"ŞƏRQ TƏRƏFDAŞLIĞI"nda YENİLƏNMƏ
Avropa Komissiyasının sədri Joze Manuel Barrozu ötən həftə Azərbaycana səfər etdi. Onun Bakıda səsləndirdiyi bəyanatlar göstərdi ki, Avropa İttifaqının məsuliyyətində olan zonada çoxlu sayda beynəlxalq problemlərin, təşkilatda daxili mübahisələrin olmasına baxmayaraq, Brüsselin Azərbaycanla münasibətlərin perspektivindən hələ də kifayət qədər ciddi gözləntiləri var.
Səfərin belə demək mümkünsə, maddi bəhrəsi Bakı ilə Aİ arasında Tərəfdaşlıq və əməkdaşlığa dair sazişin imzalanması oldu. Sənəd Azərbaycanın Avropada bir sıra yeni proqramlarda iştirakını genişləndirməsinə imkan verəcək.
Daha sonra Azərbaycan prezidenti və Avropa Komissiyası sədrinin mətbuat üçün verdikləri birgə bəyanat göstərdi ki, Bakı ilə Brüssel arasında qarşılıqlı maraqlara cavab verən, dünyada dəyişən vəziyyəti nəzərə alan yeni əməkdaşlıq formatının hazırlanmasına dair razılaşma əldə edilib.
Söhbət, təbii ki, ilk növbədə, enerji sahəsindən gedir. Avropada enerji böhranının yarandığı, Rusiya qazının qiymətinə dair bir tərəfdən Aİ ilə Moskva, digər yandan Ukrayna ilə Brüssel arasında yaşanan fikir ayrılıqları nəzərə alınaraq, bu məsələyə xüsusi diqqət yönəldilir. İlham Əliyev və  Joze Manuel Barrozu Avropa Komissiyası sədrinin  Bakıya ilk səfəri zamanı Cənub Qaz Dəhlizinə dair Enerji sahəsində əməkdaşlıq Bəyannaməsini imzaladıqlarını xatırladıblar. Həmin sənədin tələblərinə uğurlu şəkildə əməl olunması prosesinə artıq start verilib: 2012-ci ildə Azərbaycan Türkiyə ilə TransAnadolu qaz kəmərinin (TANAP) inşasına dair saziş imzalayıb. 1 il sonra  tərəflər arasında TransAdriatik boru xəttinin (TAP) çəkilməsi razılaşdırılıb, nəhayət, elə həmin il «Şahdəniz-2» layihəsi üzrə yekun investisiya qərarı qəbul olunub. Bütün bu layihələrin məqsədi Azərbaycan qazının Avropa bazarlarına çıxışını təmin etməkdir. Onlar bu gün Avropanın ən nəhəng infrastruktur layihələridir və bu layihələrin ümumi dəyəri ən azı 45 milyard dollardır. Enerji təhlükəsizliyi məsələsində Azərbaycanla Aİ-nin maraqları üst-üstə düşür - Bakı enerji resurslarının tədarükü marşrutlarının, Avropa isə enerji mənbələrinin şaxələndirilməsində maraqlıdır.
Barrozu bildirib ki, Aİ Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin uğurla inkişaf etməsi üçün əlindən gələni edəcək. Bu layihə Avropa Komissiyasının Aİ-nin enerji təhlükəsizliyilə bağlı strategiyasının əsasını təşkil edir. Yeri gəlmişkən, sözügedən strategiya tezliklə - iyunun 27-də şurada müzakirəyə çıxarılacaq.
«Biz Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin sürətləndirilməsi və genişləndirilməsi məsələsinə də toxunduq və razılığa gəldik ki, qarşıdan gələn illər ərzində bu məsələ bizim qarşılıqlı prioritetimiz  olsun. Mən bu layihənin inkişafı ilə bağlı əlavə imkanların müzakirəsini nəzərdə tuturam», - deyə Avropa Komissiyasının sədri  bildirib.
Yeri gəlmişkən, görüşdən sonra Barrozu ilə Əliyev «Şahdəniz» yatağından avropalı istehlakçılar üçün nəzərdə tutulmuş qazın  göndərilmə nöqtəsi olan Səngəçal terminalına da baş çəkiblər.
