YENİ "KÖMÜR VƏ POLAD" İTTİFAQI YARANDI
Avrasiya İqtisadi İttifaqının (Aİİ) yaradılmasına dair müqavilə üzərində işlərə hələ 2011-ci ilin sonlarında başlanılmışdı. O zaman Rusiya, Qazaxıstan və Belarus prezidentləri Avrasiya iqtisadi inteqrasiyası haqqında bəyannamə qəbul etmişdilər. Həmin hadisənin üzərindən 3 il keçməmiş Vladimir Putin, Nursultan Nazarbayev və Aleksandr Lukaşenko 900 səhifədən ibarət müqaviləyə imza atdılar. Bununla da, dünyada Avropa İttifaqından sonra miqyasına görə ikinci geoiqtisadi birliyin yaradıldığı elan olundu.
Sənədi imzalayan ölkələrin parlamentlərinə müqavilənin bu ilin sonunadək ratifikasiya olunması tövsiyə edilib. Məqsəd 2015-ci il yanvarın 1-dən Aİİ-nin fəaliyyətə başlamasına nail olmaqdır. Tərəflər malların, xidmətlərin, kapitalın və işçi qüvvəsinin iştirakçı ölkələr arasında azad hərəkətinin təminilə bağlı razılığa gəliblər. Bundan başqa, onlar iqtisadiyyatın aparıcı sahələrində razılaşdırılmış siyasət yürüdəcəklər. Buraya enerji, sənaye, kənd təsərrüfatı və nəqliyyat sahələri aiddir.
İttifaqa aparan çətin yol
Müqavilənin imzalanması tərəflərə asan başa gəlməyib. Qazaxıstan və Belarus suverenliklərinə ziyan vurmamaq üçün sənəddə Aİİ-nin sırf iqtisadi yönümlü qurum olduğuna dair fikrin yer almasını tələb edirdilər.
Beləliklə, müqavilədə qərarların konsensus əsasında qəbulu haqda maddə yer alıb. Bu səbəbdən, əvvəlcədən planlaşdırılan bir çox məqamlar sənədə daxil olunmayıb. "Biz siyasi müqavilədən qaçdıq. Demək, İttifaqın özəyini sırf iqtisadi əməkdaşlıq təşkil edir. Qazaxıstanın ardıcıl mövqeyi sayəsində ümumi vətəndaşlıq, xarici siyasət, parlamentlərarası əməkdaşlıq, pasport-viza məsələsi, sərhədlərin ümumi mühafizəsi, ixraca nəzarət və s. kimi məsələlər müqavilədən çıxarılıb", - deyə Qazaxıstan xarici işlər nazirinin müavini Samit Ordabayev bildirib.
İstənilən halda postsovet məkanının 3 ölkəsi dünya gücünə çevrilməyə iddialı olan yeni ittifaq yaradıblar. İndiki mərhələdə Aİİ özündə 170 milyondan artıq insanı birləşdirir. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin dediyi kimi, dünyanın qaz ehtiyatının beşdə biri, neft resurslarının isə 15%-i bu məkanda yerləşir. Bundan başqa, daha 2 dövlət - Qırğızıstan və Ermənistan da tezliklə yeni ittifaqa qoşulmaq arzusundadırlar.
Qırğızıstan Aİİ-yə 2014-cü ilin sonunadək qoşulmağa ümid edir. Bunu ölkə başçısı Almazbek Atambayev bəyan edib. Onun sözlərinə görə, Qırğızıstan parlamenti Bişkekin Yeni ili Aİİ-də qarşılaması üçün 30 qanun qəbul etməli, bir sıra sənədlər ratifikasiya olunmalıdır.
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan isə ölkəsinin Aİİ-yə qoşulmasına dair müqavilənin bu il iyunun 15-dək imzalanmasını təklif edib. İrəvanla tezliklə müqavilənin imzalanması istəyini Rusiya prezidenti Vladimir Putin də dilə gətirib.
