UKRAYNA PREZİDENTİNİ SEÇDİ
Ukraynada prezident seçkisi keçirildi. Xalqın iradəsinin ifadəsinə dekorasiya rolunu siyasi və iqtisadi böhran, hüquqi və inzibati xaos, ölkənin cənub-şərq regionlarında silahlı qarşıdurmalar oynadı. Amma bütün bunlar əksər ukraynalının seçki məntəqələrinə gedərək, seçimini etməsinə mane olmadı - exit-poll-ların nəticəsi və bülletenlərin təxminən yarısının hesablanmasından sonrakı vəziyyət (jurnalın çapa verildiyi anadək) namizədliyi özü tərəfindən irəli sürülmüş biznesmen Pyotr Poroşenkonun 54,05% səslə inamlı öndə olduğunu göstərib. Hələ mayın 26-na keçən gecə Poroşenkonu bir çox rəqibləri və bəzi xarici dövlətlər belə, təbrik edib. ABŞ və Böyük Britaniya da Pyotr Poroşenko ilə "işləməyə hazır olduqlarını" bəyan ediblər.
Xatırladaq ki, Viktor Yanukoviçin devrilməsindən sonra Ukraynada köhnə Konstitusiyaya qayıdılıb. Ona əsasən, prezidentin səlahiyyətləri daha azdır. Hətta qarşıdakı planlarda Ukraynanın tamamilə parlament respublikasına çevrilməsi də var. Əksər müşahidəçilər hesab edir ki, yeni prezidentin əsas funksiyası  keçid səlahiyyətlərinin saxlanılması olacaq. Bu vəziyyətdə baş nazir postunu kimin tutacağı daha vacibdir. Arseni Yasenyukun bu vəzifədə qalacağı istisna deyil.
Ukrayna hökuməti prezident seçkisinin son dərəcə yüksək səviyyədə, şəffaf keçdiyini bəyan edib. Ukrayna Seçicilər Komitəsinin məlumatına görə, ölkə tarixində ilk dəfədir ki, praktiki olaraq inzibati resurslardan istifadə edilməyib. Çünki səsvermə zamanı namizədlərdən heç biri hakimiyyətdə təmsil olunmurdu.
Ukrayna prezidentliyinə 21 real namizəddən yarısının reytinqi o qədər aşağı idi ki, onların barəsində heç kəs real namizəd kimi danışmırdı. Mübarizənin ilk günlərindən liderlər "üçlük"ünə Pyotr Poroşenko, Yuliya Timoşenko və Sergey Tiqipko daxil idilər.
Ukrayna prezidentliyinə namizədin, sonda isə seçkinin qalibinin bir müddət əvvələdək o qədər də yüksək reytinqə malik olmayan oliqarx, "Roshen" şirkətinin və "5-ci kanal"ın sahibi, 48 yaşlı Pyotr Poroşenko olacağını kim düşünə bilərdi? 2004-cü ildə baş vermiş "narıncı inqilab"ın sponsoru olmuş Poroşenko keçən dövr ərzində müxtəlif hökumətlərdə iqtisadi inkişaf naziri, xarici işlər naziri, Milli Bank sədri postlarını tutub. Yanukoviç hakimiyyətində Poroşenko Ukraynada Aİ-və NATO-ya inteqrasiya proseslərinin əsas ilhamvericisi sayılırdı.
Seçkini ikinci pillədə "Batkivşşina" partiyasının lideri, indiyədək 2 dəfə baş nazir postunu tutmuş, məşhur "qaz işi"lə bağlı keçmiş məhbus Yuliya Timoşenko tutub. Seçkiöncəsi məşhur "hörüklü ledi" ənənəvi saç düzümünü dəyişsə də, bu da onun qələbə qazanmasına kömək etməyib.
