ZİDDİYYƏTLƏRƏ RƏĞMƏN MÜTTƏFİQLİK
Türkiyə-Rusiya münasibətləri ötən əsrin əvvəllərində olduğu kimi, yenə Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda yaşananlar fonunda xüsusi əhəmiyyət qazanıb. O zaman olduğu kimi, bu gün də bu regionlarda müəyyən geosiyasi maraqları olan qüvvələr var və onlar Rusiya-Türkiyə münasibətlərindəki bəzi ziddiyyətlərdən məharətlə istifadə edərək ciddi dividendlər qazanmağa çalışır. Qeyd etmək lazımdır ki, adıçəkilən regionların əsas oyunçularından olan Türkiyə və Rusiya bəzi hallarda bir-birinə tam əks olan geosiyasi maraqlar güdürlər. Amma xüsusilə Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda vəziyyətin sürətlə dəyişməsi fonunda, bu dövlətlərin maraqlarının üst-üstə düşdüyü məqamlar da az deyil. Odur ki, bəzi məsələlərə yanaşmadakı ziddiyyətlərə rəğmən, Moskva ilə Ankara ikitərəfli mehriban qonşuluq münasibətlərinin, qarşılıqlı səmərəli əlaqələrin dərinləşdirilməsi və möhkəmlənməsinə sadiqlik nümayiş etdirir. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin bu ayın əvvəlində Türkiyəyə etdiyi səfər bu konteksdə xüsusi aktuallıq qazanır.
Oktyabrın 14-15-nə təyin edilmiş səfər 5 gün müddətinə təxirə salınmışdı. Buna rəsmi olaraq Rusiya prezidentinin gərgin iş qrafiki, həmçinin Rusiyanın dövlət başçısı və Türkiyə Baş nazirinin sədrliyilə keçirilən Rusiya-Türkiyə Əməkdaşlıq Şurasının ali səviyyədə üçüncü iclasının gündəliyinin formalaşdırılmaması səbəb göstərilirdi. Amma əksər ekspertlər əmindirlər ki, səfərin təxirə salınması bilavasitə Suriya-Türkiyə sərhədində vəziyyətin gərginləşməsi ilə əlaqədar idi. Qeyd edək ki, həmin gərginlik nəticəsində Türkiyə ilə Suriya açıq müharibəyə başlamağın bir addımlığına çatmışdılar. Güman ki, belə gərgin vəziyyətdə Moskva Türkiyənin Baş nazirinin bu ilin iyulunda Rusiyaya səfəri nəticəsində iki ölkə münasibətində yaranmış xoş atmosferi korlamaq istəməyib. Həmin səfər zamanı iki ölkə liderləri diqqəti daha çox münasibətlərin strateji xarakterinə, ticarət dövriyyəsinin 35 milyard dollaradək artırılmasına, yaxın perspektivdə isə onun 100 milyard dollara çatdırılmasına yönəltmişdilər. Amma görünən odur ki, Suriya məsələsi Rusiya-Türkiyə münasibətlərində də özünə yer edib və nə qədər ki, münaqişə məntiqi sonluğuna çatmayıb, tərəflər bu ağır yükü çəkməli olacaqlar. Üstəlik, Putinin Türkiyəyə səfəri ərəfəsində Suriya məsələsi daha ciddi rezonansa səbəb olmuş, Türkiyə ilə Rusiyanın təhlükəsizliyinin təmini məsələsinə bilavasitə təsir göstərməyə başlamışdı.
Noyabrın son ongünlüyündə Ankara Suriyada davam etməkdə olan münaqişənin milli təhlükəsizliyinə problem və risklər yaratdığını əsas gətirərək, NATO-ya sorğu göndərmiş, alyansdan Türkiyə-Suriya sərhədinə "Patriot" havadan müdafiə sistemlərinin yerləşdirilməsini istəmişdi. Brüssel isə Ankaranın bu istəyini müsbət cavablandırmışdı. Məsələ Putinin Ankaraya səfəri zamanı da ciddi şəkildə müzakirə edilib. İstanbulda təşkil olunmuş mətbuat konfransında ölkəsinin Türkiyənin sərhədlərində baş verənlərdən narahatlığını bölüşdüyünü dilə gətirən Putin eyni zamanda Ankaranı təmkinli olmağa da çağırıb. Onun fikrincə, sərhəddə hansısa əlavə imkanların yaradılması vəziyyəti düzəltmir, əksinə, çətinləşdirir. Putinin fikrincə, "Patriot" raket kompleksləri dünyada bu sahəyə aid heç də ən yaxşı sistem deyil. Amma bu komplekslərin Türkiyənin 3 regionunda yerləşdiriləcəyi artıq dəqiqləşib. Bunlar Adana, Malatya və Diyarbəkirdir.
