Mehriban Əliyevanın Vatikana səfəri Azərbaycanın sivilizasiyalararası dialoqa töhfəsinin daha bir təsdiqi oldu
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın İtaliyaya səfərini, sözün əsl mənasında, tarixi əhəmiyyətli səfərlər kimi xarakterizə etmək olar. Onlar Azərbaycanın sivilizasiyalararası dialoqa vacib töhfəsinin daha bir təsdiqidir.
Mehriban Əliyeva Vatikana səfəri zamanı Roma Papası Fransisk ilə görüşüb. Azərbaycan ilə Vatikan arasında ikitərəfli əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini deyən Mehriban Əliyeva bu əməkdaşlığın mədəni irsin qorunması sahəsində daha da genişləndiyini vurğulayıb. Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün düşmüş insanların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində gördüyü işlərdən də danışıb.
Vatikanın Azərbaycan ilə ikitərəfli əlaqələri inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirən Roma Papası Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Müqəddəs Roma katakombalarının bərpasını yüksək qiymətləndirib.
Mehriban Əliyevanın Vatikana səfərinin maraqlı məqamlarından biri onun məhz Müqəddəs katakombaları ziyarəti olub. Müqəddəs Marçellinio və Pyetro katakombalarının, o cümlədən Müqəddəs Yelena mavzoleyinin bərpası Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında 2012-ci ildə imzalanmış ikitərəfli sazişə əsasən həyata keçirilir. Mavzoley İmperator Konstantinin anası imperatriçə Yelenanın şərəfinə inşa etdirilib. Mavzoleydəki katakombalarda aparılan qazıntılar zamanı tarixi baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edən qədim əşyalar tapılıb. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa olunan əsərlər arasında müdrikliyi ilə hətta heyvanları da sağaldan əfsanəvi Orfeyin əks olunduğu freska da var. Orfey insanlar arasında harmonik münasibətlərin rəmzinə çevrilib. Onun məlahətli melodiyası da buna çağrış edir.
Heydər Əliyev Fondunun özünəməxsus cəhəti onun məhz xalqlar və mədəniyyətlər arasında daha geniş, hər şeyi əhatə edən dialoqun qurulması cəhdləridir. Hələ 2 il əvvəl Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında razılaşmanın imzalandığı vaxt Roma Papasının Müqəddəs Arxeologiya üzrə Şurasının sədri, kardinal Can-Franko Ravazi bu hadisəni müsəlman dünyasının dünya xristianlığına hədiyyəsi kimi qiymətləndirmişdi. Həqiqətən də, bu, Vatikanın və katolik kilsəsinin tarixində müsəlman ölkəsində fəaliyyət göstərən xeyriyyə fondunun xristianlığın dini və maddi irsinin qorunmasına yardım göstərdiyi ilk haldır. Heydər Əliyev Fondunun Vatikanda həyata keçirdiyi işlər yalnız katakombaların bərpası ilə məhdudlaşmır. Fond hələ 1475-ci ildə yaradılmış Vatikan Apostol Kitabxanasında saxlanılan əlyazmaların bərpasına da öz töhfəsini verir.
Vatikan Apostol Kitabxanasında tarixin müxtəlif dövrlərinə aid 1 milyondan artıq kitab saxlanılır. Orada saxlanılan əlyazmaların bir çoxu Azərbaycana və Qafqaz regionuna aiddir. Hələ 2011-ci ildə Azərbaycanla Vatikan arasında imzalanmış saziş tədqiqatçılarımızın Apostol Kitabxanasının arxivinə yolunu açmışdı. O zaman Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan tarixinə aid 40-dək əlyazmanın bərpasına başladığı bəyan edilmişdi. Bərpa olunan əlyazmalar arasında qədim Quran da var.
2014-cü ilin martından kitabxanada olan 3 mindən artıq nüsxənin rəqəmsallaşdırılmasına başlanılıb.
