Mehriban Əliyevanın Vatikana səfəri Azərbaycanın sivilizasiyalararası dialoqa töhfəsinin daha bir təsdiqi oldu
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın İtaliyaya səfərini, sözün əsl mənasında, tarixi əhəmiyyətli səfərlər kimi xarakterizə etmək olar. Onlar Azərbaycanın sivilizasiyalararası dialoqa vacib töhfəsinin daha bir təsdiqidir.
Mehriban Əliyeva Vatikana səfəri zamanı Roma Papası Fransisk ilə görüşüb. Azərbaycan ilə Vatikan arasında ikitərəfli əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini deyən Mehriban Əliyeva bu əməkdaşlığın mədəni irsin qorunması sahəsində daha da genişləndiyini vurğulayıb. Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün düşmüş insanların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində gördüyü işlərdən də danışıb.
Vatikanın Azərbaycan ilə ikitərəfli əlaqələri inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirən Roma Papası Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Müqəddəs Roma katakombalarının bərpasını yüksək qiymətləndirib.
Mehriban Əliyevanın Vatikana səfərinin maraqlı məqamlarından biri onun məhz Müqəddəs katakombaları ziyarəti olub. Müqəddəs Marçellinio və Pyetro katakombalarının, o cümlədən Müqəddəs Yelena mavzoleyinin bərpası Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında 2012-ci ildə imzalanmış ikitərəfli sazişə əsasən həyata keçirilir. Mavzoley İmperator Konstantinin anası imperatriçə Yelenanın şərəfinə inşa etdirilib. Mavzoleydəki katakombalarda aparılan qazıntılar zamanı tarixi baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edən qədim əşyalar tapılıb. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa olunan əsərlər arasında müdrikliyi ilə hətta heyvanları da sağaldan əfsanəvi Orfeyin əks olunduğu freska da var. Orfey insanlar arasında harmonik münasibətlərin rəmzinə çevrilib. Onun məlahətli melodiyası da buna çağrış edir.
Heydər Əliyev Fondunun özünəməxsus cəhəti onun məhz xalqlar və mədəniyyətlər arasında daha geniş, hər şeyi əhatə edən dialoqun qurulması cəhdləridir. Hələ 2 il əvvəl Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında razılaşmanın imzalandığı vaxt Roma Papasının Müqəddəs Arxeologiya üzrə Şurasının sədri, kardinal Can-Franko Ravazi bu hadisəni müsəlman dünyasının dünya xristianlığına hədiyyəsi kimi qiymətləndirmişdi. Həqiqətən də, bu, Vatikanın və katolik kilsəsinin tarixində müsəlman ölkəsində fəaliyyət göstərən xeyriyyə fondunun xristianlığın dini və maddi irsinin qorunmasına yardım göstərdiyi ilk haldır. Heydər Əliyev Fondunun Vatikanda həyata keçirdiyi işlər yalnız katakombaların bərpası ilə məhdudlaşmır. Fond hələ 1475-ci ildə yaradılmış Vatikan Apostol Kitabxanasında saxlanılan əlyazmaların bərpasına da öz töhfəsini verir.
Vatikan Apostol Kitabxanasında tarixin müxtəlif dövrlərinə aid 1 milyondan artıq kitab saxlanılır. Orada saxlanılan əlyazmaların bir çoxu Azərbaycana və Qafqaz regionuna aiddir. Hələ 2011-ci ildə Azərbaycanla Vatikan arasında imzalanmış saziş tədqiqatçılarımızın Apostol Kitabxanasının arxivinə yolunu açmışdı. O zaman Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan tarixinə aid 40-dək əlyazmanın bərpasına başladığı bəyan edilmişdi. Bərpa olunan əlyazmalar arasında qədim Quran da var.
2014-cü ilin martından kitabxanada olan 3 mindən artıq nüsxənin rəqəmsallaşdırılmasına başlanılıb.
