SOCAR Sibirdə yarım əsr əvvəl azərbaycanlı neftçilərin kəşf etdikləri yataqların işlənilməsinə başlamaq niyyətindədir
Müəllif: Nigar HÜSEYN Bakı
Avtomobillər üçün yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsi, neft emalı və boru zavodlarının olması bir şirkətə hələ neft şirkəti statusu qazandırmır. Bunun üçün şirkətin neft və qaz hasilatı ilə məşğul olması da lazımdır. Beynəlxalq neft şirkəti statusunun qazanılması üçün isə xaricdə yataqların işlənilməsi ilə məşğul olunmalıdır.
SOCAR (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) son 5 ildə xaricdə fəal investisiya fəaliyyəti həyata keçirir. Şirkət Gürcüstanda, Ukraynada, İsveçrədə, Rumıniyada yanacaqdoldurma məntəqələri açıb, Türkiyənin neft emalı zavodunun, liman və elektrik stansiyasının inşası perspektivi də olan "Petkim" neft-kimya kompleksini alıb, Gürcüstanın qazpaylayıcı sisteminə sahib olub, Cənub-Şərqi Asiya ölkələrində neft anbarları alıb və s.
Şirkətin Azərbaycandakı fəallığı haqqında eyni sözləri söyləmək olar. Ölkə ərazisində fəal şəkildə kəşfiyyat işləri aparılır, qaz hasilatı artırılır, neft hasilatında sabitlik əldə edilib, yanacaqdoldurma məntəqələri şəbəkəsi yaradılıb və getdikcə genişləndirilir. Şirkət 2020-2023-cü illərə böyük müasir kompleksi işə salmağı da planlaşdırır. Kompleksdə əsas diqqət qaz emalı, neft emalı və neft-kimya zavodlarına yönəldiləcək.
SOCAR-ın statusu, perspektivli layihələrin mövcudluğu, üstəlik də, beynəlxalq iqtisadi və reytinq təşkilatlarının Azərbaycanın iqtisadi inkişafına verdiyi yüksək qiymət maliyyə bazarlarına vəsait cəlb etmək məsələsində heç bir problem qoymur.
Beləliklə, SOCAR artıq elə inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub ki, keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlmək üçün onun xaricdə əlavə istehsal obyektlərinə ehtiyacı var. Bu, SOCAR-a beynəlxalq neft-qaz şirkəti kimi tanınmaq imkanı verəcək..
Şirkət inkişafının bu mərhələsinə keçmək üçün dünyanın hasilat səviyyəsinə görə ən nəhəng neft şirkəti olan "Rosneft"lə əməkdaşlıq etmək qərarına gəlib. Onun bu yaxınlarda Rusiyaya məxsus sözügedən şirkətlə imzaladığı saziş birgə müəssisənin yaradılmasını nəzərdə tutur. Bu, iki quruma qarşılıqlı səmərəli birgə fəaliyyət üçün geniş imkanlar açır.
SOCAR üçün, ilk növbədə, Rusiya ərazisindəki hasilatın çətin neft yataqlarının işlənilməsi layihələri maraqlıdır.
"Rusiya Federasiyası ərazisində çoxlu sayda hasilatı çətin neft yataqları var. Hazırda onlarda heç bir iş aparılmır. Həmin yataqlardakı neft ehtiyatları milyardlarla tona çata bilər. Bu layihələr üzərində işləmək üçün imkanlarımız və komandamız var. Ümumilikdə Rusiyada perspektiv və imkanlar genişdir", - deyə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev bildirib.
Bundan başqa, Azərbaycan tərəfi birgə infrastruktur layihələrinə də maraq göstərir. Onların arasında "Rosneft" şirkətinə məxsus neftin Bakı-Novorossiysk boru xətti ilə nəqli, Bakı neft emalı zavodlarında emalı, yaxud Bakı-Tiflis-Ceyhan kəməri ilə nəqli də var.
Dinamik inkişaf edən şirkət olan SOCAR üçün dünyanın istənilən nöqtəsində ehtiyatların artırılması prioritetdir. Bununla yanaşı, şirkət Sibirdə hasilatı çətin neft yataqlarına da sərmayə qoymağa hazırdır.
