Avropada miqrantlara iqtisadiyyatın bərpası üçün faydalı qüvvə kimi baxıldığı dövr arxada qalıb
Bu gün dünya əhalisinin 3%-dən çoxu öz tarixi vətənlərində yaşamır. Hesabatının aparılması mümkün olmayan qeyri-leqal miqrasiya üzündən bu sahədə dəqiq rəqəm söyləmək mümkün deyil (müxtəlif məlumatlara görə, Avropada 5-7 milyon qeyri-leqal miqrant yaşayır). Bununla yanaşı, təxminən, 200 milyon insanın öz vətənindən kənarda yaşadığı bildirilir. Bu proses heç zaman dayanmır, dövlət sərhədlərini aşan insan axınının intensivliyi yalnız əmək miqrantları hesabına deyil, siyasi qeyri-sabitlik, münaqişələr və təbiət kataklizmləri üzündən də artır.
Qərbi Avropada kütləvi miqrasiya prosesinə XX əsrin 50-ci illərində iqtisadiyyatda qeydə alınmış sürətli inkişaf səbəb olub. Avropaya ucuz işçi qüvvəsinin əsas hissəsi islam dünyasından axıb. Bu, heç də öz-özünə əmələ gəlmiş axın deyildi: hələ "sivilizasiya" əsrinin ilk yarısında fövqəldövlətlər olan Fransa və Böyük Britaniya əhalisinin əksəriyyətini müsəlmanların təşkil etdiyi müstəmləkələrinin olması bu məsələdə ciddi faktorlardan biri idi. İkinci Dünya müharibəsi bitdikdən sonra başı öz iqtisadiyyatlarını dirçəltməyə qarışan bu ölkələr keçmiş müstəmləkələrinin əhalisi üçün sərhədlərini açdı. 60-cı illərin əvvəllərində Almaniya da "qastarbayterlər"in xidmətindən yararlanmaq qərarına gəldi və 1961-ci ildə Türkiyə ilə xüsusi razılaşma imzaladı. Nəticədə fəhlələrə onların ailələri, siyasi immiqrantlar, Avropada təhsil almış tələbələr də qoşuldu. Zaman keçdikcə miqrantları qəbul edən dövlətlərin hakimiyyətləri və hökumətləri tədricən bu axını tənzimləməyə başladı və bu məqsədlə müxtəlif qanunverici aktlar qəbul olundu. 90-ci illərin sonlarında iqtisadi faktor qismən ikinci plana keçdi. Halbuki, ziyalı avropalının işləməyi özünə sığışdırmadığı bəzi sahələrdə çalışmaq üçün miqrantlara bu gün də ehtiyac qalmaqdadır. Təbiidir ki, iqtisadi faktorlar, həmçinin mühacirlərin yeni gəldikləri cəmiyyətə inteqrasiya və sosial adaptasiya faktorları aradan qalxandan sonra, miqrantlarla yerli əhalinin münasibətlərindəki problemlər siyasi, sosial və mədəni əhəmiyyət daşımağa başladı. Daim eyniliyini qorumağa çalışmış Avropa cəmiyyəti üçün effektiv miqrasiya siyasətinin təşkili bütünlükdə Avropa ərazisində sabitiliyin ən vacib şərtlərindən biridir.