Səfər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Vatikan Apostol Kitabxanasının direktoru Jan Lui Bruqes "2015-2016-cı illərdə yeni əlyazmaların bərpa edilməsi və onların rəqəmsallaşdırılması"na dair yeni müqavilə imzalayıblar. Kitabxananın tərkib hissəsi olan Vatikan Məxfi Arxivi XVII əsrin əvvəllərində kitabxanadan ayrılaraq, müstəqil bir qurum kimi fəaliyyət göstərməyə başlayıb. Arxivdə 150 min nüsxə mövcuddur. 2012-ci ildə Vatikanın Məxfi Arxivində saxlanılan Azərbaycana aidiyyəti olan 60 əlyazmanın surəti və 100-dən artıq sənəd Bakıya təqdim edilib. Onlar əsasən azərbaycanlıların Atabəylər, Elxanilər, Ağqoyunlular, Qaraqoyunlular, Səfəvilər və Qacarlar kimi dövlətlərinin hökmdarları tərəfindən Roma Papalarına yazılmış məktublar və onlara verilmiş cavablardır. Sənədlərin arasında missionerlərin Azərbaycandakı siyasi cərəyanlarla bağlı gizli hesabatları da var.
Azərbaycana təqdim edilmiş sənədlər arasında IX əsrdən XVIII əsrədək olan dövrü əhatə edən nadir əlyazmalara da rast gəlinir. Onların arasında Nizaminin, Füzulinin, Nəsiminin və digər dünya şöhrətli Azərbaycan şair və mütəfəkkirlərinin nadir əlyazmaları, eləcə də indiyədək ölkəmizdə məlum olmayan bir çox orta əsr alimlərinin elmin müxtəlif sahələrinə aid qiymətli əsərləri də var.
Vatikana səfəri çərçivəsində Mehriban Əliyeva ilə Vatikan şəhərinin qubernatorluğunun baş katibi, arxiyepiskop Fernando Verqes Alzaqa arasında Vatikan Muzeyində Zevsin heykəlinin bərpasına, o cümlədən "Sistina" zalında yenidənqurma işlərinin aparılmasına dair iki saziş imzalanıb. Bu muzeydə antiklik və İntibah dövrünə aid qiymətli abidələr saxlanılır.
Azərbaycanın birinci xanımı İtaliya paytaxtı Romaya da baş çəkib. Romanın meri İqnatsio Marino Mehriban Əliyevaya Heydər Əliyev Fondunun dəstəyilə Əbədi şəhərin ən nəhəng abidələrindən olan Kapitoli Muzeyində aparılan təmir işlərinə görə minnətdarlıq edib. Mehriban Əliyeva isə Romada Nizami Gəncəvinin abidəsinin ucaldılmasına görə merə təşəkkürünü bildirib, Heydər Əliyev Fondunun İtaliya ilə elm, mədəniyyət və digər sahələrdə birgə layihələr həyata keçirməkdə hər zaman maraqlı olduğunu söyləyib. Beləliklə, Heydər Əliyev Fondu və onun prezidenti Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın beynəlxalq əlaqələrinə töfhəsi bir daha təsdiqlənib. Şübhəsiz, Fondun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri Azərbaycan xalqının mədəni və mənəvi dəyərlərinin qorunub-saxlanılması, onların dünyada təbliğidir. Eyni zamanda, Fond ən müxtəlif ölkələrdə ümumbəşəri əhəmiyyət daşıyan abidələrin bərpasına da böyük töhfə verir.
Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanın dinlərarası və millətlərarası barış ölkəsi kimi təbliğində də əvəzsiz rolu var. Fond tərəfindən həyata keçirilən "Azərbaycan - tolerantlıq məkanı" layihəsi çərçivəsində istər müsəlman məscidləri və xristian kilsələri, istərsə də yəhudi məktəbi və mədəniyyət mərkəzi bərpa olunub. Bundan başqa, Fond Avropa ölkələrindəki memarlıq abidələrinin, məsələn, Fransadakı Versal sarayının bərpasında da fəal iştirak edir.
Heydər Əliyev Fondunun Vatikanda həyata keçirdiyi bərpa işləri kimi işlər dünyada Azərbaycan haqqında əhalisinin əksəriyyətini müsəlmanların təşkil etdiyi nadir dünyəvi dövlət təsəvvürünün formalaşmasına kömək edir. İnsanlar onun ümumbəşəri mədəni irsin qorunmasında iştirakının şahidi olurlar. Yəni, Azərbaycan yalnız islama deyil, həm də xristian və yəhudi sivilizasiyalarına aid mədəniyyət əsərlərinin qorunub-saxlanılmasında iştirak edir.