Bununla yanaşı, Yuliya Timoşenkonun 2-ci yeri tutması bir neçə səbəbdən maraqlıdır. Ən azı ona görə ki, o, Poroşenko ilə düşməndir, həm də bütün mənalarda. Vaxtilə hamı düşünürdü ki, Timoşenko "şokolad kralı"na heç bir siyasi şans qoymayıb. Amma indi Kiyevdə elə şeylər baş verir ki... Seçkiqabağı kampaniya zamanı bu iki siyasətçi bir-birinin ünvanına "Kremllə əlbirlik"lə bağlı saysız-hesabsız ittihamlar yağdırıb. Bəs bundan sonra Timoşenkonun aqibəti necə olacaq? Onun həbsxanada yalnız Yanukoviçin istəyilə oturduğunu düşünmək sadəlövhlük olardı. İndi vaxtilə onun azadlığa buraxılmasını tələb edənlərin özlərini necə aparacağını müşahidə etmək də maraqlı olacaq. Bir şey aydındır ki, hər zaman geri dönüş edən Timoşenko hələ bütün kartlarını açmayıb. Üstəlik, o özü açıq şəkildə ölkədə "üçüncü inqilab dalğası"nın mümkünlüyünü bəyan edib. Amma Poroşenkonkn seçkidə qalib gəldiyi məlum olduqdan sonra Timoşenkonun tonunda o qədər də sərtlik müşahidə olunmur. Yuliya Timoşenkonun sürprizlər etmək iqtidarında olduğuna şübhə yoxdur. Amma əldən düşmüş Ukraynanın bunu bacaracağına şübhələr var. İndi Timoşenkonun kənara çəkilməsi, rəqibinin üzləşəcəyi problemlərdən həzz alacağı, onun mümkün siyasi qürubunu gözləyəcəyi də istisna deyil.
Əsas postseçki intriqalarından biri əlbəttə ki, lap əvvəldən Rusiyanın məsələyə reaksiyası idi. Qərb ölkələri Moskvaya münasibətlərinin onun yeni Ukrayna hakimiyyətinə münasibətindən asılı olacağına işarə edirdilər. Twitter və Facebook sosial şəbəkələrində yer alan əksər xəbərlər isə onu göstərir ki, mayın 26-na keçən gecə avropalıları daha çox Kiyevdə baş verənlər yox, Avropa Parlamentinə seçkinin nəticələri maraqlandırırdı. Rusiya prezidenti Vladimir Putinə gəlincə, bazar günü axşam o, belaruslu həmkarı ilə çiyin-çiyinə əyləşərək, hokkey üzrə Rusiya yığmasının Dünya Çempionatındakı qələbəsini izləyirdi. Ukrayna ilə bağlı fikirlərini Putin bir neçə gün əvvəl - Sankt-Peterburqda keçirilən iqtisadi forum zamanı açıqlamışdı. O, Moskvanın Ukraynanın yeni hökumətilə işləməsi üçün 2 şərtin olduğunu demişdi - qaza görə borcların ödənilməsi və ölkənin cənub-şərqində antiterror əməliyyatlarının dayandırılması.
"Mavi yanacaq"la bağlı söhbət ayrıca mövzudursa, antiterror əməliyyatları məsələsi Ukraynanın yeni prezidentinin güc strukturlarına nə dərəcədə nəzarət edə biləcəyindən asılıdır. "Sağ sektor"un yaraqlıları tərksilah olunmağa razılıq verəcəklərmi? Aydındır ki, Ukraynadakı radikal hərəkatlar hazırda tam legitimlik əldə etməyə, o cumlədən mümkün birliyə çalışırlar - onlar siyasi arenanı tərk etmək niyyətində deyillər. Ümumiyyətlə, Poroşenko seçki zamanı rəqiblərinin arxasında dayanmış qüvvələri nəzarətə götürməyi bacaracaqmı? Xüsusi xidmət orqanları və ordu ona nə dərəcədə tabe olacaq? Orduda nizam-intizamla, koordinasiya ilə bağlı hər şeyin qaydada olmadığı bəllidir. Seçkiyə az qalmış Donetsk vilayətinin Volnovaxa şəhəri yaxınlığında və Luqansk vilayətinin Lisiçansk şəhəri yaxınlığındakı hadisələri başqa cür izah etmək mümkün deyil - baş verənlərin videogörüntüsü İnternetdə baxış sayına görə bir anda rekordlar qırıb.
KİV-də isə Poroşenkonun Rusiya ilə razılığa gələ biləcəyinə böyük ümidlər bəslənilir. O özü Moskva ilə fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması üçün Kiyevin "kifayət qədər formatlarının olduğunu" söyləyib. Əsas odur ki, Poroşenkonun nəzərdə tutduğu formatlar xülyadan ibarət olmasın. Çünki biznesilə bağlı onun Rusiya ilə fəal əməkdaşlıq etməsi hələ hər şey demək deyil. Bu siyasətçinin Rusiyanın əleyhinə sərt bəyanatları hər kəsə bəllidir. İstənilən halda, indi o, tamamilə fərqli durumdadır.
