MÜASİR DÜNYANIN REALLIQLARI
Ermənistan xülyalardan nə qədər tez qurtularsa, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair danışıqlarda irəliləyiş şansları bir o qədər çox olar
Mayın ortalarında ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin Bakıya səfəri zamanı Azərbaycan prezidentinin və xarici işlər nazirinin Asiyada təhlükəsizlik tədbirləri üzrə sammitdə iştirak etmək üçün Şanxayda olmasını bir çoxları vasitəçilərin missiyasına etinasızlıq, hətta onların fəaliyyətinin qeyri-məhsuldar olmasına görə narazılığın ifadəsi kimi qiymətləndirmişdilər. O zaman mən bu məsələ ilə bağlı şərhimdə bildirmişdim ki, nəticə çıxarmağa tələsmək lazım deyil. Eyni zamanda, onu da qeyd etmişdim ki, Minsk qrupu həmsədrlərinin Azərbaycan rəhbərliyinə, həqiqətən də deyəcək sözləri varsa, onlar prezidentin səfərdən qayıtmasını gözləyəcək, yaxud regiona qayıdacaqlar. Hər halda, ən azı bu, onların işidir.
Belə də oldu. Mayın 31-də Prezident İlham Əliyev onunla görüşmək üçün Azərbaycana gəlmiş Minsk qrupu həmsədrləri İqor Popovu (Rusiya), Ceyms Uorliki (ABŞ), Jak Foru (Fransa), o cümlədən bu ölkənin yeni təyin olunmuş və yaxın zamanlarda fəaliyyətə başlayacaq təmsilçisi Pyer Andreni qəbul etdi. Görüşdə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspirşik də iştirak edirdi. Həmsədrlər İlham Əliyevi regiona son səfərlərinin nəticələri haqqında məlumatlandırdılar, yeni ideya və təkliflərini onunla bölüşdülər. Diplomatların fikrincə, onların bu yeni ideya və təklifləri tərəflərin müzakirəsinə çıxarıla bilər.
Minsk qrupu həmsədrlərinin regiona səfərlərindən, demək olar ki, dərhal sonra, iyunun 2-də Bakıya İsveçrə Konfederasiyasının prezidenti Didye Burkhalter səfər etdi. Azərbaycanın bu kiçik, lakin son dərəcə nüfuzlu Avropa ölkəsi ilə çox sıx əlaqələri var. Bunun İsveçrə prezidentinin son 6 ildə Azərbaycana sayca 3-cü rəsmi səfəri olması da deyilənləri təsdiqləyir. Prezident İlham Əliyev də İsveçrəyə rəsmi səfər edib, hər il Davosda keçirilən qlobal iqtisadi forum zamanı oraya yollanır. Amma Didye Burkhalter Bakıya budəfəki səfərini ATƏT-ə sədrlik edən ölkənin başçısı kimi reallaşdırdı. Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində vasitəçilik missiyasını həyata keçirən Minsk qrupu isə məlum olduğu kimi, məhz həmin qurumun strukturudur.
Didye Burkhalter Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşdən, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinə dair müzakirədən sonra açıqlama da verdi: "ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri kimi, mənim məsələyə yanaşmam çox aydındır. Biz əminik ki, addım-addım sülhə yaxınlaşmalıyıq. Demək, biz iki əsas məsələnin təbliği ilə məşğuluq. Birincisi, dialoqun intensivləşdirilməsidir və bu dialoq baş tutub. Amma Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında növbəti görüşün keçirilməsinə ehtiyac yaranıb. Bu görüşün Parisdə təşkil olunmasına dair təklif var və bu təklifi biz də dəstəkləyirik. Biz həmin görüşün ən yaxın vaxtlarda təşkilini dəstəkləyirik. O, danışıqlar prosesinin yeni mərhələsinin başlanğıcı olmalıdır. Digər yandan, bu görüş sülh razılaşmasına aparıb çıxaracaq strukturlaşdırılmış danışıqlar prosesi də ola bilər. Danışıqlar prosesi isə Madrid prinsipləri əsasında aparılmalıdır".
Bəyanatdan göründüyü kimi, ATƏT onun fəaliyyətdə olan sədrinin timsalında münaqişə tərəflərinin prezidentləri səviyyəsində dialoqun davam etdirilməsində israrlıdır. Nizamlanmanın əsası kimi isə o, məşhur və ermənilərin imkan daxilində yayınmağa çalışdıqları Madrid prinsiplərini göstərir. Vacibliyinə görə Burkhalterin diqqət çəkdiyi ikinci məqam atəşkəs rejiminin gücləndirilməsidir.
