Ukraynada keçirilmiş parlament seçkisi bir sıra sürprizlərlə yadda qaldı
Ukraynada növbəti parlament seçkisi arxada qaldı. Mərkəzi Seçki Komissiyası seçkinin nəticələrini oktyabrın 28-də keçirilmiş səsvermədən 2 həftə sonra rəsmən elan edəcək. Amma artıq 5%-lik baryeri aşaraq parlamentə düşmüş partiyalar bəllidir: hakim Regionlar Partiyası, müxalifətin birləşmiş "Batkivşşina" bloku, Kommunist Partiyası, boks üzrə dünya çempionu Vitali Kliçkonun UDAR partiyası və seçkinin əsas sürprizi - ultramillətçi "Azadlıq" partiyası.
Səsvermənin gedişini çoxlu sayda müxtəlif ölkə və beynəlxalq təşkilat nümayəndəsi müşahidə edib. Onların qiymətləndirməsi əsasən yüksəkdir. Sabiq baş nazir Yuliya Timoşenkonun həbsi ilə əlaqədar rəsmi Kiyevə həm Qərb, həm də Rusiya tərəfindən ciddi təzyiqlərin olduğunu nəzərə alsaq, bu, Ukrayna hökuməti üçün son dərəcə vacib idi. Ukraynanın gələn ildən ATƏT-ə sədrlik etməli olması da önəmli amildir. Seçici fəallığının zəif olmasına baxmayaraq, hökumət səsvermənin şəffaflığını təmin etməyə çalışıb.
Bütün bunlarla yanaşı, analitiklərin səsvermənin gedişi və seçkinin nəticəsi ilə bağlı mövqeləri birmənalı deyil. Çoxları böyük rəqabətin, qüvvələr balansının olduğuna, yeni partiyaların irəliləməsinə diqqət çəksə də, manipulyasiyalar, inzibati resurslardan istifadə və seçicilərin pulla ələ alınması haqda danışanlar da var. Demək olar ki, bütün ekspertlərin fikri bir məqamla bağlı tam üst-üstə düşür: Ukrayna parlamentinə düşməyə nail olmuş bütün partiyaları qalib hesab etmək olar.
Regionlar Partiyası üçün bu seçki xüsusi əhəmiyyət daşıyırdı. Prezident üçün Ukrayna reallığında qanunverici və icraedici hakimiyyətin birgə işləməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etməsi ilə yanaşı, bir çox ekspertlər bu parlament seçkisinin qarşıdan gələn prezident seçkisi üçün sanki bir test olduğu qənaətindədir. 2015-ci ildə Regionlar Partiyasının lideri Viktor Yanukoviç güman ki, ikinci müddətə prezident seçilməyə cəhd edəcək. "Regionçular"ın qazandığı səslərlə müxalifətə verilmiş səslər arasında uçurumu nəzərə aldıqda demək olar ki, elektoratın Ukraynanın hazırkı hakimiyyətinə inamı davam edir.
Maraqlıdır ki, son 10-15 ildə Ukraynada hakim partiyalar parlament seçkisində yalnız üçüncülüklə kifayətlənməli olub. Başqa sözlə, parlament seçkilərində seçicilər səslərini müxalifət partiyalarına veriblər. Bu tendensiyanı nəzərə alsaq, Regionlar Partiyası özünü əminliklə son seçkinin qalibi saya bilər.
Bununla yanaşı, onu da nəzərə almaq lazımdır ki, prezident seçkisi zamanı müxalifət namizədinə nisbətən Yanukoviçə verilmiş səslərin faizi indikindən daha çox idi. Yəni, hazırkı prezidentin ölkəyə rəhbərliyi dövründə hakim partiya tərəfdarlarının bir hissəsini itirib. Onun üçün daha bir narahatedici məqam ölkənin ciddi iqtisadi böhran astanasında olmasıdır. Hər halda, mütəxəssislər bu fikirdədir. Bunun fonunda prezident seçkisi yaxınlaşdıqca, hazırkı hakimiyyətin reytinqi azalır.
