Ukraynada keçirilmiş parlament seçkisi bir sıra sürprizlərlə yadda qaldı
Ukraynada növbəti parlament seçkisi arxada qaldı. Mərkəzi Seçki Komissiyası seçkinin nəticələrini oktyabrın 28-də keçirilmiş səsvermədən 2 həftə sonra rəsmən elan edəcək. Amma artıq 5%-lik baryeri aşaraq parlamentə düşmüş partiyalar bəllidir: hakim Regionlar Partiyası, müxalifətin birləşmiş "Batkivşşina" bloku, Kommunist Partiyası, boks üzrə dünya çempionu Vitali Kliçkonun UDAR partiyası və seçkinin əsas sürprizi - ultramillətçi "Azadlıq" partiyası.
Səsvermənin gedişini çoxlu sayda müxtəlif ölkə və beynəlxalq təşkilat nümayəndəsi müşahidə edib. Onların qiymətləndirməsi əsasən yüksəkdir. Sabiq baş nazir Yuliya Timoşenkonun həbsi ilə əlaqədar rəsmi Kiyevə həm Qərb, həm də Rusiya tərəfindən ciddi təzyiqlərin olduğunu nəzərə alsaq, bu, Ukrayna hökuməti üçün son dərəcə vacib idi. Ukraynanın gələn ildən ATƏT-ə sədrlik etməli olması da önəmli amildir. Seçici fəallığının zəif olmasına baxmayaraq, hökumət səsvermənin şəffaflığını təmin etməyə çalışıb.
Bütün bunlarla yanaşı, analitiklərin səsvermənin gedişi və seçkinin nəticəsi ilə bağlı mövqeləri birmənalı deyil. Çoxları böyük rəqabətin, qüvvələr balansının olduğuna, yeni partiyaların irəliləməsinə diqqət çəksə də, manipulyasiyalar, inzibati resurslardan istifadə və seçicilərin pulla ələ alınması haqda danışanlar da var. Demək olar ki, bütün ekspertlərin fikri bir məqamla bağlı tam üst-üstə düşür: Ukrayna parlamentinə düşməyə nail olmuş bütün partiyaları qalib hesab etmək olar.
Regionlar Partiyası üçün bu seçki xüsusi əhəmiyyət daşıyırdı. Prezident üçün Ukrayna reallığında qanunverici və icraedici hakimiyyətin birgə işləməsinin böyük əhəmiyyət kəsb etməsi ilə yanaşı, bir çox ekspertlər bu parlament seçkisinin qarşıdan gələn prezident seçkisi üçün sanki bir test olduğu qənaətindədir. 2015-ci ildə Regionlar Partiyasının lideri Viktor Yanukoviç güman ki, ikinci müddətə prezident seçilməyə cəhd edəcək. "Regionçular"ın qazandığı səslərlə müxalifətə verilmiş səslər arasında uçurumu nəzərə aldıqda demək olar ki, elektoratın Ukraynanın hazırkı hakimiyyətinə inamı davam edir.
Maraqlıdır ki, son 10-15 ildə Ukraynada hakim partiyalar parlament seçkisində yalnız üçüncülüklə kifayətlənməli olub. Başqa sözlə, parlament seçkilərində seçicilər səslərini müxalifət partiyalarına veriblər. Bu tendensiyanı nəzərə alsaq, Regionlar Partiyası özünü əminliklə son seçkinin qalibi saya bilər.
Bununla yanaşı, onu da nəzərə almaq lazımdır ki, prezident seçkisi zamanı müxalifət namizədinə nisbətən Yanukoviçə verilmiş səslərin faizi indikindən daha çox idi. Yəni, hazırkı prezidentin ölkəyə rəhbərliyi dövründə hakim partiya tərəfdarlarının bir hissəsini itirib. Onun üçün daha bir narahatedici məqam ölkənin ciddi iqtisadi böhran astanasında olmasıdır. Hər halda, mütəxəssislər bu fikirdədir. Bunun fonunda prezident seçkisi yaxınlaşdıqca, hazırkı hakimiyyətin reytinqi azalır.
Əsas müxalif qüvvə olan "Batkivşşina" da özünü qalib saya bilər. Blokun Qərbin ictimai təşkilatları və KİV tərəfindən siyasi qurbana çevrilmiş lideri Yuliya Timoşenko həbsdə olsa da, onun partiyadaşları qarşıya qoyulmuş vəzifənin öhdəsindən gəlməyi bacarıb. "Batkivşşina" 20%-dən artıq səs toplayıb. Doğrudur, bu faiz daha yüksək ola bilərdi. Amma partiyanın seçki kampaniyasında bir ənənəvi çatışmazlıq da var idi. Hakimiyyəti çox yaxşı tənqid edən, seçicilərin onu dəstəkləməməsi üçün səbəbləri əsaslı şəkildə göstərən Timoşenkonun silahdaşları xalqa niyə məhz onlara səs verməli olduqlarını izah edə bilməyib. Yəni, həmişə olduğu kimi, "Batkivşşina" seçki kampaniyasını mənfilik üzərində qurub. Ukrayna siyasətində isə populizm çoxdan dəbdən düşdüyü üçün seçici hər dəfə eyni şeyləri eşitməkdən bezib.
