ÇİN "SƏDDİ" ÇAT VERİR
Avropada 2008-ci ildən davam edən borc böhranı, hətta Çinin möhkəm iqtisadi gövdəsini də laxladıb və belə görünür ki, o, çat verir - dünyanın ABŞ-dan sonra ikinci iqtisadiyyatı dərin tənəzzül yaşayır.
Son 30 il ərzində Çin iqtisadiyyatının artımı, orta hesabla, ildə 10% təşkil edib. Əgər 2009-2010-cu illərdə ölkə az və ya çox uğurla avrozona ölkələrinin durumunun mənfi təsirinə müqavimət göstərə bilirdisə, 2011-ci ildən başlayaraq "dünya iqtisadiyyatını böhrandan kənara dartan lokomotiv" özü yerində saymağa başladı. 2012-ci ilin üçüncü rübündə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) artım dinamikası son 3,5 il üzrə ən aşağı oldu. Çin Xalq Respublikasının (ÇXR) milli statistika bürosu məlumat verib ki, bu rüb ərzində ölkə ÜDM-i keçən ilin uyğun dövrünə baxanda 7,4%  artıb (ikinci rübdə isə 7,6%) olmuşdu.
"Yumşaq" eniş
Milli statistika bürosu, həmçinin Çin logistika və satınalmalar federasiyası tərəfindən 31 sahəyə aid 820 iri şirkət arasında aparılmış sorğu əsasında 1 oktyabr tarixinə dərc edilmiş məlumatlara görə, sənayedə işgüzar fəallıq indeksi "PMI Manufacturing" sentyabrda azalmağa davam edib və  49,8 bənd təşkil edib ki, bu, ardıcıl olaraq ikinci dəfə 50%-dən aşağı göstəricidir.
Dünyanın ikinci iqtisadiyyatı durmadan enişə doğru gedir, amma o da var ki, bu, hələlik idarə olunan "yumşaq" enişdir. Bu arada, Dünya Bankının (DB) ekspertləri Çinin və bütövlükdə Cənub-Şərqi Asiyanın iqtisadi artım proqnozlarını pisləşdiriblər. Əgər 2011-ci ildə toplam məhsul 9,3% artmışdısa, bu il  DB sanır ki, artım 7,7% təşkil edəcək.
Xaricdə Çin məhsullarına tələbatın və sərmayələrin azalması ağır yük kimi ölkə ÜDM-ni geriyə dartır. Səma dövlətinin ticarət balansının strukturunda idxal və ixrac həcmlərinin artım templəri, demək olar ki, sıfra bərabərdir. Eyni zamanda, ölkəyə sərmayə axını azalmaqda davam edir. Çin Ticarət Nazirliyinin məlumatına görə, xarici yatırımlar göstəricisinin azalması artıq üçüncü aydır davam edir. ÇXR-in iri valyuta rezervinə ($3,2 trln) malik olmasına baxmayaraq, onun daxili bazarın stimullaşdırılması üçün işlədilməsi yeni inflyasiya dalğasına gətirə bilər.
Bundan başqa, pullar xarici, xüsusilə də Amerika istiqrazlarına yatırılıb. İkinci rübdə xarici dövlət borcu $34 mlrd artıb və $785,17 mlrd.-a çatıb. Daxili borclanma da az deyil. Çin Ticarət-Sənaye Bankının məlumatına görə, martın əvvəlinə dövlət borcu $2,78 trln və ölkə ÜDM-nin 43%-i qədər olub (müqayisə üçün -  2010-cu ildə o, $1,03 trln təşkil etmişdi).
Demək olmaz ki, hakimiyyət bir sıra Avropa ekspertlərinin iddia etdiyi kimi, bütün baş verənləri "şərq sakitliyi ilə" müşahidə edir. 2012-ci ilin iyun ayından Mərkəzi Bankın uçot dərəcəsi iki dəfə aşağı salınıb ki, bu da özəl bölmənin yükünü azaltmağa yardımçı olub, həmçinin bank rezervləri həcmlərinə tələblər, az qala, üç dəfəyə qədər azaldılıb. İqtisadiyyatın canlandırılması məqsədilə Çin hakimiyyəti infrastruktur layihələrinə $150 mlrd həcmində sərmayə yatırılacağı barədə elan veriblər.
Çin hakimiyyətinin daxili tələbatı stimullaşdırmaq üzrə səyləri, belə görünür ki, öz bəhrəsini verir - bu ilin sentyabr ayında sənaye istehsalı 2011-ci ilin sentyabr ayına baxanda 9,2%, pərakəndə satışlar isə 14,2%  artıb. Ancaq "Qırmızı Əjdaha"nın canlanma əlamətləri elə də inamlı deyil ki, onun bütün dünyadakı tərəfdaşları sakitləşə bilsinlər. Çinlilər də durumun yaxşılaşması barədə elə də xüsusi optimizm nümayiş etdirmirlər.
