Azərbaycanın əsas iqtisadi qanununun başlıca parametrləri nə vəd edir?
Ənənəvi olaraq noyabr ayında Azərbaycan Parlamentində ölkənin 2013-cü il üçün Dövlət Büdcəsi layihəsi ətrafında müzakirələr başlayacaq. Son illərdə belə alışılıb ki, əsas iqtisadi sənədin başlıca rəqəmləri yenidən rekord vurur - proqnozlara görə, Dövlət Büdcəsinin gəlirləri 12,4%, xərcləri 12,1%, kəsr 3,5% artacaq.
Bu zaman Dövlət Büdcəsinin gəlirləri 19,2 mlrd manat, xərcləri isə 19,8 mlrd manat səviyyəsində proqnozlaşdırılır. 2013-cü il üçün Azərbaycan ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) 56,1 mlrd manat, iqtisadi artımının isə 5,3% manat səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır.
İqtisadiyyata əsaslanan siyasət
Beləliklə, prinsipcə yuxarıda göstərilən rəqəmlər nə deməkdir? Hər şeydən öncə, 2013-cü il Azərbaycanın Dövlət Büdcəsinin gəlir hissəsinin artım dinamikasının yüksəldilməsi göstərir ki, fiksal siyasət ölkədə iqtisadi artımı dəstəkləmə mexanizmi kimi çıxış etməkdə davam edəcək. Yeri gəlmişkən, dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən inkişaf etmiş ölkələrdə vergi-büdcə siyasəti iqtisadiyyatın artım templərinin azalmasının qarşısını almağa və ya eyni səviyyədə saxlamağa yönəlib. Azərbaycanda elə bir meyil müşahidə edilir ki, fiskal siyasət ölkənin iqtisadi artımının dəstək mexanizmi rolunu oynayır.
2013-cü il Dövlət Büdcəsinin əsas cəhəti gəlirlər və xərclər arasında balansın olmasıdır ki, bu da büdcə kəsrinin saxlanılmasına və azaldılmasına təsir göstərir. Azərbaycanın maliyyə imkanları büdcəni kəsrsiz gerçəkləşdirməyə imkan verdiyi halda, ölkənin maliyyə sisteminin sabitləşməsi məqsədi ilə hökumət onu kəsrlə formalaşdırmaqda davam edir və bu, gələn il üçün ÜDM-in 1,17% səviyyəsində proqnozlaşdırılır. Məsələ bundadır ki, Dövlət Büdcəsinin kəsiri maliyyə, ilk növbədə isə bank sistemi və sığorta şirktələri üçün çox vacib elementlərdən biridir. Çünki dövlət dövriyyəyə dövlət qiymətli kağızlarını buraxır ki, banklar sərəncamlarında olan artıq likvid vəsaitlərini yerləşdirmək imkanı qazansınlar.
Başqa ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycan ildən-ilə büdcə kəsrini artırmır və onu yerləşdirilmiş qiymətli kağızlardan gələn pullar hesabına genişləndirmir, uyğun olaraq Avropanın çox sayda dövlətlərinin üzləşdiyi problemlərdən uğurla yan keçə bilir. 2013-cü ildə misal üçün büdcə kəsrini özəlləşdirmədən və dövlət qiymətli kağızlarının yerləşdirilməsindən (o cümlədən, dövlət istiqrazlarının xaricdə yerləşdirilməsindən) gələn gəlirlər hesabına maliyyələşdirilməsi təklif edilir. Büdcə kəsrinin örtülməsinin başqa mənbəyi kimi isə 1 yanvar 2014-cü il durumuna Dövlət Büdcəsinin vahid xəzinədarlıq hesabında qalmış qalıq vəsaitlər göstərilir.