Amma əksər Avropa ölkələrinin bəzən həyatlarını risqə qoyaraq belə, ən müxtəlif yollarla "Köhnə Dünya"ya üz tutan miqrantların üzünə sərhədlərini tam qapamamasında iqtisadi məqamlarla yanaşı, başqa səbəblər də var. Söhbət heç də az əhəmiyyət daşımayan, Cenevrə Konvensiyası və İnsan haqları üzrə Avropa Konvensiyası kimi beynəlxalq müqavilələrdə əksini tapmış insan haqlarından gedir. Bir qayda olaraq, məhz bu sənədlər əksər Avropa ölkələrinə milli mədəniyyətlərinin monolitini dağıdan "çat"ları bağlamaq imkanı vermir. Məhz insan haqları prinsipi sayəsində Avropaya miqrasiya postmüharibə dövründə əmək bazarının tam təmin olunmasından sonra da davam edib. Müəyyən müddət bu sahədə heç bir ayrı-seçkiliyə rast gəlinmirdi. Lakin ABŞ-da törədilmiş 11 sentyabr terrorundan sonra dövlətlərin antiterror siyasətilə əlaqədar olaraq güc strukturlarının fəaliyyətini sərtləşdirməsi həm yeni miqrantlara, həm də artıq bu ölkələrdə kök salmış diasporlara mənfi təsir göstərməyə başladı. Bu, qaçılmaz idi. Çünki dövlət siyasətinin prioritetlər iyerarxiyasında insan haqlarına hörmət standartlarına əməl olunması terror təhlükəsinin önlənməsinin vacibliyi qarşısında ikinci plana keçir. 2009-cu ilin aprelində Cenevrədə keçirilən İrqçilik üzrə Konfransda BMT-nin qaçqınlar üzrə ali komissarı inkişaf etmiş sənaye ölkələrində qaçqınlar və miqrantlara qarşı yol verilən ayrı-seçkilikdən, bu cəmiyyətlərdə rasist əhvalı və ksenofobiyanın kəskinləşməsindən dərin təəssüf hissi keçirdiyini bəyan edib.
Bu gün də miqrasiya axınının əsas hissəsi islam ölkələrindən Avropa İttifaqına üz tutur. Fərqli dinə məxsus, daha qatı dindarlığı ilə fərqlənən, başqa mədəniyyətə malik insanlar təbii ki, zavam keçdikcə onları qəbul edən ölkələrin real həyatında ciddi problemə çevrilir. Miqrant axını Qərbin demoqrafik strukturunu da pozur. Çünki müsəlman əhali arasında artım qeyri-müsəlmanlarla müqayisədə dəfələrlə çoxdur. Müxtəlif proqnozlara görə, artıq bu əsrin üçüncü rübündə Avropa İttifaqında müsəlman əhalinin sayı qeyri-müsəlmanlardan artıq olacaq.
İslam Avropa həyatının daxili faktoruna çevrilir və cəmiyyət bütün fəaliyyət sahələrində bununla hesablaşmalı olur. BMT ekspertlərinin məlumatına görə, hazırda Aİ-nin müsəlman icmalarında toplaşmış insanların sayı 20 milyondan artıqdır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Avropada immiqrantlara münasibətdə iki model mövcuddur - fransız assimilyasiya modeli immiqrantların çoxluğun mədəniyyətini tam şəkildə qəbul etməsini, Britaniyanın multikulturalizm modeli isə immiqrantlara qanunlara hörmət etmək şərtilə öz mədəniyyətlərini qoruyub saxlamaq hüqununun verilməsini nəzərdə tutur. Artıq keçmişdə qalmış almanların qastarbayterlik modeli də var idi. O, perspektivdə immiqrantların böyük hissəsinin ölkəni tərk etməsini nəzərdə tuturdu.
Zaman göstərir ki, bu modellərin heç biri Qərbin (ilk növbədə, Aİ-nin) əsas əhalisi ilə müsəlman icmalarının münasibətlərində müşahidə olunan təhlükəli parçalanma simptomlarını aradan qaldırmağa kömək etmir. Bu isə onların arasında ziddiyyətin olduğunu ciddi şəkildə göstərən amildir.
Avropada miqrantlara ölkə iqtisadiyyatının bərpasına fayda verən qüvvə kimi baxılması dövrü arxada qalıb. İslamofobiya hərəkatları və əhvalı son illər Avropada geniş yayılıb. Əlbəttə ki, buna terror hücumları və siyasi islamın yayılması da öz təsirini göstərir. Bu, xüsusilə tarixi və iqtisadi fəlakətlər zamanı özünü göstərir.