Erməni yükü
Aİİ ölkələrilə ümumi sərhədi olmayan Ermənistanın ittifaqa qoşulması nəzəri baxımdan əvvəldən elan edilmiş meyarlara ziddir. Təşkilatçılar bu məsələni qabartmasalar da, İrəvanın qonşularına qarşı təcavüzkar siyasətini diqqətdən kənarda saxlamaq mümkün olmayıb.
Rəsmi Bakı yeni ittifaqın iştirakçısı və ona qoşulmağa namizəd olmasa da, region üzrə tərəfdaşlarından Ermənistanın Aİİ-yə qəbulu ilə bağlı ortaya şərt qoyulmasını tələb edib.
"Biz Azərbaycan prezidentindən məktub almışıq ki, Ermənistan ÜTT-yə şərtlə qəbul edilib - əsasnamə Ermənistanın BMT tərəfindən tanınmış beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində keçərli olmalıdır. Bu, müzakirə olunacaq məsələdir", - deyə Qazaxıstan prezidenti bildirib.
N. Nazarbayev Ermənistanın Aİİ-yə qəbuluna dair müqaviləyə İrəvanın bunu BMT tərəfindən tanınmış sərhədləri çərçivəsində etməsini nəzərdə tutan maddənin əlavə edilməsini istəyib. O, Serj Sarqsyana üzünü tutaraq deyib: "Siz ÜTT-yə belə üzv olmusunuz. Gəlin, iyun ayı ərzində bu məsələni müzakirə edək".
Gözlənildiyi kimi, Nursultan Nazarbayevin sözləri İrəvanda "hiddətə" səbəb olub. "Lragir" portalı yazır ki, Nazarbayev "Ermənistana müdhiş ultimatum verib". Portal hesab edir ki, bu, "faktiki olaraq, Qarabağın qaytarılması üçün İrəvana 15 gün vaxt verilməsidir".
Amma İrəvan əvvəlcədən anlamalı idi ki, Aİİ-yə özü ilə birlikdə işğal etdiyi Dağlıq Qarabağı da sürükləmək cəhdi iflasa uğrayacaq. Yəni Ermənistana Aİİ üzvü kimi aid olacaq gömrük, miqrasiya və ya hər hansı digər imtiyazlar Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinə şamil edilə bilməz. Ermənistan özü də bu əraziləri "müstəqil Dağlıq Qarabağ respublikası" adlandırır. Bu "respublika"nın özü isə Aİİ-yə qəbul edilməsi üçün heç kimə müraciət ünvanlamayıb.
Bu fakt İrəvana Azərbaycanla müharibəni davam etdirməyin Ermənistanın maraqlarına cavab vermədiyinə dair növbəti siqnaldır. Nazarbayevin bəyanatı isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin hazırda Bakının razılığı olmadan heç bir regional layihənin reallaşdırılmasının mümkün olmadığına dair bəyanatını bir daha təsdiqləyib.
Aİ-yə hələ çox var, amma...
Ermənistanlı və ya Ermənistansız, Aİİ-nin təsisini artıq baş tutmuş fakt saymaq olar. Təsisçi ölkələr birliyin birmənalı olaraq iqtisadi yönümlü olduğunu iddia etsələr də, əksər analitiklər bu ittifaqın siyasi gələcəyini də görürlər. Ən azı ilkin mərhələdə KTMT-nin bütün üzvlərinin mütləq ittifaqa qoşulmasına göstərilən cəhdlər bunu təsdiqləyir. Yəni, artıq söhbət iqtisadi əməkdaşlıqla yanaşı, həm də hərbi sahədə əməkdaşlıqdan gedir. Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko da Aİİ-ni siyasi, hərbi və humanitar birlik üçün əsas kimi gördüyünü gizlətməyib.
Artıq bir çox analitiklər Aİİ-ni Avropa Kömür və Polad Birliyilə müqayisə edirlər. Söhbət İkinci dünya müharibəsindən sonra yaradılmış, sonradan yerini hazırkı Avropa İttifaqının əsasını təşkil etmiş Avropa İqtisadi Birliyinə vermiş təşkilatdan gedir.
