MİLYARDLARIN GERİ QAYITMASI
Azərbaycan nəinki regional, həm də daxili əhəmiyyətli nəqliyyat layihələrinin inkişafını davam etdirəcək
Bu gün Azərbaycan regionda, demək olar ki, bütün iri nəqliyyat layihələrinin təşəbbüskarı və iştirakçısıdır. Və tranzit ölkə potensialını səylə artırır. Bu sahəyə iri sərmayələr, şübhəsiz ki, özünü doğruldur  -  Azərbaycanın coğrafi mövqeyi ona Asiya və Avropanın qovşağında mühüm regional hab olmağa imkan verir. Bununla yanaşı, qlobal layihələrlə bərabər dövlət ölkə daxilində yol-nəqliyyat infrastrukturunun bərpasına da böyük vəsaitlər ayırır.
Bu istiqamətlərin inkişaf nəticələrini nəqliyyat sektorunun bütün sahələrinin təqdim olunduğu "TransCaspian" və "Road&Traffic" sərgilərində daha əyani surətdə müşahidə etmək olardı. Sərgilərin böyüklüyü haqda iştirakçılarının sayına görə fikir söyləmək olar - bu il dünyanın 16 ölkəsindən 104 şirkət iştirak edirdi. İştirakçıların ümumi sayının 50%-ni xarici eksponentlər təşkil edirdi.
Vüsətlə  inkişaf  etmək
Azərbaycan nəqliyyat nazirinin müavini Musa Pənahovun sərgilərin açılış mərasimində dediyi kimi, son 10 ildə ölkənin nəqliyyat sektoruna 20 mlrd. dollar sərmayə yatırılıb. Bu vəsait yol-nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına, körpülərin, keçidlərin, kəsişən yolların üstündən salınan körpülərin, hava limanlarının, yeni limanın tikintisinə, nəqliyyat vasitələrinin alınmasına yönəldilib. Nəqliyyat sektoruna sərmayələr, təkcə dövlət vəsaiti hesabına deyil, həm də iri beynəlxalq maliyyə institutlarından kreditlərin cəlb olunması yolu ilə həyata keçirilir. Bu isə onların ölkəyə olan etimadından irəli gəlir.
Nəticədə, bu müddət ərzində Azərbaycanda 9 min km-dən artıq avtomobil yolları, 250 tunel, körpü və kəsişən yolların üstündən salınan körpülər, 6 hava limanı tikilib, o cümlədən başqa işlər görülüb. Beynəlxalq layihələrin inkişafı və ölkənin nəqliyyat dəhlizlərində iştirakı üçün mühüm addımlar atılıb. Nəqliyyat sektorunun nailiyyətlərindən danışarkən iri beynəlxalq layihələrin, xüsusilə də Bakı-Tiflis-Qars (BTQ) dəmir yolunun reallaşmasındakı irəliləyişi qeyd etmək lazımdır. Bu layihə  Azərbaycanın tranzit potensialının inkişafına misilsiz töhfə verəcək. "Bakı-Tiflis-Qars" layihəsi çərçivəsində dəmir yolu magistralının yeni 105 km-lik qolunun tikilməsi planlaşdırılır. Bundan başqa, Gürcüstanda "Axalkalaki-Marabda-Tiflis" dəmir yolunun məntəqəsi yenidən bərpa ediləcək. Dəhlizin yüksək buraxılış qabiliyyəti ildə 17 mln. ton yük təşkil edəcək. İlkin mərhələdə bu göstərici 1 mln. sərnişin və 6,5 mln. ton yük səviyyəsində  olacaq.
M.  Pənahovun sözlərinə görə, Bak-Tiflis-Qars layihəsi çərçivəsində işlər sürətli templə gedir və bu ilin oktyabr ayında ilk işçi qatar Türkiyə ilə sərhədə qədər yola salınacaq. Azərbaycan, Türkiyə Gürcüstanın dəmir yolları sistemini birləşdirəcək dəmir yolunun buraxılışı gələn il gözlənilir. BTQ ilə sərnişinlərin daşınmasına gəlincə isə nazir müavini qeyd edib ki, hava nəqliyyatı ilə müqayisədə burada daha sərfəli və rəqabətli tariflər müəyyən ediləcək. Bu isə dəmir yolu nəqliyyatı ilə səyahət etmək istəyənlər üçün münasib şərtlərin təmin olunmasına şərait yaradacaq.