Azərbaycan neftçiləri üçün bu, uzun illərdən bəri davam edən əməkdaşlığın davamı olacaq. Azərbaycan neftçilərinin Sibirdəki yataqların kəşfinə, işlənməsinə verdikləri böyük töhfələr heç kəsə sirr deyil. Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Fərman Salmanovun və SSRİ-nin qaz sənayesi naziri olmuş Sabit Orucovun adlarını çəkmək kifayətdir.
SOCAR-ın dünyanın ən nəhəng neft şirkəti ilə əməkdaşlığa göstərdiyi maraq aydındırsa, "Rosneft"i beynəlxalq miqyasda o qədər də böyük olmayan Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti ilə əməkdaşlığa nəyin cəlb etdiyi sualı istər-istəməz meydana çıxır.
Bu məsələdə əsas amil Azərbaycan qazıdır. Hazırda Avropanın enerji mənbələrini şaxələndirmək baxımından əsas ümidlər məhz Azərbaycan qazınadır. Bəyan edildiyi kimi, "Rosneft" "Abşeron" yatağının işlənilməsi layihəsinin birinci mərhələsinə maraq göstərir. Bu yataqda, ən azı, 350 milyard kubmetr qazın olduğu məlumdur. "Rosneft" Azərbaycanın digər perspektivli strukturlarında kəşfiyyat işlərinin aparılmasına da maraq göstərir.
Qeyd edək ki, 2013-cü ilin yekunlarına görə, Rusiyanın bu neft şirkəti ölkədə qaz hasilatının həcminə görə üçüncü yeri tutub - 38 milyard kubmetr. Amma şirkətin hasil etdiyi qazı müstəqil şəkildə nəql etmək imkanı yoxdur. Çünki bu sahə "Qazprom"un monopoliyasındadır. "Rosneft" bu monopoliyanı qırmaq üçün dəfələrlə cəhd göstərsə də, hələ ki, istəyinə nail ola bilməyib. Onun mübarizəsi yalnız mayeləşdirilmiş qaz ixracı hüququ əldə etməsi ilə nəticələnib.
Rusiyanın "AVG Capital Partners" təşkilatının böyük analitiki Yelena Yuşkovanın fikrincə, "Rosneft"in Azərbaycanın qaz layihələrində iştirakı onun üçün Avropanın qaz bazarına çıxması üçün geniş imkanlar açacaq.
"Bu gün Avropa tamamilə Rusiya qazından asılı vəziyyətdədir. Odur ki, Azərbaycanda qaz yataqlarının işlənilməsi avropalı istehlakçıları onun "Qazprom"a real alternativ olması baxımından cəlb edir. Amma Azərbaycan qazı Rusiya şirkətinin iştirakı ilə hasil olunarsa, bu həm Rusiyaya, həm də Azərbaycana sərf edəcək. Çünki bu halda siyasi məqsədlərlə qiymət dempinqindən qaçmağa imkan verəcək", - deyə Y.Yuşkova "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib.
Bununla yanaşı, "Rosneft"in marağı yalnız qaz layihələri ilə məhdudlaşmır. Şirkət qaz hasilatı ilə yanaşı, neft hasilatı sahəsində də diversifikasiyaya, karbohidrogenlərin ixracında yeni yolların tapılmasına da çalışır.
Azərbaycan neftinin keyfiyyəti yüksək olduğundan, Avropada ona tələbat daimidir. Bundan başqa, Azərbaycandan neftin Avropa bazarlarına nəqli ilə bağlı müxtəlif variantlar mövcuddur. Analitik hesab edir ki, bu, istehlakçılara neftin çatdırılması işində nisbətən ucuz logistika və etibarlılıq deməkdir.
Ümumilikdə, "Rosneft"lə SOCAR arasında anlaşma Azərbaycanla Rusiya arasında istər iqtisadi, istər siyasi mənada qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığın özülünə daha bir vacib daşın əlavə olunması sayıla bilər. Y.Yuşkovanın fikrincə, bu əməkdaşlıq Xəzər regionunda sabitliyin pozulması hallarının qarşısının alınmasının qarantı olacaq.