Uzun dövr ərzində Qərbin əksər siyasi partiyaları nüfuzlu ictimai-siyasi qüvvəyə çevrilmiş müsəlman diasporlarından özlərinin potensial elektoratı kimi istifadə etməyə çalışırdılarsa, 2001-ci ilin 11 sentyabrında ABŞ-da baş vermiş hadisə və onun ardınca Avropada bir-birini əvəzləyən terror aktları sanki məqsədlərinə nail olmaq üçün islam əleyhinə ritorikadan istifadə edən çoxsaylı ultrasağçı və rasist siyasi partiyaları üçün siqnal oldu. Kəskin iqtisadi böhran fonunda miqrantlar, xüsusilə müsəlman ölkəsindən olanlar və onlarla əlaqəli problemlər hakimiyyət uğrunda aparılan siyasi mübarizədə ciddi, təsiredici alətə çevrildi.
Son illərdə yaşananlar göstərir ki, Avropada miqrantlara münasibət yalnız kütlənin əhvalında deyil, qanunvericilik sahəsində də pisləşməkdədir. Gəlmələrə KİV-in və ictimaiyyətin yanaşmasındakı təhlükəli stereotiplər qəbul olunan qunanlar və qərarlarda da əksini tapır. Məsələn, İsveçrədə keçirilmiş referendumun yekununda minarələrin inşası qadağan olunub, Finlandiyadakı parlament seçkisində populist, miqrantlara qarşı olan "Əsil finlər" partiyası liderlər arasında yer alıb. Danimarka hökuməti qonşu Almaniya və İsveçlə sərhəddə gömrük nəzarətinin bərpasına dair qərar qəbul edib və bu, açıq-aydın immiqrantlara qarşı atılmış addımdır. Fransa parlamentinin təsdiqlədiyi immiqrasiya haqqında qanunda isə üçüncü dünya sakinlərinin ölkəyə gəlməsi kəskin şəkildə əngəllənir.
Son illərdə müsəlmanlara qarşı incə fəndlərdən istifadə olunur. Antimüsəlman ritorikasında irq və dəri rəngi haqda fikirlərə rast gəlinmir. İndi müsəlmanların müqəddəs kitablarına diqqət çəkərək orada islamın şər dini olduğuna dair fikirlər tapmağa cəhd göstərilir.
"Həvəskar"lar səviyyəsində bu proses müsəlmanların dini heysiyyatının məlum karikaturalar və ya filmlər vasitəsilə təhqir edilməsi kimi çirkin formada həyata keçirilirsə, "peşəkar" səviyyə üçün Almaniya kansleri Angela Merkelin çıxışını nümunə göstərmək olar: "1960-cı illərin əvvəllərində ölkəmiz əcnəbi işçi qüvvələrini Almaniyaya dəvət etdi. Onlar indi də burada yaşayırlar. Bir müddət biz biz özümüz özümüzü aldadaraq deyirdik ki, "onlar burada qalmayacaq, nə vaxtsa çıxıb gedəcəklər". Amma bu, baş vermədi. Əlbəttə ki, bizim yanaşmamız multikulturalizm idi, düşünürdük ki, yanaşı yaşayacaq, bir-birimizi qiymətləndirəcəyik. Bu yanaşma iflasa uğradı, tamamilə iflasa uğradı".