Bu mənada Vatikanın bir etirafı da maraqlıdır: o, çoxsaylı xristian fond və təşkilatlarına Roma Müqəddəs katakombalarının bərpasına yardım göstərilməsi xahişi ilə müraciət etsə də, Müqəddəs Taxt-Taca bu işdə ilk yardım göstərən, müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanı təmsil edən Heydər Əliyev Fondu olub. Bu, Azərbaycanın dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun qurulmasındakı tarixi rolunun göstəricisidir. Bu mənada son illərdə Bakıda dünyanın dini liderlərinin sammitinin, Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Dünya Forumunun, bir sıra beynəlxalq humanitar forumların keçirildiyini xatırlatmaq kifayətdir. Azərbaycan bu addımları ilə dialoqun, tolerantlığın, qarşılıqlı hörmətin, insanlar, xalqlar və dövlətlər arasında münasibətlərin nə qədər vacib olduğunu nümayiş etdirir.
Mehriban Əliyevanın Vatikana səfəri Azərbaycanla Müqəddəs Taxt-Tac arasında dövlətlərarası əməkdaşlıq baxımından da vacibdir. Bu münasibətlərin tarixi hələ Azərbaycan Alban dövlətinin dövrünə gedib çıxır. Alban dövləti Roma və Bizans imperiyaları ilə sıx əlaqələrə malik olub. Azərbaycanın İslam dinini qəbul etməsi ilə, xalqımızın xristian dünyası ilə münasibətləri yeni mərhələyə qədəm qoyub. Azərbaycan Avropanın siyasətində hər zaman xüsusi yer tutub. Çünki Böyük İpək Yolu məhz Azərbaycan ərazisindən keçib. Papa hakimiyyəti bir sıra Azərbaycan dövlətləri ilə kifayət qədər sıx siyasi və iqtisadi əlaqələrə, hətta müttəfiqlik münasibətlərinə də malik olub. Bu fikri onun Şirvanşahlar, Atabəylər, Elxanilər, Ağqoyunlular, Səfəvilər kimi dövlətlərlə münasibətləri haqda söyləmək mümkündür. Azərbaycan dövlətlərinin Şamaxı və Təbriz kimi şəhərlərinin girişində Roma-Katolik kilsəsinin səfirliyi olub. Yeri gəlmişkən, Vatikanın bir müddət əvvəl Azərbaycana verdiyi bəzi sənədlərdə Səfəvilər dövlətinin Romadakı səfirlərinin fəaliyyətindən də söz açılır. Məsələn, orada I Şah İsmayılın Papa VIII İnnokentiyə sarayı yanındakı səfiri Həsən bəyin taleyi haqqında yazılıb.
1919-cu ildə müsəlman Şərqinin ilk demokratik dövləti olmuş Azərbaycan Demokratik Respublikası (ADR) da Papa dövləti ilə diplomatik münasibətlər qurmuşdu. Vatikan arxivlərində ADR-in İstanbuldakı səfiri Yusif Vəzir Çəmənzəminli ilə Roma Papası və kardinalı arasında yazışmalar bu günədək qorunub-saxlanılıb. Maraqlıdır ki, məhz Azərbaycan və Papa diplomatlarının apardıqları danışıqlar sayəsində İstanbulda Roma Papası XV Benediktə heykəl qoyulub (1914-1922).
Azərbaycanla Vatikan arasında münasibətlərə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsindən sonra yenidən təkan verilib. Tərəflər arasında diplomatik əlaqələr hələ 1992-ci ildə qurulsa da, müstəqilliyin ilk 10 ilində Azərbaycanla Vatikan arasında fəal əməkdaşlığın olduğunu demək mümkün deyil. 2002-ci ildə ölkənin ozamankı prezidenti Heydər Əliyevin dəvəti ilə Roma Papası II İohann Pavel Bakıya səfər edib. Pontifik o zaman Azərbaycanı Şərqlə-Qərb arasında qapı, həmçinin tolerantlıq nümunəsi adlandırmışdı. II İohann Pavelin Bakıya səfəri zamanı Bakıda katolik kilsəsinin tikintisi haqda razılıq əldə olunmuşdu. Tezliklə tikilən həmin kilsə bu gün də fəaliyyətini davam etdirir.
2008-ci ildə Vatikanın dövlət katibi, kardinal Tarçizio Bertonenin, 2013-cü ildə isə Roma Papasının Müqəddəs Arxeologiya üzrə Şurasının sədri, kardinal Can-Franko Ravazinin Azərbaycana səfərləri Vatikan-Azərbaycan münasibətlərinin intensivliyinin göstəricisi sayıla bilər.
