EVDƏ YAXŞIDIR, QONAQLIQDA İSƏ DAHA YAXŞIDIR
İnsanlar daim axtarışdadır. Bu bizə adi şeylərə başqa bucaq altında baxmağa imkan yaradır. Adama elə gəlir ki, dünyada hər şey düşünülüb, edilib, kəşf olunub. Ancaq hər şeyi bilmək istəyən insan ağlı yeni kəşflər, hisslər və əyləncələr axtarışındadır. Gerçəkdən, insanın istəkləri artan sıra ilə irəliləyir. Amma turizmdə yeni nə düşünmək olar? Adama elə gəlir ki, heç nə. Amma belə deyil. Düşünüblər. Hətta ad üçün lazımi söz də tapıblar - "qastronomik". Qastronomiya - "qastro" - mədə sözündəndir. Yeri gəlmişkən, qastronomiya - mədəniyyət ilə yemək arasında bağları öyrənən elmdir, kulinariyaya yox, incəsənətə və sosial elmlərə aid edilir. Məhz qastronomik turizm yemək mədəniyyətinə qoşulmağa imkan verir, amma bu, yalnız xarici, başqa xalqların mətbəxi ilə bağlıdır.
Bu necə görsənir? Dünyanı ən adi şəkildə gəzən və heç bir araşdırma aparmayan insan turist adlanır. İnsanı gəzməyə göndərən əsas amil seçdiyi coğrafi istiqamətə uyğun yeməklər və içkilər olanda isə, o, qastroturist adlanır. Ola bilər ki, bu bir qədər gülməli və qeyri-adi görünür, amma belədir. Və bu gün demək olar ki, hər bir özünə hörmət edən turizm şirkəti öz ekskursiya təklifləri sırasına həqiqi qurmanlar üçün də variantlar salır. Təbii ki, bu cür turlara yalnız müəyyən menyuya malik restoranlar daxil olmaqla qalmır. Qastronomik turizm təklifləri elə tərtib edilir ki, səyahətçilər autentik (tarixi təsdiqlənmiş - müəllif) yeməklərlə, mənzərəli təbiətlə və yerli mədəniyyətlə tanış ola bilsinlər. Adətən pikniklər göl sahilində təşkil edilir və məsələn, şardone qədəhinin tamına baxa-baxa günəşin üzümlüklərin içində qürub etməsinə tamaşa eləmək mümkündür.
Bütün dünya üzrə turizm təşkilatlarının rəhbərləri artıq qastronomik istrahət potensialını qiymətləndiriblər. İndi milli mətbəx turizm bazarında ayrı-ayrı şəhərləri, regionları və hətta bütöv ölkələri irəli çıxarmağa yardım edir. Bu və ya başqa məhsulun müəyyən yerə məhşurluq gətirməsi barədə çox sayda nümunələr var. Fransanın Şampan, yaxud İtaliyanın Parma və Toskana əyalətlərini göstərmək olar. Niyə Bakını və Bakı qəsəbələrini, əyalətləri və ucqarları şöhrətləndirməyək? Axı bizim qurmanlar üçün maraqlı olan təkrarsız özəlliklərimiz yetərincədir. Məsələn, düşbərinin dadına baxmış istənilən xarici vətəndaşa çox həvəslə bu yeməyi yerli bakılıların hazırladığını danışmaq olar.