Neftdən rifah üçün
Bununla yanaşı, büdcənin effektivliyinin vacib meyarlarından biri də onun dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslərdən asılılıq dərəcəsidir. Dünya bazarlarında neft qiymətləri dəyişdiyi halda, Azərbaycan büdcəsində neftin qiymətinin barrel üçün sabit $100 səviyyəsində saxlanılması bu meyarın ölkə üçün əlverişli səviyyəsindən xəbər verir. Və bu, həddindən vacibdir: 2013-cü ildə Azərbaycanın Dövlət Büdcəsinin 79%-i neft bölməsinin birbaşa ödənişləri əsasında formalaşacaq.
Bu zaman Azərbaycanın Dövlət Büdcəsinin 59,3%-i ölkənin Dövlət Neft Fondunun transfertləri əsasında təmin ediləcək. Vergi daxilolmalarının ümumi həcminin də 41,2%-i də neft sektoru hesabına təmin ediləcək.
Maraqlıdır ki, gələn ildə ölkə ÜDM-də neft sektorunun xüsusi çəkisi 38,6% səviyyəsində proqnozlaşdırılır, halbuki 2012-ci il üçün bu, 43,4% səviyyəsindədir. Proqnozlara görə, gələn il neft ÜDM-nin 2,9%, bu il isə 4,5% azalması, həmçinin neftdənkənar ÜDM-in isə uyğun 11,7% və 9,6% artması gözlənilir.
Neft sektorunun ÜDM-də xüsusi çəkisinin azalmasına baxmayaraq, Azərbaycan neft-qaz hasilatının artırılmasına qayıdır. 2013-cü ildə 43,2 mln ton neft və 28,8 mlrd kubmetr səviyyəsində qaz hasilatı gözlənilir.
Sosialdan sərmayə yönüllüyə
Həmçinin, ənənəvi olaraq, büdcə proqnozlarının hazırlanması zamanı onların sosial və investisiya yönümlü olmasına, aztəminatlı ailələrin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə, ölkənin müdafiə potensialının və iqtisadi gücünün artırılmasına, energetika və ərzaq təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə, sahibkarlığın inkişafının dəstəklənməsinə, prioritet istiqamətlər üzrə və dövlətin inkişaf strategiyasına uyğun olan məqsədli dövlət proqramlarının maliyyələşdirilməsinə xüsusi diqqət yetirilirdi.
Başqa sözlərlə, büdcənin prioritetləri əvvəlki kimi qalacaq. Birinci yerdə sosial xərclər, ikinci yerdə investisiya xərcləri, üçüncü yerdə isə ölkənin müdafiə qabiliyyəti gəlir. Sosial xərclər qanunla müdafiə edilir, buna görə də onların azaldılması mümkün deyil. Ölkə ərazisinin 20%-nin qonşu Ermənistan tərəfindən işğal edildiyi bir şəraitdə müdafiə xərclərini də azaltmaq olmaz. Buna görə də neftin dünya qiymətlərinin azaldılması kimi fors-major hallarında dəyişikliklər yalnız investisiya xərcləri ilə bağlı aparıla bilər.
Rəqəmlərin dili ilə deyilsə, Azərbaycanın 2013-cü il üzrə Dövlət Büdcəsində sosial sahənin maliyyələşdirilməsi üzrə xərclər 5 mlrd manatdan çox nəzərdə tutulub ki, bu, 2012-ci il göstəricisindən 7,1% çoxdur. Maliyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 2013-cü ildə 700 min büdcə işçisinin və dövlət qulluqçusunun əməkhaqqının qaldırılması planlaşdırılıb ki, buna 240 mln manat xərclənəcək. Beləliklə, 2013-cü il üçün orta aylıq maaşın həcmi 440,3 manat səviyyəsində nəzərdə tutulur ki, illik hesablamada bu, 3,9% deməkdir.
Ümumiyyətlə, 2013-cü ildə sosial yönümlü xərclərin xüsusi çəkisi Dövlət Büdcəsi xərclərinin 25,4%-inə bərabər olacaq. Özü də sosial layihələr yalnız büdcə işçilərinin əməkhaqqının artırılmasını nəzərdə tutmur. O cümlədən, 2013-cü ildə ipoteka kreditləşdirilməsinin maliyyələşdirilməsinin, həmçinin təhsil xərclərinin önəmli şəkildə artırılması da planlaşdırılır.