Didye Burkhalter İrəvana səfəri çərçivəsində prezident Serj Sarqsyanla keçirdiyi görüşdə Minsk qrupu formatının vacibliyini qeyd edib. O, status-kvonun perspektivinin olmadığını, addım-addım sülhə doğru getməyin vacibliyini vurğulayıb. İsveçrənin nizamlanma prosesinə mümkün töhfəsi haqda da danışan Burkhalter deyib: "Biz vasitəçilik edə, prosesdə ekspertlərin iştirakını təmin edə, ona siyasi və maddi kömək ola bilərik. Biz bu işləri İsveçrənin ATƏT-ə sədrliyi dövründə də, lazım gələrsə, ondan sonra da görə bilərik". Bununla yanaşı, İsveçrə prezidenti bildirib ki, onun ölkəsi münaqişə tərəfləri arasında inam atmosferinin gücləndirilməsi istiqamətində addımlar ata bilər - insanlar arasında birbaşa əlaqələr, ekoloji məsələlərin həlli. ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin dalana dirənmiş danışıqlar prosesini canlandırmaq niyyətində olduğunu göstərən daha bir məqamsa "DQR"in "prezidenti" Bako Saakayanın onunla görüşmək üçün İrəvana çağırılmasıdır. Hər halda, İrəvan Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad etmək istəməməsini tez-tez Qarabağ ermənilərinin güzəştə getmək istəməmələri ilə "pərdələyir".
ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri ilə yanaşı, vasitəçi ölkələrdə - Fransa, ABŞ və Rusiyada da fəallaşma hiss olunur. Mayın 31-də Fransanın Azərbaycandakı səfiri Paskal Monye jurnalistlərə bildirib ki, Fransa prezidenti Fransua Olland Cənubi Qafqaza bu yaxınldarda etdiyi səfəri zamanı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı konkret təkliflər irəli sürüb. Diplomatın sözlərinə görə, Paris danışıqların aparılması üçün Azərbaycan və Ermənistan prezidentlərini ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrləri ilə birgə qəbul etməyə hazırdır. "Biz Ermənistanla Azərbaycan arasında sülhə nail olunması məqsədinə sadiqik və iki xalqın gələcəkdə müharibə deyil, sülh şəraitində yaşaması üçün imkanlar yaratmaq istəyirik", - deyə Monye bildirib.
İrəvanda isə eyni mövzuda ABŞ səfiri Con Heffern çıxış edib. O, "Amerikanın səsi" radiosuna müsahibəsində bildirib ki, "...həqiqətən də nizamlama prosesi pat vəziyyətindədir". Səfirin sözlərinə görə, Minsk qrupunun amerikalı həmsədri Ceyms Uorlik Dövlət Departamentindən münaqişə tərəfləri arasında yaxınlaşmaya nail olmaq üçün əlindən gələni etmək tapşırığı alıb. "Danışıqlar prosesində çox cüzi irəliləyiş var. Uorlikə isə tərəflər arasında danışıqların dərinləşdirilməsi üçün konkret tapşırıq verilib", - deyə səfir qeyd edib.
Rusiya ermənilərə bir qədər fərqli şəkildə öyüd verir. Ermənistanın ərazi iddialarını yumşaltması üçün Moskva Azərbaycana külli miqdarda müasir silah-sursat satır. Onların arasında onlarca hərbi vertolyot, 100 müasir T-90S tankı da var. Üstəlik, 100 tanklıq opsion da var: yəni, Azərbaycan tərəfi müvafiq sifariş verərsə, Rusiya onları Bakıya satacaq. Rusiyadan Azərbaycana 18 ədəd TOS-1A "Solnsepek" odsaçan raket kompleksinin gətirilməsi də gözlənilir. Ermənistan bütün bu silahların hücum xarakterli sistemlər olduğuna diqqət çəksə də, Moskvadan asılı durumda olduğu üçün etirazını açıq şəkildə bəyan edə bilmir. Məsələn, Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan deyib: "Hərbi qurumun rəhbəri kimi, əlbəttə ki, mən bu məsələyə müsbət yanaşa bilmərəm. Amma bunları müzakirə etmək hüququm da yoxdur". Erməni jurnalistlərin hücumuna məruz qalmış Rusiyanın İrəvandakı səfiri İvan Volınkin isə söhbətdən bu cür yayınıb: "...Bu, siyasi yox, kommersiya məsələsidir. Məsələni qəlizləşdirməyə ehtiyac  yoxdur".
