Ötən il dünyada baş vermiş əsas siyası hadisələr haqqında
2012-ci il siyasi hadisələr və sarsıntılar baxımından zəngin oldu. Bəziləri seçki keçirdi, bir başqaları hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə çalışdı, digərləri qonşuları ilə müharibə etdi, kimlərsə də böhrandan çıxmağa çalışdı. hamısını sadalamaq mümkün deyil. Baş verənlərə qiymət verilməsi də hələ ki, tezdir. Tarix özü hər şeyi yerbəyer edəcək. Amma başa çatmaqda olan ilin siyasi mənzərəsinə nəzər salmaq, yəqin ki, yerinə düşərdi. Gəlin baş verənlərə ardıcıllıqla nəzər salaq.
Putinlə yola davam
2012-ci ilin yazında Vladimir Putin üçüncü dəfə Rusiya prezidenti seçildi. Analitiklərin fikrincə, onun real alternativi olmadığından, seçkinin nəticələrini əvvəlcədən də proqnozlaşdırmaq mümkün idi.
Bununla yanaşı, Putin prezident postuna qayıtdıqdan sonra ölkəyə rəhbərlik etdiyi illər ərzində ilk dəfə artan sosial fəallıqla qarşılaşdı. Rusiya şəhərlərinin küçələrinə minlərlə narazı insanın axışması məhz bu fəallığın göstəricisi idi. Amma Putin hakimiyyətinin "güclü əli" ölkədə daxili siyasi sabitliyi qoruyub saxlaya bildi.
Daha mülayim xarici siyasət tərəfdarı kimi tanınan sələfi Dmitri Medvedevdən fərqli olaraq, Putinin dünyanın aktual problemlərinə sərt baxışı ölkənin beynəlxalq siyasətində yenidən həlledici amillərdən birinə çevrildi. Yeni-köhnə prezident dərhal postsovet məkanının Avrasiya İttifaqının himayəsi altında inteqrasiyası prosesini hərəkətə gətirdi. Bəzi analitiklər bunu Sovet İttifaqı nümunəsinin bərpası layihəsi hesab edir.
Au revoir, Sarkozy!
2012-ci ilin aprelində Fransada da prezident seçkisi keçirildi və nəticədə dövlət başçısı Nikola Sarkozi sosialist Fransua Ollanda məğlub oldu.
Bu, Fransa tarixində sosialistin prezident seçildiyi və hakimiyyətdə olan dövlət başçısının uduzduğu ikinci seçki idi. Sosialistlər isə nəinki prezident, həm də parlament seçkisində qələbə qazandılar.
Hələ seçki ərəfəsində Sarkozi 2007-ci ildəki ilk prezident seçkisi kampaniyasının Liviyanın gözdən düşmüş lideri Müəmmar Qəddafi tərəfindən maliyyələşdirildiyinə dair ittihamla üzləşmişdi. Sarkozi bu faktı təkzib etsə də, yayılmış xəbər öz işini görmüşdü.
N.Sarkozinin reytinqinin düşməsində onun Osmanlı Türkiyəsində baş vermiş "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanunun qəbuluna cəhdi də öz rolunu oynamışdı. Birincisi, prezidentin bu cəhdi Fransa-Türkiyə münasibətlərini pozmuş, Türkiyə ilə sıx əməkdaşlıq edən fransız sahibkarlar və sənayeçilərin ciddi narazılığına səbəb olmuşdu.
İkincisi, qanun layihəsi sonda Konstitusiya Komissiyası tərəfindən Fransanın Əsas Qanununa zidd olduğu üçün rədd edilmişdi. Bu isə Fransanın erməni diasporunda narazılıq yaratmışdı. Halbuki, Sarkozinin sözügedən təşəbbüsü məhz erməni diasporunun dəstəyinin qazanılmasına hesablanmışdı.
"Tuluzalı atıcı" - Əlcəzair əsilli Məhəmməd Meranın Fransa hərbçilərinə və yəhudi məktəbinə hücum edərək törətdiyi terror da ölkədə qüvvələr nisbətinə təsir göstərmişdi. Fransadakı antiemmiqrant və antiislam əhvalı millətçilərin lideri Marin Le Penin seçkidə üçüncü yeri tutmasına kömək etdi.
