Azərbaycanın əsas iqtisadi qanununun başlıca parametrləri nə vəd edir?
Ənənəvi olaraq noyabr ayında Azərbaycan Parlamentində ölkənin 2013-cü il üçün Dövlət Büdcəsi layihəsi ətrafında müzakirələr başlayacaq. Son illərdə belə alışılıb ki, əsas iqtisadi sənədin başlıca rəqəmləri yenidən rekord vurur - proqnozlara görə, Dövlət Büdcəsinin gəlirləri 12,4%, xərcləri 12,1%, kəsr 3,5% artacaq.
Bu zaman Dövlət Büdcəsinin gəlirləri 19,2 mlrd manat, xərcləri isə 19,8 mlrd manat səviyyəsində proqnozlaşdırılır. 2013-cü il üçün Azərbaycan ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) 56,1 mlrd manat, iqtisadi artımının isə 5,3% manat səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır.
İqtisadiyyata əsaslanan siyasət
Beləliklə, prinsipcə yuxarıda göstərilən rəqəmlər nə deməkdir? Hər şeydən öncə, 2013-cü il Azərbaycanın Dövlət Büdcəsinin gəlir hissəsinin artım dinamikasının yüksəldilməsi göstərir ki, fiksal siyasət ölkədə iqtisadi artımı dəstəkləmə mexanizmi kimi çıxış etməkdə davam edəcək. Yeri gəlmişkən, dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən inkişaf etmiş ölkələrdə vergi-büdcə siyasəti iqtisadiyyatın artım templərinin azalmasının qarşısını almağa və ya eyni səviyyədə saxlamağa yönəlib. Azərbaycanda elə bir meyil müşahidə edilir ki, fiskal siyasət ölkənin iqtisadi artımının dəstək mexanizmi rolunu oynayır.
2013-cü il Dövlət Büdcəsinin əsas cəhəti gəlirlər və xərclər arasında balansın olmasıdır ki, bu da büdcə kəsrinin saxlanılmasına və azaldılmasına təsir göstərir. Azərbaycanın maliyyə imkanları büdcəni kəsrsiz gerçəkləşdirməyə imkan verdiyi halda, ölkənin maliyyə sisteminin sabitləşməsi məqsədi ilə hökumət onu kəsrlə formalaşdırmaqda davam edir və bu, gələn il üçün ÜDM-in 1,17% səviyyəsində proqnozlaşdırılır. Məsələ bundadır ki, Dövlət Büdcəsinin kəsiri maliyyə, ilk növbədə isə bank sistemi və sığorta şirktələri üçün çox vacib elementlərdən biridir. Çünki dövlət dövriyyəyə dövlət qiymətli kağızlarını buraxır ki, banklar sərəncamlarında olan artıq likvid vəsaitlərini yerləşdirmək imkanı qazansınlar.
Başqa ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycan ildən-ilə büdcə kəsrini artırmır və onu yerləşdirilmiş qiymətli kağızlardan gələn pullar hesabına genişləndirmir, uyğun olaraq Avropanın çox sayda dövlətlərinin üzləşdiyi problemlərdən uğurla yan keçə bilir. 2013-cü ildə misal üçün büdcə kəsrini özəlləşdirmədən və dövlət qiymətli kağızlarının yerləşdirilməsindən (o cümlədən, dövlət istiqrazlarının xaricdə yerləşdirilməsindən) gələn gəlirlər hesabına maliyyələşdirilməsi təklif edilir. Büdcə kəsrinin örtülməsinin başqa mənbəyi kimi isə 1 yanvar 2014-cü il durumuna Dövlət Büdcəsinin vahid xəzinədarlıq hesabında qalmış qalıq vəsaitlər göstərilir.
Neftdən rifah üçün
Bununla yanaşı, büdcənin effektivliyinin vacib meyarlarından biri də onun dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslərdən asılılıq dərəcəsidir. Dünya bazarlarında neft qiymətləri dəyişdiyi halda, Azərbaycan büdcəsində neftin qiymətinin barrel üçün sabit $100 səviyyəsində saxlanılması bu meyarın ölkə üçün əlverişli səviyyəsindən xəbər verir. Və bu, həddindən vacibdir: 2013-cü ildə Azərbaycanın Dövlət Büdcəsinin 79%-i neft bölməsinin birbaşa ödənişləri əsasında formalaşacaq.
Bu zaman Azərbaycanın Dövlət Büdcəsinin 59,3%-i ölkənin Dövlət Neft Fondunun transfertləri əsasında təmin ediləcək. Vergi daxilolmalarının ümumi həcminin də 41,2%-i də neft sektoru hesabına təmin ediləcək.