Ankara əmin edir ki, bu, sadəcə müdafiə xarakterli addımdır və Türkiyənin heç kimə hücum etmək niyyəti yoxdur. Türklər bildirir ki, bunu Suriya üzərində uçuşsuz zonanın yaradılması ilə heç cür əlaqələndirmək olmaz. Amma bu açıqlamalar, çətin ki, Moskvanın baş verənləri rahat şəkildə müşahidə etməsi üçün yetərli olsun. Moskvanın "Patriot" kompleksləri ilə bağlı narahatlığı müəyyən dərəcədə Amerikanın Avropada raketdən müdafiə sistemi (RƏM) yerləşdirmək planı ilə də bağlıdır. Kremldə hesab edirlər ki, Ankaranın bu addımı Vaşinqtonun sözügedən planının tərkib hissəsi ola bilər.
Suriyadakı vəziyyət və problemin həlli yolları da Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Rusiya prezidenti Vladimir Putin arasında ciddi müzakirə mövzusu olub. Onların İstanbulda keçirdikləri birgə mətbuat konfransında Ərdoğan bildirib ki, bu məsələdə həll edilməli olan ilk məqam Suriyada qan tökülməsinin önlənməsidir. Türkiyə və Rusiyanın XİN başçılarına bu istiqamətdə fəaliyyət göstərmələri tapşırılıb.
V. Putin isə Moskva və Ankaranın Suriyadakı vəziyyəti eyni cür qiymətləndirmələrinə rəğmən, problemin həlli yolları ilə bağlı fərqli düşündüklərini söyləyib. Konkret olaraq Bəşər Əsəd haqda danışan Putin Suriyanın hakim rejimindən bir qədər "aralı dayanmağa" çalışıb: "Biz Suriyanın hazırkı rəhbərliyinin vəkili deyilik. Bizi narahat edən başqa məsələdir: gələcəkdə nə olacaq? Yaxın kemişdə yol verilmiş səhvlərin təkrarlanmasını istəmirik".
Hər şeyə rəğmən, iki ölkə liderləri qarşılıqlı münasibətlərdə balansın qorunmasına çalışıblar. Bu gün Moskva ilə Ankaranın çoxsaylı investisiya və enerji layihələrinin uğurla reallaşdırılmasında maraqlı olduqları heç kəsə sirr deyil.
Bəzi rusiyalı ekspertlər əmindirlər ki, Rusiya ilə Türkiyənin ticarət-iqtisadi əlaqələrinin səviyyəsini Rusiya-Almaniya əlaqələri ilə müqayisə etmək olar. Buna görə də onlar hesab edir ki, Suriya məsələsindəki fikir ayrılığı Putinin Türkiyə səfərinin nəticələrinə kölgə sala bilməz. Türkiyəli analitiklər isə hesab edir ki, Rusiyanın Suriyadakı geosiyasi və iqtisadi maraqlarına baxmayaraq, Ankara ilə münasibətlər Kreml üçün Dəməşqdən daha vacibdir. Ən azı ona görə ki, Türkiyə Rusiyaya təbii qazının ən böyük istehlakçısı, Rusiya isə Türkiyənin inşaat şirkətləri üçün ən nəhəng bazardır.
V.Putinin Türkiyəyə səfəri çərçivəsində Rusiya-Türkiyə Əməkdaşlıq Şurasının ali səviyyədə üçüncü iclası da keçirilib. Onun yekununda 11 sənəd imzalanıb. İmzalanmış sənədlər arasında iki ölkənin 2012-2015-ci illər üçün orta müddətli əməkdaşlıq proqramı, həmçinin energetika, maliyyə-kredit, iqtisadi-ticari və elmi-texniki sahələrdə əməkdaşlığa dair bir sıra razılaşmalar da var. Maraqlıdır ki, Ankaradan Rusiyanın "Cənub axını" qaz kəmərinin tikintisinə son razılığı da alınıb. Layihə gücü ildə 63 milyard kubmetr olan bu boru xətti Qara dənizdə Türkiyənin ərazi sularından keçəcək. Yəni, Türkiyə istisnasız olaraq özünə aid iqtisadi zonada "Cənub axını" qaz kəmərinin inşasına və istismarına razılıq verib. Moskva da çoxdan gözlədiyi bu işin startını ləngitmək istəməyib. Putinin Türkiyəyə səfəri bitdikdən bir neçə gün sonra Krasnodar vilayətinin Anapa şəhəri yaxınlığında boru xəttində ilk qaynaq işi aparılıb. Hətta bu təntənəli mərasimdə iştirak edən Türkiyənin enengetika naziri Taner Yıldızın ölkəsinin səhmdarı olduğu "Nabucco West" və "TANAP" layihələrilə məşğul olduğu üçün hazırda "Cənub axını"nda iştirak etmək niyyətində olmadığını söyləməsi belə, Moskva üçün hadisənin əhəmiyyətini azaltmayıb.