SOCAR hazırkı maddi və texniki imkanlarına görə, xaricdə yeni layihələrin icrasına başlamaq iqtidarındadır. Amma qurumda şirkətin imkanları və risklər də nəzərə alınır və bu üzdən neft-qaz bazarında nəhəng oyunçularla əməkdaşlığa üstünlük verilir. "Rosneft" bu mənada hələ ilk nümunə olsa da, SOCAR kifayət qədər tanınmış Qərb şirkətlərindən əməkdaşlıq təklifləri alır. "Hələlik bu əməkdaşlığın miqyası işlənir və o, məhduddur. Hər halda biz, dünya miqyasında kiçik şirkətik. Öz regionumuzu əla tanıyırıq. Başqa regionlarda isə yalnız kommersiya və texniki risklər deyil, siyasi risklər də meydana çıxır. Bu işlər ciddi şəkildə qiymətləndirilməlidir", - deyə SOCAR-dan "R+"a bildiriblər.
Karbohidrogen resurslarının hasilatı məsələsində SOCAR-la əməkdaşlıqda Vyetnam da maraqlıdır.
"Tarixi təcrübəyə əsaslanan vyetnamlılar bizi ölkələrinə dəvət edirlər. Bizə ölkənin neft hasilatı bazarına daxil olmaq təklif olunur. Bu, offşor (dəniz) layihələridir. Onlar bahalı layihələr olsa da, dənizdə hasilatın maya dəyəri çox aşağıdır və bu işlərdən böyük fayda götürmək olur. Üstəlik bu, yeni regiondur, Vyetnamda offşor son onillikdə sürətlə inkişaf edir", - deyə SOCAR-dan bildiriblər.
Bununla yanaşı, Azərbaycanda yataqların işlənilməsi planları və perspektivlərini qətiyyən məhdudlaşdırmır. Əksinə, bu işlərə xarici şirkətlərin cəlbi daha fəal şəkildə davam etdirilir.
Məsələn, Norveçin "Statoil" şirkəti "Əfşari" və "Qarabağ" dəniz yataqlarının işlənilməsinə maraq göstərir. Bu haqda SOCAR-ın Sərmayələr İdarəsinin rəhbəri Vaqif Əliyev məlumat verib.
1990-cı illərin sonlarında həmin yataqlar PSA müqaviləsi çərçivəsində ayrı-ayrı xarici şirkətlər konsorsiumları tərəfindən işlənilib. Lakin aparılmış kəşfiyyat işlərinin yekununda onların işlənilməsi məqsədəuyğun sayılmayıb.
"Hazırda biz "Statoil" şirkəti ilə birlikdə "Qarabağ" və "Əfşari" yataqlarını araşdırırıq. Gələcəkdə əsas kommersiya prinsipləri haqqında razılaşma imzalana bilər", - deyə V.Əliyev qeyd edib.
V.Əliyevin sözlərinə görə, SOCAR üçün həmin yataqlar hər zaman cəlbedici olub, çünki həmin strukturlarda ehtiyatlar "çox olmasa da, hasilat nöqteyi-nəzərindən, bizim üçün əhəmiyyət daşıyır". V.Əliyev SOCAR və "Statoil" şirkətlərinin Zəfər-Marşal strukturunda kəşfiyyat və işlənmə üzrə qarşılıqlı anlaşma memorandumuna əsasən işləri davam etdirdiklərini də söyləyib.
Bundan başqa, "Azəri-Çıraq-Günəşli" və "Şahdəniz" kimi nəhəng yataqların işlənməsində iştiraka rəğmən, Britaniyanın "bp" şirkəti də Azərbaycanda fəallığını davam etdirir. Şirkət SOCAR ilə Abşeron yarımadasının dayaz sulu hissələrində neft və qaz yataqlarının kəşfinə dair kompleks tədqiqatın aparılması ilə bağlı razılığa gəlib.
SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadənin sözlərinə görə, "bp" 4 il ərzində bizdən Xəzərin dayaz sulu ərazilərində neft axtarışı üçün icazə ala bilib. Nəhayət, bu il şirkətlə müvafiq müqavilə imzalanıb".