Böyük Britaniyanın baş naziri Devid Kemeronun "əzələli liberalizm"ə keçilməsinin vacibliyinə dair bəyanatını da yada salmaq olar. Buraya Avropanın bir sıra ölkələrində müsəlman geyimlərinə, məscidlərin inşasına dair qəbul olunmuş qərarları əlavə etmək də mümkündür. Bu qanunlar yalnız qarşı tərəfin mövqeyinin sərtləşməsinə səbəb olur. Almaniyanın sabiq xarici işlər naziri Yoşka Fişerin rəhbərlik etdiyi ekspertlər qrupunun hazırladığı məruzədə diqqətin "bütünlükdə Avropada immiqrantlara və müsəlmanlara münasibətdə dözümsüzlüyün artmasına" diqqət çəkilməsi də təsadüf deyil. Sənəddə o da bildirilir ki, avropalılar indi islamı daha çox təhlükə kimi qəbul etməyə başlayıb, çünki onlara elə gəlir ki, "islam avropalının müasir həyatı ilə bir araya sığmır". Məruzə müəllifləri Avropada müsəlmanlara qarşı ayrı-seçkiliyə yol verilməsini "insan haqları sahəsində ciddi problem" adlandırır, bu mövhumatın "rasist münasibətilə birlikdə" Türkiyə və ərəb ölkələrindən olan immiqrantlara yönəldiyini bildirir. "Bu ölkələrdən olan müsəlmanlar Avropanın bir sıra ölkələrində əmək bazarı və təhsil sistemində ayrı-seçkiliyə məruz qalır. Bəzi məlumatlara görə, hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları da onlara qarşı qərəzli mövqedən çıxış edərək, mütəmadi olaraq sənət yoxlaması və axtarışlara əl atırlar", - deyə məruzədə bildirilir.

Gone are the days when migrants in Europe were considered as a clear benefit in economic recovery
Today, more than 3 per cent of the world's population lives away from the homeland. Although no-one can provide precise data because there is illegal migration which is almost incalculable (according to various sources there are from 5 to 7 million illegal migrants in Europe), some 200 million people live outside their countries of origin. This process is never interrupted, the intensity of people flows crossing the borders is growing not only because of labor migration, but also due to internal displacement caused by political instability, conflict and natural disasters.
In Western Europe, the process of mass immigration was caused by the rapid development of the economy in the 1950s. A significant part of cheap labor flowed into Europe from the Muslim world. This was not a spontaneous process. A significant factor was that in the first half of the "civilized" century the "powers that be" such as France and the UK had colonies with a predominantly Muslim population. After World War II, they, concerned about their economic recovery, opened the borders to immigrants from their former colonies. In the early 1960s Germany too decided to hire the services of "guest workers", concluding a special agreement with Turkey in 1961. Subsequently, the workers were joined by their families, political immigrants and students educated in Europe. Over time, the host governments introduced gradual regulation of these flows by developing a variety of legal acts. By late 1970s the economic factor was partially put on the backburner, but the need for migrants remains in some areas to this day as educated Europeans consider some jobs undervalued. It is quite natural that after the economic factors were eliminated, the social aspects of adaptation and integration of migrants into host societies, the problems of relationships between migrants and the indigenous population gained political, social and cultural importance. For European society which has always sought to preserve its identity, the development of an effective migration policy is one of the most important conditions for stability in Europe.
However, in addition to economic there are other reasons for which most European countries do not seal their borders to immigrants and refugees who, sometimes at great personal risk, reach the "safe haven" in different ways. I am talking about equally important human rights set out in international treaties such as the Geneva Convention and the European Convention on Human Rights. It is these documents that deter most European countries from complete closure of the "openings" which erode their national cultures. It is thanks to the principle of human rights that migration into Europe continued after the post-war labor market was saturated. For some time there were no particular deviations in the direction of discrimination in this field, but after the 11 September attacks in the USA the tightening of anti-terrorist policies of states inevitably began to affect the interests of both the newly arrived migrants and the already established diasporas. And this was inevitable because human rights issues in the hierarchy of priorities of public policy pale into insignificance in comparison with the need to confront the threat of terrorism. In April 2009, during a Geneva conference on racism, the UN High Commissioner for Refugees expressed deep concern over the deepening of discrimination against refugees and migrants in industrialized countries, the exacerbation of racist attitudes in society and xenophobia.