Ollandın Sarkoziyə qəlib gəldiyi seçkidən yarım il keçir və bu gün sosialist prezidentin reytinqi də çox aşağıdır. Olland Fransa tarixində ölkəyə rəhbərliyinin 100 günündən sonra əhalinin cəmi 43%-i tərəfindən dəstəklənən ilk dövlət başçısıdır.
Obama 2:0
ABŞ-da Demokratlar Partiyasından olan hazırkı dövlət başçısı Barak Obama ilə Respublikaçılar Partiyasının namizədi Mitt Romninin mübarizə apardığı prezident seçkisinin nəticəsini son anadək proqnozlaşdırmaq çətin idi. İqtisadiyyatın pis durumda olması, artan xarici borc müxalifətin əlində kozır idisə, Obamanın ilk prezidentlik müddətində Amerika qoşunlarının Əfqanıstandan çıxarılması və Ben Ladenin fiziki məhvi, həmçinin Sendi qasırğası zamanı xilasedici tədbirlərin operativliyi son anda Barak Obamaya ikinci müddətə Ağ Evə rəhbər seçilməyə kömək etdi. Bundan başqa, əhalini iqtisadi böhrana görə Corc Buş administrasiyasının günahkar olduğuna inandıran demokratlar nəinki  seçkidə qalib gəldilər, Senatda da çoxluğu ələ aldılar. Amerikanın siyasi ənənələrinə əsasən, prezident ikinci səlahiyyət müddətində daha sərbəst olur. Çünki o, fəaliyyəti dövründə bir müddət sonra təkrarən prezident seçilməsinin qeydinə qalmalı olmur. Bu üzdən Barak Obamadan yeni administrasiyasının formalaşdırılmasında daha çox sərbəstlik, daha cəsarətli qərarlar gözləmək olar.
"Gürcü arzusu" gerçəkləşdimi?
Gürcüstanda isə hakim partiya öz mövqeyini qoruyub saxlaya bilmədi və parlament seçkisində milyarder Bidzina İvanişvilinin rəhbərlik etdiyi "Gürcü arzusu" partiyası qalib gəldi. Mixail Saakaşvilinin məğlubiyyəti onun tərəfdarları üçün sürpriz oldu. Çünki prezidentin administrasiyası hakimiyyətdə olduğu illər ərzində çox şeyə nail olmuşdu: Acarıstan üzərində nəzarət bərpa edilib, vergi yığımı dəfələrlə artıb, dövlət idarəçilik aparatı müasirləşdirilib, aşağı təbəqələrdə korrupsiya aradan qaldırılıb və kriminalitet susdurulub.
Amma əhalinin əsas hissəsi, xüsusilə orta və yuxarı yaş qrupları, həmçinin təhsil və ixtisas səviyyəsi aşağı olanlar üçün vəziyyət yaxşılığa doğru o qədər də dəyişməyib.
"Gürcü arzusu"nun parlament seçkisindəki qələbəsinə rəğmən, onun hakimiyyətdə möhkəmlənəcəyi haqda danışmaq tezdir. Saakaşvilinin silahdaşlarının həbsi, xarici siyasətdəki bəzi ziddiyyətli addımlar, həmçinin gürcü seçicisinin özünəməxsus ənənəsi - seçilmiş liderin xilasedici gözündə görülməsi, sonradan onun elə eyni şövqlə devrilməsi - Saakaşvili komandasının revanş şansının olduğunu düşünməyə əsas verir.
Vahid məkanın böhranı
Avropa İttifaqı üçün 2012-ci il kifayət qədər uğursuz oldu. Avrozonanın cənub təmsilçilərinə ayrılmış iki tranşın işə yaramamasından sonra yayda Mərkəzi Bank onlara yenidən yardım göstərməli oldu - milli valyutaların sabitliyinin təminatı olacaq zəmanət, problemli ölkələrdə hədsiz dərəcədə dövlət səhmlərinin alınmasına şərait yaratdı. Əsas olanı avronun istənilən yolla xilası idi.
2012-ci ildə Avropanın əsas ölkələri 700 milyard avro həcmində Sabitləşdirmə Fondu yaratmaq qərarına gəldilər. Dekabrda isə Bank İttifaqının yaradıldığı elan olundu. O, Avropa Mərkəzi Bankına avrozonaya daxil olan dövlətlərin banklarını nəinki dəstəkləmək, həm də onlara nəzarət etmək imkanı verəcək.