Həmçinin, Azərbaycan hökuməti 6915,2 mln manat səviyyəsində və ya xərc hissəsinin 34,9%-i qədər dövlət sərmayələri planlaşdırmaqla, Dövlət Büdcəsinin investisiya fokusunu qoruyacaq. 2013-cü il üzrə Dövlət İnvestisiya Proqramında nəzərdə tutulmuş əsas inkişaf istiqamətləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən bu ilin 9 ayı üzrə ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının nəticələrinə həsr edilmiş iclasda səsləndirilib. Bu zaman o qeyd edib ki, inkişafın əsas prioritet istiqamətlərindən biri əvvəlki kimi nəqliyyat sektoru olaraq qalır. Dövlət başçısı ölkədə sürətli dəmir yollarının işə salınmasına nail olmağa çağırıb. "Nəzərə alınsa ki, yaxın zamanlarda Azərbaycan nəqliyyat sahəsində iri tranzit ölkəyə çevriləcək və Bakı - Tiflis - Qars dəmir yolunun tikintisi başa çatmaq üzrədir, deməli, Azərbaycanın dəmir yolları yüksək dünya standartlarına cavab verməlidir", - deyə dövlət başçısı bəyan edib.
Gələn il həmçinin turizm və kənd təsərrüfatı sektorlarının inkişafı gözlənilir. Hökumətdə ümid edirlər ki, Azərbaycanda aqrar sektorun inkişafı üzrə intensiv tədbirlər öz bəhrəsini 2013-cü ildə verəcək, onda iri fermer təsərrüfatları işə düşəcək və onları hektar üzrə taxıl məhsuldarlığı 50 sentnerdən çox olacaq, halbuki hazırla məhsuldarlıq 26 sentner səviyyəsindədir.
Başqa sözlə, neft gəlirləri tikintinin inkişafına, sənaye, nəqliyyat, energetika, kənd təsərrüfatı infrastrukturunun, sosial-mədəni təyinatlı qurumların və s.-in bərpasını davam etdirməyə imkan verəcək.
Bundan başqa, ilk dəfə gələn ildən başlayaraq, Azərbaycanın siyasi partiyalarına maliyyə vəsaitləri də ayrılacaq. Bütünlükdə, par-tiyalara iki milyon manat ayrılacaq. Rəsmi məlumatlara görə, başqa partiyalar seçkilərdə 3 faizlik baryeri keçə bilmədiklərindən, bu vəsaitlər Milli Məclisdə təmsil olunan 11 partiya arasında paylanacaq. Vəsait partiyaların deputat sayına uyğun olaraq bölünəcək.
Proqnoz göstəricilərindən də müşahidə olunur ki, Azərbaycanda ölkə iqtisadiyyatının artımına imkan verən amillər dəyişir və Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafı prosesində daha çox keyfiyyət dəyişiklikləri müşahidə edilir. Ümumiyyətlə, hökumətdən həm də bildirirlər ki, zaman keçdikcə iqtisadiyyatın neftdənkənar bölməsinin artım templəri təbii şəkildə azalacaq, çünki fasiləsiz olaraq neftdənkənar ÜDM-in 10 faizlik artımını təmin etmək mümkün deyil.
Ölkənin İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin hesablamalarına görə, dövlət başçısının yaxın 10 ildə ÜDM-in iki dəfə artırılması ilə bağlı qarşıya qoyduğu tapşırığın yerinə yetirlməsi üçün iqtisadiyyatın neftdənkənar bölməsi ildə orta hesabla 7%-dən bir qədər çox artmalıdır. Başlıca məsələ sabitliyi qorumaq, neft və neftdənkənar bölmələr arasında balans saxlamaqdır. Onda birinci həmişə ikinciyə fayda verər.

О чем говорят основные параметры главного экономического закона Азербайджана?
