"ŞƏRQ TƏRƏFDAŞLIĞI"nda YENİLƏNMƏ
Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozu ötən həftə Azərbaycana səfər etdi. Onun Bakıda səsləndirdiyi bəyanatlar göstərdi ki, Avropa İttifaqının məsuliyyətində olan zonada çoxlu sayda beynəlxalq problemlərin, təşkilatda daxili mübahisələrin olmasına baxmayaraq, Brüsselin Azərbaycanla münasibətlərin perspektivindən hələ də kifayət qədər ciddi gözləntiləri var.
Səfərin belə demək mümkünsə, maddi bəhrəsi Bakı ilə Aİ arasında Tərəfdaşlıq və əməkdaşlığa dair sazişin imzalanması oldu. Sənəd Azərbaycanın Avropada bir sıra yeni proqramlarda iştirakını genişləndirməsinə imkan verəcək.
Daha sonra Azərbaycan prezidenti və Avropa Komissiyası sədrinin mətbuat üçün verdikləri birgə bəyanat göstərdi ki, Bakı ilə Brüssel arasında qarşılıqlı maraqlara cavab verən, dünyada dəyişən vəziyyəti nəzərə alan yeni əməkdaşlıq formatının hazırlanmasına dair razılaşma əldə edilib.
Söhbət, təbii ki, ilk növbədə, enerji sahəsindən gedir. Avropada enerji böhranının yarandığı, Rusiya qazının qiymətinə dair bir tərəfdən Aİ ilə Moskva, digər yandan Ukrayna ilə Brüssel arasında yaşanan fikir ayrılıqları nəzərə alınaraq, bu məsələyə xüsusi diqqət yönəldilir. İlham Əliyev və  Joze Manuel Barrozu Avropa Komissiyası sədrinin  Bakıya ilk səfəri zamanı Cənub Qaz Dəhlizinə dair Enerji sahəsində əməkdaşlıq Bəyannaməsini imzaladıqlarını xatırladıblar. Həmin sənədin tələblərinə uğurlu şəkildə əməl olunması prosesinə artıq start verilib: 2012-ci ildə Azərbaycan Türkiyə ilə TransAnadolu qaz kəmərinin (TANAP) inşasına dair saziş imzalayıb. 1 il sonra  tərəflər arasında TransAdriatik boru xəttinin (TAP) çəkilməsi razılaşdırılıb, nəhayət, elə həmin il «Şahdəniz-2» layihəsi üzrə yekun investisiya qərarı qəbul olunub. Bütün bu layihələrin məqsədi Azərbaycan qazının Avropa bazarlarına çıxışını təmin etməkdir. Onlar bu gün Avropanın ən nəhəng infrastruktur layihələridir və bu layihələrin ümumi dəyəri ən azı 45 milyard dollardır. Enerji təhlükəsizliyi məsələsində Azərbaycanla Aİ-nin maraqları üst-üstə düşür - Bakı enerji resurslarının tədarükü marşrutlarının, Avropa isə enerji mənbələrinin şaxələndirilməsində maraqlıdır.
Barrozu bildirib ki, Aİ Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin uğurla inkişaf etməsi üçün əlindən gələni edəcək. Bu layihə Avropa Komissiyasının Aİ-nin enerji təhlükəsizliyilə bağlı strategiyasının əsasını təşkil edir. Yeri gəlmişkən, sözügedən strategiya tezliklə - iyunun 27-də şurada müzakirəyə çıxarılacaq.
«Biz Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin sürətləndirilməsi və genişləndirilməsi məsələsinə də toxunduq və razılığa gəldik ki, qarşıdan gələn illər ərzində bu məsələ bizim qarşılıqlı prioritetimiz  olsun. Mən bu layihənin inkişafı ilə bağlı əlavə imkanların müzakirəsini nəzərdə tuturam», - deyə Avropa Komissiyasının sədri  bildirib.
Yeri gəlmişkən, görüşdən sonra Barrozu ilə Əliyev «Şahdəniz» yatağından avropalı istehlakçılar üçün nəzərdə tutulmuş qazın  göndərilmə nöqtəsi olan Səngəçal terminalına da baş çəkiblər.
Bununla yanaşı, ikitərəfli əməkdaşlığın strateji istiqamətlərindən birinin enerji sahəsi olmasına rəğmən, Bakı ilə Brüssel yalnız bu sahədə əməkdaşlıqla kifayətlənmək niyyətində olmadıqlarını bildiriblər. Məsələn, Azərbaycanla Avropa İttifaqı və onun ayrı-ayrı üzvləri həm də vacib ticarət tərəfdaşıdırlar. İlham Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycandan ixracın 80%-i məhz Aİ-nin payına düşür. Barrozu da çıxışında bundan heç də az əhəmiyyət daşımayan rəqəm açıqlayıb: ötən il Azərbaycanla Aİ arasında ticarət dövriyyəsi 17,9 milyard avroya çatıb. Üstəlik, tərəflər arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün praktiki işlər də aparılır: bu yaxınlarda Azərbaycan avropalı istehsalçılarla bir sıra vacib müqavilələr imzalayıb. Enerji və qeyri-enerji sektorlarına aid bu müqavilələrin ümumi dəyəri milyardlarla dollar təşkil edir.
