ZİDDİYYƏTLƏRƏ RƏĞMƏN MÜTTƏFİQLİK
Türkiyə-Rusiya münasibətləri ötən əsrin əvvəllərində olduğu kimi, yenə Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda yaşananlar fonunda xüsusi əhəmiyyət qazanıb. O zaman olduğu kimi, bu gün də bu regionlarda müəyyən geosiyasi maraqları olan qüvvələr var və onlar Rusiya-Türkiyə münasibətlərindəki bəzi ziddiyyətlərdən məharətlə istifadə edərək ciddi dividendlər qazanmağa çalışır. Qeyd etmək lazımdır ki, adıçəkilən regionların əsas oyunçularından olan Türkiyə və Rusiya bəzi hallarda bir-birinə tam əks olan geosiyasi maraqlar güdürlər. Amma xüsusilə Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda vəziyyətin sürətlə dəyişməsi fonunda, bu dövlətlərin maraqlarının üst-üstə düşdüyü məqamlar da az deyil. Odur ki, bəzi məsələlərə yanaşmadakı ziddiyyətlərə rəğmən, Moskva ilə Ankara ikitərəfli mehriban qonşuluq münasibətlərinin, qarşılıqlı səmərəli əlaqələrin dərinləşdirilməsi və möhkəmlənməsinə sadiqlik nümayiş etdirir. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin bu ayın əvvəlində Türkiyəyə etdiyi səfər bu konteksdə xüsusi aktuallıq qazanır.
Oktyabrın 14-15-nə təyin edilmiş səfər 5 gün müddətinə təxirə salınmışdı. Buna rəsmi olaraq Rusiya prezidentinin gərgin iş qrafiki, həmçinin Rusiyanın dövlət başçısı və Türkiyə Baş nazirinin sədrliyilə keçirilən Rusiya-Türkiyə Əməkdaşlıq Şurasının ali səviyyədə üçüncü iclasının gündəliyinin formalaşdırılmaması səbəb göstərilirdi. Amma əksər ekspertlər əmindirlər ki, səfərin təxirə salınması bilavasitə Suriya-Türkiyə sərhədində vəziyyətin gərginləşməsi ilə əlaqədar idi. Qeyd edək ki, həmin gərginlik nəticəsində Türkiyə ilə Suriya açıq müharibəyə başlamağın bir addımlığına çatmışdılar. Güman ki, belə gərgin vəziyyətdə Moskva Türkiyənin Baş nazirinin bu ilin iyulunda Rusiyaya səfəri nəticəsində iki ölkə münasibətində yaranmış xoş atmosferi korlamaq istəməyib. Həmin səfər zamanı iki ölkə liderləri diqqəti daha çox münasibətlərin strateji xarakterinə, ticarət dövriyyəsinin 35 milyard dollaradək artırılmasına, yaxın perspektivdə isə onun 100 milyard dollara çatdırılmasına yönəltmişdilər. Amma görünən odur ki, Suriya məsələsi Rusiya-Türkiyə münasibətlərində də özünə yer edib və nə qədər ki, münaqişə məntiqi sonluğuna çatmayıb, tərəflər bu ağır yükü çəkməli olacaqlar. Üstəlik, Putinin Türkiyəyə səfəri ərəfəsində Suriya məsələsi daha ciddi rezonansa səbəb olmuş, Türkiyə ilə Rusiyanın təhlükəsizliyinin təmini məsələsinə bilavasitə təsir göstərməyə başlamışdı.
Noyabrın son ongünlüyündə Ankara Suriyada davam etməkdə olan münaqişənin milli təhlükəsizliyinə problem və risklər yaratdığını əsas gətirərək, NATO-ya sorğu göndərmiş, alyansdan Türkiyə-Suriya sərhədinə "Patriot" havadan müdafiə sistemlərinin yerləşdirilməsini istəmişdi. Brüssel isə Ankaranın bu istəyini müsbət cavablandırmışdı. Məsələ Putinin Ankaraya səfəri zamanı da ciddi şəkildə müzakirə edilib. İstanbulda təşkil olunmuş mətbuat konfransında ölkəsinin Türkiyənin sərhədlərində baş verənlərdən narahatlığını bölüşdüyünü dilə gətirən Putin eyni zamanda Ankaranı təmkinli olmağa da çağırıb. Onun fikrincə, sərhəddə hansısa əlavə imkanların yaradılması vəziyyəti düzəltmir, əksinə, çətinləşdirir. Putinin fikrincə, "Patriot" raket kompleksləri dünyada bu sahəyə aid heç də ən yaxşı sistem deyil. Amma bu komplekslərin Türkiyənin 3 regionunda yerləşdiriləcəyi artıq dəqiqləşib. Bunlar Adana, Malatya və Diyarbəkirdir.