Nəticədə pat vəziyyəti yaranıb. Sanki Avropa tam olaraq güclülər və zəiflərə parçalanıb. Halbuki, nə vaxtsa məhz Köhnə dünya bərabərliyin beşiyi sayılırdı. Avropa hökumətlərinin xilaskarlıq təşəbbüslərilə bağlı mübahisələr siyasətçilər arasında qarşılıqlı inamın getdikcə daha da itməsinə səbəb olur. Onlar öz vətəndaşlarının maraq və inamını isə çoxdan itiriblər.
Bitmək bilməyən münaqişələr
Suriya vətəndaş müharibəsi alovunda yanmaqda  davam edir. Prezident Bəşər Əsədin hakim rejimi ilə müxalifət qüvvələri arasında artıq ikinci ildir ki, sürən silahlı münaqişə nəticəsində müxtəlif hesablamalara görə, 25-35 min insan həlak olub. Münaqişəyə xarici amillərin təsirisə getdikcə daha da artır. Bu təsir özünü yalnız siyasi dəstək və silah təchizatı şəklində deyil, həm də birbaşa hərbi hədələr formasında göstərir. Türkiyənin Suriya ilə sərhəddə yerləşən Akçakale şəhərinin raket atəşinə tutulmasından sonra bu iki ölkə arasında gərginlik pik həddə çatıb. Türkiyə parlamentinin orduya ölkə sərhədlərindən kənarda hərbi əməliyyatlar keçirməyə icazə verməsindən sonra hamı Türkiyə ordusunun Suriyaya daxil olacağı haqda danışmağa başlamışdı. Lakin NATO-dakı müttəfiqləri tərəfindən real dəstək almayan və ölkə daxilində ictimai etiraz dalğası ilə üzləşən Ankara belə riskli addım atmaqdan çəkindi.
Bunun əvəzində Türkiyə NATO-ya müraciət edərək, Rusiya və İranın narazılığına rəğmən, ərazisində "Patriot" raketlərinin yerləşdirilməsini istədi. Ankara bunu Suriya tərəfindən mümkün hücumların önlənməsi məqsədilə əsaslandırır. NATO-nun buna cavabı isə müsbət oldu. Almaniya, Niderland və ABŞ Türkiyə ərazisində sözügedən sistemin dislokasiya yerilə bağlı razılığa gəldilər. O, məhz Suriya ilə sərhəddə yaxın ərazidə yerləşdiriləcək.
İsrail-Fələstin: qalib yoxdur
2012-ci ilin ən vacib hadisələrindən biri də İsrail ordusunun HƏMAS yaraqlılarına qarşı həyata keçirdiyi "Buludlu sütun" əməliyyatı oldu. İsraillilər əməliyyata ərazilərinin Fələstin tərəfindən raket atəşinə tutulmasından sonra başlamışdılar. Əməliyyat nəticəsində HƏMAS-ın bir neçə hərbi rəhbəri, çoxlu sayda silah-sursat anbarı məhv edildi. "Buludlu sütun" əməliyyatı 160-dan artıq fələstinlinin də həyatına son qoydu. Fələstin tərəfinin raket zərbələri isə 4 israillinin ölümü ilə nəticələndi. Ərəb-İsrail münaqişəsindəki son dalğanın xarakterik xüsusiyyəti hər iki tərəfin özünü qalib elan etməsidir.
Əslində fələstinlilərin sevinməsi üçün həqiqətən də müəyyən əsaslar var. Ən azı ona görə ki, regionun ən güclü ordusuna malik İsrail HƏMAS hərəkatını məhv edə bilmədi. HƏMAS isə münaqişə tarixi ərzində ilk dəfə Təl-Əviv və Qüdsə raket zərbələri endirməyə nail oldu. Bu, fələstinlilərin gücünü artırmağa davam etdiklərini göstərir. Üstəlik onlar heç də yalnız hərbi güclərini artırmaqla kifayətlənmir. Hər halda, 8 günlük müharibədən, demək olar ki, dərhal sonra BMT Baş Assambleyası Fələstin hökumətinin təşkilatdakı statusunu "mühaşidəçi ölkə" səviyyəsinə qaldırmaq haqda qərar qəbul etdi. Üstəlik qurum fələstinlilərin İsrailin 1967-ci ildə işğal etdiyi sərhədlər çərçivəsində öz müqəddəratını təyinetmə hüququnu da təsdiqlədi.
