ÇİN "SƏDDİ" ÇAT VERİR
Avropada 2008-ci ildən davam edən borc böhranı, hətta Çinin möhkəm iqtisadi gövdəsini də laxladıb və belə görünür ki, o, çat verir - dünyanın ABŞ-dan sonra ikinci iqtisadiyyatı dərin tənəzzül yaşayır.
Son 30 il ərzində Çin iqtisadiyyatının artımı, orta hesabla, ildə 10% təşkil edib. Əgər 2009-2010-cu illərdə ölkə az və ya çox uğurla avrozona ölkələrinin durumunun mənfi təsirinə müqavimət göstərə bilirdisə, 2011-ci ildən başlayaraq "dünya iqtisadiyyatını böhrandan kənara dartan lokomotiv" özü yerində saymağa başladı. 2012-ci ilin üçüncü rübündə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) artım dinamikası son 3,5 il üzrə ən aşağı oldu. Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) milli statistika bürosu məlumat verib ki, bu rüb ərzində ölkə ÜDM-i keçən ilin uyğun dövrünə baxanda 7,4%  artıb (ikinci rübdə isə 7,6%) olmuşdu.
"Yumşaq" eniş
Milli statistika bürosu, həmçinin Çin logistika və satınalmalar federasiyası tərəfindən 31 sahəyə aid 820 iri şirkət arasında aparılmış sorğu əsasında 1 oktyabr tarixinə dərc edilmiş məlumatlara görə, sənayedə işgüzar fəallıq indeksi "PMI Manufacturing" sentyabrda azalmağa davam edib və  49,8 bənd təşkil edib ki, bu, ardıcıl olaraq ikinci dəfə 50%-dən aşağı göstəricidir.
Dünyanın ikinci iqtisadiyyatı durmadan enişə doğru gedir, amma o da var ki, bu, hələlik idarə olunan "yumşaq" enişdir. Bu arada, Dünya Bankının (DB) ekspertləri Çinin və bütövlükdə Cənub-Şərqi Asiyanın iqtisadi artım proqnozlarını pisləşdiriblər. Əgər 2011-ci ildə toplam məhsul 9,3% artmışdısa, bu il  DB sanır ki, artım 7,7% təşkil edəcək.
Xaricdə Çin məhsullarına tələbatın və sərmayələrin azalması ağır yük kimi ölkə ÜDM-ni geriyə dartır. Səma dövlətinin ticarət balansının strukturunda idxal və ixrac həcmlərinin artım templəri, demək olar ki, sıfra bərabərdir. Eyni zamanda, ölkəyə sərmayə axını azalmaqda davam edir. Çin Ticarət Nazirliyinin məlumatına görə, xarici yatırımlar göstəricisinin azalması artıq üçüncü aydır davam edir. ÇXR-in iri valyuta rezervinə ($3,2 trln) malik olmasına baxmayaraq, onun daxili bazarın stimullaşdırılması üçün işlədilməsi yeni inflyasiya dalğasına gətirə bilər.
Bundan başqa, pullar xarici, xüsusilə də Amerika istiqrazlarına yatırılıb. İkinci rübdə xarici dövlət borcu $34 mlrd artıb və $785,17 mlrd.-a çatıb. Daxili borclanma da az deyil. Çin Ticarət-Sənaye Bankının məlumatına görə, martın əvvəlinə dövlət borcu $2,78 trln və ölkə ÜDM-nin 43%-i qədər olub (müqayisə üçün -  2010-cu ildə o, $1,03 trln təşkil etmişdi).
Demək olmaz ki, hakimiyyət bir sıra Avropa ekspertlərinin iddia etdiyi kimi, bütün baş verənləri "şərq sakitliyi ilə" müşahidə edir. 2012-ci ilin iyun ayından Mərkəzi Bankın uçot dərəcəsi iki dəfə aşağı salınıb ki, bu da özəl bölmənin yükünü azaltmağa yardımçı olub, həmçinin bank rezervləri həcmlərinə tələblər, az qala, üç dəfəyə qədər azaldılıb. İqtisadiyyatın canlandırılması məqsədilə Çin hakimiyyəti infrastruktur layihələrinə $150 mlrd həcmində sərmayə yatırılacağı barədə elan veriblər.
