proposal on the territorial exchange of Armenia's Megri for Azerbaijan's Nagornyy Karabakh, the idea of a so-called common state and even, as an integral part of a settlement, an initiative to drive a tunnel between the main part of Azerbaijan and the Naxcivan Autonomous Republic. But all this has been rejected by the parties in the conflict. Analysts believe that the sides came closest to a settlement of the conflict at the end of the 1990s when Armenia tended to be constructive. However, we all know how this ended. Armenian President Levon Ter-Petrosyan, who had intended to withdraw Armenian troops from the conflict zone and return a number of territories to Azerbaijan, resigned in February 1998 under pressure from representatives of the "Karabakh clan" and subsequent Armenian presidents Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan. And in October 1999 a terrorist act took place in the Armenian parliament. One of the main explanations for the terrorist act (incidentally, it has still not been fully revealed) was to sabotage the signing by Armenia of a document at the November summit of the OSCE in Istanbul inferring concessions by Yerevan on the Karabakh question.
The outcome was that Nagornyy Karabakh and seven other Azerbaijani regions around it remain under Armenian occupation.
So far there has been no headway
As already mentioned, the main mediators in a Karabakh settlement - the co-chairs of the OSCE's Minsk Group - are Russia, the US and France, which represents the interests of the whole European Union. Each of them clearly has its own interests in the region. The composition of the mediators has been decided in such a way as to even out international interests in the region and find the most balanced formula for a solution to the conflict. Until recently the three mediators have been able to coordinate their activities in this direction. However, the recent events around Ukraine and the contradictory positions on them of the West and Russia have given rise to serious doubts that they will succeed in reaching a common denominator on Karabakh, either.
First violin in this trio is, of course, Russia because of its historic links with the region of the conflict and its corresponding scope for influence. However, subsequent circumstances have substantially slowed down this process. Russia is trying to be impartial as a mediator, trying to counterbalance its military-political cooperation with Armenia (whom the Kremlin regards as its only strategic ally in the region) with the development of military and trade-and-economic contacts with Azerbaijan. However, the regular statements by individual Russian representatives about the need for Russia to annex Nagornyy Karabakh based on the Crimean scenario cannot fail to alarm Baku. One of the most recent to "stand out" in this regard was Russia's ambassador to Armenia Ivan Volynkin, who said that the events in Crimea could become a precedent for Nagornyy Karabakh.
Baku has just as many questions for the Americans. The US is the only country that is regularly supporting the Karabakh separatists with finance, packaged as humanitarian aid to a region suffering from conflict. At the same time, the Azerbaijani refugees and forced migrants who, essentially, should be the main targets for this aid, are being completely forgotten.
Plus the fact that today the United States in the Minsk Group has shown itself to be the most odious mediator throughout the whole period of the negotiations. The American representative's affinity to the Armenian lobby and his excessive focus on posting ambiguous and at times irrational comments for a diplomat of his status about Karabakh on Twitter had led to a situation where Baku was about to petition the acting chairman of the OSCE for the recall of James Warlick from the office of co-chair of the MG.
The replacement of the co-chair of the OSCE's Minsk Group from France is expected soon. Replacing Jacques Faure will be an experienced diplomat, the current French ambassador to Moldova Pierre Andrieu. But should one expect any success from the exchange of a French diplomat in a matter which is hardly one of France's priorities or, indeed, the priorities of the whole European Union?
Besides, in the context of the global differences between Russia and the US on the key issues of international security policy, of which a Karabakh settlement is a part, it would be na?ve to expect any activity on Karabakh on the part of the EU which itself is bogged down in a mire of domestic problems.
Moreover, Azerbaijan is generally more inclined towards a review of the mediation format. Recently, the republic's Deputy Foreign Minister Araz Azimov said that bringing in Turkey and Germany as mediators could help to revive the process.