Səfər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Vatikan Apostol Kitabxanasının direktoru Jan Lui Bruqes "2015-2016-cı illərdə yeni əlyazmaların bərpa edilməsi və onların rəqəmsallaşdırılması"na dair yeni müqavilə imzalayıblar. Kitabxananın tərkib hissəsi olan Vatikan Məxfi Arxivi XVII əsrin əvvəllərində kitabxanadan ayrılaraq, müstəqil bir qurum kimi fəaliyyət göstərməyə başlayıb. Arxivdə 150 min nüsxə mövcuddur. 2012-ci ildə Vatikanın Məxfi Arxivində saxlanılan Azərbaycana aidiyyəti olan 60 əlyazmanın surəti və 100-dən artıq sənəd Bakıya təqdim edilib. Onlar əsasən azərbaycanlıların Atabəylər, Elxanilər, Ağqoyunlular, Qaraqoyunlular, Səfəvilər və Qacarlar kimi dövlətlərinin hökmdarları tərəfindən Roma Papalarına yazılmış məktublar və onlara verilmiş cavablardır. Sənədlərin arasında missionerlərin Azərbaycandakı siyasi cərəyanlarla bağlı gizli hesabatları da var.
Azərbaycana təqdim edilmiş sənədlər arasında IX əsrdən XVIII əsrədək olan dövrü əhatə edən nadir əlyazmalara da rast gəlinir. Onların arasında Nizaminin, Füzulinin, Nəsiminin və digər dünya şöhrətli Azərbaycan şair və mütəfəkkirlərinin nadir əlyazmaları, eləcə də indiyədək ölkəmizdə məlum olmayan bir çox orta əsr alimlərinin elmin müxtəlif sahələrinə aid qiymətli əsərləri də var.
Vatikana səfəri çərçivəsində Mehriban Əliyeva ilə Vatikan şəhərinin qubernatorluğunun baş katibi, arxiyepiskop Fernando Verqes Alzaqa arasında Vatikan Muzeyində Zevsin heykəlinin bərpasına, o cümlədən "Sistina" zalında yenidənqurma işlərinin aparılmasına dair iki saziş imzalanıb. Bu muzeydə antiklik və İntibah dövrünə aid qiymətli abidələr saxlanılır.
Azərbaycanın birinci xanımı İtaliya paytaxtı Romaya da baş çəkib. Romanın meri İqnatsio Marino Mehriban Əliyevaya Heydər Əliyev Fondunun dəstəyilə Əbədi şəhərin ən nəhəng abidələrindən olan Kapitoli Muzeyində aparılan təmir işlərinə görə minnətdarlıq edib. Mehriban Əliyeva isə Romada Nizami Gəncəvinin abidəsinin ucaldılmasına görə merə təşəkkürünü bildirib, Heydər Əliyev Fondunun İtaliya ilə elm, mədəniyyət və digər sahələrdə birgə layihələr həyata keçirməkdə hər zaman maraqlı olduğunu söyləyib. Beləliklə, Heydər Əliyev Fondu və onun prezidenti Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın beynəlxalq əlaqələrinə töfhəsi bir daha təsdiqlənib. Şübhəsiz, Fondun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri Azərbaycan xalqının mədəni və mənəvi dəyərlərinin qorunub-saxlanılması, onların dünyada təbliğidir. Eyni zamanda, Fond ən müxtəlif ölkələrdə ümumbəşəri əhəmiyyət daşıyan abidələrin bərpasına da böyük töhfə verir.
Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanın dinlərarası və millətlərarası barış ölkəsi kimi təbliğində də əvəzsiz rolu var. Fond tərəfindən həyata keçirilən "Azərbaycan - tolerantlıq məkanı" layihəsi çərçivəsində istər müsəlman məscidləri və xristian kilsələri, istərsə də yəhudi məktəbi və mədəniyyət mərkəzi bərpa olunub. Bundan başqa, Fond Avropa ölkələrindəki memarlıq abidələrinin, məsələn, Fransadakı Versal sarayının bərpasında da fəal iştirak edir.
Heydər Əliyev Fondunun Vatikanda həyata keçirdiyi bərpa işləri kimi işlər dünyada Azərbaycan haqqında əhalisinin əksəriyyətini müsəlmanların təşkil etdiyi nadir dünyəvi dövlət təsəvvürünün formalaşmasına kömək edir. İnsanlar onun ümumbəşəri mədəni irsin qorunmasında iştirakının şahidi olurlar. Yəni, Azərbaycan yalnız islama deyil, həm də xristian və yəhudi sivilizasiyalarına aid mədəniyyət əsərlərinin qorunub-saxlanılmasında iştirak edir.