Çin hakimiyyətinin daxili tələbatı stimullaşdırmaq üzrə səyləri, belə görünür ki, öz bəhrəsini verir - bu ilin sentyabr ayında sənaye istehsalı 2011-ci ilin sentyabr ayına baxanda 9,2%, pərakəndə satışlar isə 14,2%  artıb. Ancaq "Qırmızı Əjdaha"nın canlanma əlamətləri elə də inamlı deyil ki, onun bütün dünyadakı tərəfdaşları sakitləşə bilsinlər. Çinlilər də durumun yaxşılaşması barədə elə də xüsusi optimizm nümayiş etdirmirlər.
Çinin kommersiya nazirinin müavini Çjun Şan jurnalistlərə aşağıdakıları bildirib: "Proqnozlara görə, Avropa Birliyində iqtisadi durumun önəmli səviyyədə yaxşılaşması gözlənilmir. Biz ikitərəfli ticarətin perspektivlərinə optimizmlə baxa bilmərik". Misal üçün, avqust ayında Çindən Avropaya ixracat 2011-ci ilin uyğun ayına baxanda 12,7% azalıb və bu, artıq üç aydır ardıcıl müşahidə edilir. "Çində yavaşıma gözlənildiyindən, daha irimiqyaslı və davamlı oldu. Durum biz bir neçə həftə öncə müşahidə etdiyimizdən köklü şəkildə fərqlənir", - deyə "Asia Sentry Advisory"nin böyük iqtisadçısı Qlenn Maqua bildirir.
Dünyaya təsiri
Əslində, "ÇXR-in iqtisadi artımının yavaşıması dünyanın qalan hissəsi üçün nə qədər təhlükəlidir?" - sualının özü məntiqsiz görünür.  Dəfələrlə deyilib ki, Çin dünyanın 1,34 milyard əhalisi olan ikinci iqtisadiyyatıdır. Buna görə də statistik məlumatlar əsasında bu ölkədə baş verən böhranın onun iqtisadi tərəfdaşlarına potensial təsirlərini müəyyən etməyə cəhd göstərmək daha doğru olardı.
Amerikanın nüfuzlu çinşünaslarından biri Con Feyrbenk (1907-1991) Çini "hər kvadratmetrinə dünyanın istənilən yeri ilə müqayisədə ən çox insan faciəsi və ən az yoxlanılmış fakt düşən jurnalistika arzusu və statistika dəhşəti" adlandırmışdı. Bu gün də çox sayda Qərb iqtisadçıları Səma dövlətinin iqtisadiyyatının durumunu təhlil edərkən Feyrbenki yada salırlar, böyük ehtimalla bununla da gələcək üçün proqnozlarını sığortalayırlar.
XX yüzilliyin 80-ci illərinin əvvəllərində Çin əhalisinin nəhəng sayda olmasına baxmayaraq, dünya iqtisadiyyatı fəzasında aşağı yerlərin birində idi. 30 illik ardıcıl inkişaf hesabına Çin iqtisadiyyatı gerçək möcüzə yaratdı, önəmli uğurlar qazandı və dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin elitasına daxil oldu. Avropa və  ABŞ bazarları inanılmaz məhsuldarlığa malik nəhəng sənaye maşını yaradıblar. Ancaq bumeranq geri qayıdır və Çin iqtisadiyyatının dünya əhəmiyyəti onun struktur problemlərini qlobal problemlərə çevirir.
Bu aksiomdur, Çin iqtisadiyyatında artım templərinin düşməsi bütün qalan dünya üçün ixrac sifarişlərinin  azalması deməkdir. Dünyanın güclü iqtisadiyyatları - ABŞ və Avropa iqtisadiyyatları üçün potensial təsir heç də abstrakt deyil, yetərincə hiss ediləndir. Misal üçün, "Nike" şirkəti bəyan edib ki, onun Çindəki anbarları məhsulla doludur. Oxşar vəziyyətə "McDonald's", "Caterprillar", "Procter&Gamble Co" və s. də düşüb.