Ekspertlərin digər hissəsi Aİİ ilə bağlı ehtiyatlı nikbinlik də ifadə edirlər. Onların fikrincə, postsovet məkanında yaradılan yeni qurumun Avropa İttifaqı səviyyəsinə çatmasına hələ çox var. Moskva nə qədər inkar etsə də, Aİİ haqqında müqavilə növbəti dəfə Rusiyanın nüfüz dairəsinin möhkəmləndirilməsinə göstərilən cəhddir. Bu isə Avrasiya inteqrasiyasını Avropa inteqrasiyasından fərqləndirən əsas məqamdır. Bu fikrin tərəfdarları hesab edirlər ki, Aİ-də Almaniyanın iqtisadi lokomotiv olmasına rəğmən belə, dominant roluna iddialı dövlət yoxdur.
Digər tərəfdən Aİİ üzvü olan dövlətlər hələ ali strukturların yaradılmasına, vahid maliyyə, xüsusilə valyuta məkanının və Aİ səviyyəsində inteqrasiyanı mümkün edəcək digər elementlərin formalaşdırılmasına hazır deyillər.
Güman ki, Qərbin Rusiyanın bu yeni inteqrasiya layihəsinə son dərəcə qısqanc münasibəti, məhz, bu perspektivlə bağlıdır. ABŞ-da və Avropada əmindirlər ki, əslində, Moskva bu addımı ilə bəzi postsovet respublikalarının Avropaya inteqrasiya istəyinin qarşısını almağa, bununla da, regionda öz nüfuzunu qorumağa və gücləndirməyə çalışır. Avropa İqtisadi İttifaqı haqda ideyanın Gömrük İttifaqı formasında real şəkil almağa başlamasından dərhal sonra Aİ-nin postsovet məkanından olan tərəfdaşları ilə özünün "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı çərçivəsində yaxınlaşmanı intensivləşdirməsi heç də təsadüf deyil. Üstəlik, Aİ ilə Assosiativ Sazişin imzalanmasının əsas şərtlərindən biri Rusiya ilə Gömrük İttifaqına qoşulmamaqdır.
Amma ən son anda Ermənistan Rusiyanın da təsiri ilə Aİ ilə artıq hazır olan Assosiativ Sazişi imzalamaqdan imtina etdi, Ukrayna Viktor Yanukoviçin rəhbərliyilə sənəd üzərində işləri qeyri-müəyyən vaxtadək təxirə saldı. Ermənistana tələbat o qədər də böyük olmasa da, Ukraynanı itirmək, əlbəttə ki, Qərbin planlarına uyğun deyildi. Məhz, bu dissonas Kiyevin Maydanında əks-sədaya və ardınca Ukraynadakı acınacaqlı hadisələrə səbəb oldu.
3:1 Moskvanın xeyrinə
Ola bilsin ki, Ukraynada yaşananlar Rusiyanı Aİİ-nin yaradılması prosesini sürətləndirməyə sövq edib. Yəni, Moskva öz geosiyasi nüfuzunu nümayiş etdirməli idi və sadəcə Krımın özünə birləşdirilməsi bunun üçün kifayət deyildi. Bu yaxınlarda Moskva ilə Pekin arasında Rusiya qazının alğı-satqısına dair imzalanmış müqaviləni də Kremlin aktivinə yazmaq olar. Aİİ-nin yaradılması isə Qərblə mübarizədə Rusiyanın xeyrinə yazılan daha bir xaldır.
Aİİ-nin baş ofisi Moskvada, məhkəməsi Minskdə, maliyyə mərkəzi isə Astanada olacaq. İttifaq Ümumdünya Ticarət Təşkilatı ilə rəqabət aparmayacağını, hətta yenidən velosiped icad etməyərək, onun qaydaları ilə işləyəcəyini bildirir. Bəli, yeni birliyin ÜTT ilə rəqabətə girə bilməsinə də hələ çox var. Onun fəaliyyətə uğurlu başlaması üçün sələfi olan Gömrük İttifaqının həll olunmamış qalan məsələlərinin çözülməsi kifayətdir. Qalanını zaman göstərəcək.