Deyəsən, artıq "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağının dərin qaz layları məsələsində də müəyyən irəliləyişlər əldə olunub. Qeyd edək ki, orada ərazinin işlənilməsinə dair mövcud müqavilələrə aid olmayan 300 milyard kubmetr qaz ehtiyatı var.
SOCAR qaz laylarının işlənilməsi məsələsini ayrıca müqavilə ilə həyata keçirməyə çalışır. Lakin onun bu cəhdi bir sıra həll olunmamış problemləri üzə çıxarıb.
"İndi bu məsələyə ayrıca müqavilə nöqteyi-nəzərindən baxmırıq. Uzun müzakirələrdən sonra belə qənaətə gəldik ki, bir müqaviləyə aid ərazidəki ayrı-ayrı yataqların işlənilməsilə bağlı yeni müqavilələrin bağlanması həlli mümkün olmayan bir sıra problemləri meydana çıxarır. Odur ki, böyük ehtimalla ona "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağının işlənməsilə eyni kontekstdə baxacağıq", - deyə SOCAR nümayəndəsi bildirib.
O, şirkətin "bp" və "Azəri-Çıraq-Günəşli" üzrə digər tərəfdaşları ilə birlikdə layların işlənilməsi üzrə uzunmüddətli proqramı müzakirə etdiyini də söyləyib. Proqram blokdakı karbohidrogen yataqlarının oradan maksimum həddə çıxarılmasını nəzərdə tutur.
"Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağındakı neft və qazın maksimum həddə hasil olunması həm dövlətin, həm də SOCAR-ın maraqlarına uyğundur. Bu həm neftə, həm də dərində və dayazda olan qaz laylarına aiddir. Hazırda bu cür işlənməsinin konsepsiyasına, bu işdə hansı texniki qərarlardan istifadə edilə biləcəyinə dair müzakirələr aparırıq", - deyə SOCAR nümayəndəsi qeyd edib.
SOCAR "Ümid-Babək" dəniz blokunun işlənilməsinə də ciddi bir xarici tərəfdaşın cəlbini planlaşdırır. 200 milyard kubmetr qaz ehtiyatı olan "Ümid" yatağı aşkarlandıqdan sonra, hələ də yalnız SOCAR-ın öz gücü hesabına işlənilir. Amma bu layihəyə bir sıra şirkətlər maraq göstərir və onlar eyni zamanda perspektiv strukturu olan "Babək"də kəşfiyyat işlərinin aparılmasında da maraqlıdırlar.
Hazırda dünyanın əsas nəhəng neft şirkətlərinin əksəriyyəti biznesin zirvəsinə gedən yola hələ XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəllərində başlayıblar. "ExxonMobil", "bp", "Royal Dutch Shell", "Total" və digərlərini buna misal göstərmək olar. SOCAR isə artıq yaxın onillikdə onların cərgəsinə qoşulmaq üçün bütün imkanlara malikdir.

RETURN TO THE SOURCES
SOCAR aims to develop oil and gas deposits in Siberia, which Azerbaijani oilmen discovered half a century ago
A chain of filling stations, oil refining capacities and pipelines are not what provides a firm with the status of an oil company. Its own oil and gas extracting operation is what it needs to reach the heights of this business. In order to acquire the status of an international oil company, a firm needs to develop oil and gas fields abroad. Over the past five years, SOCAR (the State Oil Company of Azerbaijan) has actively been making investments abroad. These include opening chains of filling stations in Georgia, Ukraine, Switzerland and Romania, the purchase of the Petkim petrochemical complex in Turkey with prospects for constructing an oil refinery, a port and a power station, the purchase of gas distribution networks in Georgia, oil reservoirs in the countries of South-east Asia and so forth.
The same can be said of the company's activity in Azerbaijan; it is actively conducting prospecting, increasing gas production, has managed to stabilise oil extraction, and has set up and extended a chain of filling stations. The company plans to commission a large state-of-the-art complex by 2020-23, in which a gas processing works, an oil refinery and a petrochemical works will be concentrated.
SOCAR's status, the existence of promising projects together with the high assessment of Azerbaijan's economic development by international economic and ratings organisations mean that there are few impediments to attracting capital investments on the financial markets.