Bu mənada Vatikanın bir etirafı da maraqlıdır: o, çoxsaylı xristian fond və təşkilatlarına Roma Müqəddəs katakombalarının bərpasına yardım göstərilməsi xahişi ilə müraciət etsə də, Müqəddəs Taxt-Taca bu işdə ilk yardım göstərən, müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanı təmsil edən Heydər Əliyev Fondu olub. Bu, Azərbaycanın dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun qurulmasındakı tarixi rolunun göstəricisidir. Bu mənada son illərdə Bakıda dünyanın dini liderlərinin sammitinin, Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Dünya Forumunun, bir sıra beynəlxalq humanitar forumların keçirildiyini xatırlatmaq kifayətdir. Azərbaycan bu addımları ilə dialoqun, tolerantlığın, qarşılıqlı hörmətin, insanlar, xalqlar və dövlətlər arasında münasibətlərin nə qədər vacib olduğunu nümayiş etdirir.
Mehriban Əliyevanın Vatikana səfəri Azərbaycanla Müqəddəs Taxt-Tac arasında dövlətlərarası əməkdaşlıq baxımından da vacibdir. Bu münasibətlərin tarixi hələ Azərbaycan Alban dövlətinin dövrünə gedib çıxır. Alban dövləti Roma və Bizans imperiyaları ilə sıx əlaqələrə malik olub. Azərbaycanın İslam dinini qəbul etməsi ilə, xalqımızın xristian dünyası ilə münasibətləri yeni mərhələyə qədəm qoyub. Azərbaycan Avropanın siyasətində hər zaman xüsusi yer tutub. Çünki Böyük İpək Yolu məhz Azərbaycan ərazisindən keçib. Papa hakimiyyəti bir sıra Azərbaycan dövlətləri ilə kifayət qədər sıx siyasi və iqtisadi əlaqələrə, hətta müttəfiqlik münasibətlərinə də malik olub. Bu fikri onun Şirvanşahlar, Atabəylər, Elxanilər, Ağqoyunlular, Səfəvilər kimi dövlətlərlə münasibətləri haqda söyləmək mümkündür. Azərbaycan dövlətlərinin Şamaxı və Təbriz kimi şəhərlərinin girişində Roma-Katolik kilsəsinin səfirliyi olub. Yeri gəlmişkən, Vatikanın bir müddət əvvəl Azərbaycana verdiyi bəzi sənədlərdə Səfəvilər dövlətinin Romadakı səfirlərinin fəaliyyətindən də söz açılır. Məsələn, orada I Şah İsmayılın Papa VIII İnnokentiyə sarayı yanındakı səfiri Həsən bəyin taleyi haqqında yazılıb.
1919-cu ildə müsəlman Şərqinin ilk demokratik dövləti olmuş Azərbaycan Demokratik Respublikası (ADR) da Papa dövləti ilə diplomatik münasibətlər qurmuşdu. Vatikan arxivlərində ADR-in İstanbuldakı səfiri Yusif Vəzir Çəmənzəminli ilə Roma Papası və kardinalı arasında yazışmalar bu günədək qorunub-saxlanılıb. Maraqlıdır ki, məhz Azərbaycan və Papa diplomatlarının apardıqları danışıqlar sayəsində İstanbulda Roma Papası XV Benediktə heykəl qoyulub (1914-1922).
Azərbaycanla Vatikan arasında münasibətlərə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsindən sonra yenidən təkan verilib. Tərəflər arasında diplomatik əlaqələr hələ 1992-ci ildə qurulsa da, müstəqilliyin ilk 10 ilində Azərbaycanla Vatikan arasında fəal əməkdaşlığın olduğunu demək mümkün deyil. 2002-ci ildə ölkənin ozamankı prezidenti Heydər Əliyevin dəvəti ilə Roma Papası II İohann Pavel Bakıya səfər edib. Pontifik o zaman Azərbaycanı Şərqlə-Qərb arasında qapı, həmçinin tolerantlıq nümunəsi adlandırmışdı. II İohann Pavelin Bakıya səfəri zamanı Bakıda katolik kilsəsinin tikintisi haqda razılıq əldə olunmuşdu. Tezliklə tikilən həmin kilsə bu gün də fəaliyyətini davam etdirir.