Axı bu, virtuoz, demək olar ki, incə işdir, çünki bir xörək qaşığına 12-yə qədər düşbərə yerləşir. Yaxud Corat qutablarını yalnız Bakının Corat kəndində hazıralyırlar. Bu, nazik xəmirin içinə ət qiyməsi doldurulması ilə bişirilən kiçik piroqlardır. Corat qutablarının hazırlanması adəti hələ islamdan öncəki dövrlərə - zərdüştiliyə gedir. Belə görünür ki, hələ qədim zamanlardan Azərbaycanda ağızda əriyən düşbərə hazırlamağa başlayıblar. Qastroturistlərin marağına Bakıda plovla birlikdə verilən qoz qarniri fisincanın hazırlanma nümayişi də səbəb ola bilər. Bu, qeyri-standart yolla hazırlanan çox qədim yeməkdir. Bütün özəlliyi yalnız dadında deyil, həm də rəngindədir. O, qara rəngdə olmalıdır. Nəyin hesabına? Qədimlərdə Bakıda ev xanımları onu çuqun qazanlarda bişirirdilər, üstəgəl, xüsusi olaraq bu yemək üçün paslı mismar saxlayırdılar. Bu yeməyin reseptində olan turşuların, pastilin və qozun reaksiyaya girməsi hesabına belə rəng alınırdı. Əgər fisincan açıq rəngli olurdusa, hesab edilirdi ki, xörək alınmayıb və evin xanımı narahat olurdu - qonaqlar güləcəklər!
Azərbaycan mətbəxində doğrudan da elə yeməklər var ki, öz şəhərlərini və regionlarını şöhrətləndirə bilər. Axı bu bir faktdır ki, XVIII əsrin ikinci yarısından XIX əsrin ortalarına qədər Azərbaycan demək olar ki, on beşə yaxın feodal dövlətə - xanlığa bölünmüşdü ki, bu da Azərbaycan mətbəxində bir sıra regional xüsusiyyətlərin möhkəmlənməsinə səbəb oldu və indi də bu özünü göstərir. Cənubi Azərbaycanda, Lənkəranda ov quşlarının, ən çox da qırqovulun doğranmış meyvələrlə birgə hazırlanması, həmçinin ev quşlarının açıq odda bişirilməsi, eləcə də içi doğranmış qoz-meyvə qarışığı ilə doldurulmuş balığın təndirdə qızardılması geniş yayılıb. Dağıstana yaxın yerlərdə, türk ənənəsinin güclü olduğu Şimali Azərbaycanda isə əsas yemək ətli-xəmirli xəngəl sayılıb. İri şəhərlərdə - Bakıda, Şirvanın qədim paytaxtı Şamaxıda, Gəncədə ənənəvi olaraq ətli-xəmirli yeməklər: düşbərə, qutab, həmçinin şirniyyatlar: şəkərbura, qurabiyyə, paxlava, halva və hərbət, rahat-lukum bişiriblər.
Cənubi Qafqazın başqa mətbəxləri ilə müqayisədə Azərbaycan mətbəxində balıq daha çox yer tutur ki, onu əsas qida xammalı - ət və meyvələr üçün işlənmiş texnologiya ilə hazırlayırlar, çünki Xəzər dənizi yaxınlıqdadır. Yəni balığı qoyun əti kimi manqalda açıq alovda bişirərək kabab tipli yeməklər hazırlayırlar, onu meyvələrlə və qozla (badamla) birlikdə bişirirlər, təndirə basırlar və hisə verirlər. Balığı da buğlama üsulu ilə bişirməyə xüsusi önəm verilir. Çünki Azərbaycan mətbəxində ənənvi olaraq qırmızı balıq (nərə, kütüm) bişirilir, onların özəllikləri isə sözügedən texnologiyanı istifadə etməyə imkan yaradır.
Biz bütün bunları qastronomik turizmin inkişafı çərçivəsində göstərə və danışa bilərik. Axı bu istiqamət inkişaf üçün önəmli hərəkətvericidir, yerli biznesə "turizm dollarları"-ın gəlməsi, yerlərdə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və iri sərmayələr qoymadan iş yerlərinin yardılması baxımından böyük potensiala malikdir. Qastronomiya məhz sərhədləri və siyasi fikir ayrılıqlarını aşmağa qadir sahədir və əməkdaşlığa, sonucda sülhün otu-ruşmasına imkan yaradan bir amil roluna malikdir.
