Azərbaycanda sığorta bazarının böyüməsi qeyri-neft sektorunun inkişafına nail olmağa imkan yaradacaq
Son bir neçə ildə dövlət səviyyəsində Azərbaycanda sığorta bazarının canlanmasına dair görülən tədbirlər artımın real göstəricilərində təzahür etməkdədir. Bunu Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının (ASA) təşkil etdiyi V Azərbaycan Beynəlxalq Sığorta Forumu (AİİF) da nümayiş  etdirdi. Maliyyə naziri Samir Şərifovun məlumat verdiyi kimi, son 8 ildə bazar 6 dəfə - 543 mln. dollara qədər artıb. O, hesab edir ki, "Azərbaycan-2020: Gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyasında qoyulmuş qeyri-neft sektorunun inkişafı üzrə hədəflərin əldə edilməsində əsas rolu məhz sığorta oynamaq qabiliyyətinə malikdir.
Qeyd etmək lazımdır  ki, sığorta şirkətləri göstəricilərinin artımına təkan verən böyük sayda tədbirlərlə yanaşı, onlar da kommersiya bankları kimi fəaliyyətlərini tənzimləyən tələblər və normativlərin sərtləşdirilməsi ilə üzləşiblər. Və nazir S. Şərifovun fikrincə, bu, zəruri və düzgün addımdır. "Tələblərin sərtləşdirilməsi bazarda şirkətlərin sayının azalmasına gətirib çıxarır ki, bu da bazarı sağlamlaşdırır və daha səmərəli edir", - deyə o, fikrini əsaslandırır.
Bununla belə, bazar iştirakçılarının böyük əksəriyyəti yeni tələblərin öhdəsindən gəlirlər.  Sığorta şirkətlərinin cəm kapitalının 2004-2013-cü illərdə 8,9 dəfə artması (52 mln. dollardan 463 mln. dollara çatıb) da bundan xəbər verir. Sektorun xalis mənfəəti eyni müddətdə 9 dəfə artaraq 84 mln. dollar olub, əhalinin adambaşına düşən orta sığorta mükafatları 29 dollardan 58 dollara qalxıb.
Bu nailiyyətlər, maliyyə qurumu rəhbərinin fikrincə, düşünməyə əsas verir ki, Azərbaycan sığorta şirkətləri daxili bazarda xarici şirkətlərlə rəqabətə hazırdırlar.
Qeyd edək ki, Maliyyə Nazirliyi  ölkədə fəaliyyət göstərən bütün sığortaçıların nizamnamə kapitallarının ümumi məbləğində xarici kapital payının son həddinin yüksəlmə qrafikini artıq təsdiq edib. Qərarda xarici kapital payının son həddi 2015-ci il 1 yanvar tarixinədək  50 % (hazırda Azərbaycan sığorta bazarında xarici kapitalın payı 10%-i ötmür, xarici kapitalın sığortaçıların nizamnamə kapitallarının ümumi həcmində  iştirak limiti 30% təşkil edir) göstərilib.
Bundan  başqa, növbəti illərdə bu göstəricinin 2017-ci ildən 100%-ə qədər tədricən artırılması nəzərdə tutulub. "Bizim bazar açıqdır. Bizim sığorta şirkətlərimiz artıq istənilən təcrübə toplayıblar, kifayət qədər onların peşəkar kadrları var", - deyə nazir qeyd edib. O, əlavə edib ki, bu gün Azərbaycanda 28 sığorta şirkətindən ancaq 5-də xarici kapital  var.
Bununla yanaşı, maliyyə qurumunun rəhbəri etiraf edib ki, sığortanın daxili bazarında təqdim edilən xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması bugünkü gündə hələ də ən aktual məsələlərdən biridir: "Sığortaçıların müştərilərinə təqdim etdikləri xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması üzərində işləmək  vacibdir. Şirkətlər topladıqları mükafatları doğrultmalıdırlar".
Milli  Məclisin İqtisadi siyasət komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadənin sözlərinə görə, sığorta sektoru Azərbaycan iqtisadiyyatının çox vacib seqmentidir. "Milli iqtisadiyyatın neft sektorundan asılılığının azalması, sığorta bazarının inkişafı üçün əlverişli şərtlər  yaradır", - deyən komitə sədri əlavə edib ki, tibbi və kənd təsərrüfatı sığortasının inkişafı indi mühüm vəzifədir.