Ermənistanı açıq şəkildə aşağılayan daha bir məqam Avrasiya İqtisadi İttifaqının (Aİİ) Astanada keçirilən təsis toplantısında qeydə alınıb. Rusiya, Qazaxıstan və Belarus prezidentlərinin Aİİ-nin yaradılmasına dair sənəd imzaladıqları toplantıya Serj Sarqsyan nəinki təsisiçi kimi buraxılmayıb, üstəlik, Qazaxıstanın dövlət başçısı Nursultan Nazarbayev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin məktubuna istinadla, İrəvanın Aİİ-yə yalnız ÜTT-yə qəbul olunduğu əsaslarla qoşula biləcəyini söyləyib. Söhbət Ermənistanın Aİİ-yə beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədlər çərçivəsində üzv olmasından gedir. Nazarbayevin bu bəyanatı Serj Sarqsyanın və komandasının Dağlıq Qarabağı da Ermənistanla birlikdə Aİİ-yə sürükləmək planlarını  pozub.
İrəvana qayıdarkən opponentlərinin və KİV-in sərt tənqidi ilə üzləşən S.Sarqsyan pərt olduğunu gizlətməkdən başqa  yol tapmayıb. O bildirib ki, "Nazarbayevin Astanada dedikləri xoş olmasa da, bu bizə heç bir zərər verə bilməz". Bununla yanaşı, o, Erməenistanın əvvəldən Aİİ-yə Dağlıq Qarabağla birgə qoşulmaq planının olmadığını söyləyib: çünki "müstəqil dövlət" Aİİ-yə qoşulmaq üçün ərizə ilə müraciət etməyib.
Onun bu izahı, əlbəttə ki, heç kəsə inandırıcı gəlməyib. Xarici və yerli analitiklər güclənən Azərbaycanın fonunda Ermənistanın beynəlxalq mövqelərinin zəifləməsinə diqqət çəkirlər.
Bu arada Moskvanın regionda diplomatik fəallığını artırdığını göstərən daha bir məqam Rusiya prezidenti Sergey Lavrovun iyunda Bakıya səfərə hazırlaşmasıdır. Onun ardınca isə Rusiya baş nazirinin müavini Dmitri Roqozin də Azərbaycana gələcək. Xatırladaq ki, Rusiya hökumətində hərbi-sənaye kompleksi məhz Roqozinin kurasiyasındadır. Onlardan əvvəl isə Rusiyanın iqtisadiyyat naziri Aleksey Ulyukayev artıq Bakıda olub. Bu, Azərbaycanla Rusiya arasında iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdiyini göstərən amil sayıla bilər. Sankt-Peterburqda keçirilən İqtisadi Forumda dövlət neft şirkətləri olan "Rosneft"lə SOCAR arasında tərəfdaşlıq sazişinin imzalandığını unutmaq olmaz. Sənəd iki şirkətin Rusiya, Azərbaycan və üçüncü ölkələrin ərazisində birgə layihələr həyata keçirməsini nəzərdə tutur. Moskva-Bakı münasibətlərindəki maddi maraqların miqyasına görə, Ermənistan-Rusiya münasibətlərindəki maraqlarla müqayisə oluna bilməyəcəyi ortadadır.
Bu arada iyunun 1-də - bazar günü Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan çoxlu sayda səfir və aparat əməkdaşı ilə birlikdə Dağlıq Qarabağa yollanıb. Rəsmi olaraq səfər erməni diplomatlarının Qarabax problemi ilə yaxından tanış olması üçün bilavasitə təmas məqsədi kimi göstərilib. Amma səfərdə məqsədin inadkarlığı ilə tanınan Qarabağ ermənilərinə müasir dünyanın reallıqlarının izah olunması məqsədi daşıdığı da istisna deyil. Çünki ermənilərin mövcud durum və onun hüquqi aspektlərinə dair təbliğ etdiyi versiyanı dünyada heç kəs bölüşmür. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağın işğalı ilə qətiyyən barışmayacağını görən ermənilər indi danışıqlar prosesində mövqelərini yaxşılaşdırmaq üçün ərazi iddialarını daha da genişləndirmək qərarına gəliblər: indi onlar işğal etdikləri bütün Azərbaycan ərazilərinə - vaxtilə "təhlükəszlik üçün bufer zona" adlandırdıqları torpaqlara da iddialarını irəli sürürlər. Öz təbliğatının qurbanına çevrilmiş ermənilər beynəlxalq hüquqa zidd olan (BMT TŞ-nin məlum qətnamələrinə nəzər salmaq kifayətdir) bu iddialarına kiminsə anlayışla yanaşmasına nail ola bilməyiblər. Onlar Azərbaycanla müharibədə "qalib xülyası"ndan nə qədər tez azad olarlarsa, iqtisadi, demoqrafik, xarici siyasi və hərbi reallıqların onların xeyrinə dəyişmədiyini nə qədər vaxtında anlayarlarsa, bərpa olunmuş danışıqlar prosesində irəliləyiş şansları da o qədər çox olacaq.