İnqilabın sonu yoxdur
Görünən odur ki, İsrailin digər qonşusu - fundamental islam partiyası olan "Müsəlman qardaşlar"ın lideri Məhəmməd Musrinin prezidenliyə yiyələndiyi Misirlə də münasibətləri yaxşı olmayacaq. Musrinin hakimiyyətə gəlməsində böyük pay sahibi olan məqam əksər Misir seçicisinin dindar, mühafizəkar kənd əhalisi olmasıdır. Onlar seçkidə məhz Musrini dəstəkləyiblər. Şəhər sakinlərinin əksəriyyətisə daha liberal kursun, Qərb nümunəsində demokratik islahatların tərəfdarı idi. Onların ölkədə islamlaşdırma siyasətinin yürüdülməsindən narazılığı ilin sonlarına yaxın Qahirənin məşhur Təhrir meyhanında yeni prezidentə etiraz edən böyük kütlənin etirazlarına səbəb oldu. Xatırladaq ki, Misirdə təxminən iki il əvvəl Mübarəkin devrilməsilə nəticələnmiş inqilab da məhz bu meydandan başlamışdı.
Misir ictimaiyyətinin dünyavi, liberal baxışlı hissəsi Mursi və onun arxasında duran "Müsəlman qardaşlar"ın ölkədə islam diktaturası qurduğunu düşünür və onların belə düşünməsi üçün kifayət qədər əsas var.
"Günahsızlıq" günahı
2012-ci ildə İnternetdə "Müsəlmanların günahsızlığı" filminin yayılması ilə islam dünyasının böyük bir hissəsində etiraz dalğası baş qaldırdı. Onlar filmdə islam Peyğəmbərinin təhqir olunmasına etiraz edirdilər. Filmə etiraz olaraq ən sərt toqquşmalar Liviyanın Benqazi şəhərində baş verdi. Nəticədə, sentyabrın 11-də Liviya inqilabının "atası", ABŞ-ın Liviyadakı səfiri Kristofer Stivens və daha üç diplomat qeyri-müəyyən şəraitdə qətlə yetirildilər. Bu, ABŞ-a diplomatik nümayəndəliklərini mühafizə etmək üçün əsgərlərini dünyanın istənilən ölkəsinə göndərmək hüququ verdi, müsəlman dövlətlərində fundamentalistlər mövqelərini möhkəmləndirdi, Avropada isə millətçilər multikulturalizm ideyasının iflasa uğradığını sübut etmək imkanı qazandı.
"Şəhid qadınlar"
Bu il bir çox pravoslavın da dini hissləri təhqir olundu. Buna Pussy Riot pank qrupunun Xilaskar İsa Kilsəsində gerçəkləşdirdiyi səs-küylü aksiya səbəb oldu.
"Pank ibadət" adlandırılan aksiya lazımi yerdə (Moskvanın mərkəzində), lazımi anda - prezident seçkisi ərəfəsində təşkil olunmuşdu. Həmin vaxt Moskva və Rusiyanın digər əsas şəhərlərində etiraz aksiyaları keçirilirdi; Qərb KİV Rusiyada görünməmiş ictimai fəallıqdan bəhs edir, müxalifət liderləri isə aralarındakı ziddiyyətləri unudaraq xalqı radikal əməllərə səsləyirdi. Amma bütün bu etirazçı hərəkatın hansısa rəmzə ehtiyacı var idi. Bu rəmz məhz Pussy Riot qrupunun Xilaskar İsa Kilsəsindəki əməlləri oldu. Üç həftə sonra qadınlardan ibarət bu qrupun 3 fəal üzvü saxlanıldı. Onlar Rusiyanın əsas kilsəsində yol verdikləri əməllərə görə dələduzluqda ittiham olunaraq müvafiq müddətlərə azadlıqdan məhrum edildilər.
Qərb mətbuatı və hüquq müdafiə təşkilatları isə bu məsələ ətrafında elə bir səs-küy və ajiotaj yaratdılar ki, bir anlıq populyarlıq üçün hər şeyə hazır olan qrup üzvləri adi marginallardan az qala tiraniyanın təqib etdiyi siyasi şəhidə çevrildilər.