2008-ci ildə Vatikanın dövlət katibi, kardinal Tarçizio Bertonenin, 2013-cü ildə isə Roma Papasının Müqəddəs Arxeologiya üzrə Şurasının sədri, kardinal Can-Franko Ravazinin Azərbaycana səfərləri Vatikan-Azərbaycan münasibətlərinin intensivliyinin göstəricisi sayıla bilər.
2012-ci ilin noyabrında Vatikanda "Azərbaycanın zəngin incilərinə tarixi baxış" adlı sərginin açılışı da böyük rezonans doğurmuşdu. Azərbaycanla Vatikan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə təşkil edilmiş sərgidə Azərbaycanın ən müxtəlif dövrlərinə aid, onu mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların kəsişməsi kimi xarakterizə edən mədəni dəyərləri nü-mayiş olunub. Ən başlıcası isə Azərbaycan Vatikanda bu cür sərgi təşkil edən ilk müsəlman ölkəsi kimi tarixə düşüb. Elə həmin il o dövrün Roma Papası XVI Benediktin çıxışlarının birində Vatikan-Azərbaycan münasibətlərini digər dövlətlərə nümunə göstərməsi heç də təəccüblü deyildi.
Azərbaycanla Vatikan arasında əməkdaşlığın elmi baxımdan da böyük əhəmiyyəti var. Bu əməkdaşlıq və Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən bərpa işləri sayəsində elmi dairələr qarşısında (əlbəttə ki, yalnız Azərbaycanın deyil, həm də digər ölkələrin) Müqəddəs Taxt-Tacın maddi və mədəni irsinin araşdırılması üçün yeni imkanlar açılır. Bundan başqa, abidələrin bərpası başa çatdırıldıqdan sonra Vatikan yenidən turistlərin və zəvvarların hədəfinə çevriləcək. Bu, islamla xristianlıq arasında uğurlu dialoqun, müxtəlif mədəniyyətlərə və dinlərə məxsus insanlar arasında əlaqələrin vacibliyinin ən yaxşı təsdiqi deyilmi?

Mehriban Aliyeva's visit to the Vatican has again underlined Azerbaijan's contribution to the development of a dialogue between civilizations
10.06.2014
The visits by Azerbaijan's First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, to the Vatican and Italy may rightly be regarded as historic. They were the first evidence of recognition of our country's important contribution to a dialogue between civilizations.
During her visit to the Vatican Mehriban Aliyeva met with Pope Francis. Noting with satisfaction that bilateral relations between Azerbaijan and the Vatican are increasingly developing, Mehriban Aliyeva stressed the broadening of this cooperation in the field of protecting cultural heritage. Azerbaijan's First Lady also spoke about the Heydar Aliyev Foundation's work in improving the social situation of its fellow-countrymen who have become refugees and forced migrants as a result of Armenia's military aggression against our country.
Pope Francis, for his part, expressed the Vatican's vested interest in the development of bilateral ties with Azerbaijan. He highly praised the role of the Heydar Aliyev Foundation in the restoration of Rome's sacred catacombs.
It was the visit to the sacred catacombs that was one of the most significant moments of Mehriban Aliyeva's visit to the Vatican. The restoration of the catacombs of Santi Marcellino and Pietro, as well as the Mausoleum of Saint Helena, are being carried out in line with a bilateral agreement signed between the Heydar Aliyev Foundation and the Holy See in June 2012. The mausoleum was built in honour of the mother of Emperor Constantine of Rome, Empress Helena. During excavations in the catacombs of the mausoleum ancient artefacts were discovered which are of great significance from an historical point of view. Among the works restored with the support of the Heydar Aliyev Foundation was a fresco with an image of the legendary Orpheus who used his wisdom to cure even animals. Orpheus became a symbol of the drive towards harmonious relations between people. His melodious tunes invoke this.