СОЗДАН НОВЫЙ СОЮЗ УГЛЯ И СТАЛИ
Работа над договором о создании Евразийского экономического союза (ЕАЭС) была начата еще в конце 2011 года, когда президенты России, Казахстана и Беларуси приняли декларацию о евразийской экономической интеграции. Спустя три неполных года Владимир Путин, Нурсултан Назарбаев и Александр Лукашенко подписали договор из 900 страниц, заявив о создании второго по масштабам геоэкономического образования в мире после Европейского союза (ЕС).
Парламентам стран-подписантов рекомендовано ратифицировать документ до конца нынешнего года, с тем чтобы с 1 января 2015 года ЕАЭС начал функционировать. Стороны договорились обеспечивать условия для свободного перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы между государствами-участниками. Кроме того, они будут осуществлять согласованную политику в ключевых отраслях экономики - в энергетике, промышленности, сельском хозяйстве, транспорте.
Тернистый путь к союзу
Подписание договора далось сторонам нелегко. В стремлении не нанести ущерба своему суверенитету Казахстан и Беларусь настаивали на том, чтобы в документах подчеркивалась сугубо экономическая направленность ЕАЭС.
Таким образом, в договоре был зафиксирован принцип принятия решений на основе консенсуса. И в силу этого многое из того, что предлагалось вначале, в документ так и не попало. "Мы ушли от политизации договора, а значит, и Союза, весь костяк - чисто экономическое взаимодействие. Благодаря последовательной позиции Казахстана из договора были исключены такие вопросы, как общее гражданство, внешняя политика, межпарламентское сотрудничество, паспортно-визовая сфера, общая охрана границ, экспортный контроль и т.д.", - подчеркнул заместитель министра иностранных дел Казахстана Самит Ордабаев.
Так или иначе, три страны постсоветского пространства основали новый союз, претендующий на статус мировой силы. На нынешнем этапе ЕАЭС объединил в себе более 170 млн. человек. На этом пространстве, как пояснил президент России, сосредоточились пятая часть газовых и 15% нефтяных ресурсов мира. Еще две страны - Кыргызстан и Армения желают присоединиться к этому союзу в скором времени.
Кыргызстан рассчитывает войти в ЕАЭС до конца 2014 года, сообщил президент Алмазбек Атамбаев. По его словам, киргизскому парламенту придется принять 30 законов, необходимо ратифицировать ряд документов, чтобы Кыргызстан встретил Новый год в составе ЕАЭС.
А глава Армении Серж Саргсян предложил подписать договор о присоединении своей страны к ЕАЭС уже до 15 июня текущего года. Скорого подписания договора с Ереваном пожелал и президент России Владимир Путин.
Армянское бремя
Теоретически участие Армении, не имеющей общих границ со странами ЕАЭС, противоречит изначально заявленным критериям. И хотя эту проблему участники проекта не собирались ставить ей в упрек, но обойти вниманием агрессорскую политику Еревана по отношению к соседям не получилось.
Официальный Баку хоть и не является ни участником, ни кандидатом на вступление в новое образование, потребовал от партнеров по региону сделать оговорку при принятии Армении в ЕАЭС.
"Мы получили письмо президента Азербайджана, что в ВТО Армения вступила с оговоркой, что положения должны распространяться на территорию Армении в рамках ее международных границ, признанных ООН. Это для обсуждения", - сказал президент Казахстана.
Он предложил включить в договор о присоединении Армении к ЕАЭС пункт о том, что страна делает это в рамках госграниц, зафиксированных в ООН.
Н.Назарбаев обратился к Сержу Саргсяну: "Вы так вступали в ВТО. Давайте еще в течение июня это обсудим", - предложил он.
Слова Назарбаева, как и следовало ожидать, вызвали "возмущение" в Ереване. Портал LRAGIR пишет, что Назарбаев "выдвинул чудовищный ультиматум Армении", и добавляет, что Еревану "фактически дали "15 дней на сдачу Карабаха".