Breyvik  dərsləri
Avropada bəzən absurd həddə olan hüquqi paradokslar norveçli terrorçu A.Breyvikin məhkəməsində də özünü göstərdi. Məhkəmə onu cinayəti törətdiyi zaman anlaqlı elan etdi və 77 nəfərin qətlinə görə Breyvikin 21 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsinə dair qərar çıxarıldı. Başqa sözlə, terrorçu hər öldürdüyü şəxsə görə 3 aydan bir qədər artıq həbs cəzası aldı. Sən demə, Norveç qanunları bundan artığına icazə vermir. Üstəlik, Breyvik əla şəraitdə saxlanılmalıdır: idman zalı və kabineti (yəqin ki, onun məşhur manifesti üzərində işləri davam etdirməsi üçün) olan üçotaqlı apartamentdə. Breyvikin məhkəmə prosesini faşist ideyalarını açıqladığı tribunaya və piar-kampaniyaya çevirməsi də təsadüf deyildi.
Ekspertlər isə xəbərdarlıq edir: dəhşətli cinayətə görə gülməli cəza almış Anders Breyvikin davamçıları peyda ola bilər. Təəssüf ki, onların bu narahatlığı düz çıxdı.
Dünyanın axırı deyil ki...
Və sonda. Xoşbəxtlikdən 2012-ci ildə proqnozlaşdırılan Apokalipsis, Üçüncü dünya müharibəsi baş vermədi. Qədim mayya sivilizasiyasına hörmətlə yanaşı, qeyd olunmalıdır ki, Yerin yastı olduğunu, onun böyük göldə üzən timsahın üzərində dayandığını düşünən tayfanın təqviminə inanmaq absurd olardı! 21 dekabrın və bütünlükdə ilin artıq geridə qaldığı bu gündə insanları bir sual düşündürür: bu, kimə lazım idi? Marketoloqlara, turizm operatorlarına, yoxsa fond bazarlarının oyunçularına? İstənilən halda, 2012-ci ildən əsər-əlamət qalmayıb və 2013-cü il - İlan ili başlayır. İlan isə məlum olduğu kimi, müdriklik və dəyişikliklər nişanəsidir.

About main events of year past in world politics
The year 2012 was rich in terms of political events and turbulences. Some conducted elections, others sought to seize power, third fought their neighbours, fourth attempted to overcome the crisis… It is impossible to list everything and it may be too early to assess everything that happened. History will put everything in its place. But it would be useful to make a short review of the political landscape of the year past. And now about everything in order.
Forward with Putin
Vladimir Putin was elected president of the Russian Federation in spring 2012 for the third time. Analysts believe that this result was partially predictable because there was no real alternative.
Meanwhile, straight after his return to the presidential post for the first time in his rule he encountered growing social activity that resulted in thousands of unhappy citizens taking to streets. But the strong arm of the Putin's government managed to maintain domestic political stability in the country.
As opposed to his predecessor Dmitriy Medvedev, known as a politician with more moderate foreign policies, the hard-line views of Putin on acute global problems again became one of the determining factors of the Russian foreign policy. The new old president immediately kicked off the process of the Post-Soviet integration under the aegis of the Eurasian Union, which according to a number of analysts is nothing else but a project for restoring the Soviet Union.
Au revoir, Sarkozy!
France, in April 2012, held a presidential election in which incumbent President Nicolas Sarkozy lost to Socialist Francois Hollande.
This was the second election in the history of the Fifth Republic that brought a socialist to the presidency, and the second one in which the incumbent president was defeated. The Socialists won not only the presidential, but also the parliamentary elections.
On the eve of his election campaign Sarkozy was accused that his first presidential campaign in 2007 was sponsored by the exiled Libyan leader Muammar Gaddafi. Despite the denial of this fact by Nicolas Sarkozy, the news had some impact.
Sarkozy's attempt to achieve the adoption of the law criminalizing denial of the so-called "Armenian genocide" in the Ottoman Empire played a significant role in the fall in his ratings. First, the initiative, which caused deterioration of French-Turkish relations, created resentment among those working closely with Turkey: French businessmen and industrialists.
Second, the bill was eventually rejected by the Constitutional Commission as contrary to the Constitution of France. This led in turn to the dismay of the Armenian diaspora in France, for whom Sarkozy designed step.
