CITY CHALLENGE VƏ “FORMULA-1” BAKIDA
Azərbaycanda sürəti çox sevirlər. Lakin ən adi avto-motoyarışlar belə ölkəmizdə, demək olar ki, keçirilmirdi. Həmişə televiziya ekranlarında izlədiyimiz "Formula-1" yarışlarının canlı tamaşaçısı olmaq isə ümumiyyətlə əlçatmaz bir arzu sayılırdı. Və nəhayət, bu baş verdi. Qurban Bayramı günlərində sürət həvəskarlarımız  Bakıda "Formula-1"in canlı tamaşaçısına çevrildilər. Oktyabrın 26-28-də paytaxtımızda dünya səviyyəli möhtəşəm idman şousu - "City Challenge GT3" seriyası və “Formula-1" klassik avtomobillərinin yarışı keçirildi.
Müxtəlif ölkələri təmsil edən 10 komanda və  "Porsche", "Aston Martin", "Audi", "BMW", "Ferrari", "Lamborghini", "Mercedes Benz" kimi tanınmış markalara aid 35 avtomobilin qatıldığı yarış 32 ölkənin 65 telekanalı vasitəsilə bütün dünyaya canlı yayımlanırdı. Hələ yarışdan əvvəl gözlənilirdi ki, onu dünyanın 120 ölkəsindən 300  milyonadək insan izləyəcək. Bu barədə "City Challenge"in icraçı direktoru Helmut Beyer məlumat vermişdi. Yeri gəlmişkən, "yarışın keçiriləcəyi yeri "City Challenge"in rəhbəri özü seçmişdi", - deyə mətbuatla iş üzrə əlaqələndirici Rene de Boer bildirib.
Uzunluğu 2,1 km.-ə çatan və 14 döngədən ibarət olan yarış zolağı Hökumət Evi ətrafında quraşdırılmışdı. Proqrama 1960-cı il nümunəli "Formula-1" avtomobillərinin Hökumət Evi ətrafına xüsusi dövrələri və avto-şou daxil idi.
Bakı sakinləri həmçinin “Formula-1" çempionları Jak Vilnev və Yos Ferstappenin çıxışlarını izləmək imkanı qazanmışdı. Keçmiş "Formula-1" pilotları Azərbaycan paytaxtında özlərini "Porsche 911 GT3-R" avtomobillərində sınadılar.
Hələ Azərbaycana gəlməzdən öncə J. Vilnev bu səfəri səbirsizliklə gözlədiyini demişdi. "İndiyədək Bakıda olmamışdım, böyük maraqla mənim üçün naməlum olan bu mədəniyyətlə tanışlığımı gözləyirəm. Eşitdiyimə görə, Azərbaycanda avtomobil idmanı o qədər də inkişaf etməyib. Bu səbəbdən yerli sakinlərə nəsə yeni bir şey göstərə biləcəyəm. Orada başgicəlləndirən yarış gözləyirəm. Hər halda bu yarışa "Formula-1" mərhələsinə hazırlaşdığımdan pis hazırlaşmıram", - deyə kanadalı avtopilot, 1995-ci il "İndikar" seriyası və 1997-ci il "Formula-1" üzrə dünya çempionu bildirmişdi.
Yos Ferstapen isə öz növbəsində Bakıya dəvəti "maraqlı çağırış" adlandırmışdı. "Mənə düşünmək üçün vaxt razım gəldi, lakin baxdım ki, təklif çox maraqlıdır. Hazırda "GT-3" yarışları sürətlə beynəlxalq səviyyəyə qalxır. Buna görə də burada iştirak mənə yaxşı perspektivlər vəd edir. Xoşum gəlsə, yəqin ki, nəsə alınacaq. Hərçənd bu mənim üçün ilk belə təcrübədir, çünki bu maşınla tanış deyiləm", - deyə 40 yaşlı hollandiyalı pilot "1news.az" saytına bildirib.
Yarışın nəticələrinə  gəldikdə isə, "GT3" finalının qalibi "McLaren MP4" yürüş avtomobilinin pilotları Frederic Makovieski və Stef Düsseldorf olub. Qaliblər HEXIS komandasının üzvləridir. Yarışda ikinci yerə "BMW Z4" avtomobilinin pilotları Keçele və Lauda, üçüncü yerə isə daha bir "BMW Z4" avtomobilinin pilotları Yelmer Buurman və Nikolas Mayer-Melnhoff sahib çıxıblar.