Çinin kommersiya nazirinin müavini Çjun Şan jurnalistlərə aşağıdakıları bildirib: "Proqnozlara görə, Avropa Birliyində iqtisadi durumun önəmli səviyyədə yaxşılaşması gözlənilmir. Biz ikitərəfli ticarətin perspektivlərinə optimizmlə baxa bilmərik". Misal üçün, avqust ayında Çindən Avropaya ixracat 2011-ci ilin uyğun ayına baxanda 12,7% azalıb və bu, artıq üç aydır ardıcıl müşahidə edilir. "Çində yavaşıma gözlənildiyindən, daha irimiqyaslı və davamlı oldu. Durum biz bir neçə həftə öncə müşahidə etdiyimizdən köklü şəkildə fərqlənir", - deyə "Asia Sentry Advisory"nin böyük iqtisadçısı Qlenn Maqua bildirir.
Dünyaya təsiri
Əslində, "ÇXR-in iqtisadi artımının yavaşıması dünyanın qalan hissəsi üçün nə qədər təhlükəlidir?" - sualının özü məntiqsiz görünür.  Dəfələrlə deyilib ki, Çin dünyanın 1,34 milyard əhalisi olan ikinci iqtisadiyyatıdır. Buna görə də statistik məlumatlar əsasında bu ölkədə baş verən böhranın onun iqtisadi tərəfdaşlarına potensial təsirlərini müəyyən etməyə cəhd göstərmək daha doğru olardı.
Amerikanın nüfuzlu çinşünaslarından biri Con Feyrbenk (1907-1991) Çini "hər kvadratmetrinə dünyanın istənilən yeri ilə müqayisədə ən çox insan faciəsi və ən az yoxlanılmış fakt düşən jurnalistika arzusu və statistika dəhşəti" adlandırmışdı. Bu gün də çox sayda Qərb iqtisadçıları Səma dövlətinin iqtisadiyyatının durumunu təhlil edərkən Feyrbenki yada salırlar, böyük ehtimalla bununla da gələcək üçün proqnozlarını sığortalayırlar.
XX yüzilliyin 80-ci illərinin əvvəllərində Çin əhalisinin nəhəng sayda olmasına baxmayaraq, dünya iqtisadiyyatı fəzasında aşağı yerlərin birində idi. 30 illik ardıcıl inkişaf hesabına Çin iqtisadiyyatı gerçək möcüzə yaratdı, önəmli uğurlar qazandı və dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin elitasına daxil oldu. Avropa və  ABŞ bazarları inanılmaz məhsuldarlığa malik nəhəng sənaye maşını yaradıblar. Ancaq bumeranq geri qayıdır və Çin iqtisadiyyatının dünya əhəmiyyəti onun struktur problemlərini qlobal problemlərə çevirir.
Bu aksiomdur, Çin iqtisadiyyatında artım templərinin düşməsi bütün qalan dünya üçün ixrac sifarişlərinin  azalması deməkdir. Dünyanın güclü iqtisadiyyatları - ABŞ və Avropa iqtisadiyyatları üçün potensial təsir heç də abstrakt deyil, yetərincə hiss ediləndir. Misal üçün, "Nike" şirkəti bəyan edib ki, onun Çindəki anbarları məhsulla doludur. Oxşar vəziyyətə "McDonald's", "Caterprillar", "Procter&Gamble Co" və s. də düşüb.
Çin iqtisadiyyatının son 30 ildə sürətli artımı, əmək haqqının artırılması və bank kreditlərinin durmadan artması iri əmlak bazarı yaradıb. Və indi Çin əmlak bazarının tənəzzülü qlobal problemə çevrilib. "GK Dragonomics" şirkətinin araşdırmasına görə, 2012-ci ildə Asiya nəhənginin tikinti bazarı dünyanın polada olan tələbatının 40%-ni və misə olan tələbatının 10%-ni formalaşdırıb. Əlbəttə, Çin tərəfindən tələbatın azalması istehsalçılar üçün ağır zərbə oldu, poladın, dəmir filizinin və kömürün qiymətinin düşməsi ilə nəticələnib. Son üç ildə ilk dəfə olaraq dağ-mədən sahəsi üzrə dünya lideri, İngiltərə-Avstraliya şirkəti "BHP Billiton" şirkəti təmiz gəlirinin 34,7% azalması barədə məlumat yayıb.
Çin iqtisadi artımının yavaşımasının dünya iqtisadiyyatına mənfi təsiri barədə daha çox nümunə göstərmək olar. Xarici bazarlara bağlılıq, xarici enerji qaynaqlarından asılılıq qlobal böhranın gəlməsi ilə gur artım illərində nəzərə çarpma-yan çox problemləri üzə çıxardı.