Daha bir vacib məsələ yeni prezidentin nə qədər qanuni olacağındadır. Çünki ölkənin bir hissəsi seçkiyə ümumiyyətlə qatılmayıb. Müxtəlif KİV-də yer alan məlumatlara görə, söhbət Donetsk və Luqansk vilayətlərindən gedir.
Mayın 24-də "Luqansk və Donetsk xalq respublikaları"nın iştirakı ilə qondarma "Novorossiya" yaradıldığı elan edilib. "Luqansk respublikası"nın başçısı Valeri Bolotovun sözlərinə görə, söhbət "2 müstəqil respublika"nın yaradılmasından gedir. Bolotov bildirib ki, yaxın zamanlarda yeni ittifaqa digər vilayətlər də qoşula bilər. Bunun üçün həmin vilayətlərdə referendumun keçirilməsi kifayətdir. Bu arada mayın 26-da "Donetsk Xalq Respublikası"nda hərbi vəziyyətin elan olunduğunu xatırladıq.
Beləliklə, Ukraynanı nə gözləyir? Çünki yeni prezidentin seçilməsilə heç nəyin bitmədiyi aydındır. Hətta əksinə, bununla ölkədə hər şeyin indi başladığını söyləmək olar.
Sanki hazırkı durumdan yeganə çıxış yolu federallaşma, rus dilinə dövlət dili statusunun verilməsi, Ukraynanın neytral dövlətə çevrilməsi (Qərb KİV-də "Finlandiyalaşma" ifadəsi tişlədilməyə başlayıb), yəni istənilən bloka qoşulmaqdan imtinasıdır.
Poroşenko prezident qismində ilk səfərini Donbasa edəcəyini bildirib. Bununla yanaşı, o, Ukraynanın "federal deyil, unitar dövlət olacağını" bəyan edib. Poroşenko prezidentlik proqramının əsas maddələrindən birinin müharibəyə son qoyulması, ölkədə sabitliyin yaradılması olduğunu da söyləyib. Amma yenə də, bütün bunlara hansı vasitələrlə nail oluna bilər? Danışıqlara başlanılması üçün Ukraynanın vasitəçilərə ehtiyacı var. Amma böhranın əsas iştirakçıları yeni "soyuq müharibə" şəraitindədirlərsə, bu vasitəçi kim olacaq?
Amma ən ciddi narahatlıq yaradan ölkənin iqtisadi durumudur. Poroşenko seçkiqabağı vədlərində yalnız ümumi sözlər işlədib. Amma nə o, nə də digər namizədlər hazırkı şəraitdə Ukraynanın borclarını necə azaldacağını, sosial sahəyə xərclərin hansı vəsit hesabına artırılacağını, qaza görə borcuninecə qaytarılacağını, qış mövsumunə hazırlığın necə olacağını və s. izah etməyib. Təəssüf ki, bu sahələrdə planların əksəriyyəti qeyri-real görünür.
Odur ki, ölkədə "yeni Maydan" o qədər də fantastik səslənmir. Bu dəfə o, kifayət qədər aydın, konkret sosial tələblərlə baş qaldıra bilər. Belə olan təqdirdə, üstəlik ölkənin cənub-şərqinə nəzarətin hələ də bərpa olunmadığı bir halda ölkədə Yaxın Şərq senarisinin yaşanması riski kifayət qədər yüksəkdir. Əgər bəzilərinin iddia etdiyi kimi, Ukraynada xaos hansısa xarici qüvvələrə sərf edirsə, Poroşenko-Timoşenko qarşıdurması bu sxemə tam uyğun gəlir.
Yeni prezident bundan sonra ölkədə baş verəcək hər şeyə görə məsuliyyəti öz üzərinə götürməli olacaq. Amma artıq qeyd edildiyi kimi, bu ukraynasayağı tənliyin həlli yeni prezidentin qərarların qəbulunda nə qədər bacarıqlı olacağından asılıdır. Son hadisələrin də göstərdiyi kimi, artıq bu mərhələdə hər şey mümkündür.

