…YAXŞISI BUDUR, SİZ BİZƏ BUYURUN!
Bu gün Azərbaycan yerli sakinlərin iş axtarmaq üçün xaricə üz tutduğu ölkədən xaricdən işçi axınını qəbul edən ölkəyə çevrilib. Bu axının ümumi mənzərəsinə baxdıqda, görmək olar ki, Azərbaycana da miqrantlar əsasən Mərkəzi və Cənub-Şərqi Asiya ölkələrindən, eləcə də Türkiyədən və hətta Avropadan gəlir. Əsas səbəb isə iş axtarışıdır.
Şübhəsiz ki, əmək miqrasiyası insan haqlarının daha çox pozulduğu sahədir. İş axtarışında başqa ölkələrə üz tutanlar bir qayda olaraq miqrantların çox hissəsini təşkil edir. Məhz buna görə, dünya üzrə miqrantların sayının çox olması və gündən-günə artması nəzərə alınaraq, 12 il qabaq BMT Baş Assambleyası dekabrın 18-ni Beynəlxalq miqrant günü elan edib.
Üzv dövlətlərə, həmçinin hökumətlərarası və qeyri-hökumət təşkilatlarına təklif edilib ki, həmin gün insan haqları və miqrantların əsas azadlıqları haqqında məlumatlar yayılsın, onların müdafiəsinin təminatı üzrə tədbirlər keçirilsin.
Qorunan miqrantlar
Beynəlxalq ekspertlər etiraf edirlər ki, MDB ölkələrində əmək miqrasiyası proseslərinə baxarkən, Azərbaycanda qanunsuz miqrasiyanın səviyyəsi qonşuları ilə müqayisədə narahatlıq doğurmur. Üstəlik, son zamanlar ölkənin miqrasiya qanunvericiliyinə müəyyən dəyişikliklər edilib. 2009-cu il iyulun 1-dən Azərbaycan prezidentinin fərmanı ilə miqrasiya prosesinin idarə edilməsində "vahid pəncərə" prinsipi tətbiq edilib. Onun tətbiq edilməsi əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycanda yaşamaq və işləmək icazəsinin verilməsi və onların qeydiyyatı prosedurlarını sadələşdirdi, bu sahədə şəffaflığı təmin etdi. Miqrasiya prosesləri ilə bağlı məsələlərdə vahid dövlət orqanı səlahiyyətləri isə Dövlət Miqrasiya Xidmətinə (DMX) həvalə edildi.
Bu, necə baş verir? Yaşayış yeri üzrə müraciət etmiş xarici vətəndaşın qeydiyyatından sonra ona müəyyən edilmiş nümunədə və müəyyən müddətdə keçərli olan şəhadətnamə verilir. Bu sənəd, pasportdan başqa, Azərbaycan ərazisində yaşamaq və əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün lazım olan bütün sənədləri əvəz etməklə yanaşı, sərhədi keçərkən həmin vətəndaşın səlahiyyətlərini də genişləndirir. Hətta ölkəyə viza əsasında gəldikdə belə. Başqa sözlə, əgər əvvəllər onun vizası çoxdəfəlik deyildisə, müxtəlif səbəblər üzündən vətəninə getməli olduqda geri - Azərbaycana dönərkən yenidən viza rəsmiləşdirməli idi. "Vahid pəncərə" prinsipi tətbiq ediləndən sonra isə yeni şəhadətnamə alımış xaricilər üçün giriş və qayıdış vizaları ləğv edilib.
DMX-ə müraciətin rahat olması üçün bu təşkilatın rəsmi saytında bütün ərizə formaları, lazım olan sənədlərin siyahısı, həmçinin icazənin verilməsinə görə tutulan dövlət rüsumları barədə məlumat yerləşdirilib. Xaricilərdən elektron poçt vasitəsilə ərizə qəbulu da tətbiq edilib. Şəksiz, bu cür proseslər xarici təcrübədən istifadə etməklə milli qanunvericiliyin mövcud duruma uyğunlaşdırmasını tələb edir. Beləliklə, ölkə başçısı tərəfindən 2004-cü ildə təsdiq edilmiş dövlət miqrasiya siyasəti konsepsiyası nəzərə alınmaqla, ölkənin miqrasiya sahəsi üzərində nəzarətin artırılması əsas məsələlərdən birinə çevrilib.