So, the company has entered that stage in its development, when it needs to have oil and gas fields abroad in order to rise to a qualitatively new level; this will allow SOCAR to quite rightly call itself an international oil and gas company.
In order to shift to this stage in its development, SOCAR has decided to begin collaborating with the Russian "Rosneft" company, the largest oil-producing company in the world.
The recently concluded agreement between the two companies on creating a joint enterprise envisages wide-ranging mutually beneficial co-operation.
First and foremost, SOCAR is interested in projects relating to the development of Russian oil fields where it is difficult to extract the oil reserves.
"There are many oil fields in Russia, currently not being developed, where it is difficult to extract the oil reserves. There may be billions of tonnes of oil in these reserves. We have the expertise and a skilled team to tackle these projects. On the whole, there is much that is promising and many possibilities in Russia," SOCAR president [CEO] Rovnaq Abdullayev stated.
Besides this, the parties are interested in joint infrastructure projects, including supplying "Rosneft's" oil along the Baku-Novorossiysk pipeline and possibly refining it at Baku's oil refineries or transporting it along the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline.
For SOCAR, as a dynamically growing company, boosting reserves anywhere in the world is a priority task. The company is prepared to make investments in capital-intensive projects to produce oil in Siberia, which is difficult to extract.
For Azerbaini oilmen this will be the continuation of many-year-long co-operation. The huge and defining contribution made by Azerbaijani oilmen to the prospecting and development of the Siberian oil fields is no secret to anyone. It is sufficient to recall the names of the Heroes of Socialist Labour, Farman Salmanov and the gas industry minister of the USSR, Sabit Orucev.
Whereas it is quite understandable why SOCAR should want to co-operate with the biggest oil company in the world, the question remains as to why "Rosneft" should be attracted to the Azerbaijani company which is not large on an international scale?
The main factor here is Azerbaijani gas, to which all Europe's hopes for diversification of energy supplies are connected at the given stage. As already stated, "Rosneft" is showing interest in the first stage of developing the "Absheron" [Abseron] gas field which has reserves of no less than 350bn cu m and also in conducting prospecting work in other promising structures.
According to the results for 2013, the Russian company was the third biggest gas producer in the Russian Federation with an output of 38bn cu m. But the company is unable to independently export the gas it produces, since this area is monopolised by "Gazprom". Repeated attempts by "Rosneft" to break that monopoly have for the moment failed; the only thing that the company has managed to achieve was gaining the right to export liquefied gas.
In the opinion of a senior analyst at the Russian AVG Capital Partners, Yelena Yushkova, "Rosneft's" involvement in the Azerbaijani gas projects is opening up extensive possibilities for the Russian company to access the European gas market.
"Today Europe is completely dependent on supplies of Russian gas; therefore the development of the gas fields in Azerbaijan is attractive to European consumers, because it is an alternative to "Gazprom". But, if Azerbaijani gas is produced with the involvement of a Russian company, then that will be advantageous both to Russia and Azerbaijan since it will help to avoid the politically-aimed dumping prices," Ye. Yushkova told Regionplus. "Rosneft's" interest will not thereby be limited solely to gas projects.
Besides producing gas, "Rosneft" is interested in diversifying oil production as well as in seeking new ways to supply oil and gas for export. Azerbaijani oil is of a high quality, and there is a stable demand for it in Europe. There are moreover various ways of transporting oil to the European markets from Azerbaijan, which makes the logistics of transportation relatively cheap and ensures reliable supplies to the consumers, the analyst thinks.
On the whole, this agreement between "Rosneft" and SOCAR may become one of the weighty building blocks in the foundation of developing mutually advantageous co-operation  between Azerbaijan and Russia, both from an economic and political point of view, and will serve to guarantee a stable situation in Caspian region, Ye. Yushkova noted.