Однако в Ереване должны были догадаться, что попытки затащить за собой в ЕАЭС и оккупированный Нагорный Карабах как часть Армении изначально обречены на провал. То есть ни таможенные, ни миграционные, ни какие-либо другие послабления, которые будут относиться к Армении как члену ЕАЭС, не могут касаться оккупированных территорий Азербайджана. Да и сама Армения называет эти территории "независимой Нагорно-Карабахской республикой". А "республика" с таким названием не подавала прошения включить ее в состав ЕАЭС.
Данный факт стал очередным сигналом Еревану, что продолжение войны с Азербайджаном не в интересах Армении. Заявление Назарбаева стало еще одним подтверждением слов президента Азербайджана Ильхама Алиева, что сегодня без учета мнения Баку невозможна реализация ни одного регионального проекта.
До ЕС еще далеко, но…
С Арменией или без, но учреждение ЕАЭС можно считать состоявшимся фактом. И хотя страны-основоположники утверждают об исключительно экономической направленности нового союза, большинство аналитиков видят за этим проектом также политическое будущее. По крайней мере об этом говорит стремление обязательно включить в союз на начальном этапе все страны - члены ОДКБ. То есть наряду с экономической уже присутствует и военная составляющая сотрудничества. Да и президент Беларуси Александр Лукашенко не скрыл, что видит в ЕАЭС основу для политического, военного и гуманитарного единства.
Уже сейчас многие аналитики склонны уподоблять ЕАЭС Европейскому объединению угля и стали, которое было создано после второй мировой войны и на месте которого возникло европейское экономическое содружество, заложившее основу нынешнего Евросоюза.
Другая часть экспертов проявляет сдержанный оптимизм. По их мнению, до уровня Евросоюза новому образованию на постсоветском пространстве еще очень далеко. Как бы ни отрицали в Москве, договор о ЕАЭС в очередной раз закрепляет сферу влияния России. А это является принципиальным отличием евразийской интеграции от европейской. Сторонники этого мнения считают, что в Евросоюзе нет государства, которое претендует на роль доминанта, даже несмотря на то, что Германия является экономическим локомотивом ЕС.
С другой стороны, государства - участники ЕАЭС еще не готовы к созданию наднациональных структур, формированию единого финансового, а тем более валютного пространства и других элементов, необходимых для интеграции на уровне Евросоюза.
Тем не менее, вероятно, именно эта перспектива и вызвала крайне ревностное отношение Запада к продвигаемому Россией новому интеграционному проекту. В США и Европе уверены, что на самом деле Россия старается предотвратить прозападные устремления ряда постсоветских государств с целью сохранить и укрепить свое влияние в регионе. Не случайно сразу после идеи о Евразийском экономическом пространстве, принявшем конкретные очертания в виде Таможенного союза, ЕС форсировал процесс сближения с партнерами из постсоветского пространства в рамках своей программы "Восточное партнерство". Причем одним из главных условий подписания Ассоциативного соглашения с ЕС было неприсоединение к Таможенному союзу с Россией. Однако в самый последний момент Армения, не без влияния России, отказалась подписывать уже готовое соглашение с ЕС, а Украина под руководством Виктора Януковича решила отложить работу над ним на неопределенный срок. Но если спрос с Армении был невелик, то терять Украину Запад явно не намеревался.
Именно этот диссонанс, видимо, и откликнулся эхом на киевском майдане, спровоцировав впоследствии плачевные для Украины события.
3:1 в пользу Москвы
Возможно, украинские события и вынудили Россию ускорить создание ЕАЭС. То есть Москве надо было продемонстрировать геополитическое влияние, и одного присоединения Крыма к себе было недостаточно. Очко в корзину Кремля принесло недавнее достижение соглашения с Китаем по закупкам российского газа. А создание ЕАЭС прибавит еще один балл в актив России в противоборстве с Западом.
Главный офис ЕАЭС будет в Москве, суд - в Минске, а финансовый центр - в Астане. Союз обещает не соперничать с Всемирной торговой организацией (ВТО) и даже действовать по ее правилам, не изобретая велосипеда. Да и до соперничества с ВТО новоиспеченному образованию еще далеко. Для успешного начала будет достаточно разобраться с нерешенными вопросами своего предшественника - Таможенного союза. А там время покажет.