Bununla yanaşı, ikitərəfli əməkdaşlığın strateji istiqamətlərindən birinin enerji sahəsi olmasına rəğmən, Bakı ilə Brüssel yalnız bu sahədə əməkdaşlıqla kifayətlənmək niyyətində olmadıqlarını bildiriblər. Məsələn, Azərbaycanla Avropa İttifaqı və onun ayrı-ayrı üzvləri həm də vacib ticarət tərəfdaşıdırlar. İlham Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycandan ixracın 80%-i məhz Aİ-nin payına düşür. Barrozu da çıxışında bundan heç də az əhəmiyyət daşımayan rəqəm açıqlayıb: ötən il Azərbaycanla Aİ arasında ticarət dövriyyəsi 17,9 milyard avroya çatıb. Üstəlik, tərəflər arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün praktiki işlər də aparılır: bu yaxınlarda Azərbaycan avropalı istehsalçılarla bir sıra vacib müqavilələr imzalayıb. Enerji və qeyri-enerji sektorlarına aid bu müqavilələrin ümumi dəyəri milyardlarla dollar təşkil edir.
Humanitar sahədə də əlaqələr genişlənir.  Bu mənada  Barrozu artıq yuxarıda qeyd olunan sazişin imzalanmasını nümunə göstərib. Onun fikrincə, həmin razılaşma elm, təhsil, ətraf mühit sahələrində, istehlak siyasətində və səhiyyədə əməkdaşlığın inkişafına təkan verəcək.
İlham  Əliyev isə qarşıdakı aylarda tərəflərin yeni əməkdaşlıq formatı üzərində fəal iş aparacaqlarına ümidini dilə gətirib: «Azərbaycan Avropa İttifaqına mümkün qədər yaxın olmaq arzusundadır və bu, bizim üçün strateji mahiyyəti olan  məsələdir».
Barrozu da əməkdaşlığın genişləndirilməsi istəyini ifadə edən bəyanat səsləndirib. O, çıxışındakı ən önəmli fikri də elə həmin mövzuda danışarkən işlədib. Avropa Komissiyasının sədri bildirib ki, Azərbaycanla münasibətləri genişləndirməyə çalışan Aİ-nin Bakıya assosiativ üzvlüklə bağlı dəvəti qüvvədədir: «Eyni zamanda, biz anlayırıq və bunu açıq şəkildə də müzakirə etdik ki, “Şərq tərəfdaşlığı” çərçivəsində vahid modelin bütün dövlətlərə şamil edilməsinə çalışmamalıyıq».
Göründüyü kimi, Brüssel Ukraynanın nümunəsində anlayıb ki, ölkələrin Aİ-nin «Şərq tərəfdaşlığı» proqramına cəlbinin onların xüsusiyyətlərini və geosiyasi əhatəsini nəzərə almadan sürətləndirmək ciddi fəsadlara yol aça bilər. Azərbaycan isə lap əvvəldən aydın şəkildə göstərib ki, Aİ-nin şərq qonşularının onunla strateji tərəfdaşlığı genişləndirmələri üçün heç də Brüssellə Rusiyanın geosiyasi mübarizəsinin girovuna çevrilmək vacib deyil. Çünki Rusiya Qərbin onun ənənəvi maraq zonasına - postsovet məkanına girmək cəhdlərini son dərəcə qısqanclıqla qarşılayır.
Azərbaycan Aİ ilə assosiativ üzvlüklə bağlı saziş imzalamaq niyyətində olmadığını çoxdan bəyan edib və bu mövqe dəyişməz qalır. Amma avropalılar tərəfindən bu cür siyasi məqsədlər  güdməyən digər təkliflə, təbii ki, qəbulolunandır. Bu üzdən də, Bakıda tərəflər strateji modernizasiya istiqamətində tərəfdaşlığa dair sənəd üzərində işin sürətləndirilməsi ilə bağlı yekdillik nümayiş etdiriblər. Barrozu bu danışıqların yaxın aylarda başa çatdırılacağına, Azərbaycan Prezidentinin onların imzalanması üçün Brüsselə səfər edəcəyinə ümidini dilə gətirib.