At the present level in its development SOCAR is well able, both financially and with its technical expertise, to tackle projects abroad. But at SOCAR they are taking into account both the company's possibilities and the risks, in connection with the fact that they prefer co-operation with major players on the oil and gas market. Besides, "Rosneft" is only the first example of such co-operation, and SOCAR has offers from well-known Western companies as well. "The extent of this co-operation is being worked out for the moment and is limited. We are for all that a small company on a world scale. We have an excellent knowledge of our own region. In other regions, not only commercial and technical risks can occur, but also political ones. We need to make a serious assessment here," SOCAR reported to Regionplus
Vietnam is also interested in co-operating with SOCAR in extracting oil and gas resources.
"Proceeding from historical experience, the Vietnamese have made approaches and offers to us. They are offering us an opportunity to join their oil-producing market. These are offshore (sea) projects. Even if these projects are expensive ones, the cost of extracting oil at sea is very low and the returns are excellent. All the more so since this is a new area; offshore oil extraction has been actively developed in Vietnam over the past decade," they reported at SOCAR.
This does not mean that the company is in any way limiting its plans and prospects for developing oil fields in Azerbaijan; foreign companies are increasingly being offered opportunities to become involved in this process.
Thus the Norwegian company Statoil is showing interest in developing the "Asrafi" and "Karabakh" ["Qarabag"] offshore deposits, Vaqif Aliyev, the head of SOCAR's investment department, reported.
At the end of the 1990s these oil fields were developed by individual consortiums of foreign companies within the framework of PSA contracts, but, at the end of the prospecting work, development of the oil fields was deemed unadvisable.
"We are currently conducting joint studies with the Statoil company at the "Karabakh" and "Asrafi" oil fields, in connection with the possible signing of an agreement in the future regarding the main commercial principles," V. Aliyev noted.
He stressed that SOCAR had always found these oil fields attractive, since, "although the reserves are not large, they are important to us because they could easily be extracted".  V. Aliyev also reported that SOCAR and Statoil are continuing work within the memorandum of mutual understanding on the prospecting and development of the Zafar-Masal structures..
Moreover, in spite of its involvement in developing such major oil fields as "Azeri-Chirag-Guneshli" [Azari-Ciraq-Gunasli; ACG] and "Shah Deniz" [Sah Daniz], the British company BP is continuing to be just as active in Azerbaijan. The company has come to an agreement with SOCAR on conducting comprehensive prospecting aimed at finding oil and gas deposits in the shallow waters around the Abseron peninsula.
SOCAR's vice president, Xosbaxt Yusifzada, has said that "for four years now BP has been trying to get permission from us to prospect for oil in the shallow waters of the Caspian. The relevant agreement has at last been signed this year."
It would appear that some progress has been achieved in developing the deep-lying gas-bearing strata in the Azeri-Chirag-Guneshli block, which have reserves of 300bn cu m of gas, but are not covered by the existing contract on developing the site.
SOCAR has tried to start extracting gas from these strata within the framework of an individual contract, but these attempts threw up a number of unresolvable problems.
"At the present time, we are not looking at this issue from the point of view of a separate contract. After lengthy discussions, we came round to the view that concluding a separate agreement on developing these strata within a territory covered by a single contract would bring about certain irresolvable issues. It is therefore most likely that we will examine it within the single context of developing the "Azeri-Chirag-Guneshli" gas field," the SOCAR representative noted.
He also stated that the company, together with BP and other partners in the "Azeri-Chirag-Guneshli" project, are discussing a long-term programme for extracting gas from the strata, which would provide for maximum extraction of the hydrocarbon resources in the block.
It is in the interests of the state and SOCAR to extract the maximum volumes of oil and gas from the "Azeri-Chirag-Guneshli" oil and gas fields. This does moreover apply both to the oil and to the gas in the deep-lying and the surface strata. Discussions are currently under way regarding a concept for achieving this extraction and the technical solutions that can be employed to this," he noted.
SOCAR also intends to attract a serious foreign partner into developing the "Umud-Babak" offshore block. Extraction has moreover started at the "Umud" field which has reserves of 200bn cu m, but up until now only by the efforts of SOCAR itself. But a number of companies have shown interest in becoming involved in this project, as well as in prospecting work on the promising "Babak" structure.
Most of today's major oil companies started out on their path to the top of the business at the turn of the 19th and 20th centuries. These are ExxonMobil, BP, Royal Dutch Shell, Total and others. SOCAR will have every opportunity to join this group in the next few decades.