2012-ci ilin noyabrında Vatikanda "Azərbaycanın zəngin incilərinə tarixi baxış" adlı sərginin açılışı da böyük rezonans doğurmuşdu. Azərbaycanla Vatikan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə təşkil edilmiş sərgidə Azərbaycanın ən müxtəlif dövrlərinə aid, onu mədəniyyətlərin və sivilizasiyaların kəsişməsi kimi xarakterizə edən mədəni dəyərləri nü-mayiş olunub. Ən başlıcası isə Azərbaycan Vatikanda bu cür sərgi təşkil edən ilk müsəlman ölkəsi kimi tarixə düşüb. Elə həmin il o dövrün Roma Papası XVI Benediktin çıxışlarının birində Vatikan-Azərbaycan münasibətlərini digər dövlətlərə nümunə göstərməsi heç də təəccüblü deyildi.
Azərbaycanla Vatikan arasında əməkdaşlığın elmi baxımdan da böyük əhəmiyyəti var. Bu əməkdaşlıq və Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən bərpa işləri sayəsində elmi dairələr qarşısında (əlbəttə ki, yalnız Azərbaycanın deyil, həm də digər ölkələrin) Müqəddəs Taxt-Tacın maddi və mədəni irsinin araşdırılması üçün yeni imkanlar açılır. Bundan başqa, abidələrin bərpası başa çatdırıldıqdan sonra Vatikan yenidən turistlərin və zəvvarların hədəfinə çevriləcək. Bu, islamla xristianlıq arasında uğurlu dialoqun, müxtəlif mədəniyyətlərə və dinlərə məxsus insanlar arasında əlaqələrin vacibliyinin ən yaxşı təsdiqi deyilmi?

Визит Мехрибан Алиевой в Ватикан вновь подтвердил вклад Азербайджана в развитие диалога между цивилизациями
Визиты первой леди Азербайджана, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в Ватикан и Италию по праву можно считать историческими. Они стали еще одним свидетельством признания важного вклада нашей страны в межцивилизационный диалог.
В ходе своего визита в Ватикан Мехрибан Алиева встретилась с Папой римским Франциском. С удовлетворением отметив, что двусторонние связи между Азербайджаном и Ватиканом развиваются по восходящей, Мехрибан Алиева подчеркнула расширение этого сотрудничества в области сохранения культурного наследия. Первая леди Азербайджана рассказала также о проводимой Фондом Гейдара Алиева работе по улучшению социального положения соотечественников, ставших беженцами и вынужденными переселенцами в результате военной агрессии Армении против нашей страны.
Папа римский Франциск в свою очередь выразил заинтересованность Ватикана в развитии двусторонних связей с Азербайджаном. Он высоко оценил роль Фонда Гейдара Алиева в реставрации священных катакомб Рима.
Именно посещение священных катакомб стало одним из самых примечательных моментов визита Мехрибан Алиевой в Ватикан. Реставрация катакомб святых Марчеллинио и Пьетро, а также мавзолея Святой Елены осуществляется в соответствии с двусторонним соглашением, подписанным в июне 2012 году между Фондом Гейдара Алиева и Святым престолом. Мавзолей построен в честь матери римского императора Константина - императрицы Елены. Во время раскопок в катакомбах мавзолея были обнаружены предметы древности, имеющие большое значение с исторической точки зрения. Среди произведений, реставрируемых при поддержке Фонда Гейдара Алиева, есть и фреска с изображением легендарного Орфея, который своей мудростью излечивал даже животных. Орфей стал символом устремленности к гармоничным отношениям между людьми. К этому зовет и его благозвучная мелодия.
Стремление к налаживанию более широкого, всеобъемлющего диалога между народами и культурами отличает и деятельность Фонда Гейдара Алиева. Еще два года назад, в момент подписания соглашения между Фондом Гейдара Алиева и Святым престолом, председатель Папской комиссии по священной археологии кардинал Джанфранко Равази охарактеризовал событие, которое произойдет благодаря поддержке Азербайджана, как дар мусульманского мира христианству.