Bundan əlavə, miqrasiyaya nəzarətin gücləndirilməsi üçün 2009-cu ilin 6 fevral tarixində prezident İ.Əliyev tərəfindən Vahid Miqrasiya İnformasiya Sisteminin yaradılması haqqında sərəncam imzalayıb. Bunun vasitəsilə hər bir xarici vətəndaş və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs ölkəyə daxil olduğu andan nəzarətə götürülür. Buraya onun olduğu yer və məşğuliyyəti barədə məlumatlar da daxildir. Bu ona görə edilib ki, son yeddi il ərzində iqtisadiyyatının, neft-qaz sektorunun və başqa seqmentlərin inkişafı hesabına Azərbaycan xaricə əmək miqrantları göndərən ölkədən onları qəbul edən ölkəyə çevrilib.
DMX-nin mətbuat xidmətindən "R+"a bildiriblər ki, qurumun yaradılmasından sonra başqa ölkələrin mirqasiya işinin öyrənilməsinə böyük diqqət yetirilib ki, bu, sonradan ölkə daxilində tətbiq edilsin. "Beynəlxalq təcrübədən çox şey miqrasiya qanunvericiliyinə edilən dəyişikliklərin əsasında durdu. O cümlədən, ölkəyə viza ilə, həmçinin vizasız qaydada girib-çıxan insanların ölkədə qalma müddəti 90 günə endirildi. Özü də ölkəyə bir aydan çox müddətə gələn xaricilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üç gün ərzində yaşayış yeri üzrə daxili işlər orqanlarında qeydiyyatdan keçməlidirlər. Müddətin uzadılmasına və ya müvəqqəti yaşamağa icazə (konkret hallar bu qanunla müəyyən edilib) DMX tərəfindən bir il müddətinə qədər verilir. Bu, hər il baş verə bilər və dörd ildən çox ola bilməz. Ölkədə qanuni əsaslarla iki ildən az olmayaraq yaşamış xaricilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Dövlət Miqrasiya Xidməti beş il müddətinə daimi yaşamaq üçün hüquq, yəni mühacir statusu verə bilər. Beşillik müddət başa çatdıqdan sonra, icazə daha bu qədər müddətə uzadılır; qanuni əsaslar olduqda uzadılma sayı məhdudlaşmır".
Müəyyən yumşaldılmalarla yanaşı, bu sənəddə miqrasiya qanunvericiliyinin pozulmasına görə maddi məsuliyyətin yetərincə - 10 dəfə artırılması da nəzərdə tutulur. Bu həm ölkədə qanunsuz yaşayan xaricilərə, həm də qoyulmuş qaydaları yerinə yetirməyən vəzifəli şəxslərə, işə götürənlərə aiddir. Bundan başqa, xaricilərə yaşayış sahəsi verən, amma onların vaxtında qeydiyyatdan keçməsi üçün tədbir görməyən şəxslərə qarşı da cərimə sanksiyaları artırılıb. Belə olan halda cərimənin məbləği 300 manatdan 500 manata qədər dəyişir. "Dövlət rüsumu" haqqında qanuna edilən dəyişikliklərə görə, qastarbayterin işə götürülməsi üçün fərdi icazəyə görə rüsumun məbləği 1000 manata qədər artırılıb. İndiyə kimi isə bü məbləğ yalnız 45 manat idi. Ekspertlərin fikrincə, bu və ya başqa nəzərdə tutulmuş tədbirlər ölkədə yaranmış duruma uyğundur və bizim vətəndaşların əmək hüquqlarının qorunmasına yönəlib, bunun hesabına əmək hüququ qorunub.