Azərbaycan yavaş-yavaş olsa da, inamla bu yola daxil olur. Misal kimi göstərmək olar ki, bu yaxınlarda Bakıda qastronomiya, mədəniyyət və turizm üzrə beynəlxalq konfrans keçirilib. O, İpək yolunun bu qeyri-maddi mədəniyyət istiqamətləri üzrə iri potensialının göstərilməsinə həsr edilmişdi. Bu məsələdə önəmli memarlıq irsi obyektlərinin, spesifik təbii və əyləncə resurslarının, görməli yerlərin və s.-in vacibliyi hamı tərəfindən qəbul edilir. Amma bununla yanaşı, İpək yolu regionu qastronomiya və kulinariya ənənələrinin geniş çeşidirin vətənidir ki, bu da özəl və dövlət müstəvisində əməkdaşlığın, effektiv marketinqin inkişafı üçün böyük imkanlar açır.
Konfransda turizm nazirliklərinin və milli turizm bürolarının nümanyəndələri, turizm sahəsində vəzifəli şəxsləri, özəl bölmə təmsilçiləri, həmçinin ekspertləri və praktik mütəxəssisləri bir araya gələrək, İpək yolunu qabaqcıl qastronomik destinasiya (istirahət yerləri) şəbəkəsinə çevirmək üzrə birgə işləmək barədə müzakirələr aparıblar. Bakıya gələn türizm, mədəniyyət və qastronomiya sahəsi ekspertləri bildiriblər ki, qastronomiya turizm təəssüratlarının vacib komponentidir və faiz hesabı ilə ümumi turizm xərclərində onun payı getdikcə artır. Qastronomik turizmin önəmi BMT-yə bağlı Ümumdünya Turizm Təşkilatının (UNWTO) konfransa təqdim edilmiş qastronomik turizm üzrə qlobal məruzəsində də təsdiqlənib. Başqa tövsiyələr də irəli sürülüb. O cümlədən, BMT-nin ərzaq və kənd təsərrüfatı təşkilatı (FAO) və BMT-nin təhsil, elm və mədəniyyət təşkilatı (YUNESKO) tərəfindən aqroturizm sahəsində layihələrə yardım üçün turizm və kənd təsərrüfatı nazirlikləri arasında əməkdaşlığın vacibliyi; qastronomik irsin qorunmasının önəmi; kənd təsərrüfatında qida məhsullarının istehsalı və layihələndirilməsi ilə məşğul olan kiçik və orta müəssisələrin mikromaliyyələşdirilməsinin artırılmasının gərəkliliyi kimi məsələlərə də toxunulub.
Bununla yanaşı konfrans tanınmış şef-aşpazların kuoinar incəsənətinin nümayişi də daxil olmaqla Böyük İpək Yolunun unikal mədəni irsinin bayramına çevrildi.
Vittorio Kastelyani həm də şef Kumale ləqəbi ilə tanınır, qastronomiya məsələləri üzrə məsləhətçidir və jurnalistdir. Vittorio İtaliyanın qastronomiya və turizm jurnalları üçün məqalələr yazır.
15 il ərzində beş qitəni gəzərək, o, müxtəlif mədəniyyətlərin ənənələrini və mətbəxlərini öyrənir, reportajlarının, kitablarının, festivalların, seminarların və öz qastronomik şousu "Officine Gasrtonomiche"nin vasitəsi ilə təbliğ edir. "R+"un öz qastronomik reportajlarında Azərbaycan haqqında nə yazması barədə sualına Kastelyani deyib ki, o, ilk dəfədir ki, buradadır, amma dadlı və çox çeşidli mətbəxindən görünür ki, Azərbaycan zəngin mədəniyyət ölkəsidir.
"Mənim burda gördüklərimin çoxu xarici oxucu üçün yaxşı kulinar almanax ola bilər. Amma bunun üçün mən burada tez-tez olmalıyam, yalnız yeməklərin deyil, həm də sizin kəndlərin və əyalətlərin özəlliyi və çox çeşidliliyi ilə tanış olmalıyam. Çox maraqlı və təzadlarla dolu, ən başlıcası isə qonaqpərvər ölkədir".
