""Sülh qarşılığında ərazi" prinsipi bir çox parametrlərə görə problematik prinsipə çevrilib"
-Ötən ay Fələstin-İsrail münaqişəsində yeni gərginlik dalğası ilə yadda qaldı. Ehtiraslar bir qədər sakitləşsə də, yeni toqquşmaların olması ehtimalı istisna edilmir. Hazırda Qəzzada nə baş verir?
- İsrail ilə HƏMAS arasında Misirin vasitəçiliyilə sülh əldə olunub. Qahirə atəşkəsin əldə olunmasında vasitəçilik edib.
- İsrail tərəfinin fikrincə, ərəb-İsrail münaqişəsinin növbəti dalğasına nələr səbəb oldu?
- İsrail üçün Qəzza zolağından ərazilərinin atəşə tutulması qəbuledilməzdir. Orada peyda olmuş İran raketləri ölkənin mərkəzi, hətta şimal rayonlarınadək  çatır. Nəticədə İsrail hərbçiləri bu raketlərin yığıldığı anbarlara zərbələr endirməli oldu. HƏMAS-ın bütün fəaliyyəti dinc sakinlərin məhvinə yönəlmişdi və bu, son iki həftədə İsrailin hərbi əməliyyatlar aparmasının əsas səbəbidir.
- Qəzzadan reportajlarda tez-tez dinc sakinlər arasında ölənlərin olduğu, dağıdılmış evlər və binalar nümayiş olunur...
- Ondan başlayaq ki, Qəzzadan atılmış bütün raketlər İsrailin yaşayış məntəqələrinə və dinc sakinlərinə tuşlanıb. İsrail ordusunun zərbələri isə hərbi obyektlərə, HƏMAS-ın hərbi birləşmələrinə və Qəzzadakı digər terrorçu qrupların mövqelərinə endirilib. Yaraqlıların qadınların, uşaqların, dinc sakinlərin arxasında gizlənmələri  isə onların qorxaqlığından, Qəzza sakinlərinin həyatına hörmət etməmələrindən xəbər verir. İsrail Fələstin Muxtariy-yətindəkı bütün terror şəbəkəsinə ciddi zərbə vura bilib və bu, onları növbəti dəfə İsrailə hücum etməmişdən əvvəl yaxşıca düşünməyə vadar edəcək. Biz bu təşkilatlara göstərdik ki, İsrail ərazilərinə edilən hücuma dözməyəcək. Bu, onların qarşısının alınması üçün əla faktordur.
- Yaxın vaxtlarda muxtariyyətin mərhum lideri Yasir Ərəfatın qalıqlarından götürü-lmüş analizin nəticəsi bəlli olacaq. Ərəfatın zəhərləndirilərək öldürüldüyü üzə çıxsa nə baş verəcək?
- Yasir Ərəfatın qalıqlarının ekshümasiyası başa çatıb. Bilavasitə ekspertizaya gəlincə, Beynəlxalq Fizika İnstitutundan olan istənilən nüvə alimi bu halda ekspertizanın obyektiv və real keçirilməsinin mümkünsüz-lüyünü təsdiqləyər. Bu işdə indi inanılması mümkün olan real faktlardan çox konspirasiya və populizm var. İsrailin bu məsələ ilə heç bir bağlılığı yoxdur. Odur ki, ekspertizanın nəticələrinin regiondakı vəziyyətə hansısa təsir göstərəcəyinə inanmıram.
- Necə düşünürsünüz, bəlkə İsrailin Yaxın Şərqdə sülh və dostluğa nail olmaq üçün 1967-ci ildəki sərhədlərə çəkilməsinə dəyər?
- "Ərazi qarşılığında sülh" prinsipi bir çox parametrlərinə görə problemli prinsipə çevrilib. İsrail dəfələrlə Fələstin Muxtariyyətinə ilkin şərt irəli sürmədən sülh danışıqlarına başlanılmasını təklif edib. Lakin Fələstin tərəfi danışıqlara başlamazdan əvvəl şərtlər irəli sürür və bu şərtlər nəzarətdə olan ərazilərlə bağlıdır. Başa düşmək lazımdır ki, Fələstin Muxtariyyəti bölünüb: bir tərəfdə HƏMAS və digər terror təşkilatlarının nəzarət etdiyi Qəzza, digər tərəfdə isə FƏTH-in rəhbərlik etdiyi Samariyə. Bu gün İsrailin danışıqlar aparacağı vahid tərəfdaşı yoxdur. Bütün fələstinliləri təmsil edən təşkilat da mövcud deyil. Bununla yanaşı, FƏTH İsrail ilə əldə olunmuş bütün razılaşmaları ləğv edib. Halbuki, biz əldə olunmuş razılaşmaların bütün maddələrinə dəqiqliklə əməl edirdik. Həmin razılaşmalarda bildirilirdi ki, fələstinlilər  birtərəfli addım ata bilməzlər. Amma onlar birtərəfli şəkildə Fələstin dövlətini elan edir, BMT-də status davası açır və s.
Bu gün fələstinlilərin muxtariyyətdə müəyyən qayda-qanun yaratmaları vacibdir ki, iqtisadi sahənin inkişaf etdirilməsi mümkün olsun. İsrail bu məsələdə onlara köməklik göstərməyə hazır olduğunu bəyan edib. Amma görünür, onlar fələstinlilərin yaşayış səviyyəsini yaxşılaşdırmaqdan çox siyasi və fiziki terrorçuluqla məşğul olmaq haqda düşünürlər.