УКРАИНА ИЗБРАЛА ПРЕЗИДЕНТА
Выборы в Украине все же состоялись. Декорациями к народному волеизъявлению служили глубокий политический и экономический кризис, правовой и административный хаос в стране, вооруженное противостояние в юго-восточных регионах. Но это не помешало многим украинским гражданам все-таки прийти на избирательные участки и определиться со своим выбором - по данным экзит-поллов и почти половины обработанных бюллетеней (на момент сдачи журнала в печать), с 54,05% голосов уверенно лидирует кандидат-самовыдвиженец, бизнесмен Петр Порошенко. Известно, что еще ночью 26 мая его успели поздравить и многие из коллег-соперников, и даже некоторые зарубежные лидеры. США и Великобритания заявили, что "готовы работать" с Петром Порошенко.
Важно помнить и то, что после смещения прежнего президента Виктора Януковича произошел возврат к предыдущему варианту украинской конституции, согласно которой президент наделен более слабыми полномочиями. Далее в планах и вовсе превращение страны в парламентскую республику. В результате, по мнению многих наблюдателей, главной функцией нового президента будет соблюдение переходных полномочий. В этих условиях гораздо важнее, кто станет премьер-министром, а им может остаться Арсений Яценюк.
Киевские власти сразу же назвали выборы образцом организованности и прозрачности. По данным Комитета избирателей Украины, впервые в истории страны практически не применялся административный ресурс, так как ни один из кандидатов не находился на момент голосования у власти.
Из 21 реального кандидата в президенты Украины рейтинг половины участников был столь низок, что никто и не говорил о них как о реальных претендентах. В тройку лидеров изначально входили только Петр Порошенко, Юлия Тимошенко и Сергей Тигипко.
Кто бы мог предполагать, что главным кандидатом на кресло украинского президента, а в результате и победителем станет ранее не слишком рейтинговый олигарх и владелец компании Roshen и "5-го телеканала" 48-летний Петр Порошенко? Спонсор "оранжевой революции", в 2004 году он успел при разных правительствах побывать и министром экономразвития, и главой МИД, и председателем совета Нацбанка. При Януковиче Порошенко считался главным вдохновителем движения Украины в сторону ЕС и НАТО.
На втором месте оказалась лидер партии "Батькивщина", дважды бывшая премьер-министром, экс-заключенная по так называемому газовому делу Юлия Тимошенко. Перед выборами знаменитая "леди с косой" изменила своей любимой прическе, заменив ее на не менее эффектную халу, но, как оказалось, зря. Новый образ победы не принес.
Однако второе место Юлии Владимировны все равно примечательно по ряду причин. Хотя бы потому, что она - враг Порошенко. Причем во всех смыслах. Когда-то Тимошенко, казалось, не оставила "шоколадному королю" ни единого политического шанса. Но нынче и не такое творится в Киеве. Особенно занимательно выглядело то, как в ходе предвыборной гонки они обменялись друг с другом обвинениями в "пособничестве Кремлю". Что же теперь будет дальше с Тимошенко? Ведь наивно полагать, что она сидела в тюрьме только лишь по желанию Януковича. Тем интереснее сейчас понаблюдать за теми, кто ратовал за ее освобождение. Ясно одно: еще далеко не все карты разыграны у всегда возвращающейся Юлии Владимировны. Тем более что она сама открытым текстом заявила о возможности захода "на третий круг революции", хотя после известия о победе Порошенко тон ее высказываний уже не был столь радикальным. В том, что Тимошенко способна на сюрпризы, сомневаться не приходится. Сомнительно то, что на это способна измученная Украина. Хотя, вполне возможно, что Леди Ю. сейчас отойдет в сторону и, наслаждаясь ворохом проблем своего конкурента, будет спокойно ждать его возможного политического заката.
Одной из главных поствыборных интриг с самого начала была реакция России. Страны Запада так или иначе поставили свое будущее отношение к Москве в зависимость от того, как она отнесется к обновленным киевским властям. Впрочем, судя по сообщением в Twitter и Facebook, в ночь на 26 мая европейцев больше занимали результаты выборов в Европарламент, чем то, что происходило в Киеве. Что касается российского президента Владимира Путина, то он бок о бок с президентом Беларуси наблюдал в воскресный вечер за победой российской сборной на ЧМ по хоккею. По поводу же Украины глава Кремля высказался несколькими днями ранее - во время экономического форума в Санкт-Петербурге, где обозначил два условия, при которых Москва будет работать с новым президентом Украины, - возврат долгов за газ и прекращение антитеррористической операции на юго-востоке.