Avropa Komissiyası sədrinin mətbuat üçün birgə bəyanatda Azərbaycan Prezidenti ilə Ukraynadakı vəziyyətə dair də müzakirələr apardıqlarını ötəri qeyd etsə də, onun Bakıya səfərinin konteksti aydındır. Brüssel  postsovet məkanında siyasətin getdikcə iqtisadiyyatın üzərinə çıxdığı, yaxşı düşünülməmiş ekspansiya taktikasının nələrə gətirib çıxardığını görməyə  bilməz. Ukraynadakı böhran, daha doğrusu, qanlı vətəndaş müharibəsi Avropanın təbii qazla təchizatı problemini daha da dərinləşdirib, Qərblə Rusiya arasında münasibətlərin kəskin şəkildə pisləşməsinə səbəb olub və bütün bunların nəticəsində Aİ-nin postsovet məkanında rolu zəifləyib, Moskvanın liderlik rolu isə daha da güclənib (Aİİ). Yəqin ki, indi Brüssel şərqli tərəfdaşlarının Aİ ilə yaxınlaşmaya görə Ukrayna qədər baha «ödəniş» etməyə razı olmadıqlarını başa  düşür. Brüsselin Bakı ilə son təması da göstərdi ki, Aİ artıq şərqli tərəfdaşlarına, ilk növbədə, Azərbaycana münasibətdə taktikasını ciddi şəkildə dəyişmək qərarına gəlib. Bu yeni yanaşmanın şüarı  da  bəllidir - biznesdən başqa, şəxsi heç nə. Azərbaycan da elə lap əvvəldən belə deyirdi...

ПЕРЕЗАГРУЗКА "ВОСТОЧНОГО ПАРТНЕРСТВА"
Председатель Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу на минувшей неделе посетил Азербайджан. Озвученные им в Баку заявления показали, что, несмотря на целый ряд серьезных международных проблем в зоне ответственности ЕС и внутренние передряги в организации, Брюссель продолжает иметь самые серьезные виды на перспективы отношений с Азербайджаном.
Материальным, если можно так сказать, плодом визита стало подписание протокола Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между Баку и Европейским союзом, который позволит расширить участие республики в различных новых европейских программах.
На последовавшем совместном заявлении для прессы президент Азербайджана и председатель Еврокомиссии дали понять, что Баку и Брюссель договорились о разработке нового формата сотрудничества, отвечающего взаимным интересам и учитывающего меняющуюся обстановку в мире.
В первую очередь, естественно, речь идет об энергетике, имея в виду переживаемый Европой энергетический кризис, усугубленный продолжающимися разногласиями между Россией, с одной стороны, и Украиной и ЕС - с другой по цене за российский газ. И.Алиев и Ж.Баррозу вспомнили, как они во время первого визита главы Еврокомиссии в Баку подписали историческую Декларацию об энергетическом сотрудничестве, касающуюся проекта "Южный газовый коридор". Успешное выполнение положений этого документа уже началось: в 2012 году Азербайджан подписал с Турцией Соглашение по Трансанатолийскому трубопроводу (TANAP), годом позже - отобран проект Трансадриатического трубопровода (TAР) и, наконец, в конце того же года было принято итоговое инвестиционное решение по "Шахдениз-2". Все эти проекты, призванные обеспечить выход азербайджанского газа на европейские рынки, являются на сегодня крупнейшими инфраструктурными проектами Европы, стоимость которых составляет, как минимум, $45 млрд. Интересы энергетической безопасности у Азербайджана и ЕС в реализации этих проектов обоюдные - Баку заинтересован в диверсификации маршрутов поставок энергоресурсов, а Европа - в диверсификации источников.
Баррозу сообщил, что Европейский союз сделает все от него зависящее для успешного развития Южного газового коридора, являющегося составной частью представленной Еврокомиссией в совет стратегии энергетической безопасности ЕС. Кстати говоря, данная стратегия будет вынесена на обсуждение в совете совсем скоро - 27 июня.
"Мы также затронули вопрос ускорения и расширения проекта Южного газового коридора и пришли к договоренности о том, что в предстоящие годы этот вопрос будет нашим общим приоритетом. Я имею в виду обсуждение дополнительных возможностей, связанных с развитием этого проекта", - признался глава Еврокомиссии.