Bir şey aydındır ki, bir neçə mürəkkəb il ərzində dünya iqtisadiyyatını öz arxasınca dartan bir iqtisadiyyat artıq həkimdən xəstəyə çevrilir. Həm də elə gəlir ki, bu ölkə yalnız iqtisadi deyil, həm də siyasi "müalicə prosedurları"na ehtiyac duyur.
"AB - Çin" rəhbərləri səviyyəsində sentyabrda keçirilmiş görüşdə Brüssel ümid edib ki, vəziyyətin düzəldilməsi üçün Pekin fəal şəkildə öz iri qızıl-valyuta  ehtiyatlarından istifadə edə bilər. "Market Securities"dən Vimal Popat yazır: "Səma dövləti AB-nin həcminə görə ikinci ticarət tərədaşıdır,  AB isə Çinin ən böyük ticarət tərəfdaşıdır. Bundan başqa, unutmaq olmaz ki, Pekinin valyuta ehtiyatlarının böyük hissəsi (25%-i) avroda saxlanılır".
Beləliklə, tamamilə aydındır ki, öz iqtisadiyyatının dəstəklənməsi üçün Çin istər-istəməz pul xərcləməlidir. Noyabrda Çin Kommunist Partiyasının qurultayı olacaq və o zaman ölkə rəhbərliyi dəyişdirilməlidir. Böyük ehtimalla, siyasi kursun dəyişməsindən danışmağa dəyməz, amma beynəlxalq toplum dünyanın ikinci iqtisadiyyatının sağlamlaşdırılması üçün daha həlledici addımlar gözləyir.

КИТАЙСКАЯ «СТЕНА» ДАЛА ТРЕЩИНУ
Продолжающийся с 2008 года долговой кризис в Европе расшатал даже твердый экономический каркас Китая и, похоже, он дал трещину - вторая в мире после США экономика переживает глубокий спад.
На протяжении последних 30 лет рост экономики КНР составлял в среднем 10% в год. Если в 2009-2010 годах страна еще могла более или менее успешно сопротивляться отрицательному воздействию ситуации в Еврозоне, то, начиная с 2011 года, "локомотив, тянущий мировую экономику из кризиса", сам начал буксовать. Динамика роста ВВП в третьем квартале 2012 года стала минимальной за последние 3,5 года. Как сообщило национальное бюро статистики КНР, в этом квартале ВВП страны увеличился на 7,4% (во втором квартале было 7,6%) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
"Мягкая" посадка
Согласно опубликованным 1 октября данным Национального бюро статистики и Федерации логистики и закупок Китая на основе опроса крупнейших 820 компаний из 31 отрасли, индекс деловой активности в промышленности PMI Manufactu-ring в сентябре продолжил сокращение и составил 49,8 пункта, что стало вторым подряд значением ниже 50%.
Вторая экономика мира все отчетливее идет на посадку, правда, пока на управляемую, "мягкую" посадку. Вдобавок ко всему эксперты Всемирного банка ухудшили прогноз роста экономики Китая и вместе с ним для всего региона Юго-Восточной Азии. Если в 2011 году валовый продукт увеличился на 9,3%, то в этом году, считает ВБ, рост составит 7,7%.
Падение спроса на китайскую продукцию за рубежом и сокращение инвестиций тяжелым грузом тянут ВВП страны назад. Темпы роста объема экспорта и импорта в структуре торгового баланса Поднебесной близки к нулю. Одновременно и приток инвестиций в страну продолжает сокращаться. Согласно данным министерства коммерции Китая, снижение показателя иностранных вложений продолжается третий месяц подряд. Несмотря на то, что КНР обладает огромным валютным резервом ($3,2 трлн.), использовать его для стимулирования внутреннего рынка чревато новым витком инфляции. Кроме того, деньги вложены в иностранные, прежде всего американские, облигации. Во втором квартале внешний государственный долг вырос на $34 млрд. и достиг отметки $785,17 млрд. Не менее внушительна и внутренняя задолженность. По данным Торгово-промышленного банка Китая, госдолг на начало марта 2012 года составил $2,78 трлн., или 43% ВВП страны (для сравнения - в 2010 году он составил $1,03 трлн.).
Нельзя сказать, что власти, как утверждают некоторые европейские эксперты, "с восточным спокойствием" наблюдают за всеми этими явлениями. С июня 2012 года учетная ставка Центробанка была снижена вдвое, что помогло уменьшить нагрузку на частный сектор, также было снижено требование к объемам банковских резервов чуть ли не втрое. В целях оживления экономики китайские власти объявили об инвестициях в инфраструктурные проекты в объеме $150 млрд.