Rəqəmlər danışır
DMX-də bildirirlər ki, hazırda Azərbaycan iqtisadi cəhətdən çox cəlbedici sayılır və ölkəyə miqrant axını ildən-ilə artır. DMX ölkəyə qanunsuz miqrasiya faktlarının, xaricilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycanda müvəqqəti və daimi yaşama qaydalarını pozma hallarının qarşısını almaq üçün əlindən gələni etsə də, gəlmələri ölkədən çıxarmaq da lazım gəlir.
Hazırda Azərbaycanda fərdi sosial sığorta hesabına malik 13,3 min xarici əmək miqrantı var ki, bunun 90,2% faizi kişilərdir. Azərbaycana miqrasiya axınının artmasını aşağıdakı rəqəmlər göstərir: 2006-cı ildə Azərbaycanda 1300 xarici rəsmi işləyib. İki il sonra isə onların sayı 3,5 dəfə çoxalıb. İşləyən xaricilər daha çox neft və tikinti sahələrində, nəqliyyatda çalışırlar.
Bütünlüklə, DMX-nin məlumatına görə, Azərbaycanda 500 minə yaxın miqrant var ki, ölkəyə müxtəlif məqsədlərlə gəliblər. Onların sırasına Azərbaycan vətəndaşları ilə nikahda olanlar və yaxın qohumluq əlaqələrinə malik əcnəbilər, Azərbaycanda oxuyan tələbələr də yer alır. Azərbaycana gələn miqrantların bir qismi əmək miqrantlarıdır. Amma DMX-də bildirirlər ki, bu heç də ölkədə əmək fəaliyyəti gerçəkləşdirən qeydiyyatsız xarici vətəndaşların olmaması demək deyil. Qeydiyyatdan yayınma onunla izah edilə bilər ki, ölkədə "vahid pəncərə" tətbiq ediləndən sonra, daxili bazarın işçi qüvvəsinə tələbatı nəzərə alınaraq iqtisadi fəaliyyət sahələri üzrə əmək miqrasiyası kvotaları müəyyən edilib. Bu ona görə edilib ki, cəlb edilən miqrantların sayı milli iqtisadiyyatın tələbatına dəqiq uyğun gəlsin - yerli vətəndaşların maraqları heç cür pozula bilməz. Buna görə də ölkədə əmək fəaliyyəti üçün icazə istəyən xarici vətəndaşların sayının çox olmasına baxmayaraq, onu hamı ala bilmir.
Azərbaycan miqrantları
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan daxili miqrantların sayının ən yüksək olduğu ölkədir. Dünya üzrə miqrantların 97-98%-i başqa ölkələrin vətəndaşları olduğu halda, Azərbaycanda miqrantların 70%-i daxili miqrantlardır və onlar torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğal edilməsi nəticəsində yaşayış yerlərini tərk etməyə məcbur olan insanlardır. Azərbaycanda yerləşən miqrantların 90%-dən çoxu milliyyətcə azərbaycanlıdır.
Amma bununla yanaşı iddia etmək olmaz ki, Azərbaycanda miqrasiya prosesi bütünlüklə dayanıb. Azərbaycanlıların öz ölkəsindən kənara miqrasiyasının coğrafiyası yetərincə genişdir. Ancaq üstünlük verilən ölkələr sırasında hələ keçmişdən birinci yeri Rusiya tutur. Daha sonra xeyli fərqlə Türkiyə, Ukrayna və Qazaxıstan gəlir. Azərbaycandan kənara müvəqqəti qazanc üçün gedən insanların sayı barədə məlumatlar çox fərqlidir və bu, dövlət məmurları ilə müstəqil ekspertlər arasında mübahisələrin mövzusudur. Məsələn, ən aktual sualın - Rusiya Federasiyasında nə qədər azərbaycanlının yaşamasının dəqiq cavabı indiyə kimi bilinmir. Bəziləri Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına əsaslanaraq iddia edirlər ki, belələrinin sayı 2 milyona yaxındır və onların üçdəbiri artıq Rusiya vətəndaşıdır, başqaları isə hesab edir ki, belələrinin sayı 400-500 min nəfərdir.