V. Kastelyani sanır ki, turizm biznesinin inkişafı üçün yerli qastronomiyanın təbliğatında böyük rol predmet jurnalistikasına məxsusdur. Məsələn, yerli telekanallarda xarici auditoriyaya çıxmaqla Azərbaycan yeməkləri barədə söhbətlər təşkil etmək, milli içkilər barədə layihə gerçəkləşdirmək, yəni bu və ya başqa içkinin mənbəyinə qədər barədə səyahət etmək olar. Həmçinin mədəniyyətləri, qonaqapərvərlik qaydaları, yeməyin dadına baxmaq adətləri fərqli olan xalqlarla tanışlıq üzrə turizm turları haqqında müxtəlif televerilişlər hazırlamaq da olar.
Musa Dağdeviren öz işini çox sevən menecer və "Ciya Kebap" restoranlar şəbəkəsinin şef-aşpazıdır, həyatının 35 ilini türk qastronomiya irsinin inkişafına həsr edib. Beş yaşından öz əmisinin çörək sexində işləməyə başlayıb, çox tezliklə kabab ustasına, daha sonra isə şef-aşpaza çevrilib, 1987-ci ildə isə "Ciya" restoranlarından birincisinin əsasını qoyub. "R+"la söhbətində Dağdeviren bildirib ki, dünyanın bütün xalqlarının mətbəxində ətirlər böyük rol oynayır, əgər öz fəaliyyətini onların araşdırılmasına həsr edərsənsə, onlar bu və ya başqa milli yeməyin kökündən çox şeylər danışa bilər.
"Ənənəvi yeməklərin və köhnə mədəniyyətin bərpası ilə apardığım ətir araşdırmaları Türkiyənin gerçək qastronomik irsinin inkişafında və tanıdılmasında önəmli rol oynayıb. Beləliklə, kabab menyusu 100 bəndlik siyahıya qədər zənginləşib. Bununla yanaşı, mən ilk dəfə olaraq vegeterian lahmacunu və kababı təklif etməyə nail olmuşam". 1998-ci ildə Musa "Ciya Sofrasy" restoranını açıb və orada müxtəlif xalqların mətbəxi ilə tanış olmaq imkanı yaranıb. Bu restoranda Andoludan Mesopotomiyaya qədər geniş regionda yaşayan və mədəniyyət baxımından inkişaf etmiş xalqların müxtəlif çeşidli yeməkləri verilir. Burada Azərbaycan, gürcü, ərəb, osmanlı, Suriya, səlcuq və yəhudi yeməkləri öz ilkin adət və inanclarına uyğun olaraq verilir. Yeri gəlmişkən, Musanın fikrincə, Azərbaycanda da bu təcrübədən yararlana bilərlər. O, həmçinin bütün yerli yeməkləri, desertləri və içkiləri əhatə edən unikal menyu yaradıb. Musa Dağdeviren virtuoz şəkildə konfransın qonaqlarına dadlı yeməklərdən birini - türk sulu bulqur köftəsini nümayiş etdirib ki, hazırlanmasına görə bizim Bakı düşbərəsinə çox bənzəyir. Bu, tədbirin ən yadda qalan məqamı oldu.
Hevin Bell turizmin təbiətlə, mədəniyyət və qastronomiya ilə bağlı inkişafı məsələləri üzrə məsləhətçidir. Müstəqil praktikdir və Azərbaycanda ilk dəfə olsa da, İpək yolu ölkələrinin mətbəxinə və mədəniyyətinə aşiqdir. "İcma turizmi və kənd təsərrüfatının dayanıqlı inkişafı məsələləri ilə bağlı müxtəlif məsləhətlər verə bilərəm. Özü də sizin ölkədə, mənə məlum oldu ki, burada kiçik xalqlar da yaşayır. Onların məişəti və mətbəxi ilə tanışlıq xarici vətəndaşlar üçün çox maraqlı ola bilərdi", - deyə Hevin bizimlə söhbətdə bildirdi. Maraqlıdır ki, Bell öz işini könüllülük əsasında gerçəkləşdirir. O, bu təcrübəni qoruq ərazilərdə və kənd icmalarında 20 illik fəal işdən sonra qazanıb.