REALITIES OF THE MODERN WORLD
The sooner Armenia rids itself of illusions, the greater the chance f or progress in negotiations on the Karabakh conflict settlement
Author: Rasim MUSABAYOV, political scientist and deputy of the Milli Maclis Baku
When in mid-May the OSCE Minsk Group did not find in Baku the president and foreign minister of Azerbaijan, who had left for Shanghai to attend the summit on security measures in Asia, some commentators interpreted this as a snub to the mediators' mission and even as an expression of dissatisfaction by Baku with their unproductive activities. Then, in my comments on this occasion, I advised them not to jump to conclusions and suggested that if the co-chairs of the Minsk Group really have something to tell the Azerbaijani leadership, they will wait for the president to return or will come back again. It is, after all, their job.
And so it happened. On 31 May, President Ilham Aliyev received the co-chairs of the OSCE Minsk Group, Igor Popov (Russia), James Warlick (USA) and Jacques Faure (France), who had come specially to meet with him, as well as the newly-appointed representative of this country, Pierre Andre, who will begin to work soon. The meeting was also attended by the personal representative of the OSCE Chairman-in-Office, Andrzej Kasprzyk. The Minsk Group co-chairs informed the president of Azerbaijan about the results of their recent visit to the region and shared new ideas and suggestions, which, in their opinion, could be discussed by the parties to the conflict.
Almost immediately after the visit of the OSCE Minsk Group co-chairs, Baku was visited by the president of the Swiss Confederation, Didier Burkhalter, on 2 June. Azerbaijan has very close relations with this small but very influential European country. Suffice it to say that this was the third visit to Azerbaijan by the Swiss president over the past six years. President Ilham Aliyev also paid an official visit to Switzerland and visits it every year during the World Economic Forum in Davos. However, this visit was paid by Didier Burkhalter as the president of a country, which is the current chairman of the OSCE, of which the Minsk Group that mediates a peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict is part.
After meetings and discussions with Azerbaijani President Ilham Aliyev on the situation in the conflict settlement, Didier Burkhalter said: "My approach as the OSCE chairman is very clear. We believe that we must move towards peace step by step. And this means that we advocate two main issues. First, it is the intensification of the dialogue. The dialogue has already taken place, but there is a need for a new meeting between the presidents of Azerbaijan and Armenia. It was proposed to hold the meeting in Paris, and we also supported this idea. We are in favour of holding this meeting in the near future. This meeting should be the starting point of a new phase of negotiations. On the other hand, it can be a process of structured negotiations that will lead to a peace agreement. And this negotiation process should be based on the Madrid principles."
As is evident from this statement, the OSCE, through its current chairman, insists on continuing the dialogue at the level of the presidents of the conflicting parties and confirms the well-known Madrid principles that the Armenians avoided as the basis for the settlement. The second most important question, to which President Didier Burkhalter drew attention, is the strengthening of the ceasefire.
In Yerevan, Didier Burkhalter met with President Serzh Sargsyan and noted the importance of the Minsk Group format. He stressed that the status quo does not promise prospects, and we must try to move towards peace step by step. Speaking about the possible contribution of Switzerland to the settlement, Didier Burkhalter said: "We can provide mediation assistance, expert participation, political and financial assistance. We can do it during the presidency of Switzerland, as well as after that, if need be." He added that assistance is also possible in the form of measures aimed at improving the atmosphere of trust - direct contacts between people and addressing environmental issues. The aim of the OSCE chairman-in-office to intensify the stalled negotiations for the peaceful settlement of the conflict was also implicitly shown by the fact that the "president" of the so-called "NKR", Bako Sahakyan, visited Yerevan for a meeting with him as Yerevan often conceals its unwillingness to withdraw from the occupied Azerbaijani territories by the obstinacy of the Karabakh Armenians.