Ankara əmin edir ki, bu, sadəcə müdafiə xarakterli addımdır və Türkiyənin heç kimə hücum etmək niyyəti yoxdur. Türklər bildirir ki, bunu Suriya üzərində uçuşsuz zonanın yaradılması ilə heç cür əlaqələndirmək olmaz. Amma bu açıqlamalar, çətin ki, Moskvanın baş verənləri rahat şəkildə müşahidə etməsi üçün yetərli olsun. Moskvanın "Patriot" kompleksləri ilə bağlı narahatlığı müəyyən dərəcədə Amerikanın Avropada raketdən müdafiə sistemi (RƏM) yerləşdirmək planı ilə də bağlıdır. Kremldə hesab edirlər ki, Ankaranın bu addımı Vaşinqtonun sözügedən planının tərkib hissəsi ola bilər.
Suriyadakı vəziyyət və problemin həlli yolları da Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Rusiya prezidenti Vladimir Putin arasında ciddi müzakirə mövzusu olub. Onların İstanbulda keçirdikləri birgə mətbuat konfransında Ərdoğan bildirib ki, bu məsələdə həll edilməli olan ilk məqam Suriyada qan tökülməsinin önlənməsidir. Türkiyə və Rusiyanın XİN başçılarına bu istiqamətdə fəaliyyət göstərmələri tapşırılıb.
V. Putin isə Moskva və Ankaranın Suriyadakı vəziyyəti eyni cür qiymətləndirmələrinə rəğmən, problemin həlli yolları ilə bağlı fərqli düşündüklərini söyləyib. Konkret olaraq Bəşər Əsəd haqda danışan Putin Suriyanın hakim rejimindən bir qədər "aralı dayanmağa" çalışıb: "Biz Suriyanın hazırkı rəhbərliyinin vəkili deyilik. Bizi narahat edən başqa məsələdir: gələcəkdə nə olacaq? Yaxın kemişdə yol verilmiş səhvlərin təkrarlanmasını istəmirik".
Hər şeyə rəğmən, iki ölkə liderləri qarşılıqlı münasibətlərdə balansın qorunmasına çalışıblar. Bu gün Moskva ilə Ankaranın çoxsaylı investisiya və enerji layihələrinin uğurla reallaşdırılmasında maraqlı olduqları heç kəsə sirr deyil.
Bəzi rusiyalı ekspertlər əmindirlər ki, Rusiya ilə Türkiyənin ticarət-iqtisadi əlaqələrinin səviyyəsini Rusiya-Almaniya əlaqələri ilə müqayisə etmək olar. Buna görə də onlar hesab edir ki, Suriya məsələsindəki fikir ayrılığı Putinin Türkiyə səfərinin nəticələrinə kölgə sala bilməz. Türkiyəli analitiklər isə hesab edir ki, Rusiyanın Suriyadakı geosiyasi və iqtisadi maraqlarına baxmayaraq, Ankara ilə münasibətlər Kreml üçün Dəməşqdən daha vacibdir. Ən azı ona görə ki, Türkiyə Rusiyaya təbii qazının ən böyük istehlakçısı, Rusiya isə Türkiyənin inşaat şirkətləri üçün ən nəhəng bazardır.