Hevin Transilvaniyanın Sakson vilayətində kənd təsərrüfatının inkişiafı üzrə innovasiya və uğurlu kompleks layihəsinin meneceri olub, kiçik istehsalçıları və "sloufud", yəni fastfuda əks olaraq daha sağlam qida təmin edən yemək mədəniyyəti sisteminə milli səviyyədə dəstək verib. Böyük Britaniyadan gedəndən sonra Hevinin fəaliyyəti Cənub-Şərqi Avropanın və Qafqazın keçid iqtisadiyyatlı ölkələrinə köçüb. Bu yaxınlarda məsləhətçi kimi, həmçinin könüllülük əsasında o, Gürcüstanda, Bosniya və Herseqovinada, Rumıniyada və Moldova Respublikasında qastronomiya, icma turizmi və qoruq zonaları ilə bağlı işləri layihələndirməyə və gerçəkləşdirməyə yardım edib. "Tezliklə mən öz fəaliyyətimi Azərbaycana yönəltmək niyyətindəyəm. Burada işləmək çox maraqlı olacaq. Yeri gəlmişkən, mənim Azərbaycan mətbəxində xoşuma gələn şey, əslində burada fastfudun qeyri-mümkün olmasıdır. Bu, çox əladır", - deyə Hevin vurğulayıb.
Ramon Roteta "Mişlen" ulduzu laureatıdır, qastronomiya sahəsində 40 ildən çox iş təcrübəsi olan bask şef aşpazıdır, yeni ispan mətbəxinin əsasını qoyanlardan və əsas təbliğatçılarından biridir. 25 yaşında Yeni bask mətbəxi qrupunu yaradıb və həmin vaxtdan bu yana həvəslə bask və ispan zərif mətbəx və irsinin təbliği ilə məşğul olur, bütün Avropa üzrə qastronomik tədbirləri təşkil edir. 1991-ci ildən Ramon öz həvəsini və zəngin təcrübəsini çox saylı aşpazlıq kitabları, televiziya və qastronomiya şouları vasitəsilə məsləhətçi kimi mütəxəssislərlə və geniş ictimaiyyətlə bölüşməyə başlayıb. "İstisna deyil ki, zaman Azərbaycanda yeni mətbəxin yaradılmasını diqtə edir. Bu qonşu ölkələrin kulinariyasının yerli özəlliklərlə qarışması nəticəsində mümkündür. Axı bu, qaçılmazdır. Müxtəlif mədəniyyətlərin özünə məxsus şəkildə qarışması və toqquşması baş verir və bu, nəsə yeniliyin sintezi ola bilər. Mənə elə gəlir ki, yerli mütəxəssislərin yeni Azərbaycan mətbəxinə diqqət yetirməsinin vaxtı çatıb", - deyə "R+"la söhbətində cənab Roteta bildirib.
Bax, mütəxəssislər və onların fikirləri belə müxtəlifdir. Nəzərə almaq lazımdır ki, qastronomik turizmə tələbat daim artır. Tədqiqatlar göstərir ki, səyyahlar arasında autentik, ekoloji təmiz yerli qidalarla bağlı təəssüratlarla dolu səfərlərə tələbat artmaqdadır. Bu, unikal qastronomik irsi və ənənələri vasitəsi ilə destinasiyaların rəqabət qabiliyyətinin artırılması üçün yeni imkanlar açır. Qastronomik turizm üç növə bölünür: kənd, şəhər və bir məhsula həsr edilmiş növlərə.
Kənd qastronomik turizminə kəndə, yerli mətbəxin mənbəyinə səfər daxildir. Burada bu və ya digər yeməyin hazırlanmasının autentik reseptləri, onlar üçün inqrediyentlərin necə toplanması qaydaları ilə tanış olmaq, prosesin hər bir mərhələsində iştirak etmək mümkündür. Şəhər qastronomiya turlarına bir qayda olaraq ölkənin ən yaxşı restoranlarına baş çəkmək daxildir. Buraya qənnadı ustaları bütün dünyada məşhur olan ölkələrin qənnadı müəssisələrinə də baş çəkmək daxildir. Qastronomiya səyyahının xəritəsi praktiki olaraq heç nə ilə məhdudlaşmır, çünki hər bir ölkə bu turizm növünə nə isə özünə məxsus bir şey təklif edə bilər. Axı hər bir xalqın mətbəxi onun xasiyyəti kimi təkrarsızdır. Düşünülür ki, bu istiqamətdə Azərbaycanın təklif etməyə, göstərməyə çox şeyi var.