"Gymkhana city drift" üzrə final mərhələsinin qalibi isə "BMW M5" avtomobilinin pilotu Rohan van Riel oldu. Qeyd edək ki, "Gymkhana city drift" yarışları pilotlardan şəhərin küçələrində sürətlə hərəkət etdikləri zaman müxtəlif manevrləri yerinə yetirməyi tələb edir. Manevrləri daha peşəkar və rəngarəng edən sürücü qalib elan olunur.
Yüksək sürət olan yerdə qəzasız ötüşmək real görünmür. Bakıda keçirilən tarixi "Formula 1" yarışmasının final mərhələsi zamanı braziliyalı Abba Kogan idarə etdiyi "March 761" avtomobili   ilə qəzaya uğrayıb. Qəza zamanı yanğın baş verib. Pilot vaxtında avtomobili tərk etdiyindən xəsarət almayıb. Ümumilikdə, turnir zamanı ciddi texniki problem və ya qəza qeydə alınmayıb. Yarışın texniki direktoru Jan Kralın "Region+"a verdiyi məlumata görə, yarışma zamanı yalnız 3 avtomobil yüngül qəza törədib.
Yarışdan sonra “Formula-1” çempionu məşhur Yos Ferstappenlə görüşüb söhbətləşdik. Məşhur pilot Azərbaycana ilk səfərindən razı görünürdü. Məlumat üçün xatırladaq ki, Hollandiyadan olan Ferstappen keçmiş "Formula-1" pilotudur. O, "Benetton", "Simtek", "Footwork", "Tyrrell", "Stewart", "Arrows", "Minardi" komandalarının tərkibində çıxış edib.  1999-cu ildə "Honda" komandasının "Formula-1" yarışlarına qayıtması layihəsində test-pilot olub. 2005-2006-cı illər Qran-prisində A1 seriyasının birinci pilotu kimi Hollandiya komandasını təmsil edib, Durban trasında keçirilən əsas yarışın qalibi olub. 2008-ci ildə Hollandiyanın "Van Merksteijn Motorsport" komandasının tərkibində Le-Man  seriyasında ikinci kateqoriya prototipləri sinfində (LMP2) çempion olub. Hazırda Le-Man seriyasında çıxış edən Ferstappen 2009-cu ildə bu seriyada 24 saat zavod istehsallı LMP 1 kateqoriyalı Aston Martinlə iştirak edib.
- Bakıya xoş gəlmisiniz. Doğrusu, bu qədər məşhur pilotu eyni vaxtda paytaxtımızda görmək bir qədər gözlənilməz oldu...
- Etiraf edim ki, təşkilatçılar mənə müraciət edəndə özüm bir qədər təəccüblənmişdim. Amma onların keçirdikləri yarış diqqətimi cəlb etdi. Səbirsizliklə Bakıya gələcəyim günü gözləyirdim. İndi əminliklə deyə bilərəm ki, paytaxtınızdan yalnız xoş xatirələrlə ayrılacağam.
- Bakı sakinləri ilk dəfə belə möhtəşəm şou izləyirdi. Sizcə, onlar bu yarışmanı bəyəndi, yoxsa...
- "Formula-1" yarışmasını hamı sevə bilməz. Risk xoşlayan, adrenalin axtaran insanlar bu şounu hələ çox xatırlayacaq. Kənardan baxanda hər biriniz bu maşınları idarə etmək istəyirsiniz. Amma bu mümkün deyil. Peşəkar pilotlar bu maşınları istədiyi kimi sürə bilər, adi insanlar üçün bu təhlükəlidir. Yarışma zamanı tamaşaçılar özlərini sükan arxasında hiss etməyi bacarmalıdır. Maşını idarə edən biz olsaq belə, seyrçiləri yanımızda təsəvvür edirik. Yalnız bu halda sürət adama xoş gəlir.
- Sizcə, azərbaycanlı sürət həvəskarlarından kimsə "Formula-1"də iştirak edə bilər? Bakı küçələrində saatda 100-120 km sürətlə maşın sürənlər az deyil...
- (Gülür) Hər bir insanın öz işi var. Adi həyatda maşın idarə etmək tam başqadır. Siz bizim sürdüyümüz maşınlara baxın. Adam sükan arxasına əyləşəndə artıq həyəcanlanır, o ki qaldı onu sürməyə. Lakin hər bir şeyi öyrənmək mümkündür.
- Çoxlu sayda məşhur yarışlarda iştirak etmisiniz, Bakıdakı mübarizə nə ilə yadınızda qalacaq?