Традиционно в ноябре в стенах азербайджанского парламента стартуют дебаты вокруг проекта государственного бюджета Азербайджана. Как уже стало привычно в последние годы, основные цифры главного экономического документа вновь бьют рекорды - согласно прогнозам, доходы госбюджета вырастут на 12,4%, расходы - на 12,1%, дефицит - на 3,5%.
При этом доходы госбюджета Азербайджана прогнозируются в 19,2 млрд. манатов, расходы - в 19,8 млрд. манатов. ВВП Азербайджана в 2013 году прогнозируется на уровне 56,1 млрд. манатов, экономический рост - 5,3%.
Политика, оправданная экономикой
Итак, что, в принципе, означают приведенные выше цифры? Прежде всего то, что превышение динамики роста доходной части госбюджета Азербайджана на 2013 год над темпами роста экономики страны подтверждает тот факт, что фискальная политика будет продолжать выступать механизмом поддержки экономического роста страны. К слову, что во многих странах мира, в том числе и развитых, налогово-бюджетная политика направлена на предотвращение снижения темпов роста экономики или же сохранение ее на том же уровне. В Азербайджане же наблюдается тенденция, когда фискальная политика служит механизмом поддержки экономического роста страны.
Характерной чертой госбюджета на 2013 год является баланс между расходами и доходами, что влияет на сохранение и снижение дефицита бюджета. Даже при том, что финансовые возможности Азербайджана позволяют реализовывать бюджет без дефицита, в целях стабильности финансовой системы страны правительство продолжает формировать его с дефицитом, который на будущий год прогнозируется на уровне 1,17% ВВП. Дело в том, что дефицит госбюджета является одним из важных элементов для финансовой системы, в первую очередь для банковской, страховых компаний, так как государство выпускает в обращение государственные ценные бумаги, чтобы банки имели возможность размещать лишние ликвидные средства, находящиеся в их распоряжении. В отличие от других стран Азербайджан не увеличивает из года в год бюджетный дефицит и не забивает его деньгами от размещения ценных бумаг, а, следовательно, успешно избегает проблем, с которыми сталкиваются многие государства Европы. В 2013 году, к примеру, бюджетный дефицит предлагается финансировать за счет приватизации и доходов от размещения государственных ценных бумаг (включая размещение государственных облигаций за рубежом). Другим источником покрытия бюджетного дефицита названы остатки средств на едином казначейском счете государственного бюджета по состоянию на 1 января 2014 года.
Нефть во благо
Между тем одним из важных критериев эффективности бюджета является степень его зависимости от процессов в мировой экономике. Установление стабильной цены на нефть в размере $100 за баррель в госбюджете Азербайджана, в то время как на мировых рынках она меняется, говорит об удовлетворительном уровне этого критерия для страны. И это крайне важно: в 2013 году госбюджет Азербайджана на 79% будет сформирован из прямых выплат нефтяного сектора.
При этом 59,3% доходов госбюджета Азербайджана будут обеспечены за счет трансфертов из Государственного нефтяного фонда страны. За счет нефтяного сектора будут обеспечены и 41,2% из общего объема налоговых поступлений.
Интересно, что удельный вес нефтяного сектора в ВВП в будущем году прогнозируется на уровне 38,6% - против 43,4% в 2012 году. Согласно прогнозам, в будущем году планируется сокращение нефтяного ВВП на 2,9%, а в этом году - на 4,5%, а также рост ненефтяного ВВП на 11,7% и 9,6% соответственно.
Несмотря на снижение удельного веса нефтяного сектора в ВВП, Азербайджан возвращается к наращиванию объемов нефтегазодобычи. Производство нефти в 2013 году ожидается на уровне 43,2 млн. тонн, природного газа - 28,8 млрд. кубометров.
От социального до инвестиционного
Также традиционно при подготовке бюджетных прогнозов особое внимание уделялось их социальной и инвестиционной направленности, усилению социальной защиты малообеспеченных слоев населения, повышению оборонного потенциала страны, экономической мощи, укреплению энергетической и продовольственной безопасности, поддержке развитию предпринимательства, финансированию целевых госпрограмм в соответствии со стратегией развития государства и приоритетными направлениями.