Türkiyənin "Cənub axını" layihəsinə belə xoş münasibətinin uzunmüddətli planlarla əlaqədar olması tamamilə mümkündür. Lazımi anda Ankaranın Moskvadan qarşılıq olaraq Transxəzər qaz kəməri layihəsinə maraq göstərməsini istəyəcəyi istisna olunmur. Bu layihənin reallaşmasında isə Türkiyə ilə yanaşı, onun strateji müttəfiqi olan ABŞ, həmçinin Avropa İttifaqı da maraqlıdır.
Putinin Türkiyəyə səfəri çərçivəsində iki ölkə münasibətlərində əldə edilmiş daha bir ciddi nailiyyət Moskvanın Türkiyədə "Akkuyu" AES-in inşasına təxminən 20 milyard dollar ayırmaq niyyətini təsdiqləməsidir. Plana əsasən, AES-in ilk bloku 2019-cu ilin sonlarına hazır olacaq. Ümumilikdə isə onun inşası 2022-ci ildə başa çatdırılmalıdır. AES inşasının maliyyələşdirilməsi və kadrların hazırlanmasını Moskva tamamilə öz üzərinə götürüb.
Daha bir uğurlu birgə layihə Maqnitoqorsk Mis Kombinatı tərəfindən Türkiyənin İsgəndərun şəhərində 2,3 milyon ton istehsal gücündə zavodun inşası ilə bağlıdır. Bundan başqa, QAZ maşınqayırma qrupu Putinin Türkiyəyə səfəri ərəfəsində bu ölkədə "Qazel"lərin yığılmasına başlayıb.
Maraqlıdır ki, Rusiya prezidenti mətbuat üçün bəyanatında rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin sadəcə tərəfdaşına, qonşusuna səfər etmədiyini, məhz dost ölkəyə gəldiyini bildirib. Putinin kompliment dolu ritorikası müəyyən dərəcədə həm də son illər Türkiyə ictimaiyyətində Rusiyaya simpatiyanın durmadan artması ilə əlaqələndirilir. "Milliyyət" qəzetinin yazdığına görə, hələ 5 il əvvəl Türkiyə əhalisinin 70%-i ABŞ-a müsbət yanaşırdısa, indi keçirilən sorğular eyni sayda insanın Rusiyaya üstünlük verdiyini göstərir. Rusiya prezidentinin mətbuat katibi D.Peskovun Moskvanın Ankaranın Rusiya, Qazaxıstan və Belarus tərəfindən Avropa İttifaqı çərçivəsində yaradılmış Gömrük İttifaqına qoşulmaqla bağlı mümkün arzusunu sevinclə qəbul edəcəyinə dair bəyanatı isə Ankara-Moskva münasibətlərinin inkişaf dövrünü yaşadığını düşünmək üçün əsas verir. Türkiyə Putinin mətbuat katibinin bu fikirlərinə heç bir münasibət bildirməyib. Amma güman ki, bu bəyanat bəzi postsovet ölkələrinə, xüsusilə Ermənistana ünvanlanmış özünəməxsus üstüörtülü mesajdır. Ola bilsin ki, Moskva Gömrük İttifaqının Türkiyə tərəfindən dəstəklənməsinin hipotetik olsa da, mümkünlüyünü İrəvanın nəzərinə çatdırmaqla onun bu layihədə Rusiyanın şərtlərini qəbul etməsinə nail olmağa çalışır. Ankara isə öz növbəsində belə ideyalara, çətin ki, müsbət reaksiya versin. Çünki bu, Türkiyənin xarici siyasətində Avropa istiqamətinin üzərində öz əli ilə xətt çəkməsi olardı. Üstəlik, bunlar ABŞ dövlət katibi Hillari Klintonun rusiyalı həmkarı Sergey Lavrova Rusiyanın postsovet məkanındakı inteqrasiya proseslərinə mane olmağa çalışdığını söylədiyi bir vaxtda baş verir. Klinton bu mövqelərini "Rusiyanın Sovet İttifaqının yeni versiyasını yaratmağa çalışması" ilə izah edib. ABŞ-ın sabiq müdafiə naziri Robert Geytsin dekabrın 6-da İstanbulda keçirilmiş Beynəlxalq Xəzər Forumunda Qərbin müttəfiqi kimi, Türkiyənin strateji rolunun getdikcə artdığını dilə gətirməsi də təsadüf deyildi: "Türkiyə unikal coğrafi mövqeyə malikdir. Onun qlobal sistemdəki rolu günbəgün artır. Müdafiə naziri təyin edildikdən sonra Vaşinqtonda etdiyim ilk çıxışımın Türkiyə ilə münasibətlərə həsr olunması da təsadüfi deyildi".