The work of the Heydar Aliyev Foundation is also noted for its drive towards developing a broader and more comprehensive dialogue between peoples and cultures. Two years ago, at the time of the signing of the agreement between the Heydar Aliyev Foundation and the Holy See, Cardinal Gianfranco Ravasi, Chairman of the Pontifical Council for Culture, described the event which will take place thanks to Azerbaijan's support as the Muslim world's gift to Christianity.
Indeed, this is the first event in the history of the Vatican and the Catholic Church when a charity foundation in a Muslim country has assisted in the spiritual and material heritage of Christianity. The measures undertaken by the Heydar Aliyev Foundation in the Vatican are not confined to restoration of the catacombs. The foundation is also contributing to the restoration of manuscripts stored in the Vatican Apostolic Library, which was founded back in 1475.
Over a million books relating to various historical periods are kept in the Vatican Apostolic Library. Many of the manuscripts stored here relate to Azerbaijan and the Caucasus region. In 2011 an agreement was signed between Azerbaijan and the Vatican which opened up access for our researchers to the archives of the Apostolic Library. This was the start of the restoration by the Heydar Aliyev Foundation of about 40 manuscripts on the history of Azerbaijan. An ancient Koran was among the restored manuscripts.
The process of the digitizing of over 3,000 books began in the Vatican Apostolic Library in March this year. Mehriban Aliyeva, President of the Heydar Aliyeva Foundation, and Jean-Louis Brugues, Director of the Vatican Apostolic Library, signed a contract on the restoration and digitizing of new manuscripts in 2015-2016.
The Vatican's Secret Archives are an integral part of the Apostolic Library. Back in the 17th century the archives were separated from the library and began operating as an independent structure. The Secret Archives house 150,000 copies of documents. In 2012 60 copies of manuscripts and over 100 documents stored in the Vatican's Secret Archives and relating to the history of Azerbaijan were handed over to our country. They were, for the most part, letters sent by rulers of the Azerbaijani states of Atabaylar [Eldanizlar], Ag Qoyunlu, Qara Qoyunlu, Safavids and Qacars [Kajars] to the Popes of Rome and their replies. The secret accounts of missionaries in connection with the political currents in Azerbaijan are also included here. Among the documents handed over to Azerbaijan were unique manuscripts covering the 9th to the 18th century. These include rare manuscripts by Nizami, Nasimi, Fizuli and other great Azerbaijani poets and thinkers, as well as valuable, but little known medieval works by our authors in various spheres of academic knowledge.
During her visit to the Vatican Mehriban Aliyeva signed two agreements with Bishop Fernando Vergez Alzaga, the Secretary General of the Governate of the city - on the restoration of the statue of Zeus and the Sistina Hall in the Museum of Pius Kliment. Valuable sculptures relating to periods of antiquity and the Renaissance are housed in this museum.
Azerbaijan's First Lady also visited the Italian capital, Rome. The Mayor of Rome, Ignazio Marino, thanked Mehriban Aliyeva for the repair work carried out with the support of the Heydar Aliyev Foundation in one of the largest monuments of the Ancient City, the Capitoline Museums. The First Lady, for her part, thanked the mayor for erecting the monument to Nizami Gancavi in Rome. On behalf of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva expressed her interest in the implementation of joint projects with Italy in the spheres of science and culture.
In such a way, the Heydar Aliyev Foundation and its president, Mehriban Aliyeva, underlined their contribution to the development of Azerbaijan's international ties. Undoubtedly, one of the basic aims of the foundation is the preservation of the cultural and spiritual values of the Azerbaijani people and their promotion worldwide. At the same time, the Heydar Aliyev Foundation is also making an inestimable contribution to the restoration of monuments of universal importance in different countries.
The foundation's role in promoting Azerbaijan as the image of a country of inter-religious and inter-ethnic harmony is also significant. The Heydar Aliyev Foundation is implementing the "Azerbaijan Home to Tolerance" project, as part of which Muslim mosques and a Christian church, as well as a Jewish school and culture centre are being restored. In addition, the foundation is playing an active part in the restoration of the architectural monuments of European countries, in particular the Palace of Versailles in France.
Such projects, like the restoration work undertaken by the Heydar Aliyev Foundation in the Vatican, contribute to the shaping in the world of an image of Azerbaijan as a unique secular country with a predominantly Muslim population which is taking part in the preservation of the world's cultural heritage i.e., works of culture that relate not just to Islam, but also to Christian and Jewish civilizations.