In addition to the OSCE chairman-in-office, the mediator countries are also becoming more active: France, USA and Russia. On 31 May French ambassador to Azerbaijan Pascal Monnier told reporters that during his recent visit to the South Caucasus French President Francois Hollande put forward specific proposals on the Nagornyy Karabakh conflict. The diplomat said that France is ready to receive the presidents of Azerbaijan and Armenia jointly with the OSCE Minsk Group co-chairs for negotiations. "We are committed to the goal of achieving peace between Armenia and Azerbaijan and we want to create conditions for the two countries to live at peace, not at war in the future," Monnier said.
In Yerevan, US Ambassador to Armenia John Heffern spoke on the same subject. In an interview with Voice of America, he said that "... the process of settling the problem is really in a stalemate." The US co-chair of the Minsk Group, James Warlick, has received an instruction from the State Department to spare no effort to bring together the parties to the conflict, the US ambassador said. "The negotiation process has seen very little progress, but Warlick has a clear commitment to create conditions for deepening the negotiations between the parties," he added.
Russia is trying to make the Armenians listen to reason somewhat differently. To make Yerevan restrain its territorial ambitions, Moscow has carried out extensive supplies of advanced weapons to Azerbaijan, including several dozens of military helicopters and 100 modern T-90S tanks. There is an option for 100 more tanks, i.e. the Russian manufacturer has agreed to supply them at a specified price if there is a relevant order from Baku. The arrival of 18 Russian flamethrower missiles TOS-1A Solntsepek is also expected. Armenians note that all these are offensive weapons systems, but because of their dependent position they are not even able to express their outrage publicly. For example, Defence Minister Seyran Ohanyan said: "As defence minister, of course, I cannot look at this with kind eyes. But I have no right to talk about it." Russian Ambassador Ivan Volynkin casually ignored Armenian journalists who attacked him with their questions about this, saying "... this issue is not political, but commercial, and there is no need to concentrate on it".
Another public humiliation for Armenia was the founding meeting in Astana, where the presidents of Kazakhstan, Belarus and Russia signed a document on the establishment of the Eurasian Economic Union (EEU). Not only was Serzh Sargsyan not allowed to become one of its founders, in addition, Kazakh President Nursultan Nazarbayev, citing a letter from Azerbaijani President Ilham Aliyev, warned that Armenia can join the EEU only on the same basis as accession to the WTO, i.e. within its internationally recognized borders. This undermined the plans of Serzh Sargsyan and his team to drag Nagornyy Karabakh into the EEU together with Armenia "by default".
Faced with sharp criticism from opponents and the media on his return to Yerevan, Serzh Sargsyan did not find anything better than to make a good face over a bad game. He said that "what Nazarbayev said in Astana was unpleasant, but it cannot do us any harm". Moreover, according to the Armenian president, Yerevan had no plans to seek accession to the EEU together with Nagornyy Karabakh, because this allegedly "independent state" has not submitted such an appeal. His explanations did not convince anyone. Foreign and local analysts are worried and draw attention to the continuing dangerous weakening of the international position of Armenia as Azerbaijan is getting stronger.
The diplomatic activity of Moscow in the region is demonstrated by the visit to Baku by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov scheduled for June and then by Deputy Prime Minister Dmitriy Rogozin, who is responsible for the military-industrial complex in the Russian government. They were preceded by a visit by Russian Economy Minister Aleksey Ulyukayev, who noted the growing development of Russian-Azerbaijani economic relations. It should be noted that at the Economic Forum in St Petersburg, an agreement was signed between the state oil companies Rosneft and SOCAR on partnership in the implementation of projects in Russia, Azerbaijan and third countries. Obviously, material interests in relations between Moscow and Baku are incomparable in scale with Armenian-Russian relations.
On 1 June, a weekend, Armenian Foreign Minister Eduard Nalbandyan and a large group of ambassadors and employees of his apparatus went to Nagornyy Karabakh. Officially, the event was presented as a means of familiarizing Armenian diplomats with the Karabakh problem through direct observation and communication. However, it is possible that the aim was also to explain some of the realities of the modern world to the Karabakh Armenians, who are known for their stubbornness. After all, no one shares the Armenian version of the situation and its legal parameters. Faced with the resolute refusal of Azerbaijan to accept the secession of Nagornyy Karabakh, the Armenians decided to raise the bar of their own territorial claims, which now include almost all the occupied Azerbaijani districts previously treated as a "security buffer zone" in order to improve their negotiating position. The Armenians failed to convince anyone to treat with understanding such claims that are inconsistent with international law (it is enough to appeal to the well-known UN Security Council resolutions), becoming prisoners of their own propaganda. The faster they rid themselves of the illusion of "winners" in the war with Azerbaijan and realize the economic, demographic, foreign policy and military realities that are changing against them, the greater the chance for progress in the renewed negotiations.