V.Putinin Türkiyəyə səfəri çərçivəsində Rusiya-Türkiyə Əməkdaşlıq Şurasının ali səviyyədə üçüncü iclası da keçirilib. Onun yekununda 11 sənəd imzalanıb. İmzalanmış sənədlər arasında iki ölkənin 2012-2015-ci illər üçün orta müddətli əməkdaşlıq proqramı, həmçinin energetika, maliyyə-kredit, iqtisadi-ticari və elmi-texniki sahələrdə əməkdaşlığa dair bir sıra razılaşmalar da var. Maraqlıdır ki, Ankaradan Rusiyanın "Cənub axını" qaz kəmərinin tikintisinə son razılığı da alınıb. Layihə gücü ildə 63 milyard kubmetr olan bu boru xətti Qara dənizdə Türkiyənin ərazi sularından keçəcək. Yəni, Türkiyə istisnasız olaraq özünə aid iqtisadi zonada "Cənub axını" qaz kəmərinin inşasına və istismarına razılıq verib. Moskva da çoxdan gözlədiyi bu işin startını ləngitmək istəməyib. Putinin Türkiyəyə səfəri bitdikdən bir neçə gün sonra Krasnodar vilayətinin Anapa şəhəri yaxınlığında boru xəttində ilk qaynaq işi aparılıb. Hətta bu təntənəli mərasimdə iştirak edən Türkiyənin enengetika naziri Taner Yıldızın ölkəsinin səhmdarı olduğu "Nabucco West" və "TANAP" layihələrilə məşğul olduğu üçün hazırda "Cənub axını"nda iştirak etmək niyyətində olmadığını söyləməsi belə, Moskva üçün hadisənin əhəmiyyətini azaltmayıb.
Türkiyənin "Cənub axını" layihəsinə belə xoş münasibətinin uzunmüddətli planlarla əlaqədar olması tamamilə mümkündür. Lazımi anda Ankaranın Moskvadan qarşılıq olaraq Transxəzər qaz kəməri layihəsinə maraq göstərməsini istəyəcəyi istisna olunmur. Bu layihənin reallaşmasında isə Türkiyə ilə yanaşı, onun strateji müttəfiqi olan ABŞ, həmçinin Avropa İttifaqı da maraqlıdır.
Putinin Türkiyəyə səfəri çərçivəsində iki ölkə münasibətlərində əldə edilmiş daha bir ciddi nailiyyət Moskvanın Türkiyədə "Akkuyu" AES-in inşasına təxminən 20 milyard dollar ayırmaq niyyətini təsdiqləməsidir. Plana əsasən, AES-in ilk bloku 2019-cu ilin sonlarına hazır olacaq. Ümumilikdə isə onun inşası 2022-ci ildə başa çatdırılmalıdır. AES inşasının maliyyələşdirilməsi və kadrların hazırlanmasını Moskva tamamilə öz üzərinə götürüb.
Daha bir uğurlu birgə layihə Maqnitoqorsk Mis Kombinatı tərəfindən Türkiyənin İsgəndərun şəhərində 2,3 milyon ton istehsal gücündə zavodun inşası ilə bağlıdır. Bundan başqa, QAZ maşınqayırma qrupu Putinin Türkiyəyə səfəri ərəfəsində bu ölkədə "Qazel"lərin yığılmasına başlayıb.