Bütün qeyd olunanlar bir daha göstərir ki, Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda ciddi geosiyasi maraqları olan bütün oyunçuların Türkiyə ilə müttəfiq münasibətlərinə ehtiyacı var. Və qonşuluq, tərəfdaşlıq və dostluq haqda təkliflər bundan sonra da tez-tez səslənəcək. Əsas seçim isə yenə də Türkiyənindir.

UNION IN SPITE OF DISAGREEMENTS
Russian-Turkish relations, like in the early 20th century, gained a newly meaning amid the events unfolding in the Middle East and the South Caucasus. Both then and now, there are some forces that have geopolitical interests in these regions and are trying to gain serious dividends, skilfully playing on some of the contradictions in Russian-Turkish relations. It should be noted that Turkey and Russia, which are among the key players in the above regions, often have diametrically opposed geopolitical interests. But there are many points of contact associated with the common interests of these countries, especially given the rapidly changing situation in the Middle East and the South Caucasus. Therefore, despite some inconsistencies in approaches to some issues, Moscow and Ankara demonstrate commitment to deepening and strengthening bilateral good-neighbourly and mutually beneficial relations. In this context, of particular relevance is Russian President Putin's official visit to Turkey at the beginning of this month.
The visit, which was planned for 14-15 October, was postponed five days before the appointed time. Officially, the postponement of the visit was explained by the busy schedule of the Russian president and the lack of an agenda for the third meeting of the high-level Cooperation Council, whose work is carried out under the chairmanship of the Russian president and the Turkish prime minister. But most experts believe that the visit was postponed due to the deteriorating situation on the Syrian-Turkish border, which almost led to an open military confrontation between Syria and Turkey. In this tense situation, Moscow mostly likely did not want to mar the positive atmosphere that developed in Russian-Turkish relations during the Turkish prime minister's latest visit to Moscow in July of this year. Then the two countries' leaders mostly focused on the strategic nature of relations, the growth in the trade turnover to $ 35 billion and increasing it to $ 100 billion in the short-term. However, to all appearances, the Syrian issue has taken a strong position among the components of Russian-Turkish relations, and the parties have to bear this heavy cross to the very end - until the problem finds its logical solution, especially as the Syrian issue causes an even greater outcry ahead of Vladimir Putin's official visit to Turkey, reflecting directly on the problems of ensuring the security of Turkey and Russia.
In late November, Ankara, referring to threats and risks to national security related to the ongoing crisis in Syria, sent a formal request to NATO to deploy Patriot aerospace defence complexes on the Turkish-Syrian border, to which Brussels responded positively. This issue was a subject of serious discussion during Putin's visit to Ankara. Noting at the press conference in Istanbul that Russia shares Turkey's concerns about the events at the border, Putin urged Ankara, nevertheless, to show restraint. According to him, the creation of some additional possibilities on the border does not relax the situation, but rather exacerbates it, and the Patriot missiles are not the best system in the world. Meanwhile, it has become known that these facilities will be deployed in three regions of Turkey - Adana, Malatya and Diyarbakir.
Ankara says that this measure is defensive in nature and is not intended for offensive purposes. They cannot be linked to the organization of a no-fly zone over Syria. But such assurances are unlikely to be sufficient for Moscow to quietly watch the events taking place. To a certain extent, Moscow's fears about the Patriot missiles are also related to the fact that the Kremlin regards their deployment on Turkish territory as an integral part of the American missile defence system in Europe. The Syrian situation itself and ways to solve this problem were a serious subject of discussion between Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and Russian President Vladimir Putin.
At a joint press conference in Istanbul, Erdogan said that the first priority in this regard is to stop the bloodshed in Syria, and the foreign ministers of Turkey and Russia are authorized to act in this area. The Russian president, in turn, said that while Moscow and Ankara equally assess the situation in Syria, they disagree on the methods of solving the problem. Touching on Assad, Putin tried to distance himself from the Syrian ruling regime: "We are not lawyers of the current Syrian leadership, we are concerned about other things: what will happen in the future? We do not want to repeat the mistakes that were made in the recent past." But, apparently, the leaders of the two countries were set to maintain the balance in their relations. Moreover, it is obvious that today Ankara and Moscow are interested in the success of numerous investment and energy projects.