Другими словами, приоритеты бюджета останутся теми же. На первом месте социальные расходы, на втором - инвестиционные, а на третьем - обороноспособность страны. Социальные расходы защищены законом, поэтому их сокращение невозможно. Оборонные расходы в условиях оккупации соседней Арменией 20% территорий страны также нельзя сокращать. В этой связи изменения (в случае форс-мажорных ситуаций, таких, как снижение мировых цен на нефть) могут произойти в графе инвестиционных расходов.
Говоря языком цифр, расходы на финансирование социальной сферы в госбюджете Азербайджана на 2013 год предусмотрены в размере более 5 млрд. манатов, что на 7,1% больше показателя на 2012 год. По данным Минфина, на 2013 год запланировано повышение заработной платы 700 тыс. бюджетников и госслужащих, на что будет затрачено 240 млн. манатов. Таким образом, размер среднемесячной зарплаты на 2013 год предусматривается на уровне 440,3 маната, ее рост в годовом исчислении составит 3,9%.
В общем, удельный вес социально направленных расходов в 2013 году составит 25,4% расходов госбюджета. Причем социальные проекты подразумевают не только повышение заработной платы бюджетникам. В частности, в 2013 году планируется значительное увеличение финансирования ипотечного кредитования, а также расходов на образование.
Также правительство Азербайджана сохранит инвестиционный фокус госбюджета, запланировав госинвестиции на уровне 6915,2 млн. манатов, или 34,9%, расходной части. Основные направления развития на 2013 год, которые будут учтены в Государственной инвестиционной программе на предстоящий год, президент Азербайджана Ильхам Алиев озвучил на заседании, посвященном итогам социально-экономического развития страны за 9 месяцев этого года. При этом он отметил, что одним из приоритетных вопросов развития по-прежнему будет транспортный сектор, и призвал добиться в стране функционирования скоростных железных дорог. "Если учесть, что в ближайшее время Азербайджан станет крупной транзитной страной в области транспорта, строительство железной дороги Баку - Тбилиси - Карс близится к завершению, то и железные дороги Азербайджана должны отвечать высоким мировым стандартам", - заявил глава государства.
В будущем году также ожидается развитие секторов туризма и сельского хозяйства. В правительстве надеются, что интенсивные меры по развитию аграрного сектора в Азербайджане принесут свои плоды в 2013 году, когда заработают крупные фермерские хозяйства, урожайность в которых будет не ниже 50 центнеров на гектар, тогда как сейчас она находится на уровне 26 центнеров.
Другими словами, нефтедоходы позволят продолжить развитие строительства и реконструкции промышленной, транспортной, энергетической, сельскохозяйственной и другой инфраструктуры, учреждений социально-культурного назначения и т.д.
Кроме того, впервые в следующем году политическим партиям Азербайджана будут выделены финансовые средства. Партиям в целом будет выделено два миллиона манатов. Согласно официальным данным, в связи с тем, что другим политическим партиям не удалось преодолеть 3-процентный барьер на выборах, эти средства будут распределены между представленными в Милли меджлисе 11 партиями. Распределение будет производиться по числу депутатов от партий.
Как прослеживается из прогнозных показателей, в Азербайджане меняются факторы, способствующие росту экономики страны, и в процессе развития азербайджанской экономики все больше прослеживаются качественные изменения. Впрочем, в правительстве также указывают на то, что с течением времени темпы роста ненефтяного сектора экономики естественным образом будут снижаться, поскольку бесконечный 10-процентный рост ненефтяного ВВП невозможен.
Согласно подсчетам Министерства экономического развития страны, для выполнения поставленной главой государства задачи по удвоению ВВП в последующие 10 лет ненефтяной сектор экономики должен расти в среднем на чуть более 7% в год. Главное - сохранить стабильность и суметь удержать баланс между нефтяным и ненефтяным секторами. И тогда первый будет всегда приносить пользу второму.