Fikir verin, Fələstin liderləri tez-tez muxtariyyətdəki yoxsulluq, məmurların əməkhaqlarının verilməməsi haqda danışır, eyni zamanda şəxsi səfərlər üçün təyyarələr alır, Avropa banklarında onların hesablarının olduğu üzə çıxır.
İsrail muxtariyyətdə infrastruktur tikintisinə, iqtisadiyyatın inkişafına daim yardım təklif edib. Amma oraları idarə edən şəxslər üçün prioritet təxribatçılıq, yoxsul əhalinin qonşularına qarşı qaldırılmasıdır. Bütün bunlara baxmayaraq, bir daha deyirəm ki, İsrail ilkin şərt irəli sürülmədən danışıqlara hazırdır.
- Bəs İsrail kiminlə əlaqə yaratmalıdır - HƏMAS-la, yoxsa FƏTH ilə?
- HƏMAS-la heç bir danışıqlar mümkün deyil. Bu təşkilatın nizamnaməsində onun hədəfi açıq göstərilib - İsrail dövlətini məhv etmək. FƏTH-ə gəlincə, bu təşkilat sülh quruculuğu ilə məşğul olmalıdır. Onların hazırda getdikləri yolu keçmiş liderləri də onilliklər ərzində gedib və məlum olduğu kimi, bu, heç bir nəticə verməyib. İsrailin mövqeyi beynəlxalq təşkilatlara, ABŞ-a və digər dövlətlərə bəllidir. Fələstin Muxtariyyəti hazırkı durumunda şərt diktə edə bilməz.

PIECE WITHOUT PRECONDITIONS...
-Last month was marked by a new spiral of tension in the Palestine-Israel conflict. And although emotions have cooled somewhat, no-one is ruling out the possibility of further clashes. What is happening in Gaza?
- A truce has been reached between Israel and Hamas with the mediation of Egypt. Cairo mediated the cease-fire.
- What, from Israel's point of view, was the reason for the new upsurge in the Arab-Israeli conflict?
- Israel does not accept air strikes on its territory from Gaza, where there have appeared Iranian missiles that reached the central and even northern parts of the country. The Israeli military had to strike the areas where these missiles are stored. All the actions of Hamas aimed to kill civilians, which was the main cause of the Israeli military operation in the past two weeks.
- The reports from Gaza often show civilian casualties, destroyed homes and buildings. The impression is that Israel is not acting selectively either?
- Let's start with the fact that all the rocket attacks from Gaza targeted civilian neighbourhoods and Israeli civilians. The Israeli army targeted military installations, military groups of Hamas and other terrorist groups in Gaza. The fact that the militants are hiding behind women, children and civilians shows their cowardice and lack of respect for the lives of the people of Gaza. Israel was able to cause significant damage to the entire terrorist network in the Palestinian Authority, and it is a guarantee that next time, they will "think twice" before attacking Israel. We have made it clear to these organizations that Israel will not tolerate attacks on its territory. This is a great deterrent.
- Soon, the outcome of the international examination of the remains of the late PLO leader Yasser Arafat will become known. What will happen if it turns out that Arafat was poisoned?
- The exhumation of the remains of Yasser Arafat has ended. As for the examination, any nuclear scientist from the International Institute of Physics will say that the examination in this case cannot be objective and realistic. In this case, there is more secrecy and populism rather than real facts that can be verified. Israel has no connection with these events. So I don't think that the announcement of the results of the examination of the late PLO leader's remains will affect the situation in the region in any way.
- Do you think that Israel should withdraw to the 1967 borders for the sake of peace and reconciliation in the Middle East?
- The principle of "land for peace" has become problematic in many ways. Israel has repeatedly urged the Palestinian Authority to begin peace negotiations without preconditions. But the Palestinian side proposes conditions for the negotiations related to the controlled areas. We must understand that the Palestinian Authority is divided. On the one hand, it is Gaza ruled by Hamas and other terrorist organizations, and on the other, it is Samaria ruled by Fatah. To date, Israel does not have a single partner with whom it could negotiate. There is no organization that would represent all Palestinians. At the same time, Fatah broke all the agreements that were signed with Israel, although we carefully followed all the clauses of the agreements. The agreements state that Palestinians cannot take any unilateral action. Nevertheless, they unilaterally declare a Palestinian state, demand status at the UN, etc. Today it is important that the Palestinians introduce a certain order in the autonomy to make it possible to develop the economic sphere. And Israel has expressed willingness to help in this matter. But, apparently, they are more interested in political and physical terror than improving the lives of the Palestinians. Note that Palestinian leaders often speak of poverty in the autonomy, unpaid salaries of officials, and at the same time, they buy planes for personal use, and their accounts in European banks become known. Israel has always offered to assist in the construction of infrastructure and economic development of the autonomy. But the priority for the people who run it is to commit acts of provocation and set the poor population of the autonomy against their neighbours. Despite this, I must say again, Israel is willing to negotiate, but without preconditions.
- So who does Israel have to deal with - Hamas or Fatah?
- No negotiations are possible with Hamas. The charter of this organization states the goal - the destruction of Israel. As for Fatah, this organization will have to deal with peaceful construction. The way they are going now had been taken by their leaders for decades in the past, and as you know, it led nowhere. Israel's position is clear to international organizations, the United States and other countries. The Palestinian Authority, in the position in which it is now, cannot dictate terms.