Sonuncuya gəldikdə isə nazir   S. Şərifov bu yaxınlarda xatırladıb ki, Maliyyə Nazirliyi kənd təsərrüfatında sığorta mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsinə dair təkliflər işləyib hazırlayıb. Qurum həmin təklifləri İqtisadiyyat, Sənaye və Kənd Təsərrüfatı nazirliklərinə baxılmaq üçün təqdim edib. "İndiyə kimi bu seqmentdə müəyyən problemlər var və biz ümid edirik, yeni mexanizmlər onları aradan qaldıra biləcək", - deyə o, bildirib. Nazir qeyd edib ki, ölkədə fəaliyyət göstərən bütün sığorta şirkətlərinin kənd təsərrüfatına çıxışının olması yenilik olacaq.  "İndiyə kimi bununla ancaq "Azərsığorta" dövlət sığorta şirkəti məşğul olurdu. Biz prosesə bütün şirkətləri cəlb etməyi  təklif edirik. Kənd təsərrüfatı sığortası üçün nəzərdə tutulan vəsaitlərin toplanmasından ötrü "hovuz" yaradılacaq. Bununla da, iştirak edən bütün şirkətlər sövdələşmə və ya sığorta halının uydurma olmasında maraqlı olmayacaqlar", - deyə S.  Şərifov  bildirib.
Əsas problem, onun sözlərinə görə, zəruri məlumat bazasının yaradılmasıdır. "Kənd təsərrüfatı sığortası - bu təkcə məhsul və ya əkinin deyil, həm də mal-qaranın sığortası deməkdir. Bu o deməkdir ki, müvafiq reyestrlər, məlumat bazası yaradılmalı, mal-qara və kənd təsərrüfatı sahələri siyahıya alınmalıdır. Bütün bunlara vaxt lazımdır. Təxminən, bu cür xərclər  nəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortasının (NVSMMİS) tətbiqi zamanı edilib", - deyə S. Şərifov xatırladıb.
Demək lazımdır ki, hazırda Azərbaycanda sığortanın təkcə bu növünün populyarlaşması ilə problemlər  yaşanmır. Belə ki, Azərbaycan qanunvericiliyi daşınmaz əmlakın icbari sığorta olunmasını  nəzərdə tutur. Lakin o, bu vaxta qədər potensial müştərilərdən lazımi qiyməti ala bilməyib. Bununla əlaqədar daha səmərəli mexanizmlərin tətbiqi labüddür. Məsələn, daşınmaz əmlakın icbari sığortasında sığorta haqlarının hissə-hissə ödənilməsi  mümkün ola bilər. "Qanunda illik minimum hədd qoyulub. Hesab edirəm, bunu aylara da bölmək olar", - deyə S. Şərifov bildirib.
Xatırladaq ki, Bakıda  daşınmaz əmlakın sığorta məbləğinin maksimal həcmi 25 min manat, Gəncə, Sumqayıt və Naxçıvanda 20 min manat, digər yaşayış məntəqələrində isə 15 min manat təşkil edir.  Sığortanın bu növü üçün sığorta tarifi sığorta məbləğinin 0,2%-i həcmində, daha doğrusu, ən çox 50 manat müəyyən edilib.
Həmçinin Azərbaycan əhalisinin maliyyə imkanları nəzərə alınmaqla, təbii fəlakətlərdən sığorta olunma modeli hazırlanır, ölkədə icbari tibbi sığortanın (İTS) və digər sığorta xidmətlərinin  tətbiqi aktuallaşır. Yeri gəlmişkən, mütəxəssislərin və şirkət nümayəndələrinin fikrincə, Azərbaycanın iqtisadi inkişafını nəzərə almaqla və bu prosesin ən azı başlanğıcının aça biləcəyi bəlli çətinliklərə baxmayaraq, İTS artıq tətbiq etmək olar. "Bu həm tibbi sahənin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı çətinliklərdir, həm də akkreditasiya, tibbi protokolların hazırlanması və başqa aspektlərlə bağlıdır", - deyə şirkətlərdən birinin nümayəndəsi Rəna Mahmudova bildirib. O, əlavə edib ki, hətta bu nəzərə alınmaqla belə, bazar sığortanın bu növünü tətbiq etməyə hazırdır.