- Adətən, "Formula-1" yürüşləri onlar üçün ayrılan xüsusi yerlərdə keçirilir. Bakıda biz şəhərin ən gözəl yerində maşın sürdük. Bu çox gözəl hisslərdir. Ətraf gözəl binalar, parklar oldu. Belə gözəl yerdə yarışda iştirak etmək adama müsbət enerji verir. Küçə dairələrində yarışmaq hər zaman xüsusi məqam olur. Bu cür turnirləri ABŞ-da çox izləmişəm və orada iştirak da etmişəm. Bu, yerli insanlar üçün yeni təcrübə olacaq. Təşkilatçılıqdan razı qaldım. Hər şey yüksək səviyyədə həll edilmişdi.
- Bakı gələcəkdə "Formula-1" kimi mötəbər yarışın mərhələsini keçirə bilərmi?
- Çətin sualdır. Onun üçün hərəkət zolağı daha uzun olmalıdır. Məsafədən asılıdır. Lakin fikrimcə, Bakı artıq dünyaya istənilən yarışı keçirə biləcək gücdədir. Sadəcə işləmək lazımdır. Ola bilər, "Formula-1"i mərkəzi küçələrdə deyil, başqa yolda keçirəsiniz. Şəhərinizi yaxşı tanımadığımdan, dəqiq fikir söyləməkdə çətinlik çəkirəm. Əgər təşkilatçılar dünya çempionatı kimi rəsmi turnirin mərhələsini keçirmək istəsələr, yəqin, çıxış yolu taparlar.
- Bakı tamaşaçılarından razı qaldınızmı?
- İstənilən halda, sürəti Bakıda sevirlər. Bu yarış zamanı adi insanların emosiyalarını, hərəkətlərini gördüm. Sürəti sevirlərsə, deməli "Formula-1"ə azarkeşlik edirlər. Avtoralli Bakı sakinlərinə xoş anlar yaşatdı. Biz də belə tamaşaçılar qarşısında çıxış etməkdən zövq aldıq.

CITY CHALLENGE И FORMULA-1 В БАКУ
В Азербайджане скорость любят. Но даже самые обычные автомотогонки для страны до сих пор были большой редкостью. Не говоря уже о престижных соревнованиях типа "Формулы-1". За международными ралли рядовой азербайджанец мог наблюдать разве что с экранов телевизоров, лишь мечтая когда-нибудь увидеть болиды "Формулы" на трассах Азербайджана.
И вот заветная мечта любителей адреналина осуществилась. В конце октября центральные улицы Баку превратились в самую настоящую гоночную трассу. В столице Азербайджана 26-28 октября прошло зрелищное спортивное шоу мирового класса - соревнования классических автомобилей "Формула-1" и автомобилей серии City Challenge GT3.
Состязание, в котором приняли участие 10 команд и 35 машин таких известных автомобильных брендов, как Lamborghini, Aston Martin, Maserati, Ferrari, Mercedes, Porsche, транслировалось в прямом эфире 65 телеканалами 32 стран. До начала соревнований ожидалось, что за ними будут наблюдать около 300 миллионов человек из 120 стран мира. Об этом сообщил исполнительный директор City Challenge Гельмут Бейер. Кстати, "глава City Challenge сам выбрал место проведения соревнований", - сказал на пресс-конференции координатор по работе с прессой Рене де Боер.
Соревнования проходили по проспекту Нефтчиляр и прилегающим улицам, опоясывающим Бакинский бульвар. Трасса протяженностью 2,1 км включала в себя 14 кругов.
Программа состояла из заездов по трассе вокруг Дома правительства, специального заезда автомобилей "Формулы-1" образца 1960-х годов и показательного автошоу.
На соревнованиях City Challenge GT3 бакинская публика получила также возможность воочию увидеть выступления знаменитостей "Формулы-1" - чемпионов мира Жака Вильнева и Йоса Ферстаппена. Бывшие пилоты "Формулы-1" погоняли по столице Азербайджана на Porsche 911 GT3-R.
"Я еще никогда не бывал в Баку, поэтому с интересом жду своего знакомства с этой неизведанной для меня культурой", - говорил Жак Вильнев до прибытия в Азербайджан.  "Насколько я слышал, в Азербайджане не сильно развит автоспорт, поэтому я смогу показать местным жителям что-то новое. Ожидаю, что это будет умопомрачительная гонка, по крайней мере я готовлюсь к ней не меньше, чем к этапу "Формулы-1", - сказал канадский автогонщик, чемпион мира серии "Индикар" 1995 года и "Формулы-1" 1997 года.
"Похоже, это интересный вызов", - сказал в свою очередь Ферстаппен. "Мне потребовалось время, чтобы решить, но предложение выглядит интересным. Гонки GT3 сейчас стремительно поднимаются на международный уровень, поэтому, возможно, участие даст мне хорошие перспективы на будущее. Если мне понравится, то, может быть, что-то из этого получится. Для меня это будет новый опыт, я не знаком с машиной. Будет интересно", - передает слова 40-летнего голландского пилота 1news.az.