Maraqlıdır ki, Rusiya prezidenti mətbuat üçün bəyanatında rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin sadəcə tərəfdaşına, qonşusuna səfər etmədiyini, məhz dost ölkəyə gəldiyini bildirib. Putinin kompliment dolu ritorikası müəyyən dərəcədə həm də son illər Türkiyə ictimaiyyətində Rusiyaya simpatiyanın durmadan artması ilə əlaqələndirilir. "Milliyyət" qəzetinin yazdığına görə, hələ 5 il əvvəl Türkiyə əhalisinin 70%-i ABŞ-a müsbət yanaşırdısa, indi keçirilən sorğular eyni sayda insanın Rusiyaya üstünlük verdiyini göstərir. Rusiya prezidentinin mətbuat katibi D.Peskovun Moskvanın Ankaranın Rusiya, Qazaxıstan və Belarus tərəfindən Avropa İttifaqı çərçivəsində yaradılmış Gömrük İttifaqına qoşulmaqla bağlı mümkün arzusunu sevinclə qəbul edəcəyinə dair bəyanatı isə Ankara-Moskva münasibətlərinin inkişaf dövrünü yaşadığını düşünmək üçün əsas verir. Türkiyə Putinin mətbuat katibinin bu fikirlərinə heç bir münasibət bildirməyib. Amma güman ki, bu bəyanat bəzi postsovet ölkələrinə, xüsusilə Ermənistana ünvanlanmış özünəməxsus üstüörtülü mesajdır. Ola bilsin ki, Moskva Gömrük İttifaqının Türkiyə tərəfindən dəstəklənməsinin hipotetik olsa da, mümkünlüyünü İrəvanın nəzərinə çatdırmaqla onun bu layihədə Rusiyanın şərtlərini qəbul etməsinə nail olmağa çalışır. Ankara isə öz növbəsində belə ideyalara, çətin ki, müsbət reaksiya versin. Çünki bu, Türkiyənin xarici siyasətində Avropa istiqamətinin üzərində öz əli ilə xətt çəkməsi olardı. Üstəlik, bunlar ABŞ dövlət katibi Hillari Klintonun rusiyalı həmkarı Sergey Lavrova Rusiyanın postsovet məkanındakı inteqrasiya proseslərinə mane olmağa çalışdığını söylədiyi bir vaxtda baş verir. Klinton bu mövqelərini "Rusiyanın Sovet İttifaqının yeni versiyasını yaratmağa çalışması" ilə izah edib. ABŞ-ın sabiq müdafiə naziri Robert Geytsin dekabrın 6-da İstanbulda keçirilmiş Beynəlxalq Xəzər Forumunda Qərbin müttəfiqi kimi, Türkiyənin strateji rolunun getdikcə artdığını dilə gətirməsi də təsadüf deyildi: "Türkiyə unikal coğrafi mövqeyə malikdir. Onun qlobal sistemdəki rolu günbəgün artır. Müdafiə naziri təyin edildikdən sonra Vaşinqtonda etdiyim ilk çıxışımın Türkiyə ilə münasibətlərə həsr olunması da təsadüfi deyildi".
Bütün qeyd olunanlar bir daha göstərir ki, Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda ciddi geosiyasi maraqları olan bütün oyunçuların Türkiyə ilə müttəfiq münasibətlərinə ehtiyacı var. Və qonşuluq, tərəfdaşlıq və dostluq haqda təkliflər bundan sonra da tez-tez səslənəcək. Əsas seçim isə yenə də Türkiyənindir.

СОЮЗ ВОПРЕКИ РАЗНОГЛАСИЯМ
Российско-турецкие взаимоотношения, как и в начале прошлого века, вновь приобрели особое значение на фоне разворачивающихся событий на Ближнем Востоке и Южном Кавказе. Как тогда, так и сегодня, существуют определенные силы, имеющие геополитические интересы в этих регионах, пытающиеся выгадать серьезные дивиденды, искусно играя на некоторых противоречиях российско-турецких отношений. Следует отметить, что Турция и Россия, входящие в число ключевых игроков в вышеуказанных регионах, зачастую имеют диаметрально противоположные геополитические интересы. Но есть и немало точек соприкосновения, связанных с общими интересами этих государств, особенно на фоне быстро меняющейся ситуации на Ближнем Востоке и Южном Кавказе. Поэтому, несмотря на определенные нестыковки в подходах по некоторым вопросам, Москва и Анкара демонстрируют приверженность углублению и укреплению двусторонних добрососедских и взаимовыгодных отношений. В этом контексте особую актуальность представляет официальный визит президента РФ В.Путина в Турцию в начале текущего месяца.