Maraqlıdır ki, gələn ildə ölkə ÜDM-də neft sektorunun xüsusi çəkisi 38,6% səviyyəsində proqnozlaşdırılır, halbuki 2012-ci il üçün bu, 43,4% səviyyəsindədir. Proqnozlara görə, gələn il neft ÜDM-nin 2,9%, bu il isə 4,5% azalması, həmçinin neftdənkənar ÜDM-in isə uyğun 11,7% və 9,6% artması gözlənilir.
Neft sektorunun ÜDM-də xüsusi çəkisinin azalmasına baxmayaraq, Azərbaycan neft-qaz hasilatının artırılmasına qayıdır. 2013-cü ildə 43,2 mln ton neft və 28,8 mlrd kubmetr səviyyəsində qaz hasilatı gözlənilir.
Sosialdan sərmayə yönüllüyə
Həmçinin, ənənəvi olaraq, büdcə proqnozlarının hazırlanması zamanı onların sosial və investisiya yönümlü olmasına, aztəminatlı ailələrin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə, ölkənin müdafiə potensialının və iqtisadi gücünün artırılmasına, energetika və ərzaq təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə, sahibkarlığın inkişafının dəstəklənməsinə, prioritet istiqamətlər üzrə və dövlətin inkişaf strategiyasına uyğun olan məqsədli dövlət proqramlarının maliyyələşdirilməsinə xüsusi diqqət yetirilirdi.
Başqa sözlərlə, büdcənin prioritetləri əvvəlki kimi qalacaq. Birinci yerdə sosial xərclər, ikinci yerdə investisiya xərcləri, üçüncü yerdə isə ölkənin müdafiə qabiliyyəti gəlir. Sosial xərclər qanunla müdafiə edilir, buna görə də onların azaldılması mümkün deyil. Ölkə ərazisinin 20%-nin qonşu Ermənistan tərəfindən işğal edildiyi bir şəraitdə müdafiə xərclərini də azaltmaq olmaz. Buna görə də neftin dünya qiymətlərinin azaldılması kimi fors-major hallarında dəyişikliklər yalnız investisiya xərcləri ilə bağlı aparıla bilər.
Rəqəmlərin dili ilə deyilsə, Azərbaycanın 2013-cü il üzrə Dövlət Büdcəsində sosial sahənin maliyyələşdirilməsi üzrə xərclər 5 mlrd manatdan çox nəzərdə tutulub ki, bu, 2012-ci il göstəricisindən 7,1% çoxdur. Maliyyə Nazirliyinin məlumatına görə, 2013-cü ildə 700 min büdcə işçisinin və dövlət qulluqçusunun əməkhaqqının qaldırılması planlaşdırılıb ki, buna 240 mln manat xərclənəcək. Beləliklə, 2013-cü il üçün orta aylıq maaşın həcmi 440,3 manat səviyyəsində nəzərdə tutulur ki, illik hesablamada bu, 3,9% deməkdir.
Ümumiyyətlə, 2013-cü ildə sosial yönümlü xərclərin xüsusi çəkisi Dövlət Büdcəsi xərclərinin 25,4%-inə bərabər olacaq. Özü də sosial layihələr yalnız büdcə işçilərinin əməkhaqqının artırılmasını nəzərdə tutmur. O cümlədən, 2013-cü ildə ipoteka kreditləşdirilməsinin maliyyələşdirilməsinin, həmçinin təhsil xərclərinin önəmli şəkildə artırılması da planlaşdırılır.
Həmçinin, Azərbaycan hökuməti 6915,2 mln manat səviyyəsində və ya xərc hissəsinin 34,9%-i qədər dövlət sərmayələri planlaşdırmaqla, Dövlət Büdcəsinin investisiya fokusunu qoruyacaq. 2013-cü il üzrə Dövlət İnvestisiya Proqramında nəzərdə tutulmuş əsas inkişaf istiqamətləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən bu ilin 9 ayı üzrə ölkənin sosial-iqtisadi inkişafının nəticələrinə həsr edilmiş iclasda səsləndirilib. Bu zaman o qeyd edib ki, inkişafın əsas prioritet istiqamətlərindən biri əvvəlki kimi nəqliyyat sektoru olaraq qalır. Dövlət başçısı ölkədə sürətli dəmir yollarının işə salınmasına nail olmağa çağırıb. "Nəzərə alınsa ki, yaxın zamanlarda Azərbaycan nəqliyyat sahəsində iri tranzit ölkəyə çevriləcək və Bakı - Tiflis - Qars dəmir yolunun tikintisi başa çatmaq üzrədir, deməli, Azərbaycanın dəmir yolları yüksək dünya standartlarına cavab verməlidir", - deyə dövlət başçısı bəyan edib.