Çin iqtisadiyyatının son 30 ildə sürətli artımı, əmək haqqının artırılması və bank kreditlərinin durmadan artması iri əmlak bazarı yaradıb. Və indi Çin əmlak bazarının tənəzzülü qlobal problemə çevrilib. "GK Dragonomics" şirkətinin araşdırmasına görə, 2012-ci ildə Asiya nəhənginin tikinti bazarı dünyanın polada olan tələbatının 40%-ni və misə olan tələbatının 10%-ni formalaşdırıb. Əlbəttə, Çin tərəfindən tələbatın azalması istehsalçılar üçün ağır zərbə oldu, poladın, dəmir filizinin və kömürün qiymətinin düşməsi ilə nəticələnib. Son üç ildə ilk dəfə olaraq dağ-mədən sahəsi üzrə dünya lideri, İngiltərə-Avstraliya şirkəti "BHP Billiton" şirkəti təmiz gəlirinin 34,7% azalması barədə məlumat yayıb.
Çin iqtisadi artımının yavaşımasının dünya iqtisadiyyatına mənfi təsiri barədə daha çox nümunə göstərmək olar. Xarici bazarlara bağlılıq, xarici enerji qaynaqlarından asılılıq qlobal böhranın gəlməsi ilə gur artım illərində nəzərə çarpma-yan çox problemləri üzə çıxardı.
Bir şey aydındır ki, bir neçə mürəkkəb il ərzində dünya iqtisadiyyatını öz arxasınca dartan bir iqtisadiyyat artıq həkimdən xəstəyə çevrilir. Həm də elə gəlir ki, bu ölkə yalnız iqtisadi deyil, həm də siyasi "müalicə prosedurları"na ehtiyac duyur.
"AB - Çin" rəhbərləri səviyyəsində sentyabrda keçirilmiş görüşdə Brüssel ümid edib ki, vəziyyətin düzəldilməsi üçün Pekin fəal şəkildə öz iri qızıl-valyuta  ehtiyatlarından istifadə edə bilər. "Market Securities"dən Vimal Popat yazır: "Səma dövləti AB-nin həcminə görə ikinci ticarət tərədaşıdır,  AB isə Çinin ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. Bundan başqa, unutmaq olmaz ki, Pekinin valyuta ehtiyatlarının böyük hissəsi (25%-i) avroda saxlanılır".
Beləliklə, tamamilə aydındır ki, öz iqtisadiyyatının dəstəklənməsi üçün Çin istər-istəməz pul xərcləməlidir. Noyabrda Çin Kommunist Partiyasının qurultayı olacaq və o zaman ölkə rəhbərliyi dəyişdirilməlidir. Böyük ehtimalla, siyasi kursun dəyişməsindən danışmağa dəyməz, amma beynəlxalq toplum dünyanın ikinci iqtisadiyyatının sağlamlaşdırılması üçün daha həlledici addımlar gözləyir.

CHINESE “WALL” CRACKS
The debt crisis in Europe since 2008 has loosened even the solid economic framework in China and it seems that has formed a crack - the second in the world after the US economy is in deep decline.
Over the past 30 years, China's economic growth has averaged 10% per year. If in 2009-2010 the country could still more or less successfully resist the negative impact of the situation in the euro area, starting from 2011, the "locomotive pulling the global economy out of crisis" he began to slip. The GDP growth in the third quarter of 2012 was the lowest over the past 3.5 years. As reported by the National Bureau of Statistics of China, this quarter GDP increased by 7.4% (in the second quarter by 7.6%) compared to the same period last year.
The "soft" landing
According to the data the National Bureau of Statistics and the Federation of Logistics and Purchases published on 1 October based on a survey of the largest 820 companies from 31 industries in China, the index of business activity in the industry, PMI Manufacturing, continued to slip in September and was 49.8 points, which was the second in a row value below 50% .
The second largest economy of the world is increasingly slowing down, but so far this is a controlled "soft" landing. On top of all, the experts of the World Bank downgraded the growth outlook of China's economy, and with it the entire region of South-East Asia. While in 2011 GDP increased by 9.3%, this year, according to the World Bank, the increase will be 7.7%.
The drop in demand for Chinese products abroad and falling investment constitute a heavy load that pulls back the country's GDP. The growth rates of exports and imports in the structure of the balance of trade of China is close to zero. At the same time, investment in the country continues to decline too. According to the Ministry of Commerce of China, declines in foreign investment continues for the third consecutive month. Despite the fact that China has huge foreign exchange reserves ($ 3.2 trillion) using them to stimulate the domestic market is fraught with a new round of inflation. In addition, the money is in foreign, especially American, bonds. In the second quarter of the foreign debt rose by $34 billion and reached $ 785.17 billion. Domestic debt is no less impressive. According to the Industrial and Commercial Bank of China, the national debt at the beginning of March 2012 was $ 2.78 trillion, or 43% of GDP (for comparison - in 2010 it was $ 1.03 trillion.).