Кстати, после переговоров Баррозу и Алиев посетили Сангачальский терминал - отправную точку газа с месторождения "Шахдениз", который будет поставляться европейским потребителям.
Вместе с тем стороны заявили, что энергетика хоть и стратегическое направление двустороннего сотрудничества, но ограничиваться одной этой сферой Баку и Брюссель не намерены. В частности, Азербайджан, Евросоюз и его отдельные страны являются важнейшими торговыми партнерами. По словам И.Алиева, 80% азербайджанского экспорта приходятся именно на долю ЕС, а Ж.Баррозу со своей стороны привел не менее впечатляющие показатели: в минувшем году объем торгового оборота между ЕС и Азербайджаном достиг 17,9 млрд. евро. Причем идет практическая работа над расширением торгово-экономических связей. А практические шаги в этом направлении уже предпринимаются: Азербайджан недавно подписал с европейскими производителями различные важные соглашения стоимостью несколько миллиардов долларов, охватывающие энергетический и неэнергетический секторы.
Расширяются связи и в гуманитарной сфере. В этой связи Баррозу отметил важность подписания уже упомянутого выше соглашения, которое будет способствовать развитию сотрудничества в таких областях, как наука, образование, окружающая среда и политика потребления, здравоохранение.
И.Алиев выразил надежду, что в предстоящие месяцы стороны будут активно работать над новым форматом сотрудничества. "Азербайджан хочет быть как можно ближе к Европейскому союзу. Для нас это вопрос стратегического значения", - подчеркнул он.
Созвучное заявление относительно стремления к расширению сотрудничества сделал и председатель Еврокомиссии, и здесь он произнес, пожалуй, самые важные слова. Баррозу сказал, что стремящийся к расширению отношений с Азербайджаном Евросоюз оставляет в силе приглашение к ассоциативному членству. "В то же время мы понимаем и открыто обсудили это, что не должны стремиться к применению единой модели в рамках "Восточного партнерства" ко всем государствам", - подчеркнул он.
Как видно, в Брюсселе на примере Украины осознали таки, к каким драматическим последствиям может привести форсированное втаскивание стран "Восточного партнерства" в Евросоюз без учета специфики этих стран и их геополитического окружения. Азербайджан же изначально давал понять, что для развития стратегического партнерства с ЕС восточным соседям Европы вовсе не обязательно становиться заложниками геополитической борьбы Брюсселя и России, которая очень ревностно относится к подобным попыткам Запада вторгнуться в традиционную зону ее интересов - постсоветское пространство.
Свое непринятие ассоциативного членства в ЕС Азербайджан выразил давно, и эта позиция не изменилась. Однако другие предложения со стороны европейских партнеров, не имеющие такой политической подоплеки, вполне приемлемы. Потому на переговорах в Баку стороны единодушно сошлись во мнении относительно необходимости ускорения работы над двусторонним документом о партнерстве в стратегической модернизации. Баррозу выразил надежду, что эти переговоры будут завершены в ближайшие месяцы, и президент Алиев приедет в Брюссель для подписания этого документа.
Хотя в заявлении для прессы глава Еврокомиссии лишь вскользь упомянул, что на переговорах с президентом Алиевым обсуждал и ситуацию в Украине, контекст визита одного из руководителей ЕС в Азербайджан очевиден. В Брюсселе не могут не замечать, к чему привела их плохо продуманная тактика экспансии на постсоветское пространство, в которой политика заметно превалировала над экономикой. Кризис, а точнее кровопролитная гражданская война в Украине, еще более усугубившиеся проблемы со снабжением Европы газом, резкое ухудшение отношений между Западом и Россией и как следствие всего этого - снижение роли ЕС на постсоветском пространстве и наоборот - усиление лидирующей роли Москвы в процессах консолидации в этом регионе (ЕврAзЭС). В Брюсселе наверняка теперь понимают, что их восточные партнеры вряд ли захотят платить ту цену за сближение с Европой, которую заплатила и продолжает платить Украина. И, как показал визит Баррозу в Баку, в Евросоюзе решили основательно поменять тактику поведения в отношении восточных соседей и Азербайджана в первую очередь. Девиз этого нового подхода - ничего личного, только бизнес. Именно то, о чем говорил Азербайджан с самого начала.