Çox güman ki, bütün bu yeniliklər və tamamlanmalar  da 2020-ci ilə qədər Azərbaycanda sığortanın inkişaf strategiyasının əsasını təşkil edəcək. Bu sənəd Maliyyə Nazirliyi və ASA ilə birgə hazırlanacaq. Sənəddə Azərbaycanda sığortanın inkişafı üçün qəbul edilməsi mühüm olan tədbirlər kompleski əksini tapacaq.
Deputat Z.  Səmədzadənin fikrincə, görülən tədbirlərin əsas məqsədi sığorta şirkətlərinin mükafatlarının ümumi həcminin ölkə ÜDM-nin 1%-ə çatdırılmasıdır. Hazırda sığorta yığımlarının ölkə ÜDM-də payı 0,8%-dır. Bu ilin yanvar-may aylarında ölkədə fəaliyyət  göstərən sığorta şirkətlərinin mükafatlarının ümumi həcmi 186,9 mln. manat təşkil edib. Bu isə ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 10,8% yüksək göstəricidir. Bu dövrdə ödəmələrin həcmi isə 55,2 mln. manata (artım 13% təşkil edib) bərabər olub.
"Ümid edirəm ki, ölkənin sığorta bazarı gələcəkdə 1 mlrd. dollara çatacaq", - deyə Z. Səmədzadə bildirib. Yeni icbari sığorta növlərinin tətbiqi və artıq mövcud olanların tanıdılması, eləcə də bazarın öz potensialının gücləndirilməsi ilə bu göstəriciyə nail olmaq tamamilə mümkündür. Axı çox şey ölkənin ümumi iqtisadi vəziyyətindən də asılıdır. O isə bu sektorda da ümidlərin sürətli inkişafının həyata keçməsinə şərait yaradır.

Рост страхового рынка в Азербайджане будет способствовать достижению целей по развитию ненефтяного сектора
Меры по оживлению страхового рынка Азербайджана, предпринимаемые на государственном уровне последние несколько лет, выливаются в реальные показатели роста, что продемонстрировал V Азербайджанский международный страховой форум, организованный Ассоциацией страховщиков Азербайджана (ASA). Как сообщил министр финансов страны Самир Шарифов, за последние 8 лет рынок вырос в 6 раз - до $543 млн. Он считает, что именно страхование способно сыграть ключевую роль в достижении целей по развитию ненефтяного сектора, заложенных в концепции Азербайджан-2020.
Надо сказать, что наряду с большим числом мер, стимулирующих рост показателей страховых компаний, они, как и коммерческие банки страны, столкнулись с ужесточением требований и нормативов, регулирующих их деятельность. И по мнению министра С.Шарифова, это необходимый и правильный шаг. "Ужесточение требований приводит к снижению числа компаний на рынке, что оздоровит его, сделает более эффективным", - утверждает он.
Впрочем, большинство участников рынка с новыми требованиями справляются, о чем говорит и рост совокупного капитала страховых компаний в 8,9 раза (c $52 до $463 млн.) за 2004-2013 годы. В этот же период чистая прибыль сектора выросла в более чем 9 раз - до $84 млн., а средняя премия на душу населения - с $29 до $58.
Эти достижения, по мнению финансового ведомства страны, дают основание полагать, что азербайджанские страховые компании готовы к конкуренции с иностранными страховщиками на внутреннем рынке. Отметим, что Минфин уже утвердил график повышения верхнего предела доли иностранного участия в уставном капитале страховщиков, согласно которому его верхний предел до 1 января 2015 года составит 50% (в настоящее время доля иностранного капитала на азербайджанском страховом рынке не превышает 10%, а лимит участия зарубежного капитала в общем объеме уставных капиталов страховщиков составлял 30%). Более того, в последующие годы предусмотрено постепенное повышение этого показателя до 100% с 2017 года. "Наш рынок открыт. Наши страховые компании уже набрали достаточно опыта, располагают квалифицированными специалистами", - отметил министр. На сегодня в Азербайджане только в пяти из 28 страховых компаний присутствует зарубежный капитал.
Вместе с тем глава финансового ведомства страны также признал, что на внутреннем рынке страхования все еще одним из самых актуальных в настоящее время вопросов является повышение качества предоставляемых услуг: "Важно работать над повышением качества услуг, предоставляемых страховщиками своим клиентам. Компании должны оправдывать собираемые ими премии".