Bütünlükdə, beynəlxalq ekspertlər hesab edirlər ki, Azərbaycanda son illərdə miqrasiya prosesləri sahəsində önəmli qərarlar qəbul edilməsinə baxmayaraq, bu, qarşıdan gələn 7 ildə onların yeniləşdirilməməsinə əsas vermir. Beynəlxalq miqrasiya daim dinamikada olan sahədir. Uyğun olaraq onu tənzimləyən qanunlar da çevik olmalıdır və durumun istənilən dəyişməsinə reaksiya verməlidir. Xüsusi diqqət trafikinqlə mübarizəyə ayrılmalıdır. Eyni zamanda nəzərə almaq lazımdır ki, əmək miqrasiyası Azərbaycanın iqtisadi və sosial inkişafına yardım edən çox sayda müsbət effektlər verə bilər. Bunun üçün sadəcə miqrantların, o cümlədən xaricdə yaşayan azərbaycanlıların ölkəyə yolladığı pul köçürmələrini nəzərə almaq lazımdır. Bu, ölkə və onun dövlət büdcəsi üçün böyük dayaqdır. Eyni zamanda, Azərbaycanda miqrasiya sahəsində statistik məlumatların toplanılmasında iştirak edən bütün qurumların əlaqələndirilməsinin daha dəqiq mexanizmini yaratmaq lazım gəlir. Onda hökumətə konkret faktlara və rəqəmlərə əsaslanaraq, miqrasiya siyasətinin gələcək inkişafı və təkmilləşdirilməsi üzrə qərarları vermək daha asan olar.
Ekspertlər Azərbaycan hökumətinin əmək miqrantlarının fərdi iş üçün icazə alınmasına tələb olunan dövlət rüsumunun ölçüsünün 1000 manata qaldırmasına da fərqli yanaşırlar. Çünki bu məsələdə ilk öncə diqqəti çalışan miqrantın kateqoriyasına yönəltmək lazımdır. Əgər xarici əmək miqrantı Azərbaycanda hansısa geniş fəaliyyət göstərən və bu məbləği ödəməyə qadir böyük şirkətdə işləməyə gəlirsə, bu tamamilə normaldır.
Əgər söhbət kiçik və orta biznesdən gedirsə, bu sektor üçün belə verginin səviyyəsi yüksəkdir. Bu, miqrantı məcbur edə bilər ki, problemlərdən qaçmaq üçün qeyri-leqal vəziyyətə keçsin. Bu, həm işçinin özü, həm də işəgötürən üçün pis olacaq, çünki işəgötürənə də əmək miqrantını icazəsiz işə cəlb etməyə görə böyük cərimə kəsəcəklər. O, əmək hüquqlarının pozulması - normalaşdırılmamış iş gününə, aşağı əmək haqqında və s.-ə görə günahlandırıla bilər.
Əlbəttə ki, bundan dövlət də zərər çəkir. Bir tərəfdən, ölkədə qanunsuz əmək miqrantlarının olması, o biri tərəfdən isə dövlət büdcəsinin mümkün gəlirlərdən məhrum olması üzündən. Buna görə də bir çox ölkələrdə belə məsələlərin həllində differensial yanaşma tətbiq edilir. Əmək miqrantının maaşının səviyyəsi, onun işlədiyi şirkətin durumu, cəlb olunan mütəxəssisin səviyyəsi və başqa amillər nəzərə alınır. Dövlət rüsumunun artırılması müsbət effekt də verə bilər, çünki artıq şirkətlər işçini yerli bazarda axtarmağın, yoxsa xaricdən cəlb etməyin əlverişliliyi barədə düşünəcəklər.

…IT IS BETTER IF YOU VISIT US
Today Azerbaijan has turned from a country whose citizens are leaving into a destination for foreign nationals. If we take into account the overall picture of migration flows, it can be concluded that Azerbaijan, like other countries, is visited mostly by migrants from countries of Central and South-East Asia, Turkey and Europe. The main reason is to find a job. A fact that causes no doubt is that labour migration is an area in which most human rights violations take place and where participants in the process are, as a rule, mostly migrants. That is why, given the large and increasing number of migrants in the world, the UN General Assembly proclaimed 18 December International Migrants Day 12 years ago.