Визит, планировавшийся на 14-15 октября, был отложен за пять дней до назначенного срока. Официально перенос даты визита объяснялся напряженным графиком президента РФ и несформированностью повестки третьего заседания Совета сотрудничества высшего уровня, работа которого проводится под председательством президента России и турецкого премьер-министра. Но большинство экспертов уверены, что перенос визита на более поздний срок был непосредственно связан с обострением ситуации на сирийско-турецкой границе, что чуть не привело к открытому военному столкновению между Сирией и Турцией. В такой напряженной ситуации Москва, скорее всего, не захотела омрачать благоприятную атмосферу, которая сложилась в российско-турецких отношениях в ходе последнего визита турецкого премьер-министра в Москву в июле этого года. Тогда лидеры двух стран больше всего акцентировали внимание на стратегическом характере отношений, росте товарооборота до $35 млрд. и повышении его в ближайшей перспективе до $100 млрд. Однако, по всей видимости, сирийский вопрос занял прочное место среди составляющих российско-турецких взаимоотношений, и сторонам придется до конца нести этот нелегкий крест, пока данная проблема не найдет своего логического решения. Тем более что сирийская тема накануне официального визита В.Путина в Турцию приобрела еще больший резонанс, отражаясь непосредственно на проблемах обеспечения безопасности Турции и России.
В двадцатых числах ноября Анкара, ссылаясь на угрозы и риски для национальной безопасности, связанные с продолжающимся кризисом в Сирии, направила официальный запрос в НАТО о размещении на турецко-сирийской границе комплексов воздушно-космической обороны Patriot, на что Брюссель отреагировал положительно. Этот вопрос стал предметом серьезного обсуждения в ходе визита В.Путина в Анкару. Отмечая на пресс-конференции в Стамбуле, что Россия разделяет озабоченность Турции в связи с событиями на границе, Путин призвал Анкару, тем не менее, к сдержанности. По его мнению, создание каких-то дополнительных возможностей на границе ситуацию не разряжает, а, наоборот, усугубляет, и ракетные комплексы Patriot не самая лучшая система в мире. Между тем уже стало известно, что эти комплексы будут размещены в трех регионах Турции - Адане, Малатье и Диярбакыре.
Анкара заверяет, что данная мера носит оборонительный характер и не преследует наступательных целей. Их никоим образом нельзя связывать с организацией бесполетной зоны над Сирией. Но вряд ли такие заверения достаточны для того, чтобы Москва со спокойствием наблюдала за происходящими событиями. Опасения Москвы насчет ракетных комплексов Patriot в определенной степени связаны также с тем, что Кремль их размещение на турецкой территории считает составной частью американской системы ЕвроПРО. Сама же сирийская ситуация и пути решения этой проблемы стали темой серьезных обсуждений между премьер-министром Турции Р.Т.Эрдоганом и президентом РФ В.Путиным.
На совместной пресс-конференции в Стамбуле Р.Т.Эрдоган заявил, что первоочередной задачей в этом вопросе является прекращение кровопролития в Сирии и главам МИД Турции и России поручено действовать в этом направлении. Президент России в свою очередь сообщил, что хотя Москва и Анкара одинаково оценивают ситуацию в Сирии, тем не менее расходятся по вопросу о методах решения этой проблемы. Касаясь конкретно персоны Б.Асада, В.Путин попытался дистанцироваться от правящего режима Сирии: "Мы не адвокаты действующего сирийского руководства, мы озабочены другим: что будет в будущем, мы не хотим повторения ошибок, которые были совершены в недавнем прошлом". Но, судя по всему, лидеры обеих стран были настроены на поддержание баланса во взаимоотношениях. Более того, очевидно, что сегодня Анкара и Москва заинтересованы в успешной реализации многочисленных инвестиционных и энергетических проектов.
Некоторые российские эксперты уровень российско-турецких финансово-экономических связей оценивают наравне с российско-германскими. Поэтому, считают они, политические разногласия на сирийском фронте не смогли омрачить итоги визита Путина в Турцию. Несмотря на серьезные геополитические и экономические интересы России в Сирии, по мнению турецких аналитиков, отношения с Анкарой для Москвы гораздо важнее, чем с Дамаском. Хотя бы потому, что Турция является главным потребителем российского природного газа, а Россия - крупнейшим рынком для турецких строительных компаний.