The sad events of the "Toulouse shooter" when terrorist Mohammed of Algerian descent attacked the French military and the Jewish school, have also influenced the balance of political forces. Anti-immigration and anti-Islamic sentiments helped nationalist leader Marine Le Pen to enter the third place in the election.
However, six months after beating Sarkozy Hollande has a pretty low rating. He is the first president in the history of France, supported by only 43% of the population after 100 days of government.
Obama 2.0
To the last minute it was not easy to predict the outcome of the US presidential election where the incumbent president from the Democratic Party, Barack Obama, faced the opposition of Republican candidate Mitt Romney. While the poor economy and the rising foreign debt were the trump cards of the opposition, the withdrawal of the US troops from Afghanistan and the physical elimination of Osama bin Laden in the first term in office, as well as the efficiency of rescue measures in the aftermath of Typhoon Sandy at the last minute helped Barack Obama to go on second term. In addition, the Democrats convinced the public that the culprit of the economic crisis was the policy of the previous administration of George W. Bush, and won not only the White House, but also maintained a majority in the Senate. According to the American political tradition, during his second term of the president usually enjoys more freedom in the choice of his actions, because he will not need to look at the need for re-election. Therefore we can expect from Barack Obama greater autonomy in the formation of his administration and more daring breakthroughs.
Has Georgian dream come true?
But in Georgia the ruling party could not hold on to its positions, and the parliamentary election was won by the opposition bloc "Georgian Dream" under the direction of billionaire Bidzina Ivanishvili. Saakashvili's defeat was a surprise for his supporters. During the years in power the president's administration has achieved a lot: regained control over Adjaria, increased the tax collection many times over, modernized governance, eliminated petty corruption and suppressed the crime.
However, for the great part of the population, especially the middle and older age groups as well as the majority of those with low levels of education and training, the situation has improved only slightly.
Despite the victory, you cannot talk about strengthening the power of the "Georgian Dream". Arrests of Saakashvili's supporters, some controversial steps in foreign policy, and that tradition of Georgian voters - to make a political leader into an idol of a savoir, and then with the same enthusiasm to overthrow him - give reasons to believe that the Saakashvili team still has chances of striking back.
Crisis of joint space
For the European Union 2012 was rather unsuccessful. Once the selected two tranches failed to help the southern European countries, the central bank was forced in summer to come to the rescue again - the guarantors of the stability of the national currency have the right to buy unlimited amount of government bonds of troubled countries. The main worry is to save the euro at all costs.
In 2012, the major European countries decided to create a stabilization fund of 700 billion euros, and in December it was announced that a bank union, which will give the ECB the opportunity only to support but also to control the banks - members of the Eurozone.
The result remains a stalemate. Europe seems to have finally split into strong and weak. But once it was regarded as the cradle of universal equality. Disputes over rescue initiatives taken by European governments increasingly undermine the trust of politicians in each other, while their own citizens have long lost interest and confidence.
Ongoing conflict
Syria continues to burn in the flame of a civil war. According to various estimates between 25,000 and 35,000 people fell victim over the two years of the armed conflict of the Bashar Assad regime and the opposition forces. The external factor is growing stronger, not only in the shape of political support and weapon supplies, but also direct military threats from abroad. The situation between Turkey and Syria reached an extreme after the Turkish town of Akcakale on the border with Syria came under missile fire. Following the endorsement by the Turkish parliament of military operations abroad everybody talked about an intervention of the Turkish army in Syria. However, failing to receive real support from its NATO allies and encountering a powerful opposition in the shape of public protests within the country, the Turkish leadership did not dare to take this risky step.
Instead, and in the face of opposition from Iran and Russia Turkey asked NATO to deploy on its territory Patriot missiles in case of possible shelling from Syria. NATO officials responded positively. Germany, the Netherlands and USA agreed on deploying the batteries in the proximity of the border with Syria.
Israel - Palestine: no winners
An important development in 2012 was the operation "Pillar of Cloud" undertaken by the Israeli army against Hamas militants in response to rocket attacks on Israeli territory. During the operation several military leaders of Hamas were killed, and many stores of weapons and ammunition were destroyed. As a result of the "Pillar of Cloud" operation carried out by the Israeli army more than 160 Palestinians were killed. Four Israelis were victims of rocket attacks from the Palestinian side. A characteristic feature of the recent escalation of the Arab-Israeli conflict is the fact that both sides declared themselves winners.