HOME IS GOOD, BUT AWAY IS BETTER
People are always in search. This allows us to look at ordinary things from a different angle. It seems that everything has been invented and made in the world. But the inquisitive human mind craves for new discoveries, experiences and entertainment. Progress is truly driven by human desires. But is there anything new you can come up with in tourism? It seems nothing. Absolutely not. They did and even picked the right word - "gastronomic" - from the word gastronomy - "gastro" - stomach. By the way, gastronomy is a science that studies the relationship between culture and food, and it belongs to arts and social sciences, not to cooking. It is gastronomic tourism and culture that make it possible to study foreign culture and food - the cuisines of other nations.
How does it look? A man who travels the world in the most common way without any frills is called a tourist. A man for whom the main factor that compels him to travel is meals and drinks typical of the selected geographic area is called a gastrotourist. Perhaps, it is somewhat funny and unusual, but it is true. Today, almost every self-respecting tourist company seeks to offers tours for true gourmets. Of course, these tours include not only restaurants with a certain menu. Gastronomic travel offers are compiled so that travellers can enjoy authentic (historically confirmed - author) dishes, picturesque surroundings and local culture. So, for example, picnics are organized by the lake, and you can enjoy a glass of chardonnay, for example, while watching the sun slowly sink somewhere in the thick of the vineyard.
The heads of travel organizations around the world have appreciated the potential of the gastronomic holiday. Now national cuisine helps promote individual cities, regions and even countries on the tourism market. There are plenty of examples of how a product brought worldwide fame to a particular locality. Take, for example, the French province of Champagne or Italian Parma and Tuscany.
Why are we not promoting Baku and Baku villages, regions and distant areas with Azerbaijani dishes? After all, we have more than enough of unique features that could be of interest to foodies. For example, with what gusto you can tell a foreigner, who tries dusbara, a story about how indigenous people of Baku prepare this dish. It's a masterful and almost filigree job to place almost 12 pieces of dusbara in one tablespoon. Or for example, Corat qutabs, which can be enjoyed in the Baku village of Corat. These are small cakes made of fine dough with minced meat. The tradition of Corat qutabs dates back to the pre-Islamic period - the era of Zoroastrianism. Probably it was in the same ancient period that people in Azerbaijan started to cook dusbara which melts in your mouth. Of no less interest to gastrotourists is the cooking of the walnut garnish - the fisincan, which is served for pilaf in Baku. This is a very old dish cooked with an unconventional method. The whole point is not only about taste but also about colour. It should be black. Why? In old times, Baku housewives cooked it in cast-iron pans, and plus to everything, they kept a rusty nail especially for this dish. Due to the reaction of acid, marshmallow and nuts that are available in the recipe of this dish, we get the colour. If the fisincan is light, it was thought that it is not a dinner and the guests will laugh at the hostess!
Azerbaijani cuisine does have dishes that could glorify our cities and regions. Indeed, the fact that from the second half of the 18th century to the middle of the 19th century, Azerbaijan broke up into nearly a dozen feudal principalities and khanates helped consolidate some regional features in Azerbaijani cuisine, which manifest themselves today. In Southern Azerbaijan, in Lankaran, the local feature is the cooking of game (primarily pheasants) stuffed with fruit and other poultry in the open fire, and fish baked in the tindir with walnut-fruit filling; in Northern Azerbaijan, close to Dagestan, where Turkic influence is stronger, the main dish is the meat and dough xinkal. In large cities - Baku, Samaxi (the ancient capital of Sirvan), Ganca - meat and dough products are traditionally cooked: dusbara, qutabs and sweets such as sakarbura, kurabye, baklava, halva and sherbet and Turkish delight.