В ходе визита В.Путина в Турцию также состоялось третье заседание российско-турецкого Совета сотрудничества высшего уровня. По его итогам было подписано 11 документов, в том числе среднесрочная программа сотрудничества двух стран на 2012-2015 годы, ряд соглашений в энергетике, кредитно-финансовой и культурной областях, сфере торгово-экономического и научно-технического сотрудничества. Примечательно, что было получено окончательное согласие Анкары на строительство российского газопровода "Южный поток" проектной мощностью 63 млрд. кубометров "голубого топлива" в год через территориальные воды Турции на Черном море. То есть Турция дала добро на строительство и эксплуатацию газопровода "Южный поток" в своей исключительной экономической зоне. Москва решила не откладывать в долгий ящик старт этого долгожданного момента. Через пару дней после завершения визита В.Путина под Анапой в Краснодарском крае был сварен первый стык газопровода. Даже заявление в кулуарах присутствовавшего на этом торжественном мероприятии министра энергетики Турции Т.Йылдыза, что Анкара в настоящее время не планирует участвовать в "Южном потоке", так как задействована в трубопроводных проектах Nabucco West и TANAP, где является акционером, не умаляет значимости этого события для Москвы.
Вполне возможно, что благожелательность Турции в отношении "Южного потока" продиктована долгосрочными планами. Не исключено, что в нужный момент Анкара попросит у Москвы проявить взаимность в вопросе реализации Транскаспийского газопровода, в чем так заинтересованы Турция, ее стратегический союзник США, а также Евросоюз.
Еще одним серьезным достижением в российско-турецких отношениях в рамках визита Путина в Турцию стало подтверждение намерений Москвы вложить около $20 млрд. в строительство АЭС "Аккую" в Турции. По плану первый блок АЭС будет готов к концу 2019 года. В целом же строительство должно завершиться к 2022 году. Финансирование строительства АЭС и подготовки кадров Москва полностью берет на себя.
Другим успешным совместным проектом стало строительство Магнитогорским медным комбинатом в турецком городе Искендерун завода мощностью 2,3 млн. тонн листового проката. Кроме того, машиностроительная группа "ГАЗ" буквально в канун визита Путина открыла в Турции сборочное производство газелей.
Примечательно, что президент России в своем заявлении для прессы подчеркнул, что российская делегация не просто приехала к партнерам, соседям, а именно в дружественную страну. Комплементарная риторика В.Путина в какой-то степени объясняется еще и тем, что симпатии к России в турецком обществе в последние годы неустанно растут. По утверждению газеты "Миллиет", еще пять лет назад 70% населения Турции положительно относились к США. Теперь, по опросам общественного мнения, столько же людей предпочитают Россию. Заявление же, озвученное пресс-секретарем президента России Д.Песковым, что Москва с радостью воспримет возможное желание Анкары присоединиться к Таможенному союзу (ТС), образованному Россией, Казахстаном и Беларусью в рамках Евразийского экономического союза, позволяет думать, что российско-турецкие отношения переживают период подъема. Анкара никак не комментировала эти слова пресс-секретаря российского президента. Но, cкорее всего, это заявление является своеобразным завуалированным месседжем в адрес некоторых постсоветских стран, в особенности Армении. Не исключено, что, предупреждая Ереван о гипотетической возможности поддержки ТС Турцией, делается попытка склонить Армению принять условия России в данном проекте. Анкара, в свою очередь, вряд ли положительно откликнется на такие идеи, так как это будет означать, что Турция собственноручно перечеркивает свой европейский внешнеполитический вектор. Причем в момент предупреждения госсекретарем США Х.Клинтон главы МИД России С.Лаврова, что США попытаются помешать интеграционным процессам на постсоветском пространстве, которые считают попыткой России воссоздать новую версию Советского Союза. Не случайно, что экс-министр обороны США Р.Гейтс на Международном каспийском форуме, прошедшем 6 декабря в Стамбуле, подчеркнул возрастающую стратегическую роль Турции как союзника Запада: "Турция обладает уникальным географическим расположением, чья роль в глобальной системе с каждым днем растет. Не случайно моя первая речь в Вашингтоне после вступления в должность министра обороны была посвящена отношениям с Турцией". Все вышеизложенное еще раз показывает, что в союзнических взаимоотношениях с Турцией нуждаются все ключевые игроки, имеющие серьезные геополитические интересы на Ближнем Востоке и Южном Кавказе. В этой плоскости будут звучать предложения и о соседстве, и о партнерстве, и о дружбе. Но главный выбор все-таки остается за самой Анкарой.