Of significance in this sense is the Vatican's admission that, despite appeals to many Christian foundations and organizations to assist in the restoration of the sacred catacombs of Rome, the first to come to the aid of the Holy See was a foundation from a Muslim country, Azerbaijan. All this points to our country's historic role in developing an inter-religious and inter-cultural dialogue. Suffice to recall the summit of the world's religious leaders, the World Forum for an International Dialogue and international humanitarian forums held in Baku in recent years. In this way Azerbaijan is demonstrating the importance of a dialogue, tolerance and mutual respect in relations between peoples and states.
Mehriban Aliyeva's visit to the Vatican is also important in the context of inter-state cooperation between Azerbaijan and the Holy See. The history of these relations goes back to the times of the Azerbaijani Albanian state, which maintained relations with the Roman and Byzantine Empires. With the foundation of the Islamic religion in Azerbaijan relations between our people and the Christian world entered a new era. Azerbaijan has always occupied a special place in the politics of Europe, because it was through our territory that the Great Silk Road passed. The Papacy maintained fairly close political and economic relations, at times even allied relations, with a whole number of Azerbaijani states, specifically the states of Shirvanshahs [Sirvansah], Atabaylar, Elkhanates, Ag Qoyunlu and Safavids. At the courts of the Azerbaijani states, at Samaxi and Tabriz [Iran], were the embassies of the Roman Catholic Church. A propos of this, some documents recently passed on by the Vatican to Azerbaijan, reveal the activities of the ambassadors of the Azerbaijani state of Safavids in Rome. They show, among other things, the fate of Hasan-bay, Shah Ismail I's ambassador at the court of Pope Innocent VIII.
In 1919 the Azerbaijani Democratic Republic (ADR) - the first republic in the Muslim East - established diplomatic relations with the Papal state. In the Vatican's archives is preserved correspondence between the ADR's ambassador to Istanbul, Yusif Vazir Camanzaminli, and the Pope and his cardinals. It is interesting that it was thanks to the dialogue between Azerbaijani and Papal diplomats that the Monument to Pope Benedict XV (1914-1922) was erected.
Relations between Azerbaijan and the Vatican were given a new boost after the restoration of Azerbaijan's state independence. But although diplomatic relations between the sides had been established in 1992, one could not claim that there was active cooperation in the first decade of independence. In 2002 Pope John Paul II visited Azerbaijan at the invitation of the country's then president, Heydar Aliyev. The Pontiff described Azerbaijan as a gateway between East and West and an example of tolerance. During Pope John Paul II's visit to our country a decision was taken on the construction of a Catholic church in Baku, which soon opened its doors to congregations.
The visits by the Secretary of State of the Holy See Cardinal Tarcisio Bertone in 2008 and the Chairman of the Vatican's Pontifical Council for Culture Cardinal Gianfranco Ravasi in 2013 were indications of the intensive nature of relations between the Vatican and Azerbaijan.
The opening of an exhibition "An historical look at Azerbaijan's rich pearls" in the Vatican in November 2012 to mark the 20th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and the Vatican had wide repercussions.  The exhibition, which was organized with the support of the Heydar Aliyev Foundation, showed Azerbaijani cultural treasures from various epochs, depicting our country as the crossroads of culture and civilizations. But the important thing was that Azerbaijan had become the first Muslim country to organize such an exhibition in the Vatican. It is not surprising that in the same year former Pope Benedict XVI, in one of his speeches, described relations between the Vatican and Azerbaijan as a fine example to other countries.
Meanwhile, cooperation between Azerbaijan and the Vatican also has great significance for science. Thanks to this cooperation and the restoration work carried out with the support of the Heydar Aliyev Foundation, new opportunities are opening up for scientific circles (not just of Azerbaijan, of course, but other countries, too) to carry out research in the spiritual and material treasure-house of the Holy See. Besides this, following the completion of restoration work, the Vatican's monuments will once again be resplendent in the eyes of pilgrims and tourists. Is this not the clearest evidence of the need for and the success of a dialogue between Islam and Christianity and mutual contacts between people belonging to different cultures and faiths?