Усилия властей Китая по стимулированию внутреннего потребления, похоже, приносят свои плоды - промышленное производство в сентябре нынешнего года выросло по сравнению с сентябрем 2011 года на 9,2%, а розничные продажи увеличились на 14,2%. Однако признаки оживления Красного дракона все же не настолько убедительны, чтобы успокоить его партнеров по всему миру. Сами китайцы тоже без особого оптимизма смотрят на улучшение ситуации. Заместитель министра коммерции КНР Чжун Шань заявил журналистам буквально следующее: "По прогнозам, значительного улучшения экономической ситуации в ЕС не ожидается. Мы не можем с оптимизмом смотреть на перспективы двусторонней торговли". К примеру, китайский экспорт в Европу в августе упал на 12,7% по сравнению с 2011 годом, и это происходит третий месяц подряд. "Замедление в Китае оказалось более масштабным и продолжительным, чем ожидалось. Ситуация кардинально отличается от той, что мы наблюдали всего несколько недель назад", - утверждает старший экономист Asia Sentry Advisory Гленн Магуа.
Влияние на мир
Хотя сам по себе вопрос "А чем грозит замедление роста экономики в КНР остальному миру?" кажется нелогичным, - как уже было сказано, Китай - это вторая по экономике страна с 1,340-миллиардным населением. Поэтому все же попытаемся на основе статистических данных определить потенциальное воздействие кризиса в этой стране на ее экономических партнеров.
Один из крупнейших китаеведов Америки Джон Фейрбэнк (1907-1991) назвал Китай "мечтой журналиста и кошмаром статистика, где на одну квадратную милю приходится больше человеческих трагедий и меньше достоверных фактов, чем где-либо еще в мире". И сегодня многие западные экономисты при анализе состояния экономики Поднебесной цитируют Фэйрбэнка, по всей вероятности, для страховки своих прогнозов на будущее.
В начале 80-х годов ХХ столетия Китай, несмотря на огромную численность населения, занимал скромную нишу в мировом экономическом пространстве. За 30 лет стремительного развития китайская экономика совершила подлинное чудо, достигла впечатляющих успехов и вошла в мировую элиту развитых стран. Рынки Европы и США породили огромную индустриальную машину с невероятной производительностью. Однако бумеранг возвращается, и теперь мировая значимость экономики Китая превращает ее собственные структурные проблемы в глобальные.
Это аксиома - спад темпов роста китайской экономики означает сокращение экспортных заказов для всего остального мира. Потенциальное воздействие на сильнейшие экономики мира - Европы и США - вовсе не абстрактно, а достаточно ощутимое. К примеру, компания Nike заявила, что ее склады в Китае уже заполнены товарами. В аналогичном положении и McDonald's, Caterprillar, Procter&Gamble Co…
Стремительный рост экономики Китая за последние 30 лет, повышение заработной платы и безудержный рост банковских кредитов породили огромный рынок недвижимости. И нынешнее падение китайского рынка недвижимости стало глобальной проблемой. Ведь, согласно исследованию компании GK Dragonomics, в 2012 году строительный рынок азиатского гиганта формировал 40% мирового спроса на сталь и 10% спроса на медь. Естественно, снижение спроса со стороны Китая больно ударило по производителям и привело к падению цен на сталь, железную руду и уголь. Впервые за 3 года мировой лидер горнодобывающей отрасли англо-австралийская BHP Billiton сообщила о снижении чистой прибыли на 34,7%.
Можно привести еще немало примеров отрицательного влияния спада роста экономики Китая на мировую экономику. Привязанность к внешним рынкам, зависимость от внешних источников энергии с наступлением глобального кризиса обнажили многие проблемы, которые были незаметны в годы бурного роста.
Ясно одно, экономика, тянувшая за собой мировую экономику в течение нескольких непростых лет, сама превращается из доктора в больного. И кажется, что страна нуждается не только в экономических, но еще и в политических "лечебных процедурах".
На сентябрьской встрече на уровне руководителей ЕС - Китай Брюссель выразил надежду, что Пекин может активнее использовать свой огромный золотовалютный запас для выправления ситуации. Вимал Попат из Market Securities пишет: "Поднебесная - второй по величине торговый партнер ЕС, но и ЕС - крупнейший торговый партнер Китая. Кроме того, давайте не забывать, что львиная доля валютных резервов Пекина (около 25%) хранится в евро".
Таким образом, совершенно очевидно, что для поддержания собственной экономики Китаю все же придется раскошелиться. В ноябре состоится съезд Компартии Китая, где должна произойти смена руководства страны. Об изменении политического курса, скорее всего, говорить не приходится, однако мир ждет более решительных шагов для оздоровления второй экономики мира.