A pyrrhic victory
The last two Armenian presidents, unlike their predecessors, have shown that one should not expect any concessions from them in a Karabakh settlement. The Armenians continue to insist on the independence of Nagornyy Karabakh from Azerbaijan, and ideally the annexation of this region to Armenia. Moreover, Armenians have even started to refuse returning the districts adjacent to Nagornyy Karabakh. However, all efforts to legitimize the status quo which has arisen as a result of the armed aggression against a neighbouring country have been futile. The Armenians may boast about the recognition in recent months of the "independence" of the so-called "Nagornyy Karabakh Republic" by the legislative bodies of individual states in the USA which, however, in the opinion of experts, will not in any way reflect on the present status of Nagornyy Karabakh, which is still recognized by the international community as an integral part of the Azerbaijani Republic.
But what price is Armenia paying for the continued occupation of a part of Azerbaijani territory?
First of all, a depressing socio-economic situation. The frantic attempts by the Armenian authorities to improve the situation or at least distract the people from their everyday problems by the threat of a war in Karabakh and similar "threats" from outside are not having any effect. The man-in-the-street, who just wants a normal life, cannot be distracted from the real problems that have been brought about by a low growth of GDP, the failure of the pension reform, unemployment and the strong dependence of domestic food prices on the price of Russian-supplied gas. At the same time, Armenia's political dependence on Russia deepens to the detriment, as more and more people believe, of Armenia's sovereignty.
The consequence of all this is a disastrous demographic situation due to mass emigration. According to official figures alone, in the first three months of this year about 28,500 people left Armenia and have not returned. In 2000-2013 alone 297,000 people emigrated from Armenia. We repeat, these are not official statistics which, as a rule, present a more favourable situation compared with reality. It is not by chance that the authorities still keep secret the results of a special survey entitled "Migration Flows".
If Armenian people don't wish to live in Armenia, they certainly won't want to live in a war-ravaged Nagornyy Karabakh. Yerevan believes that they will be able to build up the population of the occupied territories with Syrian refugees. In other words, for their fellow countrymen scared by the civil war in Syria even the pitiful situation on the occupied Azerbaijani lands would seem like paradise. But this is not the case. With the exception of isolated cases the programme for the resettlement of the Syrian Armenians on these territories has fallen short of expectations.
For the Armenian authorities the "Karabakh card" has long since merely turned into a means of staying in power. In this situation, the question arises: is economically weak and politically dependent Armenia a negotiable party in a settlement to the conflict with Azerbaijan? Clearly, it is easier to reach agreement directly with a sovereign state than to waste time on a vassal that can solve nothing.
He who laughs last, laughs longest
Armenia believes that it has defeated Azerbaijan and has therefore resolved the question of Nagornyy Karabakh. This is only partially true. Because the war is not over, and only its first stage has ended, as Azerbaijan's Supreme Commander-in-chief, President Ilham Aliyev, says.
In recent years, Azerbaijan, despite the occupation of one fifth of its territory, has not only been able to stay on its feet but also to ensure unprecedented high rates of development of its national economy and create battle-worthy armed forces, equipped with the most advanced weapons. All this, along with a competent foreign-political line of balance in relations with the countries of the region and the world powers, is significantly strengthening Baku's positions on Karabakh.
The Azerbaijan of today is not the Azerbaijan of 20 years ago. Official Baku's complaints about the activities of J. Warlick show that Azerbaijan is bold enough today to openly express its displeasure with the activities of any country or individual representative, regardless of that country's status. And Baku is making the world community understand even more clearly that the inability (or reluctance) of mediators to resolve the Karabakh problem will not be a pretext for dragging out the settlement process for another 20 years or so. In a situation of a crisis in the system of international relations and law, when the strongest try to dictate what is right, Baku is making it clear that it is capable of choosing its own path to restore its territorial integrity: the path of peace, as has been the case up to now, or the path of war. No-one has yet revoked international law, despite all its current inconsistencies, and it allows Azerbaijan to resort to either of these options.