По словам же председателя парламентского комитета по экономической политике Зияда Самедзаде, страховой сектор является очень важным сегментом азербайджанской экономики. "Снижение зависимости национальной экономики от нефтяного сектора создает благоприятные условия для развития страхового рынка", - сказал он, добавив, что развитие медицинского и сельскохозяйственного страхования является сейчас важной задачей.
Что касается последнего, недавно министр С.Шарифов напомнил, что Минфин разработал предложения по совершенствованию механизмов страхования в сельском хозяйстве и представил на рассмотрение министерств экономики и промышленности и сельского хозяйства страны. "До сих пор в этом сегменте имеются определенные проблемы, и мы надеемся, что новые механизмы помогут их устранить", - сказал он. Министр отметил, что новшеством станет открытие доступа к сельскохозяйственному страхованию всех страховых компаний, действующих в стране. "До сих пор этим занималась только государственная страховая компания "Азерсыгорта". Мы предлагаем подключить к процессу все компании. Будет создан пул, в котором будут аккумулироваться средства, предназначенные для сельхозстрахования. Таким образом, все участвующие компании будут заинтересованы в том, чтобы сделка или страховой случай не оказался бы мнимым", - сообщил С.Шарифов.
Основной проблемой, по его словам, является создание необходимых баз данных. "Сельхозстрахование - это не только страхование урожая или посевов, это в том числе страхование, к примеру, скота. Это значит, что необходимо создать соответствующие реестры, базы данных, провести перепись скота и сельскохозяйственных угодий, на все это нужно время. Примерно такие же издержки были при введении в Азербайджане ОСАГО (обязательное страхование гражданской ответственности владельцев транспортных средств)", - напомнил С.Шарифов.
Следует сказать, что сегодня в Азербайджане наблюдаются проблемы с популяризацией не только этого вида страхования. Так, законодательство Азербайджана предусматривает обязательное страхование недвижимости, но оно до сих пор не получило должного отклика у потенциальных клиентов, в связи с чем необходимо внедрение более эффективных механизмов, к примеру, применение принципа оплаты страхового взноса по обязательному страхованию недвижимого имущества по частям. "Законодательством предусмотрен годовой размер взноса. Считаю, что возможно его выплачивать, например, по месяцам", - сказал С.Шарифов. Напомним, что максимальный размер страхового покрытия на недвижимое имущество в Баку составляет 25 тыс. манатов, в Гяндже, Сумгайыте и Нахчыване - 20 тыс. манатов, в других населенных пунктах - 15 тыс. манатов. Страховой тариф по этому виду страхования составляет 0,2% от размера страховой суммы, то есть максимум 50 манатов.
Также с учетом финансовых возможностей населения Азербайджана разрабатывается модель страхования от последствий стихийных бедствий, актуализируется внедрение в стране обязательного медицинского страхования (ОМС) и других видов страховых услуг. К слову, по мнению экспертов и представителей компаний, ОМС можно уже начать вводить, учитывая экономическое развитие Азербайджана и несмотря на очевидные трудности, которыми будет ознаменовано как минимум начало этого процесса. "Это и трудности, связанные с финансированием медицинской сферы, и проблемы, связанные с аккредитацией, разработкой медицинских протоколов, и другие аспекты", - отметила представитель одной из компаний Рена Махмудова, добавив, что даже с учетом этого рынок готов внедрить данный вид страхования.
Скорее всего все эти новшества и доработки также лягут в основу Стратегии развития страхования в Азербайджане на период до 2020 года, которая будет подготовлена Минфином с привлечением ASA. В документе будут отражены комплексные меры, которые необходимо предпринять для развития страхования в Азербайджане.
Основной целью предпринимаемых усилий, по мнению депутата З.Самедзаде, должно стать достижение объема совокупных премий страховых компаний 1% от ВВП страны - в настоящий момент этот показатель составляет 0,8%. В январе-мае этого года общий объем премий действующих в стране страховых компаний составил 186,9 млн. манатов, что на 10,8% выше показателя аналогичного периода прошлого года, объем же выплат за этот период равнялся 55,2 млн. манатов (рост 13%).
"Надеюсь, что страховой рынок страны в будущем достигнет $1 млрд.", - сказал З.Самедзаде. С внедрением новых обязательных видов страхования и популяризацией уже действующих, а также с усилением потенциала самого рынка этот показатель вполне достижим. Ведь многое зависит и от общего экономического состояния в стране, а оно позволяет осуществиться надеждам на стремительное развитие также в этом секторе.