Gələn il həmçinin turizm və kənd təsərrüfatı sektorlarının inkişafı gözlənilir. Hökumətdə ümid edirlər ki, Azərbaycanda aqrar sektorun inkişafı üzrə intensiv tədbirlər öz bəhrəsini 2013-cü ildə verəcək, onda iri fermer təsərrüfatları işə düşəcək və onları hektar üzrə taxıl məhsuldarlığı 50 sentnerdən çox olacaq, halbuki hazırla məhsuldarlıq 26 sentner səviyyəsindədir.
Başqa sözlə, neft gəlirləri tikintinin inkişafına, sənaye, nəqliyyat, energetika, kənd təsərrüfatı infrastrukturunun, sosial-mədəni təyinatlı qurumların və s.-in bərpasını davam etdirməyə imkan verəcək.
Bundan başqa, ilk dəfə gələn ildən başlayaraq, Azərbaycanın siyasi partiyalarına maliyyə vəsaitləri də ayrılacaq. Bütünlükdə, par-tiyalara iki milyon manat ayrılacaq. Rəsmi məlumatlara görə, başqa partiyalar seçkilərdə 3 faizlik baryeri keçə bilmədiklərindən, bu vəsaitlər Milli Məclisdə təmsil olunan 11 partiya arasında paylanacaq. Vəsait partiyaların deputat sayına uyğun olaraq bölünəcək.
Proqnoz göstəricilərindən də müşahidə olunur ki, Azərbaycanda ölkə iqtisadiyyatının artımına imkan verən amillər dəyişir və Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafı prosesində daha çox keyfiyyət dəyişiklikləri müşahidə edilir. Ümumiyyətlə, hökumətdən həm də bildirirlər ki, zaman keçdikcə iqtisadiyyatın neftdənkənar bölməsinin artım templəri təbii şəkildə azalacaq, çünki fasiləsiz olaraq neftdənkənar ÜDM-in 10 faizlik artımını təmin etmək mümkün deyil.
Ölkənin İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin hesablamalarına görə, dövlət başçısının yaxın 10 ildə ÜDM-in iki dəfə artırılması ilə bağlı qarşıya qoyduğu tapşırığın yerinə yetirlməsi üçün iqtisadiyyatın neftdənkənar bölməsi ildə orta hesabla 7%-dən bir qədər çox artmalıdır. Başlıca məsələ sabitliyi qorumaq, neft və neftdənkənar bölmələr arasında balans saxlamaqdır. Onda birinci həmişə ikinciyə fayda verər.

What do the basic parameters of Azerbaijan’s main economic law say?
Traditionally, in November, the Azerbaijani parliament starts debates on the draft state budget of Azerbaijan for 2013. As has become customary in recent years, the main figures of the main economic document broke the record again - according to forecasts, the budget revenues will grow by 12.4 per cent, expenditure - by 12.1 per cent and deficit - by 3.5 per cent.
The revenues of the state budget of Azerbaijan are projected at 19.2 billion manats and expenses - at 19.8 billion. Azerbaijan's GDP in 2013 is projected at 56.1 billion manats and economic growth - at 5.3 per cent.
Policy justified by the economy
So what do the above figures mean, in principle? First of all, the excess of the dynamics of growth in the revenues of Azerbaijan's state budget for 2013 over the pace of the country's economic growth confirms that the fiscal policy will continue to be a mechanism to maintain economic growth. By the way, in many countries, including in developed countries, the fiscal policy is designed to prevent the slowdown of the economy or keep it at the same level. In Azerbaijan, there is a tendency when the fiscal policy serves as a mechanism to maintain economic growth.
A characteristic feature of the state budget for 2013 is the balance between expenditure and revenues, which affects the conservation and reduction of the budget deficit. Even though the financial resources of Azerbaijan make it possible to implement the budget without a deficit, to ensure the stability of the country's financial system, the government continues to shape it with a deficit, which is projected at 1.17 per cent of GDP next year. The matter is that the budget deficit is one of the important elements for the financial system, especially the banking system and insurance companies, as the government issues government securities so that banks are able to place their excess liquid assets. Unlike other countries, Azerbaijan does not increase the budget deficit from year to year and does not fill it with money from the placement of securities, and thus successfully avoids the problems faced by many countries in Europe. In 2013, for example, the budget deficit will be funded from privatization and proceeds of government securities (including the placement of government bonds abroad). Another source for filling the budget deficit is the remains of funds in the single treasury account of the state budget as of 1 January 2014.