Some Russian experts assess the level of Russian-Turkish economic and financial ties along with Russian-German ones. Therefore, they argue, the political differences on the Syrian front could not overshadow the results of Putin's visit to Turkey. Despite the serious geopolitical and economic interests of Russia in Syria, according to Turkish analysts, relations with Ankara are more important to Moscow than those with Damascus. Not least because Turkey is a major consumer of Russian gas, and Russia is the biggest market for Turkish construction companies.
During Putin's visit to Turkey, the third meeting of the high-level Russian-Turkish Cooperation Council was held. As a result of the meeting, 11 documents were signed, including a medium-term programme of cooperation between the two countries for 2012-2015, a number of agreements on the energy sector, monetary and cultural fields, trade-economic and scientific-technical cooperation. It is notable that Ankara's final approval was received for the construction of the Russian gas pipeline South Stream with a design capacity of 63 billion cubic metres of "blue fuel" a year through the territorial waters of Turkey in the Black Sea. That is to say Turkey approved the construction and operation of the South Stream gas pipeline in its exclusive economic zone. Moscow decided not to postpone the start of this long-awaited moment. A couple of days after Vladimir Putin's visit, the first joint of the pipeline was welded near Anapa in Krasnodar Territory. Even the statement Turkish Energy Minister Yildiz made on the sidelines of this ceremony that Turkey currently has no plans to participate in the South Stream because it is involved in the Nabucco West and TANAP pipeline projects, where it is a shareholder, does not belittle the importance of this event for Moscow.
It is possible that Turkey's benevolence towards the South Stream is dictated by its long-term plans. It is possible that when necessary, Ankara will ask Moscow to show reciprocity in the realization of the Trans-Caspian gas pipeline, in which Turkey, its strategic ally the US and the European Union are so interested.
Another major achievement in Russian-Turkish relations during Putin's visit to Turkey was the confirmation of Moscow's intention to invest about $ 20 billion in the construction of the Akkuyu NPP in Turkey. According to the plan, the first unit of the NPP will be ready by the end of 2019. In general, the construction should be completed by 2022. Moscow undertakes to finance the construction of the nuclear power plants and train the personnel.
Another successful joint project was the construction of a plant with a capacity of 2.3 million tonnes of rolled sheet in the Turkish city of Iskenderun by the Magnitogorsk copper plant. In addition, the GAZ car plant began the mass production of Gazels literally on the eve of Putin's visit to Turkey.
It is noteworthy that the Russian president stressed in a statement to the press that the Russian delegation is visiting not just partners and neighbours, but a friendly country. To some extent, Putin's complementary rhetoric can be explained by the fact that sympathy for Russia has been growing steadily in Turkish society in recent years. According to Milliyet newspaper, five years ago, 70 per cent of Turkey's population favoured the US. Now, according to opinion polls, the same number of people prefer Russia. The statement uttered by the Russian president's press secretary D. Peskov that Moscow is happy to accept Ankara's possible desire to join the Customs Union (CU) formed by Russia, Kazakhstan and Belarus within the framework of the Eurasian Economic Union suggests that Russian-Turkish relations are experiencing a period of recovery.
Ankara has yet to comment on these words of the press secretary of the Russian president. But most likely, this statement is a kind of veiled message to some post-Soviet countries, especially Armenia. It is possible that by warning Yerevan that Turkey may support the Customs Union, Russia is making an attempt to persuade Armenia to accept its conditions in the project. Ankara, in turn, is unlikely to respond positively to such ideas as this will mean that Turkey is abandoning its European foreign policy vector. And this is while US Secretary of State Hillary Clinton has warned Russian Foreign Minister Sergey Lavrov that the United States will try to prevent integration processes in the post-Soviet area, which they regard as Russia's attempt to create a new version of the Soviet Union. It is no accident that at the international Caspian forum held on 6 December in Istanbul, the former US Secretary of Defence Robert Gates stressed the increasing strategic importance of Turkey as an ally of the West: "Turkey has a unique geographical location, whose role in the global system is growing every day. It is no accident that my first speech in Washington after becoming secretary of defence was devoted to relations with Turkey." All of the above shows again that all the key players who have serious geopolitical interests in the Middle East and the South Caucasus need allied relations with Turkey. In this plane, offers of good neighbourliness, partnership and friendship will be made. But the main choice belongs to Ankara.