İctimaiyyət  üçün  nəqliyyat
Yuxarıda artıq qeyd edildiyi kimi, dövlət ölkə daxili nəqliyyat infrastrukturunun da inkişafına böyük diqqət ayırır. Məsələn, paytaxtda sərnişin avtobuslarında kartla ödəmə sisteminin tətbiqini götürək. Məlum olduğu kimi,  2014-cü ilin sonu - 2015-ci ilin əvvəllərində Bakıda ictimai nəqliyyat sistemində fəaliyyət göstərən bütün 2 500 sərnişin avtobusları tamamilə nağdsız ödəmə sisteminə keçəcəklər. Artıq satışa 400 min gediş kartları daxil olub. Bunun, təxminən, 200 minini vətəndaşlar alıblar və onlar müntəzəm olaraq, bu kartların bir hissəsini istifadə edirlər. Hələlik kartlar elə də fəal istifadə olunmur. Bu, sərnişinlərin tam məlumatlı olmamaları, bəzən isə avtobus sürücülərinin sərnişinlərə gediş haqqının nağdsız ödənilməsi  imkanını təqdim etməkdən imtina etməsi ilə bağlıdır. Layihənin təşəbbüskarları hesab edirlər ki, layihə inkişaf edən kimi bu çatışmazlıqlar da aradan qaldırılacaq.
Gediş haqqının nağdsız ödənilməsi sisteminə keçid marşrut sahiblərinə də sərfəli olacaq. Çünki bu onlara vəsaitləri birbaşa, vasitəçi kimi çıxış edən sürücüdən yan keçərək əldə etməyə şərait yaradacaq. Uyğun olaraq bazarda avtobus sürücülərinə maaş verə və sərnişindaşımanın yüksək keyfiyyətini təmin edə biləcək sahibkarlar qalacaq. Bundan başqa, Bakıda avtobuslarda gediş haqqının tamamilə nağdsız ödənilməsinə keçid  plan doldurma sistemindən və gəlirin verilməsindən imtina etmək, eləcə də avtobus sürücülərinə əməkhaqqının ödənilməsi sisteminə keçidə avtomatik olaraq zərurət yaradacaq.
Hazırda avtobus sürücüləri mümkün qədər çox pul qazanmaq üçün yol hərəkəti qaydalarını pozurlar, sürəti artırırlar ki, bu da çox vaxt YNH-yə (yol-nəqliyyat hadisələri) gətirib çıxarır və sərnişinlərin həyatını təhlükəyə atır. Nağdsız sistemin tətbiqi ilə isə sürücü sərnişinin gediş haqqını ödəmə prosesində iştirak etməyəcək. Bu isə hərəkət qrafikinə və avtobusların marşrutuna müsbət təsir göstərəcək.
Sərnişindaşımalarının keyfiyyətinin və təhlükəsizliyinin yaxşılaşmasına dair mübarizədə Nəqliyyat Nazirliyi sərt tədbirlər həyata keçirir. Belə ki, M. Pənahovun sözlərinə görə, təkcə ötən il sərnişin marşrutlarında işdən 130 sürücü kənarlaşdırılıb.
Vəziyyətin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmasına baxmayaraq, Nəqliyyat Nazirliyi bu nailiyyətlə kifayətlənmək niyyətində deyil. Paytaxtın ictimai nəqliyyatının inkişaf etdirilməsi məqsədilə metro xətlərinin təkmilləşdirilməsi və inkişafı, avtobus marşrutlarının optimallaşdırılması, respublikaya yeni avtobus və avtomobillərin (taksi) gətirilməsi istiqamətində fəal işlər görülür. Böyük sərnişin axınını nəzərə almaqla, hazırda Nəqliyyat Nazirliyi Bakı ilə Sumqayıt arasında sərnişindaşımanın həlli variantları nəzərdən keçirilir. İki şəhər arasında yüngül elektrik nəqliyyatının olması planlaşdırılır.