Финальные соревнования City Challenge GT3 завершились победой пилотов McLaren MP4 GT3 Фредерика Маковиески и Стефа Дюссельдорфа. Второе место заняли пилоты BMW Z4 Кечел и Лауда, третье - экипаж BMW Z4 Йелмер Бурман и Николас Майер-Мелнхоф.
Победителем же финального заезда в категории Gymkhana city drift стал немецкий гонщик Рохан Ван Риэль на автомобиле BMW M5, который отличился более эффектным выполнением различных маневров на большой скорости.
В целом соревнования завершились без серьезных технических неполадок и аварий. Как сообщил R+ технический директор соревнований Жан Крал, в результате небольших столкновений были слегка повреждены 3 автомобиля. Лишь на финальном этапе гонок "Формулы-1", ударившись о барьер, загорелся болид March 761 бразильского пилота Абба Когана. Сам он, к счастью, отделался легким испугом.
После финальных гонок нам удалось побеседовать с чемпионом мира "Формулы-1" Йосом Ферстаппеном, который выглядел довольным своим первым визитом в Азербайджан. Напомним, что нидерландский автогонщик Ферстаппен - бывший пилот "Формулы-1". Выступал в командах Benetton, Simtek, Footwork, Tyrrell, Stewart, Arrows, Minardi. В 1999 году являлся тест-пилотом проекта по возвращению компании Honda в "Формулу-1". Выступал первым пилотом серии А1 Гран-при сезона 2005/2006 года за команду Нидерландов, выиграл основную гонку на трассе в Дурбане. В 2008 году стал чемпионом серии Ле-Ман в классе прототипов второй категории (LMP2) в составе нидерландской команды Van Merksteijn Motorsport. В настоящее время выступает в серии Ле-Ман, участвовал в гонках "24 часа Ле-Мана" в 2009  году в на заводском Aston Martin категории LMP1.
- Добро пожаловать в Баку. Честно говоря, немного непривычно видеть сразу столько знаменитостей автоспорта у нас в Азербайджане…
- Признаюсь, я и сам удивился, когда меня пригласили на эти соревнования. С нетерпением ждал приезда в Баку. Теперь смело могу сказать, что уезжаю отсюда только с приятными воспоминаниями.
- Бакинцы впервые наблюдали за таким грандиозным автошоу. Как, по-вашему, они остались довольны?
- Соревнования "Формулы-1" могут нравиться не всем. Но любителям риска и адреналина это шоу запомнится надолго. Глядя со стороны, каждому хочется сесть за штурвал этих машин, но это невозможно. Для непрофессионалов это очень опасно. Но зрители должны уметь представлять себя за штурвалом, ровно так же, как и мы чувствуем болельщиков рядом с собой. Только в этом случае можно по-настоящему насладиться скоростью.
- А может, кому-то из азербайджанских любителей скоростной езды все-таки удастся это? У нас немало тех, кто умудряется развивать в городском потоке скорость до 100-120 км в час…
- (Смеется) Каждый должен заниматься своим делом. Водить машину в повседневной жизни - одно, а в спорте - другое. Обратите внимание на автомобили, на которых мы соревнуемся. Стоит только сесть за штурвал, как человека бросает в дрожь, а тут еще и водить. Но всему можно научиться.
- Вы являетесь участником множества соревнований. Чем вам запомнятся бакинские гонки?
- Обычно соревнования "Формулы-1" проводятся в специально отведенных для этого местах. В Баку мы гонялись по самым красивым улицам города, и это очень приятно. Вокруг были красивые здания, парки. Все это придает человеку заряд положительной энергии. Гонки на уличных трассах - это всегда нечто особенное. Я следил за такими турнирами в США и сам участвовал в них. В Азербайджане это будет новым опытом.
- Как, по-вашему, может ли Баку в будущем принимать у себя соревнования "Формулы-1"?
- Вопрос сложный. Для этого требуется более длинная полоса движения. Все зависит от расстояния. Но, по-моему, Баку уже в состоянии провести любое соревнование. Просто надо еще поработать. Возможно, соревнования "Формулы-1" можно провести не в центре города, а на другой трассе. Мне трудно что-либо сказать, так как не знаком с городом. Если организаторы захотят провести у себя этап чемпионата мира, наверно, найдут и место.
- Остались ли вы довольны бакинским зрителем?
- В любом случае скорость в Баку любят. Во время соревнований я увидел эмоции, движения обычных людей. Если они любят скорость, значит, болеют за "Формулу-1". Думаю, авторалли доставило жителям Баку приятные мгновения. Да и мы сами насладились выступлением перед таким зрителем.