Yəqin ki, seçkidə Ukrayna Kommunist Partiyasının üçüncü yeri tutması heç kəs üçün sensassiya olmayıb. Çünki ölkədə həmişə kommunistlərin sabit, dayanıqlı elektoratı var. Bunlar Sovet İttifaqı dövrünü xatırlayan yaşlı nəsil, həmçinin Ukraynanın cənub, cənub-şərq əyalətlərinin Regionlar Partiyasından bu və ya digər səbəbdən narazı olan sakinləridir. Üstəlik, ekspertlər hesab edir ki, kommunistlər kifayət qədər mahir seçki kampaniyası aparıb. Onlar hakimiyyəti konstruktiv şəkildə tənqid etməklə yanaşı, nə qədər paradoksal olsa da, tam yeni, maraqlı platforma ilə çıxış ediblər.
Bir məqam da nəzərdən qaçırılmamalıdır ki, bütün dünyada, xüsusilə Avropada iqtisadi böhranın dərinləşməsi ilə qatı solçu və sağçı ideologiyalar populyarlığını sürətlə artırır. Amma analitkilər hesab edir ki, Ukraynada yeni parlamentin fəaliyyətə başlaması ilə kommunistlər "regionçular"la birləşəcək; bu, baş verməsə belə, onlar heç bir halda əsas müxalifətin tərəfinə keçməyəcək.
Artıq qeyd olunduğu kimi, son seçkinin daha bir fərqləndirici cəhəti Ali Radaya 2 yeni siyasi qüvvənin düşməsidir. Bunlar UDAR və "Azadlıq" partiyalarıdır.
Hazırkı siyasi opponentlərindən fərqli olaraq, boks üzrə dünya çempionu və UDAR-ın lideri Vitali Kliçko siyasi mübarizəyə yeni qoşulub. Nisbətən yeni müxalifət olan, adı ləkələnməmiş Kliçko müxalifətin ənənəvi fiqurları və şuarlarından çoxdan bezmiş seçiciləri özünə cəlb edə bilib. İlk dəfə parlament seçkisinə qatılmış Kliçkonun real qələbə qazanmasına hansısa səviyyədə bu məqam da kömək edib. Ekspertlər hesab edir ki, UDAR parlamentdə praqmatik mövqe nümayiş etdirəcək. Kliçkonun Regionlar Partiyası ilə mümkün ittifaqı onun gənc və perspektivli siyasətçi kimi 2015-ci ilin prezident seçkisindəki şanslarını məhv edə bilər. Eyni səbəbdən Kliçkonun "Azadlıq" partiyası ilə yaxınlaşması da inandırıcı deyil.
Ultramillətçi "Azadlıq" partiyasına gəlincə, 10%-dən bir qədər az səs toplamış bu siyasi qüvvənin Ali Radaya düşməsi seçkinin ən böyük sensassiyasıdır. Amma bunun obyektiv səbəbləri də var. Budəfəki seçkidə bülletenlərdən "hamının əleyhinə" bəndi götürülmüşdü. Elektoratın böyük hissəsini bezdirmiş siyasi çəkişmələr, əbədi böhranlar, intriqalar dövründə ultramillətçi "Azadlıq" partiyasına səs verilməsi seçicilərin parlamentdə yeni qüvvələr görmək istəyindən başqa bir şey deyil. Eyni fikri Kliçkonun partiyası haqda da demək olar.
Buraya Ukraynanın qərb əyalətlərində, xüsusilə Lvovda millətçilik ideyalarının həmişə populyar olduğunu da əlavə etmək olar. "Azadlıq" partiyasının lideri Tyaqnibok da əslən məhz Lvovdandır. O, çıxışlarında dəfələrlə açıq antisemit və anti-Rusiya bəyanatları səsləndirib.