Hər şeyə əlavə olaraq, Nəqliyyat Nazirliyi "2014-2018-ci illərdə Bakıda nəqliyyat problemlərinin həllinə dair Dövlət Proqramı" hazırlayır. Bakıda keçirilən "Yol və yeraltı infrastruktur - urbanizasiya problemlərinin həlli yolları" konfransında Nəqliyyat Nazirliyinin nəqliyyatın siyasəti və iqtisadiyyatı sektorunun müdiri Heydər Turabovun dediyi kimi, "dövlət proqramı mövcud yolların bərpası və yeni avtomobil yollarının, qovşaqlarının, körpülər və piyada keçidlərinin tikintisini nəzərdə tutur".
Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndəsinin sözlərinə görə, Dövlət proqramına uyğun olaraq Bakıda  ərazi  parkinqlərin yerinin və sayının  müəyyən edildiyi 3 parkinq zonası müəyyənləşdirilib.  Bundan başqa, sektor müdirinin sözlərinə görə, hazırda nazirlikdə 71 parkinqin tikilməsini nəzərdə tutan nəqliyyatın hərəkətinin nizamlanmasına dair dövlət proqramı hazırlanır. "Ölkənin nəqliyyat axınının 60%-i Bakının payına düşür. Hazırda paytaxtda avtomobil yollarının uzunluğu 1 550 km-dirsə, bu axının təmin olunması üçün onların uzunluğu 4-5 min km-ə qədər artırılmalıdır", - deyə H. Turabov bildirib. O, əlavə edib ki, 2015-ci ilin sonuna qədər ölkənin əsas magistral yollarının müasirləşdirilməsi və yenidən bərpası prosesinin yekunlaşması planlaşdırılır.

МИЛЛИАРДЫ С ВОЗВРАТОМ
Азербайджан продолжит развитие транспортных проектов не только регионального, но и внутреннего значения
Азербайджан сегодня инициатор и участник практически всех крупных транспортных проектов в регионе и усиленно наращивает потенциал транзитной страны. Крупные инвестиции в эту сферу, несомненно, оправданы - географическое положение Азербайджана позволяет ему стать важным региональным хабом на стыке Азии и Европы. Вместе с тем, наряду с глобальными проектами, государство выделяет огромные средства на восстановление дорожно-транспортной инфраструктуры внутри страны.
Наиболее наглядно результаты развития этих направлений можно было наблюдать на выставках TransCaspian и Road&Traffic, где были представлены все отрасли транспортного сектора. О размахе выставок можно судить по количеству их участников - в этом году это 104 компании из 16 стран мира. Зарубежные экспоненты составили 50% от общего количества участников.
Развиваться с размахом
Как сказал на церемонии открытия выставок заместитель министра транспорта Азербайджана Муса Панахов, за последние 10 лет в транспортный сектор страны инвестировано $20 млрд., которые были направлены на развитие дорожно-транспортной инфраструктуры, строительство мостов, переходов, путепроводов, аэропортов, нового морского порта, закупку транспортных средств. Инвестиции в транспортный сектор осуществляются не только из государственных средств, но и путем привлечения кредитов крупных международных финансовых институтов, что подтверждает их доверие к стране.
В результате за этот период в Азербайджане было реконструировано и построено более 9 тыс. км автомобильных дорог, 250 тоннелей, мостов и путепроводов, 6 аэропортов, а также проведены другие работы. Были предприняты важные шаги по развитию международных проектов и участию страны в транспортных коридорах.
Говоря о достижениях транспортного сектора страны, нужно отметить продвижение в реализации крупных международных проектов, в частности железной дороги Баку - Тбилиси - Карс, которая внесет свой неоценимый вклад в развитие транзитного потенциала Азербайджана. В рамках проекта Баку - Тбилиси - Карс планируется построить новую 105-километровую ветку железнодорожной магистрали. Помимо этого в Грузии будет реконструирован участок железной дороги Ахалкалаки - Марабда - Тбилиси. Пиковая пропускная способность коридора составит 17 млн. тонн грузов в год. На начальном этапе этот показатель будет находиться на уровне 1 млн. пассажиров и 6,5 млн. тонн грузов.