We cannot say that the government, as some European experts maintain, is watching all these phenomena" with the Oriental calm". Since June 2012 the Central Bank's discount rate was halved, which helped to reduce the burden on the private sector. Also the requirement for the amount of bank reserves was slashed almost three times over. In order to revitalize the economy the Chinese government announced the investment in infrastructure projects to the tune of $150 billion
The Chinese authorities' efforts to stimulate domestic consumption, it seems, are paying off. The industrial production in September this year increased compared to September 2011 by 9.2%, while retail sales increased by 14.2%. However, signs of recovery of the Red Dragon are still not convincing enough to reassure its partners around the world. The Chinese, too, lack much optimism about improvement of the situation. Deputy Minister of Commerce Zhong Shan told reporters the following: "It is projected that no significant improvement in the economic situation in the EU is expected. We can not be optimistic about the prospects of bilateral trade." For example, China's exports to Europe in August fell by 12.7% compared to 2011, and this is for the third month in a row. "The slowdown in China has been more extensive and prolonged than expected. The situation is completely different from what we saw a few weeks ago, "- says senior economist of Asia Sentry Advisory, Glenn Magua.
Impact on the world
Although in itself the question "what threat does the economic slowdown in China pose to the rest of the world?" seems illogical, as has been said, China is the second largest economy with the population of 1.340 billion people. Therefore we will still try, based on statistical data, to determine the potential impact of the crisis in that country on its economic partners.
One of the largest American Sinologists, John Fairbank (1907-1991), called China "a dream of journalists and a nightmare of statisticians, where one square mile has more human tragedies and less reliable facts, than anywhere else in the world." Today, many Western economists to analyze the state of the economy China cite Fairbank, in all probability, in order to insure their predictions for the future.
In the early 80-ies of XX century China, despite the huge number of people, occupied a modest niche in the global economic environment. Over 30 years, the rapid development of China's economy has created a genuine miracle, made impressive progress and entered the world's elite of developed countries. European and US markets have generated a huge industrial machine with incredible performance. However, the boomerang returns, and now the global importance of the Chinese economy turns its local structural problems into global ones.
It is an axiom - the decline in the rate of growth of the Chinese economy means reduced export orders for the rest of the world. Potential impacts on the strongest economies in the world - in Europe and the United States - is not abstract, but quite palpable. For example, Nike company said its stores in China are already filled with goods. McDonald's, Caterprillar, Procter & Gamble Co In find themselves in a similar situation...
The rapid growth of the Chinese economy over the past 30 years, wage increases and unchecked growth of bank loans have generated a giant real estate market. And the fall in the Chinese real estate market has become a global problem. Indeed, according to a study by GK Dragonomics, in 2012 the construction market of the Asian giant formed 40% of the world steel demand and 10% of the demand for copper. Naturally, the reduction in demand from China will be a painful blow to producers and result in a fall in steel prices, iron ore and coal. For the first time in 3 years the world's leading mining British-Australian BHP Billiton reported a decline in net profit by 34.7%.
One can cite many examples of the negative impact of China's economic growth slowdown on the world economy. Attachment to external markets, dependence on external sources of energy with the onset of the global crisis have exposed many of the problems that were not visible in the years of rapid growth.
One thing is clear, the economy which pulled the global economy for a few difficult years is itself turning from a doctor to a patient. And it seems that the country needs not only in economic but also political "cures".
At the September meeting of the heads of "EU - China" Brussels hoped that Beijing may make greater use of its vast gold reserves to improve the situation. Vimal Popat of Market Securities writes, "China is the second largest trading partner of the EU, but the EU is the largest trading partner of China. Also, let's not forget that the lion's share of foreign exchange reserves in Beijing (about 25%) is stored in the euro".
Thus, it is clear that to maintain its own economy China will still have to fork out. In November, the Congress of the Communist Party of China will be held and there should be a change of the government. A change in the political course policy is not on the cards, but the world is waiting for more decisive steps for the recovery of the second economy in the world.