A significant part of migration flows still originates in the Muslim world and settles in the EU. They belong to a different religion, are generally more religious and culturally different, which, of course, become a serious problem for host countries over time. The influx of migrants also changes the demographic structure of the West, because the increase of the Muslim population is much higher than among non-Muslims. According to various predictions, as early as in the third quarter of this century the Muslim population of the European Union will form a majority.
Islam is becoming an internal factor of European life to be reckoned with in all segments of society. According to the UN, the Muslim community of the EU numbers more than 20 million people.
It should be noted that there are two basic models of relationships with immigrants in Europe. One is a French model of assimilation whereby immigrants must fully accept the culture of the majority, and the other is a British model of multiculturalism, in which immigrants have the right to preserve their culture but respect the law. There was also a now defunct German model of "guest workers", which assumed that most immigrants would leave the country in the future.
Time has shown that none of these models has helped to overcome the symptoms of a dangerous split which has become discernible in the relations between the majority population and the Muslim communities of the West (especially the EU). This is largely a manifestation of the contradictions between them. Gone are the days when immigrants were seen as a clear benefit in economic recovery. Islamophobic trends and moods have become widespread in Europe in recent years. Of course, this was largely aided by terrorist attacks and the spread of political Islam. This is especially noticeable in periods of historical and economic upheaval.
Whereas many political parties of the West tried to use the Muslim Diaspora, which has evolved into an influential social and political force, as their potential electorate, the events of 11 September 2001 in the United States and the subsequent terrorist attacks in Europe proper became a kind of a call to action for the many right-wing and racist political parties who started using anti-Islamic rhetoric to achieve their goals. Against the background of a severe economic crisis, migrants, especially from Muslim countries, and the problems related to them have become an effective instrument of political struggle for power.
The events of recent years show that the attitude towards migrants in Europe is deteriorating not only in terms of public sentiments, but also in the legal plane. The dangerous stereotyping in views on immigrants in the media and public opinion eventually translates into laws and decisions. Switzerland, for instance, has conducted a referendum which resulted in banning the construction of minarets in the country. In Finland, a populist and anti-immigrant party "True Finns" became one of the leaders in the parliamentary elections. Danish authorities have decided to restore the customs border with Germany and Sweden, which is a clearly anti-migration measure. France's National Assembly has approved a law on immigration, which drastically tightens access to people from third world countries and adopts the concept of the so-called "selective" immigration.
Even more sophisticated tricks have been used against the Muslims in recent years. The anti-Muslim rhetoric does not contain any mention of race and skin color, but it attempts to appeal to the Muslim holy scriptures and find the passages in them which show that Islam is a religion of evil.
Whereas at amateur level this process takes such ugly forms as insulting religious feelings of Muslims with the notorious cartoons or movies, at a "professional" level the statement by Angela Merkel herself is quite indicative. She said: "In the early 1960s, our country has invited foreign workers to Germany and now they live here. For some time we were deceiving ourselves, saying to ourselves that 'they will not stay, sometime they will leave', but they did not. And, of course, multiculturalism was our approach, we thought we would live together and appreciate each other. This approach has failed, absolutely failed." Or let's recall the words of British Prime Minister David Cameron about the need for switching to a "muscular liberalism". We can add to this the adoption of laws in various countries of Europe on the wearing of Muslim attributes, the construction of mosques, which only toughen the stance opposing party. It is no coincidence that a group of experts led by former German Foreign Minister Joschka Fischer draws attention, in a report, to the "growing intolerance towards immigrants and Muslims throughout Europe". It was noted that Europeans are increasingly perceiving Islam as a threat because they think that "Islam is not compatible with the modern life of Europeans". The report describes discrimination against Muslims in Europe as "a serious problem in the field of human rights", pointing out that such prejudices "in conjunction with racist attitudes" are directed against immigrants from Turkey and Arab countries. "Muslims from these countries are discriminated against in the labor market and the education system of a number of European countries. There are reports that they are treated with prejudice by law enforcement officers who arrange incessant identity checks and searches", the report says.