Действительно, это первое событие в истории Ватикана и католической церкви, когда действующий в мусульманской стране благотворительный фонд содействует сохранению духовного и материального наследия христианства. Меры, осуществляемые Фондом Гейдара Алиева в Ватикане, не ограничиваются лишь реставрацией катакомб. Фонд вносит вклад и в реставрацию рукописей, хранящихся в Ватиканской апостольской библиотеке, основанной еще в 1475 году.
В Ватиканской апостольской библиотеке хранится более миллиона книг, относящихся к различным историческим периодам. Многие хранящиеся здесь рукописи относятся к Азербайджану и Кавказскому региону. Еще в 2011 году между Азербайджаном и Ватиканом было подписано соглашение, которое открыло для наших исследователей доступ в архивы Апостольской библиотеки. Тогда же было сообщено о начале реставрации Фондом Гейдара Алиева около 40 рукописей, касающихся истории Азербайджана. Среди отреставрированных рукописей есть и старинный Коран.
В марте 2014 года в Ватиканской апостольской библиотеке начался процесс оцифровки более 3 тысяч экземпляров книг. Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и директор Ватиканской апостольской библиотеки Жан-Луи Брюге подписали договор о реставрации и оцифровке новых рукописей в 2015-2016 годах.
Составной частью Апостольской библиотеки является Секретный архив Ватикана. Правда, еще в ХVII веке архив отделился от библиотеки и начал действовать как самостоятельная структура. В Секретном архиве хранятся 150 тысяч экземпляров документов. В 2012 году 60 копий рукописей и более 100 документов, хранящихся в Секретном архиве Ватикана и имеющих отношение к истории Азербайджана, были переданы нашей стране. Это, прежде всего, письма, отправленные правителями азербайджанских государств Атабеков, Эльханов, Аггоюнлу, Гарагоюнлу, Сефевидов и Гаджаров Папам римским, и ответы на них. Сюда включены и тайные отчеты миссионеров в связи с политическими течениями в Азербайджане. К переданным Азербайджану документам относятся также уникальные рукописные документы, охватывающие IX-XVIII века. Среди них редкие рукописи Низами, Насими, Физули и других великих азербайджанских поэтов и мыслителей, а также ценные, но малоизвестные средневековые труды отечественных авторов по различным областям научного знания.
Находясь с визитом в Ватикане, Мехрибан Алиева подписала с генсеком губернаторства города, архиепископом Фернандо Вергесом Алзагой два соглашения - о реставрации статуи Зевса и Сикстинского зала в Музее Пия-Климента. В этом музее хранятся ценные скульптуры, относящиеся к периодам античности и Возрождения.
Первая леди Азербайджана посетила и столицу Италии Рим. Мэр Рима Игнацио Марино выразил благодарность Мехрибан Алиевой за осуществленные при поддержке Фонда Гейдара Алиева ремонтные работы в одном из крупнейших памятников Вечного города - Капитолийском музее. Первая леди Азербайджана в свою очередь поблагодарила мэра за установку в Риме памятника Низами Гянджеви. Мехрибан Алиева от имени Фонда Гейдара Алиева выразила заинтересованность в реализации совместных проектов с Италией в сферах науки и культуры.
Таким образом, Фонд Гейдара Алиева и его президент Мехрибан Алиева вновь подтвердили свой вклад в развитие международных связей Азербайджана. Несомненно, одними из основных целей фонда являются сохранение культурных и духовных ценностей азербайджанского народа, их пропаганда во всем мире. В то же время Фонд Гейдара Алиева вносит неоценимый вклад  в реставрацию памятников общечеловеческого значения в самых различных странах.
Значительна роль фонда и в пропаганде Азербайджана как образца страны межконфессионального и межнационального согласия. Фонд Гейдара Алиева реализует проект "Азербайджан - адрес толерантности", в рамках которого восстановлены мусульманские мечети и христианская церковь, а также еврейские школа и культурный центр. Кроме того, фонд активно участвует в реставрации архитектурных памятников европейских стран, в частности Версальского дворца во Франции.
Подобные проекты, равно как и реставрационные работы, осуществляемые Фондом Гейдара Алиева в Ватикане, способствуют формированию в мире представления об Азербайджане как уникальной светской стране с преобладающим мусульманским населением, участвующей в сохранении всемирного культурного наследия. То есть произведений культуры, относящихся не только к исламу, но также к христианской и иудейской цивилизациям.
Примечательно в этом смысле признание Ватикана, что, несмотря на его призывы ко многим христианским фондам и организациям посодействовать реставрации священных катакомб Рима, первым, кто пришел на помощь Святому престолу, стал фонд из мусульманской страны - Азербайджана.