Humanitar sahədə də əlaqələr genişlənir.  Bu mənada  Barrozu artıq yuxarıda qeyd olunan sazişin imzalanmasını nümunə göstərib. Onun fikrincə, həmin razılaşma elm, təhsil, ətraf mühit sahələrində, istehlak siyasətində və səhiyyədə əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcək.
İlham  Əliyev isə qarşıdakı aylarda tərəflərin yeni əməkdaşlıq formatı üzərində fəal iş aparacaqlarına ümidini dilə gətirib: «Azərbaycan Avropa İttifaqına mümkün qədər yaxın olmaq arzusundadır və bu, bizim üçün strateji mahiyyəti olan  məsələdir».
Barrozu da əməkdaşlığın genişləndirilməsi istəyini ifadə edən bəyanat səsləndirib. O, çıxışındakı ən önəmli fikri də elə həmin mövzuda danışarkən işlədib. Avropa Komissiyasının sədri bildirib ki, Azərbaycanla münasibətləri genişləndirməyə çalışan Aİ-nin Bakıya assosiativ üzvlüklə bağlı dəvəti qüvvədədir: «Eyni zamanda, biz anlayırıq və bunu açıq şəkildə də müzakirə etdik ki, “Şərq tərəfdaşlığı” çərçivəsində vahid modelin bütün dövlətlərə şamil edilməsinə çalışmamalıyıq».
Göründüyü kimi, Brüssel Ukraynanın nümunəsində anlayıb ki, ölkələrin Aİ-nin «Şərq tərəfdaşlığı» proqramına cəlbinin onların xüsusiyyətlərini və geosiyasi əhatəsini nəzərə almadan sürətləndirmək ciddi fəsadlara yol aça bilər. Azərbaycan isə lap əvvəldən aydın şəkildə göstərib ki, Aİ-nin şərq qonşularının onunla strateji tərəfdaşlığı genişləndirmələri üçün heç də Brüssellə Rusiyanın geosiyasi mübarizəsinin girovuna çevrilmək vacib deyil. Çünki Rusiya Qərbin onun ənənəvi maraq zonasına - postsovet məkanına girmək cəhdlərini son dərəcə qısqanclıqla qarşılayır.
Azərbaycan Aİ ilə assosiativ üzvlüklə bağlı saziş imzalamaq niyyətində olmadığını çoxdan bəyan edib və bu mövqe dəyişməz qalır. Amma avropalılar tərəfindən bu cür siyasi məqsədlər  güdməyən digər təkliflə, təbii ki, qəbulolunandır. Bu üzdən də, Bakıda tərəflər strateji modernizasiya istiqamətində tərəfdaşlığa dair sənəd üzərində işin sürətləndirilməsi ilə bağlı yekdillik nümayiş etdiriblər. Barrozu bu danışıqların yaxın aylarda başa çatdırılacağına, Azərbaycan Prezidentinin onların imzalanması üçün Brüsselə səfər edəcəyinə ümidini dilə gətirib.
Avropa Komissiyası sədrinin mətbuat üçün birgə bəyanatda Azərbaycan Prezidenti ilə Ukraynadakı vəziyyətə dair də müzakirələr apardıqlarını ötəri qeyd etsə də, onun Bakıya səfərinin konteksti aydındır. Brüssel  postsovet məkanında siyasətin getdikcə iqtisadiyyatın üzərinə çıxdığı, yaxşı düşünülməmiş ekspansiya taktikasının nələrə gətirib çıxardığını görməyə  bilməz. Ukraynadakı böhran, daha doğrusu, qanlı vətəndaş müharibəsi Avropanın təbii qazla təchizatı problemini daha da dərinləşdirib, Qərblə Rusiya arasında münasibətlərin kəskin şəkildə pisləşməsinə səbəb olub və bütün bunların nəticəsində Aİ-nin postsovet məkanında rolu zəifləyib, Moskvanın liderlik rolu isə daha da güclənib (Aİİ). Yəqin ki, indi Brüssel şərqli tərəfdaşlarının Aİ ilə yaxınlaşmaya görə Ukrayna qədər baha «ödəniş» etməyə razı olmadıqlarını başa  düşür. Brüsselin Bakı ilə son təması da göstərdi ki, Aİ artıq şərqli tərəfdaşlarına, ilk növbədə, Azərbaycana münasibətdə taktikasını ciddi şəkildə dəyişmək qərarına gəlib. Bu yeni yanaşmanın şüarı  da  bəllidir - biznesdən başqa, şəxsi heç nə. Azərbaycan da elə lap əvvəldən belə deyirdi...

RESETTING OF EASTERN PARTNERSHIP
European Commission President Jose Manuel Barroso last week visited Azerbaijan. His statements in Baku showed that, despite a number of serious international problems in the EU area of responsibility and internal squabbles in the organization, Brussels continues to have the most serious designs on prospects of relations with Azerbaijan.
The material, if I may say so, fruit of the visit was the signing of a protocol to the agreement on partnership and cooperation between Baku and the European Union, which will make it possible to expand the participation of the republic in various new European programmes.