On this day, member states and intergovernmental and non-governmental organizations are invited to disseminate information on human rights and fundamental freedoms of migrants and to design actions to ensure their protection.
Protected migrants
International experts agree that when considering labour migration in CIS countries, the situation with the degree of illegal immigration in Azerbaijan does not cause anxiety in comparison with its neighbours. In particular, significant changes were recently made to the country's immigration legislation. From 1 July 2009, in accordance with the Azerbaijani president's decree, the "one stop shop" principle was applied in the management of immigration. Its introduction simplified the procedure for granting foreigners and stateless persons permission to live and work in Azerbaijan and their registration, and ensured transparency in this area. The State Migration Service (SMS) was assigned as a single state agency authorized to manage migration processes. How does it look? After the registration of a foreign citizen who applied to the relevant unit, the SMS issues him with a certificate valid for a certain period of time. This document not only replaces all the others (this does not apply to the passport) that grant the right to live and work on the territory of Azerbaijan, but also expands the powers of the citizen at the border, even if he came to the country with a visa. That is to say previously, if the visa was not a multiple-entry one, he had to apply for another visa when going home (there can be various circumstances) and returning to the country. Since the application of the "one stop shop" principle for foreigners who have new ID cards, exit and return visa have been abolished.
To facilitate the submission of applications to the SMS, the official website of the organization has all the application forms, a list of required documents, and information about the size of the state fee charged for the issuance of permits. Applications from foreigners are now accepted by email. Of course, such processes made it necessary to adapt national legislation to the current situation surrounding the use of international experience. Thus, tightening control over immigration in the country, given the concept of migration policy approved by the head of state in 2004, has become one of the most important tasks. In addition, to strengthen control over immigration, on 6 February 2009, President Ilham Aliyev signed a decree on the establishment of the single migration information system, through which every foreigner and stateless person is monitored from the moment of entry into the country - their location and occupation. This was done, first of all, because in the past seven years, Azerbaijan has turned from a supplier country into a country that receives migrants from other states - thanks to the development of the economy, the oil and gas sector and its other segments.
The SMS press service told R+ that since the establishment of the service, a lot of attention has been paid to the positive experience of the migration work of other states in order to use it at home. "A lot from international experience formed the basis of changes in immigration legislation. In particular, the duration of stay for foreign persons who enter on a visa and without a visa is limited to 90 days. At the same time, all foreigners and stateless persons who enter the country for more than one month shall register with the police within three days. Foreign citizens are given permission to extend their stay and live temporarily (specific cases are defined by the same law) by the SMS for up to one year. This can happen every year, but no more than four times. Foreigners and stateless persons residing in the country legally for at least two years can be granted by the State Migration Service the right of permanent residence for five years or immigrant status. After the five-year period expires, the permission is extended for the same period; the number of extensions if there are legitimate reasons is not limited."
In addition to some relaxation, the same document provides for a significant increase in liability - by 10 times - for breaking the immigration law. This applies both to foreigners living in the country illegally and officials and employers who do not follow the rules. In addition, penalties against those who provide accommodation to foreigners and do not take measures to ensure their timely registration have increased manifold. The amount of the fine in this case is from 300 to 500 manats. Taking into account the changes in the law "On the state duty", the amount of the duty on an individual permit to hire a guest worker has increased to 1000 manats. Until now, the figure was only 45 AZN. According to experts, these and other measures are adequate to the current situation in the country and are designed to protect the labour rights of our citizens, which is why our labour market is protected.
The numbers speak
The SMS says that Azerbaijan is currently a very attractive region economically, and the flow of migrants into the country is growing from year to year. Although the SMS is doing everything necessary to stop illegal immigration and violations of the rules of temporary and permanent residence of foreigners and stateless persons in Azerbaijan, they still have to deport immigrants from the country.