Bununla yanaşı, ekspertlər "Azadlıq"ın 5%-lik baryeri aşa bilməsində gizli səbəblərin də olduğunu düşünür. Hələ bir neçə il əvvəl bu təşkilatın Ukraynanın siyasi meydanında yeni peyda olduğu vaxt belə bir xəbər yayılmışdı ki, hakim Regionlar Partiyası qərbpərəst müxalifətin elektoratını parçalamaq üçün "Azadlıq"a ən müxtəlif formalarda dəstək verir. Yeni siyasi təşkilata maddi-texniki sahədə dəstək verməklə, onun populyarlaşmasına kömək etməklə sonda ənənəvi müxalifətin elektoratından 5-10%-in "Azadlıq"a tərəf keçməsinə nail olub. Təsdiqlənməməiş məlumatlara görə, hətta "Azadlıq" lideri Tyaqnibok ilə prezident Yanukoviç arasında görüş də olub. Halbuki, Tyaqnibok prezidentə impiçment elan olunması təşəbbüsü ilə çıxış edə biləcəklərini bildirib.
Deyilənlərin doğru və ya yanlış olmasına baxmayaraq, dünənədək marginal siyasi qüvvə sayılan partiya parlamentdə öz fraksiyasını yaratmaq hüququ qazanıb.
Bu yerdə istər-istəməz 30-cu illərin əvvəllərində Almaniyada tanınmamış siyasi qüvvənin ozamankı hakimiyyətlə danışıqlar aparması, sonradan isə müttəfiqlərini xaincəsinə aldadaraq təxribat və zorakılıq yolu ilə hakimiyyətə gəlməsi yada düşür. O zaman bu, heç kim üçün, heç almanların özləri üçün də yaxşı nəticələr verməmişdi… Ümid edək ki, tarix təkrarlanmayacaq. Qərblə Rusiya arasında olan Ukrayna müstəqilliyini və ərazi bütövlüyünü qorumaq üçün yalnız öz gücünə arxalanmalıdır. İqtisadi durğunluq və xarici təzyiqlər fonunda ukraynalılar radikal liderlər və ideyaların arxasınca gedə bilər.

ВЫБОРЫ БЕЗ ПРОИГРАВШИХ
Украина провела очередные выборы в парламент. Официально Центральная избирательная комиссия объявит результаты через две недели после голосования, проведенного 28 октября. Но уже сейчас можно констатировать, что, преодолев     5-процентный барьер, в парламент попали: правящая Партия регионов, Объединенный оппозиционный блок "Батькивщина", Коммунистическая партия, партия УДАР, возглавляемая чемпионом мира по боксу Виталием Кличко, и ультранационалистическая "Свобода" - главный "сюрприз" выборов.
За процессом голосования наблюдало большое число представителей разных стран и международных организаций. Их оценки выборов в основном были высокими, что крайне важно для украинских властей, учитывая прессинг по поводу ареста экс-премьера Юлии Тимошенко как Западом, так и со стороны России. Немаловажным фактором является также, что со следующего года Украина должна председательствовать в ОБСЕ. Несмотря на низкую явку избирателей, власти старались обеспечить прозрачность процесса голосования.
При всем этом мнение аналитиков о ходе и результатах выборов, конечно, неоднозначно. Хотя многие делают акцент на наличии большой конкуренции, баланс сил, продвижение новых политических партий, есть утверждения и о манипуляциях, использовании административных ресурсов и подкупе избирателей. Однако почти все эксперты сходятся в одном: победителями выборов можно считать все партии, которые смогли попасть в парламент Украины.
Для Партии регионов данные выборы имели особую значимость. Помимо того, что для действующего президента функционирование власти в украинских реалиях, консолидация законодательной и исполнительной властей имеет большое значение, многие эксперты эти выборы обозначают как своего рода тест для предстоящих президентских выборов. В 2015 году В.Янукович, являющийся выдвиженцем Партии регионов, скорее всего попытается переизбраться на второй срок. Учитывая разрыв в голосах между регионалами и оппозицией, можно утверждать о продолжительном доверии со стороны электората к властям Украины.
Весьма примечателен и тот факт, что за последние 10-15 лет партия власти на парламентских выборах получала разве что третье место. Другими словами, на выборах в законодательный орган избиратели отдавали свои голоса оппозиционным политическим партиям. А сломав эту тенденцию, Партия регионов в полном праве может считать себя победителем.
Однако нельзя не учитывать и того, что в процентном соотношении во время президентских гонок за Януковича проголосовало больше избирателей, нежели сейчас за его партию. То есть за время правления нынешнего президента Украины партия власти все же потеряла часть своих сторонников. Другим тревожным для нее моментом является то, что страна, по мнению специалистов, стоит на пороге серьезного экономического кризиса, и чем ближе президентские выборы, тем ниже опускается рейтинг существующей власти.