In the subsequent joint statement for the press, the presidents of Azerbaijan and the European Commission let it be known that Baku and Brussels agreed to develop a new format of cooperation that meets mutual interests and takes into account the changing situation in the world.
First of all, of course, we are talking about energy, meaning the energy crisis experienced by Europe, aggravated by the continuing disagreement between Russia on the one hand and the EU and Ukraine on the other over the price of Russian gas. Aliyev and Barroso recalled how they signed an historic declaration on energy cooperation regarding the Southern Gas Corridor project during the first visit to Baku by the president of the European Commission. The successful implementation of the provisions of this document has already begun: in 2012, Azerbaijan and Turkey signed the agreement on the Trans-Anatolian Pipeline (TANAP), a year later, the Trans-Adriatic Pipeline project (TAP) was selected, and finally, the final investment decision on Shah Deniz-2 [Sah Daniz] was adopted at the end of the same year. All these projects, designed to supply Azerbaijani gas to European markets, are the largest infrastructure projects in Europe today and cost at least 45bn dollars. The energy security interests of Azerbaijan and the EU in these projects are mutual - Baku is interested in diversifying energy supply routes and Europe - in diversifying the sources.
Barroso said that the European Union will do its utmost for the successful development of the Southern Gas Corridor, which is an integral part of the EU energy security strategy submitted to the council by the European Commission. Incidentally, this strategy will be submitted to the council for discussion very soon - on 27 June.
"We also raised the issue of accelerating and expanding the Southern Gas Corridor project and agreed that in the coming years, this issue will be our shared priority. I mean the discussion of additional opportunities associated with the development of this project," the president of the European Commission admitted.
By the way, after the talks, Barroso and Aliyev visited the Sanqacal terminal - the starting point of gas from Shah Deniz, which will be delivered to European customers.
At the same time, the parties stated that although energy is the strategic direction of bilateral cooperation, Baku and Brussels have no intention of confining themselves to one area. In particular, Azerbaijan, the European Union and its individual countries are major trading partners. According to Aliyev, 80 per cent of Azerbaijan's export falls to the EU, and Barroso, for his part, cited no less impressive figures: last year the volume of trade between the EU and Azerbaijan reached 17.9bn euros. And practical work is under way to expand trade and economic relations. Practical steps in this direction have already been taken: Azerbaijan and European manufacturers recently signed various important agreements worth several billion dollars covering energy and non-energy sectors.
Ties in the humanitarian sphere are expanding. In this regard, Barroso stressed the importance of signing the agreement already mentioned above, which will promote cooperation in areas such as science, education, the environment and policies of consumption and health.
Ilham Aliyev expressed the hope that in the coming months, the parties will be actively working on the new format of cooperation. "Azerbaijan wants to be as close as possible to the European Union. For us it is a matter of strategic importance," he stressed.
A similar statement regarding the desire to expand cooperation was made by the European Commission president, and here, he said perhaps the most important words. Barroso said that, striving to expand relations with Azerbaijan, the European Union keeps the invitation to associative membership in force. "At the same time, we understand and openly discussed the fact that we should not seek to use a single model with regard to all states within the framework of Eastern Partnership," he stressed.
As can be seen, on the example of Ukraine Brussels realized the dramatic consequences of dragging Eastern Partnership countries into the European Union without considering the specifics of these countries and their geopolitical environment. Azerbaijan made it clear from the very beginning that in order to develop strategic partnership with the EU, the eastern neighbours of Europe do not necessarily need to become hostages to the geopolitical struggle between Brussels and Russia, which is very jealous of such attempts by the West to invade its traditional zone of interests - the post-Soviet area.
Azerbaijan expressed its decision to reject associate membership in the EU a long time ago, and this position has not changed. However, other proposals from the European partners that do not have a political agenda are acceptable. For this reason, during the talks in Baku, the sides unanimously agreed on the need to accelerate work on the bilateral document on partnership in strategic modernization. Barroso expressed the hope that these negotiations will be concluded in the coming months, and President Aliyev will arrive in Brussels to sign this document.
Although in a statement for the press the head of the European Commission only mentioned in passing that in the negotiations with President Aliyev, he discussed the situation in Ukraine, the context of the visit to Azerbaijan by one of the EU leaders is obvious. Brussels cannot help but notice the consequences of their poorly-thought out strategy of expansion in the post-Soviet area, in which politics significantly prevailed over the economy - the crisis or rather the bloody civil war in Ukraine, which exacerbated problems of gas supply to Europe even more, the sharp deterioration in relations between the West and Russia and as a consequence of all this - the declining role of the EU in the post-Soviet area and vice-versa, the strengthening of the leading role of Moscow in the process of consolidation in the region (EAEU). Brussels surely now realizes that its eastern partners are unlikely to want to pay the price for rapprochement with Europe, which Ukraine has paid and continues to pay. And, as shown by Barroso's visit to Baku, the EU decided to fundamentally change its tactics of behaviour in relation to its eastern neighbours and primarily Azerbaijan. The motto of this new approach is nothing personal, only business. This is what Azerbaijan has been talking about since the very beginning.