Əsas müxalif qüvvə olan "Batkivşşina" da özünü qalib saya bilər. Blokun Qərbin ictimai təşkilatları və KİV tərəfindən siyasi qurbana çevrilmiş lideri Yuliya Timoşenko həbsdə olsa da, onun partiyadaşları qarşıya qoyulmuş vəzifənin öhdəsindən gəlməyi bacarıb. "Batkivşşina" 20%-dən artıq səs toplayıb. Doğrudur, bu faiz daha yüksək ola bilərdi. Amma partiyanın seçki kampaniyasında bir ənənəvi çatışmazlıq da var idi. Hakimiyyəti çox yaxşı tənqid edən, seçicilərin onu dəstəkləməməsi üçün səbəbləri əsaslı şəkildə göstərən Timoşenkonun silahdaşları xalqa niyə məhz onlara səs verməli olduqlarını izah edə bilməyib. Yəni, həmişə olduğu kimi, "Batkivşşina" seçki kampaniyasını mənfilik üzərində qurub. Ukrayna siyasətində isə populizm çoxdan dəbdən düşdüyü üçün seçici hər dəfə eyni şeyləri eşitməkdən bezib.
Yəqin ki, seçkidə Ukrayna Kommunist Partiyasının üçüncü yeri tutması heç kəs üçün sensassiya olmayıb. Çünki ölkədə həmişə kommunistlərin sabit, dayanıqlı elektoratı var. Bunlar Sovet İttifaqı dövrünü xatırlayan yaşlı nəsil, həmçinin Ukraynanın cənub, cənub-şərq əyalətlərinin Regionlar Partiyasından bu və ya digər səbəbdən narazı olan sakinləridir. Üstəlik, ekspertlər hesab edir ki, kommunistlər kifayət qədər mahir seçki kampaniyası aparıb. Onlar hakimiyyəti konstruktiv şəkildə tənqid etməklə yanaşı, nə qədər paradoksal olsa da, tam yeni, maraqlı platforma ilə çıxış ediblər.
Bir məqam da nəzərdən qaçırılmamalıdır ki, bütün dünyada, xüsusilə Avropada iqtisadi böhranın dərinləşməsi ilə qatı solçu və sağçı ideologiyalar populyarlığını sürətlə artırır. Amma analitkilər hesab edir ki, Ukraynada yeni parlamentin fəaliyyətə başlaması ilə kommunistlər "regionçular"la birləşəcək; bu, baş verməsə belə, onlar heç bir halda əsas müxalifətin tərəfinə keçməyəcək.
Artıq qeyd olunduğu kimi, son seçkinin daha bir fərqləndirici cəhəti Ali Radaya 2 yeni siyasi qüvvənin düşməsidir. Bunlar UDAR və "Azadlıq" partiyalarıdır.
Hazırkı siyasi opponentlərindən fərqli olaraq, boks üzrə dünya çempionu və UDAR-ın lideri Vitali Kliçko siyasi mübarizəyə yeni qoşulub. Nisbətən yeni müxalifət olan, adı ləkələnməmiş Kliçko müxalifətin ənənəvi fiqurları və şuarlarından çoxdan bezmiş seçiciləri özünə cəlb edə bilib. İlk dəfə parlament seçkisinə qatılmış Kliçkonun real qələbə qazanmasına hansısa səviyyədə bu məqam da kömək edib. Ekspertlər hesab edir ki, UDAR parlamentdə praqmatik mövqe nümayiş etdirəcək. Kliçkonun Regionlar Partiyası ilə mümkün ittifaqı onun gənc və perspektivli siyasətçi kimi 2015-ci ilin prezident seçkisindəki şanslarını məhv edə bilər. Eyni səbəbdən Kliçkonun "Azadlıq" partiyası ilə yaxınlaşması da inandırıcı deyil.
Ultramillətçi "Azadlıq" partiyasına gəlincə, 10%-dən bir qədər az səs toplamış bu siyasi qüvvənin Ali Radaya düşməsi seçkinin ən böyük sensassiyasıdır. Amma bunun obyektiv səbəbləri də var. Budəfəki seçkidə bülletenlərdən "hamının əleyhinə" bəndi götürülmüşdü. Elektoratın böyük hissəsini bezdirmiş siyasi çəkişmələr, əbədi böhranlar, intriqalar dövründə ultramillətçi "Azadlıq" partiyasına səs verilməsi seçicilərin parlamentdə yeni qüvvələr görmək istəyindən başqa bir şey deyil. Eyni fikri Kliçkonun partiyası haqda da demək olar.