Главная оппозиционная сила - "Батькивщина" тоже может себя считать победителем. Несмотря на то, что лидер блока Ю.Тимошенко, которую западные общественные организации и СМИ сделали политической мученицей, не смогла быть во главе политической силы, ее ставленники вполне справились с задачей и получили больше 20% голосов избирателей. Да, результат "Батькивщины" мог быть выше. Но в кампании партии был один традиционный недостаток. Очень хорошо критикуя нынешнюю власть и объясняя, почему не стоит голосовать за нее, сторонники Тимошенко так и не смогли донести до народа, почему следует выбирать именно их. То есть, как всегда, "Батькивщина" построила свою кампанию на негативе. А поскольку в украинской политике популизм уже давно дошел до своего апофеоза, избирателям попросту надоело слушать одно и то же.
Наверное, ни для кого не стало сенсацией третье место Коммунистической партии Украины. Потому что у КПУ есть изначально стабильный, устойчивый электорат. Люди зрелого возраста, которые помнят советские времена, а также те жители южных или юго-восточных областей Украины, которые по той или иной причине разочаровались в Партии регионов. Исходя из этого, по мнению экспертов, у коммунистов была достаточно искусная избирательная кампания, где они конструктивно смогли критиковать власть и, как бы это ни было парадоксально, предложили весьма новую и интересную платформу.
Не стоит упускать из вида и то, что с усилением экономического кризиса во всем мире, в основном в Европе, крайне левые и правые идеологи приобретают все большую популярность. Однако аналитики считают, что после начала работы нового парламента коммунисты все же пойдут на союз с регионалами и уж точно не примкнут к сторонникам оппозиции.
Как уже было сказано, еще одной отличительной чертой последних парламентских выборов в Украине стало то, что в Верховную раду вошли две новые политические силы - УДАР и "Свобода".
В отличие от своих нынешних политических оппонентов чемпион мира по боксу и лидер партии УДАР Виталий Кличко включился в политическую борьбу сравнительно недавно. Относительно новое оппозиционное лицо на политической арене Украины с репутацией незапачканного политика привлекло украинского избирателя, который давно уже утомился от традиционных фигур и лозунгов в оппозиции. Это в какой-то мере и помогло Кличко, впервые вышедшему на уровень парламентских выборов, добиться реальной победы. По мнению экспертов, УДАР в парламенте будет занимать прагматичную позицию. Союз Кличко с Партией регионов способен уничтожить его шансы как молодого и перспективного политика на президентских выборах 2015 года. По тем же причинам маловероятно сближение Кличко и с партией "Свобода".
Что касается ультранационалистической "Свободы", то попадание этой политической силы в парламент, набравшей  чуть менее 10% голосов, является самой большой сенсацией этих выборов. Однако на то есть объективные причины. На нынешних выборах был убран пункт "против всех". В период политических сотрясений и вечных кризисов, интриг, которые изрядно надоели внушительной части электората, голосование за националистическую "Свободу" - не что иное, как желание увидеть в парламенте новые силы, аналогично ситуации с Кличко. К этому можно добавить, что идеи национализма всегда были популярны в западных областях Украины, в частности во Львове, откуда родом лидер "Свободы" Тягнибок, который в своих выступлениях неоднократно делал открытые антисемитские и антироссийские заявления. В эпоху кризиса либерального постмодерна во всем мире и в Украине также, пусть и незначительно, но наблюдается рост национал-шовинизма.
Однако в том, считают эксперты, что ультраправая "Свобода" смогла преодолеть 5-процентный барьер, есть и закулисная причина. Еще несколько лет назад, когда данная организация только появлялась на украинской политической арене, ходили слухи, что сама партия власти, то есть Партия регионов, чтобы расколоть электорат прозападной оппозиции, оказывала поддержку "Свободе" в самых различных видах. Помогая в финансово-техническом плане, а также в "раскрутке", партия власти все же смогла расколоть и отобрать от 5 до 10% голосов традиционной оппозиции. По неподтвержденным слухам, даже состоялась встреча между лидером "Свободы" Тягнибока с президентом Януковичем, которому новоиспеченный оппозиционер грозит инициированием импичмента. Правда это или нет, но считавшаяся до вчерашнего дня маргиналом политическая сила смогла в парламенте создать свою фракцию.
Здесь невольно вспоминается, как в Германии в начале 30-х годов ранее малоизвестная политическая сила вела переговоры с тогдашними властями, а позднее, вероломно обманув союзников путем провокации и насилия, пришла к власти. Ни для кого, в том числе и самих немцев, это ничем хорошим не закончилось… Будем надеяться, что история не повторится на этот раз. Находясь между Западом и Россией, Украина вынуждена рассчитывать только на свои силы для защиты независимости и территориальной целостности. В период экономической стагнации и внешнего давления украинцы могут пойти за радикальными лидерами и идеями.