Fish is much more important in Azerbaijani cuisine than in other Caucasian cuisines. It is prepared based on a technology developed for the basic food stuff - meat and vegetables, because the Caspian Sea is nearby. For example, fish is grilled like lamb over an open fire on a barbecue, i.e. it is prepared like kebab with fruits and nuts (almonds), baked in the tindir and smoked. The method of cooking fish with the steam bath method is also special. All this is largely due to the fact that Azerbaijani cuisine uses traditional red fish (sturgeon, kutum), which makes it possible to use this technology due to its advantages.
And we can show and tell all this in the development of gastronomic tourism. After all, this area is an important engine of development, having the potential to inject the "tourist dollar" in local businesses, diversify the local economy and create jobs without significant investment. Gastronomy is exactly the area that is able to overcome the borders and political differences, acting as a factor that promotes cooperation and ultimately, peace.
Azerbaijan is slowly but surely taking this path. An example of this is the fact that Baku recently hosted an international conference on gastronomy, culture and tourism, which was devoted to the demonstration of the huge potential of the Silk Road in these areas in the field of non-material culture. Architectural heritage, specific natural and recreational resources, attractions, etc. are widely recognized here. Aside from this, the Silk Road region is home to a rich variety of culinary and cultural traditions and has enormous potential for the development of public-private cooperation and effective marketing. The conference brought together representatives from ministries of tourism, national tourist offices, officials of the tourism sector, representatives of the private sector, as well as experts and specialists to discuss how they can work together to turn the Silk Road into an advanced network of gastronomic destinations. Experts from the field of tourism, culture and gastronomy who arrived in Baku stressed that gastronomy is an important component of tourism experiences and its weight in total tourism expenditure is constantly growing. The significance of gastronomic tourism was also confirmed in the UNWTO Global Report on Food Tourism presented at the conference. Other recommendations were also put forward, including from the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), which addresses issues such as the need for cooperation between ministries of tourism and agriculture in order to promote projects in the field of agro-tourism; the importance of saving gastronomic heritage; and the need to increase the micro-financing of small and medium-sized enterprises engaged in the production and development of agricultural food products.
At the same time, this conference became a celebration of the unique culinary heritage of the Silk Road, including the demonstration of culinary art by well-known chefs.
Vittorio Castellani, also known as Chef Kumale, is a catering consultant and journalist. Vittorio writes articles for gastronomic and tourist magazines in Italy. Travelling more than 15 years on five continents, he studies and promotes the traditions and cuisine of different cultures through stories, books, festivals, seminars and his gastronomic show Officine Gastronomiche. Asked by R+ what he would write in his gastronomic reports about Azerbaijan, Castellani said that he was first here for the first time, but judging by the delicious and varied cuisine, it can be concluded that Azerbaijan is a country of rich culture. "A lot of what I saw here could be a good culinary almanac for the foreign reader. But for this, I need to come here often, travel around the regions, study the specificity and diversity of not only food, but also the cuisine of your villages and distant areas. It is a very interesting and contrasting, and most importantly, a hospitable country."
Castellani believes that thematic journalism plays an important role in the promotion of local gastronomy for the development of tourism business. For example, it is possible to organize talks about Azerbaijani food, a project on national drinks - a journey to the roots of the culture of a drink, various TV shows about travel tours studying peoples that represent different cultures, sightseeing and food tasting on local channels aimed at foreign audiences.