Buraya Ukraynanın qərb əyalətlərində, xüsusilə Lvovda millətçilik ideyalarının həmişə populyar olduğunu da əlavə etmək olar. "Azadlıq" partiyasının lideri Tyaqnibok da əslən məhz Lvovdandır. O, çıxışlarında dəfələrlə açıq antisemit və anti-Rusiya bəyanatları səsləndirib.
Bununla yanaşı, ekspertlər "Azadlıq"ın 5%-lik baryeri aşa bilməsində gizli səbəblərin də olduğunu düşünür. Hələ bir neçə il əvvəl bu təşkilatın Ukraynanın siyasi meydanında yeni peyda olduğu vaxt belə bir xəbər yayılmışdı ki, hakim Regionlar Partiyası qərbpərəst müxalifətin elektoratını parçalamaq üçün "Azadlıq"a ən müxtəlif formalarda dəstək verir. Yeni siyasi təşkilata maddi-texniki sahədə dəstək verməklə, onun populyarlaşmasına kömək etməklə sonda ənənəvi müxalifətin elektoratından 5-10%-in "Azadlıq"a tərəf keçməsinə nail olub. Təsdiqlənməməiş məlumatlara görə, hətta "Azadlıq" lideri Tyaqnibok ilə prezident Yanukoviç arasında görüş də olub. Halbuki, Tyaqnibok prezidentə impiçment elan olunması təşəbbüsü ilə çıxış edə biləcəklərini bildirib.
Deyilənlərin doğru və ya yanlış olmasına baxmayaraq, dünənədək marginal siyasi qüvvə sayılan partiya parlamentdə öz fraksiyasını yaratmaq hüququ qazanıb.
Bu yerdə istər-istəməz 30-cu illərin əvvəllərində Almaniyada tanınmamış siyasi qüvvənin ozamankı hakimiyyətlə danışıqlar aparması, sonradan isə müttəfiqlərini xaincəsinə aldadaraq təxribat və zorakılıq yolu ilə hakimiyyətə gəlməsi yada düşür. O zaman bu, heç kim üçün, heç almanların özləri üçün də yaxşı nəticələr verməmişdi… Ümid edək ki, tarix təkrarlanmayacaq. Qərblə Rusiya arasında olan Ukrayna müstəqilliyini və ərazi bütövlüyünü qorumaq üçün yalnız öz gücünə arxalanmalıdır. İqtisadi durğunluq və xarici təzyiqlər fonunda ukraynalılar radikal liderlər və ideyaların arxasınca gedə bilər.

ELECTIONS WITHOUT LOSERS
Ukraine has held regular elections to the parliament. Officially, the Central Election Commission will announce the results two weeks after the vote held on 28 October. But we can already say that, having overcome the 5-per-cent barrier, the following parties made it into the parliament: the ruling Party of Regions, the united opposition bloc Fatherland, the Communist Party, the UDAR party led by world boxing champion Vitaliy Klitschko, and ultra-nationalist Freedom - the main "surprise" of the election.
The voting process was monitored by a large number of representatives of various countries and international organizations. Their assessment of the elections was generally high, which is very important for the Ukrainian authorities, given the pressure both from the West and Russia over the arrest of former Prime Minister Yulia Tymoshenko. An important factor is also that next year Ukraine should chair the OSCE. Despite the low turnout, the authorities tried to ensure the transparency of the voting process.
Along with that, the view of analysts about the course and results of the election is controversial, of course. While many focus on the presence of strong competition, the balance of forces and the promotion of new political parties, there are statements about manipulation, use of administrative resources and vote-buying. However, most experts agree that all the parties that were able to get into the Ukrainian parliament can be considered the winners of the elections.
For the Party of Regions, this election was of special significance. Apart from the fact that the functioning of the government in Ukrainian realities and the consolidation of the legislative and executive branches of power are important for the incumbent president, many experts refer to this election as a kind of test for the upcoming presidential elections. In 2015, Viktor Yanukovych, who is a candidate from the Party of Regions, is likely to try to get re-elected for a second term. Given the gap in votes between the regionals and the opposition, one can argue about the electorate's long-time confidence in the Ukrainian authorities.
It is quite remarkable that over the last 10-15 years, the ruling party has come only third in parliamentary elections. In other words, in legislative elections, voters gave their votes to opposition political parties. And breaking that trend, the Party of Regions has the right to consider itself the winner.