Если разговор о "голубом топливе" совершенно отдельная тема, то что касается антитеррористической операции, вопрос заключается в том, насколько новый президент Украины окажется в состоянии контролировать силовиков? Согласятся ли разоружаться боевики "Правого сектора"? Понятно, что сейчас радикальные украинские движения стремятся к полной легитимации, а также, возможно, к объединению - уходить с политической арены они вовсе не намерены. Вообще насколько Порошенко будет в состоянии контролировать силы, которые стояли за соперниками по выборам? Насколько ему подчиняются спецслужбы и армия? В последней, судя по всему, не все ладно с дисциплиной и координацией, иначе как объяснить произошедшее незадолго до выборов под Волновахой в Донецкой области и близ города Лисичанск Луганской области - видео событий вмиг побило рекорды по просмотрам в Интернете.
В СМИ, однако, широко вброшены надежды, что Порошенко будет способен договориться с Россией. Он сам уже успел заявить, что для разрешения разногласий с Россией у Киева "достаточно форматов". Главное, чтобы они не оказались иллюзорными. Ведь то, что Порошенко довольное активно сотрудничал с Россией, когда дело доходило до его бизнеса, еще ни о чем не говорит. Хорошо известны резкие антироссийские высказывания этого политика. И в любом случае теперь он совсем в другой ситуации.
Еще один, пожалуй, самый главный вопрос заключается в том, насколько новый президент может быть законным, если часть страны в его выборах фактически не участвовала, а, по данным различных СМИ, это Донецкая и Луганская области.
24 мая было объявлено о создании так называемой Новороссии, куда вошли самопровозглашенные "Луганская и Донецкая народные республики". По словам главы "Луганской республики" Валерия Болотова, речь идет о союзе двух "независимых республик". По его словам, в союз в ближайшее время могут войти и другие области, как только там пройдут референдумы о независимости. 26 мая в "ДНР" было объявлено военное положение.
Так что же будет в Украине дальше? Ведь очевидно, что с избранием нового президента ничего не заканчивается, а, можно сказать, все только начинается.
Кажется, что единственный выход сейчас - это федерализация, государственный статус русского языка, нейтральный (со стороны западных СМИ "вброшено" предложение о "финляндизации"), то есть полностью внеблоковый статус Украины.
Свою первую официальную поездку Порошенко пообещал совершить на Донбасс, при этом подчеркнув, что Украина "будет унитарной, а не федеративной". Он также отметил, что одними из основных пунктов его президентской программы будут завершение войны и стабилизация ситуации в стране. Но, опять-таки, какими средствами это может быть достигнуто? Для переговоров Украине явно нужны посредники, но откуда им сейчас взяться, если главные игроки развернувшегося кризиса примеряются к условиям новой холодной войны.
Однако больше всего опасений вызывает экономика страны. Во всех предвыборных обещаниях Порошенко звучали предложения только общего плана, но ни он, ни, впрочем, другие кандидаты пошагово не объяснили, как в нынешних условиях в Украине одновременно сократить налоги, увеличить расходы на "социалку", заплатить долги за газ, начать подготовку к зимнему сезону и т.д. К сожалению, большинство планов кажутся нереальными.
Поэтому "новый майдан" - не такая уж и фантастика. И уже по вполне конкретным социальным причинам. В этом случае, особенно с учетом пока что неподконтрольных юго-восточных регионов, есть риск полномасштабного скатывания к ближневосточному сценарию. Если, как утверждают, каким-то внешним силам выгоден вечный хаос в Украине, то соперничество Порошенко и Тимошенко как раз укладывается в эту схему.
Новому президенту придется на себя брать ответственность за все происходящее в стране. Но, как было сказано выше, это неизвестное украинского уравнения ставится в прямую зависимость от того, насколько у нового президента будут развязаны руки для принятия решений. И вот на этом этапе, как показывают последние события, уже возможно что угодно.