Все это свидетельствует об исторической роли нашей страны в налаживании межрелигиозного и межкультурного диалога. Достаточно вспомнить проведенные в Баку в последние годы саммит религиозных лидеров мира, Всемирный форум по межкультурному диалогу, международные гуманитарные форумы. Тем самым Азербайджан демонстрирует важность диалога, толерантности, взаимоуважения в отношениях между людьми, народами и государствами.
Визит Мехрибан Алиевой в Ватикан важен и в контексте межгосударственного сотрудничества между Азербайджаном и Святым престолом. История этих отношений начинается еще со времен азербайджанского Албанского государства, поддерживавшего связи с Римской и Византийской империями. С утверждением в Азербайджане исламской религии отношения нашего народа с христианским миром вступили в новую эпоху. Азербайджан всегда занимал особое место в политике Европы, поскольку именно через территорию нашей страны пролегал Великий Шелковый путь. Папство поддерживало достаточно тесные политические и экономические связи, а порой даже и союзнические отношения с целым рядом азербайджанских государств - в частности государствами Ширваншахов, Атабеков, Эльханов, Аггоюнлу, Сефевидов. При дворах азербайджанских государств, в Шамахе и Тебризе были посольства Римско-католической церкви. К слову сказать, некоторые документы, переданные недавно Ватиканом Азербайджану, характеризуют деятельность послов азербайджанского государства Сефевидов в Риме. В них раскрывается, в частности, судьба Гасан бека, посла шаха Исмаила I при дворе Папы Иннокентия VIII.
В 1919 году Азербайджанская Демократическая Республика (АДР) - первая республика на мусульманском Востоке - установила дипломатические отношения с Папским государством. В архивах Ватикана сохранилась переписка между послом АДР в Стамбуле Юсифом Везиром Чеменземенли и Папой римским и кардиналами. Интересно, что благодаря диалогу азербайджанских и папских дипломатов в Стамбуле был воздвигнут памятник Папе римскому Бенедикту XV (1914-1922).
Отношения между Азербайджаном и Ватиканом получили новый толчок после восстановления государственной независимости Азербайджана. Но хотя дипломатические отношения между сторонами были установлены уже в 1992 году, говорить об активном сотрудничестве в первое десятилетие независимости не приходится. В 2002 году Азербайджан по приглашению тогдашнего президента страны Гейдара Алиева посетил Папа Иоанн Павел II. Понтифик назвал Азербайджан воротами между Востоком и Западом и образцом толерантности. Во время визита Иоанна Павла II в нашу страну было принято решение о строительстве в Баку католической церкви, которая вскоре открыла свои двери для прихожан.
Визиты государственного секретаря Святого престола кардинала Тарчизио Бертоне в 2008 году и президента Понтификского совета Ватикана по культуре кардинала Джанфранко Равази в 2013 году стали показателями интенсивности отношений между Ватиканом и Азербайджаном.
Широкий резонанс вызвало открытие в ноябре 2012 года в Ватикане выставки "Исторический взгляд на жемчужины Азербайджана", приуроченной к 20-й годовщине установления дипотношений между Азербайджаном и Ватиканом. На выставке, организованной при поддержке Фонда Гейдара Алиева, были представлены азербайджанские культурные ценности самых разных эпох, характеризующие нашу страну как перекресток культур и цивилизаций. Но главное - Азербайджан стал первой мусульманской страной, которая организовала в Ватикане подобную выставку. Неудивительно, что в том же году бывший Папа римский Бенедикт XVI в одном из своих выступлений назвал отношения Ватикана с Азербайджаном хорошим примером для других стран.
Между тем сотрудничество между Азербайджаном и Ватиканом имеет большое значение и для науки. Благодаря этому сотрудничеству и реставрационным работам, осуществляемым при поддержке Фонда Гейдара Алиева, перед научными кругами (разумеется, не только Азербайджана, но и других стран) открываются новые возможности для проведения исследований в духовной и материальной сокровищнице Святого престола. Кроме того, после завершения реставрации памятники Ватикана вновь засияют в глазах паломников и туристов. Это ли не лучшее наглядное подтверждение необходимости и успешности диалога между исламом и христианством, взаимных контактов между людьми, относящимся к различным культурам и вероисповеданиям.