Musa Dagdeviren is a manager dedicated to his job and chef of the Ciya Kebap restaurant chain, who devoted 35 years of his life to promoting the heritage of Turkish gastronomy. At the age of five, he took up a job at his uncle's bakery, quickly became a chef, expert at cooking kebabs and opened the first of three Ciya restaurants in 1987. In an interview with R+, Dagdeviren said that flavours play an important role in the cuisines of all the peoples of the world, and if you dedicate your activity to their research, they will tell you a lot about the origin of a national dish. "My research into flavours to restore traditional dishes and old culture played an important role in developing and promoting the true gastronomic heritage of Turkey. Thus, the menu of kebabs became enriched in a list of 100 items. In addition, I was able to offer the first vegetarian lahmacun and kebab." In 1998, Musa opened the Ciya Sofrasi restaurant, where you can get acquainted with the cuisine of different cultures. This restaurant serves a variety of dishes of culturally prosperous peoples who inhabited the vast region from Anatolia to Mesopotamia. They prepare Azerbaijani, Georgian, Turkish, Arab, Ottoman, Syrian, Seljuk and Jewish dishes here in accordance with original customs and beliefs. By the way, according to Musa, this experience can be of benefit in Azerbaijan. He has also created a unique menu that includes all the local dishes, desserts and drinks. Musa Dagdeviren skilfully showed the guests of the conference how to prepare one of the most delicious dishes - Turkish dumplings, which are very similar to the Baku dusbara for their method of preparation. It was one of the most impressive moments of the event.
Gavin Bell is a consultant for the development of tourism related to nature, culture and gastronomy. As an independent specialist, he loves the food and culture of Silk Way countries, though he has come to Azerbaijan for the first time. "I can give you good advice on community tourism and sustainable agricultural development, especially as in your country, as I know, there are small nationalities, studying whose life and cuisine would be very interesting to foreign nationals," Gavin said in an interview with us. Interestingly, Bell organizes his work on a voluntary basis. Experience came to him through more than 20 years of active work in protected areas and rural communities. Gavin was the manager of an innovative and successful complex project to develop agriculture in the Saxon region of Transylvania and assisted the promotion of small producers and "slow food" (a system opposed to fast food, providing more healthy food - author) at the national level. After leaving the UK, Gavin's job moved to countries with transitional economies in South-Eastern Europe and the Caucasus. Quite recently, as a consultant and on a voluntary basis, he helped develop and implement activities related to gastronomy, community-based tourism and protected areas in Georgia, Bosnia and Herzegovina, Romania and Moldova. "Soon I'm going to focus my activities on Azerbaijan. It will be very interested to work here. By the way, what I like about Azerbaijani cuisine is that in fact, there can be no fast food here. And that's great," Gavin said in conclusion.
Ramon Roteta is the winner of the Michelin star, a Basque chef with over 40 years of experience in the field of gastronomy and one of the founders and chief promoters of Spanish new cuisine. At 25, he created a group of new Basque cuisine and has since enthusiastically promoted Basque and Spanish delicate cuisine and heritage by organizing gastronomic events throughout Europe. In 1991, Ramon began to share his passion and wealth of experience with experts as an advisor, as well as with the general public through numerous cookbooks, television and gastronomic shows. "I do not rule out that the spirit of the times dictated the appearance of new cuisine in Azerbaijan. It can be a mixture of the cuisine of neighbouring countries with local specificity. It's inevitable. There is a kind of junction and clash between different cultures, and this may be a synthesis of something new. I think that local specialists should pay attention to new Azerbaijani cuisine," Mr Roteta said in an interview with R+.
So different are experts and opinions. Keep in mind that the demand for gastronomic tourism is increasing. Studies show growing demand among travellers for tours with impressions associated with authentic and environmentally friendly local food. This creates new opportunities to enhance the competitiveness of destinations by promoting their unique gastronomic heritage and traditions. Gastronomic tourism is divided into three categories: rural, urban, and dedicated to one product. Rural gastronomic tourism includes a trip to the country and to the origins of local cuisine. Here you can find authentic recipes of various dishes, see how the ingredients are gathered for them and personally take part in every stage of the process. Urban gastronomic tours typically include visits to the best restaurants in the country. This may also include a visit to confectioners' shops in countries where confectioners are famous for their skills throughout the world. The map of a gastronomic traveller has virtually no limits, as each country has to offer something different in this kind of tourism. After all, every nation's cuisine is unique just like its character. And I think that in this area, Azerbaijan has much to offer and show.