Currently, 13,300 foreign migrant workers, of whom 90.2 per cent are men, have individual social insurance accounts (ISIA) in Azerbaijan.
The following figures speak in favour of the fact that the migration flow in Azerbaijan is increasing: in 2006, more than 1,300 foreigners officially worked in the country, two years later - their number increased by 3.5 times. Foreigners working here are mainly engaged in the oil and construction sectors, and transport.
In general, according to the SMS, there are about 500,000 migrants in Azerbaijan, and they come to the country for various purposes. Among them are people who are married to Azerbaijani citizens, who have close family ties, and students studying in Azerbaijan. Some of the migrants who arrived in Azerbaijan are labour migrants. However, the SMS stresses that this is not to say that there are no unregistered foreign citizens working in Azerbaijan. Evasion of registration may be explained by the fact that after the introduction of the "one stop shop" principle in the country, quotas were established on labour migration in all areas of economic activities based on the needs of the domestic market and the demand for labour force. This was done to ensure that the number of guest workers clearly corresponds to the needs of the national economy - the interests of local citizens should not be infringed in any case. Therefore, despite the large number of foreigners who wish to obtain a permit to work in the country, not everyone gets it.
Azerbaijani migrants
However, it should be noted that Azerbaijan is a country with the largest number of internal migrants. While 97-98 per cent of the world's migrants are citizens of other countries, in Azerbaijan, 70 per cent of migrants are internal migrants, who were forced to change their place of residence within the country following the occupation of their lands by Armenia. More than 90 per cent of migrants in Azerbaijan are Azerbaijanis by nationality. At the same time, we can say that the process of emigration from Azerbaijan has stopped completely.
The geography of migration of Azerbaijanis from their country is rather large. However, the list of countries they prefer has been headed by Russia for centuries. It is followed by Turkey, Ukraine and Kazakhstan with a solid margin... Information about the number of people leaving Azerbaijan for temporary jobs is very diverse and is a matter of dispute between independent analysts and state officials. For example, there is no exact answer to this day to the most pressing question: how many Azerbaijanis are living in the Russian Federation? Some cite the Russian Interior Ministry and argue that there are more than 2 million of them, and a third of them are already Russian citizens, while others believe that their number is 400,000-500,000.
Findings
In general, according to international experts, though Azerbaijan has taken very significant legislative initiatives in the field of migration in recent years, this does not mean that in the following, for example, seven years, they should not change. International migration is a sphere that is constantly changing. Consequently, the laws that regulate it must be flexible and responsive to any change in the situation. Special attention should be paid to the fight against trafficking. At the same time, it is worth considering that labour migration can give a lot of positive effects that can work for the benefit of economic and social development in Azerbaijan, taking into account the remittances that migrants, including Azerbaijanis working abroad send to the country. This is a big help for the country and its budget. At the same time, Azerbaijan should establish a clearer mechanism for the coordination of all agencies involved in migration in collecting statistical data. Based on specific facts and figures, it will be much easier for the government to decide on the further development and improvement of migration policy.
Experts have a rather ambiguous attitude to the decision of the Azerbaijani government to increase the size of the state duty for individual work permits for migrant workers to 1,000 manats, for in this matter it would be useful, among other factors, to take into account the category of migrant workers. If a foreign migrant worker comes to Azerbaijan to work in a very large company that is engaged in a wide range of activities here and can afford to pay that amount, then it's fine. But if it is a small or medium-sized business, for which the rate is high, it can cause the migrants to go into hiding to avoid problems. And it will be bad for the employer, because he will have to pay quite a large fine for hiring migrant workers without a permit, and for the employee himself. The latter is threatened with violations of labour rights - long working hours, low wages, etc. Of course, the state will suffer as well. On the one hand, it is the presence of illegal migrant workers and on the other - the lack of income for the state budget. Therefore, many countries take a differentiated approach in addressing these issues. They take into account the level of a migrant worker's wages, the position of the company where he works, the level of the specialist and other factors. It is also possible that increasing the state duty will have a positive effect, as companies will think whether they should look for workers on the local market or bring them from abroad.