However, one cannot ignore the fact that during the presidential race, Yanukovych received more votes than his party did now. That is to say under the current Ukrainian president, the ruling party still lost some of its supporters. Another troubling aspect is that the country, according to experts, is on the verge of a serious economic crisis, and the closer the presidential elections, the lower the rating of the current government.
The main opposition force - the Fatherland, too, can consider itself a winner. Despite the fact that the leader of the bloc, Yulia Tymoshenko, whom Western public organizations and media have made a political martyr, could not be at the head of the political force, her henchmen coped with the task and gained more than 20 per cent of the vote. Yes, the result of the Fatherland could be higher. But the party's campaign had one traditional drawback. Criticizing the current government very well and explaining why people should not vote for it, Tymoshenko's supporters were not able to explain to the people why they should elect them. That is to say, as always, the Fatherland built its campaign on negative things. And as populism has long reached its apotheosis in Ukrainian politics, the voters are simply tired of hearing the same thing.
Perhaps, the third place of the Communist Party of Ukraine was not a sensation for anyone, because the CPU has had a stable electorate since the very beginning - people of older age, who remember the Soviet era, as well as residents of the southern and south-eastern regions of Ukraine, who, for one reason or another, are disappointed in the Party of Regions. On this basis, according to experts, the communists had quite a clever campaign, where they were able to constructively criticize the government and, no matter how paradoxical it is, offered a new and interesting platform.
We should not forget that with the growing economic crisis around the world, mainly in Europe, extreme left and right ideologues are gaining popularity. But analysts say that after the start of the new parliamentary, the communists will forge an alliance with the regionals and will certainly not join the opposition supporters.
As already mentioned, another feature of the recent parliamentary elections in Ukraine is that the parliament includes two new political forces - UDAR and Freedom.
In contrast to his current political opponents, the world boxing champion and leader of UDAR, Vitaliy Klitschko, got involved in the political struggle quite recently. A relatively new opposition figure in the political arena of Ukraine with the reputation of an unsullied politician attracted Ukrainian voters, who have long become tired of the traditional figures and slogans in the opposition. To some extent, this helped Klitschko, who ran in the parliamentary elections for the first time, to achieve a real victory. According to experts, UDAR will take a pragmatic position in the parliament. Klitschko's alliance with the Party of Regions is able to destroy his chances of a young and promising politician in the presidential election of 2015. For similar reasons, Klitschko is unlikely to align himself with the Freedom party.
As for ultra-nationalist Freedom, the fact that this political force, which gained just under 10 per cent of the vote, made it into the parliament is the biggest sensation of this election. However, there are objective reasons for that. The "against all" point was removed in this election. At a time of political shocks, perpetual crises and intrigues, of which an impressive part of the electorate is pretty tired, voting for nationalist Freedom is nothing other than a desire to see new forces similar to Klitschko in the parliament. It may be added that the idea of nationalism has always been popular in the western regions of Ukraine, including Lviv, the hometown of the Freedom leader Tyahnybok, who has repeatedly made public anti-Semitic and anti-Russian statements in his speeches. In the era of the crisis of liberal post-modernism, there is a rise in national chauvinism, though only slight, around the world and in Ukraine as well.
However, behind the scenes there is a reason why ultra-right Freedom was able to overcome the 5-per-cent barrier, experts say. A few years ago when this organization only appeared on the Ukrainian political scene, there were rumours that the ruling party itself - the Party of Regions - supported Freedom in various forms in order to split the electorate of the pro-Western opposition. Helping them in financial and technical terms and in "promotion", the ruling party managed to split the traditional opposition and take away from 5 to 10 per cent of its votes. According to unconfirmed rumours, there was even a meeting between the Freedom leader Tyahnybok and President Yanukovych, whom the fledgling opposition leader threatens with impeachment. Whether this is true or not, the political force, which was considered marginal until yesterday, could create its own faction in parliament.
One unwittingly recalls Germany in the early 1930's, when a little-known political force was in talks with the then government and later came to power treacherously betraying its allies with provocations and violence. It is no secret to anyone, including to the Germans themselves, that it did not end well... Let's hope that history does not repeat itself this time. Located between the West and Russia, Ukraine is forced to rely on its own forces to protect its independence and territorial integrity. In the period of economic stagnation and external pressure, Ukrainians may follow radical leaders and ideas.