Oil for benefit
Meanwhile, one of the important criteria of budget efficiency is the degree of its dependence on the processes in the world economy. The establishment of a stable oil price of $ 100 per barrel in the state budget of Azerbaijan, while it is changing on global markets, testifies to the satisfactory level of this criterion for the country. And this is important: in 2013, direct payments from the oil sector will account for 79 per cent of Azerbaijan's state budget.
At the same time, 59.3 per cent of Azerbaijan's budget revenues will be provided from transfers from the country's State Oil Fund. The oil sector will help provide 41.2 per cent of total tax revenues.
Interestingly, the share of the oil sector in next year's GDP is projected at 38.6 per cent - against 43.4 per cent in 2012. It is predicted that next year it is planned to decrease oil GDP by 2.9 per cent, and this year - by 4.5 per cent and increase non-oil GDP by 11.7 and 9.6 per cent respectively.
Despite the decline in the share of the oil sector in GDP, Azerbaijan is returning to higher oil and gas production. Oil production in 2013 is expected to reach 43.2 million tonnes and natural gas - 28.8 billion cubic metres.
From socially-oriented to investment
Also, by tradition, while preparing budget forecasts, special attention was paid to their social and investment focus, strengthening of social protection of the poor, increasing the country's defence potential and economic power, boosting energy and food security, support for business development, financing of targeted state programmes in line with the strategy of state development and priority areas.
In other words, the budget priorities will remain the same. First place is taken by social costs, second place - investment and third place - defence. Social spending is protected by the law and cannot be reduced. As neighbouring Armenia has occupied 20 per cent of the country's territory, defence spending cannot be reduced either. In this regard, changes (in the event of a force majeure situation such as a decline in world oil prices) may occur in the paragraph on investment spending.
Speaking in the language of figures, expenses on the social sphere in the state budget of Azerbaijan for 2013 are planned to be more than 5 billion manats, which is 7.1 per cent more than in 2012. According to the Ministry of Finance, in 2013 it is planned to increase salaries for 700,000 public sector employees and civil servants, on which 240 million manats will be spent. Thus, the average monthly salary for 2013 is planned to be at the level of 440.3 manats, and its annual growth will be 3.9 per cent.
In general, the total share of social expenses in 2013 will account for 25.4 per cent of budget expenditure. And social projects involve not only an increase in the wages of public sector employees. Specifically, in 2013, it is planned to significantly increase mortgage funding and education expenses.
Also, the government of Azerbaijan will retain the investment focus of the state budget, planning state investment at 6,915.2 million manats, or 34.9 per cent of expenditure. The main fields of development in 2013, which will be included in the State Investment Programme for the upcoming year, were announced by Azerbaijani President Ilham Aliyev at a meeting dedicated to the country's socioeconomic development in the first nine months of this year. He noted that one of the priorities of development will still be the transport sector and called for high-speed railways to be launched in the country. "If we consider that in the near future, Azerbaijan will become a major transit country in the field of transport and the construction of the Baku - Tbilisi - Kars railway is nearing completion, Azerbaijani railways should also meet high international standards," the head of state said.
Next year tourism and agriculture are also expected to develop. The government hopes that the intensive efforts to develop the agricultural sector in Azerbaijan will bear fruit in 2013, when large farms get off the ground and yield no less than 50 quintals per hectare, whereas the current figure is 26 quintals.
In other words, oil revenues will make it possible to continue the development of the construction and reconstruction of industrial, transport, energy, agriculture and other infrastructure facilities, social and cultural institutions, etc.
In addition, for the first time next year political parties of Azerbaijan will be allocated funds. Parties will be allocated two million manats in total. According to official figures, due to the fact that other political parties failed to overcome the 3-per-cent barrier in the elections, these funds will be distributed among the 11 parties represented in the parliament. The distribution will be carried out based on the number of deputies from parties.
As we can observe from the forecast indicators, the factors contributing to the growth of the economy are changing in Azerbaijan, and in the process of the development of the Azerbaijani economy, there are more and more quality changes. However, the government also suggests that over time, the rate of growth in the non-oil sector of the economy will naturally decline as an endless 10-per-cent growth in non-oil GDP is impossible.
According to estimates of the Ministry of Economic Development, to accomplish the task of doubling the GDP in the next 10 years set by the head of state, the non-oil sector of the economy needs to grow by an average of over 7 per cent a year. The main thing is to maintain stability and to be able to keep the balance between the oil and non-oil sectors. And then the former will always benefit the latter.