And Palestinians really have a certain reason to rejoice. At least because Israel the most powerful army in the region, failed to achieve the defeat of Hamas. But the latter for the first time in the history of the conflict struck with missiles Tel Aviv and Jerusalem. This fact shows that the Palestinians continue to increase their power. And not just in military terms. For almost immediately after the eight-day war the UN General Assembly in its decision elevated the status of the Palestinian mission to the organization to the level "of an observer state" and affirmed the right of Palestinians to self-determination within the territories occupied by Israel in 1967.
No end to revolution
It seems that Israel will also have difficult relations with another neighbour, Egypt, where the leader of the Islamic fundamentalist party Muslim Brotherhood, Mohammed Mursi, became president. Mursi came to power thanks in part to the fact that a majority of voters in Egypt are representatives of the religious, conservative rural population, who supported him in the election. The majority of city dwellers are advocates of a liberal course of democratic reform toward the western model. Their dissatisfaction with the policy of Islamization of the country led to the fact that at the end of the year the very Tahrir Square in Cairo, where nearly two years ago started the Egyptian revolution that overthrew the Mubarak regime, now began to gather huge crowds of demonstrators protesting against the new president of Egypt.
The secular, liberal-oriented part of the Egyptian society has good reasons to believe that President Mursi and Muslim Brothers who support him are establishing a new dictatorship in the country - an Islamist one.
Guilt of "innocence"
In 2012 in most of the Islamic world a wave of protests occurred against the emergence of the Internet film "Innocence of Muslims", where the prophet of Islam was shown in a humiliating manner. Most violent events took place in the Libyan city of Benghazi, where on September 11 this year under mysterious circumstances the "founding father" of the Libyan revolution, the US ambassador to the country, Christopher Stevens, and three diplomats were killed. As a result, the United States acquired the right to send their troops anywhere in the world to protect its diplomatic missions, the fundamentalists in Muslim countries have strengthened their positions, and the nationalists in Europe were able to prove the failure of the idea of multiculturalism.
"Martyrs"
In the past year religious feelings of many Orthodox Christians were hurt in connection with the sensational action hosted by the punk band Pussy Riot at Christ the Savoir Cathedral.
The action, which will soon be dubbed as a "punk prayer," was organized in the right place (the centre of Moscow), and at the right time, on the eve of the presidential election. At the same time in Moscow and other major Russian cities held protests, the Western media are talking about the incredible social activity, as opposition leaders, forgetting past contradictions, called upon the people to radical actions. But all of this protest movement was in need of a symbol.
Pussy Riot's actions at Christ the Savoir Cathedral became this symbol. Three weeks later the group of three activists was detained. For their antics in the main church of Russia the participants were detained, convicted of disorderly conduct and received appropriate sentences.
However, the Western media and legal organizations raised such a fuss about the matter that members of the band from simple nobodies ready to do anything for immediate fame have become almost political martyrs persecuted by a tyranny.
Breivik's lessons
The legal paradoxes of Europe, sometimes reaching the point of absurdity, were very revealing at the trial of the Norwegian gunman Breivik. Thus, the court found Breivik sane and sentenced him to 21 years in prison for the murder of 77 people. In other words, for every person he murdered the terrorist got a little over three months. The Norwegian law, it appears, cannot give a harsher sentence. Moreover, he must be imprisoned in excellent conditions: the three-room apartment with a gym and an office (probably for him to continue working on his famous manifesto). It is no coincidence that the Breivik trial turned into a platform for the announcement of their fascist ideas and a public relations campaign.
Experts predicted that as Anders Breivik received a ridiculous punishment for his terrible crime his imitators may follow. Unfortunately, they were right.
Not the end of the world…
And in conclusion. No apocalypse or third world war, as we predicted in 2012, fortunately, came. With all due respect to the ancient Mayan civilisation it is absurd to believe in the calendar of the tribe that believed the Earth was flat and lying on the back of a giant crocodile floating in the vast pool, overgrown with lily! Today, when 21 December and the whole year is over, people are asking who profited from this? Marketers, tour operators or stock market players? Whatever it was, 2012 is over, and begins year 2013 - year of the Snake. A snake is known to be the sign of wisdom and change.