По словам Мусы Панахова, работы в рамках проекта Баку - Тбилиси - Карс ведутся ускоренными темпами, и в октябре этого года будет отправлен первый рабочий поезд до границы с Турцией. Запуск железной дороги, которая свяжет железнодорожные системы Азербайджана, Грузии и Турции, ожидается в следующем году. Говоря о пассажирских перевозках по БТК, замминистра отметил, что будут определены максимально выгодные и конкурентные по сравнению с воздушным транспортом тарифы, что позволит обеспечить благоприятные условия для людей, желающих путешествовать железнодорожным транспортом.
Транспорт для общества
Как уже было отмечено выше, государство уделяет большое внимание и развитию транспортной инфраструктуры внутри страны. Взять хотя бы внедрение карточной системы оплаты в пассажирских автобусах в столице. Как стало известно, уже в конце 2014 - начале 2015 года все 2500 пассажирских автобусов, задействованных в системе общественного транспорта Баку, будут полностью переведены на безналичную систему оплаты. В продажу уже поступили почти 400 тысяч карт оплаты проезда, из которых около 200 тысяч уже куплено гражданами. Пока карты используются не так активно, что связано с неполной осведомленностью пассажиров, а иногда со случаями отказа водителей автобусов предоставить пассажирам возможность безналичной оплаты проезда. По мере развития проекта все эти недостатки будут устранены, считают инициаторы нововведения. Переход на безналичную систему оплаты проезда будет выгоден и владельцам маршрутов, так как это позволит им получать средства напрямую, минуя посредника, в качестве которого выступает водитель. Соответственно, на рынке останутся те предприниматели, которые смогут обеспечить выплату зарплат водителям автобусов и высокое качество пассажироперевозок. Кроме того, полный переход на безналичную оплату проезда в автобусах Баку автоматически повлечет за собой необходимость отказа от плановой системы сбора и сдачи выручки, а также перехода на систему выплаты заработной платы водителям автобусов.
В настоящее время водители автобусов, стараясь заработать как можно больше денег, нарушают правила дорожного движения, превышают скорость, что нередко приводит к ДТП и ставит под угрозу жизни пассажиров. С введением же безналичной системы водитель не будет участвовать в процессе оплаты пассажиром проезда, и это положительно скажется на графике движения и маршруте автобусов.
В борьбе за улучшение качества и безопасности пассажирских перевозок Министерством транспорта страны предпринимаются жесткие меры. Так, по словам М.Панахова, только в прошлом году от работы на пассажирских маршрутах были отстранены 130 водителей.
Несмотря на то, что ситуация значительно улучшилась, Минтранс не намерен останавливаться на достигнутом. В целях развития общественного транспорта столицы ведется активная работа по совершенствованию и развитию линий метро, оптимизации автобусных маршрутов, завозу в республику новых автобусов и автомобилей (такси). С учетом большого пассажиропотока в настоящее время Министерством транспорта рассматриваются варианты налаживания пассажироперевозок между Баку и Сумгайытом легким электрическим транспортом.
А в довершение ко всему Минтранс разрабатывает Государственную программу по решению транспортных проблем в Баку на 2014-2018 годы. Как сказал на конференции "Дорожная и подземная инфраструктура - пути решения проблем урбанизации" в Баку завсектором Министерства транспорта Азербайджана Гейдар Турабов, "госпрограмма предусматривает мероприятия по реконструкции имеющихся и строительству новых автомобильных дорог, дорожных развязок, мостов и пешеходных переходов".
По словам представителя Минтранса, в соответствии с госпрограммой территория Баку разделена на три зоны паркинга, для которых определены места и количество парковок. Кроме того, в настоящее время в министерстве, как сообщил заведующий сектором, готовится Государственная программа по регулированию транспортного движения, которая предполагает строительство 71 парковки. "На Баку приходится около 60% транспортного потока в стране. Если в настоящее время протяженность автомобильных дорог в столице составляет 1550 км, то для обеспечения этого потока их протяженность должна быть увеличена до 4-5 тыс. км", - сказал Г.Турабов, добавив, что до конца 2015 года в целом планируется завершить процесс модернизации и реконструкции основных магистральных дорог страны.